ZATERDAG 8 FEBRUARI 1936 DE LEfDSCHE COURANT TWEEDE BLAU - rAü. b BUITENLAND DUITSCHLAND. HIJ BAD VOOR HET ARME JOODSCHE VOLK. Een speciale rechtbank te Brunswijk heeft dominee Georg Althans tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld, omdat hy zijn leerlingen had verzocht „niet deel te nemen aan het anti-semietische getier" en wijl hij God had gebeden „het arme ver volgde Joodsche volk te beschermen". FRANKRIJK. HET KONINGSMOORDPROCES. Het getuigenverhoor. In het proces tegen de Oestasji's is giste ren een aanvang gemaakt met het getui gen verhooi. Het grootste deel van den och tend was gevuld met de verklaringen van generaal Georges, die indertijd met koning Alexander en Barthoü in dezelfde auto plaats had genomen en die zelf zwaar ge wond werd. Generaal Georges gaf een uit voerige beschrijving van de bekende bij zonderheden van den aanslag. Hij zelf heeft, toen hij zich op den moordenaar wilde wer pen verscheidene revolverschoten in borst en heupen gekregen. Nadat hij reeds ineen gestort was had de moordenaar nog verder op hem geschoten en hem aan den arm ge wond. Daarop had hij het bewustzijn ver loren. Generaal Georges zeide er van over tuigd te zijn, dat de moordenaar hem ook naar het leven had gestaan. De tweede getuige, die gisteren gehoord werd was eerste luitenant Priollet, die on middellijk naas" dt koninklijke auto reed en die met zijn sabel den moordenaar heeft gedood. Luitenant Priollet verklaarde, dat hij, toen hij den moordenaar op den treeplank van de auto zag springen, eerst den indruk had gekregen, dat het een fotograaf be trof. Toen hij echter de revolverschoten hoorde en zag hoe de koning ineen zeeg, had hij zich onmiddellijk omgedraaid en met zijn ouden cavalleriesabel, een zwaar vooroorlogsch model, den moordenaar een diepe wonde aan het voorhoofd toegebracht. De Kroaat was ineengezegen, nadat hij nog een laatste schot gelost had, dat echter al leen maar den wagen had getroffen. Na deze verklaringen deelde de voorzit ter mede, dat de derde hoofdgetuige, een agent van politie, kortgeleden aan de ge volgen van de verwondingen, die hij bij zijn optreden tegen den moordenaar had beko men, was overleden. Verwacht wordt dat het getuigenverhoor Maandag zal zijn afgsloopen en dat de uit spraak Dinsdagavond zal vallen. GRIEKENLAND. VERRASSENDE ZET VAN DEN KONING. Uitsluitend benoemingsrecht voor het leger. Koning George van Griekenland heeft naar de „Daily Mail" uit Athene verneemt onverwacht een maatregel genomen, die beoogt hem de uitsluitende zeggenschap over het Grieksche leger te verzekeren en die in sommige kringen te Athene wordt beschouwd ais een eerste stap naar een ge temperde dictatuur. Krachtens een zoo juist gepubliceerde wet berust namelijk van nu af uitsluitend bij de kroon het recht, bij decreet de be noemingen of ontslagen bij «het Grieksche leger te voltrekken. Dit houdt in, aldus de „Daily Mail", dat de koning met negeering van de oppositie der royalistische officieren desgewenscht de Venizelist^che officieren weer in dienst kan stellen, die na den mislukten opstand van Maart 1935 waien ontslagen. Naar men weet, hebben de monarchistische gezinde officieren zich tut dusver steeds zelfs tegen een gedeeltelijke wederindienststelling der ontslagen Venizelisten hardnekkig verzet. Op grond van de nieuwe wet zal het den koning thans mogelijk zijn elke eventueele oppositie in het officierencorps te breken. Bij decreet zal hij namelijk die officieren kunnen ontslaan, die zich tegen zijn maat regelen mochter. verzetten. De uitvaardiging der genoemde wet is niet aldus de Atheensche correspondent van het genoemde blad een uitvloeisel van pressie, die de politici op hem hebben uitgeoefend. Alle desbetreffende besluiten heeft de koning uit eigen vrijen wil geno men, zonder dat de anderen hem daarbij zelfs maar van advies hebben gediend. De staa'.smanswijsneid, politieke handigheid en moed, die hij sinds zijn troonsbestijging aan den dag Leeft gelegd ten overstaan van de gecompliceerde situatie, welke hij bij zijn komst in Griekenland aantrof, hebben in diplomatieke kringen te Athene groote be wondering gewekt. CHINA. NIEUWE DREIGING IN HET VERRE OOSTEN. Vijfduizend man Mongolen en Mandsjoe's dreigen Soeiyoean binnen te vallen. Volgens berichten uit Kalgan zijn de 5000 man Mongolen en Mandsjoe's die drei gen Soeiyoean binnen te vallen, dezelfden, •die in December zes districten van Tsjahar binnenrukten. Zij schijnen thans voorne mens te zijn. nog vijf districten te voegen bij het gebied, dat zij reeds beheerschen. Men gelooft, dat de Chineesche gouver neur van Soeiyoean, Foe Tsji, zich wil ver zetten tegen dezen inval, waardoor mogelijk een revolutie zal ontstaan onder de stam men van Buiten-Mon'golië. BÜITENLANDSSHE BERICHTEN DE GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING VAN EEN BABY. Het raadsel nog steeds niet opgelost. De sluier van geheimzinnigheid, die het baby-drama van Leuven omhult, is nog steeds niet opgelicht, schrijft de correspon dent van de „Msb.". Inmiddels doen in de Dylestad allerlei geruchten de ronde. Aan een gangsterroof gelooft niemand. De baby-ontvoerder of ontvoerders zoo wordt gefluisterd moeten niet ver gezocht worden buiten de onmiddellijke omgeving van het kind. De stand van het onderzoek. Volgens inlichtingen, welke het „Han delsblad van Antwerpen" Donderdagavond bfj het parket te Leuven heeft ingewonnen, was er nog niet het minste licht gekomen in „de geheimzinnige geschiedenis van het zevende wiegje". AI wat er rond verhaald en geschreven wordt, berust grootendeels op gissingen en fantasie. De eerste opsporingen werden gedaan bij gezinnen, waar een kindje bij, of kort na de geboorte overleden is, maar ook dit heeft geen enkele uitkomst gebracht. De leden van het parket hebben ook een bezoek gebracht aan de Herberglei 17, waar de ouders van het verdwenen kindje, een kamer hebben. Brusselsche rechercheurs zijn naar Leu ven overgekomen, om mee te trachten eeni- ge klaarheid te brengen. Men heeft ook de Leuvensche taxi-chauf feurs en garagehouders aan een verhoor onderworpen ten einde te vernemen of er soms in den nacht van Zondag op Maandag geen pasgeboren kindje vervoerd werd. In de dakgoot van het gebouw, waaruit het kindje geroofd werd, heeft men sporen van voetstappen waargenomen. Het vermoeden werd geopperd, dat de man die het kind roofde, mogelijk langs het dak was ontsnapt. Geen enkel bewijs komt echter deze bewering staven, te meer daar de indrukken der voetstappen heel goed af komstig kunnen zijn van arbeiders, die op het dak hebben gewerkt GUNSTIGE WENDING IN DE ZIEKTE VAN GRAAF COVADONGA. Er is thans een gunstige wending geko men in de ziekte van den oudsten zoon van ex-koning Alfonso van Spanje, graaf Co- vadonga, die te Havana ziek ligt. De zieke heeft een wfeinig voedsel genuttigd; hij was zelfs in staat te spreken en te rooken. Naar uit Rome wordt gemeld, maken de ex-koning en de ex-koningin van Spanje zich niettemin bezorgd over den toestand van hun zoon. Gisteravond nog werd zoo wel aan het Italiaansche koninklijk paleis, waar de ex-koningin van Spanje vertoeft, als ten huize van ex-koning Alfonso mede gedeeld, dat de berichten zeer verontrus tend luidden, doch sindsdien is een verbete ring ingetreden. Ex-koningin Victoria is de gast van de ko ningin véin Italië. Zij zal in het paleis blij ven tot na de geboorte van haar eerste kleinkind, dat haar oudste dochter, de in fante Beatrice, die in 1934 in het huwelijk is getreden met prins Alexander Torlonia, binnenkort verwacht. Ex-koning Alfonso heeft de begrafenis van koning George V niet kunnen bijwonen in verband met den gezondheidstoestand van zijn dochter. Hij, zoowel als de ex-koningin, worden elk uur op de hoogte gehouden van den tosstand van hun zoon, graaf Covadonga. HET VERDER ONDERZOEK EN DE ZAAK-LINDBERGH. Gisteren hebben bewoners van Pittsfield onthuld, dat een detective uit New York hun vragen heeft gesteld over het doen en laten van dr. John Condon in de bergen van Berkshire in 1934. De detective zou optre den op last van den gouverneur van New Jersey, Hoffmann; het is mej. Hobbs uit New York. Zij heeft verscheidene dagen in Birkshire doorgebracht. BINNENLAND L L P. EN R. K STAATSPARTIJ. De Indische Katholieke Party seinde aan de R. K. Staatspartij te 's-Gravenhage: „I. K. P. verheugt over landdag uitspreekt groot vertrouwen in partijleiding Staats party". KERSTENS. LOONSVERLAGING IN DE MEUBEL-INDUSTRIE? De Rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., heeft gisteren op het Departement van Sociale Zaken een conferentie gehad met partijen, betrokken bij het dreigend con flict in de meubel-industrie. Zoo men zich herinnert luidde het voor stel der patroons, dat een loonsverlaging van 10 pet. zou worden toegepast, voor de behangersnaaisters een verlaging van 15 pet. De rijks bemiddelaar heeft nu voorge steld deze percentages respectievelijk te stellen op 5 en 10. Voorts stelde mr. De Vries voor, anaere punten van het oude contract, waaromtrent de werkgevers wij zigingen wenschlen, ongewijzigd te laten. De voorstellen zullen in de organisaties worden besproken. Eerste Kamer Begrootingsdebatten Minister Oud heeft na de uitnemende rede van dr. Colijn nog eenige onderdeelen van het financieel beleid toegelicht. Nieuws deelde hij niet mede. En we kunnen dan ook volstaan met aan te tsippen, dat hij de ramingen van de opbrengst der middelen thans in het algemeen juist en veilig noem de en dat hij in de toekomst alleen nog ver dere bezuiniging ziet als middel tot sanee ring van het budget. Want nieuwe heffin gen, die nog zouden te verzinnen zijn een vrijgezellenbelasting, een belasting op in het buitenland wonende Nederlanders zouden moeten dienen, om andere te hoog opgedreven belastingen althans iet wat te drukken. Van de replieken verdient vooral aan dacht de fijne, maar daarom niet minder radicale manier, waarop mr. Van L a n- schot (R.K.), president der Katholieke fractie, de „rede" van den graaf de Mar- chant onder handen nam. Een rede, „absoluut gespeend van argu menten", aldus de hepr van Lansehot. En al kon hij dan ook niet op argumenten in gaan, de beweringen liet hij niet onaange roerd. Dat de heer da Marchanit de Katho lieke Staatspartij demo-liberaal noemde, wees op een „ontstellend gemis aan kennis van de jongste parlementaire geschiede nis", waarin juist de laatste kabinetsforma ties zich bijzonder gekenmerkt hebben door den afkeer der katholieken van het libera lisme. Dat de encycliek „Libertas" zich teT gen het parlementaire stelsel zou uitspre ken, werd reeds weerlegd door de parle mentaire loopbaan van den door Rome zoo hoog geëerden Mgr. Nolens. En ook het feit, dat de heer de Marchant blijkens zijn rede het program van zijn eigen N.S.B. niet bleek te kennen, werd door mr. van Lansehot ter dege met voorbeelden aan de kaak gesteld. Evenzeer het ook thans weer volgehouden zwijgen over het onuitvoerbare financieele program. En met niet minder kracht van argumenten het verzet van den graaf tegen het kerkelijk gezag, verzet, nota bene ge pleegd door den voorman van een partij, die zóó het gezag zegt te aanbidden als de N.S.B. Ook de heeren De Savornin Loh- man (C.H.) en Van Embden (V.D.) hebben nog eenige rake antwoorden gele verd op 's heeren de Marchant's betoog. De eerste viel de aanklacht, dat de politieke partijen den godsdienst misbruiken aan. Hij pareerde dien aanval met te verwijzen naar de manier, waarop in het bekende relletje over „De Beul" de N.S.B. den godsdienst voor haar standje uitbuitte' en naar de er gerlijke wijze, waarop gisteren de heer de Marchant zelfs den bekenden tekst uit het Johannes-Evangelie over het Licht, dat in de duisternis kwam, doch door de duister nis niet werd begrepen, voor zijn N.S.B.- cultus profaneerde. En prof. van Embden ontleedde nog eens naar aanleiding van 's graven rede de methode, waarop de N.S. B. zich onschuldig weet voor te doen en den menschen zand in de oogen strooit, om, als zij eenmaal de macht in handen heeft, zich in haar ware puur-fascistische gedaante te vertoonen. Na dupliek van Minister Colijn werden de aLgemeene beschouwingen ge sloten. DE B-STEUN. Wie in aanmerking komen. De minister van Sociale Zaken heeft, naar het „Volk' meldt, een circulaire ge richt aan de gemeentebesturen, die ver band houdt met de aanstaande opheffing van het Nationaal Crisiscomité. In deze circulaire deelt de minister mee, dat de verstrekking van B-steun, dat is de extra-versirekkjng aan ondersteunde werk- loozen, door het departement van Sociale Zaken zal worden overgenomen. Voor deze steun mogen uitsluitend in aan merking worden gebracht werkloozen, die uit een werkloozenkas trekken, ondersteun de werkloozen en werkverschaffingsarbei ders. De B-steur zal voornamelijk moeten worden bestemd voor groote gezinnen, waarin een achterstand in aanschaffing van kleeding dekking, enz. is ontstaan. Voor levensmiddelen en brandstoffen mag deze stun niet worden aangewend. Het rijk geeft voor deze steunverleening alleen subsidie aan die gemeenten, die de rijkssteunregeling hebben ingevoerd. Voor 1936 zal per gemeente een bedrag mogen worden besteed, gelijk aan het gemiddelde aantal werkloozen der gemeente, vermenig vuldigd met 4.20. Van dit bedrag zal 2 voor rekening van de gemeente komen en 2.20 voor rekening van het rijk. De uitvoering'van de regeling kan opge dragen blijven aan het plaatselijk crisis- comité voor zoover dat' nog bestaat. Voor oprichting van een nieuw comité is machti ging noodig van het departement van So ciale Zaken. In zulk een comité moeten zit ting hebben: een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur een vertegenwoordi ger van het orgaan der steunverleening en vertegenwoordigers van de voornaamste vakcentrales van werkgevers en werkne mers ter plaatse Aan ongeorganiseerden zal de B-steun via een comité worden gegeven; aan geor- ganiseerden via de vakvereeniging. Ge meente en rijk zullen op de verstrekking van B-steun controle uitoefenen. INVOER VAN BEENDERMEEL. Monopolie-prijsverschil vervalt. Naar wij vernemen, zal een dezer da gen het monopolie-prijsverschil op den in voer van beendermeel ten bedrage van 1.50 per kilogram vervallen. Een beslissing ten aanzien van aanver wante producten( vleeschbeendermeel) zal spoedig volgen. OVERDRACHT TEELTVERGUNNING BOOM- EN BLOEMKWEEKERIJ. De Nederlandsche Sierteelt-Centrale meidt: Ingevolge de nieuwste wettelijke bepa lingen verleent de Nederlandsche Sierteelt Centrale haar goedkeuring niet meer aan een overdracht van teeltvergunning, wan neer degene op wien overdracht wordt ver zocht niet is echtgenoot, bloed- of aanver want, in de rechte neerdalende of de rechte opgaande linie, dan wel in de zijlinie bloed of aanverwant tot en met den vierden graad van dengene, aan wien op den datum van inwerkingtreden dezer'nieuwste bepa lingen (31 December 1935) de over te dra gen vergunning toekwam. Belanghebbenden gelieven hier dus reke ning mede te hóuden en geen verzoeken tot overdracht of overname bij de Nederland sche Sierteelt-Centrale in te dienen, wan neer zij hier niet bij kunnen voegen een officieel stuk waaruit blijkt, dat aan eischen van verwantschap wordt voldaan. In het bijzonder gelieven ook jonge kwee kers (dat zijn zij, die in 1933 of op 1 Juni 1934 resp. de bloem- en boomkweekery niet oin bedrijf uitoefenen en daarmee eerst thans willen beginnen) van het boveflstaan- de goede nota te nemen. Dit is nu niet meer mogelijk zonder een bestaande famiE.everwantschap als boven vermeld. Jonge kweekers kunnen echter van de volgende ir.ogelykheid gebruik maken: In dien, een reeds georganiseerde kweeker zijn bedrijf geheel of gedeeltelijk overdoet aan een jongen kweeker, is de Nederlandsche Sierteelt-Centrale wel genegen onder be paalde voorwaarden de vergunning van den oorspronkelijken eigenaar, waarvan ten hare behoeve afstand is gedaan, aan den jongen kweeker geheel of gedeeltelijk te verstrekken. Aan kweekers van boomkweekerijgewas sen en bloemisterijproducten wordt verder ter kennis gebracht, dat bij besluit van het Dagelij ksch Bestuur der Nederlandsche Sierteelt-Centra.e is vastgesteld een formu lier, waarep moeten worden ingevuld de perceelen met de bijbehoorende oppervlak ten, welke door de georganiseerden worden beteeld. Krachtens de wettelijke bepalingen moet de teeltvergunihg inhouden de perceelen en de daarby behoorende oppervlakten, waarvooi de vergunning geldt, zoodat dus de teeltvergunning niet aan den georgani seerde kar worden verstrekt, wanneer niet door hem het bedoelde formulier ingevuld en onderteekend aan de Centrale is toege zonden. Op dezelfde wijze is vastgesteld een for mulier, waarop moeten worden ingevuld de perceelen en bijbehoorende, oppervlak'.en, welke door den georganiseerde tot dusver beteeld zijn en voorts de perceelen met bij behoorende oppervlakten, waarop zij in de toekomst wenschen te telen; dit formulier dienst er dus voor om onder goedkeuring van de Centrale het teeltbewijs van het ééne op het andere perceel, indien ge- wenscht, overgeschreven te krijgen. Loonsverlaging te Amsterdam. Wij vernemen, dat B. en W. van Am sterdam zeer binnenkort bekend zullen maken, zooals reeds in dit blad werd aangekondigd dat zij hebben besloten de vijf procent verlaging van de loonen en salarissen van het gemeentepersonoeel en de onderwijzers, voor zoover die voor re kening komen der gemeente, te doen in gaan op 1 Maart ms. „Hbld." NAAR EEN RFTRAITE?? DAT NOOIT!!! „Retraite houden, dat is goed voor doetjes en voor kwezels maar niets voor mij". Zoo denken sommige menschen en meenen met deze opvatting weer een staaltje te hebben geleverd van flinkheid of verstand. En toch leggen zij getuigenis af van weinig inzicht en groote achterlijkheid. Als er ooit een vijandin bestaan heeft van kwezelarij dan is het wel de retraite. Retraite geeft aan den mensch geen Roomsch tintje, maar Roomsche kern. Haar eenige 'doel is wat meer innerlijke degelijkheid te geven aan het godsdienstig leven. En dat ontbreekt dikwijls bij nie mand meer als bij menschen, die zeggen, dat retraite niets voor hen is, dat zij er wel buiten kunnen. Nergens wordt meer overtuiging bijge bracht voor een door-en-door katholieke levensopvatting We leeren er breken met de alledaagsche sleur, we leeren hooger mikken en hooger streven. Wij zien het halfslachtige en slap-godsdienstige in van talloozen uit onze omgeving en wellicht voor het eerst ook van onszelf. Zoo is te verklaren dat Monseigneur v. d. Wetering durfde zeggen: „Het schoonste en vrucht baarste werk in mijn Bisdom is het werk der gesloten retraite". Daarom U opgegeven voor de retraite. De ondervinding van duizenden leert, hoe meer men re tegenopziet, hoe beter het bevalt. Het Retraitenhuis van Noord wij kerhout biedt U de volgende gelegenheid: Zaterdag 811 Febr. Jonge Middenst. 7. Dinsdag 1114 Febr. Jongens van 1517 jaar 6.50. Zaterdag 15—18 Febr. Jongemannen 6.50 Dinsdag 1821 Febr. Geh. Vrouwen 6.50 Zaterdag 29 Febr.3 Maart Mannen 6.50 Dinsdag 36 jArt Meisjes boven 17 j. 6.50 Zondag 8—11 Maart heeren Middenst. 8.00 Woensdag 1114 Maart Gereserveerd. Dinsd 1720 Mrt Meisjes boven 17 j. 6.50 Zondag 2225 Maart Gereserveerd. Zondag 29 Maart1 April Gereserveerd. Maandag 69 Apr. Heeren (Gereserveerd). Zaterdag 1114 April (Paaschretxaite) Mannen en Jongemann 6.50 Vrijdag 1720 April Gereserveerd. Zondag 2629 April Gereserveerd. Zaterdag 1619 Mei Dames Raadsleden van Maria-Congregatie 6.50 Zaterdag 2326 Mei Militieplichtigen 6:50 Dinsd. 2629 Mei Meisjes boven 17 j. 6.50 DE GELOOVIGE DARWIN Journalisten hebben de gewoonte meer malen per dag een beroep te doen op het ijzer-pottige geheugen van de lezers: „Zooals men weet", werd eenigen tijd geleden te Raamsdonk een moord ge pleegd. „Zooals men zich herinnert", werd vorig jaar te Bommel een kalf met twee staar ten geboren. Hoewel de memorie van onze abonné's in geenendeele onderschattend, waag ik toch in ernstige twijfel te trekken, of zij zich herinneren, wat twee weken geleden op de ze plaats werd opgedischt over matrozen met varkenspootjes. De schrijver wist het 'namelijk zélf niet meer! Een korte reca pitulatie zal daarom niet ondienstig zijn. Het was een beschouwing over evolutie, ofwel de ontwikkeling van het „leven" uit eenvoudige vorm, waarbij aan de hand van een geestige boutade van Chesterton de wonderlijke misvatting werd gesig naleerd, als zou de ontwikkeling van het leven vanuit een eenvoudige oer-cel ver klaard worden door aan te nemen, dat er millioenen en millioenen jaren verloopen waren, eer de oercel het gebracht had tot een olifant. Chesterton's rake conclusie was deze, dat een geleidelijk wonder eigenlijk nog griezeliger is dan een plotseling wor den. Of de ontwikkeling van het leven kor ter of langer tijd in beslag heeft genomen, doet dus niets ter zake, want daarmede wordt immers het onbegrijpelijke verschijn sel van menschen, die op twee beeenn over de wereldbol stappen, geenszins begrijpe lijker. In de vorige eeuw werd groot opzien ge baard door Darwin's stelling, dat de rijke vormen-ontwikkeling van de levende we zens afdoende verklaard werd door, wat hij noemde de „natuurlijke teeltkeus". In den strijd om het bestaan, zou de meest geschikte, de best-toegeruste de overwin ning behalen. Steeds weer was een „ver beterde uitgave" verschenen, en aange zien in milliarden en milliarden jaren heel wat gebeuren kan waren tenslotte uiterst fijn geperfectioneerde levende wezens ge vormd, zooals vogels en zoogdieren. Het is onze groote landgenoot prof. Hu- go de Vries geweest, die de vinger op het lek in deze redeneering heeft gelegd met de nuchtere opmerking, dat door strijd om het bestaan de soorten wel kunnen ver gaan, maar niet ontstaan. Darwin's verklaring door „natuurlijke teeltkeus" is reeds lang prijs gegeven, als zijnde vol komen onhoudbaar. Maar in godlooche naars-boekjes van de tweede rang waart Darwin's idee nog altijd rond als een con current van God. Ter eere van Darwin mo gen wij hier niet verzwijgen, dat deze groo te geleerde zélf het bestaan van God niet geloochend heeft! Zijn levensbeschrijver De Varigny vermeldt van hem het vol gend getuigenis: „Ik ben nooit godlooche naar geweest, ik heb nooit het bestaan van God geloochendIk geloof, dat de ont- wikkelingsleer zeer goed vereenigbaar is met het geloof aan God. De onmogelijkheid om te begrijpen, dat dit groot en bewon derenswaardig heelal met onze zelfbewuste i k k e n door toeval heeft kunnen ontstaan, Schijnt mij het voornaamste argument voor het bestaan van God." Een tweede poging om de schitterende doelmatigheid van de natuur te verklaren, werd geleverd door den Franschman La marck, ad evenmin een godloochenaar als Darwin, maar evenals deze, verheven tot hei lige v. d. godloochenarij. Lamarck zocht de verklaring van het bestaan van de vernuf tige machines, welke wij planten en die ren noemen, in de al of niet oefening van bepaalde organen, De redeneering is zoo armelijk, dat een schooljongen zich er niet door laat overtuigen. Alleen zij, die, koste wat 't kost, den Schepper wilden uitscha kelen, klampten zich aan Lamarckös theo rie vast als aan een laatste redplank om God te ontvluchten. Bedenk wel: het gaat er niet om, of een arm door gymnastiek-beoefening dik ker wordt of dat dieren, die b.v. hun oogen niet gebruiken, doordat zij onder den grond leven, op den duur hun gezichts vermogen zien inschrompelen, maar om de verklaring van het feit, dat één-cellige wezentjes, die geen verstand hebben, zich georganiseerd hebben tot zulk een vol maakte maatschappij als het dierlijk lichaam. Het dierlijk, en ook natuurlijk het menschelijk lichaam, bestaat uit millioe nen levende celletjes, die tezamen een „staat" vormen, waarin ieder zijn eigen, dikwijls zeer uiteenloopende functie heeft, imet aan het hoofd een leiding gevend ver stand of instinct. Het verstand speelt ech ter niet de baas als een dictator! Het is nog nooit een mensch gelukt één enkele seconde zijn kloppend hart tot stilstand te brengen of van zijn darmen te gebieden nu eens èèn oogenblikje alsjeblieft op te houden met voedsel-persen! De knappe „cellen" hebben er voor ge zorgd, dat de mensch geen spelletje kan spelen met de eerste levensfuncties van het organisme. De verklarings-theorieën van Darwin en Lamarck hebben in wetenschappelijke kringen afgedaan. Maar daarmede is niet beweerd, dat er geen evolutie heeft plaats gehad. Alleen de verklaringen deugden niet! De wijze, waarop het leven zich op aarde heeft ontwikkeld, is een groot raad sel. Dat er evolutie heeft plaats gehad wordt niet bestreden. Is ook met het geloof geheel niet in strijd. Het is minstens even wonderlijk en getuigt eveneens van de vooropgezette inwerking van een groot Verstand, dat de heerlijke natuur, zooals wij die kennen, zoo doelmatig is uitge groeid vanuit een nietig begin de cel. Zaterdag 30 Mei2 Juni (Pinksterretraite) Mannen en Jungemannen 6.50 Zaterdag 69 Juni Mannen 6.50 Dinsdag 9—12 Juni Politiebond 6.50 Zaterdag 1316 Juni Mannen 6.50.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6