ZATERDAG 1 FEBRUARI 193o DE LEIDSCHE COUR AN i TWEEDE BLAD - PAG. 8 plaatselijke parochies, worden uitgenoo- digd op deze vergadering tegenwoordig te zijn. Dus houdt allen dezen avond vrij, op dat de zaal overvol worde van belangstel lenden. De toegang is geheel vrij! HAZERSWOUDE (GROENENDIJK). Motorboot aangevaren en gezonken. Gistermorgen vroeg is dé motorboot van den schipper G. van Goozen, welke gemeerd lag in den Rijn voor de „Kleiwarenfabriek Nieuw Werklust" en geladen was met puin, vermoedelijk door voorbijvarende booten losgeraakt en van den wal afgedreven. Door de duisternis is vermoedelijk een mo tor, welke in de richting Leiden voer, er tegenop gevaren, met gevolg dat de motor schuit midden in de vaargeul gezonken is. De marktboot „De Landbouw", die Vrij dagsmorgens vanaf Uithoorn komt, geladen met vee voor de veemarkt te Leiden, is op de gezonken motor geloopen, met gevolg dat deze groote stoomboot niet verder kon, zoodat het vee per andere gelegenheid naar die markt moest-worden vervoerd. Gister middag was de boot nog niet losgekomen. Voor den schipper zoowel als voor den be trokkene beteekent dit een belangrijke schadepost, daar de gezonken schuit niet verzekerd is. NIEUWKOOP. Staatspartij. Gisteravond werd in het parochiehuis een ledenvergadering gehou den van de afdeeling Nieuwkoop der R.K. Staatspartij. Ongeveer 40 leden waren op gekomen, de belangstelling was derhalve niet groot. Zij werd geleid door den secre taris, den heer Th. J. F. Teunisse. In het jaarverslag van den secretaris was vol piëteit herdacht het overlijden van den voorzitter, den heer P. Kuyf, die door zijn ijver en werkkracht heel veel heeft gedaan voor de afdeeling en wiens heen gaan een zware slag was. Het financieel verslag was zoo in mi neur, dat besloten werd de contributie van 25 cents per jaar, te brengen op 48 cent. Desverlangd wordt dit bedrag door de propagandisten elke maand geind. In het bestuur zijn twee vacatures, de tweede ontstaan door het bedanken van den heer W. van Koert Gzn. Benoemd worden de heeren C. Kwakkenbos en J. Th. Klein. Vervolgens wordt de eerste be noemd tot voorzitter. Naar aanleiding van de vraag op welke wijze meer belangstelling te wekken ware voor de vereeniging en het vergaderingbe- zoek, werden door den Z.Eerw. Pastoor eenige practische wenken gegeven, welke zeer op prijs werden gesteld. De vergadering had een prettig en ge animeerd verloop. Gehuwd: Jacob Hendrik Eilders 22 j., te Haarlemmermeer, en Henrietta Gerar- dina van Wijngaarden 24 j. Johannes van der Maat wedr. 59 j. en Theodora Helingerwerf 48 j. ZEVENHOVEN. Geboren: d. van G. Rijneker en A. v. d. Ham. Ondertrouwd: Jac. de Jong en M. Wijfjes. Getrouwd: J. J. v. Lammere en H. C. Bakker. ZOETERWOUDE (DORP). „Vlammende Vleugels". Sedert e****ele weken heeft de tooneelclub „St. Genesius" bovenstaand tooneelwerk in studie geno men. Het is een spel uit het vliegersleven in 4 bedrijven door WilL van den Berg. Dit spel werd door de tooneelclub van de St. Josephs-Gezellenvereendging van den Haag I zevenmaal voor een talrijk publiek te den Haag opgevoerd, terwijl zü op ver zoek van de Gezellenvereen Amsterdam I, hetzelfde stuk driemaal met succes te Am sterdam ten tooneele bracht. „St. Genesius" zal'op verzoek van de Expl. Comm. van het Patronaatsgebouw dit spel op Zondag 16 Februari as. spelen voor de donateurs van het Patronaat, terwijl op Maandag 17 Februari een herhaling zal worden gegeven ten bate van de St. Jo- sephs-Gezellenvereeniging. De kaarten voor dezen avond zijn reeds vanaf heden ver krijgbaar bij den senior of de commissaris sen der K.G.V. Teneinde misverstanden te voorkomen, zij hier nog vermeld, dat de jaarlij ksche uitvoering voor de donateurs der Gezellenvereen evenals andere jaren zal worden gegeven op den eersten Zondag na Paschen dus op 19 April a.s. Hierover zullen t.z.t. nadere mededeelingen worden gedaan. ZOETERWOUDE (H.R.). Een groote vergadering. Door de R. K. Staatspartij afdeeling Hooge Rijndijk zal op 20 Februari een groote propaganda-ver- gadering worden gehouden in het patro naatsgebouw, waar als spreker zal optreden de bekende groote redenaar Pater Borro- maeus. „Het gezin aan Christus". Donderdag avond werd in de groote zaal van het pa tronaat vanwege de R. K. Volksbond, af deeling Zoeterwoude-Leiderdorp, een bij eenkomst gehouden, toegankelijk-voor alle katholieken boven de 17 jaar, ter verster king van de Christelijke geest in het gezin. De belangstelling was vrij goed, maar had voor het doel wel beter kunnen zijn. De thuisgebleven vaders en moeders hebben veel gemist. Pastoor Meijer sprak een kort openings woord, waarbij Zijneerw. wees op de ver slapping in het geestelijk leven. De verster- kind van den Christelijken geest in het ge zin was het beste middel om weer op hoo- ger peil te komen, en daarom verheugde Pastoor zich om op dezen avond een bij zonder woord van welkom te mogen richten tot den Weleerw. heer Retor Beune uit Lei den, die bereid was over dit onderwerp te spreken en tot den heer H oogzaad, die we derom direct bereid was ter opluistering met zijn koortje eenige zangnummertjes ten beke te geven. Zeer verdienstelijk werd door het dames koor daarna gezongen het lied „Maria Jezus Moeder". Hierna was het woord aan Rector Beune, die zich verheugde over dit mooie onder werp. „De Versterking van den Christe lijken geest in het gezin" iets te mogen zeggen, omdat dit een eerste vereischte is, waarvan de Katholieke actie moet leven. Wanneer de Christelijke geest in het ge zin goed is, dan zullen de resultaten voor de Katholieke actie zoodanig zijn, dat van een succes gesproken kan worden. In het eerste gedeelte van dezen avond wilde de eerw. spr. iets zeggen over het wezen en doel van de Katholieke actie. Reeds vanaf de schepping van de eerste mensch, heeft God gewild dat de verhou ding tusschen God en de mensch heel in nig moest zijn, God wilde de menschen als zijn kinderen zien, door iets te geven van zijn Goddelijk leven in de menschen- ziel, wat wij noemen de heiligmakende ge nade. Met tal van voorbeelden toonde spr. die groote Christelijke eenheid, welke de grondgedachte moet zijn van de Katholieke actie. In de moderne Katholieke actie kunnen wij twee elementen onderscheiden, de or ganisatorische en de hiërarchische. De or ganisatorische wil uitdrukken een beweging van de totale massa. Het hiërarchische ele ment beteekent dat de Katholieke actie ge leid moet worden door de Kerk. Met een aansporing 'tot allen, om mede te werken aan de Katholieke actie, eindigde spr. het eerste gedeelte. Na de pauze volgden eenige zangnum mers van het gemengde koor. In het tweede gedeelte behandelde de eerw. spr de gezinsactie zooals die in de maand Januari in ons bisdom gevoerd wordt, ieder op eigen terrein en naar eigen geaardheid. Spr. begon met een luchtige inleiding, het gedicht „In vaders groote zetel". Dit kinderspel en poppengedoe was de tegenstelling van de volle ernst van het gezinsleven. Het is niet alleen mooi gezegd: het gezin is die bron waaruit het leven ontspringt, de eerste school waar de mënscht denkt, maar het huwelijk is de eerste tempel waar men bidden leert. Van de ouderlijke taak gaat een geweldige invloed uit. Hoe is het dan mogelijk dat er zoo vaak gespeeld wordt met de voorbereiding tot het huwe lijk. Spr. wilde nog de bijzondere aandacht vragen voor eenige praktische middelen: Laat de bede van de moeder zijn om het doopsel voor haar kind. De kerkgang wordt zoo weinig begrepen; het is een hulde aan de moeder. Ook het kruis moet een eereplaats in onze woning innemen, zoo mogelijk boven de deur. De intronisatie van het H. Hart; de pries terlijke wijding van het gezin en het huis, moeten in eere worden gehouden. Alles mo^t van God komen. Laten wij dan ook alles van God vragen. Spr. richtte een bijzonder woord tot de ouders en verzocht hun volle medewerking met den Pastoor. Zorg vooral dat uw kin deren de Congregatie bezoeken. Gij weet, welke gevaren er dreigen en welke groote verantwoording er op U rust. Met een aansporing toch steeds deel te nemen aan de vele geestelijke oefeningen, besloot de eerw. spreker deze bevattelijke en leerzame rede. De voorzitter, de heer Klaver, dankte Rector Beune voor zijn schoone rede en hoopte dat de wijze lessen vrucht zouden dragen. Met eenige zangnummertjes werd deze welgeslaagde avond besloten. BINNENLAND VOORDRACHT VOOR DIRECTEUR DER BEDRIJVEN TE ARNHEM. B. en W. van Arnhem hebben bij den ge meenteraad de aanbeveling ingediend voor de benoeming van een directeur van de ge combineerde bedrijven, het electriciteitsbe- drijf, het gasbedrijf en het trambedrijf. Als nummer één op de aanbeveling staat ir. F. L. Plantenga te N o o r d w ij k, als num mer twee ir. C. F. M. Duyzings te Den Haag en als nummer drie ir. A. H. IJsselmuiden te Heemstede. Bestuurslid Sierteelt-Centrale. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft benoemd tot lid van het bestuur der Stichting Nederlandsche Sierteelt-Centrale Dr. A. J. Verhage te Haarlem. ERGERLIJK GEVAL VAN MISHANDELING re Delft heeft zich gisteren een erger lijk geval van mishandeling voorgedaan. De 10-jarige jongen Oexman werd, toen hij met vriendjes op het Doelenplein speel de, onverwachts vastgegrepen door den arbeider J. C. De man wierp den jongen met het hoofd eenige malen tegen den muur, totdat de jongen bloedend uit neus en mond bleef liggen. Nogmaals pakte de man den jongen op en smeet hem weder om met kracht tegen den muur. Naar is gebleken heeft de jongen een hersenschud ding bekomen. Zijn toestand is van dien aard, dat hij over het gebeurde nog niet door de politie kon worden gehoord. De aanleiding tot de mishandeling is nog niet bekend. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. RECHTZAKEN OVERTREDING DER WET OP DE UITVERKOOPEN De Kantonrechter te Assen deed gisteren uitspraak in de zaak tegen G. de H., win kelier te Assen, die terecht stond wegens overtreding van de wet op de uitverkoo- pen, nadt de .zaak eerst een week was aan gehouden om den secretaris van de Kamer van Koophandel in Drente te hooren. De H. had in een plaatselijk advertentie blad een advertentie geplaatst van den vol genden inhoud: „Restanten-verkoop. Al de voorradig zijnde restanten tegen de wel bekende lage prijzen. Wij willen schoon schip maken, daar wij voor de a.s. Kerst dagen met een geheel nieuwe collectie willen komen. Ook verschillende reismon- ster.s Echte koopjes, zie etalage". De Kantonrechter veroordeelde hem tot één gulden boete, sub. één dag hechtenis. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Bakkers op de zwarte lijst. Bakkers, die brood verkoopen beneden een vastgestleden prijs, komen op een zwar te lijst, samengesteld door bakkersorgani saties, meelfabrikanten, graanhandelaren enz., hetgeen o.a. tot gevolg heeft, dat zij meel noch bloem meer kunnen krijgen. Dat vertelde gisterochtend een graanhan delaar, N. J. Blonk, te V e u r. En nu is het volgende gebeurd. Een bakkersknecht, C. H. Chr. V. genaamd, is in dienst bij bakker Sprengers, wiens naam op de zwarte lijst staat. Welgemoed stapte C. H. Chr. V. naar de graanhandel van Blonk en vroeg om meel en bloem, voorgevende dat hij Van Vliet was. Het trucje kwam uit en gisteren eischte de officier van justitie 50 subs. 50 dagen tegen verdachte. De politierechter veroordeelde hem tot 50 voorwaardelijk subs. 50 dagen met een proeftijd van één jaar. INGEZONDEN STUKKEN De Groentendistributie. M. d. R. In uw blad van gisteravond las ik een adres van de Leidsche Vereeniging van Handelaren in Aardapp., Groente en Fruit, dat door zijn weinigen samenhang min of meer op een puzzle leek, aan welks oplos sing ik mij aanstonds gezet heb. Volgens het adres „zijn werkloozen niet gebaat bij goedkoope groente, omdat ze geen geld hebben voor de ingrediënten, die erbij behooren". Duswerkloozen kunnen niet koopen en koopen niet groente van 3 cent per kilo. Dusde groentenverkoopers hebben voor dien prijs geen klanten onder werk loozen. Dus.kan er geen sprake van concur rentie zijn, wanneer aan dezen de overtol lige groente verschaft Wordt. Dusis er zeker geen oneerlijke con currentie bij een veilingprijs van 815 cent, als wanneer de werkloozen in het ge heel niet koopen kunnen. Dus.... is er geen enkele reden om de distributie over den groentenhandel te la ten gaan. Tenzijhet de bedoeling van het adres zou zijn om belangeloos hulp bij dezen lief deplicht der gemeenschap te bieden. Dochwelke waarborg is er dan, dat de distributiegroente niet aan niet-gerech- tigden tegen den prijs van vrije groente zal worden verkocht? A. LEIDEN. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE R. K. ARBEIDERS- BEWEGING. Secretariaat: Genestetstraat 49. Zondag. Jaarfeest Fabrieksarbeiders in het Bondsgebouw, 8 uur. Maandag Rechtskundig Advies Bureau voor de leden van de afd. Leiden en Om streken van 6.308.00 uur, Bondsgebouw Steenschuur 15. Maandag Vergadering Dag. bestuur R. K. Volksbond, 8 uur. Maandag Repetitie R. K. Gem. Zangver- eeniging „Pulchri Studio" 8 uur. Maandag Cursus Bakkers. Dinsdag Esperantocursus. Woensdag Bestuursvergadering R. K. Volksbond, 8 uur. Woensdag bestuursvergadering Werk meesters, 8 uur. Woensdag Grafische Studieclub en cur sus Bakkers. Donderdag Kellnersvergadering 8.30 u. Donderdag Tuinbouw Teekencursus groo te zaal. Donderdag Kleermakerscursus. Zaterdag Spaarbank 7 uur op het kan toor. BrancLstoffencommissie 7—8 uur. Bibliotheek 7.008.30 uur. N.B. De a.s. Volksbond Retraite zal ge houden worden van 29 Februari tot 3 Maart, Bondsleden geef U bijtijds op bij den heer J. v. d. Weijden, Morschweg 154a INTERPAROCHIEELE SINT JOSEPHS- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Heden Zaterdag van 89 uur Biblio theek. Beur trooster: Zondag: G. Cambier en Th. van Schaik. Maandag: Fr. van Hal en N. Breedeveld Dinsdag: P. Reizevoort en A. Uphoff. Donderdag: H. Klein en J. de Groot. Zaterdagmiddag: zooveel mogelijk com missarissen aanwezig. Zondag: Eerste der 7 Zondagen die het feest van St. Joseph (19 Maart) vooraf gaan. Zondag is de zaal geopend van 12.30 tot 2.30 uur en van 7.3010.15 uur; verplich te bijeenkomst van 8.459.45 uur; om 10.15 wordt de zaal gesloten. Van 12 uur Bibliotheek. Van 12 uur Zitting St. Joseph's Spaar kas; de spaarkas wordt waargenomen door de Heeren: J. Vreeburg en P. van Bergen van Henegouwen. 8.30 uur Aspirantencursus. Van 8.30—9.00 uur Uitreiking der kaar ten aan de leden beneden de 21 jaren. 8.30 uur Tafeltennissen om prijzen. 8.30 uur Prijsbiljarten; hoofdprijs een pracht overhemd. Maandag van 8.0010.15 uur Bijeen komst voor de leden. 8.30 uur Gecombineerde vergadering Commissarissen Afd, Gezellen en Gehuw den. 8.30 uur Repetitie tooneelclub „Adolf Kolping." Dinsdag Bijeenkomst voor de leden van 8.00—10.15 uur. 8.30 uur Aspirantencursus. Woensdag 8.30 uur Liedertafel „Sebas- Schaeffer". 8.30 uur Vergadering Raad van Bestuur. 8.30 uur Repetitie tooneelclub „Adolf Kolping". Donderdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur. 8.30 uur Bijeenkomst Studie- en Deba tingclub „Petrus Canisius". Spreker: De Tweede Voorzitter, onderwerp: „Wij en de N. S. B." Vrijdag 8.15 uur Repetitie Muziekgezel schap „Frans Schweitzer". 8.30 uur op de bovenzaal Boekhoudcur- sus. Geen Biljartclub „A. B. C." 8.30 uur Repetitie tooneelclub „Adolf Kolping." Zaterdag is de zaal gesloten, ook geen bibliotheek. Verdere mededeelingen: Zondag 9 Febr. viering Vastenavondfeest. Wij beginnen met in de kapel van het St. Elisabeth Zie kenhuis te 7.15 uur een Gezongen H. Mis, waaronder Algemeene H. Communie. Na de H. Mis wordt gezongen „Knielt Chris- tenschaar". Niemand verlaat de kapel voordat de luide dankzegging heeft plaats gehad. Daarna volgt in het gezellenhuis gemeenschappelijk ontbijt. Des avonds feestavond in de Stadsgehoorzaal. Opge voerd wordt het bekende tooneelstuk „Piet Potjes". Vroolijk spel. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de bekende adressen en by den huismeester in het gezellenhuis, Ra penburg 52 a 40 cent. 's Middags van 12.301.30 plaatsbe spreking. De eerstvolgende recollectie oefening heeft plaats op Donderdag 3 Februari te 8.45. Dezen avond vrij houden. KRUISVAAR^? „ST. PETRUS". Burcht: Garenmarkt 36. Zondag: 4.Q0 uur Postzegelclub. 4.00 uur Bijeenkomst Blauwe Vendel. Allen op tijd en in uniform aanwezig. Maandag: 7.00 uur Lodewijkban. 8.00 uur Tar-cisiusban. 8.15 uur Don Boscoban. 3.30 uur Godfriedgroep. Dinsdag: 7.00 uur Franciscusban. 7.30 uur Adspirantenban. 8.15 uur Vivianban. 7.30 uur Sloydclub. Woensdag 8.30 uur Aloysius en Godfrled- ban. Donderdag 8.15 uur Willebrordusban. 7.30 uur Groene Vendel. Vrijdag 7.30 uur Corn. Musiusban. Zaterdag: 7.00 uur K. J. C. Mis; Parochie St. Pe trus. 5.006.30 uur Huis vlij tclub. 6.307 uur afrekenen Penningmeester. ONS CLUBHUIS „ST. ANTONIUS" Cohort: Aeterne Pater. Zaterdag, 7 uur Bibliotheek. Zondag 4 uur Ontspanning. 4.15 Aspirantenban. Maandag 7 uur Antonius, Franciscus, Hu- bertus en Arnoldustan. Woensdag 7 uur Postzegelclub. 7 uur Zaagclub. 7.30 uur Trommelen. 8 uur Esperantoclub. Donderdag 7 uur Martinus- en Serva- tiusban. Zaterdag 7 uur Bibliotheek ST PANCRAS-KRUISVAART (Burcht: Maria Gijzensteeg). (Par. O. L. Vr. Hemelv. en St. Joseph) Zondag 6.45 uur Algemeene H. Commu nie. Allen zijn in uniform aanwezig. Maandag 7 uur Gedialogeerde H. Mis voor Kruisvaarders en Verkenners. Maandag 7 uur Adspirantenbans I, II, IH en IV. Donderdag 7.30 uur St. Lode wij ks vendel Vrijdag 7.30 uur St. Jorisvendel. Zaterdag: 4.455.45 uur Afrekenen 3-cents-fonds. Tevens kampspaarbank. ST. FRANCISCUS-LIEFDEWERK. (Nieuwe Rijn 52). Zondag eerste Zondag van de maand. Te 9 uur Morgengebed, waarna de H„ Mis, onder de H. Mis Algemeene H. Communie. Ontbijt. 10.15 uur Bibliotheek. 5 uur zangclub. 6 uur Lof, ontspanning als gewoon. Maandag 6.30 uur Sloydclub I. Dinsdag 7.30 uur Zaagclub A. Woensdag 7 uur zangclub. 8.15 uur Lof en groepsbijeenkomst voor de twee oudste afdeelingen. Donderdag 6 uur Aloysiusban. 6 uur Adspirantenban II. 7.30 Zaagclub B. Vrijdag: 6.30 uur Sloydclub II. 8 uur Adspirantenban I. Zaterdag 2 uur Vakteekenen. 7.30 uur Ontspanning oudste afdeeling. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". Zaterdag 2.30 en 4 uur Muloclub. 3.305 uur Operetteclub. 7.008.30 uur Cadetten. 8.3010' uur contributie betalen en ge legenheid om te sparen. Zondag 10 uur: Alle leden, die ingewijd worden moeten zorgen in het clubhuis aanwezig te zijn. 121 uur contributie betalen en gele genheid om te sparen. 12.30 uur: Alle leden, die ingekleed worden moeten zorgen aanwezig te zijn. 2.30 uur Lof in de Kapel van het Graal- huis. 4.15 uur zangclub. 8.30 uur leidstersdadenclub. Maandag 7 uur H. Mis. 7.30 uur handwerken en volkszang. 8.009.30 uur charitatiefnaaien, missit handwerken en naaien. 8.309.30 uur „Actief" damesafd. I. 8.30 uur Verloofdenclub. Dinsdag: 7—9 uur vrije clubs in hand werken en naaien. 8.009.30 uur huisvlijt, alg. ontwikke ling en Engelsch voor beginnenden. Woensdag 23 uur kruiskinderen in het clubhuis. 56 uur gym. kleuters Ursulasteeg. 8.009.30 uur reidansen I en II, naaien, charitatiefnaaien en huisvlijt. 9 uur dadenclub. Donderdag: 56 uur gym, kleuters in de Heerensingelschool. 8.15 uur naaicursus op de Vakschool en vioolclub. 7.30 uur Alg. Ontwikkeling. 8.15 uur Laatste Apologetische cursus. Vrijdag 7.158.15 uur turnclub „Actief" afd. meisjes. 8.309.30 uur turnclub „Actief" afdeeling dames II. 7.00 uur Leidstersinwijdingscursus. 8.15 uur E. H. B. O. cursus. 8 uur tooneelclub. Zondag, 9 Februari, 3.30 uur groote bij eenkomst voor alle Ingekleede leden. ZOETERWOUDE (DORP). Maandag van 7.30—9.00 uur Charitatieve club. Dinsdag van 8.009.15 uur Apologie. Woensdag na schooltijd Kruiskinderen- club. Woensdag 7.30—9.00 Zangclub. Woensdag 7.309.00 uur Handwerken. Zaterdag 3.004.30 uur Kruis kinderen- club. DE GEBROEDERS „GOCHEM" 141. En Pieterse maakte met hun buit en vischgerei rechts omkeert. Ze konden haast wel huilen van nijd. Dat komt nou door die mooie uitvinding van jou, mopperde Pit. Pieterse is natuurlijk op 't geklingel van die bel afgekomen, zei hü en slaakte een diepe zucht. 142. Hij keek meewarig naar een oude stroohoed, die op het water dreef. Plots verhelderde zijn gezicht. Die stroo hoed zou uitkomst brengen. Hij vischte het ding uit het water op en zij bewerkten het samen met kleine touwtjes, waaraan haakjes van oude spelden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8