Emil Fiedler over het moderne Heidendom MAANDAG 10 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 sjSwim-t HOE WORDT HET WEER DE BILT SEINT: Matige tot krachtige Oostelijke wind, helder tot licht of half bewolkt, waar schijnlijk droog, matige vorst des nachts, overdag lichte vorst. Hoogste barometers!.: 772.9 te Oslo. Laagste barometerst.: 74S.3 ie Valentia. De depressie, welke Zaterdagmorgen over Finland was gelegen, is Zuidwaarts ge trokken. Zij bracht gisteren ever Duitsch- land sneeuw en over ons land toenemende bewolking. Een sts-ke koudemval aan haar Westzijde deed de tempera.cur vooral ook in de bovenlucht flink dalen; Berlijn meldde hedenmorgen op 520- meter een temperatuur van minus 42.J graden Cel sius, Ook aan den grond is het veel kouder geworden, strenge vorst komt in Zuid- Oost-Dui*seh!and, Polen en de Randsta ten voor Achter de bovenge. osmde de pressie steeg de luchtdruk over Scandina vië, zoodat over Zuid-Noorwegen de kern van het hoogedrukgc-bied wordt aangetrof fen. Ook over Scandinavië en Finland vriest het streng. Een depressie in de Pool- zee dost haar invloea echter reeds weer in Lapland gevoelen, Loodat ri.it hoogedruk- gebied aan zijn Njoidzijde aai. beteekenis verliest. De depressie in het Zuid-Westen op den Oceaan gelegen, veranderde wei nig van plaats, doch werd dieper. Het luchtdruk verval nam hierdoor toe, zoodat het over de Iersche Zee, ne«. Kanaal en ook in onze omgeving harder ging waaien. Tenslotte schijnt zich over lo Middelland- sche Zee ook weer een actief daal^ebied te bevinden. De drukverd.eeling wijst op aanhouden van de vorst, de wind blijft uit het Oosten waaien. Voor uedennacht zijn temperaturen tussen en minus of minus 10 graden Celsius te wachten, terwijl morgen de thermometer wel niet buven nu] era den zal komen*. LUCHTTEMPERATUUR. 1.8 gr. C. LICH1 OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamiddag 5.28 uur tot Dinsdagmorgen 7.01 uur. HUUG WATER. Te Katwijk aan Zqg op 'Jinsdag 11 Fe bruari 4.58 voorm. en 5.14 uur nam. VAN EEN STUDENTENRELLETJE EN EEN GESTOLEN POLITIE-SABEL. Welke laatste in de brandende „Stins" werd teruggevonden. Zaterdagavond hield de HBS-vereeni— ging „Emtegeëes" in den foyer van Den Burcht haar jaarfeest met een balavond, terwijl de studenten de dies viering der universiteit in de groote Burchtzaal har- dachten. De „heeren" voelden blijkbaar meer voor den bal wond, zoadat zij tracht ten de balzaal binnen te drin0en. Toen het Emtegeës-bestuur er niet in slaagde de „heeren" goedschikt kwijt te raken, werd politiehulp ingeroepen. Toen deze arriveerde wartn de studenten spoe dig met sabel en gummistok weggewerkt. Toen de agenten weer zouden vertrek ken bleek van een hunner fietsen de sabel gestolen te zijn. Nasporingen daaromtrent bleven vruch teloostotdat hedenmorgen op wel zeer onverwachte wijze het verloren „zwaard" terecht kwam bij den brand in Huize „De Stins" aan de Steenschuur. Toen de politie brandweer nl. in het brandende huis tal van voorwerpen, die door het vuur warer. aangetast, uit de ra men wierpen, vond men plotseling ook den vermisten politie-sabel. Het zal de politie nu wellicht niet moei lijk vallc-n den dader van dezen ongewo- nen diefstal te vinden. „Christentum und Hcidentum in Europa" Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n Naamlooze Vennoot schap „Leidsche Duinwater Maatschappij" Leiden, Stationsweg 12. De heer C. J. van Spall, is d.d. 1 Febi. 1933 afgetreden als wn-d. directeur. De heër T. S. Goslinga, is afgetreden als comm.-voorz. en benoemd tot commissaris. De heer M. G. Verwey, is afgetreden als commissars en benoemd tot commissaris-voorzitter. N. Dir.: P. C. Lindenbergh, Leiden. 1801. Firma C. Ketel Zoon. Alphen aan den Rijn, Hooftstraat 2527, manu facturen. Overl. E.: M. Ktel. N. E.: Wed. A. Ketel-Bogaards, Alphen aan den Renn. Hedenmorgen te 8.10 uur is een gara ge aan den Nieuwe Rijn, toen de 65-jarige G. K. den motor van zijn vrachtauto wilde aanslaan, de motor in brand gevlogen. De chauffeur reed de auto den Nieuwe Rijn op, waar hij het vuur met eenige emmers water bluschte. De politie-orandweer be hoefde geen dienst te doen. EEN BOEIENDE REDE VOOR „ST. AUGUSriNUS" DE EEUWENLANGE ONTWIKKELING VAN HET „MODERNE" HEIDENDOM. De benende p'iester-redenaar en -schrij ver over sociale en religieuze opleving Emil F.edisr maakt op het oogenblik een tour nee door ons land, waarbij hij het onder werp behandelt" „Christentum und Heiden- tum in Europa De Leidsche R. K. Studentenvereeniging „St. Auguslinus" had gisteravond de pri meur van aeze voordracht. Er was een bui tengewone algemeene vergadering uitge schreven. in het Eigen Huis en deze mocht zich verheugen in een zeer groote opkomst, zoowel van de zijde der studenten zelf ais van genoodigden. O.a. zagen wij prof. Keesom en dr. Niemer. Het Chris.endom, aldus Emil Fiedler, be- gint zich ongerust te maken over het al of niet voortbestaan van zijn organisatie; het j ziet allerwegen geloofsafval en vraagt zich af, of wat heden beslaat ook morgen nog beslaan zal. „Wanneer men mij vraagt, welke voor- j uitzichten hst Christendom heeft om z.ch staande te houden tegenover het opdringen de heidendom, dan antwoord ik, dat het Christendom zcuvele vooruitzichten heeft als er werkelijH diep overtuigde Christenen op de wereld zijn". Wij spreken tegenwoordig van het mo derne heidendom, doch daarbij doet zich één misverstand voor, n.l. dat het z.g. mo derne'heidendom allerminst modern is. Het bestaat reeds itdurende 4 eeuwen. Laten wij ons oijv. niet blind staren op de hei densche huwelijken, die thans hier en daar in Duits-chiand op een weide of in het bosch worden gesloten De heidensche huwelijks sluiting bestaat reeds tientallen van jaren overal in Europa, want ook ons burgerlijk huwelijk is doo> en door heidensch. Herinnerend aan Oswald Spengler's be kend boek ,.De: Untergang der Abendlan- des zegt spr. cat het Avondland er nog niet aan denkt om ten onder te gaan. Het Christendom in het Avondland bevindt zich thans in dat overgangstijdperk, dat bij den mensch wordt eangeduid ais de z.g. vlegel jaren. Wat ondergaat zijn de laatste resten van de Middeleeuwen. Toen stond het Chris tendom nog in <ie kinderscnoenen Men ge loofde op gezag zooals een kind dat doet, en aanvaardde in alles een wonder van God. Dat doen wij tegenwoordig niet meer; wij willen zeit weten, zelf begrijpen en zoeken eerst naar eer. natuurlijke verkla ring Maar toen gelooft spr. dat de Midbel- eeu.vsche christen in al zijn kinderlijk ge loof dienter bij de waarheid was, dan me nige tegenwoordige professor met al zijn scepsis. De crisis van het Christendom is niets anders dan de crisis van het .geloof in de openbaring De moderne mensch kan niet meer zonder bedenken gelnoven. De klove tusschen geloof en wetenschap is aangevangen toen de Humanisten de heidensche Griekse he cultuur opnieuw ont dekte en deze hemelhoog prezen. Wat deden de Christenen daartegenover? Zij vernietig den elkander m hun godsdiensttwislen en vernielden de Kerken in de periode van den beeldenstorm. Bovendien nam de reforma tie het volk dan Bijbel af. Men beweert vaak, dat de Bijbel toen pas aan het volk is gegeven, doch het tegendeel is het geval. De één interpreteeide den Bijbel zus, de ander zoo en in plaats van één onfeilbaar Christendom werd het volk een Christen dom in vier, vijf .oplagen" voorgehouden. Geen wonder dat men zich afvroeg: Wat is de waarheid? De Deïsten stonaen op en verklaarden, dat slechts datgene waar was, wat men met de rede bewijzen kan en dat de natuur de eenige hron van openbaring was. Van hen naa. het moderne heidendom loopt één consequente, logische ontwikkelings gang Het moderne heidendom was toen reeds geboren, maar wij hebben onze oogen ervoor gesloten Het individualisme kwam op in tegen- ste.:mg tot het gemeenschapsgevoel der Midaeleeuwen en de stelling „recht is macht" deed zich in de practijk gelden. De grondgedachte van het Evangelie, de naas tenliefde werd vergeten. De vooruitgang der techniek hield den mensch voor, dat het ook ging zondei God en zelfs beter. In- tusschen geraakte het proletariaat in de verdrukking; het werd een slavenleger, dat aan namelooze ellende ten prooi viel. En wat deed het Christendom voor hen? Het probeerde wat te vergoelijken met een aalmoes en het is onze eeuwige schande, al dus spr., dat'net de Joden moesten zijn, die het proletariaat wisten te organiseeren, om zich zelf recht te verschaffen. Wij zyn achteraan gekomen. Is het wonder, dat millioenen zich organiseerden in atheïsti sche vereeniginge.i? Daar komt nog bij dat de leerstoelen aan onze universiteiten werden bezet door ongeloovige hoogleeraren. Het ongeloof moest zoodoende, wel ongehoorde vooruit gang boeken. Welke vooruitzichten hebben wij daar tegenover? Geen enkele, als er niet overal in de wereld ó.ep overtuigde Christenen gevonden zouden worden. Wij moeten terug naar de grondgedachten van het Chr.sten- dom. De uiteriijke belevingsvorm is slechts als de bladertooi van een boom, die wis selt met het jaargetij. De kern van het Christendom is de gedachte, dat God onze Vader is en dat wij veilig zijn in zijn hand. Wie dat eenmaal begrepen heeft, weet dat God hem na is. overal waar hij gaat. De zekerheid in God dat is Katholiek. Spr. waarschuwt tegen wat hij noemt „kontess.oneele Einengung". Wij moeten ons onze grondwaarheden niet laten afne men. Er is geen Christelijke waarheid op de wereld die niet Katholiek is. Alles wal waar is, is Ka.noliek. Wij moeten ons niet in een hoek laten duwen en ons het stem- j pal van ïntelltctueele minderwaardigheid laten indrukken Wij moeten overtuigd zijn van de waarheid van wat wy gelooven en ons dat inzicht verschaffen. In dat geloof moeten wij wandelen als kinderen des Lichts, als reflectoren, die het Goddelijk licht weerkaatsen in de wereld. Katholiek moet weer synoniem worden met" intellectueels „Ueberlegenheit", waar- heidslievendheids, goedheid, eerlijkheid, trouw. De menschheid heeft het vertrou wen in den Cmistenmensch verloren. Aan j ons is het. dat vertrouwen te herstellen. i Aan het eind van deze begeesterende en klare uiteenzeti.ng haa de eminente spre ker een langdurig applaus in ontvangst te nemen. CONCERT NED. ROODE KRUIS. Wij hebben reeds eerder gemeld, dat de afd. Leiden van het Ned. Roode Kruis het plan heeft opgevat enkele concerten te ar- rangeeren ten bate van de ambulance van het Ned. Roode Kruis in Abessynië. Het eerste concert zal gegeven worden op Vrijdag a.s.. te 8.15 uur in den Schouw burg Voor bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer en her inneren er ten overvloede aan, dat zich voor deze concerten een eere-comité gevormd heeft, waarin zitting hebben de navolgen de personen: Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, Burge-. meester der Gemeente Leiden, Eere-Voor- zitter; mr. dr. C. E. van Strijen. Gemeente- Secretaris; A. W. F. Koningsfeld. Luitenant- Kolonel Garnizoens-Commandant; Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, Dijkgraaf van Rijnland; prof. mr. A. S. de Bléeourt, Rector Magnifi cus; H. C. Dresselhuys, Praeses Collegii; P. B. M. ten Bosch, President Sociëteit Mi- J nerva; J. J. van Loon, Rector Unitas; mej. J. M. van Tricht, Presidente V.V.S.L.; R. T. M. van der Lugt, Praeses St. Augusti- j rus; mr. F. Ligtenberg, Kantonrechter; D. ten Cate Brouwer, Voorzitter Kamer van Koophandel; N. C. F. van Ginkel, Secre- taris Sociëteit „Amicitia"; mr. P. E. Briël, Lid Eerste Kamer; mr. E. J. M. H. Bolsiits, Lid Gedeputeerde Staten; mr. P. J. Iden- I burg, Secretaris Curatoren Universiteit; Corn. Schout, Voorzitter Leidsche Midden stands-Centrale; A. D. Vijgh, Voorzilter Mij. v. Toonkunst; jhr. ir. A. C. von Weiier, Voorzitter van de Mij. tot Bevordering van Toonkunst; J. W. Henny, Directeur Leidsch Dagblad; C. M. v. Hamersveld, Directeur J Leidsche Courant; J. J. van Seventer, Direc teur Nieuwe Leidsche Courant; dr. M. D. Horst, Directeur Gem. Geneesk. Dienst; prof. dr. P. C. Flu, Decaan der Geneesk. Faculteit. R.K. HARMONIE-KAPEL „PEROSI" Een goed geslaagde avond Een vereeniging als „Perosi" heeft niets muiaer te veivuuen aan een taak en is voor de kaïnolieke genieenschap onmis baar, aiuus sprak gisteravond de geestelijk aaviseur van Perosi", de weieerw. heer b. borbeck. Wij Kuuen dit gezegde geheel onder strepen. Een stad ais Leiden moest trots zya up een it.iv. uamiume-Kapei. Dit is men tnans geaeenehjK in gaan zien. „Pe rosi" mag zich den laats ten tijd in meer belangstelling verneugen, zoowel moreel als financieel. Dit bleek gisteravond duidelijk by de uitvoering, welke gegeven wordt in „Zo- merlust". Voor een groot aantal belang stellenden kon de heer F. van Hees zyn welkomstwoord spieken. In het byzonoer heette spr. weikom oen geestelijk aaviseur, kapelaan B. DorLeck, de afgevaardigden van zusterveveenigingen en de vertegen woordigers van de stand- en vakorgani saties. Het was spr. een genoegen, dat „Pero si" eindelijk weer eens ais gastheer kon optreden. Da uit korte openingswoord werd begon nen met de afwerking van het programma, waarin de muziek natuurlijk de hoofdrol vervulde. Wij zullen alle nummers niet afzon derlijk onder de loupe nemen, maar een overzicht geven van het geheel. Hierbij kunnen wij kort maar krachtig zijn. Het was keurig en welverzorgd. Den wakkeren directeur, den heer J. Noordanus Sr. komt een woord van hulde toe voor zijn schitterende leiding en deze avond moge voor hem een stimulans zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan en „Perosi" te brengen op den top van den muziekladder. Na dit eerste gedeelte van hst program ma, dat na ieder nummer een dankbaar applaus aan de zaal ontlokte, beklom de geestel. adv. van „Perosi" het podium, om een klein propagandawoordje te spreker.. De eerw, spr. zeide. o.a., dat het de vas te overtuiging van de geestelijkheid is, dat een vereeniging als deze moet voortbe staan, hetgeen voor katholiek Leiden nood zakelijk is. Muziek is niet alleen een luxe, zooals sommigen nog steeds denken. „Perosi" heeft voorspoed, maar nog meer tegenslag gehad, zoo zelfs, dat sommigen de vereeniging verlieten. Maar de echte kern bleef en heeft ge werkt met als resultaat, dat de vereeni ging zich weer aan het opwerken is. De prestaties van dezen avond zijn de beste waarborg, dat de vereeniging ook in de toekomst haar beste krachten zal blijven geven. De eerw. spreker doet een beroep op allen en vooral op de vereenigingen om „Perosi" nog meer te steunen. Ook bijdra gen van particulieren zijn van harte wel kom. Wanneer de Katholieken van Leiden deden wat zij konden, dan was „Perosi" tweemaal zoo groot als nu. Dat allen dit goed vcor oogen houden, dan gaat de Leidsche harmonie-kapel „Pe rosi" een groote toekomst tegemoet. Na dit kernachtige woord werden de aan wezigen vergast op zang van een dubbel mannen-kwartet onder leiding van den heer J. Gordijn. Ook dit was keurig verzorgd. Vooral het „Domine Salvam Fac Reginam Nos- tram" van A. Giesen werd cp voortreffe lijke wijze uitgevoerd. Zonder natuurlijk de andere nummers achter te stellen. Ook hier kwam men niet eerder weg of er moest een toegift gezongen worden. Na een kort pauze kwam het meer vroo- lijke gedeelte aan de beurt. Hartelijk is er gelachen om een klucht van twee bedrijven „De truc van Jim", zoo- als het programma vermeldde. Een gezellig samenzijn, waarbij het mu zikale gedeelte werd verzorgd door een strijkensemble onder leiding van den heer J. Gordijn, bcslcot dezen avond. „Perosie" kan met trots terugzien op dit weder optreden. Laat dit zoo blijven, opdat het in de toekomst heel gewoon zal worden, dat er uitvoeringen gegeven worden. ST. JOS. GEZ. VEREENIGING. Vastenavondfeest. Getrouw aan haar bijna vijftigjarige tra ditie heeft de Gez. Ver. haar Vastenavond feest gevierd. In de kapel van het Elisabeth-Ziekenhuis werd gistermorgen te kwart over zeven door den vice-Praeses, kap. H. Schrama, he; H. Misoffer opgedragen tot intentie der leden. De Liedertafel „Seb. Schaffer" zong o. 1. v. haar directeur, den heer A. Martijn, de liturgische gezangen, terwijl het Credo, onze heerlijke Geloofsbelijdenis, door allen werd gezongen. Onder de H. Mis togen alle leden ter H. Tafel. In het H. Offer klonk het feestelijke lied- „Knielt Christenschaar" en verrichtte de vice-Praeses te luide dankzegging. Het feest werd daarna voortgezet in het eigen „home" aan het Rapenburg, waar de zaal tjokvol liep. Toen het heele Kol- pingsgezin gezeten was, zorgden rappe han den voor brood etc., zoodat tot aller tevre denheid (hoe kan het ook anders) het ont bijt een apart succes werd. Er heerschte een goede sfeer en de stemming zat er in! Vanzelfsprekend, dat de vice-Praeses in een echt priesterlijk woord zijn mannen en jongemannen een „Zalig Hoogtij" wenschte. Dit feest, aldus spr„ is te be schouwen als het slot van den vasten- avondtijd en dan staan we weer voor den vastentijd, waarin de Kerk van ons vraagt gebed, offer en boete. Want zoo alleen be reiden we ons voor op hat Paaschfeest. Het is daarom dat spr. aan allen vraagt, maar dan heel bijzonder aan de jongeren, om mee te leven met de Kerk. Niet in kleinzielig afwegen, maar an spontaan den vastentijd beleven toont men zich katho liek. Vervolgens mededeelingen. Het Centraal Verband vraagt de'medewerking van alle leden voor onze „Liebaard-actie". In Maart wordt van elk lid 25 cent gevraagd. Wie eenigszins kan, helpt dus mede. Voor het gouden feest in 1937 gaan we beginnen met de oprichting van een sloyd- en zang club. Praeses hoopt op vele actieve wer kers. Dan was het de beurt voor de zilveren jubilarissen, de heeren M. Nijssen en H. v. d. Steen, om gedecoreerd te worden. Praeses Schrama stelde hun trouw ten voorbeeld aan allen en reikte vervolgens met een toepasselijk woord de zilveren insignes uit. Na het zingen van het „Vlaggelied" volgde de installatie van 15 aspirant-Ge zellen. Met het „trouw aan Kolping" be loofden zij de rechten en plichten van hun lidmaatschap goed te benutten. Praeses en Senior spraken hun geluk- wenschen uit aan de nieuwe leden, er den nadruk op leggend, dat Kolping's ideaal is in eiken jongeman uit te beelden aller menschen voorbeeld, Jezus van Nazareth. En het dreunde door de zaal, als een be lofte van allen: Trouw aan Kolping aan Kolping trouw. Met gebed eindigde deze huiselijke vie ring, waarvan gezegd mag worden, dat het geheel keurig verliep en volkomen slaag de. De honderden Kolpingszonen vormen in onze Sleutelstad eén sterk en doelbe wust deel van katholiek-sociale actie. Dat het zoo blijve! Gisteravond vierden de St. Josephgezel- len hun Vastenavondfeest. Nadat het muziekgezelschap „Franz Schweitzer" zich reeds eenigen tijd aan de aanwezigen had doen hooren, sprak de vice-Praeses der vereeniging, kap. Schra ma, het openingswoord. Hij heette de tal rijke aanwezigen, waaronder vele afge vaardigden van andere Gezellenvereenigin- gen een hartelijk welkom. Spr. wekte al len op de vereeniging hechter en sterker te maken, en daardoor de leden op te voeden in den geest van den stichter Adolf Kolping en hoopte dat de ouders en leden steeds de steun zouden schenken aan dit mooie werk. Als eerste nummer van het uitgebreide programma kwam de Liederentafel „Se- basetian schaffer", onder leiding van den heer Martijn, die het meerstemmige zang spel „Das Kirchlein", ten gehoore bracht. Een daverend applaus aan het einde be wees dat dit stuk in den smaak van de aan wezigen viel. AGENDA LEIDEN. Maandag, St. Raphaël, algemeene jaar vergadering, Bondsgebouw 8 uur. Dinsdag, De Hanze, prof. A. Cleophas over „N.S.B. en Levensbeschouwing", In den Vergulden Turk, 8.30 uur. Woensdag, R. K. Bakkerspa.roonsver. „St. Clemens", afd. Leiden en Omge ving, Hotel „Centraal", 7 uur. Donderdag. Feestavond R.K. Vrouwen bond, Burchtzaal 8 uur. 's Morgens 9V30 uur H. Mis in de Hartebrugs- kerk. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Februari a. s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en C van Zyp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht - geneest Franz Schwetizer zorgde op uitmunten de wijze het niet onbelangrijke muzikale gedeelte van den avond. Vooral de carna- valspotpourrie 1936 heeft door het decor van de leden zeer veel werk gevraagd, wat voor een groot gedeelte heeft medege werkt dit nummer zoo goed te doen sla gen. Jammer dat het laatste nummer „Een repetitie-avond bij Franz Schweitser" te veel gerekt werd, want hierdoor moest de tooneelclub wegens beperkten tijd, een stuk van het spel inkorten, wat de oorzaak werd dat het tooneelspel minder goed uitkwam. Opgevoerd werd het blijspel „Detective Piet Potjes" van B. Kraandijk. In dit stuk werden aan de spelers zeer hooge eischen gesteld, die echter door allen, naar best vermogen werden over wonnen. Ondanks het vlugge tempo, voor al in het laatste bedrijf, kunnen wij, zon der de andere msdespelenden tekort te doen, zeggen, dat het spel van de vertol kers van de hoofdrollen, fabrikant v. d. Wielen en Pieter Potjes, detective, aan de hoogste eischen hebben voldaan, terwijl hun rollenkennis eveneens zeer goed te noemen was. KON VER LITTERIS SACRUM. „La belle Marseillaise". Zooals wij reeds eerder meldden,wordt door Li.teris ud 22, 26 en 29 Februari op gevoerd: „la belle Marseillaise", tooneel spel in 4 bedrijven van Pierre Berton. Dit groot bezette en rijk gemonteerde tooneelwerk was ongeveer 30 jaar geleden een succes- en paradestuk van het „Theatre de l'Ambigu" te Parijs, terwijl het ook by ds voorstellingen door het Rotterdamsche Tooneeigezelschap (dir. P. D. van Eyscen) hier in Holland buitengewoon veel succes oogstte. In Leiden is hst slechts eenmaal vertoond met Marie van Eysden-Vink, Tar- taud. Morriën en Alex Faassen in de hoofd rollen. Litteris heeft het aangedurfd, dit mooie, sterke speelstuk, dat zeer zware eischen ste.t, op het repertoire te nemen. Er komen ongeveer 70 personen in voor, ruim 100 costuums zullen ons de pracht en praal van het begin der 19de eeuw voor oogen 'voeren, terwijl speciale decors ons zuilen suggereeren, dat we een kijkje nemen in het Panjsche restaurant „ia belle Mar- seillance", in het Palais des Tuileries en in het park van St. Cloud. K.J.M.V. „St. Peter Kanis". Gisterenavond heeft de K.J.M.V. in den foyer der Stadsgehoorzaal de lustrumfees- ten gesloten met een buitengewoon goed j geslaagden dansavond. Muzikale medewer king verleenden „de Roto Color Players", terwijl het geheel stond onder leading van I den heer S. P. Wielinga. Te vroeg kwam het einde en voldaan keerden allen weer huis- waarts. j De K.J.M.V. kan met veel genoegen te- i rugdenken aan de 2de lustrum-viering, wel- ke, ofschoon sober, toch met groot enthou- siasme gevierd isen dit is de hoofd zaak weer nieuwe leden heeft mogen opleveren. Uitvaart en Begrafenis van wijlen den heer Th. A. Laraboo. Onder zeer groote belangstelling had Za terdagochtend de teraardebestelling plaats i van het stoffelijk overschot van wijlen Th. A. Lamboo, controle-beambte aan het sla- I tion alhier. Van de zijde van het personeel was da belangstelling zeer groot. Als dra gers fungeeren oud-collega's van den over- j ledene. Voor de lijkbaar was het bestuur van „St. Raphaël" met hst vaandei verte genwoordigd. Daarachter volgden vele le den van „St. Raphaël", waarvan de overle- dene ruim 22 jaar een trouw lid was ge- j weest. Mede waren aanwezig de stationschef j en vele andere ambtenaren van het station. I Een krans van het personeel dekte.de baar. I Op de begraafplaats was de belangstei- I ling zeer groot. De beaarding werd verricht j door Kapelaan Dorbeck. Mede was de Geest, adviseur van „St. Raphaël", de Weieerw. Pater ten Brink, aanwezig. Men verzoekt ons er nog eens de aan- dacnt op te willen vestigen dat er alsnog geliegenheid bestaat tot plaatsbespreking voor den feestavond van den R.K. Vrou wenbond vóór Donderdag bij mej. v. Dee- ne, Breestiaat 12.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2