STADS NIEUWS VRIJDAG 7 FEBRUARI 1936 CE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 RECLASSEERINGS-WERK Op Donderdag 12 Maart e.k., zal de R.K. Reclasseerings-Vereeniging, af deeling Lei den aan haar jaarvergadering wederom een propagandistisch karakter geven. Is dit noodig? Zeker. Er bestaat nog een groote behoefte aan actieve belangstelling in dit werk. Elkeen weet wel is waar, dat de reclasseering streeft naar het banen van den weg tot terugkeer in de maatschappij voor diegenen, welke vooraf het pad van de misdaad zijn opgegaan. Elkeen zal een woord van waardeering kunnen vinden voor dit streven, voor deze uiting der Ka tholieke Charitas, welke ook en vooral den gevallene wederom wil opnemen en tracht te helpen om met Gods genade en met vertrouwen op eigen krachten zcih in den levensstrijd staande te houden. Hier toch is geen sprake van sentimentaliteit, welke zich het lot van een „slachtoffer" aan trekt, terwijl tagelijkertijd honderden in de naaste omgeving tevergeefs op hulp blijven wachten. Reclasseeren wil ook niet slechts zijn: moreel of wel materieel steunen, maar in de eerste plaats: aankweeken van ver antwoordelijkheids-besef door het geven van leiding. Gelukkig zijn zij (maar geens zins beter), wier verantwoordelijkheids besef hen heeft weten terug te houden van het kwaad, dat misdadigheid heet. Een groot psycholoog was het zeker, die eens als zijn overtuiging weergaf: „de mensch is eenerzijds slechter dan hij denkt en an derzijds beter, dan hij weet". De' reclas- seeringsgedachte dient dan ook naar bui ten te worden uitgedragen, opdat velen mo gen inzien, dat ook zij kunnen medewerken aan het doel om een evenmensch weder om zijn plaats aan te wijzen, zijn taak als Mensch te doen zien en aldus bij te dra gen tot de vervulling van het hoogste Ge bod. CARP. BEGRAFENIS PROF. MR. DR. H. KRABBE Hedenmiddag te 3 uur heeft onder groote belangriselling, vooral uit wetenschappe lijke kringen, de begrafenis op Rhijnhof plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen prof. mr. dr. Hugo Krabbe, in leven oud-hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit alhier. In den stoet, die de lijkauto volgde, merk ten we o.m. op de hoogbejaarde echtgenoote van den overledene, mevr. de wed. A. P. A. R. Krabbe-Tavenraat, haar zoon mr. J. Krabbe uit Alkmaar en haar dochter mej. M. J. Krabbe. In de tweede auto hadden o.m. plaats ge nomen prof. mr. A. S. de Blécourt, rector inagnificus der Leidsche Universiteit, prof. mr. R. Kranenburg, opvolger aan de Leid sche Universiteit van den thans ontslapene en mr. C. Th. Krabbe uit Den Haag. i In de volgende auto waren gezeten de heeren Smit v. d. Broek en mr. W. Moll uit Den Haag, benevens mr. W. de Vries uit Lunteren. Tal van belangstellenden hadden zich in- tusschen op Rhijnhof verzameld. Onder hen merkten we o.m. op mr. A. van de Sande Bakhuyzen, president-curator der Leidsche Universiteit, prof. J. v. d. Hoeve, secretaris van den Acad. Senaat, prof. dr. N. J. Krom, pro-secretaris van den Acad. Senaat, oud- minister J. Dormer, mr. A. L. Schol/tens, secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken, mr. H. J. Schmidt, refe rendaris van het Departement van Onder wijs, mr. J. H. Scholten, referendaris van den Raad van State, jhr. mr. dr. W. J. M. van Eijsinga, rechter in 'het Permanent Hof van Intern. Justitie te Den Haag en oud- hoogleeraar der Leidsche Universiteit, jhr. H O. Feith, vice-president van de Haagsche Rechtbank, mr. van Vrijberghe de Coningh, rechter bij de Haagsohe Rechtbank, mr. R. Bijlsma, algemeen rijksarchivaris, jhr. mr. dr. A. J. C. Rethaan Macaré, lid van den Octrooiraad te Den Haag, prof. mr. A. van der Pot, hoogleeraar te Groningen en oud wethouder der gemeente Leiden, prof. mr. A. S. Oppenheim, hoogleeraar te Gronin gen, overste A. B. Cremer, gepensionneerd majoor buiten dienst, dr. J. H. Carp namens de Vereeniging van de Wijsbegeerte des Rechts, mr. P. J. Idenburg, secretaris van het college van curatoren der Leidsche Universiteit, Wouter Nijhoff, uitgever te Groningen. Verschillende hoogleeraren der Leidsche Universiteit, studenten-corporaties en vele andere belangstellenden waren mede aan wezig. Toen het stoffelijk overschot in de aula was geplaatst en familie en belangstellen den zioh rondom de baar hadden geschaard verkreeg de rector magnificus, prof. mr. A. S. de Blécourt het woord, die als volgt sprak: TOESPRAAK PROF. DE BLéCOURT. Op verzoek van de familie zullen alleen collega Kranenburg en ik spreken. Wij, fa milieleden en vrienden, zijn bedroefd, maar niet verslagen; immers dankbaar, dat Krab be uit zijn lijden is verlost. De laatste 8 jaar had zich in zijn geestelijk bestaan een sloo ping voltrokken, waaronder hij zelf zeer heeft geleden, omdat hij bijna ten einde toe er besef van had. Toch zal de familie, zijn levensbaan overziende, dankbaar erkennen, dat zijn leven rijk en gelukkig is geweest. De mensch is ten deele de bewerker van zijn eigen geluk. Krabbe had een hoog ideaal, waarvoor hij leefde en handelde. En dit mede maakte hem gelukkig. Hoe hij stond tegenover den godsdienst, weet ik niet; maar wel weet ik, dat, als alle Christe nen handelden als hij deed, de wereld er anders en beter zou uitzien. En dit was het beminnelijke in zijn karakter, dat hij volko men objectief stond tegenover degenen, wier opvattingen van de zijne verschilden. Hij kon ironisch zijn; bits en bitter was hij nimmer; nooit hoorde ik hem een mede- mensch veroordeelen. Want hij was van een matelooze goedheid en zachtmoedigheid. Zoo is hij velen ten zegen geweest en heeft hij niet tevergeefs geleefd en een lichtend spoor achtergelaten. Als straks de wonde, die geslagen is, niet meer schrijnt, blijft de herinnering, een kostbaar en onverwoest baar bezit. Beste vriend, wij nemen afscheid, maar wij vergeten u niet! TOESPRAAK PROF. R. KRANENBURG. Hierna was het woord aan prof. R. Kra nenburg, die het volgende zeide: Dat het ook mij vergund is bij deze uit vaart een woord van afscheid te spreken, stemt mij dankbaar. Een kort woord, het woord van een vriend, zoo was zijn wensch. Het teekent den man, aan wiens baar wij thans staan. Wars van alle uiterlijk ver toon, wars van allen schijn, zoekend de waarheid, de echtheid, het wezenlijke der dingen. Zoekende die op het gebied van zijn Wetenschap die hem lief was en die hij gediend heeft met volledige toewijding., de wetenschap van het recht van den staat; zoekende met al de groote kracht en de gaven, die hem geschonken waren, het scherpzinnige doordringende verstand, de sterke wil, de taaie vasthoudendheid, de scheppende intuïtie. Waarheid, echtheid, het essentieele, hij zocht ze ook in het persoonlijke verkeer; ook daarin was hij wars van den schijn, het onechte, en trachtte hij het werkelijk waardevolle, beteekenisvolle te' grijpen en vast te houden. Zoo was zijn leven vol spanning; die naar het hoogste en diepste grijpt, hem wachten teleurstellingen, en zij zijn Krabbe niet ge spaard gebleven. Maar het gevoel voor recht, de zuivere drang naar gerechtig heid, waarin hij den grondslag vond van zijn leer, was ook de drijfkracht van zijn leven en de bezieling van zijn geest. Wy nemen hier afscheid van een man, dien gekend te hebben een voorrecht is en dien te mogen noemen ambtgenoot en vriend een der edelste gaven, die ons in dit leven geschonken kunnen worden. Wij nemen afscheid, maar zijn werk blijft; zijn naam staat gegrift in de ge schiedenis onzer wetenschap Hierna begaf de stoet zich naar de be graafplaats. Nadat bloemen in het graf waren gestrooid, dankte de zoon van den overledene, mr. J. Krabbe, voor de groote belangstelling bij het overlijden en bij de begrafenis van zijn vader van zoo talrijke zijden ondervonden. DE DIëS-HERDENKING. En het overlijden van prof. Krabbe. In verband met het overlijden van prof. mr. H. Krabbe zullen de voorgenomen vaar- jool der eerste jaarsleden van het Leidsch Studentencorps en de gebruikelijke fakkel optocht met serenade op morgenavond niet doorgaan. HET TEKORT VAN DE VEE- EN ZUIVELTENTOONSTELLING. Door den heer T. S. Goslinga is het vol gende amendement bij den raad ingediend: Ondergeteekende heeft de eer uwen raad voor te stellen het volgende amendement op punt 12 der agenda van 10 Febr. a.s.: a. het garantiebedrag, dat op 27 Mei 1935 is bepaald op ƒ3000 te verhoogen tot ƒ3894.24; b. het op 27 Mei 1935 ter beschikking van B. en W. gestelde crediet van 1000 voor het in gereedheid brengen van het terrein der veemarkt voor de te houden veetentoonstelling c.a. te verhoogen tot ƒ2333.90; c. den overgelegden begrootingsstaat D dienovereenkomstig te wijzigen; d. de bedragen bedoeld onder sub a en sub b van dit amendement ter beschikking van de Commissie voor de Veeten toon tsel- ling te stellen, onder aftrek van hetgeen reeds is betaald. (De heer Goslinga stelt dus voor boven de gegarandeerde 3000 gld. beschikbaar te stellen bedragen van 894.22 en 1333.90. B. en W. stellen slechts een totaalbedrag van 600 gld. als extra-subsidie voor). DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgende personen als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 4, be hangers J5, betonwerkers 76, betonvlechters 42, fundeeringwerkers 1, glazenmakers 1, glazenwasschers 9, granietwerkers 12, grondwerkers 107, heiers 2, metselaars 173, opperlieden 125, schilders 246, sloopers 7, steenbikkers 2, steenhouwers 5, straatma kers 7, hulp-straatmakers 13, stucadoors, witters 73, timmerlieden 303, uitvoerders 8, voegers 21, ongesch. bouwarb. 10. Totaal 1282. Fabrieksarbeiders: bleekers 16, lompen sorteerders 20, vellenblooters 3, zeepfabr. arb 5, steenfabr. arb. 133, ongesch. fabr. arb. 75. Totaal 252. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 98, reizigers, colp 44, winkelbedienden 38, in casseerders 11, musiofc 6, onderwijzers 11, overheidspersoneel 11, verplegers 2. Totaal 221. 1 Hotel-café-pers.: huispersoneel 15, kell- ners 45, keks 10 Totaal 70. Houtbewerkers: beddenmakers 2, houtbe werkers 86, kistenmakers 8, kuipers 9, lijs tenmakers 4, mandenmakers 2, meubelma kers 35, meubelstoffeerders 20, politoerders 2, ongesch. arbeiders 30. Totaal 198. Kleermakers: kleermakers 73, kappers 6, schoenmakers 6 Totaal 85. Land- en tuinbouwarb.: bloemisten 49, landarbeiders 28 tuinlieden 30, warmoeziers 10, onge^ph. land arb. 8. Totaal 125. Metaalbewerkers: bankwerkers 139, blik- bewerkers 33, burgersmeden 40, crasseurs 1, electriciens 55 gasfitters 16, gereedschap makers 2, instrumentmakers 5, isoleerders 6, kernmakers 1, kittingsmeden e.d. 34, klinkers 14, koperslagers 4, lab. bedienden 1, lasschers 12, loodgieters 57, machinisten 25, metaaibooraers 6, metaaldraaiers 15, metaalschavers 12, metaalslijpers 4, metaal- zagers 1, monteurs 25, pianostemmers 2, po lijsters 1, po.isers 7, rij tuigschilders 1, rij wielherstellers a4, scheepstimmerlieden 9, stokers 25, tegenhouders 17, verw. mon teurs 17, voorslaanders 9, voorwarmers 3, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 11, wagenma kers 7, ijzer werkers 47, zand vormers 5, zil versmeden 1, ongesch. arbeiders 43. Totaal 728. Sigarenmakers: sigarenmakers 9, sig. sor teerders 4, strippers 2. Totaal 15. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 7, technikers 10, teekenaars, opz. 16, werk meesters 15. Totaal 48. Textielarbeiders: hekelaars 4, katoen- drukker^ 29, kluwers e.a. 9, luikers 11, plaat snijders e.a. 22 schrobbelaars 4, spinners 41, spoelers 3, sterkers 3, strijkers 13, we vers 111, wolbewerkers 36, ongesch. tex- tielarb. 63. Totaal 349. Transportarbeiders: chauffeurs 128, em- balleurs 4, exp. knechten 20, koetsiers 18, loopknechten 5b magazijnkn. 64, schippers 105, spoor- en trampers. 17, wakers 3, trans- i portarbeiders 65, losse arbeiders 409. Totaal 952. Typografen: boekbinders 37, boekdruk kers 15, fotografen 2, hulp-vakarb. 4, let terzetten» 28, steendrukkers 2. Totaal 88. Voedingsmiddtlenarb bakkers 94, mole naar^ 1, ovenisten 4, slagers 63, suikerwer kers 25, wijnkooperskn. 8, zoutzieders 3, zui- velbereiders 4, ongesch. voed.arb. 37. Totaal 239. Vrouwen: breisters 1, bakers 1, borduur sters 1, naaisters 15, maasters 1, winkeljuf frouwen 23, kantoorpersoneel 35, leerl. kap sters 5, apothekersass. 1, meesters in de R. 1, onderwijzeressen 4, boekbindsters 1, kin derverzorgsters 3, serveersters 1, strijksters 3, verpleegsters 12, teekenaressen 1, huisel. diensten 170, fabr. arbeidsters 53. Totaal 382 Alg. Totaal 4984. 7 Febr. 1935 4601. 8 Febr. 1934 3666. Ben. 59 ged. werkloozen en 3 werkverschaffing. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Lustrum-dansavond in den Foyer. Van verschillende zijden werd ons ge vraagd of ook aan de zaal Zondagavond nog kaarten verkrijgbaar zouden zijn. Het bestuur deelt daarom door deze mede, dat aan de zaal, voor zoover nog voorradig, kaarten verkrijgbaar zullen zijn. Den leden echter wordt verzocht hunne kaarten voor Zondag bij den penningmees ter Manënpoelstfaat 2 te willen afhalen. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 3976. N.V. Algemeene Boek- en Handelsdrukkerij voorheen Bat- teljee en Terpstra, Leiden, Oude Rijn 39. Oph. Bijk.: Leiden, Breestraat 41, (d.d. 31 Juli 1935). 1014. Naamlooze Vennootschap van Cleef's Manufacturen-, Bedden- en Tapij- tenhandel, Leiden, Haarlemmerstraat 172/ 174. Oph. fil.: Amsterdam, de la Reystraat 1. Vest. fil.: Overveen, Ramplaan 48; Lei den, Haarlemmstraat 179. De bij de militaire administratie tot kapi tein bevorderde eerste-luitenant van dat dienstvak, G. D.Frijlink, wordt in zijn nieu wen rang van Leiden naar Ede overge- plaats, alwaar hij op 1 Maart in garnizoen komt MUZIEK. muzikale expressie, de rust, heeft onze waardeering. Wat wij niet kunnen verhe len is, dat scherper contrasteerende inter pretatie meer voldaanheid zou hebben ge geven, en misten wij (wat buiten haar schuld ligt) Zuidelijk temperament. Niet temin er is ruimschoots van genoten. Het meest volkomen gaf de zangeres zich in Lamento, dat zij ontroerend zong. Men huldigde mevrouw Vincent, den bewerker Anthonie van der Horst en het orkest, dat haar zoo volledig terzijde stond. En nu kwam het Dobrowen eigenlijk pas geheel aan 't woord. Skryabin's „Le Poème de l'extase". Hier was volkomen eenheid van voelen en musiceeren, een zich oplossen in een zelfde kleur en reflectieve ver scheidenheid. Wij danken den dirigent voor de ken nismaking met het moderne Russische werk, dat voorheen al wel eens in ons land gemaakt is. Een werk met wonderlijke eigenschappen. Er zit een vibrato in van onloochenbare grootheid, aanstormend en opvoerend tot de verrukking. Dan weer me lodieën, ziek van gevoeligheid. Een prach tige instrumentatie: combinaties van tremo lo der bekkens over het strijkkwintet uit gestrooid, indrukwekkend trompetmotief en het unisono in he koper. Maar 't meest frap pant is de verbijzondering, de verfijning in harmonische structuur. Dobrowen gaf een meesterstuk van dirigeerkunst. Hij toover- de klank en kleur, de orkestleider bij uit nemendheid. Er wat Tschaïkowsky's „vijfde Symphonic" betreft. Dit was 't glanspunt van den avond. Krachtig, kerngezond, zon der overgevoeligheid stond daar de meester en legde voor ons ongekend de Russische volksziel open, melancholiek, fel van tempe rament, vaag-droomerig, één en al passie; overstelping van rhythme en klank, 't Or kest was prachtig, reageerde volkomen op de beteekenisvolle intenties van den uiterst bewogen dirigent. En nauwelijks was het laatste accoord gegeven of het applaus klonk heftig op,.de bravo's groeiden al maar aan. Er kwam geen eind aan het gejuich en om den fameuzen dirigent en het orkest te danken voor de zeer bijzondere vertolking. J. K. RESIDENTIE-ORKEST. Issay Dobrowen gastdirigent. Over de persoonlijkheid van Issay Do browen hebben wij in de bladen een en ander gelezen Vat zeer zeker de moeite waard is de verwachting omtrent de praestatie van het Residentie-orkest onder zijn leiding hoog gespannen te houden; veel, zeer veel is er genoten. De verschij ning van den dirigent heeft meer dan in druk, heeft furore gemaakt. Hij dirigeert evenals Votto, uit 't hoofd. Zijn gebaa heerschend, dwingend en fel. Niets ont gaat hem. Het orkest voert hij op tot ge weldige krachtsontwikkeling. Hij houdt van 't koper, 't praegnant rhythme, en weet de strijkinstrumenten te lat.en zin- gen. Hij bespeelt als 't ware het zeer sa mengesteld instrument, het orkest ener- gisch, grandioos technisch en emotievol. Beethovens Leonore II gaf hij een zeer persoonlijke wedergave, grandioos van or chestrate schittering, maar gemêleerd door zijn persoonlijke inzichten, dus anders dan wij den zielsechten volbloeiden Beethoven ons denken. Hierna bracht mevrouw Jo Vincent iets nieuws. Zeven Italiaansche volksliederen; voor orkest en sopraan be werkt door Anth. van der Horst. „Een van de vele verdiensten van van der Horst's oeuvre is het zoeken naar eigen coloriet", zoo zegt Lei Ruygrok. Een niet te onder schatten deugd van den zich hooge eischen stellenden componist. Hij zocht dit mooie zevental uit de gevoelige Italiaansche volksmelodiek; dus zijn zij verschillend van aard en karakter. En naar het ons voorkomt heeft, van der Horst de juiste touche gegeven en de karakteristiek is door hem gelukkig bewaard. Wat de stern- innerlijkheid betreft liggen de liederen de zangeres prachtig. Het stralende forto, de glanzende hoogte, het broos mezza-voce, dat was alles volmaakt. Zelfs de sobere ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Examen volgens art. 135 der wet op het H.O. (faculteit der Letteren en Wijsbegeer te), de heer K. W. Swart, Wassenaar; doctoraal examen Geneeskunde de heer W. Reisma, Den Haag, mej. N. Meyers, Lei den. Bevorderd: töt arts: C. J. Snepvangers, Leiden, W. Hogervorst, den Haag. LAATSTE BERICHTEN NOODLANDING ONDER REEUWIJK. Hedenmiddag te ruim 2 uur is onder de gemeente Reeuwijk in het land van Stein op het weiland van den landbouwer K. Mulder een militair vliegtuig gedaald. Het toestel, dat met twee ande-re vliegtuigen uit Soesterberg was gekomen, moest een noodlanding uitvoeren. Bij de daling kwam het toestel in een sloot terecht, die met ijs was bedekt, waarna het over den kop sloeg De bestuurder de 2e luitenant Gauthier bleef ongedeerd. Het toestel is licht be schadigd. De beide andere machines zijn doorgevlogen. HET RAADSEL VAN ROTTERDAM OPGELOST. Zooals reeds eerder is gemeld, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op den Oostzeedijk te Rotterdam een man gevon den met een schotwond, zekere M. De man werd in het ziekenhuis opgenomen. Hij weigerde verklaringen af te leggen en ge- ruimen tijd stond de politie voor de vraag of men hier met een moordaanslag dan wel met een poging tot zelfmoord te doen had. Het onderzoek heeft thans uitgewe zen dat men hier met een poging tot zelf moord te doen heeft gehad. M. had dien avond nogal veel gedronken. DE HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerveTgun- ning voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op 0.95 per K.G. TELEGRAMMEN LEIDEN. Geboren: Jaap, z. van A. Prins en C. M. de Groot Johannes Gerardus, z. van J. G. v. Groeningen en C. J. Christiaanse Leendert, z. van L. Paauw en W. Smid Antoina Maria, d. van C. P. G. Juffermams en Chr. A. v. Schagen Agatha Johanna, d. van Th. M. v. Teijlingen en C. A. v. Latum. Overleden: H. Krabbe m. 79 j. J. Arnoldus, z. 10 mnd. J. W. v. Leeuwen zn. 20 mnd. F. Schreuder m. 45 j. M. C. Nieuwenhoven dr. 42 j. KARDINAAL SINCERO OVERLEDEN. ROME, 7 Febr. Kardinaal Luigi Sincero is in den afgeloopen nacht te drie uur over leden. Luigi Sincero werd op 26 Maart 1870 te Trino Vercellese geboren en werd in 1892 tot priester gewijd. In 1919 werd hij be noemd tot secretaris van het H. College van Kardinalen, in 1920 tot assessor van de H, Congregatie van het Consistorie. In het Consistorie van 25 Mei 1923 werd Mgr. Sincero tot Kardinaal gecreëerd en uitgeroepen. Als Kardinaal-diaxen kreeg hij St. George in Velabro als crtelkerk. In het Consistorie van 17 December 1923 kwam zijn verheffing tot kardinaal-pries ter, waarna hiij op 11 Januari 1929 door Z.H. Paus Pius XI tot bisschop werd ge wijd, waarbij hij werd benoemd tot litu- laar-aarcsbisschop van Petra. In het Con sistorie van 13 Maart 1933 werd kardinaal Sincero benoemd tot karainaal-bisschop van Palestrina. Kardinaal Sincero was secretaris van de belangrijke H. Congregatie voor de Oos- tcrsche Kerk en had verder zitting in de H.H. Congregatie van het Consistorie, van de Sacramenten, van het Cor eilie. van de Kloosterlingen, van 'e Vo. tplantmg des GeJoofs, van de Riten, van het Cer-mo- r» rel, van de 3u:tengewone Kerkelijke aangelegenheden en van de Seminaries en de Universiteiten der Studiën. BURGERLIJKE STAND Verder maakte de overledene deel uit van de Opperste Rechtbank dr Apostoli sche Signatuur en was hij voorzitter van de Pauselijke Contmias'.e voor de interpre tatie van de Coi<x van het Canonieke Recht. Kardinaal Sin.-ero was protector van verschillende Orien en Congregaties o.m. van de Orde van het H. Kruis (Kruishee- ren), van de Reguliere Kanunniken van Premonstreit en van de Orde der Cister- ciënsers. AMERIKAANSCH MISSIONARIS ONTVOERD. WASHINGTON, 7 Febr. (A.N.P.) Het departement van staat heeft bericht ont vangen, dat pater Clarence Byrns, een Amerikaansch Roomsch-Katholiek missio naris, in de nabijheid van Moekden door Mandsjoerijsche bandieten is gevangen ge nomen en ontvoerd. VROEGERE KROONPRINS VAN SPANJE STERVENDE. HAVANNA, 7 Febr. De graaf van Cava- donga, vroeger prins van Austri#, zoon van ex-koning Alfonso XIII is stervende. Hij is lijdende aan een gezwel, waaraan ten gevolge van de bloedziekte van den graaf niet gesneden kan worden. Vergeefs is getracht een bloedtransfusie toe te passen. De Pauselijke nuntius, Caruana, heeft hem de H. Sacramenten der Stervenden toegediend. De geneesheeren trachten thans een der de bloed-transfusie toe te passen. Ex-koningin Victoria heeft vanuit Eu ropa telefonisch naar den toestand van haar zoon geïnformeerd. Nader wordt nog vernomen, dat toen laat in den avond de doktoren het bed van den zieke verlieten, zij verklaarden, dat zijn toestand iets minder ernstig was. De derde bloedtransfusie heeft een be vredigend resultaat gehad. STAKINGSINCIDENTEN IN SANTA Fé. BUENOS AIRES, 7 Febr. (A.NP.) Te Rosario en in andere plaatsen in de pro vincie Santa Fé hebben zich stakingsinci denten voorgedaan. Stakende bakkersge zellen hebben te Rosario veertien bakkers karren aangehouden en verbrand. Op het platteland is een toenemende communis tische propaganda merkbaar. Agitatoren hebben getracht den landarbeid te doen stilliggen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 Febr. Vee. Aanvoer: 425 run deren, 296 kalveren, 1316 schapen, 559 var kens, 4 paarden, 9 bokken of geiten. Prij zen per stuk: 13 stieren f 80195, schoon gewicht 2840 cent, handel stug; 135 kalf- en melkkoeien 75180, handel traag; 126 varekoeien e. a. 75140, handel lui; 151 vette koeien 70180, schoon ge wicht 2846 cent, handel tamelijk; fok- kalveren f 710, 20 vette kalveren 4590 schoon gewicht 5482 oent handel tame lijk; 276 nuchtere kalveren 4—7, handel vlug; 150 vette schapen 1119„ 800 vette lammeren 13—16.50, en 366 weideschapen 913, handel matig; 249 mestvarkens 1426, en 310 biggen 8—11 handel zeer matig; 9 bokken en geiten 410. handel matig. Kaas. Aangevoerd 50 partijen, w. v. 41 partijen Goudsche en 9 partijen Leidsche kaas. Besteed werd voor: le soort Goud sche kaas 2020.50, 2e soort 1819, le soort Leidsche kaas 1416. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. ALKMAAR, 7 Febr. Kaas. Aangevoerd: 38 stapels, zijnde 46.000 kg. Fabrieksbaas kleine 18.50, Fabriekskaas commissie 17.00, Boerenkaas kleine f 18.50 per 50 kg. Handel matig. DELFT, 6 Febr. Vee. Aangevoerd 2 paar den, 93 runderen, 4 graskalveren, 213 nuch tere kalveren, 364 magere varkens, 223 biggen, 29 schapen of lammeren en 4 gei ten of bokken.. De prijzen waren paarden 50-150, kalfkoeien 110—210, vare koeien 60145, nuchtere kalveren f 3 12, magere varkens 1636, biggen f 8 15 geiten of bokken 37, alles per stuk, Rundvleesch 0.340.46 per kg. Boter 1.62 J41.65. Aanvoer 2 acht ste en 1 zestiende vat, wegende 50 kg. WISSELNOTEEKINGEN MSTERDAM) (Niet officieel). Berlfjn 59.31 Londen 7.291/? New York1 45"/16 Parijs 9.731/4 Brussel 24.81 Zwitserland 48 10 Milaan Madrid 20.161L Oslo36.633/; Kopenhagen32 563/4 Stockholm37.611/4 Praag 611 Weenen Boedapest Prolongatie 1 3/4 pet.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3