LICtiT 111 DUDTfDNI) BUITENLAND IsiaASItj ZATERDAG 1 FEBRUARI 1936 DE LEIÜSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. S VQAGEM OVEQ Om GELOOF Vraag 97. Welke macht heeft eigenlijk een Deken? (Wat een een plebaan ia hebben wij reeds uitvoerig beantwoord in vraag 59). Antw: Wij veronderstellen dat U bedoelt een K e r k e 1 ij k Overheidspersoon. Het woord „dekenf komt van het La- tij nsche woord „decanus", dat afgeleid is van decern di. tien. In het Rom. leger was de decanus de leider van een groepje van 10 soldaten. In de oudste Westersche kloosterorde, de Benedictijnsche, had de Decanus de speciale geestelijke en stoffe lijke zorg over tien kloostelingen. Thans is een „Deken" het volgende. Elk Bisdom moet verdeeld zijn in afdeelingen, welke ieder een aantal parochies omvat ten; die afdeelingen heeten: dekenaten. De hoofden van- die afdeelingen zijn de Dekens. Zij worden door den Bisschop benoemd. Meestal benoemt Deze hiertoe één der Pastoors. De Deken moet namens den Bisschop toezicht uitoefenen op de ker ken en het beheer van de geldelijke ver mogens der kerken in zijn dekenaat. Ook moet de deken letten op het persoonlijk leven der priesters: hoe deze hun ambt vervullen enz. Om zich van deze taak naar behooren te kunnen kwijten, bezoekt de Deken minstens ééns per jaar de parochies van zijn district (de z.g. visitatie). De Deken brengt ook minstens ééns per jaar verslag uit over zijn dekenaat aan den Bis schop. Het Bisdom Haarlem telt twintig dekenaten n.l. Haarlem, Amsterdam, Rot terdam, den Haag, Leiden, Gouda, Delft, Schiedam, Hoorn, Middelburg, Alkmaar, Alphen, Purmerend, Beverwijk, Poeldijk, Noordwijk, Zoeterwoude, Ouderkerk, Wer- vershoof, Schagen. I Vraag 98. Christus heeft vóór Hij Zijn openbare leven begon veertig dagen en veertig nachten gevast. Hoe moet men dit vasten opvatten? Antw.: Zoo streng als het maar kan! Christus bracht dien tijd door in een woes te landstreek, waarschijnlijk die tusschen Jeruzalem en Jericho, een volkomen on herbergzame streek: rotsige harde grond, vele spelonken en grotten. Hij bad en me diteerde daar en onthield Zich al dien tijd van alle spijs en drank. Dat Hij daarbij i n levenbleef, is boven-natuurlijk; dit ge schiedde door Zijn G o d d e 1 ij k e kracht. Maar daarom gevoelde Zijn Lichaam niet minder de verschrikkelijke honger en dorst, die het natuurlijk gevolg zijn van zulke ontberingen. Hetgeen de Evangelist Mat- theus (4, 2) verhaald nJ. dat Hij, toen Hij al dien tijd gevast had, „honger kreeg", moet men zóó opvatten, dat Christus na het eindigen van die veertig dagen en nachten Zijn Lichaam niet meer door Zijn Godde lijke, bovennatuurlijke kracht ondersteun de, zoodat het spoedig voedsel moest ge bruiken om niet te sterven. Vraag 99. Naar ik als zeker hoorde verklaren, mag men in sommige streken van België op onthoudingsdagen wel het vleesch van allerlei watervogels eten. Waar om is dat daar geoorloofd en hier niet? Ant.: De onthoudingswet verbiedt op de onthoudingsdagen vleesch en jus uit vleesch te gebruiken. De onthoudingswet is een Kerkelijke wet. Haar doel is, de ka tholieken vertrouwd te maken met verster vingen maar vooral: hun gelegenheid te geven tot daadwerkelijke gehoorzaam heid aan het Kerkelijk Gezag. Iemand die op onthoudingsdagen een stuk slecht vleesch eet zondigt, een ander die op zoo'n dag lekkere en dure visch eet, zondigt niet. Men kan desnoods zeggen, dat laatstge noemde niet bijzonder handelt volgens den geest van het verbod, maar hij zondigt niet want: vleesch is verboden, visch niet. Wat nu echter vleesch, wat visch-is, moet men niet zoozeer afleiden uit hetgeen de natuurwetenschap leert, als wel uit de al- i oude opvatting der geloovigen, uit het volksgebruik. De bedoeling der Kerk is, dat men zich op die dagen onthoudt van het vleesch van zoogdieren en v o g e 1 s. Nu heeft devolksopvatting in sommige streken het vleesch van som mige volgels en zoogdieren, die gewoon lijk in of op het water verblijven een den, waterhoentjes, otters, bevers, zeehon den, walvisschen met visch gelij kgesteld. Dit is natuurlijk een wetenschappelijk-ver keerde opvatting, maar omdat deze mee ning te goeder trouw in sommige streken (bijv. in het Belgische Bisdom Mechelen) is blijven voortbestaan, heeft de Kerkelijke Overheid in die streken (dus niet in an dere) toegelaten, dat men het vleesch van dergelijke dieren op onthoudingsdagen eet. Vraag 100. Onlangs moest ik bij een geestelijke zijn. De dienstbode ging naar boven en ik hoorde de geestelijke zelf boven zeggen: „ik ben niet thuis, hoor". De dienstbode bracht deze boodschap over en ik vond het erg, dat een geestelijke zóó loog! Antw.: Liegen is altijd zonde en daarom altijd erg. Een geestelijke die liegt geeft daarenboven nog extra ergernis, want het is niet slechts zijn taak aan de geloovigen het goede voor te houden, maar dit ook te doen! Allemaal héél waar! Maar heeft de geestelijke, over wien U nu zoo hevig ver ontwaardigd bent, werkelijk gelogen? Ja, als men de woorden letterlijk neemt, wel. Hij was in huis, dus letterlijk: wèl thuis. Maar dat „thuis" en „niet thuis" zijn heeft in het gewonespraakgebruik een andere beteekenis gekregen. Als een dienstbode aan de deur zegt: „mijn heer of mevrouw is „niet thuis" dan kan het zijn, dat die menschen werkelijk niet in huis zijn, maar dan kan dlit ook beteekenen: mijnheer of mevrouw kan u nu niiet ont vangen, is nu niet te spreken. Wegens dit heel gewone gebruik kan men, hetgeen die geestelijke deed, niet „liegen" noemen; hij gaf op de gewone wijze te kennen, dat hij u op dat oogenfblik niet ontvangen kon; daarvoor kon hij natuurlijk zijn goede reden (bijv. werkzaamheden, ander bezoek enz.) hébben gehad. Dat u dit niet aange naam vond, is begrijpelijk maar daarom be hoeft u deze zaak toch niet zoo ernstig op te vatten! Vraag 101. Zondigt men, als men om trent een bekend persoon (in dit geval een koniing), beweert dat zijn particulier leven, slecht is; dat zijn toch dingen waarover iedereen praat. Antw.: Alsof het herhalen van „dingen, waarover iedereen praat" daarom reeds schuldeloos zou zijn! Neen, dat maakt las ter, kwaadspreken of lichtvaardig oordee- len niet vrij van zonde! Ik weet niet welke koning U bedoelt maar dat doet er niet toe. Laten wij dit vaststellen: er zijn drie mo gelijkheden. lo. Het kwaad dat men van dien koning vertelt is van a tot z verzon nen: dan is dat vertellen eenvoudig 1 a s- t e r. Betreft dit grove laster d.w.z. liegt men van iemand groot kwaad, dan is dat doodzonde, ook al zou „iedereen er over praten". 2o. Is het kwaad dat men van den persoon in kwestie vertelt waar, en men vertelt het verder, dan zondigt men door kwaadspreken; want kwaadspre ken is: zonder voldoende reden het kwaad van iemand bekend maken. Zulk een vol doende reden is bijv. het bekend maken van zonde van kinderen aan hun ouders opdat deze hun kinderen kunnen verbete ren; of wanneer er ernstig gevaar bestaat, dat de persoon in kwestie anderen tot zonde zal verleiden en de openbaarmaking van het kwaad de eenige dioeltreffende manier is, om dat tevoorkomen; of als het alge meen welzijn een waarschuwing tegen be paalde personen eischt, enz. Zulk een reden is in uw geval wel niet aanwezig! Daaren boven is er ook groot gevaar, dat men bij kwaadsprekerij het kwaad nog vergroot, zoodat daar nog laster bij komt; 3o. Meestal berusten zulke algemeene schandaalpraatjes op zeer losse gronden, zoodat het minstens twijfelachtig is, of de betrokken persoon werkelijk schuldig is. De verspreiders van dergelijke verhalen zondigen derhalve dan minstens door „lichtvaardig oordeele n", het geen in groote zaken evenals laster en kwaadspreken, doodzonde is. Bij dit alles komt nog, dat wanneer de persoon in kwestie een gezagsdrager is, dat dan de aan zijn gezag onderworpenen door die praatjes nog zondigen tegen het vierde gebod ook. Wanneer echter de persoon in kwestie in het openbaar dat is: voor ieder waar neembaar. een zondig leven leidt of zon digt, dan is hij reeds daardoor door eigen schuld zijn goeden naam kwijt en zondigen degenen, die dat openbaar bekende kwaad zonder overdrijving verder vertel len of er over praten niet. Als U dus met dat: „waar iedereen over praat" bedoelt, dat het gaat over alom bekende feiten, dan hébt U gelijk, dan zondigt men door er over te praten niet, al is het dan ook deugdzamer er over te zwijgen. Is het kwaad niet zoo „algemeen bekend" dan zondigt men, naarmate van de algemeen heid dier bekendheid, min of meer ernstig, als men het verder vertelt. Overbodig te zeggen, dat vr ij willig toegeven aan gedachten die las ter of „kwaaddenkend", of „lichtvaardig oordeelend" zijn, eveneens zondig is. Er wordt ontzaglijk gelasterd, kwaad ge sproken en lichtvaardig geoordeeld door de menschen. En vooral Overheidspersonen zijn daarvan het slachtoffer. Er zijn vele menschen die terecht terugschrikken bijv. voor diefstal of voor zonden tegen het zesde en negende gebod, maar die er blijk baar niets inzien, om hun medemenschen op alle mogelijke manieren te bekladden en die daardoor in korten tijd vaak hun ziel met de grootste zonden beladen. Die menschen vergeten .dat Jezus Christus de naastenliefde noemt vlak naast de liefde, die wij aan God zelf en aan ons zelf ver- schuldigt zijn en zü vergeten de zeer ernsti ge woorden van Christus: „Oordeelt niet, opdat gij niet geoordeeld wordet, want methet oordeel, waarmede gij geo ordeelt zult hebben, zult ook gij geoordeeld worden. (Math. 71). Vraag 102. Wie bedoelde Christus met de „armen van geest" die Hij in Zijn berg rede zalig sprak: „Zalig zijn de armen van geest, want hun behoort het rijk der heme len". Laatst zeide mij iemand dat hiermede de domme of onontwikkelde menschen werden bedoeld, is dat zoo? Antw.: Dit laatste is in z"n algemeen heid geheel onjuist. Hierover zou zeer veel zijn te zeggen, maai* wij moeten beknopt zijn. De gewone, algemeen geldende opvat ting is, dat met die „armen van geest" wor den bedoeld de menschen wier geest en hart niet aan de tijdelijke goe deren gehecht zijn. (Lucas 6, 20). Men kan rijk met aardsche goederen geze gend zijn en toch arm van geest: als men niet aan zijn rijkdom gehecht is, er een goed gebruik van maakt, d.i. zijn rijkdom gebruikt als middel om zijn eeuwig doel te bereiken dus: er nood mee lenigt, ervan besteedt tot Gods eer, er geheel afstand van doelt, vooral! Men kan zeer arm zijn en GEOPEND van 10 v,m.-5n.m. en van 8 n.m.-10 n.m. 1 SLUITING Zondag 9 Febr. 5 u.nm. De strijd in Oost-Afrika DE OPMARSCH IN HET ZUIDEN TOT STAAN GEKOMEN. De fout van Ras Desta. De Abessinische berichten van het oor logsfront doen blijken, dat de achteruit trekkende beweging tot staan is gekomen. De opmarsche^ van Italiaansche troepen naa rWardera waren niet meer dan pa trouille tochten en dienden uitsluitend ver kenningsdoeleinden. Over het algemeen is men te Addis Abeba van meening, dat de positie van de Italia nen aan het Zuidfront ingeval pogingen mochten worden ondernomen de bergrug gen ten Noord-Westen van Neghelli in de richting van het merenplateau aan te val len, nog in het geheel niet benijdenswaar dig is. Een dergelijke onderneming zou bij het buitengewoon lange front van Dolo tot Neghelli uitzonderlijk omvang rijke dekkingsmanoeuvres noodig maken. In Abessinische kringen is men er bovendien van overtuigd dat deze bergketens vrijwel onneembaar zijn. Er verluidt te Addis Abeba verder, dat de afzonderlijke afdeelingen die tijdens de gevechten het contact met de legeraan voerders verloren hadden, thans weer ge heel bijeengebracht zijn en weer inge schakeld kunnen worden in het leger van Ras Desta. De troepenversterkingen uit het Noorden en Westen hebben bovendien het legercorps weer geheel aangevuld. Volgens de Abessinische voorstelling van den stand van zaken is het leger van Ras Desta op dit oogenblik dan ook, met in begrip van de thans ter beschikking zijnde reservetroepen op dubbele sterkte geko- Wat het commando over het leger in het Zuid-Westen betreft blijven in de hoofdstad geruchten de ronde doen over een verandering, waarbij hoofdzakelijk de naam van den minister van oorlog Moe- loegeta genoemd wordt als opvolger van Ras Desta. Het laatste succes der Italianen aan het Zuidelijk front schrijft men hier toe aan een tactische fout, die Ras Desta begaan heeft. Escadrille vliegtuigen moet terugkeeren. Volgens berichten van het Somalifront, werd een Italiaansch escadrille vliegtuigen bij Zadera gedwongen halverwege terug te keeren. HET OLIE-EMBARGO. Grandi heeft een onderhoud op het Foreign Office. Alvorens naar Rome te vertrekken, waar hij deel zal nemen aan de zitting van den Grooten Fascistischen Raad, heeft de Italiaansche ambassadeur te Londen een langdurig onderhoud gehad op het Foreign Office, waarbij vermoedelijk ook de kwes tie van het petroleum-embargo is bespro ken. Roemenië levert geen olie aan Italië. Categorisch wordt ontkend, dat Roeme nië zou hebben toegestemd in de levering van petroleum aan Italië tegen betaling in goud, zooals een Britsch blad heeft be weerd. Volgens dit blad zou Roemenië met Italië zijn overeengekomen tot aan het voorjaar van 1937 tegen betaling in goud aan Italië petroleum te leveren, wel ke dit land noodig heeft voor de actie in Abessinië. toch niet arm van geest; wanneer men n.l. vol is van ongeregelde begeerte naar rijk dom, anderen hun goederen misgunt enz. Deze „armoede van geest" wordt natuur lijk op het hoogste beleefd door hen, die door een gelofte van armoede vrijwillig van alles afstand doen. Volgens de Grieksche vertaling van den oorspronkelijker! tekst van het Mattheus- Evangelie bedoelde Jezus ook de o o t- moedigen, de nederige n. Te zeggen dat Jezus de „onontwikkelden" bedoeld heeft, is dus onjuist. Wel zijn vele onontwikkelden vaak spoediger tot ootmoe digheid en ongehechtheid aan tijdelijke goe deren geneigd, zoodat zij vaak in 't alge meen met meer reden Christus zaligspre king op hen kan worden toegepast. „Ont wikkeling" immers leidt maar al te vaak tot hoogmoed en ongeregelde begeerte naar aardsche goederen, Eenige vragen moesten nog ter beant woording blijven, liggen. Men kan vragen ter beantwoording in deze rubriek inzenden bij: Mr. A. DIE- PENBROCK Pr„ Hageveld Heemstede. VAN HET VATICAAN. DB PAUS LICHT ONGESTELD Verschillende bladen bevatten een be- bericht uit Vaticaanstad, dat de Paus licht ongesteld is. Het heeft evenwel niets te beteekenen; de Paus is slechts licht ver kouden. De audiënties gaan gewoon door. FRANKRIJK. Sarraut krijgt groote meerderheid DE KAMER SCHENKT HAAR VERTROUWEN Met 361 tegen 165 stemmen De Kamer heeft met 361 tegen 165 stem men haar vertrouwen in de regeering-Sar- raut uitgesproken, zoodat zij een meerder heid heeft van 196 stemmen. De Loge en het Ministerie-Sarraut Het ministerie-Sarraut staat, zooals men weet, geheel in het teeken van het volks front en de vrijmetselarij. De in zekeren zin officieele vertegen woordiger der loge in het kabinet is de voormalige minister-president, Camille Chautemps, die er prat op gaat, vrijmetse laar van den hoogsten graad te zijn. Karakteristiek is ook, dat de portefeuil le van onderwijs is toegewezen aan Guer- nut, den secretaris-generaal van de „Liga voor de rechten van den mensch", welke instelling door de bisschoppen van de kerk provincie Cambrai als een neven-organi satie der vrijmetselarij is gebrandmerkt. Met deze portefeuille-wisseling hebben de communistische en socialistische onder wijzers wraak genomen op den vroegeren minister van onderwijs, Mario Roustar.d, wiens demissie indertijd door dezelfde „Liga voor de rechten van den mensch" was geëischt. ENGELAND. VLOOT-ACCOORD TE LONDEN Voorstel inzake vertrouwelijke uitwisseling van vlootbouwprogramma's aangenomen De vlootconferentie te Londen heeft gis teren eenstemmig het door de technische sub-commissie uitgewerkte voorstel inzake vertrouwelijke uitwisseling tusschen alle onderteekenende landen van inlichtingen betreffende hun jaarlijksche vlootbouw programma's aangenomen. Deze inlichtingen zullen moeten worden uitgewisseld binnen de eerste vier maan den van ieder kalenderjaar. De betrokken partijen komen overeen, de bekend gemaakte jaarlijksche program ma's niet te boven te gaan. Voorts is een tijdsbestek bepaald van vier maanden tusschen de bekendmaking en het begin van uitvoering. De volledige karakteristieken van de bouwplannen zullen vier maanden voor het op stapel zetten verschaft worden, in plaats van na de voltooiing, gelijk thans het gebruik is. Wijzigingen in deze ontwerpen zullen ook bekend moeten worden gemaakt en de uitvoering hiervan zal eveneens aan een periode van vier maanden wachten zijn gebonden. RADIOREDE VAN KONING EDWARD Binnenkort verwacht men de aankondi ging van een radio-boodschap, die koning Edward tot het Britsche Rijk zal richten. Deze rede zal wellicht de volgende week worden gehouden. De koning heeft gistermorgen in het Buckingham Palace den eersten geheimen raad gehouden, waarbij aanwezig waren Ramsay Mac Donald, sir John Simon, lord Tankerton, lord Colebrooke en de aarts bisschop van Canterbury. ZWITSERLAND. ZWITSERSCH PARLEMENT AAN VAARDT FINANCIEEL PROGRAM 130 millioen fr. aan bezuinigingen en nieuwe inkomsten De Nationale Raad heeft gistermorgen bij de eindstemming het financieele pro gramma tot het sluitend maken der be grooting met 11163 stemmen aangenomen Door de uitvoering van dit financieele programma zal aan bezuinigingen en nieu we inkomsten een opbrengst worden ver kregen van frs. 130 millioen, welk bedrag noodig was om de Zwitsersche begrooting sluitend te maken. De salarissen en loonen van het staats- personeel, waaronder de post- en spoor wegbeambten de grootste categorie vor men, zullen met 15 pet. worden verlaagd. Deze verlaging zal echter niet wórden toegepast op inkomens van frs. 1600 en den toeslag van frs. 100 voor elk kind. Het programma zal terstond in werking treden en is geldig voor twee jaar. In 1938 len nieuwe omvangrijke financieele her vormingen worden ingevoerd. De aanneming en uitvoering van het fi nancieele programma zijn, naar het hoofd van het departement van Financiën, Bonds president Meyer, steeds verklaard heeft, een onmisbare voorwaarde voor de hand having der stabiliteit van den franc, waar- toe de Bondsregeering zoowel als de Na tionale Bank nog steeds vast besloten is. GRIEKENLAND NA DEN DOOD VAN KONDYLIS. De 'generaal vergiftigd? Er zijn geruchten in omloop volgens welke de dood van generaal Kondylis moet worden toegeschreven aan vergifti ging. In verband hiermede is een gerech telijke lijkschouwing gelast. De adjudant van den koning, de minis ter van Oorlog en talrijke andere persoon lijkheden, hebben zich naar het sterfhuis van generaal Kondylis begeven en aan de familie hun deelneming betuigd. De plechtige begrafenis van generaal Kondylis zal Zondag a.s. plaats hebben. AMERIKA. NIEUWE BELASTINGEN IN VER. STATEN OP KOMST. Aankondiging van Roosevelt. President Roosevelt heeft aangekondigd, dat nog tijdens de huidige zitting van het Congres een wetsontwerp in zake nieuwe belastingen zal worden ingediend, om de schepping mogelijk te maken van een nieuwe landbouwwetgeving ter vervanging van de landbouwwetgeving, welke door de beslising van het Hooggerechtshof ongeldig is geworden. De president is van oordeel, dat deze belastingen minstens 500 millioen dollar moeten opbrengen om de ontvang sten van de A.A.A. te kunnen vervangen. Hij verklaarde voorts, dat de regeerings- deskundigen op het oogenblik de middelen bestudeeren, waardoor de regeering het hoofd zou kunnen bieden aan de betaling van den bonus aan oud-strijders. Een beslis sing werd echter nog niet genomen. 8UITENLANDSCHE BERICHTEN. MUNITIEDEPOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. Vijftig dooden, honderd gewonden. Naar het Tass-agentschap uit Sjanghai meldt, zou dezer dagen het munitiedepot in de nabijheid van Peking door onbekende oorzaak in de lucht zijn gevlogen. By de ontploffing zijn 50 personen om het leven gekomen, terwijl 100 personen werden ge wond. Ongeveer 250 huizen werden ver nield. EXPLOSIE IN EEN MIJN IN BIHAR. Zeven en dertig dooden. Tengevolge van een ontploffing in een kolenmijn in de provincie Bihar (Br. In- dië) zijn 37 menschen om het leven geko men, van wie 4 Engelschen, 1 Italiaan en 32 inlanders. 23 Inlanders werden gewond. Uit vrees voor een nieuwe ontploffing zijn de pogingen om het stoffelijk overschot van de slachtoffers te bergen, gestaakt. TWINTIG NEGERS IN EEN VLAMMEN ZEE OMGEKOMEN. Tijdens vervoer in gevangenisauto van Scottsboro. Door het ontploffen van een vat benzine op den gevangenisauto, die hen naar de plaats van hun werkzaamheden vervoerde, zijn te Scottsboro in Alabama 20 negers levend verbrand. Twee negers en twee Ci piers zijn met zware brandwonden naar het ziekenhuis overgebracht. In verband met de hevige koude, welke op het oogenblik in den staat Alabama heerscht, hadden de cipiers den gevange nen toegestaan, in de ijzeren kooi, waarin zij tijdiens, het vervoer waren opgesloten, een vuurtje te stoken. De vlammen sloegen echter over naar een vat benzine, dat zich eveneens in de ijzeren kooi bevond en on middellijk ontplofte. In weinig oogenbilk- ken stond de geheele auto in lichtelaaie. Ongelukkigerwijze stond het vat benzine juist voor de uitgangsdeur, zoodat het ge- ruimen tijd duurde, alvorens de cipiers, die zelf reeds zware brandwonden hadden op- geloopen, er in waren geslaagd, de deur te openen. Het was toen echter reeds te laat. Twintig negers waren in de vlammenzee bezweken. Slechts de beide cipiers en twee negers za gen kans den brandenden auto te verlaten. Naar de geredde cipiers mededeelden, slipte de auto, die met vrij groote snelheid over den met sneeuw bedekten weg reed, bij het nemen van een bocht. Daardoor be gon het vat benzine te verschuiven, waar door een deel van den brandbaren inhoud, zonder dat iemand het bemerkte, over den rand gutste en in het vuur terecht kwam. Gebleken is, dat de negers hadden vergeten, het vat behoorlijk te sluiten, nadat zij een weinig benzine er uit hadden geschept, om hun vuur te kunnen aanmaken. nEVIGE AARDSCHOK TE ARCHANGEL. Aantal slachtoffers nog onzeker. De stad Archangel is getesiterd door een aardbeving, die een groot aantal huizen heeft vermeld. Er zijn slachtofferste be treuren, doch hun aantal is nog niet be kend. De schade is aanzienlijk.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5