DONDERDAG 6 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. B De strijd in Oost-Afrika DE ZITTING VAN DEN GROOTEN FASCISTISCHEN RAAD. De buitenlandsche handel onder staatstoezicht. De groote fascistische raad heeft in het Palazzo Venezia Dinsdag zijn tweede ver gadering van dit jaar gehouden, welke 's avonds om 10 uur begon en om half een 's nachts eindigde. Men nam een motie aan, waarin o.a. het volgende verklaard wordt: De groote fascistische raad heeft na be studeering van de politieke gebeurtenissen in December zijn optreden, dat geinspireerd was door voorloopige terughoudendheid te genover het Fransch-Britsche plan, alles zins gerechtvaardigd bevonden. De raad beschouwt de jongste overwinningen der Italiaansche troepen aan Eritrea- en So- mali-front als factoren, die van beslissen- den invloed zyn op den toestand. De raad herrnieuwt zijn vast besluit, het doel te bereiken, waarvoor de militaire ac tie werd ondernomen. De groote fascistische raad ging vervol gens na, hoe de binnenlandsche toestand thans is, aan het einde van de derde maand van het oeconomisch beleg. Nadat lof was gebracht aan de kalmte en den bewonde- renswaardigen tegenstand van het Italiaan sche volk, stelde de raad de richtsnoeren vast voor de tegenmaatregelen ingeval van een verdere verscherping der sanctiemaat regelen. De minister van financiën sprak daarop over de noodzakelijkheid, het handelsver keer met het buitenland in vastomlijnde banen te leiden. Op voorstel van den mi nister werd de volgende motie aangeno men: De groote fascistische raad ziet na be studeering van de kwestie van den buiten landsche handel, overeenkomstig de richt lijnen van de fascistische oeconomische leer nog versterkt door de huidige omstandig heden, in het handelsverkeer met het bui tenland een functie van openbaar belang, die directe controle door den corporatie ven staat rechtvaardigde ITALIË KOOPT PETROLUEM IN AMERIKA. Ook levering door de Sovjet-Unie? De „New-York Times" meldt, dat Italië uit vrees voor een petroleum-embargo 13 tankschepen, voor 't meerendeel Scandina vische, heeft gecharterd om deze maand petroleum van de Golf-van Mexico naar Italië te vervoeren. Het grootste deel van deze petroleum is gekocht b'j onafhanke lijke maatschappijen door bemiddeling van makelaars, daar de andere maatschappijen niet geneigd zijn leveringen te doen bo ven het normale peiL De Italiaansche marine-attaché heeft, zoo meldt de „New York Times" nog, een brief gericht tot de petroleummaatschap- pijen in het algemeen waarin haar ge vraagd wordt aanbiedingen te doen voor 250.000 vaten stookolie voor de Italiaansche marine ter levering in Maart en April. Een hinderpaal voor de uitvoering var deze be stelling is zoo wordt gezegd, de weigering van de Italiaansche regeering om gecon firmeerde bankcredieten te openen. Volgens petroleumhandelaars te New- York heeft Italië ook contracten geplaatst voor enorme hoeveelheden petroleum uit de Sovjet-Unie, tegen een prijs die naar men gelooft hooger is dan de wereldprijs. De totale hoeveelheid zou volgens hen on bekend zijn; de Italiaansche tankbooten „Celeno", „Maya", „Auperga" er „Tusca- nia" zijn echter reeds gecharterd voor het vejvoer van 450.000 vaten van Batoem naar Italië. DE NEGUS ONGERUST? Het agentschap Stefanie deelt mede, dat de hernieuwde opmarsch van generaal Gra- ziani langs de Webbi Gestro den Negus en de Abessijnsche militaire kringen met onrust heeft vervuld. Het bericht van de nederlaag van de Abessijnen bij het dorp Lamma Scilini en het overhaaste terugtrekken van de Abes sijnen voor de zegevierende Italianen is te Addis Abeba niet gepubliceerd om de be volking niet meer te demoraliseeren, dan deze reeds is na de overwinning van de Italianen in het gebied van de Borana. De regeering van den Negus gaat inte gendeel voort communiqué's met overwin ningen te publiceeren, doch niemand ge looft er aan en de toestand wordt steeds meer verward en men vreest, dat in de hoofdstad een revolutie tegen den Negus zal uitbreken. De toestand wordt steeds ernstiger door de vrees, dat binnenkort de Italianen Ad dis Abeba zullen bombardeeren, welke vrees nog wordt vermeerderd door de be richten, dat de laatste dagen Italiaansche vliegtuigen in de omgeving van Addis Abe ba zijn gesignaleerd. NED. OOST-INDIE DOOR EEN DOLLEN HOND GEBETEN. Kinderen en baboe naar Inst. Pasteur te Bandoeng. Aneta seint uit Padang: Drie kinderen van den heer R van Zuylen, een kind van den heer J. de Haas en een baboe zijn ge it en gebeten door een dollen hond. Zij zullen ten spoedigste naar het instituut Pasteur te Bandoeng vertrekken. BUITENLAND BELCIE. HET BELGISCHE LEGER. Devèze over zijn plannen. In opdracht van het kabinet heeft de Bel gische minister van defensie, Devèze, gis teren voor de gezamenlijke commissie uit kamer en senaat een uiteenzetting gegeven van de militaire kwestie. De rol van het Belgische leger, aldus Devèze, is geen andere dan de onschend baarheid van het Belgisch grondgebied te verzekeren. Met nadruk verklaarde de minister, dat België door geen enkele militaire afspraak gebonden is en dat het zijn souvereiniteit ongeschonden handhaaft. De minister herinnerde aan de inspan ning, allerwegen merkbaar, tot vergroo ting der veiligheid. Hij noemde in dit ver band Engeland Frankrijk, Zwitserland, Nederland en Zweden. Na vervolgens België's militaire situatie binnen het kader van den volkenbond en van het verdrag van Locarno te hebben ge schetst, gaf Devèze een aantal inlichtingen over den tegenwoordigen omvang der Duit- sche strijdkrachten en over de verdedigings maatregelen. welke Frankrijk getroffen heeft aan zijn Oostgrens. Spreker wees op het gevaar eener moge lijke invasie va de Nederlandsch- Belgische grens en concludeerde daaruit, dat niet slechts de Belgische grens tusschen Arlon en Maeseyck, doch óók tusschen laatstgenoemde plaats en Antwerpen ver sterkt moet worden. Daarna gaf de minister een overzicht van de organisatie der Belgische strijdkrachten en van de fortificatie-werken, waarbij hij er op wees, dat op de gewone defensiebe- grooting voortdurend maar bezuinigingen werden toegepast. Sprekend over de kwestie van den mili tairen diensttijd, verklaarde Devèze, dat de maatregelen in 1928 genomen, thans niet meer doeltreffend zijn, zoodat het dringend noodzakelijk en onvermijdelijk is, aan de huidige situatie op rationeele wijze een ein de te maken, indien men tot een permanen te beveiliging der grenzen wil komen. Het voorstel, dat de minister ter zake zou willen doen, zou den diensttijd niet meer verlengen, dan strikt noodzakelijk is, om in tijd van nuod in de grensgebieden pa raat te zyn. Devèze beperkte zich voorals nog tot de groote lijnen van zijn defensie plan, daar de regeering de definitieve ter men van het wetsontwerp nog moet vast stellen. Hij verklaarde echter nadrukkelijk, dat zijn voorsteller, geen betrekking heb ben op de effectieven van het Belgische leger noch supplementaire bewapening be oogen Slechts zeer kleine offers zouden van de bevolking worden gevergd èn in fi nancieel opzicht, èn wat den militairen diensttijd betreft. Nauwkeurige cyfers kon spreker echter nog niet geven, voor de re geering haar haar beslissing definitief ge nomen heeft. Tenslotte wees Devèze op het defensieve karakter van België's militaire organisatie, dewelke slechts in een oorlog zal worden betrokken, ind.en de Belgische grenzen worden geschonden. DUITSCHLAND. DE MOORD OP GUSTLOFF. Represaillemaatregelen tegen Duitsche Joden? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Na den moord op den lanasgroepleider der NSDAP voor Zwitserland, Wilhelm Gust- loff door den Jood David Frankfurter in Da vos, heeft de rijksminister voor volks voorlichting en propaganda alle uitvoerin gen van den Rijksbond van Joodsche Cul tuurorganisaties tot nader order verboden, teneinde eventueele incidenten te voor komen. WEER EEN DIPLOMATIEKE JACHTPARTIJ. Rijksminister Göring zal dezer dagen in de Poolsche noofdstad arriveeren, ten ein de deel te nemen aan een jachtpartij. OOSTENRIJK. OOSTENRIJK EN DE MONARCHIE. Prins Starhemberg over zijn gesprek met Flandin. Prins Starhemberg heeft aan den Pa- rijschen correspondent van het Oostenrijk- sche officieele nieuwsbureau macht.ging gegeven tot publicatie van de volgende ver klaring met betrekking tot het onderhoud tusschen den prins en den Franschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Fland.n: „Op mijn terugreis uit Londen, waar mijn bezoek een particulier karakter droeg, was ik tijdens mijn oponthoud te Parijs in de gelegenhe d een bezoek te brengen aan mi nister Flandin en in den vorm van een on gedwongen onderhoud met hem van ge dachten te wisselen over de verschillende vraagstukken der Europeesche politiek. In den loop van dit onderhoud heb ik het standpunt van de Oostenrijksche regeering uiteengezet met betrekking tot de actueele vraagstukken dezer politiek en met name verklaard dat Oostenrijk zich zyn volko men vrijheid van handelen en beslissen voorbehoudt wat betreft alle vraagstukken der binnenlandsche politiek, waartoe na tuurlijk cok de kwestie van den staatsvorm en het Habsburg-probleem moeten worden gerekend. Naar de opvatting van de Oostenrijksche regeering wordt aan deze vrijheid van be slissing overigens geenszins afbreuk ge daan door het feit, dat de Oostenrijksche staatslieden, in het volle bewustzijn van hun verantwoordelijkheid jegens Europa, niet voornemens zijn iets te ondernemen, dat de orde in Furopa zou kunnen verstoren. Deze verzekering werd herhaalde malen door de Oostenrijksche regeering gegeven, met name ten opzichte van een eventueelen te rugkeer der Habsburgers. Hieraan had ik niets toe ie voegen. Ik heb evenwel in den loop van het on derhoud uitdrukkelijk verklaard, dat er voor Oostenrijk geen sprake kan zijn van het afstand doen van een eventueel herstel eener monarchie, doch ik heb ook nu weer herhaald, wat reeds vroeger door de Oos tenrijksche regeering te kennen is gegeven, n.l. dat zy op dit gebied niets beslissends zal ondernemen zonder zich met de Euro peesche mogendheden in verbinding te heb ben gesteld. Wat betreft de mogelijkheid van een ge- dachtenwisseling tusschen Oostenrijk en de staten van Midden-Europa, heb ik uiting gegeven aan de overtuiging, dat een derge lijke gedachten wisseling slechts van werke- lyk nut zou kunnen zijn, wanneer daaraan wordt deelgenomen door Italië in zijn hoe danigheid van garant der Oostenrijksche onafhankelijkheid. ENGELAND. HET GEVAAR VAN OORLOGS VOORBEREIDING Motie-Lansbury verworpen Het Lagerhuis heeft in zijn zitting van gisteren voornamelijk aandacht gewijd aan den bewapeningswedloop en de daar uit voortvloeiende gevaren. Lansbury, de leider der Labourpartij, zeide o.o.: De regeering dient te trachten, door be middeling van den Volkenbond de bijeen roeping van een conferentie te verkrij gen, welke belast zou moeten worden met het onderzoek naar het recht op grond stoffen, de vrijheid der markten en de emi gratie der volken, ten einde op deze wijze te komen tot een internatinaal accoord, dat een einde maakt aan de oorzaken van de algemeene herbewapening. Een desbetreffende motie van Lansbury werd verworpen met 228 tegen 137 stem men. Een door de regeering goedgekeur de motie, waarin uiting wordt gegeven aan de doelloosheid van den oorlog en het gevaar van de oorlogsvoorbereidingen door de naties, werd aangenomen met 207 le gen 125 stemmen. DE STAKING IN LONDENS ABATTOIR Zal waarschijnlijk Zaterdagavond worden beëindigd Men meent te weten, dat de staking op de Londensche vleeschmarkt Smithfield waarschijnlijk Zaterdagavond een einde zal nemen. De stakers zullen, naar verondersteld wordt het werk Zondagavond te 11 of 12 uur hervatten, ofschoon geen enkele of ficieele regeling is tot stand gekomen. AMERIKA. DE ZAAK HAUPTMANN Gouverneur Hoffmann tegen uitstel van executie De gouverneur van den staat New Jer sey, Hoffmann, heeft verklaard, dat zijn opdracht de zaak Lindbergh opnieuw te onderzoeken niet van invloed mag zijn op de executie van Hauptmann. De terecht stelling van Hauptmann mag er niet om worden uitgesteld. Hij, Hoffmann, zal de politie van New- Jersey opdragen ook na de terechtstelling van Hauptmann voort te gaan met de op sporing van medeplichtigen. Indien zich geen nieuwe wending in de zaak Hauptmann mocht voordoen, zal de executie geschieden tusschen 16 Maart en 11 April. COMMUNISTISCHE ACTIVITEIT IN PARAGUAY Een samenzwering verijdeld Dank zij het krachtdadig ingrijpen van generaal Estigarribia, den opperbevelheb ber van het Paraguyaansche leger, is het gelukt een door de communisten tegen hem en tegen president Ayala beraamden moordaanslag te verijdelen. Een compagnie infanterie onder leiding van generaal Estigarribia omsingelde het gebouw, waar dc samenzweerders juist een bijeenkomst hielden en arresteerde hen. Onder hen bleken zich verscheiden hooge officieren te bevinden. De regeering heeft maatregelen getrof fen, die voor de handhaving van orde en rust worden vereischt. Alle openbare ver gaderingen zijn verboden. Reeds sinds enkele dagen was het de jo- litie opgevallen, dat de communisten een groote activiteit ten toon spreidden. Hun leiders werden daarop nauwkeurig door be ambten der -ecl.erche geobserveerd, waar bij laatstgenoemden tot hun groote ver bazing ontdekten, dat de communisten re laties hadden aangeknoopt met een aan tal hooge oificieren. Om welke reden deze officieren zich genoopt hebben gevoeld met de oproerige elementen samen te wer ken, staat tot dusver niet geheel vast. Ech ter meent men. dat zij zich om verschillen de redenen in hun eer gekrenkt achtten en wilden trachten, zich langs den weg van een communistische revolte genoegdoening te verschaffen. De moord op president Ayala en generaal Estigarribia zou het sein voor het uitbreken van den opstand zijn. MEXICO. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO De bisschoppen eischen rechtvaardigheid Het Mexicaansche Episcopaat heeft we derom een verzoekschrift ingediend bij den president van Mexico, Lazaro Carde nas, om een einde te willen maken aan de vervolging der katholieken. Het verzoekschrift, dat reeds den 23en November werd onderteekend, en den volgenden dag aan president Cardenas werd overhandigd, werd door deze niet ;n behandeling genomen. Aan de pers werd verboden een afschrift van dit document te publiceeren. Na anderhalve maand tevergeefs ge wacht te hebben, zijn de bisschoppen tot publicatie van het verzoekschrift overge gaan. In hun laatste schrijven verklaren de bisschoppen, dat zij hun reeds eerder ge daan verzoek herhalen en opheffing van de beruchte wetsartikelen eischen. Presi dent Cardenas heeft tenslotte op het oor spronkelijk schrijven een antwoord gezon den en verklaard dat het onjuist is, om de socialistische opvoedingsmethode te be schouwen als een anti-godsdienstige pro paganda. In het tweede schrijven hebben de bis schoppen een tweetal eischen gesteld, ge baseerd op bovengenoemde bewering van den president, waarbij absolute vrijheid van uitoefening van den godsdienst en onderdrukking van de anti-godsdienstige propaganda op de scholen wordt geëischt. In zeven punten samengevat werden de volgende eischen aan den president ge steld: Wij vragen, aldus schrijven de bisschop pen: 1. Dat de katholieken weer in het bezit zullen gesteld worden van de kerken, die sedert 1914 geconfiskeerd of gesloten zijn, daar het een onweerlegbaar feit is, dat de thans nog geopende kerken onvoldoende zijn. om te voorzien in de behoeften van de meer dan 16 millioen katholiken, die in de republiek Mexico wonen. 2. Dat in overeenstemming met een der gelijk program in de toekomst de verzoe ken van katholieken om nieuwe kerken te mogen openen, in ieder geval welwil lend gehandeld zullen worden, althans wanneer het bewijs is geleverd, dat zij noodzakelijk zijn, de plaatselijke belan gen in acht genomen. 3. dat de wetgevende vergaderingen van die staten, die artikel 130 hebben geschon den door eigenlijk het aantal wettelijk toegelaten priesters te bepalen, deze de creten zullen terugnemen na een onder zoek te hebben ingesteld naar de plaatse lijke behoeften en na de katholieken in dezen te hebben gehoord. 4. Dat de noodige stappen gedaan wor den, om een herroeping te verkrijgen van de anti-grondwetelijke bepalingen, orders de anti-grondwettelijke bepalingen, orders het sluiten van de katholieke seminaria in de republiek, zulks in strijd met artikel 130, waarin het bestaan en werken van de seminaria wordt toegestaan. 5. Dat den Katholieken de in beslag ge nomen bij de kerken behoorende gebou wen zullen worden teruggegeven, zoodat de priesteis daarin kunnen wonen en er hun werkgelegenheid kunnen onder brengen. 6. Dat u den minister van onderwijs zult mededeelen, dat hij onderwijzers verbiedt, om 'n anti-godsdienstige actie te voeren als een onderdeel van het schoolprogram en dat in den vervolge anti-godsdienstige ge schriften, leuzen en propaganda in de scho len Pil onderwijsinstellingen verboden zul len worden. 7.Dat gij iedere afhankelijke instelling van het federaal uitvoerend bureau ver bieden zult om op eenigerlei wijze een anti-godsienstige campagne of propaganda te voeren, terwijl dit verbod ook zal wor den opgelegd aan personen of instellingen, die zulks doen door gebruik te maken van de verschillende propagandamiddelen als radio, leeszalen, pers enz. BUITENLANDSCHE BERICHTEN SNEEUW ÏN JAPAN HOUDT AAN. Nog steeds raast over Japan een gewel dige sneeuwstorm. Op verscheidene piaatsen is het verkeer gestaakt. De licht- en tele- foonleidingeri zijn hier en daar verbroken. In groote steden zooals Tokio, Osaka en Kobe lag de sneeuw gistermorgen vroeg een meter hoog. De bezoekers der amusements gelegenheden waren door den sneeuwstorm genoodzaakt in de lokaliteiten te overnach ten Te Tokio zijn gistermorgen vroeg 13.000 sneeuwruimers m'et 1100 vrachtauto's aan het werk gezet, doch hun aantal was op lange na niet voldoende. Meer dan hon derd schepen konden niet uitvaren. Ver scheidene visschersbooten worden vermist. GARONNE WEER BUITEN HAAR OEVERS. Uitgestrekt gebied onder water. De was van de Garonne heeft het geheele gebied van Reole onder water gezet. Tus schen Marmande en Cadillac strekt zich een enorme watervlakte uit, waarboven slechts de daken van enkele alleenstaande huizen of toppen van boomen uitsteken. Men hoopt echtex dat de was gisteravond het hoogste punt had bereikt en dat het water, indien het weer goed blijft, snel zal vallen. In de omgeving van Angoulème en Vars nebben eveneens ernstige overstroomingen plaats gehad en de huizen staan daar tot aan de deursloten in het water. Met bootjes vaart men door de straten. De bewoners hebben zich op hoogene verdiepingen in vei ligheid gesteld De bezorging van levens middelen geschiedt met behulp van bootjes, die af en aan varen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN EEN GRAPPENMAKER. Uit De Opmarsch: 10 Januari sprak te Rotterdam in een N.S.B.-vergadering zekere E. J. Roskam. Deze verdediger van den „Germaanschen Geest" vertelde zijn hoorders, dat de de mocratie 'dictatuur is en dat het nationaal- socialisme de vrijheid zal brengen. Precies wat wij dachten. Na deze fantastische mededeeeling zei- de de spreker aan zijn hoorders, dat men van hem niet de openbaring van 'n beter stelsel moet verwachten. „Als het Konink lijk gezag ons oproept, zullen wij niet vol gens een theorie, maar nuchter en zake lijk aan den slag gaan." Als de heer Roskam de Koningin ken de, zou hij weten, dat deze van zulk een nonsens niet is gediend, maar dat aan mi nisters wel degelijk wordt gevraagd, wat hun plannen zyn en welke theorieën zij er op nahouden. Het verslag in het „Rott. Nieuwsblad" meldde: „Onder applaus critiseerde spr. de inkomens van de ministers, waardoor zy volgens hem het gezag missen om het volk door de crisis te helpen." Deze bewering is in den mond van een nationaal-socialist toch te brutaal. Wat on ze Koningin en haar ministers uit de Rijkskas ontvangen, is per wet vastge steld: ieder kan het inkomen controlee ren en het is een feit, dat de Nederland- sche ministerstractementen van 14.000 gul den per jaar, niet al te hoog worden be schouwd. Meer dan één ambtenaar, b.v. de president van de Centrale Bank (als men dezen een ambtenaar noemen mag), de di recteuren-generaal van de Spoorwegen, de Post- de Mijnen of den Waterstaat zijn voor dit tractement zelfs niet te krijgen! Het ergerlijkste is echter, dat deze me neer Roskam niet meedeelt, hoe de toe stand in Duitschland is. Welnu, ten aan zien van den heer Hitier staat vast, dat de Führer zelf kan „règler la question de son entretien", m.a.w. dat hij zooveel duiten kan nemen, als hij meent noodig te hebben, zooals uitdrukkelijk staat in de Correspon dence diplomatique internationale van 8 Sept. 1934. De heer -Hitler is daarenboven bezitter van de „Volk. Beobachter", welk blad iede re ambtenaar lezen moet. Reeds over 1933 gaf dit blad hem 'n winst van een kleine 200.000 mark. Bovendien heeft „Mein Kampf", dat eveneens gedwongen ver spreid is, millioenen mark opgebracht aan den schrijver. Waar is de Nederlandsche minister, die op zulk een wijze geld ver dient? Dan hebben wy den heer Hermann Goe- ring. Hy krijgt salaris als: le voorzitter van den ministerraad; 2e. minister van Binnenlandsche Zaken van Pruisen; 3e. minister van Luchtvaart; 4e. chef der gestapo; 5e. voorzitter van den Rijksdag; 6e. directeur der Pruisische schouwburgen; 7e. 4000 mark legerpensioen; 8e. 18.000 mark als adviseur der Benz-fabrieken, waarvan hij groot-aandeelhouder is en 9e. 12.000 mark der Junkerf abrieken. Hy strijkt daarenboven 10e. nog winsten op van meer dan een krant. Ten slotte is daar de heer Joseph Goeb- bels. Hij krijgt salaris als: le minister van propaganda; 2e. als voorzitter van de cine- matografisceh Kamer van Koophandel en 3e. eigenaar van het dagblad „Angriff", hetgeen hem in 1933 reeds een zuivere winst van 247.000 mark opleverde. Neen, laat de heer Roskam in 's hemels naam daarover niet beginnen! De huidige machthebbers in Duitschland hebben, zoo als minister Schwerin in een rede te Ber lijn op 11 Dec. j.l. erkende, sinds hun op treden de rijksschuld doen stijgen van 3.7 tot 7 milliard! Maar daar zijn niet alle uit gaven bijgerekend, noch de militaire schul den. Geen begrooting is trouwens openbaar en zoo is het controleeren veel moeilijker. Dat deze leiders ongeschikt zijn, schijnt wel juist. Minister Schwerin protesteerde n.l. tegen de lieden, die zeiden, dat het in een tijd van opbouw „auf eine Handvoll Mik lionen Mark nicht ankomme". Integendeel, zei de minister, het komt heden meer dan -ooit „auf jeden Pfennig an!" Dat zou men niet zeggen, als Hitier auto's cadeau geeft en Goering met 2100 gasten feest viert in de Berlijnsche opera. De zaak is voor ons van weinig belang, zoolang de Duitschers ten minste hun schuld betalen en de heer Roskam deze lie den met den royalen slag niet aan onze ministers ten voorbeeld stelt. DE STROMBOLI BREEKT LOS. Gevolgen echter niet ernstig. Een onlangs plaats gehad hebbende uit barsting van de Stromboli heeft aanzien lijke schade aangericht. Het dorp Ginostia is op wonderbaarlijke wijze aan vernietiging ontsnapt. De lava stroomde recht op het dorp af en de bewo ners beschouwden het reeds als verloren. Toen zij echter in de plaatselijke kerk aan het bidden waren om redding af te smee- ken, nam de lava plotseling zijn weg over een uitgedroogde rivierbedding, waardoor het dorp werd gered. De Stromboli .bombardeerde" het eiland en de zee rondrm met roode gloeiende stee- nen; schepen hebben gerapporteerd dat zij op kilometers afstand het geweld der erup ties hebben gehoord. Hoewel de wijngaarden en de bosschen op de hellingen werden vernield, viel er slechts één menschleven te betreuren, dat van een jongen, die gewond was door de vallende steenen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6