VRIJDAG 31 JANUARI 1936 VERKIEZING RIJNLAND. Herstemming noodzakelijk. Het resultaat van de gisteren gehouden stemming voor hoofdingeland plaatsver vanger in het 7e District van Rijnland (Leeghwater) was, dat waren uitgebracht op den heer J. Blom te Haarlemmermeer 164 stemmen en op den heer Joh. van Reeu- wijk te Huigsloot 142 stemmen, terwijl op den heer J. B. V. M. J. v. d. Mortel te Noordwjjk 85 stemmen en op den heer C. M. Verkujjl te Haarlemmermeer 32 et. wa ren uitgebracht, zoodat een herstemming noodzakelijk is tusschen de heeren J. Blom en Joh. v. Reeuwijk, LUSTRUM-VIERING K. J. M. V. Het Triduum, hetwelk op waarlijk tref fende wijze door den Weleerw. heer W. Hessing werd geleid, is gisterenavond ge sloten. De inzet van de Lustrum-viering i3 daar door in alle opzichten geslaagd. De deelname was groot en laten wij het eerlijk bekennen, dat de opkomst grooter was, dan het bestuur verwachtte. A.s. Zondag bij de H. Mis in de Lidwina- kapel moet de deelname die van het Lustrum-Triduum nog overtreffen, dan wordt op waardige wijze de Lustrum-vie ring voortgezet. Het spreekt vanzelf, dat het bestuur ook gaarne bij de H. Mis de oud-leden in zijn midden ziet. Na afloop der H. Mis zal de Weleerw. Mo derator de nieuwe leden installeeren. Vervolgens verwijzen wij nog naar de advertentie van morgenavond voor den Lustrum-dansavond, op Zondag 9 Februari in den foyer der Stadsgehoorzaal. K. J. M. V.-ers, maakt ook den dans avond tot een succes en een waardig slot van onze prettige Lustrum-viering. R. K. HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Donderdagavond hield de H. K. W. in Huize Maria een goed bezochte ledenver gadering onder presidium van den heer A. Devilé. Na opening en lezing der' no tulen, memoreerde de voorz. in korte trekken de uitstekend geslaagde viering van het 25-jarig bestaan der afdeeling, bij welke gelegenheid de afdeeling een keu rig vaandel heeft gekregen, een vaandel waarmede de afdeeling voor den dag kan komen. Gaarna zag het bestuur, dat één der leden zich bereid verklaarde om., als vaandeldrager bij processie's en dergelijke gelegenheden te willen fungeèren. De heer Goddijn stelde zich hiervoor beschik baar, hetgeen dankbaar werd aanvaard. Inzake het Manufacturen-brevet, het welk voor de bedienden in deze branche van groot nut kan zijn, is door het bestuur overwogen om een cursus hiervoor in het leven te roepen. Leden, welke hiervoor interesse hebben kunnen zich hiervoor bij het bestuur aanmelden, terwijl dan tevens overleg met de andere organisaties kan plaats hebben voor samenwerking. Door den voorz. werd alsnog medegedeeld dat door de feestviering en de bijstand aan uitgetrokken werklooze collega's verleend, de kasmiddelen het niet hebben toegelaten aan de werklooze collega's een Kerstgave te verstrekken doch als alle collega s de ingezette hulpactie blijven steunen, zal met Paschen een extra uitkeering kunnen worden verstrekt. De heer Simons deed nog het voorstel om de hulp-actie het geheele jaar intact te houden, een voorstel hetwelk het be stuur gaarne overnam. Ingekomen was een schrijven van Ka tholiek Leiden over de 3e Jaarvergadering, welke in Maart a.s. zal plaats hebben. Hiervoor kwamen geen voorstellen vanuit de vergadering. Door het H. B. was een circulaire ge zonden over de propaganda met de ver strekte brochures en vestigde er tevens de aandacht der leden op, dat het e.v. Orgaan van groote propagandistische waarde zal zijn. Redenen waarom zij verzochten dit onder de aandacht te brengen van de on georganiseerde collega's. Over de nieuwe contributieregeling was nog een aanvullend schrijven gekomen, waarvan nota werd genomen. De heer Lombert vondt het spijtig ieder jaar maar weer te moeten spreken over de nalatig heid der leden met de terugzending van de jaarlijksche vragenlijst. Wel hebben velen hieraan gevolg gegeven, maar toch zijn er nog veel te veel welke achterwege blijven, spr. kan zulks niet goed begrij pen, omdat het toch in het belang der le den zelf is, de vragenlijst ingevuld terug te zenden, spr. hoopt, dat nu binnen af- zienbaren tijd alle lijsten binnen mogen komen. De stemming voor het verkiezen van een lid van den Bondsraad, waarvoor de afd. Leiden geen candidaat heeft gesteld, had tot uitslag, dat uitgebracht werden 26 stemmen, waarvan op Ch. v. Loon te Gouda 24, C. W. v. Dam te Hillegom 4 en 2 blanco. Sinds de laatste vergadering waren als nieuw of van andere afdeeling overgekomen 8 leden waarvan er één op de vergadering aanwezig was, welke door den voorzitter van harte welkom werd ge- heeten. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake de aankondiging van een serie lezingen te Leiden over sociale onderwerpen door eenige zeer bekende en hoogstaande per sonen. De deelname hieraan zal f 2.be dragen, hetgeen wel eens een bezwaar kan zijn voor de werklooze bedienden, terwijl toch onder hen zeker interesse hiervoor zal bestaan. Door het bestuur werd toege zegd dat mochten werklooze collega's voor deze lezingen iets voelen, zij zich kunnen aanmelden bij den heer Lombert, waarna het bestuur eenige dezer op kosten der af deeling kan afvaardigen. Nadat nog uitvoerig was gesproken over het Manuf act uren-Brevet en over de af- deelings-verslagen in het Orgaan, sloot de voorzitter onder dank voor opkomst en de geanimeerde besprekingen deze bijeen komst met den chr. groet. DE GROENTENDISTRIBUTIE. Adres aan B. en W. Door de Leidsche vereeniging van hande laren in aardappelen, groenten en fruit is aan Burgemeester en Wethouders dezer ge meente volgend adres gezonden: In verband met het voorstel van B. en W. om over te gaan tjto distributie van groenten aan werkloozen, hield onze orga nisatie den 22 Jan. j.l. een openbare verga dering in 't Nut van 't Algemeen, welke bezocht werd door enkele. H.H. Gemeente raadsleden, het bestuur der Kamer van Koophandel, het bestuur der Afd. Klein bedrijf, het bestuur der L.M.C., voorts vele groentehandelaren en tuinders. In deze vergadering werd door de ge achte sprekers naar voren gebracht en overtuigend bewezen, dat Gemeentelijke distributie groot nadeel berokkent aan den bestaanden handel en tuinders en geen groot voordeel is voor de werkloozen. Er werd o.m. naar voren gebracht, dat er in schralen tijd groenten werden bijge- kocht door de Ned. Groenten- en Fruit- Centrale soms voor den prijs van 8 tot 15 cent per K.G. Daarna werd er toch ge distribueerd voor 3 cent per K.G. Dat dit een oneerlijke concurrentie vormt, behoeft geen betoog. Ook werd betoogd, dat de werkloozen niet gebaat zijn met goed- koope groenten als er geen geld is voor de andere ingrediënten, die er bijhooren. Voorts werd gemeld, dat de distributie groenten meest van mindere kwaliteit zijn dan de handel verwerkt. Zelfs het bestuur der Leidsche Tuinders-Patroonsvereeniging •vindt Leiden niet de plaats voor distribu tie van Gemeentewege, omdat, als er groen ten doordraaien, deze voor minieme prijzen in de volkszaken verkocht worden. Wanneer B. en W. toch willen overgaan tot deze distributie is onze vraag, of het dan kan geschieden met inschakeling van den bestaanden handel. 't Welk doende, enz. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST De jaarvergadering In het Nutsgebouw hield gisteravond de vereeniging tot bevordering der bouwkunst haar jaarvergadering. Vooraf was er ge legenheid een collectie foto's van Leiden's stadsschoon uit vroeger tijden te bezichti gen. Deze foto's waren afgestaan door den heer J. W. Kret. De voorzitter, de heer C. Ponsen, sprak een kort openingswoord, waarin hij herinnerde aan het 40-jarig be staan der vereeniging, dat dit jaar wordt herdacht, terwijl h;j voorts memoreerde het zeer bijzondere jubileum van den heer Fred. A. Wempe Sr., die al die jaren als secretaris heeft gefunctioneerd. Beide feiten zullen op een feestavond, op 11 Fe- 'bruari a.s., nog op bijzondere wijze worden herdacht. De heer Verhoog, oud-voorzitter der vereeniging, die niet op de feestavond aanwezig zal kunnen zijn, kreeg daarna gelegenheid om den heer Wempe toe te spreken. Spr. heeft den heer Wempe van jongsaf gekend en heeft hem in Bouw kunst altijd de rechte man op de rechte plaats geacht. Hij heeft zeer veel voor de vereeniging gedaan. Vele ups en downs heeft „Bouwkunst" meegemaakt en de heer Wempe heeft altijd hard gewerkt om de vereeniging door de moeilijkheden heen te helpen en haar tot bloei te brengen. Spr. dankte hem voor de steeds van hem ondervonden medewerking en bracht ten slotte een „hij leve hoog" op den jubi laris uit. De heer Wempe sprak een kort dank woord en las daarna de notulen, die onver anderd werden vastgesteld. -Daarna hield de eere-voorzitter der ver eeniging, de heer Jan de Quack, uit Den Haag, een voordracht over „Spellingpro blemen (Architectuur in letter- en woord beeld"). Het is nu al jarenlang de gewoon te, dat de heer de Quack op de jaarver gadering als spreker optreedt en altijd weer weet hij zijn gehoor op een bijzon dere wijze te boeien. Spr. wees er op, dat de spelling-Marchant niet zoo ingrijpend is, maar slechts betreft futiliteiten. Van een herziening der Nederlandsche taal is eigenlijk geen sprake. De bedoeling van elk taai-eigen is ge weest om de gedachte van den mensch op de meest eenvoudigste wijze tot den ande ren mensch te brengen en men nam daar bij de grafiek te hulp. Eigenaardig is dat bijna alle volken 26 letterteekens noodig hebben om detaal in schrift vast te leggen, Spr. heeft zelf ook een nieuwe spelling samengesteld en deze aan minister Mar- chant gezonder zonder er echter taal of teeken op te hooren. Deze spelling heeft spr. genoemd Res Nova. Spr. gaf hiervan een uitvoerige uiteenzetting. Het is, vol gens spr., noodig dat de stomme e een eigen teeken krijgt en bovendien eenige nieuwe medeklinkers worden in het leven geroepen. De spelling moet over de heele linie gewijzigd worden, waarbij de schrijf taal zich geheel bij de spreektaal aansluit. Spr. wil de spraak van onze Landsvrouwe als norm aannemen en gaat dan verder met zijn fantastische spelling-revolutie, die hy blijkbaar serieus bedoelde hoewel wij ieder oogenblik verwachtten, dat hij zeg gen zou: Het is maar een grapje. De heer Quack zei dit echter niet, maar bleef tot aan het einde zijn Res Nova met edel vuur verdedigen. De voorz. sprak een dankwoord voor de interessante lezing, al vreesde hij dat de denkbeelden van den heer Quack voor- loopig wel niet verwezenlijkt zouden wor den. Na de pauze bracht de secretaris, de heer Fred. A. Wempe, zijn jaarverslag uit, waarin een overzicht werd gegeven van de werkzaamheden der vereeniging in 1935. Aan het eind gaf spr. in rijm nog een indruk van zijn werk in de afgeloopen 40 DE LEIDSCHE COURANT jaar, waarvoor hij steeds met hart en ziel bezig is gewest. De heer Ponsen sprak een hartelijk dankwoord voor dit keurige verslao. Ook het verslag van den penningmeester werd uitgebracht en goedgekeurd. Er is een klein batig saldo. Het verslag van de kas- commissie luidde gunstig. De' penningmees ter werd voor zijn gehouden beheer gedé- chargeerd. Bij de bestuursverkiezing werden in plaats van de heeren C. A. P. Minderhoud en A. J. Turion gekozen de heeren Stig- ter en Sweris. De voorzitter werd bij accla matie herbenoemd. Nadat nog enkele huis houdelijke zaken waren behandeld werd de vergadering gesloten. DR F. FEIGL UIT WEENEN IN ONS LAND. Op uitnoodiging van de Organisatie van Natuurphilosophische en Technologische Faculteiten in Nederland zal dr. F. Feigl uit Weenen in ons land een vijftal voordrach ten houden en wel 3 en 4 Februari a.s. resp. te Leiden en Utrecht over „Qualitative an organische und organische Analyse mdt Hil- fe von Tüpfelreaktionen mit besonderer Berücksichtigung von Katalysenreaktionen" en 5, 6 en 7 Februari a.s. resp. te Amster dam, Delft en Groningen over „Qualitative anorganische und organische Analyse mit Hilfe von Tüpfelreaktionen". Voor nadere inlichtingen betreffende de ze tournee wende men zich tot de ab-actis van bovengenoemde Organisatie, den heer J. H. G. Ferm an, Witte vrouwensingel 39, Utrecht. Prof .dr. C. J. van Nieuwenburg uit Delft schrijft ons over dr. Feigl het volgende: Aan dr. Fr. Feigl uit Weenen, die in de week van 39 Februari hier te lande spreekt voor verschillende Faculteitsver- eenigingen, heeft de kwalitatieve chemische analyse, meer dan aan iemand anders, haar verhoogde belangstelling en haar nieuwen bloei te danken. Een vijftiental jaren gele den was deze tak van wetenschap merk baar verstard, zoowel naar haar methodes als naar haar systematiek. Weliswaar was de jonge microchemische analyse, niet het minst door Nederlandsche onderzoekingen, tot behoorlijke, zelfstandige ontwikkeling gekomen, maar van een werkelijk bevruch tende invloed daarvan op hat moedervak was toch eigenlijk nog geen sprake. Het is Feigl geweest, die door het ontsluiten van een grensgebied, dat men als de semi-micro- methodiek zou kunnen aanduiden, tusschen beide een brug heeft 'geslagen. Zijn druppel analyse, veelal met behulp van uiterst ge voelige, organische reagentia, heeft ons niet alleen een aantal goede, sterk overtui genden indentitaitsreacties geleverd, maar heeft bovendien haar stempel gedrukt op den geheelen „stijl" van het kwalitatieve chemische onderzoek. Vooral sinds hy de zelfde methodiek in de laatste jaren ook heeft bruikbaar gemaakt voor het aantoo- nen van bepaalde groepen in organische moleculen, is de vruchtbaarheid van zijn denkbeelden wel ten duidelijkste gebleken. Bovendien heeft hij de analyse verrijkt met een aantal methodes, waarbij wordt ge bruik gemaakt van het katalytisch effect van sommige ionen en waardoor het aantoonen en bepalen van uiterst kleine hoeveelheden van deze ionen mogelijk wordt. DE WERKLOOSHEID Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de volgende personen als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 4; Be hangers 34; Betonwerkers 76; Betonvlech- ters 43; Fundeeringwerkers 1; Glazenma kers 1; Glazenwasschers 12; Granietwer kers 13; Grondwerkers 111; Heiers 3; Met selaars 174; Opperlieden 127; Schilders 252; Sloopers 7: Steenbikkers 2; Steenhou wers 3; Straatmakers 9; Hulpstraatmakers 11; Stucadoors, witters 71 Timmerlieden 302; Uitvoerders 6; Voegers 22; Ongesch. Bouwarb. 10; totaal 1294. Fabrieksarbeiders: Bleekers 15; Lompen sorteerders 21; Vellenblooters 3; Zeepfabr. arb. 5; Steenfabr.arb. 133; Ongesch. Fabr. arb. 78; totaal 255. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 99; Reizigers, Colp. 38; Winkelbedienden 35; Incasseerders 11; Musici 7; Overheidsperso neel 11; Onderwijzers 11; Verplegers 2; to taal 214. Hotel-café-pers.: Huispersoneel 16; Kell- ners 45; Koks 10; totaal 71. Houtbewerkers: Beddenmakers 1; Hout bewerkers 84; Kistenmakers 8; Kuipers 9; Lijstenmakers 4; Mandenmakers 2; Meu belmakers 30; Meubelstoffeerders 20; Poli- toerders 2; Ongesch. arbeiders 30; tot. 190. Kleermakers: Kleermakers 71; Kappers 6; Schoenmakers 8; totaal 85 Land- en Tuinarb. Bloemisten 48, Land arbeiders 27; Tuinlieden 32; Warmoeziers 14; Ongesch. Landarb. 9; totaal 130. Metaalbewerkers: Bankwerkers 124; Blik- bewerkers 33; Burgersmeden 41; Crasseurs 1; Electriciens 56; Gasfitters 13; Gereed schapmakers 3; Instrumenmakers 7: Iso- leerders 6; Kernmakers 1; Kettingsmeden 31; Klinkers 15; Koperslagers 4; Lab. Be dienden 1; Lasschers 10; Loodgieters 57; Machinisten 27; Metaalboorders 6; Metaal draaiers 16; Metaalschavers 2; Metaalslij pers 3; Metaalzagers 1; Monteurs 1; Piano stemmers 1; Polijsters 1; Ponsers 6 Rijtuig schilders 1; Rijwielherstellers 15; Scheeps- timmerl. 11; Stokers 24; Tegenhouders 18; Verw. Monteurs 18; Voorslaanders 8; Voor- warmers 4; Vulcaniseurs 2; Vuurwerkers 10; Wagenmakers 7; IJzerwerkers 54; Zandvormers 4; Zilversmeden 1; Ongesch. Arbeiders 43; totaal 709. Sigarenmakers: Sigarenmakers 6; Sig.- sorteerders 4; Strippers 1; totaal 11. Technici, Opzichters: Bedrijfslijders 7; Technikers 10; Teekenaars-Opz. 17; Werk meesters 16; totaal 50. Textielarbeiders: Hekelaars 4; Katoen drukkers 29; Kluwers e.a. 9; Luikers 10; Plaatsnijders e.a. 25; Schrobbelaars 3 Spin ners 44; Spoel ers 3; Sterkers 8; Strijkers 12; Wevers 108; Wolbewerkers 37 Ongesch. Textielarb. 63. Totaal 350. Transportarbeiders: Chauffeurs 119; Em- balleurs 4; Exp. knechten 20; Koetsiers 17; Loopknechten 56; Magazijnkn. 65; Schip pers 106; Spoor- en Trampers. 14; Wakers 3; Transportarbeiders 64; Losse arbeiders 476; totaal 944. Typografen: Boekbinders 38; Boekdruk kers 14; Fotografen 2; Hulp-Vakarb. 5; Letterzetters 24; Steendrukkers 2; tot. 85. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 92; Mo- lenaers 1; Ovenisten 4; Slagers 62; Suiker werkers 25; Wijnkooperskn. 7; Zoutzieders 3; Zuivelbereiders 3; Ongesch. Voed.arb. 42; totaal 239. Vrouwen: Breisters 1; Bakers 1; Bor duursters 1; Naaisters 16; Maasters 1; Win keljuffrouwen 22; Kantoorpersoneel 33; Leerl. Kapsters 5; Apothekersass. 1; Mees ters in de Rechten 1; Onderwijzeresen 4; Boekbindters 1; Kinderverzorgsters 3; Ser veersters 1; Strijksters 2; Verpleegster 11; Teekenaressen 1; Huisel. Diensten 167; Fa- brieköarb. 52; totaal 323. Alg. totaal 4950; 31 Jan. 1935 4573; l.Fe- bruari 1934 3638. Ben. 57 ged. werkl. en 5 werkverschaffing. LUIT. FRIJLINK BENOEMD TOT KAPITEIN. Bij K.B. van 30 Jan. is met ingang van 1 Maart benoemd en aangesteld tot kapitein bij het 10e regiment infanterie de le luite nant G. D. Frijlink van het 4e regiment in fanterie. De Leidsche Belasting-Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand 15.115.84 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens 580.94 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mo gelijk ten kantore van den dienst, Nieuwe Rijn 22, moeten worden ingeschreven. 1 i ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Indisch Recht de heer G. J. Ebbink, Leiden; propaedeutisch examen Godgeleerdheid de heer H. G. van Duyl, Hilversum; artsexamen 1ste gedeelte K. E. H. P. Neering, den Haag; Bevorderd: tot arts W. A. Oudshoorn, den Haag en R. Frant, Haarlem. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Uien is het product waar voor gedurende het geheele seizoen nim mer belangstelling is geweest. De voorraad die meer dan voldoende was, deed de prij zen steeds laag houden. Een enkele maal kwam er wel een vleugje doch het was van korten duur. De laatste dagen is het weer vrij slecht gesteld met de prijzen. Betaald werd thans van 1.40 tot 2.20 per 100 K.G. Zoo laag is het nog niet geweest gedurende het seizoen. Niet veel beter ging het met knolselderie. Voor dit product moet het winterweer zijn om meer vraag te krijgen. De prijzen blijven steeds op het niet loo- nende niveau, van 2.tot 3.70 per 100 knollen. Soms draaide een partijtje zelfs door, waarvoor dan 2.per 100 stuks wordt vergoed. Beter ging het af met de an dere artikelen, koolsoorten, waschpeen, kroten. Roode kool kon gemakkelijk van 10.80 tot 22.10 opbrengen. Ook voor gele bleek goede vraag te bestaan met hooge prijzen, die trouwens toch niet loon end waren vanwege het slechte beschot. Ook groene kool ging vlot weg tegen 3.20 tot 4:70 per 100 stuks. Waschpeen in de goede kwaliteit kon gemakkelijk koopers krijgen tegen beste prijzen, van 8,75 tot 10.75 per 100 K.G. In tegenstelling met de ver wachting komt er van dit product nog aar dig wat aan de veiling. Grove peen brengt van 1.70 tot 1.80 per 100 K.G. op. Voor kroten nog steeds veel vraag met beste prij zen. 't Is wel een bijzonderheid, dat dit grove product, waarvoor als regel niet veel animo is, dit seizoen steeds goede prijzen opbracht. De laatste jaren is de uitkomst zoo bedroevend slecht geweest dat men de teelt moede werd. De uitplant is thans van dien aard geweest dat de vraag het aan bod dikwijls overtreft, met als gevolg goede prijzen, van 3.60 tot 4.30 per 100 K.G. Andijvie ging ook vlug weg. De aanvoer hiervan gaat geleidelijk verminderen. Be taald werd van 2.30 tot 3.30 per 100 struik. LAATSTE BERICHTEN PER LUCHTSCHIP NAAR INDIE. Besprekingen met dr. Eckener. Uit Genua ontving het A. N. P. heden een telegram meldende, dat tusschen dr. Eckener en vertegenwoordigers uit Neder land te Genua een overeenkomst was getee- kend voor een luchtschependienst tusschen Amsterdam en Batavia. Verder zou door de onderteekening van deze overeenkomst de mogelijkheid zijn besproken, in Genua een tusschenlandingsstation op de nieuwe lijn te vestigen. Bij informatie ter bevoegder plaatse ver nam het A. N. P., dat, hoewel nog geen be richt uit Genua was ontvangen, boven- EERSTE BLAD - PAG. 3 BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Ondertrouwd: W. J. Hengeveld jm. 24 j. en R. E. v. d. Hoeven jd. 23 j. J. L. Springer jm. 27 j. en M. E. du Prie jd. 22 j. L. v. d. Burg jm. 26 j. en J. Nieu wenburg jd. 20 j. Overleden: M. Blonk m. 70 j. staand telegram in dezen vorm niet als juist kan worden beschouwd. De heer Bronsen heeft op zyn reis naar Ned. Indië hij vertrekt heden met het motorschip „Marnix van St. Aldegonde" van Genua naar Batavia de gelegenheid benut, dr. Eckener, die momenteel aan de Riviera vertoeft, te Genua te ontmoeten en met hem een bespreking te hebben over de reeds lang bestaande plannen van het Syndicaat voor Luchtschipverkeer met Ned. Indië, waarvan de heer Bronsen voorzit ter is. Verder vernemen wij, dat de heer Bron sen op zijn reis naar Genua een bezoek heeft gebracht aan Friedrichshafen om al daar op de werk de nieuwe Zeppelin in oogenschouw te nemen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Hedenmorgen is door onbekende oorzaak de groote boerderij van den heer N. Kraak te Echten tot den grond toe afgebrand. Twee paarden en een koe kwamen in de vlammen om. De inboedel en de winter voorraden verbrandden geheel. Vijftig stuks vee wist men met groote moeite naar bui ten te brengen waarbij eenige dieren brand wonden opliepen. De schade wordt door verzekering gedekt. INBREKERS AAN HET WERK. In den afgeloopen nacht is ingebroken bij den molenaar Weggeman te Marle on der Hellendoorn. De dieven zijn binnenge komen door een kelderraam. Nadat zij het huis doorzocht hadden, zijn zij op de slaap kamer van de ouders van den molenaar te recht gekomen, waar de moeder ontwaakte door een lichtstraal, welke haar bescheen. Toen zij evenwel direct een lantaarn van een nabijstaande tafel nam en het licht daarvan op de inbrekers liet schijnen, na men zij ijlings de vlucht. Uit het hierop ingestelde onderzoek bleek, dat de inhoud van verschillende portemon- naie's was medegenomen. In totaal wordt plm. 170.vermist. De dieven, die de in braak blijkbaar goed hadden voorbereid, hebben het geheele huis ondersteboven ge haald. De brandkast in het kantoor hebben zij evenwel onaangeroerd gelaten. De tele foondraden waren doorgesneden. De politie van Hellendoorn heeft de zaak in onder zoek. TELEGRAMMEN SPOORWEGRAMP IN JAPAN. Vijftig doodenden gewonden. TOKIO, 31 Jan. (A. N. P.) Teh Noor den van Tsoeroega in de provincie Foe- koei is een personentrein verongelukt door het in beweging komen van groote massa's sneeuw. Drie wagens sloegen om. Volgens de eerste berichten zijn vijftig personen gedood of gewond. POLITIESARKAS OMGESLAGEN. Dertig dooden. BOGOTA, 31 Jan. (A.*N.P.) Op de Meta by Orocue is een politiebarkas tydens een zwaren storm omgeslagen en gezonken. Dertig opvarenden, onder wie 27 politie agenten, zijn om het leven gekomen. EEN BOMAANSLAG TE ALEPPO. DAMASCUS, 31 Jan. (A.N.P.) Be too gets te Aleppo hebben een bom geworpen naar de barakken van de plaatselijke troepen, waardoor verscheidene soldaten licht ge wond werden. De algemeene staking duurt nog voort. HEEFT ITALIË ROEMEENSCHE PETROLEUM GEKOCHT? GENèVE, 31 Jan. (A.N.P.) In Volken bondskringen verluidde gisteren, dat de Italiaansche regeering enorme hoeveelhe den Roemeensche petroleum heeft opge kocht, zoodat de behoefte tot 1937 gedekt zou zijn. KONDYLIS PLOTSELING OVERLEDEN. BELGRADO, 31 Jan. (A. N. P.). Uit Athene werd aan het agentschap Avala ge meld, dat de onlangs afgetreden minister president Kondylis plotseling is overleden. Kondylis had juist den nederlaag gele den tegen de Veniselisten bij de jongste verkiezingen van Zondag 1.1. Kondylis was lijdende aan angina pecto ris. Hij is overleden tengevolge van een beroerte. EEN STANDBEELD VOOR DOM BOSCO. VATICAANSTAD, 31 Jan. (A. N. P.). Hedenmorgen is in de basiliek van St. Pie- ter in tegenwoordigheid van 10.000 balilla's en vele autoriteiten op plechtige wijze een standbeeld voor den stichter der Salesia- nen Dom Bosco. Het beeld is geplaatst in een 17 M. hooge reis boven het bronzen standbeeld van St. Petrus.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3