■s RADIOPROGRAMMA'S VRIJDAG 31 JANUARI 1936 Oskar Barnack f Ut. LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Te Wetzlar (Duitschland) overleed op 16 Januari jl. Oskar Barnack. Deze naam zegt alleen enkele ingewijden in den lande iets, maar vele tienduizenden kennen de „Leica". Onder dezen naam is over geheel de wereld het kleine foto-apparaat met de groote mogelijkheden bekend. Oskar Barnack nu was de constructeur van deze ingenieuse camera. Hij was de vader van de Leica en tevens de schepper van het negatiefformaat 24 x 36 m.m., der zoogenaamde kleinbeeldfotografie. Het groote snucces dat de Leica direct had in amateur- en vakkringen sinds dit toestel ongeveer tien jaar geleden in den handel werd gebracht, bleef aanhouden en overal waar iets te fotografeeren valt ziet men de Leica of een dergelijke kleinbeeld camera. Want hoewel de betere amateur-foto graaf in den beginne nogal sceptisch stond tegenover het kleine formaat van het ne gatief, heeft hij in den loop der jaren moe ten erkennen dat zijn 9 x 12 c.m. camera het dikwijls moest afleggen tegen dit wonder van techniek. Ook van die kleine negatieven ongeveer zoo groot als een jubileumpostzegel bleek het mogelijk ver grootingen te maken van 100 x 60 c.m. Haar groote populariteit dankt de klein- beeld-fotografie, door het baanbrekend werk van haar eersten constructeur, voor namelijk aan de groote veelzijdigheid van deze toestellen, die zelfs opnamen mogelijk maken waar groote camera's falen. Een bewijs hiervan zijn onder meer de foto's uit de dagbladen, avondopnamen op straat bijvoorbeeld, zooals wij die met St. Nico- la£ hebben gezien, die waren vroeger eenvoudig niet te maken zonder bliksem licht. De moderne kleinbeeld-camera staat echter nergens voor. Dit is het resultaat van jarenlange proefnemingen en stelsel matig doorconstruoeren der Leica, het le venswerk van Oskar Barnack en zijn staf. Typisch is, dat alhoewel deze camera's nu voor alle mogelijke doeleinden der fo tografie gebruikt worden, het doel den constructeur geweest is e ontwerpen voor het vervaardigen vain micro-foto's. Wel bestonden er al jaren dergelijke toestellen, doch deze waren door het groote formaat niet gemakkelijk te hanteeren en wat vooral een bezwaar was, het wisselen van het negatief-mate riaal duurde te lang om de verschillende stadia van bewegende preparaten (leven de bacteriën bijvoorbeeld) vlug genoeg achterelkaar te kunnen fotografeeren. Os kar Barnack nu, als constructeur der Leitz Microscopenfabriek, loste dit vraagstuk op, door inplaats van op fotoplaten de op namen te maken op normale bioscoopfilm en teneinde na een opname direct weer een volgende opn?me te kunnen maken, koppelde hij de rol die de film transpor teert aan den opwindknop van den slui ter. Door het opdraaien van den sluiter- knop wordt zoodoende meteen een onbe licht stukje film achter de lens geplaatst en is de camera binnen een seconde voor een nieuwe opname gereed. Van dit zuiver voor wetenschappelijke doeleinden geconstrueerde foto-apparaat, groeide de Leica. Met de camera groeide de bescheiden microscopenfabriek tot het bedrijf met wereldreputatie waar meer dan tweeduizend instrumentmakers aan de Leica werken. Oskar Barnack zelf heeft de verdere ontwikkeling der kleinbeeldfotografie niet meer mee r-ogen maken, maar hij heeft nog het genoegen gesmaakt de overwin ning van zijn geestesproduct over de groo te camera's een voldongen feit te zien worden. Zijn naam zal aan de Leica en de klein beeldfotografie in het algemeen onaf scheidelijk verbonden blijven. GEMENGDE BERICHTEN KERKNIEUWE EERW. ZUSTER CUNEGONDA. In het klooster St. Anna van de Zusters Franciscanessen te Oudenbosch is gisteren in den ouderdom van 73 jaar en in het 44ste jaar van haar religieuze leven over leden de eerw. Zuster Cunegonda, Alida Johanna Maria van Leeuwen, geboren te Gouda. Langen tijd was zij by onderwijsinstel lingen van de Orde werkzaam en achter eenvolgens supérieure te St. Janssteen, Hoeven, Bergen op Zoom en Zoeter- m e e r. De laatste jaren bracht zy door in het Moederhuis te Oudenbosch. Het stof felijk overschot zal worden begraven op het kloosterkerkhof te Oudenbosch. DERDE ORDE EN N. S. B. In de Rectoraatskerk van den H. Anto- nius te BleyerheideKerkrade heeft zich, voor de bijeenkomst van de Derde Orde van den H. Franciscus een aanvang nam, een incident voorgedaan. Een lid der Derde Orde was als zoodanig geroyeerd wegens zijn lidmaatschap van de N. S. B. Dit was hem medegedeeld en reeds enkele kee- ren was hij gewaarschuwd de vergaderin gen niet meer bij te wonen. Toen hij des ondanks zich weer in de kerk bevond, vroegtijdig, voor het begin der Derde Or de-bijeenkomst, kreeg hij van den pater- Directeur een wenk zich te verwijderen- Aanvankelijk gaf hij hieraan geen gevolg en verkocht allerlei praatjes. Doch op last van den directeur heeft de man eindelijk de kerk, die op dat oogenblik bestemd werd voor een gesloten bijeenkomst, ver ston „Res." AUTO-BOTSING TE SITTARD. Kapelaan gewond. Op het gevaarlijke weggedeelte nabij ca fé „De Beukenboom" aan den Leyenbroe- kerweg te Sittard heeft een ernstige auto-" botsing plaats gehad. Op het laatste nip pertje wilde een taxi-chauffeur nog voor een uit de richting Heerlen komende tram der Limb. Tramweg-mij. doorrijden. Hier bij ontstond een botsing in volle vaart tus- schen tram en auto. De auto werd nagenoeg geheel vernield. De chauffeur kwam met den schrik vrij, doch de pasagier, de wel- eerw. heer L., kapelaan te Nieuwerhager- heide, bekwam vrij ernstige kneuzingen, een gebroken arm en ernstige snij wonden in gelaat en hals. „Msbd.' BOER EN BOERIN MET RIJTUIG VERONGELUKT. De landbouwer C. P. kwam per rijtuig, waarin ook zijn echtgenoote was gezeten, de Vooorstraat te Klundert ingereden, meldt de „Standaard". Door het omver- vallen van een rijwiel schrok het paard zoodanig, dat het enkele sprongen zij waarts nam en juist met zijn kop tegen een passeerende vrachtauto terecht kwam, waardoor het beest schichtig werd en op hol sloeg. Met groote snelheid rende het dier door de Voorstraat, vloog met het rij tuig tegen een benzinekomp op, die geheel afknapte en waardoor het rijtuig omkan telde. De boerin kwam daardoor met een smak op den grond terecht, terwijl de land bouwer nog een eind meegesleurd werd. De chauffeur van een juist aankomende auto wist- door de auto schuin op den weg te plaatsen, het dier tot stilstand te brengen, In zorg wekkend en toestand zijn de echte lieden naar hun woning vervoerd. AAN BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De jachtopziener O. te Vaassen, die gis termorgen bij het jagen in de bosschen van Hare Majesteit de Koningin, bij onge luk, door een schot hagel in de buik ge troffen werd, toen zijn geweer onverwachts afging, is gistermiddag aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis te Apel doorn overleden. ZEVEN PAARDEN VERBRAND. Gistermiddag is brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer J. Bosschie- ter te Dirksland. Het vuur ontstond in een groote schuur, waarin het vee gestald was. De vlammen vonden gretig voedsel in de voorraden hooi en stroo zoodat de stalling spoedig in lichter laaie stond. Men wist er met groote moeite in te slagen 37 stuks hoornvee- te redden doch zeven paarden kwamen in de vlammen omè De brandweer wist het woonhuis te behouden. De oorzaak is nog niet vastgesteld kun nen worden; men vermoedt kortsluiting. De schuur en de paarden waren verzekerd. NOODLOTTIGE GEVOLGEN VAN EEN TWIST. Maandagmiddag kreeg een kraandrijver uit de Tweede Boerhaavestraat te Amster dam, twist met zijn buurman over een kleinigheid. Er ontstond gedurende enkele oogenblikken een handgemeen, maar een vrouw slaagde er in de ruzie snel te doen beëindigen. Toen de kraandrijver echter thuis kwam, voelde hij zich niet wel. De toestand van den man werd van dien aard, dat opname in het O. L. Vrouwegasthuis volgde. Daar is hij reeds spoedig overleden. Op last van de justitie is het stoffelyk overschot in beslag genomen en zal sectie worden verricht om de doodsoorzaak vast te stellen. VIER INBREKERS T IANS ONSCHADELIJK. Zooals wy reeds hebben gemeld, zijn op verzoek van den burgemeester van Over- asselt door de Kon. Marechaussee te Grave vier jongelieden gearresteerd, die verdacht werden zich te hebben schuldig gemaakt aan inbraken bij den Noord-Brabantschen Christ. Boerenbond te Grave en in de stoomzuivelfabriek te Nederasselt. Aan vankelijk hebben deze jongemannen hard nekkig ontkend, maar thans hebben zij onder den overstelpenden bewijslast een volledige bekentenis afgeleg''. Zij zijn naar het Huis van Bewaring te Arnhem over gebracht en daar opgesloten. Tevens is komen vast te staan, aldus le zen we in het „Hbld.", dat deze vier jonge lieden heel wat op hun geweten hebben. De politie is hen op het spoor gekomen, toen zij zich verleden week des avonds in Beers bevonden. Zij hielden zich daar op zeer verdachte wijze bij een hooimijt op, hetgeen de aandacht trok van een voorbij ganger. Deze waarschuwde de gemeente politie te Beers, die zich naar de aangewe zen plaats begaf en het viertal in hechte nis nam. Toen de veldwachter met de lan taarn ter plaatse ee onderroek instelde, vond hij een beitel in het stroo liggen, dien hij meenam, en aan de marechaussee te Grave ter hand stelde. De marechaussee was intusschen met de gemeentepolitie van Overasselt aan het werk om le inbraken, daar gepleegd, tot klaarheid te brengen. Zoo kreeg de gemeentepolitie van Over- aselt den beitel in handen, en toen deed men de varrassende ontdekking dat zich op dit gereedschap verf van een deur bevond, die in de stoomzuivelfabriek was openge broken, terwijl de moeten in de deur over eenkwamen met het scherpe gedeelte van den beitel. Toen 'daarna bij de jongelie den huiszoeking werch verricht, vond men bij een van hen een aantal voorwerpen, die van den diefstal in de zuivelfa' iek afkom stig waren. Verder bleek, dat een andere aangehoudene schoenen droeg, voorzien van rubberzolen. De figuurtjes, die waaron wa ren aangebracht, klopten volkomen met de gevonden voetafdrukken in de dakgoot van het gebouw v-n den N.-Brab. Chr. Boerenbond te Grave. De vier jongelieden werden, zooals wij hebben gemeld, in het politiebureau te Nijmegen in voorloopige hechtenis gesteld. Daar werden zij door de rijks- en gemeentepolitie van Overasselt aan een urenlang verhoor onderworpen. Aanvankelijk bleven zij volharden in de ontkenning, maar toén al het verzamelde bewijsmateriaal werd aangevoerd, viel een hunner door de mand en legde een volle dige bekentenis af, waarbij hij verklaarde, dat zijn broeder op den uitkijk had gestaan en de twee andere arrestanten met hem naar binnen waren gedrongen. Een andere verdachte bleek in het bezit te zijn van een zaagje, dat bij een inbraak te Wychen was gestolen. Hij werd duchtig aan den tand gevoeld en bekende ten slotte eveneens. Verder bleek, dat zij betrokken waren bij een inbraak te Gasselt (N.-B.), terwijl nog zeer vele inbraken en diefstallen in Ooste lijk Noord-Brabant door hen zijn gepleegd, waaromtrent het onderzoek nog gaande is. Voor de inbraak te Nederasselt zullen zij thans door de rechtbank te Arnhem wor den berecht, waarna zij ter beschikking van de justitie te 's-Hertogenbosch zullen worden gesteld, teneinde het loon voor hun misdrijven in Noord-Brabant te ontvangen. Uit dit alles is intusschen gebleken, dat rijks- en gemeentepolitie uit de betrok ken gemeenten, alsmede de marechaussee, door intensieve en volledige samenwerking een bende gevaarlijke misdadigers hebben onschadelijk gemaakt. INBREKERS AANGEHOUDEN. Dank zij de activiteit van rijks- en ge meentepolitie te Berkel is het gelukt de vermoedelijke daders te vatten van een in braak Zaterdagavond ten huize van den heer v. Loon aan de Nieuwstraat aldaar, gepleegd waar een bedrag van ruim 100 en eenige sieraden waren ontvreemd. Zaterdagavond waren twee verdachte personen met de autobus van het station Rodenrijs meegekomen en mede-inzittenden konden een vrij nauwkeurig signalement verschaffen. Het bleken twee beruchte Rotterdamsche typen te zijn, die thans in het Huis van Bewaring zijn ingesloten. BRUTAAL OPLICHTER AANGEHOUDEN De Larensche politie heeft een berucht oplichter gearresteerd, zekeren van H„ die den laatsten tijd in Laren woonachtig was. Op handige wijze en vooral door de voor komende manier, waarop hij optrad, heeft hij kans gezien den directeur van een olie- fabriek te Amsterdam een bedrag van 700 afhandig te maken, benevens een vrij be langrijk bedrag aan geldswaardige papie ren. Door middel van zijn vrouw, die vroe ger aan de kinderen van den directeur les sen gaf, kwam hij in relatie met den di recteur, wien hij mededeelde, dat hij ge- pensionneerd hoofdinspecteur van politie was* t— Hij was zeer bevriend met sir Henry De- terding, den minister van financiën en met minister-president Colijn, bericht de „Msbd." Door deze relaties was hij in staat zeer winstgevende zaken af te sluiten voor de oliefabrieken en hij ontvouwde den direc teur der oliefabriek een „zakenplan" waar bij ook de regeering gemoeid was. De di recteur was ten slotte zeer ingenomen met zijn zakenrelatie, vooral toen hij medege nomen werd naar Den Haag voor een be spreking met de regeering. Dat de minis ter niet aanwezig was, maakte de zaak niet minder geloofwaardig, daar de oplichter kans gezien had, den referendaris te over tuigen van zijn vriendschap met den mi nister, zoodat de directeur en zijn zaken relatie met voorkomendheid werden ont vangen. De directeur betaalde ten slotte al de on kosten in totaal een bedrag van 700 zelfs toen H. naar Londen moest „voor een bespreking met Sir Deterding". Aangezien van de mooie zaken echter niets terecht kwam zag de directeur ten slotte dat hij bedrogen was en deed aan gifte bij de politie. Hier bleek, dat H. een berucht oplichter en recidivist was. die reeds twaalf maal met den strafrechter in aanraking was geweest, wegens verduis teringen en oplichtingen en ongeveer 9 jaar in de gevangenis had doorgebracht. Heden zal H. ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld worden. De Amsterdamsche politie heeft beslag gelegd op een groot deel der geldswaardi ge papieren. OPIUMSMOKKELAAR AANGEHOUDEN. Rechercheurs te Rotterdam hebben op Katendrecht een Chinees aangehouden, die in het bezit was van een flinke hoeveel heid ruw opium, die hij aan den man wilde brengen onder zijn landgenooten. In de haven kwam gisteren een Engel- sche boot aan, die op de reis van Japan ook Hongkong had aangedaan. Aan boord van die boot was een Chineesch kwartier meester, de 23-jarige P. C„ die door zijn groote vakbekwaamheid zeer door den ka pitein werd gewaardeerd. Maar behalve een goed vakman was C. ook een goed koopman. Daarom kocht hij in Hongkong tien pond ruw opium en verpakte die in tien pak jes met de bedoeling, die in Nederland te verkoopen. De Chineesch verstopte het opium onder zijn hoofdkussen en niemand wist van de smokkelwaar in zijn bezit. In Rotterdam trok hij naar Katendrecht, beladen met het opium. De rechercheurs vonden 't verdacht, wat de C. daar sjouwde. Zij gingen naar hem toe en ontdekten de smokkelwaar. De partij ter waarde van ƒ600 werd in beslag genomen en de Chi nees in arrest gesteld. ZATERDAG 1 FEBRUARI. Hilversum IL 301 M. K.R.O.-uitzending. 4.005.00 H.I.R.O. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Gramofoonpl. en K.R,O.-orkest. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Sporthalfuurtje. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 Afgestaan aan de H.I.R.O. 5.00 Opera-programma. 5.30 Het K.R.O.-orkest. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht en Gra mofoonplaten. 7.15 Prof. dr. B. H. Molkenboer O.P. over „Erasmus' leven". 7.15 Lichtbakens, door Henri de Gree- ve pr. 8 00 Berichten en actueele aetherflisten. 8.40 Sta op de bres. 8.45 The Jungle Serenaders en K.R.O.- Melodisten. 9.30 Accordeon-programma en The Jung le Serenaders. 9.50 Vertelling van Wim Snitker. 10.05 Internationaal dansprogramnv 10.30' Berichten en accordeon. 10.45 Vervolg dansprogramma. 11.05 Gramofoonmuziek. Hilversum L 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Viool, piano en Gramofoonpl. 12.001.45 Trio Favoriet en Gramofoon platen. 2.00 Gramofoonplaten. 2.45 Filmpraatje. 3.05 „Beoefening der huismuziek". 3.30 Lezing, Gramofoonpl. 4.15 Orkest, solisten en VARA-tooneel. 5.40 Literaire causerie, Gramofoonpl. 6.30 Esperanto-uitzending. 6.45 VRO. 7.45 Relais uit Weenen (Omroeporkest, Wiener Sangerknaben en solisten). 9.00 Berichten, Orgelspel en mannenkoor „Orpheus". 10.00 Voordracht en Rep. v. d. Zesdaag- sche, Kopenhagen. 10.40 Berichten Gramofoonpl. 11.4512.00 Gramofoonplaten. D r o 11 w i c h 1500 M. 11.20 BBC-Northern-orkest, m.m.v. solist I.20 Commodore Grand Orkest. 4.35 Dulaykwintet. 7.20 Week-end-programma. 8.05 Calender's Senior Orkest, m.m.v. so list. 8.50 Variété-programma. 10.20 BBC-Theater-orkest. K e u i e n. 456 M. II.20 Orkest en solisten. 1.352.20 Gevar. concert. 3.20 Gevar. programma. 5.35 Kamerkwintet en pianoduo. 7.30 Bonte Avond. 9.55 11.20 Populair concert. HET NIEUWE EMPLOOI VOOR WERKLOOZE CHAUFFEURS. Smokkel-combinaties laten hen hun leven riskeeren. Gisteravond te ongeveer half acht na derde met groote snelheid een auto komen de uit België den kommiezenpost te Wern- houtsburg (gem. Zundert). Ondanks het stopsignaal der kommiezen en de aanwezig heid aldaar van verscheidene auto's welke ter visitatie stonden opgesteld, reed de vrachtauto met onverminderde snelheid door. Direct werden de marechaussees te Zundert telefonisch van het voorval in ken nis gesteld en de opperwachtmeester, de heer Wijlhuizen, trok er met eenige ma rechaussees op uit. Reeds spoedig zagen zij den verdachten wagen met groote snelheid naderen. Het stopsignaal werd gegeven maar ook nu trok de bestuurder zich daar van niets aan. De man haalde met zyn wa gen uit om de marechaussees te ontwij ken doch reed den opperwachtmeester daar bij tegen den grond. De heer W. kreeg daarbij slechts lichte kwetsuren. De chauffeur, die na de ainrijding zijn vaart iets verminderde, bood hierdoor den marechaussees gelegenheid op den wagen te springen, waarna zij hem konden dwin gen te stoppen. De man bleek een werkloos Rotterdam mer te zijn, die niet voor eigen rekening maar voor een smokkelcombinatie het zaak je opknapte. Hij verklaarde bij vergissing dezen weg te hebben gereden, daar het zijn bedoeling was geweest over Achtmaal te rijden, een plaats waar het hem reeds en kele malen beter was gelukt dan thans veilig over de grens te komen. Na zijn verhoor is hij in de marechaus see-kazerne in arrest gesteld. De auto, welke 400 K.G. Belgische sui ker en 50 K.G. Belgische margarine be vatte, is in beslag genomen en naar den ontvanger in Breda overgebracht. „Msbd." DOKTER ONTBOD^* PER RADIO. Gistermiddag werd te IJmuiden een ra dio-gram ontvangen van het Noorsche mo tortankschip „Europe", op weg van Port Arthur in Mexico naar Amsterdam, met het verzoek, bij aankomst te IJmuiden een dokter aan boord te willen zenden. Toen het schip om vier uur IJmuiden binnen kwam, begaf zich onmiddellijk een dokter aan boord. Het bleek, dat een matroos een diepe hoofdwonde had opgeloopen, door dat hij met zijn hoofd in aanraking was gekomen met een zware deur. Na te zijn be handeld, werd de man van boord gehaald en in het Zeemanshuis te IJmuiden opge nomen, waar hij onder dokters behandeling zal blijven, tot het schip uit Amsterdam vertrekt. Radio-Paris 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 4.20 Pascal-orkest. 8.20 Kwartetconcert. 9.05 Operette-concert. 11.0512.35 Dansmuziek en populair con cert. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten. I.30 J. Schnyder's orkest. 2.20 Viool en piano. 2.50 Operaconcert. 4.20 Gramofoonplaten. 4.50 dito. 5 20 Populair concert. 6.35 en 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Relais uit Amerika. 9.00 Gramofoonplaten. 9.20 Dansmuziek. 10.30 dito. II..2012.20 Gramofoonplaten. 484 M.: 12.20 José Schnyder's orkest. I.30 Gramofoonplaten. 2.50 Viool en piano. 3.20 Dansmuziek. 4.20 Populair concert. 5.10 Gramofoonplaten. 5.35 Russische muziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest. 9 20 Variété-programma. 10.30 Kwartetconcert. II.2012.20 Dansmuziek. Deutschlandsender, 1571 m. 7.30 Verdi-concert m.m.v. solisten, koor en orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Zang en piano. 10.20—12.15 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf te Leiden 3e Programma. 8.00 Brussel VI. 9.20 Keulen. ±12.15 Brussel VI. 13.30 Brussel Fr. 15.20 Keulen. 17.20 Beromünster. 17.50 Parijs Radio. 18.20 Beromünster.. 18.30 Weenen. 19.25 Berlijn. 21.20 Paris Poste Par. of div. 21.50 Berlijn. 4e Programma. 8.05 Parijs Radio. 10.35 Londen Reg. 12.20 Droitwich. 14.50 Brussel VI. 16.35 Droitwich. 18.20 diversen. 18.50 Londen Reg. 20.05 Droitwich. 21.50 Londen Reg. 22.20 Brussel VI. 22.30 Londen Reg. (Wijzigingen voorbehouden). RECHTZAKEN DIRECTEUR VAN EEN MEELFABRIEK VOOR DE RECHTBANK. DE HOOGSTE BOETE GEEISCHT. Voor de Rotterdamsche Rechtbank had zich vandaag te verantwoorden de 53- jarige J. K. P. K. uit Rijswijk, directeur van de N.V. Meelfabriek der Nederland- sche Bakkerijen, die verdacht wordt van valschheid in geschrifte en poging tot oplichting. Meer dan een jaar geleden wees een on derzoek, dat de Rijksaccountantsdienst in stelde, uit, dat het Rijk via de crisisin stellingen een belangrijk bedrag als mono poliewinst te veel had gerestitueerd. De N.V. had pl.m. twee millioen gulden aan monopoliewinst' uitgekeerd. Het Rijk verleende terugbetaling van de in de op gaven verantwoorde partijen; uit het on derzoek bleek evenwel, dat de verkoopsta- ten waren opgemaakt aan de hand van hangende verkoopen. Toen deze transacties niet doorgingen, is den crisisinstellingen hiervan geen mededeeling gedaan, met het gevolg, dat het Rijk te veel een bedrag van 30.000 aan de N.V. restitueerde. De dagvaarding legt den directeur ten laste, dat hij in het tijdvak van 12 Augus tus 1933 tot 15 Januari 1935 opzettelijk, valschelijk in strijd met de waarheid heeft opgemaakt eenige verkoopsboeken door daarin eenige voorverkoopen te doen opne men, welke dan nader gespecificeerd wor den. De datum van die voorverkoopen was gesteld op een datum voor 14 Augustus, terwijl in werkelijkheid die verkoopen eerst hadden plaats gehad in October en December. Verder behelst de tenlastelegging, dat de directeur den kantoorbediende F. H. Westerberg heeft opgedragen de valsche boekingen te verrichten, en den procura tiehouder H. J. Kalt heeft uitgelokt tot de valschheid in geschrifte. Ten tweede is verdachte ten laste gelegd dat hij tusschen 1 Januari 1935 en 10 Ja nuari 1935 opzettelijk gebruik gemaakt heeft van de valsche of vervalschte koop- boeken, als waren deze echt en onver- valscht door deze aan den accountant* van den Crisisaccountantsdienst bij een ver richte controle ter beschikking te stellen. Na verhoor van verdachte en van getui gen eischte de Officier van Justitie een boete van 10.000, subsidiair 180 dagen hechtenis.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9