DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang DONDERDAG 6 FEBRUARI 1936 No. 8336 S)e CekiaeheSoii/fca/itt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. lï DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. BINNENLAND Eerste Kamer Crisis-Hypotheekaflossings- wet goedgekeurd De Eerste Kamer heeft gisteren de be sprekingen over de Crisis-Hypotheekaflos- singswet voortgezet. De heer Droogleever Fortuyn (lib.) meent, dat de regeering de omstan digheden der hypotheekbanken veel te licht opvat. Zij zullen een tot de helft geredu ceerde aflossing krijgen, maar haar eigen verplichtingen zijn belangrijk grooter. De heer de Marchant et d'Ansem- bourg (n.s.) acht de leenrente ethisch ongeoorloofd. Het ontwerp bevoordeelt het geldkapitaal boven het vast bezit. De heer Diepenhorst (a.-r.) had er de voorkeur aan gegeven dat de regeering aansluiting had gezocht bij de vrijwillige bemiddelingsoommissie. De regeering be werkte althans, dat de kantonrechter con tact zoekt met de bemiddelings- en contact commissie. De heei de Gyselaar (c.h.) is piin- cipieel tegen het ontwerp. Minister van Schaik herinnert er aan, dat het wetsontwerp alleen is inge diend om te voorkomen, dat hypothecaire debiteuren noodeloos worden opgeofferd. De regeering wil niet de hoofdsommen aan tasten Spr. waardeert het werk der be middelingscommissie, doch kan deze niet stellen in de plaats van den kantonrechter. Na re- en dupliek wordt het wetsont werp aangenomen met 38 tegen 5 stem men. Tegen de nat.-soc. en de heeren de Gijzelaar (c.h.) ter Haar (c.h.) en de Jong (r.k.). Aan de orde waren daarna de algemeene beschouwingen over de Ryksbegrooting. Na een rede van den heer Van E m b- den (v.d.) kwam aan het woord de heer Van Lanscnot (r.k.). Spr. zeide, dat de overheersching van de economie in het staatsbestel ons leelijke parten speelt in de toepassing van het parlementaire stelsel. De zenuwen van den Nederlandschen be legger zyn niet tegen een kabinetscrisis be stand. In andere landen is dat anders. Spr. tmeente kunnen zeggen dat pond en dollar reeds zyn gestabiliseerd. Tengevolge van de onzekerheid op monetair gebied werkt het parlementaire stelsel onzuiver. Maar dit geeft den nat. soc. nog geen recht om nu maar een totale verandering van ons hui dige stelsel te bepleiten. Want hun stelsel beantwoordt niet aan onzen volksaard, aan den vrijheidszin van ons volk. Onze voor vaderen hebben tachtig jaren voor hun vrij heid gevochten Zouden wij dan nu de dic tatuur binnenhalen. Het Plan van Arbeid acht spr. niet voor uitvoering vatbaar. Spr. constateert dit met leedwezen, niet met leedvermaak. Uitoefening \an den staatstaak zonder leenen staat er in het program van de N.S.B. Spr. is benieuwd hoe de heeren dit willen doen en hoopt op een klare uiteen zetting. Want hier vullen praatjes geen gaatjes. Verhooging van belasting? Spr. ziet de gezichten van de volgelingen der N.S.B. al! Spr herinnert aan hetgeen hij gezegd heeft bij het optreden van dit extra parle mentair kabinet op breede basis; naarmate die basis breeder is zal de positie van het kabinet kwetsbaarder zijn. Het beroep van den premier om meer eendracht was sym pathiek maar het politieke duiveltje komt altijd om den hoek kijken. Spr. noemt het defensievraagstuk paragraaf 12 van de on- derwijsbezuiniging welke paragraaf nu op een zijspoor is geleid waarvan spr. hoopt dat het geen dood spoor zal blijken te zijn. Spr is het inzake deze paragraaf 12 geheel eens met de rechterzijde der Tweede Ka lmer. De heer De Savornin Lobman kan zich in groote trekken met het beleid der Regeering vereenigen. De vergadering werd verdaagd tot heden morgen. HET BLOEMBOLLENSURPLUS. De uitkeering van de minimumprijzen. Naar het „Hbld." verneemt is de beoor deeling over de al dan niet uitkeering van 85% der minimumprijzen voor het bloem- bollensurplus opnieuw in het college van Regeeringscommissarissen besproken. Na eenige bespreking is deze aangelegenheid voor nader onderzoek weer naar de desbe treffende afdeeling teruggewezen. CONCENTRATIE IN HET BIJZ. ONDERWIJS Moeilijkheden gerezen; houdt dr. Colijn aan par. 12 vast? Naar „De Tijd" uit goede bron ver neemt, ondervindt de samenstelling van de Staatscommissie, die een oplossing zou moeten zoeken voor de in verband met de concentratie van het bijzonder onder wijs gerezen moeilijkheden, stagnatie doordat de rechtsche Kamerfracties weinig bereid blijken om uit haar midden een leidende figuur en een onderwijsdeskun dige aan te wijzen, die volgens de bedoe ling der regeering in deze commissie zit ting zou krijgen. Naar verder verluidt, zou dr. Colijn, ook indien de samenstel ling der commissie hierop mocht afstuiten, aan de bekende par. 12 van het bezuini- gingsontwerp op het onderwijs willen blij ven vasthouden, zij het met een kleine wijziging. DISTRIBUTIE VAN MARGARINE Door de Nederlandsche Zuivelcentrale wordt, naar wij vernemen, overwogen om, zonder uitbreiding te geven aan het totale kwantum van 6.000 kg., ook kleinere ge zinnen, n.L die met 3 kinderen in de dis tributie te betrekken. Vorenbedoelde uit breiding ware wellicht te bereiken, door ten behoeve van kinderen beneden den leeftijdsgrens van 2 jaar geen margarine te verstrekken en door de hoeveelheid, welke aan de overige gezinsleden verstrekt mag worden, terug te brengen op ten hoogste 150 gram per gezinslid per week, per gezin afgerond op pakjes van yK kg. volgens onderstaand schema. 1 gezinslid, ouder dan 2 jaar heeft recht op 1 pakje a yK k.g. per week; 2: op 1 pakje; 3: 2 pakjes; 4: 2 pakjes; 5: 3 pak jes; 6: 4 pakjes; 7: 4 pakjes; 8. 5 pakjes; 9: 5 pakjes;; 10: 6 pakjes; 11: 7 pakjes; 12: 7 pakjes; 13: 8 pakjes; 14: 8 pakjes; 15: 9 pakjes; 16 10 pakjes. Nader vernemen wij, dat door de Com missie van advies inzake consumentenbe langen een voorstel is gedaan om de jon ge kinderen onder 2 jaar er bij te houden, daar het gebruik van margarine in die gezinnen niet veel grooter zou worden. EEN VLIEGVELD TE RIJSWIJK. Uitvoering in werkverschaffing. Naar wy vernemen, heeft het departe ment van Sociale Zaken thans aan de di rectie der grondmaatschappij Ypenburg te Rijswijk een toezegging gedaan ten aanzien van aanicg van een vliegveld, speciaal ten gebruikt van sportvliegtuigen, te Rijswijk, in.werkverschaffing. De maatschappij zelve draagt hiervooi een bedrag van ongeveer 360.000 bij en genoemd departement heeft 58.000 toegezegd als werkverschaffings subsidie, voor arbeidsloonen voor te werk te stellen werkloozen. De bedoeling is, dat in de eerste plaats te werk zullen worden gesteld werkloozen, te Rijswijk wonende, maar, als er gelegen heid toe is, zal ook aan werkloozen uit 's-Gravenhage of uit Delft daar arbeid wor den verschaft Er zullen op het desbetref fende terrein 100 k 185' man grondwerk kunnen verrichten. De mogelijkheid, dat een aanmerkelijk deel hiervan uit Hage naars zal bestaan, is niet uitgesloten. Wel zijn er te Rijswijk ongeveer vierhonderdzes tig werkloozen, van wie tweehonderd on der de steunregeling en zestig onder de werkverschaffing vallen, maar men heeft menschen noodig, die goed grondwerk kun nen verrichten, en dit is uit den aard der zaak lang niet met alle werkloozen het ge val. Het rijk zal nu gedeelten van de 58.000 terugkrijgen van de gemeenten, waaruit werkloozen te werk zullen zijn gesteld. De gemeente Rijswijk betaalt aan het Rijk 70 percent, van wat het voor tewerkstelling van Rijswijksche werkloozen uitgeeft, en de gemeente Den Haag 50 percent der kos ten van tewerkstelling van Haagsche werk loozen. MUSSERT'S KOLONIALE OPVATTING. Naair aanleiding van de rede door ir. Mus- sert te Amsterdam gehouden, waarin deze in verband met het Italiaansch-Abessi- nisch conflict het onvoorwaardelijk goed keurde, dat voiken onbevolkte terreinen in beslag nemen, spreekt het „Bat. Nieuws blad" de hoop uit dat de Japanners dit prin cipe niet op Nieuw-Guinea toepassen. HENRI TER HALL 70 JAAR Onder zeer groote belangstelling van tal van bekende persoonlijkheden en instellin gen uit alle deelen des lands heeft de heer j Henri ter Hall Woensdag te Rijswijk zijn 1 70sten verjaardag gevierd. WINKLER PRINS „VERGEET" DEN K. R. O. Een onzer abonné's zond ons ter inzage de nieuwste aflevering van Winkler Prins' Algemeene Encyclopaedie, deel 9, met het verzoek de beschrijving over „Hilversum" op blz. 281 te willen lezen. En wij lazen: „Hilversum heeft ver schillende onderwijsinstellingen en is de zetel van de radio-omroepstations (stu dio's en technische diensten): de Algemee ne Vereeniging Radio Omroep (A.V.R.O.) de Ver. v. Arbeiders Radio Amateurs (V. A.R.A.), de Ned. Chr. Radio Vereeniging (N.C.R.V.) en de Phohi (van de Ned. Sein- toestellenfabriek, voor uitzending naar In- dië). De A.V.R.O. en de V.A.R.A. zenden uit over den zender der Ned. Seintoeetel- lenfabriek of over den radiozender te Kootwijk; de N.C.R.V. over den zender van den Ned. Draadloozen Omroep te Hui zen". Tevergeefs zochten wij naar de naam van de K.R.O., die blijkbaar vergeten werd en zelfs tot tweemaal toe: n.l. in de op somming der te Hilversum gevestigde om roepen en bij het gebruik van de zender Huizen te zamen met de N.C.R.V. Voor een encyclopaedie, en zeker voor een „Algemeene", die er prijs op stelt ge heel volledig te zijn, is een dergelijke omis sie onvergeeflijk. Een dusdanige vergeet achtigheid van den hooggeleerden samen steller van een dergelijk standaardwerk, bijgestaan door een staf van zeer vele me dewerkers, is onbegrijpelijk. „Kath. Radio Gids". A.V Jt.O.N.I.R.O.M.-UITZENDINGEN UIT INDIE Na de eerste proefuitzending uit Neder- landsch-Indië, hebben de A.V.R.O. en de N.I.R.O.M. van gedachten gewisseld over den inhoud der programma's. Dit overleg is beëindigd met het resultaat, dat op Zondag 16 Februari a.s. met de eerste serie Indische uitzendingen, bestemd voor Ne derland zal worden begonnen. De uitzen dingen zullen ongeveer éénmaal in de veertien dagen plaats hebben. De A.V.R.O. heeft erop aangedrongen, dat de uitzendingen levende stof zouden bevatten, opdat het radio-contact tusschen Indië en het moederland oogenblikkelijk zou zyn en niet uitgesteld, zooals bij gra- mofoonplaten het geval is. De Zondag is gekozen, omdat, in ver band met het tijdsverschil, de uitzendin gen in de middaguren van den Neder landschen dag moeten plaats vinden. Op 16 Februari des middags 1 uur Ned. Tijd zal een bezoek worden gebracht aan den beroemden Plantentuin te Buitenzorg, onder leiding van den heer P. W. Dakkus Op 15 Maart zal de nestor der Batavia- sche journalisten, de heer Hans van de Wal, een „Rondrit door Batavia" leiden. Op 29 Maart spreekt dr. H. Berlage Jr., wetenschappelijk medewerker van het Ko ninklijk Magnetisch en Meteorologisch Observatorium te Batavia, over „het weer en de Mensch in Nederlandsch-Indië. Buiten deze serie om, zal op 3 Maart een nationale uitzending plaats hebben van de overgave van het Marina-commando in Nederlandsch-Indië door den vice-admi- raal van Duim aan den Schout-bij-Nacht Ferwerda. Het tijdstip van deze uitzending wordt nog nader bekend gemaakt. De programma's worden voor de N.I.R. O.M.-microfoon gegeven en door de N.l. R.O.M. verzorgd. DE NALATENSCHAP VAN NEELTJE PATER. De Regeering weet van niets! De Regeering brengt ter kennis zulks naar aanleiding van bij haar ingekomen ver zoeken om inlichtingen nopens eene nala tenschap van Neeltje Pater dat Haar omtrent eene dusgenaamde nalatenschap en hiertoe behoorende, ter verdeeling nog voorhanden zijnde baten, niets bekend is. VERBOUWVERBOD BRAVO, DE WET EN KAMPIOEN Uit bij den Plantenziektenkundigen Dienst ingekomen berichten blijkt, dat sommige verbouwers van aardappelen van meening zijn, dat het verbouwverbod van Bravo, de Wet en Kampioen niet van toe passing zou zijn op voor eigen gebruik ge teelde aardappelen van deze rassen. Deze veronderstelling is ten eenenmale onjuist. De genoemde rassen mogen in het geheel niet meer verbouwd worden, dus ook niet voor eigen gebruik. Verbouw van Bravo, de Wet en Kampioen is strafbaar! ANTI-LEK-BANDEN Een auto rijdt over spijkerplanken Gistermorgen werd door de N.V. Seiber- ling Producten Import Maatschappij aan de vertegenwoordigers van de pers een de monstratie gegeven met haar product op de R.A.I. geëxposeerd: den anti-lek-bin- nenband. De constructie van dezen band is deze: over het loopvlak van den binnenband is een dubbele kamer aangebracht, die door zeer dunne schotten en segmenten is ver deeld. Deze kamers zijn opgevuld met on- gevulcaniseérde rubber. Door de verdee ling in segmenten blijft deze rubber op de juiste plaats, wordt zij niet door de centrifugale kracht naar het midden ge perst. Wanneer nu een auto met dergelij ke binnenbanden door een spijker rijdt, klemt onmiddellijk de taaie rubber zich over dat scherpe voorwerp heen, wordt de spijker er uit getrokken, dan wordt zij aan de opening onmiddellijk hard en het euvel is verholpen zonder dat eenige lucht aan de band ontsnappen kan. Een merkwaardige demonstratie heeft dit bevestigd.. In de banden van een auto werden lange spijkers geslagen, de span ning verminderde niet. De auto reed over twee planken dicht met opstekende spij kerpunten bezet, de spijker drongen dui delijk in de banden doch er gebeurde niets. Een fraaie en inderdaad logische vinding. Scheepvaartmaatschappijen protesteeren De Holland Amerikalijn, de Stoomvaart Mij. „Nederland", de Rotterdamsche Lloyd en de Koninklijke Nederlandsche Stoom boot Maatschappij hebben den Minister van Financiën het volgende telegram doen toekomen: „Ondergeteekenden, scheep vaartmaatschappijen, die bij de ontwikke ling van het passagiersverkeer op Neder landsche schepen het allergrootste belang hebben, verzoeken Uwe Excellentie drin gend het wetsontwerp reisbelasting zoo danig te redigeeren, dat passagiers, varend op Nederlandsche schepen, dus op Neder- landsch grondgebied, van de bepalingen dezer wet vrijgesteld worden". Invoer van gedroogde bierbostel Van bevoegde zijde wordt ons verzocht de aandacht van belanghebbenden te wil len brengen, dat bij den invoer van ge droogde bierbostel, voor welk artikel tot dusver gratis invoermachtigingen werden afgegeven, met ingang van 5 Februari 1936 aan de Nederlandsche Meelcentrale een prijsverschil van ƒ2 per 100 kg. moet worden betaald. VOORNAAMTE NIEUWS KERKNIEUWS MGR. G. VESTERS. Viering van zijn twaalf-en-een-half jarig bisschopsfeest. In stillen eenvoud heeft Z. H. Exc. Mgr. G. Vesters, M. S. C. apostolisch vicaris van Rabaul in het Missiehuis der Missionaris sen van het H. Hart te Tilburg het heug lijke feit herdacht, dat hij vóór 12 1/2 jaar de heilige bisschopswijding ontving. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Ernstige mishandeling te Voorschoten: In den namiddag van 13 Juni j.l. begaf de aannemer G. A. K. uit Voorschoten, zich naar het café van den heer Van der Lubbe aldaar om te informeeren of deze hem van diefstal van een zeil had beticht. De caféhouder verwees hem naar de zegs lieden, de gebroeders V. en B. K., die zich bij de in aanbouw zijnde jachthaven bevon den. Op het terrein gekomen, traden de twee gebroeders op K. toe en voegden hem de woorden „leelijke vuile dief' toe. Een van hen hief een hamer op en sloeg K. daarmee op het hoofd. Deze weerde zich af met een paal, welke in de nabijheid lag. Eenige personen mengden zich in den strijd waarbij K. op den grond kwam te liggen en door het gezelschap zoodanig mishan deld werd, dat hij behalve twee hoofdwon den en een polskneuzing een hersenschud ding opliep, welke laatste, naar het oor deel van een "deskundige van ernstigen aard was. Voor de Haagsche Rechtbank hadden zoo wel de gebrs. K. als de aannemer K. zich wegens mishandeling te verantwoorden. Een groot aantal getuigen, die de vechtpar tij hadden meegemaakt, was door het O. M. gedagvaard. Het eerst stonden terecht BUITENLAND, De Groote Fascistische Raad bijeen. De Negus zou ongerust worden (2de blad). Plannen van minister Devèze voor uit breiding van de militaire versterking van België (2de blad). Communistisch complot in Paraguay verijdeld (2de blad). BINNENLAND. Tweede slachtoffer van de kolendamp vergiftiging te Almelo overleden. (1ste blad). Bejaarde dame te Schiedam door gasver giftiging gedood. (Gem. Ber. 3de blad). Scheepsbotslng in het NoordzeekanaaL (lste en 3de blad). LEIDEN. Van 1014 Februari zal een Zuivelweek worden gehouden, (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De openingsplechtigheid der Olympische Winterspelen te Garmisch Partenkirchen. (3de en lste blad). de gebroeders K. wegens mishandeling van den aannemer, die tegenover de getuigen k charge, verklaarden, dat zij het eerst door den aannemer K. waren aangevallen. Volgens een van de getuigen, zou deze laatste, na aanvankelijk tegen den grond te zijn geslagen, weer opgestaan zijn en vervolgens met een koolmes op de ver dachten ijn afgekomen. Nadat het nieuws gierig publiek van het terrein verwijderd was, zou de verdachte B. K. den aannemer K. in koelen bloede met den hamer heb ben mishandeld. Ook werd een hond tegen den aangevalene opgehitst. Het dier hield dezen vast, waardoor eenige personen ge legenheid kregen zich op don man te werpen. Een van de getuigen verklaarde, dat indien hij den hond niet onschadelij zou hebben gemaakt, de gevolgen nog veel ernstiger zouden geweest zijn. De gebroeders KL zouden ook het publiek, dat zich op het terrein had begeven met den hamer hebben bedreigd. De verklaringen van de getuigen a charge, kwamen vrijwel met elkander overeen, doch de beide verdachten heet ten alles gelogen en beweerden, dat zij de aangevallenen waren. Een van de getuigen, die zich met de vechtpartij bemoeid had en den hond op hitste, verklaarde, dat er geen kans was, dat de aannemer K. door een van de gebrs. KL, werd geraakt, volgens deze getuige zou K. de overhand hebben gehad, welke verklaring de president onzin noemde. Eenige getuigen k décharge verklaar den niet te hebben gezien, dat verdachte v. KI. toen K. nog op den grond lag, deze met een hamer heeft geslagen. De caféhouder van der L., die er op gewezen werd, dat ten reeks getuigen an ders hadden verklaard, beweerde, dat zij allen hebben gelogen, wan; die getuigen hebben slechts een vaag gezicht op het terrein kunnen hebben waar gevochten werd. Verdachte B. KI. zeide, dat hy door K. is aangevallen en dat hij zich met den hamer trachtte te verweren, terwijl ver dachte V. KI. zeide dat hij zijn broer heeft ontzet. Hij ontkende K. nog te hebben ge slagen, nadat deze was gevallen. Jhr. mr. van Asch v. Wijk requisitoir nemend, splitste deze vechtpartij in twee deelen. Hij sprak er zijn verwondering over uit. dat alles nog zoo goed is afgeloopen, want V. KI. neeft K. geslagen nadat deze buiten geveent was gesteld. Deze laatste is een opvliegend man blijkens de inlichtin gen van de politie. Hier is sprake van een aanval met tegenaanval zonder dat een van de partijen zich op noodweer kan be roepen. Spr. eischte tegen B. KI., die zich slechts aan eenvoudige mishandeling schuldig maakte, f 30.subs. 30 dagen en tegen V. Kl. die veel ernstiger feiten bedreef 5 maanden gevangenisstraf. Mr. Blokland uit Leiden betoogde, dat hier z.i. wel van noodweer moest worden gesproken. Hij vroeg vrijspraak t.a.z. van B. KL en ontslag van rechtsvervolging voor V. Kl. die wel degelijk uit noodweer handelde. Subs, vroeg pleiter ook vrij spraak voor dezen laatste. Uitspraak op 20 Februari as.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1