VRIJDAG 31 JANUARI 1936 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De oorlog in Oost Afrika. TWEE KEKKEN IN VLAMMEN. Afdeeling Italianen valt In hinderlaag:. Het hoofdkwartier van het Abessynische Noorderleger publiceert het volgende com muniqué: „Een Italiaansch luchteskader heeft het gebied van Addi Abbi in Tembien gebom bardeerd. Bij die bombardement is te Ar- feda de Mariakerk en te Tangoe de Mi- chaelskerk in vlammen opgegaan. „Een paar in dit gebied woonachtige mannen openden uit hun ouderwetsche ge weren het vuur op de vliegtuigen, waarvan er een zoodanig werd getroffen, dat het branderd ter aarde stortte. Een der inzit tenden trachtte zich door een parachute sprong in veiligheid te stellen. Hij kwam evenwel op een boom terecht, waaraan hij bleef hftngen. De beide anderen kwamen in de vlammen om. „Voorts heeft een uit 19 man bestaande patrouille onder dadjamatsj Sahie een af- deeling blanke Italiaansche soldaten nabij Makalle in een hinderlaag gelokt. Van de Italianen sneuvelden er 36. De overigen namen de vlucht, met achterlating van vijf vrachtauto's met munitie en levensmidde len. Het fort Tsjoema Abera, dat tijdens den grooten op 20 Januari begonnen veldslag door de Abessyniërs werd veroverd, be vindt zich, ondanks de herhaalde aanvallen der Italianen, nog steeds in onze handen. Bij de verovering van dit fort werden 13 geweren en 25 machinegeweren buitge maakt. Daardoor is de buit toegenomen tot 23 geweren en 125 machinegeweren. De veldslag duurt voort". RAS MOELOEGETA GEWOND. Zijn zoon gedood. Stefani seint uit Djiboeti: Volgens berichten van het Noordelijk Front wordt bevestigd, dat Ras Moeloegeta tijdens het Italiaansche bombardement van 15 Januari is gewond, terwijl zijn zoon tij dens hetzelfde bombardement gedood werd. Voorts verneemt het agentschap uit Dji boeti, dat daar berichten uit Addis Abeba zijn binnengekomen, volgens welke Euro- peesche kringen in de Abessijnsche hoofd stad het waarschijnlijk achten, dat binnen kort een revolte tegen den Negus zal uit breken. Teneinde de bevolking vertrouwen in te boezemen kondigen de leidende krin gen in Abessynië aan, dat binnen zeer kor ten tijd een beslissende slag zal worden ge leverd en dat tot dit doel aanzienlijke troe- penmassa's geconcentreerd zijn bij den pas van Adala, op een afstand van slechts 40 K.M. der Italiaansche stellingen van Wa dara, terwijl andere troepenafdeelingen zich in geforceerde marschen naar Yerga Al oef begeven, de hoofdstad van Sidamo. Intusschen zoo voegt Stefani hieraan toe voldoen deze aankondigingen de bevol king niet, die vreest, dat de regeering de waarheid omtrent den toestand aan het Zui delijk front verborgen houdt. Ras Desta in een klooster? Stefani meldt uit Aden: Uit Addis Abeba is bericht ontvangen, dat daar in welinge lichte kringen het gerucht de ronde doet, dat Ras Desta, liever dan zich bij den Ne gus aan te melden, die vastbesloten schijnt hem te straffen voor den door hem geleden nederlaag en hem uit zijn functie wil ont heffen, in een klooster wil gaan. MUSSOLINI ZET DOOR. Besluiten van den ministerraad. In den gisterochtend te Rome gehouden ministerraad heeft Mussolini een overzicht gegeven van de jongste ontwikkeling van de buitenlandsche politiek, voornamelijk inzake de Fransche regeeringscrisis en het Italiaansche memorandum, dat de feiten verband houdende met de concentratie van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee op onweerlegbare wijze heeft vastgelegd. Vervolgens besprak de Duce het groote belang van de overwinningen aan het Noor delijk en Zuidelijk front in Abessynië. Terwijl de troepen in Afrika hun uit houdingsvermogen toonen, gaat het volk voort aan de wereld een schouwspel van moed en kalmte te bieden en van onwrik bare vastberadenheid. Ten slotte verklaarde de Duoe, dat de op leiding van manschappen voor land-, zee- en luchtmacht zonder ophouden voortgaat; enkele maatregelen, welke de ministerraad gisterochtend heeft genomen, zooals requi site van wol, staan in verband met moge ken eischen van morgen. De ministerraad besloot, dat ieder Ita liaan tusschen 11 en 32 jaar in het be zit moet zijn van een persoonlijk boekje, waarin aanteekening wordt gehouden van zijn gezondheidstoestand en militaire op leiding. Dit staat in verband met de schep ping van de „gewapende natie"; zonder zulk een document zal het niet mogelijk zijn werk te krijgen. In het vervolg zal de militaire dienst tijd voor alle Italianen gelijk zijn zonder onderscheid van categorie. De ministerraad gaf evenwel den minis ter van Oorlog het recht jonge lieden, die zich in bijzondere familie-omstandigheden bevinden voor het einde van den dienst te ontslaan of hen zelfs geheel vrij te stel len. De beteekenis der rede van den Duce. Stefani meldt: de geheele pers doet uit komen, dat de redevoering van Mussolini tijdens den ministerraad een nauwkeurige beteekenis heeft, n.L de onwrikbaarheid van de Italiaansche politiek ten opzichte van Oost Afrika. Italië zal zijn weg ver volgen ondanks de sancties, ondanks iedere andere moeilijkheid of tegenstand, die zou kunnen opdoemen. Het zal slechts halt houden op het oogen- BUITENLAND DUITSCHLAND. Drie jaar Nazi-regiem HITLER SPREEKT TOT DE S.A. Appèl van de Oude Garde. Gisteren, 30 Januari, was het 3 jaar ge leden, dat rijkspresident von Hindenburg Hitier belastte met de functie van rijkskan selier. Dit feit werd in geheel Duitschland gevierd. Te Berlijn werd een appèl ge houden van de Oude Garde der S.A., waar bij Hitier zijn getrouwen heeft toegespro ken. „De 30e Januari 1933 was voor velen een wonder, zeide hij o.a., maar voor mij en mijn SA.-kameraden was die dag niet an ders dan. de vervulling van een zwaren strijd van 14 jaar. In dien strijd heb ik jul lie leeren kennen. Ik weet, alles wat jullie zijt, is door mij en wat ik ben, ben ik al leen door jullie. Er kan in de historie geen nauwere band bestaan tusschen leider en volgelingen, dan de band die ons bindt." „Kameraden, gedurende vetrtien jaar hebben we tezamen gestreden, wij mar cheerden tezamen van het niet tot de trot- sche hoogte van het heden. De wereld be grijpt dit niet, voor ons was het een harde strijd. Onze vijanden van thans zijn niet tegen ons omdat wij nationaal-socialist zijn, doch omdat wij Duitschland vrij en sterk maak ten. Het Duitsche volk is thans een, door het nationaal-socialisme, Duitschland zal niet meer terugvallen in de schande, waar uit ik het heb verlost. Wij zijn voor den vrede, de wereld moet weten, dat Duitschland vredelievend is, dat het den vrede bemint, zooals nog nooit een volk den vrede heeft liefgehad. Laten wij onze stem verheffen voor onze oude strijdkreet „zonder aarzelen, zonder vrees, zweren wij voor ons volk te strij den en ieder gevecht te aanvaarden, dat ons wordt opgedrongen." De Fuehrer sloot zijn rede met zijn SA- lieden te danken voor de offers, welke zij voor Duitschland hebben gebracht. GEEN VREES VOOR DE RIJNZONE. Verklaring van von Neurath aan de Britsche regeering. Volgens den diplomatieken redacteur van de „Daily TeL" heeft von Neurath aan de Britsche regeering de verzekering gege ven, dat de vrees, dat Duitschland spoedig de gedemilitariseerde Rijnzone zal bezetten, ongegrond is. De correspondent voegt hieraan toe, dat men in niet-officieele kringen den indruk heeft gekregen, dat de Duitsche delegatie bij de begrafenis van koning George wilde weten, onder welke voorwaarden Groot- Brittannië een nauwere aaneensluiting met Duitschland mogelijk achtte. FRANKRIJK. SARRAUT EN ZIJN PROGRAM. Regeeringsverklaring voor de Kamer. De nieuwe regeering-Saraut heeft giste ren voor de Kamer haar regeeringsverkla ring afgelegd. Daarin wordt o.a. gezegd: „Op het huidige oogenblik der wetgeven de periode, waarop de regeering, die thans voor u staat, de verantwoordelijkheid op zich neemt, kan zij geen vérstrekkende doeleinden onder oo^pn zien. Hoe zou zij ook een groot program kunnen voorleggen aan een parlement, welks Huis van Afge vaardigden aan het einde is gekomen van zijn werkzaamheden? De natuurlijke taak dezer regeering schijnt te zijn voor de groote verkiezingen ter vernieuwing van de Kamer alle waarborgen van onpartij digheid, rechtschapenheid, achting en vrij heid van stemmen en van meeningsuiting te verzekeren, welke de eer en het behoud van de instellingen der republiek vormen. Al is derhalve ons terrein van actie be perkt, toch staan wij geenszins op 't stand punt, dat onze taak zich er toe moet beper ken tot het zielloos verrichten van de af wikkeling van een wetgevende periode en het afdoen der loopende zaken, zonder in de toekomst te kijken. De economische crisis en haar scherpste van uiting: de werkloosheid, eischt een vastberaden optreden. Onze landbouw en onze wijnbouw, welker productie als voor naamste rijkdom van Frankrijk in een vol blik, waarop het den tegenstander de vre desvoorwaarden zal kunnen opleggen, die in staat zijn de verdediging van zijn be langen in Afrika te verzekeren. De Groote Fascistische Raad zal 1 Fe bruari bijeen komen. Olie-embargo zal Italië's actie niet tegenhouden. In de „Giornale d'Italia" schrijft Virginïo Gayda, dat Italië ook de petroleum-sanc- ties het hoofd zal bieden, zooals aan de an dere sancties, indien Genève hiertoe be sluit op last van Engeland. Een embargo op petroleum zal de actie van Italië niet tegenhouden en zal zijn vliegtuigen niet beletten te vliegen. Integendeel zal dit de herziening van de verschillende politieke waarden in Europa door Italië versnellen. Italië is noch verzwakt, noch geïsoleerd. Italië zal zich met alle middelen verzetten tegen de onrechtvaardigheid. Een petro leum-embargo heeft niet enkel een econo misch karakter, doch komt op militair en politiek terrein en zou Italië verplichten zijn positie te herzien en aan zijn actie een nieuwe oriëntatie te geven. vertrouwen uitgevoerd samenwerking met de belanghebbende kringen beschermd, ge revaloriseerd en door een schuldenrege ling vergemakkelijkt moeten worden, on ze handel en onze industrie, ons koloniale bedrijfsleven, zij allen wachten vol ver langen, na stoïcijnsch verdragen beproevin gen op een gunstige toekomst, waaraan wij nog grootere zekerheid moeten geven. Van het herstel dezer takken van bedrijf hangt voor het grootste deel de verbetering af van een financieelen toestand, die gebie dend onze zorg opeischt. Om de deze takken bedreigende catastro phe te bezweren, om onze.n franc, dien wij verdedigen willen, te behoeden, heeft het land sedert het begin van deze wetgeven de periode zware offers gebracht. Wij moe ten ons him waardig toonen door de vei ligheid te handhaven van het Fransche crediet, dat de voorwaarde en consequen tie is van een economische vernieuwing, welke ook de vruchtbare samenwerking der volken en noodzakelijkerwijze een at mosfeer van buitenlandschen en binnen- landschen vrede eischt. Frankrijk wenscht inderdaad voor alles de veiligheid en den vrede. Wij willen bei den beschermen door een steeds waarza- ma activiteit der nationale verdediging en door een zeer bestendige inspanning der nationale samenwerking. In onze betrekkingen met het buiten land wil de regeering de politiek voortzet ten, die Frankrijk sinds bijna twintig ja ren nastreeft en wel in het onveranderlijk teeken van twee eischen: instandhouding van den vrede door eerbiediging van de internationale verplichtingen en bevorde ring van de collectieve veiligheid volgens de principes van den Volkenbond. De re geering zal er door haar diplomatieke actie naar streven alles te bevorderen wat on der de aegis van den Volkenbond en in een geest van vriendschappelijk begrip de re geling van het Italiaansch-Abessinische ge schil en het staken van de wreede moord dadige vijandelijkheden vergemakkelijken en bespoedigen kan. Al haar inspanning zal derhalve er naar uitgaan voor de Europeesohe gemeenschap het voordeel van onze vriendschappen en onze pacten van bijstand te behouden, die alleen ten doel hebben den vrede binnen het kader van den Volkenbond in stand te houden en te organiseeren, onverschil lig of het om België, de Kleine Entente, Italië, Polen, de Sovjet-Unie of Engeland gaat, welks overeenstemming met Frankrijk voor Europa der essentieele vredsgarantie vormt. Op den grondlsag van een vérgaande Europeesohe overeenstemming is ook de goede wil opgebouwd van het republikein- sche Frankrijk om in te gaan op alle vreed zame aangelegenheden, waarbij het Fran sche land in de eerste plaats oprecht den goeden wil van Duitschlahd hoopt te vin den. ENGELAND. RONDREIS VAN DEN NIEUWEN KONING. Door de landen van het Imperium. Volgens den diplomatieken redacteur van de „Daily Herald" zou koning Edward VHI het volgend jaar direct na zijn kro ning een rondreis gaan maken door het ge heele Britsche Rijk, welke rondreis tien maanden zou duren. Naar Reuter echter meent te weten, is in verantwoordelijke kringen in het geheel niet het denkbeeld ter sprake gebracht van een rondreis door de dominions, die de ko ning volgens de „Daily Herald" na zijn kro ning zou maken. Het desbetreffende be richt wordt dan ook in elk opzicht voorba rig geacht. DE LONDENSCHE VLOOTCONFERENTIE De werkzaamheden der technische sub-commissie- ten einde. De sub-commissie voor technische aange legenheden van de Vlootconferentie, wel ke zich heeft bezig gehouden met de bestu deering der verschillende vlootbouwpro- gramma's, heeft gisteren haar werkzaam heden geëindigd en heeft een ontwerp aan genomen, dat vandaag zal worden voorge legd aan de voltallige conferentie. Volgens Reuter voorziet dit ontwerp in hoofdzaak in de uitwisseling van de vloot- bouwprogramma's gedurende de eerste vier maanden van ieder jaar. Nieuwe schepen zullen op z"n vroegst vier maanden na het tijdstip, dat hun bouw zal worden aangekondigd op stapel worden gezet. In het ontwerp wordt voorgesteld, dat de deelnemende staten voorloopig al- gemeene gegevens zullen verstrekken over hun bouwprogramma's Later, wanneer de schepen op st'apel zullen zijn gezet, zullen zij bijzonderheden over ieder sohip moe ten mededeelen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. MIJNONGELUK IN BR. INDIE In een steenkolenmijn in Iharia, in den Staat Bihar, heeft zich, naar uit Calcutta gemeld wordt, een hevige ontploffing voor gedaan. Tot dusverre zijn de lijken van vijf Indiërs en een Europeaan geborgen. Vier andere Europeanen en 15 Indiërs worden vermist. Er werden 29 Indiërs gewond. ACHT MILLIOEN SCHAPEN OMGEKOMEN Tijdens de periode van groote droogte, die onlangs in West-Queensland heeft ge- heerscht, zijn 8 millioen schapen omgeko men. WISSELLOOPER OVERVALLEN TE BERLIJN Woensdagavond werd een wissellooper aan den Kurfuerstendamm te Berlijn door twee onbekend gebleven personen over vallen en neergeschoten. De roovers ontkwamen met baargeld en chèques ter waarde van 15.000 Rm. Het slachtoffer moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Hij kan nog niet wor den gehoord; zijn wonden zijn levensge vaarlijk. De looper zou het geld van de Mitropa naar een bank brengen. HOFFMAN GELAST NIEUW ONDER ZOEK IN LINDBERGH-ZAAK Schrijven aan politiechef van New-Jersey Het onderzoek naar de ontvoering van Llndberg's zoontje is thans in feite her opend, en wel door een schrijven, hetwelk Hoffman, de gouverneur van den Staat New Jersey, heeft gebracht aan Schwartz- kopf, den chef der politie van genoemden Staat. In dit schrijven verzoekt de gou verneur den politiechef „het diepgaande en onpartijdige onderzoek voort te zetten, ten einde allen op het spoor te komen, die bij de ontvoering van Lindbergh's baby betrokken zijn geweest". Hoffman somt vervolgens tal van rede nen op, die hem tot de meening doen overhellen, dat Hauptmann niet de eenige ontvoerder is geweest. RECHTZAKEN De bankfraude te Wormerveer DE WORMERVEERSCHE DEBACLE. Zes jaar tegen bankier Schaap geëischt. Bij de voortgezette behandeling door de Amsterdamsche rechtbank van de straf zaak Schaap merkte de officier van Justi tie, mr. W. M. Paardekooper Overman in zijn requisitoir op, dat dit de eerste maal is, dat een dergelijk misdrijf voor den Ne- derlandschen rechter wordt behandeld. Hij vestigde de aandacht op het raffine ment, waarmede verdachte te werk is ge- gaan. Een woord van medeleven met de gedupeerden is hier wel op zijn plaats. Spr. had er prijs op gesteld, dat alle gesto len effecten ter zitting overgelegd werden. Het is n.l. niet alleen de plicht van den officier den verdachte te doen straffen, maar ook den bestolenen hun eigendom te rug te geven. Spr. hoopte, dat uit het von nis zou blijken, dat het algemeeh rechts gevoel in dezen bevredigd zou worden. Overgaande tot een beschouwing over de tenlastegelegde feiten, stelde spr. vast, dat het misdrijf gerangschikt moet wor den onder diefstal met behulp van valsche sleutels. Voorts vestigde spr. er de aan dacht op, dat de firma Schaap reeds jaren met financiëele moeilijkheden te kampen had en dat verdachte, instede van orde in zijn zaken te scheppen, overgegaan was tot de bekende handeling en wel met on gelooflijke brutaliteit. De officier vond hier een zware straf op zijn plaats en eischte wegens diefstal met behulp van valsche sleutels zes jaar ge vangenisstraf, met aftrek van voorarrest en met last van afgifte van de gestolen stuk ken aan de eigenaars. Pleidooi. Vervolgens hield de verdediger mr. Muller Massis zijn pleidooi. Spr. wees er op, dat verdachte alles eerlijk heeft opge biecht en niets heeft achtergehouden bij zijn bekentenis. Spreker ging de oorzaken na, die tot de debacle van de fa. Schaap hebben geleid. Toen de positie van de fir ma onhoudbaar werd, had verdachte het faillissement moet eb aanvragen. Dan had hij een rustiger en beter leven gehad dan hij nu heeft. Het faillissement wilde verdachte echter vermijden, koste wat het kost, om zijn ouders en zijn vrouw te spa ren. Verdachte heeft toen geprobeerd de zaak te redden door de diefstallen. Hij verwachtte, dat de koersen wel weer in de hoogte zouden gaan en dan kwam alles wel weer in het reine. De koersen gingen echter omlaag, de tekorten werden grooter en het aanwezige geld minder. Spr. verbaasde zich er over, dat de fa brikant van de safes zoo maar op verzoek van verdachte bijpassende sleutels en nieu we sloten leverde. Als de wetgever dat vooruit had gezien, aldus spr. had hij een speciale wet om dat te verbieden, gemaakt. Spreker meende, dat door de handelwijze van den safe-fabrikant het aan verdachte wel heel gemakkelijk is gemaakt de sloten op de safes te veranderen. Spr. bestreed, dat er met valsche sleutels gewerkt is. De sleutels zijn immers passend en voor de betrokken safes bestemd, door den fabri kant geleverd. Met nadruk wees spr. er op, dat ver dachte de effecten niet gestolen heeft voor zijn persoonlijk voordeel. Verdachte heeft niets dan ellende en verdriet van zijn daad gehad. Verdachte ziet ten volle het strafbare van zijn handeling in en zijn vaste voor nemen is dan ook, ondanks dat de schuld- eischers een accoord van 25 pet. hebben aanvaard, eens de gestolen gelden zooveel mogelijk terug te betalen. Zoo buitengewoon erg achtte spr. de daad van verdachte niet. Verschillende banken hebben ook verkeerde manipula ties toegepast om zich te redden en zij wer den daarbij geholpen door gunstige koers- verhoogingen van de effecten. Dit voor deel had verdachte niet. Wie zijn de gedu peerden? Niet de safehouders, die hun effecten terugkrijgen, maar de verzeke ringmij en en banken. Voor hen. beteekent het verlies slechts een half procent divi dend minder. Tenslotte verzocht spr. clementie voor verdachte. De president bepaalde de uitspraak op 13 Februari. HAAGSCHE RECHTBANK. Een botsing met „De Princevlag." De arts A. A. M.de G., te Wasse naar is dor den Haagschen Kantonrechter ver oordeeld tot zes dagen principale hechtensi, omdat hij op Zondag 3 Juni 1934, op den Vredenburchtweg te Rijswijk, bij het in halen en voorbijrijden van een andere auto, met zijn auto naar rechts inplaats van naar links is uitgeweken en daarbij op een in dezelfde richting marcheerende afdeeling van de vereeniging „De Prince vlag" is ingereden, met het gevolg, dat^een aantal marcheerende personen overhaast opzij moest springen en een hunner door verdachte is aangereden. Verdachte stond heden in hooger beroep van dit vonnis voor de rechtbank te 's-Gravenhage terecht. Hij werd bijgestaan door mr. Rolandus Hagedoorn als verde diger. De officier van justitie, mr. Rouffaer. had een aantal leden van „De Princevlag", die den marsch medemaakten, gedagvaard o.m. den accountant Slebos, uit Utrecht, die verklaarde, dat de verdachte aanvan kelijk achter den troep reed, doch na het geven van signalen trachtte de auto van de jury, waarin ook de tijdopnemer zat, te passeeren. Dit was echter onmogelijk, omdat de weg ter plaatse slechts 5 meter breed is en deze auto links van den weg naast den troep reed. Getuige, die gevaar van aanrijding meende te zien, sprong op de treeplank van verdachte's auto en drukte de handle naar beneden. Uit dit ge tuigenverhoor bleek, dat de verklaringen niet klopten met die in vorige instantie afgelegd, want thans beweerde verdachte nadrukkelijk, dat er in het geheel niets was gebeurd en dat verdachte's auto geen oogenblik naast die van de jury is ge weest, hetgeen in strijd is met hetgeen hij vroeger verklaarde, zoodat de president mr. De Joncheere, constateerde, dat de vroeger onder eede afgelegde verklarin gen valsch moesten zijn. Op de vraag van Mr. Rolandus Hage doorn of getuige het niet gevaarlijk achtte aan de handle te trekken, zeide getuige, dat hij meer gevaar zag in een aanrijding van de wandelaars. Rechter Mr. Haga: Was U misschien driftig? Als getuige antwoordt dat hij geen bepaald standpunt innam, merkte Mr. Haga op, dat zelfs leden van „De Prince vlag" driftig kunnen zijn. Getuige Koning, verklaarde te hebben gezien, dat verschillende personen wer den aangereden, maar hij kon zich niet meer precies herinneren hetgeen hij vroe ger daaromtrent heeft verklaard. Getuige Berlett, voorzitter van de ver eeniging heeft gezien, dat verdachte's auto wel naast die van de jury reed. Nadat deze laatste was doorgereden, heeft verdachte de auto links gepasseerd. Van een aanrij ding heeft getuige niets gezien, wel hoor de hij protesten. Getuige De Geus, in de dagvaarding als de aangeredene aangeduid, zeide, dat het spatbord van verdachte's auto hem tegen het dybeen raakte, waardoor een lichte schaafwond ontstond. Hoewel getuige aan vankelijk verklaarde, dat hij geheel rechts van den weg heeft geloopen, kwam vast te staan, dat hij zich links van den weg bevond. Getuige A. Tak, chauffeur van de jury auto heeft voortdurend signalen hooren geven. Hij bleef evenwel rijden omdat er tijd opgenomen moest worden. Het O. M., waargenomen door Mr. Rouf faer, zeide, dat verdachte twee fouten be ging, nl. rechts van een auto willen pas seeren en bovendien hoogst onsportief op treden, door voortdurend toeteren en schokkend rijden. Als een koppige boer heeft verdachte willen doorrijden en ge zien deze onbehoorlijkheid is hem deze straf opgelegd. Spr. achtte die echter te forsch en requireerde thans, met vernie tiging van het vonnis, opleggen van een geldboete van 200.subs. 20 dagen. Mr. Rolandus Hagedoorn hield daarna zijn pleidooi. Uitspraak 13 Februari a.s. Een snoek van nog geen 40 e,m. De 21-jarige vischkooper K. H. uit B ar- woudswaarder is door den Delft- schen Kantonrechter zonder straf naar huis gezonden, nadat gebleken was, dat de snoek, welke hij gevangen had, zoo dicht de 40 c.m. naderde, dat een minu- tieuse meting noodig was om dit te con- stateeren. De ambtenaar van het O. M., die zich stipt aan de bij de Visscherijwet genoemde maat hield, kwam in hooger beroep. Verdachte gaf toe dat de snoek nog niet ten volle 40 c.m. mat. Het O. M., waargenomen door Mr. Rouf faer, vroeg vernietiging van het vonnis in prima gewezen en vorderde 5 subs. 5 dagen. President Mr. De Joncheere vroeg den verdachte of hij geen maatstokje bij zich droeg. Neen, luidde het antwoord. Nu steekt U er voortaan een bij U, hernam de president, en ais de snoek dan geen 40 c.m. meet, gooi hem dan terug in het wa-, dan is iedereen tevreden en.... de snoek ook. Uitspraak 13 Februari a.s. Denkt u eraan, dat stilstaande auto s tegenwoordig weder verlicht moeten zijn?

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6