STADS De 25ste R.A.1.-tentoonstelling» KERKNIEUWS Toewijding van het Bisdom aan de H. Maagd AGENDA NIEUWS VRIJDAG 31 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 Officieele opening door den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. - Voorzitter van de R.A.I. vestigt aandacht op het afnemen van het aantal automobielen in Nederland. HOE WORDT HET WEER? ZACHT EN WAT REGEN. DE BILT SEINT: Matige, tijdelijk krachtige Westelijke tot Zuidelijke wind, betrokken tot zwaar be wolkt, af en toe regen, aanvankelijk zach ter. Hoogste barometerst.: 7 764.2 te La Coruna. Laagste barometerst.: 739.8 te Stornoway. Sinds gisteren is de beteekenis van de hoogedrukking in Scandinavië sterk afge nomen en de hooge drukking in Spanje toegenomen, waardoor het weder nog zachter wordt dan het al was. Alleen in Finland en de Randstaten handhaaft zich de strenge vorst, in Zweden-nam die af en in het Zuiden viel lichte dooi in. In Duitsch land nam de vorst niet toe, alleen in Polen is iets meer vorst. In Wést-Europa steeg de temperatuur nog verder boven nor maal. Op de Britsche Eilanden zijn de druk verschillen vrij klein, de lucht somber en regenachtig. In de Golf van Biscaje waait een Westerstorm die in Frankrijk overal regen brengt, in Zuid-Frankrijk weer 10 tot 20 m.m. Duitse hl and heeft zwakken tot matigen wind met zwaar bewolkte of nevelige lucht en een.ige sneeuw in Dant- zig. Ook in Scandinavië is de lucht overal zwaar bewolkt of betrokken en valt plaat selijk sneeuw. Het aanhouden van de de pressie-reeks op den Oceaan wijst voorloo- pig nog op zacht en buiig weer. LUCHTTEMPERATUUR. 8.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 5.11 uur tot Zaterdagmorgen 7.15 uur. HOOG WATER, Te Katwijk aan 2!ee: op Zaterdag 1 Febr. voorm. 7.37 en nam. 9.16 uur. RICHTPRIJZEN PEULVRUCHTEN Van bevoegde zijdè deelt men ons mede, dat met ingang van 1 Maart a.s. de richt prijzen voor alle peulvruchten met uit zondering van groene erwten en kroon- erwten, zullen vervallen. Dit betreft dus de schokkererwten blauwpe uier erwten en Wijker vale erwten, lange en bruine ronde boonen, platte capu- cijners, Hoornsche zoowel als Manscholt- capucijners, rozijn- of wel grauwe erwten en witte boonen In verband hiermede zal de Crisis- Aankoopbeschikking 1935 I (Bruine boo nen en schokkererwten) met bij behoor end reglement met ingang van bovengenoem- den datum worden ingetrokken. Tot deze maatregelen werd besloten, om dat de prijzen van voornoemde producten, ondanks de vele fluctuaties, welke zich hebben voorgedaan zich hebben bewogen en ook thans zich nog bewegen boven het peil van de door den minister vastgestelde richtprijzen. Aangezien producten, waarvan de prjj- zich bewegen beneden het hierboven ge noemde peil, voor steun uit het Landbouw- Crisisfonds in aanmerking kunnen komen, is besloten om naast de steunmaatregelen voor groene erwten, ook de denaturasteun voor schokkers, welke wegens hun kwali teit niet voor consumptie en export, doch alleen voor voederdoeleinden kunnen wor den gebruikt, te handhaven. Voor deze schokkers zal al naar gelang van de kwa liteit, overeenkomt ig de bestaande tSeun- beschikking een denaturatievergoeding ge lijk aan die der S en D klassen voor groe ne erwten, als steun worden uitgekeerd. BESCHIKBAARSTELLING SPIJSOLIE. Daar gebleken is dat de prijzen van sla olie den laatsten tijd op een zoodanig peil zijn, dat het voor velen moeilik is zich in voldoende mate van dit artikel te voorzien, heeft de Regeering besloten maatregelen te nemen om te zorgen, de spijsolie gemak kelijker binnen het bereik van het publiek kan komen. In overleg met de fabrikanten is een rege ling ontworpen, welke het mogelijk zal ma ken dat binnenkort (soja)olie van uitste kende kwaliteit voor het publiek verkrijg baar wordt gesteld voor den prijs van 0.55 per heele flesch. Hiervoor is het noo- dig, dat de heffing op spijsolie, welke thans 0.30 per K.G bedraagt, wordt terugge bracht op 0.24 per K.G. Deze verlaging treedt reeds op Maandag 8 Februari a.s. voor alle spijsoliën in wer king. President Rechtbank te 's-Hertogenbosch. Naar wij vernemen, heeft de president van de arrondissementsrechtbank te 's-Her togenbosch, jhr. mr. C. O. M. van Nispen tot Sevenaer, aan H. M. de Koningin eer vol ontslag uit zijn functie gevraagd. Onder groote belangstelling, mede uit of ficieele kringen, heeft hedenmiddag de Mi nister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, Z.Exc. Prof. Dr. Ir. H. C. J. H. Ge- lissen, in het gebouw der R.A.I. aan de Fer dinand Bolstraat te A'dam de 25ste auto mobieltentoonstelling geopend. Tegen het tijdstip van de opening had zich op het voorste gedeelte bij den ingang van de zaal een groote schare genoodig- den verzameld. Onder hen merkten wij o.a. op den heer ir. M. H. Damm'e, direc teur-generaal van P.T.T., den heer God fried H. Crone, voorzitter van de Amster- damsche Kamer van Koophandel, het vol ledige bestuur van de K.N.A.C. en het be stuurslid van den Kon. Toeristenbond A. N. W. B. den heer Canter Cremer. Tegen half 2 arriveerde de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart prof. dr. ir. Gelissen, die was vergezeld door den minister van financiën mr. P. J. Oud. Na afloop van de openingsplechtigheden heb ben de beide ministers een rondgang ge maakt langs de tentoonstelling onder lei ding van het bestuur van de R. A. I. Het was de voorzitter van de R.A.I., de heer J. Leonard Lang, die de autoriteiten en andere genoodigden welkom heette en in het bijzonder den minister dankte voor den steun, aan den Nederlandschen auto- mobliehandel verleend, door zijn bereid verklaring, de openingsplechtigheid te wil len verrichten. De R.A.I.-tentoonstelling wordt zoo zeide spr. verder in de kringen van onzen handel min of meer .beschouwd als de aan vang van een nieuw verkoopsseizoen. En het is dan ook te begrijpen, dat wij ons allen de vraag'stellen: „Wat zal dit nieuwe seizoen ons brengen?" Een vraag, waarop het antwoord eerst later zal blijken, doch door het organiseeren dezer tentoonstelling trachten wij dit antwoord in voor den Ne derlandschen automobielhandel gunstigen zin te beïnvloeden. Toen het besluit, om in 1936 weder een automobieltentoonstelling te houden, was gevallen heb ik mij afgevraagd, hoe de han del op ddt besluit zou reageeren en of deze handel ten volle zou medewerken, de uit voering van dit besluit mogelijk te maken op de wijze als voor het welslagen noo- dig is. Het antwoord op deze vraag geeft de straks te openen tentoonstelling, welke ten duidelijkste de grootsche wijze, waarop het bestuur bij zijn streven werd gesteund, de monstreert. Dit wijst op vertrouwen in de toekomst en zulks stemt hoopvol in de, ook voor den automobielhandel, zeer ongunstige tijds omstandigheden. Ook deze, tot voor enkele jaren bloeiende tak van handel, lijdt in hooge mate aan de algemeene ziekte dezer crisistijden, zoodat krachtige saneerings- pogingen zullen moeten worden gedaan om wellicht onherstelbaar verder onheil te voorkomen, en waarbij de medewerking der Regeering bezwaarlijk gemist zal kunnen worden. Het jaar 1935 is, tot nu toe, zeker het slechtste jaar geweest, dat de automobiel handel en alles wat met dien handel ver band houdt, heeft medegemaakt. Dit is niet uitsluitend een reehtstreeksch gevolg der nog steeds voortdurende algemeene crisis; ook de excessieve heffingen, welke den ge bruikers van automobielen werden opge legd en welke ook in 1935 nog werden ver zwaard, hadden een ongunstigen invloed op den verkoop van automobielen. Wij moeten en naar mijne overtuiging uitsluitend als gevolg van deze laatstge noemde omstandigheid constateeren, dat de toename van het aantal automobielen in Nederland thans reeds aan het afnemen is, een ernstig verschijnsel, omdat de dichtheid van automobielen d.w.z. het aantal auto mobielen per bijvoorbeeld 100 inwoners, in Nederland nog lang niet gelijk is aan die van andere economisch ontwikkelde landen. En, indien dit verschijnsel blijvend zou zijn, zou zulks beteekenen, dat Nederland den achterstand bij die andere landen niet alleen niet inhaalt, doch zelfs vergroot. Een niet alleen voor het motorverkeer, veront rustend feit! De 25ste R.A.I.-tentoonstelling is geluk kig, in haar uiterlijk geen weerspiegeling van deze weinig opwekkende omstandig heden. Zij demonstreert veeleer het volle vertrouwen op betere tijden. De door het bestuur ondervonden mede werking was, zooals gezegd, groot en de inschrijvingen voor deelname waren dit maal ook dermate talrijk en omvangrijk, dat op de aangevraagde plaatsruimte be langrijke kortingen moesten worden toege past. Het waarlijk toch niet bekrompen RAI. gebouw kon alle aanvragen niet be vredigen. Toch werd alles, wat niet met het motorverkeer in verband staat, van deze tentoonstelling geweerd, zoodat deze ten toonstelling een werkelijke vaktentoonstel- De zaak-Van 't Sant. In het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer over de Justitie-begrooting stelden eenige leden de vraag, waarom het gerech telijk vooronderzoek in de zaak-Van 't Sant zoo geruimen tijd vordert. Naar aanleiding hiervan vroegen enkele andere leden, of de minister niet met hen van oordeel is, dat de besogne, waarmede de genoemde oud-hoofdcommissaris van po litie zich heeft ingelaten, niet behoort tot de hem toegewezen ambtelijke taak en zoo ja, of de minister dit den heer Van 't Sant, toen deze nog hoofdcommissaris was, ken baar heeft gemaakt. ling is gebleven. En de tentoonstelling vraagt dan ook uitsluitend de publieke aan- daoht voor en tracht uitsluitend het koo- pen te stimuleeren van automobielen, onontbeerlijke toebehooren en andere met het motorverkeer verwante zaken. Een en kel vliegtuig en een enkele vliegtuigmotor wij'zen op de in de naaste toekomst liggen de ontwikkelings-mogelijkhedën van het motorverkeer. Zooals gezegd, 1935 was een zeer onguns tig jaar, dat echter het vertrouwen in de toekomst niet heeft vernietigd. En vol moed en hoop wordt het nieuwe seizoen nu weer ingezet met deze tentoon stelling, ter bevordering van het gebruik van motorvoertuigen. Nogmaals betuig ik Zijne Excellentie on zen eerbiedigen dank voor haar blijk van medeleven, als hoedanig wij de tegenwoor digheid van Zijne Excellentie hier, stellig mogen beschouwen. De Minister heeft hierna de tentoonstel ling met een rede geopend. REDE VAN MINISTER GELISSEN De minister zeide, dat de R.A.I. telken jare een feit van groote beteekenis is, zoo wel voor den Nederlandschen autohandel als voor den a.s. autokooper. Zij is natio naal van opzet, maar internationaler dan welke auto-tentoonstelling ook van samen stelling. Hier te Amsterdam immers wed ijveren het grootste aantal buitenlandsche fabrieken om den bezoeker een zoo com pleet mogelijk overzicht te geven van wat zij hebben aan te bieden. Daarnaast staan echter met eere de Nederlandsche Ford en onze voor 100 procent nationale Die selmotor en Diesel-vrachtautochassis. Verder zien wij Nederlandsche, zoowel als buitenlandsche carosserieën, motorrij wielen, hulpstoffen, attendages en niet het minst motor- en autobanden. Ook deze laatste worden thans in eigen land gefa- ceerd. Voorbeelden uit het buitenland too- nen, dat het voor een klein land niet ge makkelijk is, een geheel eigen auto-indus trie op te bouwen, die zoowel met het oog op de huidige geblokkeerde marktpo sitie, als in verband met de vrij hooge research- en reclamekosten, welke de op bouw van een dergelijke industrie met zich medebrengen. Ik acht het daarom gelukkig, aldus spr., dat het Ford-concern hier te lande eenige jaren geleden eed autofabriek heeft op gericht, die in samenwerking met de moe derfabriek voor de Nederlandsche markt fabriceert en hierdoor aan velen werk ver schaft. Een eeresaluut moge hietr worden ge bracht aan de Kromhout-motorfabriek die thans voor het eerst met een Diesel-vracht- auto-chassis hier aanwezig naast haar oudere zusters, die motorrijwielen fabri- ceeren, den Nederlandschen onderneming- geest hoog houdt. Om u een indruk te geven van de betee kenis, die de auto-import in het Neder landsche ruilverkeer inneemt, moge gezegd zijn, dat in 1935 in totaal voor 675.000.000 gulden, waarcan voor 19 millioen aan auto's, chassis, tractors en onderdeelen, werd ingevoerd. Dit is dus 1/36 van onzen totalen import. Toenemend gebruik en dalenden gemid delden prijs toonen de statistische cijfers duidelijk aan. Per 1 Augustus 1928 bedroeg het aantal personenauto's in Nederland: 51.922, vijf jaar later, in 1934: 90.000, ter wijl het eerstgenoemde getal in 1936 meer dan verdubbeld is. Een zelfde vooruitgang toont het aan tal vrachtauto's. Dit bedroeg in 1928 28.734 en in 1934 49.951. Op Zondagavond 16 Februari a.s., den eersten Zondag na onze H. Bisschopswij ding, zal in de kathedrale kerk van St. Bavo te Haarlem een plechtig Pontificaal Lof worden gehouden, waaronder wij het ge heel e Bisdom zullen stellen onder de hooge Bescherming van de Allerzaligste Maagd en Moeder Gods Maria. Om te bereiken, dat onze Geestelijkheid en geloovigen zoo innig mogelijk aan deze toewijding zullen deelnemen, schrijven wij bij dezen voor, dat op 16 Febr. as. in alle kerken en kapellen van ons Bisdom, waar over een Rector is aangesteld, hetzij in den namiddag hetzij in de avondoefening, de geestelijke en tijdelijke belangen der pa rochie of van de communiteit aan Moeder Maria worden aanbevolen. Wij laten aan de Eerwaarde Geestelijk heid over op welke wijze zij deze plechtig heid zal verrichten. Het zal ons aangenaam zijn, wanneer het geloovige volk te voren goed wordt onder richt, over de beteekenis van deze daad van godsvrucht. JOANNES PETRUS Gekozen Bisschop van Haarlem. Haarlem 25 Januari 1936. Z. H. Exc. de gekozen Bisschop van Haar lem, zal de volgende week geen audiëntie verleenen. Het Abessijnsche conflict HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. ROME, 31 Jan. (A. N. P.) Maarschalk Badoglio telegrafeert met volgende leger- bericht: Aan het Zuidelijk front duren de orga- nisatiewerken in de zone van Neghelli voort. De instelling van nieuwe intendan ce-diensten is reeds tot stand gebracht. Tal rijke verkenningscolonnes hebben tusschen Neghelli en de Dana Parna verspreide vij andelijke groepen krijgsgevangen gemaakt. De hoofden en notabelen van de Gallas Bo- rana komen zich nog steeds bij onze poli tieke autoriteiten te Neghelli aanmelden om zich met hun wapens te onderwerpen. Van het Eritrea-front is niets belangrijks te vermelden. LEIDEN. Vrijdag. Ledenvergadering R. K. Volks bond, Bondsgebouw, 8 uur. Vrijdag. Drie Octobervereeniging. Jaarl. Algem. Vergadering 8.30 uur in de „Harmonie". Zondag. Revue „Dat doet je weer goed" Matinée 2.30 uur. Avondvoorste^ ling 8 uur. Stadsgehoorzaal. Donderdag. Liederenavond Jo Vincent, Stadsgehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Jan tot en met Zondag 2 Febr. as. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, tèl. 552 en C van Zijp, Wilhehninapark 8, Oegstgeest, tele foon 274. LEIDSCH CRIMINOLOGISCH INSTITUUT Gisteravond werd de serie voordrachten voor het Leidsch Criminologisch Instituut voortgezet. Mej. dr. A. J. Steenhauer uit Leiden, sprak over: slaapmiddelen. Spr. besprak in haar voordracht de slaap middelen, afgeleid van het barbituurzuur. De vergiftigingsverschijnselen, die door het gebruik van deze middelen kunnen optreden, worden behandeld. Ter opsporing van het vergift komen vooral voor onderzoek in aanmerking uri ne en bloed; bij doodelijke vergiftiging moeten alle organen worden onderzocht. Het slaapmiddel wordt geïsoleerd vol gens de methode van Stas-Otto en ver volgens gezuiverd. Hiervoor kunnen ver schillende methodes worden toegepast, die spr. nader toelicht. Na zuivering ken de identificatie geschieden door bepaling van het smeltpunt door toepassing van microchemische reacties. De verdeeling van het slaapmiddel over de organen na toediening van één dosis en na herhaald gebruik wordt besproken, evenals de doodelijke dosis van de ver schillende barbitalen. Aan de hand van statistieken wijst spr. op de toeneming van het aantal vergifti gingen door het gebruik van slaapmid delen. Ook hier te lande wordt hetzelfde verschijnsel waargenomen. Een regeling van den verkoop van deze stoffen is zeer gewenscht. Dr. Wiersma sprak over achterlijkheid en criminaliteit. Een van de eerste in zichten, waartoe de crimineele psycholo gie gekomen is, is, dat er een intensief verband tusschen verstandelijke minder waardigheid en misdadigheid moest be staan. Het is ook zoo begrijpelijk: mis dadigers zijn grootendeels menschen, die zich in de maatschappij niet kunnen handhaven door wettige middelen, ook achterlijken missen belangrijke middelen tot zelf-handhaving; het ligt dus voor de hand, te meenen, dat beide groepen voor een groot gedeelte zullen samenvallen. Men kan deze meening dan ook met ver schillende argumenten staven. 1. Achterlijken kunnen minder goed dan volwaardigen door arbeid in him le vensonderhoud voorzien. Zij geraken dus gemakkelijk in behoeftige omstandighe den. De nood zal hen dus eerder dan an deren op den weg van de misdaad drij ven. 2. Achterlijken kunnen minder goed dan volwaardfgen de beteekenis en de gevolgen van hun eigen handelingen doorzien. Zij zullen dus gemakkelijk het inzicht missen, dat zij door een bepaal de handelwijze iets ongeoorloofds doen. 3. Achtrlijken zijn door hun gebrek dikwijls niet in staat, een behoefte-bevre diging deelachtig te worden, die volwaardi gen gemakkelijk langs wettigen weg kun nen 'verkrijgen. Zoo zullen zij dus lich ter grijpen naar een surrogaat bevredi ging, die slechts door strafrechterlijk ver boden handelingen te verkrijgen is. Het is dan ook geen wonder, dat er in het begin van deze eeuw onder de ge vangenisbevolking vele achterlijken wer den gesignaleerd. Vooral in Amerika; 90 pet. van de gestraften zou achterlijk zijn. En de in andere landen gepubliceer de getallen deden voor de Amerikaansche slechts weinig onder. De practijk scheen dus met de theorie in volkomen overeen stemming. Maar deze bijzonder hooge cijfers wekten toch terecht eenig wan trouwen en moesten de vraag doen rijzen, of onze methoden tot het opsporen van achterlijken of zwakzinnigen wel juist waren. Dit vraagstuk bestrijkt natuurlijk een veel wijder gebied dan alleen dat der cri minaliteit. Zijn oplossing is noodig, om te kunnen uitmaken, hoe groot $e fre quentie der achterlijken in onze samen leving is. Toen nu de Parijsche psychologen Binet en Simon omstreeks 1903 door de autoriteiten werden aangezocht, het aan tal achterlijken te bepalen, dat de scholen van Parijs bezocht, bleek hun na gezette overweging, dat een betrouwbare metho de om zwakzinnigheid vast te stellen en haar graad te bepalen, in het geheel niet bestond. Zij hebben toen hun klassieke methode geschapen. Eerst door zulke on derzoekingen zijn wij in staat gesteld, vaste, zij het ook conventioneele, gren zen aan te geven tusschen idiotie, imbecil- liteit, debiliteit en nog normale domheid. Met een geheel andere Amerikaansche methode kunnen soortgelijke resulta ten worden behaald. Deze werd in 1926 op een groot aantal gevangenen onder vergelijking van de niet-misdadigers bevol king toegepast. Het resultaat was' min of meer verbijsterend: de crimineelen stonden op een tenminste zoo hoog ver standelijk peil, als de niet-misdadige be volking. Toch beteekent dit niet, dat on der midsdadigers niet meer zwakzinnigen voorkomen dan onder de bevolking in het algemeen. Meer individueele onderzoekin gen wezen dit uit, m Amerika en vooral ook in Engeland. In hetzelfde jaar 1926 werden daar door Lewis 8.57 per 1000 zwaar achterlijken gevonden onder de ge- heele bevolking. Met dezelfde methode werken vond Burt kortentijd later onder jeugdige crimineelen bijna 80 per 1000 zwaar achterlijken. En cijfers van dezelfde orde worden tegenwoordig in bijna alle landen gepubliceerd. Men staat dus niet meer op het standpunt, dat verstandelijke minderwaardigheid de alles beheerschen- de factor is bij het ontstaan van misda digheid,' maar men erkent nog altijd, dat zij van beteekenis is. Het beoordeelen de zer beteekenis is echter niet eenvoudig en zal in een volgende voordracht nog uitvoeriger moeten worden besproken. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschr.: 6720. „Nooit Ge dacht", Woubrugge, Voorstraat 103, graan- malerij. E.: J. P. Meyer, Woubrugge. Wijziging: 1774. „De Groote Vink", Voorschoten, Vinkweg 3, koffiehuis. Overl. E.: E. S. Bailey, d.d. 20 Jan. 1936. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Maan dag 10 Februari 1936 in de benedenzaal van het gebouw „Tot Nut van 't Alge meen". Steenschuur 21. OVERZICHT WERKLOOSHEID EN ARBEIDSBEMIDDELING OVER DE JAREN 1931 TOT EN MET 1935 Aanbiedingen mannen v. 18 jaar en ouder Aanbiedingen mannen jonger dan 18 jaar Totaal aanbod mannen Aanbiedingen vrouwen v. 18 jaar en ouder Aanbiedingen vrouwen jonger dan 18 jaar Totaal aanbod vrouwen Plaatsingen mannen van 18 jaar en ouder Plaatsingen mannen jonger dan 18 jaar Totaal plaatsingen mannen Plaatsingen vrouwen van 18 jaar en ouder Plaatsingen vrouwen jonger dan 18 jaar Totaal plaatsingen vrouwen Aanvragen mannen van 18 jaar en ouder Aanvragen mannen jonger dan 18 jaar Totaal aanvragen mannen Aanvragen vrouwen van 18 jaar en ouder Aanvragen vrouwen jonger dan 18 jaar Totaal aanvragen vrouwen Voldane aanvr. mannen v. 18 j. en ouder Voldane aanvr. mannen jonger dan 18 j. Totaal voldane aanvragen mannen Voldane aanvr. vrouwen v. 18 j. en ouder Voldane aanvr. vrouwen jonger dan 18 j. Totaal voldane aanvragen vrouwen 1931 1932 1933 1934 1935 11076 13759 16795 15990 16645 448 852 765 1143 1243 11524 14611 17560 17133 17888 1686 1732 2046 2136 1983 295 596 636 937 914 1981 2328 2682 3073 2897 2827 2037 2417 2142 1715 97 128 187 254 245 2924 2165 2604 2396 1960 1063 952 1094 1109 973 148 252 367 459 525 1211 1204 1461 1568 1498 2993 2121 2512 2213 1818 205 173 249 331 319 3198 2294 2761 2544 2137 1345 1233 1436 1471 1339 255 351 495 567 682 1600 1584 •1931 2038 2021 2814 2043 2402 2133 1720 97 128 185 253 245 2911 2171 2587 2386 1965 1070 954 1094 1115 976 147 252 365 453 524 1217 1206 1459 1568 1500

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2