DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang VRIJDAG 7 FEBRUARI 1936 - No. 8337 S)e £eid&eli£6oti/ftMit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week1 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post i 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Een uiting van het Liberalisme Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft vanmidag in „Pulchri Studio" te 'sGravenhage zijn algemeene vergade ring gehouden ter viering van het 10-jarig bestaan der organisatie. De algemeen-voorzitter van het Verbond, ée heer H. P. Gelderman, heeft in een rede een kort overzicht gegeven van de geschie denis der organisatie. Hierbij voegde de spreker eenige opmerkingen van algemee- men aard. Zoo zeide hij ojïi. het vol gende: ,,'s Werelds bestel is naar myn diepe overtuiging naar geen vaste schamata te leiden. Veel, zoo niet alles, zal afhan gen van de kracht, die aan de samen stellende deelen wordt gegeven om naar eigen overtuiging en met eigen verantwoordelijkheid de taak, die voor hen bestemd is, te vervullen. De overtuiging, dat er in elke sa menleving voor de ondernemers een gewichtige taak is weggelegd, geeft de kracht, de onderlinge samenwerking zooveel mogelijk te bevorderen en al les af te wijzen, wat een gezonde ont wikkeling zou kunnen belemmeren". Dat is heel vaag gezegd. Maar, als het begrepen wordt, zooals het tot nu toe in de practijk begrepen is, dan wordt hier precies aangegeven, hoe men de maat schappij nog dieper in de chaos kan stor ten! Tot nu toe hebben de „samenstellende deelen" hun taak vervuld „naar eigen overtuiging" (welke overtuiging in zeer vele gevallen werd gevormd, los van de „vaste schemata" der moraal), „met eigen verantwoordelijkheid" (welke verantwoor delijkheid in zeer vele gevallen zich niet plaatste onder de verantwoordelijkheid tegenover God); die „samenstellenden dee len" hebben zich geplaatst naast el kaar en heel vaak tegenover el kaar, en: geschapen is de slechtste, de allerdroevigste wereld-toestand, dien wij kennen! V De toestand kan erger worden De menschheid gaat haar weg, badend door een zee van rampen, maar toch nog met een uitkomst, mét het vaste land in het verschiet. Doch, 't kan erger worden! En 't zal erger worden, a 1 s de reeds zoo kritieke Europeesche toestand nog verwarder wordt, en er zóó door ondergrondsche campagnes gedreven wordt naar een catastrofe en.... tenslotte naar een wereldoorlog, die de volken geheel en al zal onderdompe len in een oceaan van ellende! Ja een wereld-oorlog is al haast het aller-ergste, wat zelfs de stoutste mensche- lijke phantasie zich kan voorstellen. En: de verwerkelijking van die phanta sie bedreigt ons, zelfs al schrikbarend dichtbij Als wij dit overdenken en ons realisee- ren, dan gaat onze hoop uit naar hen, die de wereld voor die allerverschrikkelijkste ramp kunnen behoeden. Niet allereerst naar de diplomaten, niet allereerst naar de regeerders, niet aller eerst naar de mannen van wereld-invloed. Naar hen allen niet op de eerste plaats. Op de eerste plaats naar hen, van wie de groote meerderheid door de wereld ook door ons, Katholieken! weinig en heelemaal niet geacht en gewaardeerd wordt. Onze hoop gaat uit naar de eenvoudigen, de braven, de onbaatzuchtigen, de recht vaardigen onder ons, die bidden en wier leven een gebed is. Op dezulken, van wie velen weinig of niets aan stoffelijke goederen, weinig of niets aan v."f?nschap bezitten, moet de hoop c' d in dezen hangen tyd ger: Commissie grondwets herziening WAT ZAL BAAR TAAK ZIJN? De minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, voorzitter van de Staatscommissie voor de Grondwetsherzie ning, heeft de Staatscommissie hedenmid dag half vier in de groote zaal van het departement van Binnenlandsche Zaken geinstalleerd. Naar wij vernemen zal de Staatscom missie haar herzieningsarbeid in het bij zonder richten op de volgende onderwer pen: Het recht van de vTijheid van de druk pers; het inkomen der Kroon; de schadeloosstelling en het pensioen van de leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal; de regeling van de gevallen, waarin de Raad van State wordt gehoord; de mogelijkheid ministers te benoemen zonder ministerieel departement; de mogelijkheid om, met behoud van de grondslagen van het bestaande stelsel, het kiesrecht te wijzigen ter bevordering van een gezonde werking van het parlementai re stelsel; de mogelijkheid aan de Staten-Generaal een Kamer toe te voegen, welke het be drijfsleven vertegenwoordigt; het lidmaatschap van vertegenwoordi gende lichamen van personen, die een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering van de bestaande rechts orde met toepassing of bevordering van onwettige middelen; de mogelijkheid voor bepaalde bedrijfs takken lichamen in te stellen, teneinde lei dend en regelend op te treden; de Algemeene Rekenkamer; de procedure van Grondwetswijziging. Daarnaast staat het der Commissie vrij, ook andere onderwerpen in haar arbeid te betrekken. Eerste Kamer ALGEMEENE BESCHOUWINGEN OVER DE BEGROOTING. Bij de olgemeene beschouwingen over de Ryksbegrooting heeft gisteren na de pauze het woord gevoerd de heer Gelderman (Lib.), die zeide geen behoefte te gevoelen aan critiek op de Regeering: De liberalen zullen meewerken aan versterking van de weermacht. De heer De ia Bella (Soc. dem.) be perkte zich tot de economische politiek der regeering en hetgeen de soc. dem. daar tegenover stellen. De heer De Marchant (Nat. Soc.) zet uiteen dat er slechts gradueel verschil is tusschen spr's beweging en de R. K. Staats partij, de A.R. en de C.H. maar een diepe kloof scheidt de N.S.B. van die partijen. Het democratisch systeem heeft geleid tot de crisis, wegnemen van de democratie zal de crisis opheffen. Als spr. de partijen in dit opzicht beschuldigt roept de voorzit ter hem tot de orde. Spr. zegt dat een quantitatieve, ondes kundige meerderheid in het parlement im moreel is. Het demo-liberale systeem moet tot slapheid leiden. Hoe kan iemand regee- rèn als hij met 150 afgevaardigden heeft te rekenen, of minstens de helft plus 1, dus 76? Het kapitaal maakt de gemeenschap tot een groote N.V met een klein aantal com missarissen en een groot aantal geëmploy eerden. De sterke man kan niet met de par tyen regeeren, een werkelijke regeering zal er eerst komen wanneer het parlement heeft afgedaan. Reeds schynt het goddelyk licht in de duisternis, maar als zoo dikwijls wordt het niet begrepen Toch zijn er in dit college en zelfs onder de ministers personen, die het in hun hart met het nieuwe, met het nationaal-socialisme eens zyn (gelach), zij durven er alleen niet voor uitkomen. Inzake de inbeslagneming van Volk en Vaderland herinnert spr. aan het woord van den heer Albarda, die zei, dat de democra tie, die onwettige middelen toepast, zelf moord pleegt. Met belangstelling ziet spr. dien zelfmoord tegemoet. Als de N.S.B niet tegen de vertooning van De Beul ware opgetreden, zou het stuk niet zijn verboden. Met echte democratie heeft het huidige stelsel niet te maken. Haat angst, vormen de basis, waarop strijd tegen ons wordt gevoerd, aldus spr., en zoo is de N.S.B. gekomen op de lijst der staats gevaarlijke vereenigingen. In de gistermiddag voortgezette verga dering van de Eerste Kamer betoogde de heer De Bruijn (R.K.) de noodzakelyk- heid voor deze regeering, om onder het volk vertrouwen te wekken voor haar sociaal- economisch beieid. Tot dusver is haar dat niet gelukt. Er is eenzijdig aangepast. De loonen van het overheidspersoneel b.v. iyn schrikba rend aangetast. Men moet by de aanpas singspolitiek consequent zijn, niet alleen de loonen ervoor in aanmerking doen komen, maai ook de vaste lasten verlagen. Is dit laatste niet mogelijk en er zijn er die dit beweren dar. loopt de aanpassings politiek klem. Tot dusver zijn de goede be doelingen van de regeering niet gereali seerd, het aantal werkloozen is tot boven de 470.000 gestegen. De aanpassing heeft niet geleid tot ver laging van de prijzen en loonen, er is geen grond voor eenige optimisme. Spr. waar deert kennis en toewijding van de leden van dit kabinet, maar het gaat om de re sultaten van de regeeringspolitiek. De huren der arbeiderswoningen zijn practisch niet verlaagd. De prijzen der levensmiddelen heb ben een stijgende tendens, de belastingen zijn hoogar geworden. De regeering over- wege ernstig of haar politiek geen gron dige herziening behoeft. Spr. ontzegt aen heer De Marchant, die het kerkelijk gezag van zyn eigen land niet respecteert, zich te beroepen op Paus Leo XHL De voorzitter verdaagt te 4 uur de vergadering tot hedenmorgen 11 uur. Dan komt minister Colijn aan het woord. Heden werden voortgezet de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting 1936. De minister-president, de heer C o 1 y n, behandelt de politieke positie van het ka binet. Het is hier te lande geen gebruik dat een nieuw kabinet dadelijk een votum van vertrouwen van het parlement vraagt. Spr. komt tot de sociaal-economische po sitie en de gezagshandhaving. De kwestie der devaluatie kan beter bij de desbetref fende hoofdstukken aan de orde komen. Indien er dezer dagen een commissie wordt ingesteld inzake het onderwys-strui- kelblok, is het beter daarover thans niet veel te zeggen. Spr. hoopte, dat ze er in slagen zal, het struikelblok te verwijde ren, ook in verband met de verkiezingen in 1937; dan zal de breede basis voor sa menwerking van Kamers en Kabinet nog noodiger zyn dan in 1933; zulke kwesties kunnen we dan missen als kiespijn. In het Plan van den Arbeid werden de economische problemen beschouwd uit een socialistisch gezichtspunt. De regeering kan het Plan ook om za kelijke gronden niet aanvaarden. Wat er bruikbaar van is, doet de regeering reeds. T.a.v. het vraagstuk der industrialisatie is er geen verschil tusschen minister Ge- lissen en het kabinet. Spr. wijst er op dat menig bedrijf staan de bleef dank zy den steun der regeering. In de metaalnijverheid werken 7500 man meer dan 3 jaar geleden. Relatief is becijfert spr. het werk loosheidspercentage van Nederland niet ongunstig, vergeleken met andere landen. De kostprijs onzer productie moet zoo verlaagd worden dat uitvoer en concurren tie mogelyk zijn. Devaluatie is een slinksche loonsverla ging onzer arbeidende bevolking, en van deze regeering niet te verwachten. We kunnen er komen in ons land, als we de werkelijkheid onder de oogen durven zien. Over haar standpunt t.a.v. gezagshand having meent de regeering wel tevreden te mogen zijn. Het rood-wit-blauw is reeds 3 eeuwen de officieele vlag en behoort dat te blijven. Spr. is overtuigd dat het gevaar van versplintering der partijen door ons even redig kiesrecht bevorderd wordt. De Staat als zoodanig heeft geen be moeienis met het godsdienstige, doch is daardoor niet atheistisch; in godsdienstig opzicht zelfs het tegendeel. Eendrachtig en in geloovig Godsver trouwen kan ons volk door de tegenwoor dige moeilijkheden heenkomen. EEN POLITIEKE REDE VAN HET TWEEDE KAMERLID VAN POLL. In een bijeenkomst van den Central en Raad van den kring Den Haag van de R-K. Staatsparty heeft de heer Max van Poll een rede gehouden, waaraaan wij het volgende ontleenen. De heer Van Poll vroeg zich af, of de doelstelling van het kabinet-Colijn wel be reikbaar is. Naar spr.'s meening is dat uit gesloten. De heer Colijn zegt, dat de wereld wel ééns van haar dwaasheid zal terugkeeren. De heer Aalberse meent echter, dat het buitenland zijn opzettelijk uitgebreide land bouw en industrie niet zoo gemakkelijk teni ondergang zal doemen, door de grenzen weer open te stellen. De economie in het buitenland is in dienst gesteld van de na tionale zelfvoorziening. Dat een dergelijke beweging, die zich over heel de wereld de monstreert en waarvan wy pas het begin beleven, plotseling zou worden afgebroken, is niet te verwachten. Spr. herinnerde in dit verband aan de Ja- pansche, Russische, Turksche, Duitsche, Zuid-Amerikaansche en Engelsche indus trialisatie-uitbreiding. Ais wij zouden wachten op een stijging van onze export, totdat ales, wat wy ver loren hebben, zou zijn herwonnen, zouden wij zoo lang wachten, totdat wij in een ca- tastrophalen toestand zijn geraakt. Spr. gelooft daarom, dat de economische politiek van 't kabinet-Colyn moet vast- loopen. Wat de politieke toekomst betreft, con stateerde spr. dat de Katholieke Kamer fractie de toekomst in gaat met schoone handen. Zij heeft verklaard geen vertrou wen te stellen in deze politiek. Zij heeft de verantwoordelijkheid daarvoor ook aan vaard. De Katholieke fractie is eenstemmig van oordeel dat handhaving van de huidige economische politiek onvermijdelijk moet leiden tot devaluatie. Er werden den heer Van Poll verschil lende vragen gesteld. In antwoord daarop merkte de heer v. Poll o.a. op, dat we er met ordening en bedrijfsorganisatie alleen niet zijn, wat be treft de oplossing van het welvaartspro bleem. Het zyn geen booze tongen, die bewe ren, dat niemand in de staatscommissie voor de onderwijsconcentratie wil zitting nemen, luidde zijn antwoord op een andere vraag. Dat de heer Aalberse, ofschoon hij het met het beleid van het kabinet-Colijn niet eens was, zich niet eerder zoo pertinent heeft uitgesproken dan toen hy daartoe ge sommeerd werd, .moet men zoo bezien, dat hij eerst getracht heeft het beleid van het kabinet om te buigen. Dat is in verschil lende gevallen ook gelukt en zoo heeft de heer Colijn op aandrang der katholieke fractie dingen gedaan, die hy anders niet wilde doen. Wat het niet vormen van een kabinet door de katholieken mét de sociaa-demo- craten alleen betreft, dit standpunt moet men in zijn geheel bezien. Op dat moment lag het geval met de „Zeven Provinciën,, nog niet zoo ver achter den rug. En tot dan toe had de S. D. A. P. ook steeds tegen de begrooting van Defensie gestemd. Er grypt thans een verandering in de geesten en gemoederen der sociaal-demo craten plaats. Zoo zien wij door Koos Vor- rink de hooge waarde van het christendom erkend en dringt het o.a. tot de sociaal-de mocraten door, dat de herbewapening van Duitschland den ondergang van Neder land en daarmee ook van de sociaal-demo cratie in ons land zou kunnen beteekenen. De heer J. ter Laan heeft dan ook ver klaard, dat hij het oogenblik gekomen achtte om vóór de Defensie-begrooting te stemmen. Maar daarnaast zullen zy weer tegen het Weerfonds zijn. Het samengaan met de sociaal-democra ten hangt alzoo van verschillende factoren af. De keuze van het juiste oogenblik moe ten wij overlaten aan onze vertrouwens mannen, die het geheel van de veranderin gen, die zich voltrekken, kunnen overzien. Op de vraag, of de katholieke fractie het eens is over devaluatie, antwoordde de heer v. Poll: Daarover zijn wij het nog niet eens. Er zijn by ons velen, die aan muntcorrectie de voorkeur geven boven devalutatie. Ook in andere fracties bestaat geen eenstemmigheid over het devaluatie- vraagstuk. Wel is de katholieke fractie het hier over eens, dat handhaving van de huidige economische politiek onvermijdelijk moet leiden "tot devaluatie. De mogelijkheid van een consequente de flatie is zoo sterk afgenomen, dat zij zeer twijfelachtig is geworden. De heer van Poll erkende, dat bij verla ging van het prijsniveau voldoende uitvoer naar het buitenland nog niet mogelyk zal zijn, maar hij zag een anderen uitweg, n.l. een economische politiek op binnenland sche en imperiale mogelijkheden gericht. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een geheimzinnige geschiedenis te Leu ven. Een baby spoorloos verdwenen. Ont voering door Nederlanders? (2de blad). Verweer-actie in Zuid-Amerika tegen de communistische agitatie. (2de blad). Vliegtuigen vallen in Munchens straten. Dooden en gewonden. (Luchtvaart, 4de blad). Ontzettende konde in de V. S. van Ame rika. (Buitenl. Ber., 2de blad). -BINNENLAND. Tumult bij de vertooning van de film „Heldenkermis" te Amsterdam. (3de blad). Installatie Commissie Grondwetsherzie ning. (1ste blad). De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting in de Eerste Kamer. (1ste blad). Credietverleening aan exporteurs van pekel- en steurharing. (1ste blad). LEIDEN. Begrafenis van prof. Hugo Krabbe. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Olympische Winterspelen te Gar- masch-Partenkirchen. De Ned. bob-ploeg heeft pech. (3de en 1ste blad). Ook daarvoor kan ales aanloop devaluatie noodig zijn, teneinde kapitaal vrij te ma ken om den toestand te verwezenlijken. CREDIETVERLEENING. Aan exporteurs van pekel- en steurharing. In de Staatscourant van Donderdagavond is opgenomen de „Exporteurscredietbesohik- king 1936 (pekel- en steunharing). De Minister heeft in deze beschikking be paald, dat uit het Landbouwcrisisfonds voor oredietverleening aan exporteurs van pekel en steurharing een crediet beschikbaar wordt gesteld van ten hoogste 250.000. Crediet wordt slechts verleend op grond van een daartoe strekkend schriftelijk ver zoek, tot ten hoogste 75 pCt. van het bedrag der vorderingen uit hoofde van na 30 Sep tember 1935 plaats gehad hebbenden ver koop naar Duitschland van pekel- en steur haring, waarvan de uitbetaling door het NecL Clearing Instituut krachtens de des betreffende bepalingen kan geschieden en nadat van dit Ininstituut advies is ontvan gen van de betrekkelijke storting bij de Deutsche Verrechnungskasse. SPELLINGVREDE? Herstel spelling De Vries en te Winkel? Gisteren heeft de Vereeniging „Spelling- vrede" <Lw.z. de vereeniging, die de spel- ling-Marchant propageert, een vergadering gehouden te Delft. Op deze vergadering hebben mr. dr. E. W. Catz uit Amsterdam en prof. dr. Gerlach Royen O.F.M. uit Utrecht het woord gevoerd. De laatste spr. zei o.a., volgens het verslag van de „N. Rott. Crt." en het „Handelsblad", dat minis ter Slotemaker de Bruine t.z.t. de spelling- De Vries en te Winkel herstellen wil. Volgens de „Tel." verdacht prof. dr. Ger lach Royen den minister ervan, dat hij de gelegenheid zal afwachten aan de spelling- De Vries en te Winkel eenige concessies te doen. PRINSES JULIANA NAAR WEENEN EN BUDAPEST. Naar de „Peste Hirlap" bericht, zal Prinses Juliana eenige dagen Igls verlaten om incognito met twee harer vriendinnen haar hofdame en haar kamerheer een be zoek te brengen aan Weenen en Budapest. De Koningin zal te Igls biijven, totdat Prinses Juliana daar is teruggekeerd. DE NIEUWE C.A.O. IN HET BOUWBEDRIJF. De commissie, die een onderzoek instelt naar de klasse-indeeling in de bouwbedrij ven, in verband met een nieuwe C.A.O., is thans, nu de Werkgevers vereenigingen met de werknemersbonden tot een accoord zijn gekomen, met haar besprekingen bsgc-—n.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1