v.vlJDAG 7 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 KERKNIEUWS BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. J. P. HU1BERS. Programma en Regelingen. Op Dinsdag 11 Februari wordt de Kathe draal eerst om 8.45 geopend. Zonder toe gangsbewijs wordt niemand in de Kathe draal, noch in de naaste omgeving toege laten. Men lette goed op de aanduidingen van de ingangen en de vakken. De orde commissarissen willen U gaarne met hun aanwijzingen terwille zijn; de insignes die zij dragen, co'rrespondeeren op de kleuren van de kaarten Bij de ingangen van de Ka thedraal zijn tekstboekjes verkrijgbaar. Deze boeltjes bevatten alle wijdings- en mis gebeden alsmede de volkszang van de bis schopsconsecratie; zij zijn speciaal voor dezen dag samengesteld en uitgegeven in de serie „Bron van Christelijken Geest", Uitg. „Gooi en Sticht" te Hilversum. De plechtigheid begint om 10 uur, doch de hou ders van plaatskaarten worden verzocht, om half tien cp hun plaatsen aanwezig te zijn tenzij dit anders is bepaald op dat tijdstip worden de ingangen gesloten. Tusschen 9.30 en 9.45 nemen de hooge kerkelijke autoriteiten plaats op het Hoog koor, en de wereldlijke autoriteiten op de speciaal gereserveerde plaatsen. Wanneer zij de Kathedraal binnentreden, wordt men verzocht te gaan staan. Om 9.45 gaan de kleine misdienaars en <3e zangers en om tien min vóór tien de as sistenten en de leden van het Hoogwaardig Kathedraa. Kapittel in processie naar den hoofdingang, om de Bisschoppen te ontvan gen Tezelfder lijd vertrekken de Bisschop pen van dt Plebanie en van het Paleis en komen achtereenvolgens in een stoet van 12 auto's voor den hoofdingang gereden. Eerst de Missiebisschoppen, daarna het Ne- derlandsch Episcopaat, waarbij de Wjjde- ling Mgr. Huibers zich aansluit, en ten slotte de Consecrator Z. H. Exc. Mgr. P. Gicbbe. Wanneer deze in het hoofdportaal clerus en volk met wijwater zegent, wordt het „Sacerdos et Pontifex" ingezet; de stoet treedt naar voren, geopend door de Ceremo niemeesters, waarna terstond volgen de Consecrator met (aan zijn linkerzijde) de Wijdeling, beiden in cappa magna. De plechtigheid zal ongeveer 3 uren du ren Het filmen of het nemen van foto's tijdens de plechtigheden is streng verbo den. Bezoekers met fototoestellen e.d. heb ben geen toegang. Na afloop_vertrekken de Bisschoppen, in omgekeerde volgorde als zij gekomen zijn, naar het Paleis; daarna worden de wereldlijke autoriteiten uitge leide gedaan, terwijl de andere aanwezigen op hun p.aatsen blijven totdat een teeken gegeven wordt, omwille uitgangen te ope nen. De officieele receptieuren zijn: Dinsdag 11 Febr. des middags 1.452.30 voor Priesters. 2.304.00 voor Religieusen en voor ge- noodigde xeeken die geen Organisatie ver tegenwoordigen. Zondag 16 Febr. des middags 2.00—3.30 voor vertegenwoordigers van Organisaties en Vereenigingen e.d. Toespraken worden niet gehouden. N B. De ingang, de zalen en de Sacristy van de Plebanie zijn op dien dag alléén toegankelijk voor de officieele genoodigden die daarvan bericht hebben ontvangen en voor de Assistenten PATER A. W. SCHEFFERS O.P. f Gistermiddag bevond de weleerw. pater Aegidius W. A Scheffers O.P., assistent in de parochie van den H. Joannes den Dooper te Schiedam en rector van de zusters Domi nicanessen aldaar zich voor het afleggen van een bezoek te Amtserdam, om des avonds weer naar Schiedam terug te keeren. Op straat is Z.eerw. plotseling onwel ge worden, waarna men hem in een winkel in de Staalstiaat heeft binnengedragen. Door een ambulance-auto van den geneeskundi gen dienst is pater Scheffers daarna naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overge bracht, bi.i aankomst alwaar de levensgees ten reeds geweken waren. Het H. Oliesel werd nog toegediend. Pater Aegidius W. A. Scheffers werd 26 Februari 1874 te Schiedam geboren. In Sep tember 1894 traci hij in de orde der Domi nicanen, terwijl hij 12 Augustus 1900 pries- tre gewijd werd. Kort na zijn priesterwijding vertrok paten Scheffers naar de missie in Curacao, van waar hij na eenige jaren naar Nederland terugkeerde. Op verschillende plaatsen is Z.eerw. daarna als kapelaan werkzaam ge weest, zoo o.a. te Rotterdam en te Tiel. Se dert 30 September 1935 vertoefde Z.eerw. te Schiedam. Benoemingen in het bisdom Breda. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft naar „Sancta Maria" meldt, aan den wel eerw. heer J. Vermeulen wegens overspan ning verlof verleend en heeft benoemd tot conrector van het Instituut St. Marie te Huybergen den weleerw. heer P. Matthijs- sen, tot kapelaan te Nispen den weleerw. heer Andr. van Alphen, die werkzaam was in het Aartsbisdom Meohelen. Benoemingen in het bisdom Roermond. Z.Hoogw. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, heeft benoemd tot pastoor te Geysteren den weleerw. heer S. Th. G. Tyssen; tot rector te Koningslust-Helden den wel eerw. heer W. L. A. Wagemans; tot kapelaan te Roermond (Kathedraal) met de opdracht de oprichting van een rec toraat voor te bereiden in de Voorstad St. Jacob den weleerw. heer A. M. G. Delsing; tot kapelaan te Venlo (H. Martinus) den weleerw. heer J. M. H. Breukers; tot kapelaan te Reuver den weleerw. heer A. H. M. Geurts. LUCHTVAART V1 i egtuigbotsing boven München. TWEE VLIEGTUIGEN VALLEN IN DE STRATEN DER STAD Bestuurders redden zich met valschermen Tijdens een oefe'nvlucht boven de stad München zijn gistermiddag tegen vier uur, naar het schijnt tengevolge van het on duidelijke zicht, twee eenpersoonsvlieg tuigen met elkaar in botsing gekomen. De beide bestuurders slaagden erin met be hulp van hun valscherm veilig den bega- nen grond te bereiken. Het neerstorten der vernielde toestellen leidde echter tot een ernstig ongeluk. Een der toestellen kwam n.l. terecht in de Kaufigerstrasse, waar twee voorbijgangers werden gedood en vier zwaar gewond. Het tweede vliegtuig kwam in Schwabing, in de Parzivalstrasse neer, zonder schade aan te richten. Nader werd gemeld, dat de twee vlieg tuigen op een hoogte van ongeveer 1200 m. ten Noorden van München met elkaar in botsig kwamen. Door den krachtigen Noordenwind werden de beide toestellen naar München gedreven. De inzittenden, in elk vliegtuig één piloot, sprongen met valschermen uit de machines en konden, de één in de Goerresstrasse, de andere op den Viktualiënmarkt, betrekkelijk in goe de conditie landen. Het eene vliegtuig viel neer in de Kaufinger-Neuhauserstrasse, sloeg tegen den erker van de Oude Acade mie en kwam vervolgens op den druk- beganen weg neer. Het toestel boorde zich met den neus diep in het plaveisel cn vloog onmiddellijk in brand. Bij den val had de machine de bovenleiding van de tram vernield, zoodat urenlang het tram verkeer in de geheele wijk stopgezet werd en kortsluitng ontstond. De brandweer tastte de vlammen met schuimblusschers aan en wist het brand gevaar onder de knie te krijgen. Van het toestel bleven slechts verbogen brokken metaal en verbrande brokstukken over. Het andere vliegtuig kwam neer in de Par zivalstrasse in de nabijheid van het Schwa- binger-ziekenhuis. Het werd volkomen ver nield. Hier werd gelukkig niemand ge wond. Aantal slachtoffers zou nog grooter zijn Omtrent het vliegtuigonderzoek ver neemt de „Daily Telegraph", dat er vier personen levend zouden zijn verbrand en dan talrijke personen zware verwondin gen hebben opgeloopen. Nadat de machine was neergestort, vlo gen de wrakstukken» in alle richtingen rond: vele liepen door de glasscherven ver wondingen op. Het winkelende publiek stoof uiteen, om zich in veiligheid te bren gen. Een deel \an het wrak, aldus het Lon- densche blad, kwam vlak voor de Augus- tiner iBerhalIe terecht. Vijf personen, die aan een tafeltje zaten, werden gewond. Een vrouw, een van de vier personen die zijn verbrand, vond men buiten de Bierhalle met brandende kleeren. De drie andere slachtoffers lagen in de portiek. Een stuk van de motor van het vlieg tuig vloog door het raam der tweede ver- dieying van de Nëuhauserstrasse no. 18 en kwam in een kamer terecht, waar een kind lag te slapen. De meubels werden ver nield, doch er werd niemand gewond. De flat wordt bewoond door den dirigent van de "Weensche staatsopera Hofrat Hugo Reicbenberger. Hen bevond zich echter niet te München. VLIEGTUIG VAN DE „FURIOUS" STORT IN ZEE De Inzittende onderofficier komt om het leven Volgens een mededeeling van het Brit- sche ministerie van luchtvaart is gisteren een vliegtuig, dat behoorde bij het vlieg tuigmoederschip „Furious", tusschen Gi braltar en Las Palmas, in zee gestort. De eenige inzittende, een onderofficier, kwam om het leven. WIE ZAL HET EERST KAAP DE GOEDE HOOP BEREIKEN? Twee vliegers op weg naar Afrika De Britsche luitenant-vlieger Tommy Rose, die gisternacht van het vliegveld Lympne voor een recordvlucht naar Kaap stad is gestart, zal hierbij rekening moeten nouden met een concurrent, die hem wel licht dicht op de hielen zal zitten. Enkele uren na Rose is namelijk de vlie ger-officier David Llewellyn in een klein toestel van Hanworth naar Lymne ver trokken. Na ontvangst van gunstige weer berichten uit Parijs zal hij opnieuw star ten, eveneens met de bedoeling, in record tijd de Kaap de Goede Hoop te bereiken. DE KWAK IN EEN DAG VAN BANDOENG NAAR JODHPUR Smirnoff snijdt de bochten af Het K.L.M.-vliegtuig de „Kwak", dat Woensdag uit Bandoeng is opgestegen voor een versnelde vlucht naar Jodhpur, is gis teren aldaar aangekomen. De passagiers en de post van de beschadigde „Kievit" zijn overgenomen. Smirnoff is reeds weer opgestegen, op weg naar Bagdad. Dat is wat men in vliegerstaal noemt, „vrij tempo". Het bewijst de snelle service, die op de Indië-lijn bij tegenslag kan wor den geboden. Bij vertrek uit Bandoeng had Smirnoff geen passagiers en volle tanks. Er waren geen verplichte landingen. En van deze gelegenheid heeft de „Turk" ge bruik gemaakt om er vaart achter te zet ten. Om zich een denkbeeld van de snelheid te vormen, de afstand BandoengJodhpur RECHTZAKEN GERAFFINEERDE OPLICHTING. Behandeling voor de Haarlemsche rechtbank. Voor de Haarlemsche rechtbank diende gisteren een zaak tegen een aannemer en een kellner uit Amsterdam en een koopman uit Rotterdam, die het vorige jaar eenige personen op een geraffineerde manier heb ben opgelicht. Zij lieten voorkomen alsof zij Valsche bankbüjetten konden maken en wisten in contact te komen met een slager uit Am stelveen en een koopman uit IJmuiden, die er wel wat voor over hadden, als zij deelen mochten in de rijke winsten, die de valsche bankbiljettenmakerij zou opleveren. De slager ontmoette het drietal in een café in Amstelveen. De aannemer trad op als leider van de „club" en liet tevens doorschemeren, dat hij een berucht smok kelaar in opium en cocaïne was, die het bevel voerde over een zestigtal smokke laars. De slager was door deze verhalen reeds zoo geïmponeerd, dat hij verzocht om een demonstratie. Dat wüde de „club" graag'doen, als de slager tien gulden wilde geven voor aankoop van eenige noodzake lijke chemicaliën. De slager gaf tien gulden en eenige dagen later werd de demonstratie gehouden in zijn woning. Het drietal ver scheen met een groote koffer vol fleschjes en potjes en na een paar uur haalde de Rotterdamsche koopman, die aan den slager als een Pool was voorgesteld, een zooge naamd valsch bankbüjet, dat inderdaad niet van een echt was te onderscheiden, te voor schijn. De slager wist natuurlijk niet, dat het büjet inderdaad echt was. Het ver spreidde een eigenaardige geur. De „Pool" had het n.l. in kruidnagelolie gedrenkt! Dat wist de slager evenmin! Hij was zoo ge ïmponeerd, dat hij een tijdje later ƒ300. aan de „club" gaf. De aannemer had hem verteld, dat dit geld noodig was om een speciaal preparaat uit Rusland te laten ko men. Van dit zeldzame preparaat bestond nog slechts een kleine hoeveelheid en als men deze niet spoedig aankocht, zou het voor altijd afgeloopen zijn met de bankbil jettenmakerij! Bovendien moest in België een nieuwe drukpers aangeschaft worden. De slager had een kennis, een koopman uit IJmuiden, die vaak spiritus smokkelde. Deze werd ook in kennis gesteld met het bestaan van de „club" en toen hij hoorde, welke fabelachtige sommen er te verdienen waren, wüde hij graag meedoen. Tweemaal heeft de „club" daarna een demonstratie in zijn woning te IJmuiden gegeven en de koopman was daardoor volkomen overtuigd, vooral toen de aannemer nog vertelde, dat een rijke boer uit Ouderkerk ƒ20.000.in de zaak had gestoken. Na de tweede demonstratie had de koop man gevraagd, voor hem een büjet van 1000.te maken. Dit was echter niet doorgegaan, omdat hij dan zelf een der gelijk büjet beschütbaar moest steüen, het geen hem op dat oogenblik niet mogelijk was. De slager en de koopman kregen van den president een geduchte schrobbeering, om dat zij zich met deze zaak hadden ingelaten. Feitelijk hebben zij meer schuld dan de ver dachten, want die hebben nooit de bedoe ling gehad -valsche bankbüjetten te maken. De slager en de koopman hadden er echter geen bezwaar tegen, dat de Staat voor groote bedragen benadeeld zou zijn gewor den. De koopman uit IJmuiden had argwaan gekregen, toen de aannemer voor een proef even een büjet van '40.— afstond, dat hij echter direct weer terug moest hebben. De koopman vond dit vreemd, want iemand, is 5908 kilometer. Nu zal Smnirnoff on getwijfeld de bochten hebben afgesneden, daar hij zonder lading of passagiers vloog. Bovendien zijn er 2 uur tijdverschil. Maar toch moet Smirnoff dezen tocht hebben afgelegd met een gemiddelde snel heid van 3000 kilometer, een schitterende prestatie! De verdere thuisreis zal nu ook geschie den in een tempo, iets vlugger dan het rustige reisschema, zoodat de achterstand tot een minimum wordt beperkt. LEIDSCHE LUCHTVAART-VEREEN. De eerste cursus-avond Onder groote belangstelling heeft gister avond de eerste cursusavond van boven genoemde vereeniging plaats gevonden in een lokaliteit van de Ambachtsschool. Nadat de heer Kuyntjes, de directeur der school, het bestuur en de leden har telijk welkom had geheeten, wees hij er op, dat de vereeniging zich in de belang stelling der leeraren mag verheugen en spr. wenschte haar bij haar verdere po gingen veel succes. De voorzitter dankte den heer Kuyn tjes, waarna hij het doel en streven der vereeniging nog eens naar voren bracht. Hierna werd het woord gegeven aan den heer W. M. Brandt, die voortaan het theo retisch gedeelte der lessen op zich zal ne men. Een uiteenzetting van de beginselen der aërodynamica volgde. In de pauze gaven zich nog vele belang stellenden als lid op. Vervolgens weid het woord gegeven aan den heer Stoffels, die uiteenzette wat het practische gedetdte van de lessen zou om vaten. Spreker zei voorts, dat zooveel mogelijk getracht zou worden in de lijn van de „Pou du Ciel"-ccnstructie te werken, Hierna sloot de voorzitter de vergade ring. De lessen zullen voortaan eiken Woensdagavond van 8.159.15 gehouden worden in de Ambachtsschool aan den Haagweg. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het secretariaat: Haarlemmerweg 6. die zelf geld kon maken, keek toch niet op ƒ40.'Hij ging naar den Rijksveldwach ter te Velsen, die natuurlijk veel belang- steüing toonde voor de „club". Hij sprak met den koopman af, dat hij lid zou worden, natuurlijk met de bedoeling om achter de geheimen van de „club" te komen. Dat gelukte ook, want men was gaarne bereid, voor het nieuwe adspirant- lid een demonstratie te geven. Daarbij ging men zoo geraffineerd te vfrerk, dat de veld wachter werkelijk een oogenblik geloofde, dat er een valsch bankbiljet gemaakt werd. Een dag daarna werden de drie ver dachten gearresteerd. Twee bankbüjetten van ƒ25.werden in beslag genomen, die beideecht bleken te zijn. De politie be greep eerst toen, dat hier geen sprake was van valschmunterij, maar van een truc, om goedgeloovige lieden op te lichten, welke wel vaker wordt toegepast en die ook wel op kermissen te zien is. De koopman uit Rottterdam erkende, dat aües maar een truc was. Zijn medeverdach ten had hij aanvankelijk in den waan gela ten, dat hij werkelijk valsoh geld maakte, maar na de demonstratie in IJmuiden schenen de anderen te begrijpen, hoe de vork in den steel zat. Toen het drietal in contact kwam met den Rotterdamschen koopman, deed deze zich voor als een Pool. Hij sprak uitsluitend Duitsch en de kellner moest bij de be sprekingen met den aannemer als tolk fun geer en. Later ontdekte de keüner, dat de Pool eenRotterdammer was en vloeiend Nederlandsch kon spreken. Zes jaar geleden hebben de kellner en de aannemer in relatie gestaan met iemand, die ook z.g. valsche bankbüjetten maakte en die door de Amsterdamsche Rechtbank tot zes maanden, gevangenisstraf was ver oordeeld wegens oplichting. In zijn requisitoir zeide de Officier, mr. A. R. Andr in ga, dat de oplichting op zich zelf zeer eenvoudig was, maar niet de ma nier waarop zij gepleegd was. Tegen den aannemer, die steeds als bemiddelaar tus schen de „club" en de slachtoffers was op getreden, eischte hij acht maanden gevan genisstraf en tegen den kellner en den koopman zes maanden gevangenisstraf. De verdedigers mrs. J. K. M. Mathuisen en W. Loeb uit Amsterdam en mr. W. Briët uit Haarlem vroegen op juridïschen gron den vrijspraak, subsidiair clementie en ont slag uit de preventieve hechtenis, welke reeds bijna vijf maanden heeft geduurd. De rechtbank achtte hiervoor geen ter men aanwezig en bepaalde de uitspraak op 20 Februari HAAGSCHE RECHTBANK. DE MISHANDELING TE VOORSCHOTEN. (Vervolg). In de namiddagzitting stond terecht de aannemer G. Adr. K., die op zijn beurt ver volgd was wegens mishandeling (het slaan met een paal. en het geven van stompen), van den timmerman B. KI., een der ver dachten uit de vorige zaak. Getuige ontkent met een hamer naar K. te hebben geworpen. In deze zaak werden dezelfde getuigen gehoord, die in de ochtendzitting verklarin gen hadden afgelegd. Volgens sommigen van hen was de man met een paal (ver dachte) zeer zeker agressief opgetreden, doch deze werd spoedig door de gebroeders KI. en nog eenige personen overmand. Hiertegen verklaarde de getuigen a déchar ge, dat verdachte genoodzaakt was om zich te verweeron. Jhr. mr. Van Asch van Wijck, het O.M. waarnemend, zeide, dat men hier te doen heeft met een vechtpartij, waarbij aan bei de kanten is geslagen en beide partijen traden agressief op. Beroep op noodweer kon geen hunner baten. De officier eischte tegen K. wegens mishandeling 50. subs. 50 dagen. Mr. Schaper uit Leiden, de verdediging voeren, zeide dat zijn cliënt in geen enkel opizcht deze vechtpartij heeft uitgelokt. Verd. mag driftig van aard zijn, maar daar uit mag geen onbehoorlijk optreden worden geconcludeerd. Het bewijs van mishande ling steunt hier slechts op de verklaring van den mishandelde zelf. Pleiter meende, dat vrijspraak zal moeten volgen, omdat het bewijs niet is geleverd. Subsidiair vroeg spr. ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 20-Februari a.s. POGING TOT DOODSLAG. De 19-jarige monteur S. van L. uit K o u- dekerk, werd in den avond van 14 Sep tember j.l. door een agent van politie te Alphen gesommeerd tot stoppen, toen hij met een auto kwam aanrijden met één licht. De jeugdige bestuurder, die vrees de thuis straf te krijgen indien hij een be keuring opliep, deed aanvankelijk alsof hij wüde stoppen, dooh op eenige meters af stand van den agent gaf hij vol gas en zou, naar de verklaringen van dezen agent, hem beslist hebben aangereden, indien hij niet op het laatste oogenblik achteruit was gesprongen. Verdachte toonde veel berouw over het geen hij gedaan had, maar, naar de presi dent opmerkte, veel te laat. Het O.M., waargenomen door jhr. mr. V-an Asch van Wijck, wees op de groote roekeloosheid van den verdachte, die voor zijn daad een reden opgeeft, welke maar weinig aannemelijk lijkt. Volgens spr., die hier opzet aanneemt, heeft verdachte wü- lens en wetens gespeeld met het leven van een politieman. Dit komt helaas dikwijls voor, want den autobestuurders wanen zich machtig. Het rapport omtrent verdachte luidt gunstig, maar spr. kon geen vrijheid vinden, gezien den ernst van het f feit, om een geheel voorwaardelijke straf te vragen en hij eischte ten slotte acht maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Uitspraak 20 Februari a.s. INGEZONDEN STUKKEN LEIDEN, 4 Febr. 1936. „Wij leven in een moeilijken tijd, we leven in een naren en zwaren tijd waar moet het heen!" Deze en alle mogelijke verzuchtingen worden geslaakt. Kijk eens om U heen en bedenk de dingen die ge beuren neen wereldschokkend nieuws is het niet, maar luister af en toe 'ns of sla een blik in verschülende couranten, de foto pagina's niet te vergeten. Verslagen over demonstraties van die partij laaiend enthousiasme over 'n ge houden landdag van deze partij; een andere partij sprekend en schrijvend en schreeu wend over het plan van den arbeid enz. enz. De één heeft dit plan, de ander dat de één roept op 'n vergadering of landdag: „Meer werk voor het volk", de ander wil het heelemaa! beter maken, alhoewel dit laatste een grove leugen is. En ondanks al die besprekingen ondanks al die land dagen en vergaderingen en demonstraties., de werkloosheid stijgt steeds meer, het aan tal loopt steeds hooger en zal nu zeker het half millioen overschreden zijn. En als werklooze jongeman luister ik dan en zie maar rond haal m'n schouders op, want 't is onbegrijpelijk dat een spre ker, één of andere autoriteit, die mooie dingen zegt, zoo'n laaiènd enthousiasme kan teweeg brengen, en iedere keer al jaren, na zoo'n vergadering of grootsch opgezette landdag gaat het leven maar weer verder in al z'n ellende en akeligheid. Ik denk hier bijv. ook aan de dagen, die de verkiezingen voorafgaan, och dan wor den de brievenbussen volgestopt vol mooie beloften en schoone toekomst. De eene par tij nog mooier dar. de andere. Maar toéh ondanks dit alles: de werk loosheid stijgt schrikbarend. Men zou haast zeggen na iedere vergadering of landdag, van welke partij ook, komen er meer werk- loozen bij. Och ja, men hoort, men leest alleen hoe het zou moeten maar niet hoe het di rect of noodzakelijk moet.... d.w.z. daden, radicale middelen. Is het niet typisch, dat in dezen tijd van vergadering en demonstratie de ellende hier in Holland steeds grooter wordt? O neen,- uiterlijk zou men 't zoo niet zeg gen, want op de laatste voetbalmatch te Parijs waren er maar van ons kleine landje 8000 Nederlanders tegenwoordig. En bekijk den laatsten tijd maar 'ns goed de fotopagina's van verschiüende dagbla-' den! Allemaal genieten de hooge autoriteiten, die in Zuid-Frankrijk, deze in Zwitserland, de ander weer elders. 't Zijn zware tijden tijden van zware zorgen de toestand is gespannen, dat voelen vele, zeer vele nu aan en toch Een goed kapitein blijft op z'n post als 't schip dreigt te verzinken, doch hier in Holland gaan zij er heerlijk tusschenuit, na de zoo ja zoo ontzettend vermoeiende Kamerdebatten (sic). Niet waar, besteedt uw gave gulden in eigen land. Goed voor beeld doet goed vol-gen. (Wij moeten hier toch bij de ontboezeming van den inzender een kleine noot plaatsen. Dat een autori teit ook in dezen tijd en vooral in dezen tijd vacantie nocdig kan hebben, kan niet worden betwist Dat een autoriteit, en vooral een zoo hooge autoriteit, zijn va cantie zoekt in den vreemde, kan bij eenig welwillend nadenken voor iedereen ver klaarbaar en verdedigbaar worden. Red.). En wij werkloozen zien dat maar en lezen 't in de verschülende couranten, als wij zoeken, hunkerend zoeken in die couran ten, of er misschien een betrekking vacant is zoekend tegen aUe hoop in. En, als er geen nieuws aan 't front is, dan is er hier in Holland toch wel weer nieuws wat be treft een of andere nieuwe belasting en stijging der werkloosheid. Ja, we leven in een rare wereld. Ferd. Hakkaart, Oude Singel 184. Een strop voor de Rijpwetcringsche tooneelclub. Rijpwetering, 5 Febr. 1936. Even een bericht over de uitvoering van Zondag j.l., gehouden in het café van Wed. C. Daleman door de R. K. Tooneel- vereeniging „Elk een Gunst." De opkomst was zeer slecht. Wat is daar de reden van? Hebben de jongens niet goed hun best gedaan in dezen winter? Zij hebben reeds twee uitvoeringen gege ven met reuzen succes ten bate der St. Elisabeth Vereeniging en hebben ruim honderd gulden afgedragen aan genoem de vereeniging. Zij hebben trouw de repe tities bezocht en hun offers gebracht voor het mooie doel. En nu ze voor hun eigen kas één enkele uitviering gaven met het doel in verloop van tijd met wat beters te voorschijn te komen hebben zij nul op re quest gekregen ja zelfs een strop, welke zij met elkaar moeten aanzuiveren. Dit heb ben zij als dank. Maar degenen, die Zondag jl. geweest zijn met mij, hebben wel genoten, dat weet ik zeker. Want het was een echt gezellig spel om te lachen, al hebben de tooneel- spelers de naweeën. Een Jezoeker. Alleen Je tram mag zonder richting aan te geven en met een altijd geldend voorrangsrecht rijden. Voor auto mobilisten en wielrijders zijn de regels van weg en veiligheid gegeven en het is hun eigen belang om geen „trammetje te spelen".

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11