Een Propaganda Zuivelweek te Leiden. Van 10-15 Februari. DONDERDAG 6 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHL COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? HELDER. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Noordelijke tot Oos telijke wind, half tot licht bewolkt, droog weer, lichte tot matige vorst des nacht, overdag temperatuur om het vriespunt. Hoogste barometerst.: 774.8 te Oslo. Laagste barometerst.: 736.3 te Reykjavik. Het gebied van hoogen luchtdruk is nog in beteekenis toegenomen en breidt zich nog gestadig naar het Oosten uit. De as loopt van Noorwegen over de Noordzee naar Frankrijk en ligt dus nog ten Wes ten van ons land, waardoor de wind bo ven ons naar Noord-Oost omging. Langs den Oostrand van het gebied van hoogen luchtdruk beweegt zich een uiterst koude luchtstroom over centraal Europa en de Alpen, die de temperatuur boven 2700 me ter tot onder minus 20 graden Celsius deed dalen, en op 5000 meter tot minus 35 graden. Op de topstations in de Zwitser- sche Alpen heerscht nog een storm uit Noord, met aanhoudenden sneeuwval (Jungfraujoch minus 24 graden, met storm uit Noord; de Zugspitze meldt als mini mum van den nacht 22 graden met matigen wind uit Noord). De Oceaan-depressie is nog zeer uitgestrekt en brengt warmte en regen in het Westen met een secundaire voor de kust van Portugal. Op IJsland verdween de vorst ook in het binnenland en viel langs de Zuidkust meer dan 30 m.m. neerslag. Er moet thans met door gaande, zij het voorloopig nog geen stren ge vorst, gerekend worden. LUCHTTEMPERATUUR. 4.2 gr. C. L1CH1 OP VOOR FIETSERS e. a. Van Donderdagnamiddag 5.22 uur tot Vrijdagmorgen 7.05 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Vrijdag 7 Febr. voorm. 2.52 uur en nam. 3.09 pur. Van nationale beteekenis om volkswelvaart en volksgezondheid. HAAGSCHE RECHTBANK. De lcs-werkman T. van H. te R ij n -s burg, heeft op 11 October j.l., een op den Rijnsburgerweg onbeheerd staand rijwiel ontvreemd. De opbrengst daarvan werd door hem besteed aan bioscoopbezoek en verteringen. De rechtbank veroordeelde den verdach te tot 12 maanden gevangenisstraf, waar van 6 maanden voorwaardelijk met aftrek van het voorarrest. De bloembollenkweeker T. K. van K., te R ij n s b u r g, tegen wien 25.subs. 25 dagen was geëischt, omdat hij van voor noemden H. een rijwielbelastingmerk, van diefstal afkomstig, heeft gekocht, werd vrij gesproken. De houtbewerker M. v. W., te Alphen en de ijsconventer D. S. te Aarlander- veen hebben in Maart van het vorig jaar ingebroken ten huize van den heer P. Vaassen te Boskoop alwaar zij twee bankbiljetten van 20.alsmede een por- temonnaie, inhouednde eenig zilvergeld ontvreemdden. De rechtbank veroordeelde van W. tot 12 maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk en S. tot één jaar gevangenisstraf. De chauffeur G. S., uit Aalsmeer, thans ged., heeft op 30 November j.l., inge broken in het kantoor der firma Maarse en Kroon te Leimuiden, alwaar hij een bedrag van 600, benevens 204 toebehoo- rend aan het plaatselijk crisis-comité buit- maakte. De rechtbank veroordeelde S. tot twee jaar gevangenisstraf. E. A. M. v. d. P., te L e i d e n, heeft ten nadeele van een inwonend studente een bedrag van 50.ontvreemd. De recht bank veroordeelde verdachte tot zes maan den voorwaardelijk. De landarbeider C. V. te S t o m p w ij k, tegen wien 11/2 jaar is geëischt wegens d.efstal van vier rijwielen, werd conform den eisch veroordeeld. Het voorarrest komt in mindering van de straf. De tuinarbeider B. M. v. d. B., uit S t o m p w ij k, tegen wien 2 1/2 jaar is ge ëischt wegens diefstal van rijwielen, ge pleegd te Rijswijk, Schipluiden en Veur, v.erd veroordeeld tot twee jaar, met af trek van het voorarrest. Wegens diefstal met braak gepleegd op 5 Augustus p.l. in een consumptietent te Voorschoten is door het O. M. tegen den los-werkman P. A. V. te Stomp- w ij k 2 jaar geëischt. De rechtbank ver oordeelde V. tot een jaar gevangenisstraf. Eischen. De koopman B. van V., laatstelijk te Amsterdam verblijvend, heeft te Leiden var. zekeren van M. een bakfiets gehuurd tegen 0.50 per dag. Hij maakte direct de fiets te gelde. V. die een valsche naam had opgegeven heeft reeds vroeger dergelijke i. act ijken, uitgeoefend. Wegens dit feit ..oorde hij acht maanden gevangenisstraf lagen zich eischen. Uitspraak 20 Februari as. Leiden zal de volgende week staan in het teeken van de propaganda voor meerder zuivel verbruik. Na verschillende and-ere in ons land, is thans de Sleutelstad aan de beurt. Het Crisiszuivelbureau, dat deze actueele propaganda voert, heeft voor Leiden en Omstreken een propaganda-kernbureau in Oegstgeest en dit heeft voor de Leidsche Zuivelweek een propaganda-commissie hier ter stede benoemd, waarin zitting hebben de heeren J. P. v. d. Holst, voorzitter, P. K. van Dorsten, secretaris, F. v. d. Kloot, di recteur van de Melkinrichting v. d. Kloot, en B. v. d. Burg Wzn., directeur van de melkinrichting „De Landbouw". 't Is eigenlijk wel iets onnatuurlijks, dat in ons land van melk, boter en kaas nog propaganda gemaakt moet worden voor de waarde en het gebruik der zoo overbekende zuivelproducten als voedingsmiddel, doch dit is ook wel eenigszins te verklaren, waar het hier wegens den geringen tegenwoor- digen afzet naar het buitenland voorna melijk te doen is om meerdere waar deering en meerder gebruik van deze nationale producten. WAT DEZE ZUIVELWEEK BRENGT. Tijdens een perslunch gistermiddag in „Zomerzorg" gehouden heeft de Prop.- commissie voor Leiden met den heer L. J. Liezenberg, secretaris van de Propaganda- kern voor Zuid-Holland, een uiteenzetting gegeven van de beteekenis dezer Leidsche Zuivelweek. Tegelijkertijd, d.w.z, tusschen de ver schillende besprekingen door, werd ons een proefje van een echt-Hollandsche zuivel- lunch voorgezet en wij mogen reeds dade lijk verklaren, dat deze maaltijd eenvoudig maar bovenal voedzaam en smakelijk is ge weest. De voorz der propaganda-commissie, de heer J. P. v. d. Holst, tevens natuurlijk ta felvoorzitter, sprak bij den aanvang een welkomstwoordje tot zijn gasten. Daarna deelde hij in de eerste plaats mede wat de Zuivelweek voor Leiden zal brengen. Maandag zal de officieele opening in de Kleine Stadszaal plaats hebben. Wegens verhindering van den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, zal de officieele opening geschieden door den heer D. ten Cate Brouwer, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden. Na deze opening zal door een medi cus-deskundige een uiteenzetting worden gegeven over de waarde der zuivelproduc ten als voedingsmiddel, terwijl vervolgens de leidster van de kookdemonstraties eeni- ge nadere verklaringen zal geven. Deze officieele opening is alleen voor ge- noodigden toegankelijk. De geheele week door zullen in de Kleine Stadszaal kook- en bak-demonstraties wor den gehouden met verschillende zuivelpro ducten. Op 11 Februari zal in de Stadsge hoorzaal een Zuivel-revue worden vertoond, welke e.v. bij voldoende belangstelling her haald zal worden. Tenslotte zal in de etalages van winke liers in zuivelproducten alsmede op straat op ruime schaal propaganda voor de zuivel week gemaakt worden, zoodat geen Leide- naar en niemand uit de naaste omgeving hiervan onkundig zal blijven. De bedoeling, welke bij deze propaganda voorzit is niet alleen de positie van den zuivel- en melkhandel te verbeteren, doch om de waarde vari onze nationale producten in het belang van de volksgezondheid meer dan tot nu toe het geval was bekend te maken. De belangen der veehouders zijn hier mede natuurlijk ten nauwste betrokken, doch voorop staat het belang van ons land in het algemeen, omdat de verbetering der zuivelpositie slechts een landsbelang is. De propaganda-actie is gisteravond reeds ingezet met een vergadering in „Den Burcht", waar alle belanghebbenden bij deze zuivelweek waren uitgenoodigd en waar de heer G. v. Ooyen, leider van den buitendienst van het Crisis Zuivel Bureau, een uiteenzetting heeft gegeven over de be teekenis van het begonnen werk en aller daadwerkelijke medewerking heeft ge vraagd. WAAROM EEN ZUIVELWEEK? De heer L. J. Liezenberg heeft vervol gens een uiteenzetting gegeven over de be teekenis van deze zuivelpropaganda. Spr. wees er allereerst op, dat het pro pagandawerk door een besluit van den Minister ter hand genomen door het Crisis- Zuivelbureau, een veel breederen inslag heeft dan algemeen wordt beseft. Wie van een bloeiende zuivel industrie profiteeren. Nog teveel leeft bij sommigen de opvat ting, dat dit alleen gaat om de bo.angen van den landbouw. Natuurlijk is de grond slag van deze propaganda de uiterst be narde omstandige eden, waarin m.n. ons veehoudersbedrijf ;enge/olge /an de slechte internationale marktpositie der zuivelpro ducten is komen te verkeeren, maar men meene toch vooral niet, dat bij een ver grooting van den verkoop dezer producten alléén de Nederlandsche landbouw gebaat zou zijn. Op het veehoudersbedrijf ;s door de moderniseering der techniek en de uit breiding van den handel, welke de laatste 50 jaar heeft plaats gehad, een geheele in dustrie opgetrokken, die tot de belangrijk ste van ons land moet worden gerekend. In direct verband met de meer dan 150.000 landbouwbedrijven, die voor het grootste deel hun inkomsten uit het veehoudersbe drijf trekken, kunnen genoemd worden de ruim 900 zuivelfabrieken en melkinrichtin gen, die over het geheele land verspreid zijn. Volgens de beroepstelling van 1930 waren in deze bedrijven toen 19.500 perso nen werkzaam. Daarbij komen de bedrij ven, die in direct verband daarmede wer ken, zooals machinefabrieken, fabrieken van verpakkingsmateriaal, de leveranciers van hulpstoffen, de middelen van vervoer, de handel, en om niet te vergeten de ver- koopers aan het publiek, dus de winkeliers, de melkslijters, enz. Hierbij moet worden opgemerkt, dat de zuivelindustrie in het algemeen een zeer gedecentraliseerd karakter heeft, hetgeen aan de werkgelegenheid, die zij biedt, ten goede komt. Van welke beteekenis dit alles is voor de bevolkingsgroepen, buiten den landbouw, blijkt het beste, indien wij na gaan, welke inkomsten de melkproductie biedt en hoe dit onder de bevolkingsgroepen verdeeld wordt. De totale melkproductie in ons land kan per jaar gerekend worden op 4.5 milliard k.g.De bruto-waarde dezer melk, dat is dus de prijs waarvoor deze, hetzij in den vorm van melk, hetzij in den vorm van zuivelproducten, aan het publiek verkocht of uitgevoerd wordt, schat spr. gemiddeld op 8 cent per k.g. De melk vertegenwoor digt dus een totale bruto waarde van 360 millioen gulden per jaar. Globaal gerekend, kunnen we zeggen, dat 50 pet. van deze totale bruto-waarde of 180 millioen gulden ten goede komt aan de veehouders en 180 millioen gulden aan de overige bevolkings groepen, die bij de verwerking, den han del en de distributie van melk en zuivel producten betrokken zijn. Spr. hoopte, dat het hiermede duidelijk zal zijn, dat het niet alleen in het belang van den landbouw is, indien men er door de propaganda in slaagt, de veehouderij en zuivelbereiding beter in stand te houden en zoo weinig mogelijk behoeft in te krim pen. i Ook die 180 millioen gulden, die de vee houderij zoo ongeveer voor de melk ont vangt, bekeek spr. dan nog nader, want.ook hierin zit nog een belangrijk bedrag, waar bij andere bevolkingsgroepen belang heb ben. Ook de landbouw heeft werktuigen en gereedschappen noodig, hij is gebruiker van den grond en een zeer belangrijk bedrag wordt betaald voor veevoeder en kunst mest. Hierdoor wordt aan vele handen werk verschaft, en bij den huidigen toe stand zal het van belang zijn, dat deze werkgelegenheid niet wordt ingekrompen. De zuivel-propaganda van nationale beteekenis. De propaganda dient echter méér dan economische belangen, zij is ook van groo- te nationale beteekenis. Meer ideëel bezien gaat bevordering van den gezondheidstoe stand van het Nederlandsche volk er mee gepaard. Wie kennis neemt van de volks voeding, zooals deze door bevoegde instan ties is vastgesteld, kan niet ontkomen aan het besef, dat de zuivelpropaganda-arbeid niet alleen wordt gemotiveerd door verhoo ging van den binnenlandschen afzet, maar ook krachtig kan worden ondersteund en gestimuleerd door hetgeen hiermede tevens wordt bereikt voor de voeding van onze medeburgers, voor den weerstand van ons volk. Krachtig kan dit doel worden bevorderd door een dagelijksch gebruik van melk, vooral op de scholen. Dit punt ondervindt den laatsten tijd een groeiende belangstel ling. OnJangs verklaarde hierovei de Mi- van Landbouw en Visscherij: „Er wordt ge vraagd: probeer het eens met melk, spe ciaal melk voor schoolkinderen. Ik zal na gaan, ik zie de moeilijkheden, maar ik hoop ze wel te kunnen pverwinnen, of we aan het Nederlandsche schoolkind dien kostbaren drank, die drinken is en eten te gelijk, kunnen verschaffen". (Begrooting Landbouw en Visscherij Tweede Kamer 29/11/1935). Ook het eten van mèlkbrood wordt van Regeeringswege en van weten schappelijke zijde krachtig aanbevolen er» ondersteund. Prof. dr. E. Gorter, hooglee raar aan de Universiteit te Leiden verklaar de hieromtrent, dat het van medische zijde zeer zou worden toegejuicht, wanneer de geheele bevolking zich voortaan met mèlk brood zou voeden. Daardoor zou de dage- lijksche voeding, ook van de armsten, ver beteren. Zij krijgen dan het goede meik ei wit, dat vooral voor de kinderen van zoo groote beteekenis is". Ook over de lichtverteerbaarheid van na tuurboter, die door de zwakste magen wordt verdragen en kaas, een ware bron van eiwit en lichtverteerbaar melkvet, dat bovendien in goedkoopen vorm wordt verstrekt, heb ben geleerden van groot gezag treffende mededeelingen gedaan, die zijn opgenomen in het receptenboek „Van Eigen Land". Het is daarom in het belang van talloos velen, dat deze propaganda krachtig ingang vindt. Tot zijn genoegen kan spr. verklaren, dat zij tot nog toe van overheidswege, ook van de ste delijke overheid dezer stad, de volle mede werking met hun streven hebben mogen ontvangen. Hij vertrouwde, dat ook de pers aan deze propaganda, welke namens de Propagandakern voor Noord-Holland door de plaatselijke propagandacommissie met veel enthousiasme is ingezet, zal willen me dewerken. Ook tot de bevolking moge de aanbeveling worden gericht: Eet het product van eigen grond, 't Is geurig, smaak'lijk en gezónd; 't Zij warm of koud, pikant of zoet, Néerlands Zuivel, voedt u goed! NOG MEERDERI AANBEVELINGEN. De heer F. v. d. Kloot gaf vervolgens een aantal uitspraken weer van vooraanstaande geleerden in buiten- en binnenland over de beteekenis der zuivelproducten, waarover o.m. gezegd weird, dat een volk slechts sterk kan zijn, als het gezond is. De groote waarde der zuivelproducten werd hiermede voldoende aangetoond. Spr. besloot met den wensoh uit te spre ken, dat deze actie tot gevolg moge heb ben een meerder gebruik van melk en melkproducten ter verhooging van de Ne derlandsche volksgezondheid. De heer B. v. d. Burg sprak eveneens nog eenige warme woorden van aanbeveling voor het hier begonnen werk en we willen vol staan met te zeggen: het woord is thans aan het publiek. Dat men zich overtuige van de waarde van onze nationale producten en dat het resultaat ervan moge zijn: een toenemend gebruik. Behalve dat men er zelf voordeel van ondervindt ten aanzien van gezondheid en beurs, verbetert men de positie van de zuivelindustrie én de positie van het land. GEMEENTEL. AANKONDIGBNGEN. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Sta ten dezer provincie bij besluit van 23 Januari 1936, G. S. No. 148, hebben goed gekeurd het door den Raad dezer gemeen te in zijne vergadering van 2 December 1935 vastgestelde plan tot herziening van het uitbreidingsplan, ten aanzien van gronden, gelegen ten Oosten van den Lamm ens ch ans weg en dat het goedge keurde plan met ingang van heden in uit voerige kaart ter gemeentesecretarie afd. Alg. Zaken voor een ieder ter inzage zal liggen. Leiden, 6 Februari 1936. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. K.J.M.V. „ST. PETER KANIS". Sociaal-economische vraagstukken van den Middenstand. Onder bovenstaanden titel hield de heer Jansen van den R.K. Middenstandsbond, gisterenavond een voordracht voor de K.J. i M.V. als inzet van de serie cursusavonden, I welke door de Middenstandsbank in samen werking met den R.K. Middenstandsbond voor den jongen middenstand gegeven wórdt. In korte trekken zette de spr., na door den voorzitter te zijn ingeleid, de bedoe ling van den cursus uiteen. Deze dient om onder de jongeren meer belangstelling te wekken van de proble men van den huidigen middenstand en hen te waarschuwen voor de fouten, welke zijn gemaakt en nog gemaakt worden en hen zoodoende beter te wapenen voor de ko mende jaren. De middenstand moet, mede geholpen door de overheid, ook door zelfvorming en verbetering tot een hooger niveau komen. Vele middenstandszaken zijn noodlijdend geworden niet enkel door de crisis, maar ook door gebrek aan inzicht in het eigen vak of bedrijf en velen kunnen met crisis- crediet niet geholpen worden, aangezien dan ontbreken of slechts gevoerde administra tie geen gegevens omtrent levensvatbaar heid zijn over te leggen. De grootbedrijven zijn, aldus spr., voor het grootste gedeelte gegroeid uit normale middenstandszaken door aanpassing aan de eischen van het publiek en regelmatige ex pansie. In groote lijnen schetst spreker dan de ontwikkeling van de ambachten der mid deleeuwen, via ambachtsman-handelaar, naar de splitsing van productie en handel, om vervolgens tot een nadere bespreking te komen van het in de distributie gegroeide grootbedrijf Spr. stipte nog even aan, dat, waar vroe ger werd geproduceerd op bestelling, lang zamerhand is gegroeid de productie op marktspeculatie en hoe de handel met deze methode is mede-gegroeid tot het huidige stadium. Deze splitsing maakt spreker dui delijk door enkele voorbeelden. De handel werd overbrugd door tijd, plaats en hoeveelheid. Men vindt deze overbrugging terug bij de diverse schakels als groothandel, import- en kleinhandel. De handel heeft zich georiënteerd naar drieër lei behoeften van den consument, n.l. de da gelij ksche, de periodieke en plotselinge be hoeften. Deze physieke gesteldheden van den con sument hebben hun stempel gedrukt op de ontwikkeling van de distributie. Voor zijn dagelijksche behoefte veriangt de consu ment den zakenman naast zijn deur. Voor zijn periodieke behoefte, waarvoor hij zich meer moeite wil getroosten, een grootere zaak, met sorteering en speciale collecties. Winkels voor de plotselinge behoefte noemt spr. o.a. een sigarenmagazijn bij 'n tram halte. Kan de consument oogenblikkelijk zijn verlangen niet bevredigen b.v. door dat de winkel gesloten is op 't moment, dat hij op het gegeven punt staat te wachten, dan wordt zij in 't geheel niet meer bevre digd. De kans tot verkoopen gaat dan ge heel verloren. De middenstandszaak voorziet in 't alge meen in de dagelijksche behoefte. De win kels welke in de periodieke behoefte voor zagen en welke de veranderingen in den consument in de laatste 30 jaren hebben be grepen, zijn vaak uitgegroeid tot de groot bedrijven. Voor deze is dus objectief een ontwikkelingsreden aan te geven. Als factoren welke tot den groei, van bui ten af, hebben medegewerkt zijn aan te ge ven: lo. de hooge koopkracht van den ar beider in de achter ons liggende jaren. 2o. De betreurenswaardige terugloop van de zucht naar individualisme bij den consu ment en de hand in hand toenemende uni formiteit in den smaak van den kooper. 3o. Nivelleering in levensgewoonten. Vanuit de productie werden deze laatste factoren gestimuleerd door de groot-produ centen, welke hierin een mogelijkheid za gen door vaste-lasten-omslag over de massa productie de productiekosten te verlagen en daardoor een grootere winstmogelijkheid te scheppen. Vervolgens wijdt spreker nader over het AGENDA LEIDEN. Donderdag. Liederenavond Jo Vincent, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Donderdag, R.-K. Reclasseeringsvereeni- ging afd. Leiden, zitting gebouw St. Vincentiusvereeniging Hoog- landsche Kerkgracht 32, 89 uur. Maandag, St. Raphaël, algemeene jaar vergadering, Bondsgebouw 8 uur. Woensdag, R. K. Bakkerspatroonsver. „St. Clemens", afd. Leiden en Omge ving, Hotel „Centraal", 7 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Febr. a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136; A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Grootbedrijf uit, hetwelk door zich in te stellen op de hoogtepunten van seizoen- verkoop, hooge vaste kosten op zich nam, waardoor zij genoodzaakt was, om èn hoog omzetcijfer te verkrijgen èn een winstmarge te behalen, tot den verkoop van nevenpro ducten te komen. En hier ligt het bezwaar van het groot bedrijf, dat zij alles annexeerde, hetgeen haar in deze dienstig was, om de hooge vaste kosten te dekken. Doordat zij om de noodzakelijke winst te behalen het peil der artikelen optrok, ontstond, om in de behoefte van de goed- koopere producten te voorzien, het Een heidsprijzen-bedrijf, hetwelk spreker als veel gevaarlijker voor den middenstand aanmerkte, omdat dit systeem zich werpt op de makkelijk verkoopbare en steeds ge vraagde artikelen en deze in een prijsklasse drukt. De prijs past zich bij hen niet meer aan aan het artikel, dooh het artikel wordt door kleinere verpakking, zakken, flesschen, pot ten of andere verpakking aangepast aan den prijs. Het eenheidsprijs-bedrijf prijst ook niet haar artikelen aan per pond, kilo, liter, maar per zak, pot of flesch en kan dan met inhoud, gewicht enz. naar hartelust knoeien en de consument bemerkt zulks meestal niet, denkend, dat de verpakking een gewicht of inhoud heeft, zooals men elders gewend is. Men spreekt nu steeds over ordening, maar eigenlijk, zegt spreker, moest de klant geordend worden, want naar hem richt zich de handel, aan zijn zeer Wisselende eischen moet zij voldoen. Het gevaar van de grootbedrijven is, wan neer men er in slaagt langs wettelijke weg haar uitwassen van nevenbranches af te snijden, voor het grootste gedeelte verdwe nen. Echter waarschuwt spreker voor een ander soort bedrijven, namelijk het groot- kapitalistische filialen-stelsel, hetgeen alle soorten zaken, branches enz. omvat en zich werpt op gemakkelijk verkoopbare artike len met behoorlijke winstmarge, deze als het ware wegzuigt uit de middenstandszalen en mede door haar bewegelijkheid, het me de gaan met de consumenten naar nieuwe woonwijken, een ernstig gevaar is voor den middenstand. Was voor de grootbedrijven een objectie ve oorzaak aan te wijzen, de filiaalbedrijven ontstonden niet uit een noodzakelijke be hoefte, zij hebben alleen een kapitalisti sche, alles aan zich trekkende strekking tot winstbejag. Vervolgens bespreekt de heer Jansen nog even het ontoelaatbare inkoopsysteem, dat in het grootbedrijf gebruikelijk is ge worden en het voorschrijven van den in koopprijs bij grootkwantum aan den pro ducent. Men rekent eenvoudig den fabri kant voor, en neemt dan den gunstigsten toestand van het ruwe product, voor hoe veel hij een product leveren kan en zegt dan: dus je kunt mij voor dien prijs le- De middenstand maakt echter, wanneer hij zijn tijd weet te begrijpen nu een goe de kans het oude terrein terug te winnen. Men passé zich dan aan. Dan zal met maatregelen van de over heid mede door eigen verbetering en be kwaming, de middenstand een beteren tijd tegemoet gaan. Echter diene hij dan ook te begrijpen te zijn naast een zelfstandig za kenman een functionaris in de maatschap pij, die er zioh voor moet hoeden door min derwaardige praktijken zich zelf en zijn stand te benadeelen. Na een korte gedachtenwïsssling en een kleine uitweiding over de coöperaties werd de leerzame avond op de gebruikelijke wij ze gesloten.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2