GEKLEEDE MIDDAGJAPONNEN. ONZE GOEKOOPE PATRONEN. Onze lezeressen kunnen bij de Redactrice Damesrubriek van de in deze rubriek ge plaatste genummerde modellen patronen verkrijgen, waarvan de prijs over het alge meen 58 cent bedraagt. De bestelling kan geschieden per brief, onder bijsluiting van het verschuldigde bedrag aan postzegels, of per postwissel. Men zende de aanvrage aan de Redactrice Damesrubriek. Nieuwe Ha venstraat 58, Den Haag. Binnen enkele da gen ontvangt u dan de patronen franco thuis. WAT DOET GIJ WANNEER.... houten vaten en waschtobben in langen tijd niet gebruikt zijn en water doorlaten? Men vult ze met hooi of stroo, bezwaard dit met enkele steenen en vult ze met water, dat in den beginne nog weg zal vloeien, doch zoodra het hout door en door vochtig wordt, trekken de naden dicht. Het verdient aanbeveling dergelijke houten voorwerpen steeds met een laagje water weg te zetten. Gummiwaren hard worden en afbrekent Slangen, die 's zomers gebruikt worden voor het besproeien van den tuin worden, vaak in de zon gelegd, waardoor de levens duur aanmerkelijk verkort wordt. Men legt ze in water en ammoniak, waardoor ze weer zacht worden. Kleine gummislangen, ringen e.d legt men in een oplossing van 2 deelen water in 1 deel ammoniak, gedu rende een half uur. wanneer gouden en zilveren sieraden aanslaan en er onoogelijk uit gaan zien? Men legt ze enkele oogenblikken in lauw zeepwater en ammoniak, borstelt ze flink af en spoelt ze na, daarna met een zacht doékje drogen. Indien men bij bewerkte sieraden tij het drogen niet alle plekken raakt, legt men ze in droog zaagsel. schroeven geroest zijn? Men druppelt een weinig terpentijn op de verbindingsranden en laat dit even inwerken, daarna slaat men met een hard voorwerp tegen de schroeven en men zal bemerken, dat er be weging in komt. HET BEHANDELEN VAN EEN ROODE HUID. Men heeft, vooral 's winters, veel last, dat de gelaatshuid, die aan weer en wind wordit blootgesteld, rood wordt en een ge spannen gevoel geeft. Een gevolg hiervan is, dat het gelaat ruwe en zelfs gesprongen plekken krijgt, hetgeen voorkomen kan worden door het gebruiken van toilet-azijn. De samenstelling moet onverdund in de huid worden gewreven en is als volgt: 175 gr. rozenwater, 10 gram goede wijn-azijn, 30 gr. wijngeest en 4 gr. boorzuur. Iedere aoo- theker of drogist zal de gewenschte oplos sing kunnen verstrekken. Voorts zijn er eea aantal onschadelijke middelen, die een bleekende werking hebben en wel in de eerste plaats amandel-klei, die men maakt van 100 gr. amandelmeel, 100 gr. havermeel, 50 gr. natrium-boral en 5 gra bittere aman del-olie. Het mengsel moet in een goed af gesloten glazen jampotje bewaard worden. Een zeer droge huid moet bij voorkeur met olijf- of amandel-olie inplaats van met water en zeep schoongemaakt worden. Na de gewone huiselijke bezigheden, waarop het koffieuurtje als sluitstuk volgt, zal de huisvrouw haar morgenkleeding gaarne omwisselen voor een min of meer gekleed model. Het min of meer gekleede hiervan zal afhangen of men rustig thuis blijft dan wel bezoeken gaat maken of zal ontvangen. Deze gekleede modellen worden bij be zoek aan schouwburgen, concerten, e.d. ge dragen, in een woord voor alle mogelijke gelegenheden, die vereischen, dat men zich iets meer kleedt. Een middagjapon moet zich onderschei den door coupe, materiaal, kleur en gar neering-van de meer eenvoudige model len, terwijl in het bijzonder den nadruk wordt gelegd op de mouwen, die de meest uiteenloopende vormen hebben. Toch megen ook deze meer gekleede ja ponnen nimmer door opvallende kleuren of details uit den toon vallen en opzichtig worden. Een alleszins beschaafden indruk verkrijgt men slechts door smaakvolle keuze van de hoofdzaken en bijkomstig heden. Het vraag dan ook wel overleg en naden. ken cm een geheel te vormen, dat tevens flatteus is en bij de persoonlijkheid past. Prachtige weefsels zijn in ruime keuze voorradig o.a cloque, crêpe-stoffen met metalen draadjes doorgeweven», Ottoman- crêpe ramains, satin reversible, dat een matte en een glinsterende kant te verwer ken geeft, wol met zijden weefsels, die warm en tevens gekleed zijn en laten wij toch vooral de vele soorten mooie flu weel en velours chiffon niet over het hoofd zien. Cloqué heeft men in groote verschei denheid, o.a. met groote en kleine inge weven moesjes \n afstekende kleur, ook met bloemen-motieven Bij de voorjaarsstoffen zal wollen georgette veelvuldig voorkomen, terwijl plastische streepen, smalle zoowel als onregelmatige evenals kleine ruitjes te verwachten zijn. Elegante zoowel als eenvoudige blouses handhaven zich voor 's middags en 's avonds, hetgeen trouwens wel te ver wachten is bij de mantelcostumes met korte en driekwart lang', mantels. Over de garnituren valt nog weinig te zeggen wellicht dat men in het voorjaar meer lichte kleuren van dunnen weefsels Naarmate wij meer naar het voorjaar gaan wordt groene groente schaarscher, al hoewel de bewoners van groote steden toch nog lamg spinazie, andijvie, krulandijvie e.d. kunnen krijgen. Indien men aangewezen is op hetgeen het land oplevert, dan beper ken de verschillende soorten groente zich (behalve uit het zout en blik) meestal tot koolsoorten, bieten, wortelen. Hoe smake lijk zij ook mogen zijn is het vitaminen-ge halte minder groot dan van groene groente; een uitzondering maken o.a. winterpeen en bieten. Zelfs de groenten, die men vrij veel eet kunnen wel eens in anderen vorm worden opgediend, b.v. een mengsel van verschil lende soorten, waarbij dan aardappelen, rijst, macaroni of spaghetti wordt gegeven. Zeer voedzaam is een groentenschotel, waarbij laag om laag half gaar gekookte groenten gedaan wordt. Heel goed mo gelijk is om enkele dagen groente over te houden en dan van zoo'n mengsel een voed zame schotel te maken, waarbij een laag vooraf geweekte en gekookte witte boo- nen of groene erwten niet vergeten mag worden. Een goede combinatie is om in de inge vette vuurvaste schotel, die op een bijbehoo- rend bord wordt opgediend, b.v. eerst een laag groene kool te doen. daarna fijn ge snipperde winterpeen, een laag boonen of erwtenpurée, een laag gefruite uien en af sluiten met groene kool en er gesmolten bo ter overgieten. Over het geheel kan een meiksausje wor den gegoten bestrooid met paneermeel en beschuit, hier en daar een klontje boter, terwijl men tusschen de lagen geraspte kaas kan strooien. De schotel komt in den oven om eventueele half gare groenten geheel zacht te maken en wordt goed warm opge diend. Plastische applicaties van afstekend ma teriaal en van gewatteerde stof geven- mooie effecten voor sierkussens, die naast de meest practische gaarne op den divan waarbij als afwerking van den onderkant een breede bies gestikt wordt van gekleurd materiaa1 ziet dragen Thans wordt overwegend veel met fluweel gegarneerd, alhoewel chabots nog tot de bevoorrechte garneeringen gere kend kunneh worden, zoowel van kant, georgette en crêpe de chine, in gerimpeld zoowel al? geplissetrd. HET NADERENDE VOORJAAR Japon van zwart satyn, mat verwerkt met nervines in schuine richting naar de zijnaden. Rok met ingezette smalle voor baantjes en mouwen, die aan de pas ge knipt zijn. Aan de hooge halsuitsnijding wordt een rose anjer gehecht. De volgende japon is van fluweel met georgette chabot, waarover eer. gevlochten goudkonjjd is gelegd met kwast. Elegante blouse van brocaat met rechte pas en garneerhig met zalmkleurig velours. Gekleede middagblouse met ingezet voor stuk van nervures van witte, roode of gele matte zijde. Aan hals en ceintuur goud band Chique niddagjapon van soepele wollen stof of fijn crêpe marocain met wijde mou wen en garneering van goud koor en smochwerk. De breede ramen, die meestal niet zeer hoog zijn, vragen dan ook een min of meer aparte bekleeding waaraan die van onze afbeelding zeer goed voldoen. Groote stuk ken van het materiaal der strook houden de zij gordijnen bijeen. Bloemen in de kamers. Gelukkig zijn de bloemen veel minder duur en kunnen we ons de weelde nog eens veroorloven een bosje te koopen. Om ze zoolang mogelijk goed te houden vereischen ze een goede verzorging, welke bestaat uit het herhaaldelijk geven van versch water en de stelen korten met schuin snijvlak. Het is tevens uitstekend om de bloemen 's avonds in een onverwarmd vertrek te plaatsen. Gaan zij, wanneer wij ze slechts enkele uren in huis hebben slap hangen, dan wik kelt men ze stevig in courantenpapier en plaatst ze meerdere uren in een groote vaas of emmer met water, het laatste hangt af van de hoeveelheid. Bloeiende takken wilgen en elzenkatjes, kastanjetakken kunnen wij reeds vroeg in onze kamers hebben, en plaatsen ze in lauw water, dat dagelijks vernieuwd wordt, terwjjl de takken zelf met de plantenspuit met lauw water bespoten moeten worden. Verschillende soorten bloemen moeten niet in één vaas geplaatst worden; er zijn sommige soorten, die dan spoedig verwel ken en het geheele aanzien wordt aanmer kelijk minder mooi. Wie in zijn tuin hulst heeft of andere groen blijvende heesters kan hiervan eeni- ge takjes in een vaasje zetten (met water) en ze zoo mogelijk aanvullen met sneeuw- bessen. Enkele takjes van de jasminus, die zulke mooie goudgele sterretjes geeft, doen zoo buitengewoon mooi in een kleine bowl van bruin aardewerk. Prijs per patroon 0.25. Fluweel, de groote mode voor alle soorten dameskleed in g, leent zich zoo bij uitstek om ditmaal verwerkt te worden voor een eenvoudige middag japon. Als eenige gar neering hebben wij een kanten kraagje aangegeven dat om de bescheiden puntig uitgeknipte hals. goed kleedt. Als variatie wordt in plaats van dit garnituur, dat met groote steken 11 geregen wordt een clips of een bloem gedragen. Het voorpand van het bovendeel bestaat uit middenstuk, waar van de ruimte wordt ingehaald en verdeeld over de breedte der afgeronde lijn van de zijstukjes. Moderne mouwen met hooge manchet en vierbaans rok. Indien het fluweel zeer breed is kan men naar verkiezing van dit vierbaans model zelf een Iweebaans rok maken, door de naad in het midden te laten vervallen. Pa tronen verkrijgbaar in de maten 44, 46, 48 en 50. KINDERJURK G. 4. Prijs per patroon 0.25. Wellicht hebben wij een japon, die niet meer gedragen wordt en waarvan de kleur zich leent om deze aardige kinderjurk te maken. ±s dit niet het geval dan nemen wij effen wollen stof ot waschbaar materiaal, b.v mouseline oi vijella. Het gladde lijfje valt met een punt aan de voorzijde op het rokje, is aan den rug recht en heeft mid denvoor een klein splitje. Als halsafwer king wordt een klein *kraagje in geregen, terwijl de manchetjes van hetzelfde mate riaal zijn. We maken b.v. enkele garnituur- tjes een licht en een donker. Het eerste van linnen dat we afwerken mei feston, waar boven kleine moesjes worden gewerkt, het donkere garnituur wordt van fluweel ge maakt en is zeer practisch, omdat het niet zoo vaak gewasschen behoeft te worden. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 610 jaar. SMAKELIJKE GROENTENSCHOTELS. Divankussens. FLUWEELEN DAMESJAPON G. 3. STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat.... Hierbij ingesloten J aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van ..Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. WAAROM EEN MODEBLAD? Ook voor U van belang! Onze premie. Waarom een Modeblad? is een vraag, die wel eenigszins gerechtvaardigd is. Waarom juist nu, nu er op alles bezuinigd moet wor den nog meer uitgegeven voor de kleeding? En dan zijn we meteen waar we zijn moe ten. Een modeblad beteekent, ondanks de kosten van het blad op zich, bezuiniging. Nu kijkt U misschien verwonderd en gaat U rekenen, wat U een modeblad kan kosten. Maar U vergeet dan eenige dingen. Het modeblad, dat wij als premie voor onze lezeressen beschikbaar stellen, is juist een blad, dat op de bezuiniging is ingesteld. Dat wil zeggen, dat het U leert op de meest goedkoope manier Uw kleeding te maken. Dit alleen is al een verdienste, die het zeer kleine bedrag, waarvoor U deze premie kunt krijgen, ruimschoots rechtvaardigt. „Winterpracht", zoo is de naam van onze premie, laat U op bevattelijke wijze onder meer zien, hoe U van oude kleeding nieuwe kunt maker.. En dat beteekent immers be zuiniging! En als u nieuwe kleeding wilt maken, is daar het modeblad, dat u den weg wijst, dat u zegt, pp welke wijze u dit het best.... en het goedkoopst kunt doen. Wie zou niet eens kennis willen maken met deze premie? De eenvoudige weg is, even te schrijven aan Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag en twaalf cent aan postzegels bij te sluiten. U kunt het ook doen door twaalf cents te storten op giro-rekening 203203 ten name van Het Practisch Modeblao. U krijgt dan Winter pracht omgaand franco toegezonden en zult er ongetwijfeld veel genoegen van beleven. Doe het daarom nog vandaag! zien liggen en waardoor zooveel meer gezelligheid aan een interrier wordt ver strekt Twee kleuren fluweel of fluweel met goud of zih erbrocaat met dik koord af gewerkt is bijzonder mooi. Ook vierkante en langwerpige kussens met opstaande ran den vallen zeer in den smaak. Decoratieve gordijnen ziet men van voile, marquisette en andere mooie weefsels, Het voorjaar vraagt sportieve modellen van hoeden bij de wijde, drie kwart lange mantels van Engelsche stof, terwijl bij de middag japonnen en kleiner model gedra gen word1' van vilt met garneering van velours en kleine afhangende de voilette. Japonnen zoowel als blouses worden zeer veel met ronde, puntige, rechte en uitge- schulpte passen gemaakt, die zoowel van het zelfde materiaal van de japon als van VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. fluweel gemaakt worden. Meermalen wor den. Meermalen worden deze passen a jour aangezet, Soms ook een of meerdere malen doorgestikt. Het laat zich begrijpen, dat zij grooten invloed uitoefenen op het in zetten van mouwen. De normale lijn wordt niet gevolgd, aangezien deze aanmerkelijk lager komt, tenzij de mouw een deel van de pas uitmaakt en een apart schouder stuk wordt gevormd. BON

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 16