VRIJDAG 7 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER 7 LICHTE VORST. DE BILT SEINT: Meest matige Noord-Oostelijke tot Oos telijke wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, matige vorst des nachts, overdag lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. Hoogste barometers!.: 779.1 te Groningen, Kopenhagen en Blaavandshuk. Laagste barometerst.: 744.8 te Vestmanoer. Het gebied van hooge luchtdruk wordt in het hooge noorden aangetast door een diepe depressie, die gistermiddag Weste lijk van IJsland passeerde en thans storm uit Zuid-West veroorzaakt en de barome ters doet dalen van Schotland tot hoog in het Noorden langs de Noorsche kust De hooge druk nam nog in beteekenis toe; de as van de hoogste luchtdruk wordt thans gevonden van Groningen tot in Zuid-Zwe den. In Frankrijk hield de stijging van de luchtdruk op. Zij gaat nog door in de Bal- tische Staten en in Oost-Europa. In Scan dinavië bleef de vorst zeer streng Op het continent komt alleen in onze omgeving en in de hooge streken van Frankrijk ma tige vorst voor. In de Middelgebergten en in de Alpen houdt de ijzig koude storm aan. Op zeer groote hoogten werd de tem peratuur echter belangrijk hoogcr bij zeer groote droogte. Hoewel de lucht in net Oosten betrokken blijft, viel ^r got-n sneeuw van beteekenis meer. In hei stormgebiod op de Noorsche Zee vallen zware regens. Het einde van der. toestand van helder vorstweer met des nachts matige, wellicht plaatselijk strenge vorst en overdag tem peratuur om het vriespunt, is nog niet in zicht. LUCHTTEMPERATUUR. 1.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 5.24 uur tot Zaterdagmorgen 7.04 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Zaterdag 8 Fe bruari voorm. 3.26 en nam. 3.42 uur. DE VERKOOP VAN EEN BOERDERIJ TE APPELSCHA. De toepassing van het hypotheek-commis sie-besluit; een onverwacht resultaat. Zooals reeds eerder is gemeld, had gis termiddag te Appelscha ten overstaan van notaris Kamminga uit Oosterwolde de z.g. palmslag plaats voor de executie van een boerderij met land, in eigendom toebe- hoorend aan den heer A. J. Reinders, waarvoor de minister niet de toestemming overeenkomstig het hypotheek-commissie besluit heeft willen verleenen. Zooals wel te verwachten was, bestond voor deze ver- kooping enorme belangstelling. De span ning onder de talrijke aanwezigen was ook zeer groot. Onder anderen merkten wij op het bestuur van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, door welken bond bij deze executie veel actie is gevoerd. De verkooping had echter een normaal kalm verloop. Blijkbaar was vooraf door den heer Reinders ter zake overleg gepleegd, want nadat vrijwel de heele boerderij voor de som van ruim 17.000 was gekocht door den heer P. J. Mulder te Appelscha werd bekend, dat de heer Reinders de plaats van den nieuwen eigenaar had ge huurd. Men verwachtte nu, dat de ge vreesde maatregelen thans niet door den minister zullen worden toegepast. Enkele perceelen werden door derden gekocht voor ruim 10.000. Het resultaat is dus an ders geweest, dan verwacht werd. De be trokken hypotheekbank zal vermoedelijk geen schade lyden. De familie van den heer Reinders, die bij deze executie even eens financieel was geinteresseerd, heeft echter een schadepost, hetgeen een gevolg van de genomen maatregelen mag worden geacht. Deskundigen verzekerden ons n.l. dat de boerderij onder normale omstan digheden ongeveer 7000 meer zou heb ben opgebracht. Opgemerkt wordt nog, dat door de aanwezigen geen enkel woord van sympathie werd geuit. „Nit.Ct." GEBOUW VAN HOOGEN RAAD VERBOUWD. Naar de „Telegraaf' verneemt, zal bin nenkort het gebouw van den hoogen Raad aan 't Plein te 's-Gravenhage een algeheele verbouwing ondergaan. Met dit werk, waar mede circa drie en een halve ton gemoeid zal zijn, zal circa een jaar heengaan. In dien tijd zullen de zittingen van den Hoogen Raad gehouden worden in het gebouw van de voormalige Joegoslavische legatie aan de Nassaulaan, waar men over verschillende groote zalen beschikt. Ook de griffie en het parket van den Hoogen Raad zullen daar heen worden overgebracht, evenals het uit gebreid archief van het hoogste rechtscol lege. MELK, DIE LANGER DAN TWEE MAANDEN GOED BLIJFT. Nieuwe mogelijkheden voor onze zuivelindustrie. Uit voer van melk naar Neder- landsch-Indië? Sedert tientallen van jaren streven we tenschap en practijk er naar melk en room behoorende tot de belangrijkste voe dingsmiddelen der menschheid, houd baar te maken. Men heeft verschillende we gen bewandeld: condenseering, sterilisatie van de melk, enz., maar het ideaal, de melk absoluut in verschen toestand te houden, werd tot nu toe niet bereikt. De Duitsche apotheker Theodor Hofius uit Duisburg schijnt er thans na achttien jaren proefnemingen in geslaagd te zijn een tank te fabriceeren, waarin de melk zeer langen tijd goed blijft. In Duitschland en in verschillende andere landen houdt de wetenschap zich reeds eenigen tijd bezig met de bestudeering van de uitvinding van den heer Hofius. Alle rapporten, welke in de verschillende landen tot dusver over de genomen proeven werden uitgebracht, be wijzen, dat de uitvinding van Hofius goed is. Gedurende den laatsten tijd hebben met het procédé van Theodor Hofius te Am sterdam proefnemingen plaats gehad door den directeur van den Keuringsdienst van Waren, dr. van Raalte, daartoe in de ge legenheid gesteld door de Maatschappij voor Verduurzaming van Zuivelproducten „Metra" te Amsterdam, welke is gesticht met het doel de uitvinding van Hofius in Nederland in toepassing te brengen. De resultaten van de door dr. Van Raal te genomen proeven, waren verbluffend. Niet alleen bleek, dat melk en room na twee maanden nog even frisch waren als op den eersten dag, doch tevens waren de melk en de room nog veredeld, in dien zin, dat de voor velen zoo onaangename stal- reuk geheel was verdwenen, in de plaats waarvan een zeer zuivere, frissche smaak was gekomen. De toepassing van déze uitvinding kan voor ons land van zeer groote beteekenis worden. Immers, gedurende de laatste ja ren, moesten vele millioenen guldens van staatswege worden beschikbaar gesteld voor steun, omdat de vroegere afzetge bieden voor onze melk en zuivelproducten geheel of voqr een groot gedeelt door ver schillende oorzaken onze producten niet meer kunnen opnemen. Alleen reeds op de begrooting van het Landbouw-'Crisisfonds voor dit jaar, is voor uitkeeringen ten be hoeve van melkveehouders, een bedrag van 80.700.000 uitgetrokken. In totaal vermeldt deze begrooting aan uitgaven voor melk en zuivel een bedrag van 85.689.000. De toepassing van de uitvinding in Ne derland, waarvoor dezer dagen de noodi- ge patentrechten door de „Metra" in ons land zijn verkregen, biedt tal van moge lijkheden, die zouden kunnen leiden tot een spoedig einde van de crisis in onze zuivel industrie. Zooals uit het rapport, dr. dr. Van Raal te na zijn proefnemingen heeft uitgebracht, blijkt, blijven melk en room, welke in de Hofiustanks worden bewaard, langer dan twee maanden goed. Deze tanks, vervaar digd uit een bijzonder soort roestvrij staal, maken het echter niet alleen mogelijk melk en room gedurende langeren tijd te bewaren, doch tevens om deze producten over zeer groote afstanden te vervoeren. Niet alleen echter voor de Nederlandsche zuivelindustrie zal de toepassing van be- Ilang zijn. Het ligt in de bedoeling de tanks, welke voor" Nederland en Koloniën noodig zyn, in ons land te doen vervaardigen, waardoor ook in de metaalnijverheid een belangrijke arbeidsverruiming kan worden verwacht. Met eenige fabrieken worden reeds onderhandelingen hierover gevoerd. Behalve in Nederland, is de uitvinding van den heer Hofius thans in 39 landen gepatenteerd, of voor patentverleening aangemeld. ONDERZOEK VAN KAAS. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat op 31 Januari 1936 te Rome is nedergelegd de Nederlandsche akte van bekrachtiging van het op 26 April 1934 te Rome gesloten internationaal verdrag tot het brengen van eenheid in de methoden van monsterneming en van scheikundig onderzoek van kaas, met bij behoorende pro tocollen. Overeenkomstig artikel 10 zal het verdrag op 31 Juli 1936 voor net Rijk in Europa in werking treden. OPSTANDIG PROPAGANDIST. Frenay op staanden voet door majoor Kruyt geroyeerd. In de zaal van „Concordia" te Breda werd door de Nationaal Socialistische Ne derlandsche Arbeiderspartij, leider Majoor Kruyt, een vergadering gehouden. Als spre kers waren aangekondigd de propaganda leider Kees Frenay en majoor Kruyt. In de zaal waren ongeveer 200 personen aanwezig. Nauwelijks was de heer Frenay aan 't woord, aldus het „Dagbl. v. N.-Brabant", of het viel op, dat hij niet de fascistische beginselen verdedigde en propageerde, maar daarentegen de arbeiders opriep om zelf de leiding in handen te nemen en niet te gedogen, dat bepaalde leiders, die zelf niet willen lijden en nooit geleden hebben, over de ruggen der arbeiders tot leidende functies komen. Daarbij noemde hij o.m. de namen van ir. Mussert enmajoor Kruyt, die achter hem aan de bestuurstafel naast den kringleider der N. S. N. A. P. voor Breda, den heer A. P. M. den Boer, was zeten. Tot tweemaal toe werd de naam van den heer Kruyt genoemd en het verbaasde iedereen, dat er verder niets gebeurde. Toen echter verscheen een politie-inspec- teur met twee agenten ten tooneele met de WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN NAT. SOC. BEROEP OP EEN PAUSELIJKE ENCYCLIEK WEERLEGD. In het „Kameroverzicht" maakt de Maasbode naar aanleiding van de rede, die de heer De Marchant et d'Ansembourg in de Eerste Kamer heeft gehouden, eenige opmerkingen. Er zijn menschen, lezen wij in het Over zicht die d» domheid beoefenen als een tak van wetenschap en ongepaste vrijmoe digheid als deugd. Vanmiddag hebben wij een nationaal-socialistisch spreker het niet begrijpen van zijn staatkundig stelsel hoo- ren illustreeren met de woorden, dat „het licht wee± verscheen in de duisternis, maar dat de duistem-s het weer niet begrepen had". Deze zinsnede is ontleend aan den proloog van een der heiligste deelen der Heilige Schrift en deze woorden van Sint Jan aanhalen ir een verband als hier ge schiedde, is een uiting van indelicaatheid als wij niet verwachtten van een beschaafd man. Dezelfde redenaar heeft het daarna aan gedurfd, zijn opinies te verdedigen met een beroep op „Lioertas", den wereldzendbrief, dien wijlen Leo XIII op 20 Juni 1838 uit vaardigde tegen het liberalisme, voorzoo ver dit ais natuialistisch en rationalistisch stelsel een onafhankelijke moraal verdedigt en een volledige scheiding van Kerk en Staat een stelsel, dat de christelijke par tijen in i ns land altijd bestreden hebben en nog bestrijden. Dat de spreker uit deze en cycliek citeerde, is bijzonder vrijmoedig. Want het noodlot wil, dat deze encycliek niet alleen opkomt voor de burgerlijke vrij heid, niet alleen zelfs uitdrukkelijk verde digt een staatsbestel als het onze, waar de overheid om bijzondere redenen óók vrij heid laat en z?*fs moet laten aan de ver- kona.ging van opvattingen, die zij zelf of de kerk niet juist acht; dat zij aan de ka tholieken gelast, als burgers gebruik te maken van de vrijheden, waar die bestaan en deze juist te bezigen in dienst der kerk, maar dat de Paus daarin óók leert, dat de kerk niet van het openbare terrein verdre ven worden mag en dat katholieken niet mogen gehoorzamen aan staatswetten, die strijden met den goddelijken wil. En op deze encycliek, waarvan de publi catie in het Duitschland van heden zonder den minsten twijfel zou worden verboden en bestraft als een „geniepige aanval op den Staat en oe nazi-partij", durft een na- tionaal-socialist zich te beroepen! Hij had het daarbij ook over „de eertijds Ka.nolieke Maasbode" en over den „overleden" rector Thompson Mogen wij den afgezant van den heer Mussert mededeelen, dal onze oud hoofdredacteur gelukkig nog leeft, dat wy hem toevallig nog voor enkele weken spra ken en dat hij, merkwaardig genoeg, ons er op wees, dat het nationaal-sociaiisme, ge organiseerd in de Mussert-partij, hem een zeer verderfelijke beweging leek, waartegen de katholieken zich minstens even fel dien den te keeren als tegen liberalislne en so cialisme? bedoeling den heer Frenay, die op staanden voet door den heer Kruyt als propagandalei der en lid der partij was afgezet, uit de zaal te zetten. Aanvankelijk wilde de heer Frenay in de zaal plaats nemen, maar dit stond de poli tie hem niet toe en op Frenay's vraag: ,.Wie brengt mij naar den trein" ging een dertigtal jongelui mee naar buiten. Alles verliep rustig en alleen wat gejoel en gelach vergezelde hem op zijn uittocht. Na de pauze voerde majoor Kruyt het woord, waarbij hij mededeelde, dat Frenay geroyeerd was. Ordening garagebedrijf te Amsterdam, Een ieder, die taxi's wil verhuren, wordt daarin door niets en niemand belet. Hij mag dat doen tegen welk tarief hem dat goeddunkt. Aan deze vrijheid komt spoedig een einde, omdat de gemeenteraad te Amster dam gistermiddag een „ordening op het garagebedrijf" met 26 tegen 15 stemmen heeft goedgekeurd. Wanneer deze ordening in werking treedt, moet men, als men met motorrijtui gen tegen betaling publiek wil vervoeren, vergunning hebben van B. en W. Deze vergunning wordt verleend wan neer men aan zekere bepalingen voldoet. De houder van zulk een vergunning mag niet meer motorrijtuigen bezigen dan waarvoor hem door B. en W. vergunning is verleend. Ook het tarief waartegen ge reden wordt, heeft- de goedkeuring van B. en W. noodig. Met dit alles ging de Raad mee. Echter tegen de bepaling, dat deze auto's onder weg geen passagiers mogen opnemen, had de gemeenteraad ernstige bezwaren. Vele leden meenden, dat hier de belangen van het publiek ernstig in het gedrang kwa men. Wanneer by plotseling slecht weer velen van een taxi zouden gebruik willen maken, zou dat niet kunnen omdat zij dan alleen waren aangewezen op de zooge naamde „blokbanden". Op zulke oogen- blikken zijn deze niet op de standplaatsen te vinden. Men zou van alle voorbijrijden de leege wagens geen gebruik mogen ma ken, omdat het verboden is onderweg pas sagiers op te nemen. Aanvankelijk hadden B. en W. bezwaar om in dezen wijziging te brengen, omdat deze ordening toch gaat tegen het zoogenaamde „snorren", waar door de blokbanden, die op zware lasten zitten, de sterke concurrentie ondervin den. Eenige amendementen om aan die bezwaren tegemoet te komen werden in gediend. Tenslotte hadden B. en W. geen bezwaar tegen voorstellen van de sociaal democraten. Deze voorstellen komen hier op neer, dat B. en W. een aantal motor rijtuigen van den houder van een vergun ning kan toestaan op den openbaren weg passagiers op te nemen. Deze auto's zullen een bepaald onderscheidingsteeken voe ren. Wanneer een garagehouder een der gelijke vergunning voor een aantal van zijn taxi's wil hebben, zullen de arbeids voorwaarden der chauffeurs, werkzaam in die onderneming aan zekere voorwaarden moeten voldoen. Bovendien zal de geheele stad niet wor den vrijgegeven voor het snorren van deze taxi's. Het is wederom aan B. en W. om te bepalen welke wegen zijn uitgezonderd van dit snorren. Een commissie van deskundigen zal B. en W. van advies dienen bij de uitvoering van bovengenoemde bepalingen. RECHTZAKEN EEN DUUR AUTO-TOCHTJE. Hedenmorgen stond voor den politie rechter te Haarlem terecht de 23-jarige schilder S., uit L i s s e, die verleden jaar met een auto, welke even onbeheerd voor een garage stond, een tochtje was gaan maken. De eigenaar, woonachtig te Heemstede, vertelde, dat hij het sleuteltje in het con tact had laten zitten. De politierechter: „Dat zult u voortaan wel niet meer doen". Getuige: „Inderdaad". 's Avonds stond de auto weer op dezelf de plaats vóór de garage. In het geheel waren 8 liter benzine gestolen. De Officier van Justitie merkte op, dat bij de spoedig te verwachten wet een ge val als dit wel zwaarder gestraft zal wor den. Spr. eischte 14 dagen gevangenis straf. Verd. verzocht om een voorwaardelijke straf. Hij is al drie keer veroordeeld. De politierechter: „U vindt blijkbaar dat de klandizie zoo groot is dat u nu wel eens voorwaardelijk veroordeeld wilt wor den!" De rechter vind het feit echter veel te ernstig, omdat verdachte zonder rijbewijs zuiver voor zijn plezier, zoogenaamd om autorijden te leeren. met de auto op stap was gegaan. Dergelijke gevallen komen veel te veel voor, meende de politierechter, er moest maar eens een eind aan komen. Hij veroordeelde verd. tot één week ge vangenisstraf. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Diefstal van een geldkistje te Alkcmade. Een tuinder uit Alkemade, zekere J. de J., vond het niet veilig zijn kistje met geld thuis te laten en bracht het daarom naar zijn schuur. Het begon te rekenen en de J. ging naar huis, het kistje in de schuur achterlatende. Een paar arbeiders J. E. v. d. Z. en N. v. H. vonden het en de eerste nam er 900 a 1000 uit weg en No. 2 stelde zich met 45 tevreden. Het geld werd aan den rechtmatigen eigenaar teruggegeven, toen de politie zich in de zaak mengde. Het A. M„ waargenomen door jhr. mr. v. Asch van Dijck, eischte 6 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftyd van 3 jaar tegen v. H. en tegen v. d. Z. 3 maanden onvoorwaardelijk en 3 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. De politie rechter, prof. mr. van Bemme- len, veroordeelde beide verdachten tot 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Vervolgens stond terecht J. C. v. d. St., die van den eersten verd. uit de vorige zaak ongeveer 400 zou hebben aangeno men en zich thans ter zake van heling te verantwoorden had. Conform den eisch werd hij veroordeeld tot 3 maanden voor waardelijk, met een proeftijd van 2 jaar. SPORT DE OLYMP. WINTER SPELEN TE GARMISCH PARTENKIRCHEN. DE AFDALINGSWEDSTRIJD DAMES EN HEEREN. Een goede prestatie van freule Schimmel penninck van der Oye. GARMISCH, Vrijdag. (Bijzondere dienst A. N. P.). Op den tweeden dag der Win terspelen was het weer aanmerkelijk ver beterd. De morgenzon overgoot haar stra len over het prachtige winterlandschap. Wolken trokken langs de bergen omhoog en het zag er naar uit, dat het een dag met fijne wintersport zou worden. Reeds vroeg trokken duizenden naar het Kreuzeck, het zij per Zugspitzbahn, per auto, op de ski's en te voet om den afdalingswedstrijd voor heeren en dames bij te wonen, den eersten ski-wedstrijd van een nog komende lange serie. De start voor de heeren vond plaats op het Kreuzjoch op 1719 Meter hoogte. De dames hadden een iets kleineren afstand af te leggen, zij vertrokken n.l. van Seele op 1580 Meter hoogte, doch verder was het traject gelijk aan dat der heeren. De finish lag vlak bij het Kreuzeck-station. Het hoogte-verschil van het parcours, dat in vele kronkelingen en vaak zeer scherp naar beneden liep, bedroeg voor de heeren on geveer 1000, voor de dames pl.m. 850 Meter. De lengte van het parcours voor de da mes was 3.3 K.M. Een z.g. N.-strecke ligt in het aan afwisseling zoo rijke Kreuzeck- gebied. Het vergt van den looper niet al leen een hooge mate van staan-, doch ook AGENDA LEIDEN. Maandag, St. Raphaël, algemeene jaar vergadering, Bondsgebouw 8 uur. Woensdag, R. K. Bakkerspatroonsver. „St. Clemens", afd. Leiden en Omge ving, Hotel „Centraal", 7 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Febr. a.s, waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136; A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. van slinger-vermogen. Op geluk kwam het dus minder aan dan op een volmaakt kun nen en vooral ook op.tactisch ski-loopen. De ware beteekenis van de afdaling van den glij-loop, als hoogeschool voor de tech niek komt op deze wijze weer tot haar recht. Om half 11 waren de bergen langs het traject met duizenden toeschouwers be volkt. Aan de finish, die feestelijk met vlaggen en vanen versierd was, hadden de officials, radio-omroepers en persmen- schen zich verzameld, die als alle anderen den start Van de eerste deelneemsters af wachtten. Een schot in de verte kondigde aan dat de eerste dame, de Engelsche Eve lyn Pinching gestart was. Anni Rüegg had zich vlak voor den start teruggetrokken, de Zwitsersche loopster had zich n.l. nog niet geheel hersteld van de blessure. Na Evelyn Pinching vertrok met een minuut tusschentijd Grete Wei- kert, vervolgens startte de Italiaansche Paola Wiesing en daarna onze landgenoote freule Schimmelpenninck van der Oye. Wij hadden ons bij de finish opgesteld om onze landgenoote te zien binnenkomen. De tijd, die voor haar genoteerd werd was 6 min. 9.9 sec., een goede prestatie in elk geval. Wij waren nog in de gelegenheid freule Schimmelpennnick van der Oye, na haar aankomst te spreken. Zij was tweemaal op het traject gevallen. Zij vond het traject zeer moeilijk, misschien wel het moeilykste, dat ooit is uitgezet. Vooral het laatste deel was bijzonder zwaar. Onze landgenoote was niet zoo bijzonder tevreden over haar prestaties, maar toen zij de tijden van haar voorgangster hoorde en later die vernam van degenen, die na haar kwamen,- bleek duidelijk, dat zij over haar prestaties zeer zeker tevreden mocht zyn. Na freule Schimmelpenninck van der Oye startte de Duitsche Kathe Grasegger en zoo vervolgens met 1 minuut tusschen- ruimte alle anderen. Een bijzonder fraaie prestatie verrichtte de Noorsche deelneem ster Laila Schou Nilson, die een tijd noteer den van 5 min 4 sec., een bijzonder prach tige prestatie, indien men bedenkt, dat de Duitsche dames Christel Cranz, Hadi Pfei- fer en Kathe Grasegger, die allen zeker on geveer 15 seconden boven den tijd van de Noorsche ski-loopster bleven. Het resultaat van den afdalingswedstryd voor dames en heeren luidt als volgt: Freule Gratia Schimmelpenninck van der Oye (Ned.) kwam als no. 13 aan. De eerste vijf dames waren: 1. Laila Schou Nilson (Noorw.) 5 min. 4 sec. 2. Lisa Rcsch (Duitschl.) 5 min. 8.4 sec. 3. Kathe Grasegger (Duitschl.) 5 min. 10.6 sec. 4. Erna Steuri (Zwits.) 5 min. 20 sec. 5. Hadi Pfeifer (Duitschl.) 5 min. 21.6 sec. HET IJSHOCKEY-TOURNOOI. GARMrSCH PARTENKIRCHEN, 7 Febr. Bijzondere Dienst (A.N.P.) De resultaten van de Vrijdagochtend voor de eerste rende van het ijshockey-tournooi gespeelde wedstrijden luiden als volgt: Groep A: CanadaLetland 110 (20, 3—0, 6—0). Groep De Vereenigde StatenZwit serland 30 (00, 30, 00). Groep C: TsjechoslowakijeBelgië 50 (0—0, 4—0. 1—0). Wetenschappelijke Berichten VITAMINE C. 's Winters krijgt het lichaam te weinig. Een medewerker van „Die Umschau" be spreekt de proeven, die genomen zijn voor de behoefte van het menschelijk lichaam om Vitamine C, in de onderscheidene jaarge tijden te bepalen. Daarom spoot men van tijd tot tijd ascorbinezuur (het synthetisch bereide vitamine) intraveneus in en ging na hoeveel daarvan in de urine weer werd afgescheiden. Daarbij is gebleken, dat in Ivoorjaar, herfst en zomer de geheele hoe veelheid ingespoten ascorbinezuur in de urine overgaat, doch dat reeds in het begin van den winter een deel in het bloed ach terblijft en dat het dan weldra nagenoeg geheel door het lichaam wordt vastgehou den. Daaruit vo-lgt dat in den winter, ten gevolge van de meer eenzijdige voeding (vooral minder fruit) een „vitaminehonger" ontstaat. In hoever deze het optreden van ziekten die vooral in de wintermaanden voorkomen, bevordert, is nog niet uitge maakt. „N. R. Crt." PROTEST DER MEXICAANSCHE BISSCHOPPENi MEXICO CITY, 7 Febr. A.N.P.De aartsbisschoppen en bisschoppen der R. K. Kerk hebben bij president Cardenas krach tig geprotestee-u tegen het in besiag nemen van het huis van den dartsbisschop van Puebla. De president wordt er in dit pro test van beschuldigd zijn woord te heb ben gebroken.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2