VRIJDAG 31 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 LAND- EN TUINBOUW VEREENIGING „DE NARCIS". Woensdag 29 Januri j.l. hield de vereen i- ging„de Narcis" haar jaarlijksche algemee- ne ledenvergadering in Café Restaurant „de Nachtegaal" te Lisse. De voorzitter opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom en sprak zijn bijzondere voldoening er over uit, dat de voorzitter der Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur, de heer Verhagen, mede aanwezig was. Spreker memoreerde in korte trekken de moeilijke tijd welke de Narcissenk wee- i kers hebben door te maken, terwijl de voor uitzichten nog niet veel beter zijn. Hoewel het openstellen der grenzen voor de invoer van Narcissen in Amerika is te verwachten en dit ook als een lichtpunt kan worden beschouwd, zien wij hoe aan den anderen kant Engeland van plan is de invoerrech ten te verhoogen. In verband met het feit, dat de uitgaven der vereeniging niet volledig door de in komsten konden worden gedekt, heeft het bestuur de noodzakelijkheid ingezien om te bezuinigen. Hiervoor is samenwerking ge zocht met de Vereeniging „de Hyacinth" en is het daaraan te danken, dat b.v. op de kos ten dei- administratie belangrijk kon wor den bezuinigd. Spreker noemde in zijn ope ningswoord de medewerking met deze ver eeniging buitengewoon sympathiek. Door den secretaris werd het jaarverslag uitgebracht, waarbij hij het overlijden van den vorigen directeur, den heer W. van der Laan, memoreerde, in wiens plaats de heer F. Limburg te Sassenheim werd benoemd. Uit het verslag bleek,'dat 57 personen het snijbloemencontract hadden geteekend, ter wijl 11 dit hadden opgezegd. Het ledental be draagt thans 440 tegen 429 in hetvorige jaar. Er werd door de vereeniging deelgenomen aan de Tentoonstelling „Flora" te Heem stede met 287 soorten, waarbij 2 gouden medailles werden gewonnen of naar keuze een bedrag in geld, waarvan het laatste werd geaccepteerd. Hierna bracht de directeur van den keu ringsdienst, de heer F. van Limburg, var slag over het afgeloopen jaar uit. Hierin bracht spreker naar voren de groote nood zakelijkheid van medewerking ook op het gebied der keuring, wekte allen op streng toezicht te houden op de partijen en den strijd aan te binden tegen aaltjesziek, vlieg enz. Moedgevend voor het volgende jaar noemde spreker het feit, dat steeds meer wordt overgegaan tot warmwaterbehande ling. Niet voldoende controleering der bol len beteekent bij constateeren van ziekten in de narcissen voor kooper last en voor verkooper verlies. Ook bij den keurings dienst zal streng toezicht worden gehoüden op het afgeven van certificaten. Naar aanleiding van de diverse verslagen werden nog enkele vragen gesteld, welke door den voorzitter ten genoegen van de stellers dezer vragen werden beantwoord. Vervolgens kwam aan de orde het fin an ticel jaarverslag met de begrooting 1936, welke begrooting werd aangenomen. Een controle-commissie 1935 werd benoemd. Het voorschot in de kosten van den keurings dienst werd vastgesteld en bepaald op 4}< ct. per R. Roede. Wegens periodieke aftreding van de hee- ren F. Boot en J. Valkering werd als voor zitter in de plaats van den heer Boot geko zen H. van Zonneveld te Sassenheim, ter wijl als Alg. Bestuurslid in de plaats van den heer Valkering werd gekozen den heer G. v. d. Marei te Wassenaar. Den aftredenden voorzitter werd dank gebracht voor zijn werkzaamheden tijdens het voorzitterschap der Vereeniging én de groote toewijding, welke hij steeds heeft betoond. Ook de heer Valkering, als aftre dend Alg. Bestuurslid, werd dank gebracht voor zijn werkzaamheden als zoodanig. Bij de rondvraag kwamen nog verschil lende vragen aan de orde omtrent sanee- ringsmaatregelen, handhaving der mini mumprijzen, mede in verband met de moge lijkheid, dat de invoerrechten in Engeland werden verhoogd. Na een aangename gedachtenwisseling hieromtrent sloot de voorzitter de vergade ring. RECHTZAKEN ART. 8 DER CRISISZUIVELWET. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage wees arrest in de volgende zaak tusschen de Cri- sis-Zuivel-Centrale en de firma Jamin. Art. 8 der Crisis-Zuivelwet bepaalt, dat bij alg. maatregel van bestuur kan worden verboden het niet dan voorwaardelijk toe gestaan het voorhanden hebben of afleveren van „andere spijsvetten", waarvan de ver pakking niet voorzien is van een door den minister vastgesteld merk, waarop in art, 16 de stritf wordt bepaald, die op overtre ding van één der krachtens deze wet vast gestelde voorschrift, is gesteld. Ter uitwer king van eerstgenoemd wetsvoorschift is een alg. maatregel van bestuur verschenen, waarvan* art. 5 bepaald, „dat het vervoeren, verkoopen of afleveren van „andere spijs vetten". welke niet op hun ^verpakking zijn voorzien van een merk, waarvan het model door den minister is vastgesteld, slechts is toegestaan op voorwaarde, dat daartoe door de Crisis-Zuivel-Centrale vergunning is verleend. Het tweede lid van datzelfde ar tikel zegt, dat ten aanzien van het voor handen hebben en de verpakking van zoo danige spijsvetten nadere voorschriften door den minister kunnen worden gegeven Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken van 11 October 1932 is nu bepaald, dat ieder, die op 8 October 1932 voor zichzeli of voor een ander meer dan 500 K.G. andere spijsvetten" in zjjn bezit had. verplicht was, daarvan voor 14 October fcij de C.Z.C. aangifte te doen. Dg finma Jamin gaf op, dat zij 42.000 K.G. van deze vetten in voorraad had. Op grond van een andere beschikking vorderde de C.Z.C. van de firma een bedrag van 14.420. Betaling werd geweigerd op grond, dat in genoemd art. 5 van bedoelde alg. maatregel van bestuur (Crisis-Zuivelbesluit II 1932) de norm niet is neergelgjï. Het Hof heeft nu bekrachtigd het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij de C.Z.C. een vordering had ingesteld en welk college den grond voor niet-betaling juist heeft bevonden. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De pl.v. politierechter prof. mr. van Bem- melen heeft heden in de zaak tegen de ge broeders J. P. N., bloembollenkweeker te Limmen, en C. J. N., bloembollenkweeker te Heilo en C. J. O., aanemer te Haarlem, schorsing van behandeling bevolen, ten einde de op deze zaak betrekking hebbende stukken in handen van den rechtercom missaris te stellen. Deze drie verdachten zouden op 19 Mei 1935 den heer A. Berg, bloembollenkweeker te Sassenheim, mishandeld hebben en toen zij op 24 Jan. voor den politierechter terecht stonden, eischte de Officier van Justitie tegen ieder 50 subs. 25 dagen. Heden diende opnieuw de zaak tegen den loodgieter W. A. F. uit Voorschoten, die buizen in Wassenaar en fittings in Voorschoten zou hebben gestolen. De zaak was aangehouden om verd.'s zwager te hoo- ren, die volgens verdachte, zou kunnen me- dedeelen, dat niet hij (verdachte) maar een zekere v. R. de dader zou zijn. Ter zitting verklaarde verd.'s zwager dat v. L. in het bijzijn van verdachte en diens zwager ge zegd heeft: „Ik heb nog wat fittings in de Papelaan liggen, die zal ik even gaan ha len". Na deze verklaring moest van R., eveneens loodgieter te Voorschoten, weder om (hij was den vorigen keer ook door den politierechter gehoord) getuigen. Deze hield vol zich nooit in dien geest te hebben uitgelaten. Verdachte handhaafde echter zijn verklaringen. Het O.M., waargenomen door jhr. mr. v. Asch v. Wijck, bleek van meening, dat ver dachte wel degelijk de fittings te Voorscho ten heeft gestolen. Onomstootelijk staat ook vast, dat hij buizen te Wassenaar heeft gestolen. Verdachte's houding is altijd won derlijk geweest en de officier verzocht hierom aanhouding van de zaak, ten einde de stukken aan den rechtercommissaris ter hand te stellen en een onderzoek naar verd.'s geestvermogens in te doen stellen. Mocht de politierechter van verdacht'e schuld overtuigd zijn en van verd.'s „mens sana", dan vroeg de officier 6 maanden ge vangenisstraf. De politierechter gelastte een psychologisch rapport en een nader re- classeeringsrapport. De zaak is voor onbe- paalden tijd aangehouden. De zaak tegen J. Th. J. te Nootdorp, die ter zake van verduistering ten nadeele van „De Residentiebode" op 25 October te recht stond, welke zaak de vorige week was aangehouden, diende vandaag opnieuw. Verdachte heeft de vorige maal beweerd, een tegenvordering te hebben gehad op „De Residentiebode" ten bedrage van 100, welk bedrag aan hem nog niet in tótaal is uitbetaald. Vast komt te staan, dat verdachte op 1 April 1935 100 schuldig was aan „De Resndentiebode". Verd. heeft nu bijna afbetaald. Van een nu nog be staande tegenvordering van verd. op „De Residentiebode" bleek hoegenaamd niets. Het O. M. requireerde 6 maanden gevan genisstraf. De politierechter wees conform den eisch van het O. M. vonnis. r 1 i UIT DE OMGEVING KATWIJK. TJB.C.-bestrijding. De Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose „K. en O." hield in „Casa Cara" onder leiding van den heer Dr. D. Ouwehand haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van de secretaresse Mevr. Dr. D. v. Dorp-Beuker-Aindreae, ver namen we, dat er een opgewekt vereeni- gingsleven heerscht; Het ledental bedroeg 31 Dec. IJ. 224. De „Halve-stuivers-vereeni- ging" deed als steeds zeer goed werk. Hulde werd gebiacht aan de dames M. Vos, G. v. Egmond, C. Ouwersloot, A. v. Delft, die in de „Halve-stuivers-vereeniging" 194.02 hadden bijeengebracht. De Emmabloem-col lecte bracht netto in kas 146.53, dank zij de activiteit van de dames Mevr. Jonker- Schröter, de dames G. en M. Ouwehand en Mej. v. Mourik. In het Nationaal Koningin- Moeder Herdenkingsfonds nam zitting Mej. P. A. Boorsme. Mej. A. W. Notebooan deed haar veelomvattend werk met groote toe wijding, waarvoor haar dank wordt gezegd. Het verslag van den penningmeester, dr. D. Ouwehand, gaf aan als uitgaven 7275.62, als inkomsten 6290.85, nadeelig saldo 984.77. Van de inkomsten werd bijna de helft verkregen door subsidies, 1/3 deel van personen die hulp van de vereeniging verkregen, een tiende deel slechts uit vrij willige giften. De kascommissie, bestaande uit de heeren Kraal, Lammens en Burg graaf. had alle bescheiden in orde bevon den. Den pennigmeester werd dank gezegd voor zijn geleverd werk. Tot leden der kas commissie voor 1936 werden benoemd de heeren Dr. C. Steinz, B. G. Lammens en J. Verloop. Mej. Noteboom deed verslag van haar huisbezoek. In de gezinnen werden 1447 bezoeken afgelegd. Hoogtezon werd 157 toegepast bij 20 patiënten. Op 1 Januari stonden 133 gezinnen met 124 patiënten onder toezicht. Op de Leidsohe Buitenschool verblijven 6 kinderen. In het Zeehospitium 5 kinderen. Vervolgens werden besprekingen gehou den betreffende 4e huishoudelijke aange- HET ONZEKERE EN ZACHTE WEER HOUDT VOORLOOPIG AAN Er is in den algemeenen weerstoestand in het Westelijk deel van Europa sedert verleden week niet veel veranderd en daar ons land tot dit gedeelte behoort deelen wij in de gevolgen van deze geringe ver andering, d.w.z. dat de vooruitzichten voor de weersgesteldheid nog altijd vrij onzeker en weinig hoopgevend zijn voor de naaste toekomst. Het weer is al zoo lang wissel vallig en onberekenbaar de geheele ■winter is er bijkans mede gemoeid ge weest dat moet worden aangenomen, dat diepliggende, groote oorzaken hiervoor verantwoordelijk zijn te stellen en dat er weinig uitzicht is, dat hierin spoedig een groote verandering zal komen. Eenigszins anders is het gesteld met den weerstoestand in een ander deel van Europa, dat weliswaar veraf ligt, maar dat in den winter soms voor ons van groote beteekenis kan zijn. Bedoeld wordt het Noordoostelijk deel van Europa, Noord- Skandinavië, Finland en West-Rusland. De veranderingen, die daar in den laatsten tijd hebben plaats gehad, mogen wij niet geheel onverschillig voorbijgaan, omdat op het oogenblik niet precies te zeggen is, welke beteekenis die veranderingen voor ons kunnen krijgen. Er ontwikkelt zich daar namelijk een gebied van hoogen druk met strenge vorst en sterke Oostelijke win den, die de koude lucht in de richting van het Westen transporteeren. Soms leidt dit tot sterke vorst in Midden-Europa, die zich, als de Oostenwind aanhoudt, zelfs naar Nederland kan voortplanten. Mocht het daartoe nog in dpzen winter komen, dan zal dit zeker niet binnen wei nige dagen gebeuren en wij behoeven daarom de ontwikkeling van de koude in het Noordoosten voorloopig slechts met belangstelling aan te zien. De internationale weerberichten zijn eenigszins onzeker wat betreft de nade ring van een nieuwe diepe depressie ten Westen van Ierland. Hoe dit zij, voorloopig is het wel zeker, dat wij nog zeer wissel vallig weer met Zuidelijken tot Westelij ken wind en een temperatuur boven de normale zullen behouden, natuurlijk met nu en dan regen, gedurende de nachturen, dat de hemel nu en dan wat opklaart met een tot dicht bij he vriespunt dalende tem peratuur. Of het voor Zondag tot storm weer zal komen is onzeker maar niet on waarschijnlijk. legenheden der vereeniging. De heer A. v. d. Berg te Katwijk aan den Rijn verklaarde zich bereid om zilverpapier, oude rijwiel- plaatjes. theelood en oud lood in ontvangst te nemen ten bate der Vereeniging. Na rondvraag sluiting dezer geanimeerde vergadering. LEEDSCHENDAM Met pensioen. De heer P. de Haas, bankwerker-electricien bij de Ned. Spoor wegen alhier, heeft^heden den dienst met pensioen verlaten. In September 1907 trad de Haas in dienst in de Centrale bij de voormalige Z.H.E.M.S. als voorman-stoker in het ke telhuis. Bij de opheffing van de Centrale wegens overgang van hoogspanning op ge lijkstroom, werd de heer de Haas over geplaatst naar de werkplaats als bank werker, waar hij later promotie maakte tot bovengenoemde functie. Collecte. Gisteren werd in de ge meenten Stompwijk en Veur een bloem pjesdag gehouden ten bate van ,Effatha", chr. instituut voor doofstommen, welke collecte opbracht de som van 77.63. Voor waar een mooi resultaat. Een woord van dank aan de collectrices. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AN DEN RUN HET GOUDEN JUBELTIJ DER PAROCHIEKERK pe Bisschop woont de feestviering bij Z. H. Exc. Mgr." Huibers zal aanwezig zijn bij de feestelijkheden, waarmede op 18 en 19 Mei a.s. het vijftigjarig bestaan der kerk zal worden herdacht. LEIDERDORP Alg. Ziekenfonds. De jaarvergadering van genoemd ziekenfonds werd gehouden in „Irene". De voorz., de heer G. v. d. Beek, opende de bijeenkomst en sprak er zijn voldoening over uit, dat het met de financiën van het fonds nog steeds goed gaat. Het bestuurslid, de heer A. A. Jan sen, die wegens ziekte niet ter vergadering aanwezig was, wenschte hij een spoedig volledig herstel toe. Nadat de secretaris, de heer A. Cats, ..de notulen had voorgelezen, bracht de pen ningmeester, de heer L. v. Egmond, het fi nancieel verslag uit. Uit dit verslag bleek, dat de ontvangsten over het afgeloopen jaar bedroegen ƒ3654.40 en de uitgaven ƒ3503.74, zoodat er een batig saldo was van 150.66. Het saldo per 1 Jan. 1935 ad ƒ4153.78 is alzoo aangegroeid tot ƒ4304.44. Uit het verslag van de kascommissie bleek, dat kas en verdere bescheiden in goed orde waren bevonden. Tot nieuw lid van de kascommissie werd vervolgens be noemd de heer J. B. Vervark, Als afge vaardigde naar de jaarvergadering van het Verbond werd aangewezen de heer G. van Driel. De hierna volgende bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredenden n.l. de heeren L. v. Egmond, W. Bosman en A. A. Jansen werden herkozen. Evenals vorite jaren werd besloten weer een gift aan het sanatariumfonds te verstrekken van 50. Hierna kwam aan de orde een bestuurs voorstel tot afscheiding van het Verbond. De voorz. lichtte dit punt uitvoerig toe. Hij deelde mede, dat in het bestuur deze zaak reeds herhaalde malen was bespro ken. Het afgetreden bondsbestuur had, volgens den voorz., de zaken niet op de juiste wijze behandeld. Van het nieuwe bondsbestuur had men, verbetering ver wacht, doch wijl hiervan nog niets was te bespeuren achtte het bestuur den tijd van afscheiding gekomen. Als later de zaken in het Verbond beter gingen zou altijd weer tot toetreding kunnen worden be sloten. De heer Strijk, voorz. van gewest B (Zuid-Holland), tevens lid van het hoofd bestuur van het Verbond, betreurde dit bestuursvoorstel. Hij gaf toe, dat er op de houding van het afgetreden bondsbestuur aanmerkingen waren te maken en wilde het huidige bondsbestuur ook niet van fou ten vrij praten. Zooals zijn medebestuur ders en hij de zaken gevonden hadden was ook niet in eens alles in goede banen te lei den. Hij besprak de kwestie met het or gaan „Zelfbeheer" en deed tenslotte een beroep op de vergadering om niet tot af scheiding te besluiten. Het betoog van den heer Strijk werd door de vergadering met aandacht gevolgd Nadat nog een uitvoerige bespreking over dit voorstel had plaats gevonden, werd het tenslotte in stemming gebracht en aange nomen met 38 tgen 10 stemmen. Op een gedane vraag, deelde de voorz. mede, dat het bestuur zorg zou dragen, dat geen der leden bij verhuizng nadeel van het genomen besluit zou oudervinden. Hierna sluiting. BODEGRAVEN. Feestavond Vijf-jaarlijksche. Zoowel op Dinsdag als op Woensdagavond, kwa men de leden van de Vereeniging tot vijf- jaarlijksche herdenking der Troonsbestij ging van H. M. de Koningin, in feestver- gadering bijeen, in de groote zaal van Ho tel van- Rossem alhier. De plaatselijke Vereeniging H. K. Poot gaf een opvoering van een klucht in drie bedrijven: „De ridder van den Kousen band", door Henk Bakker. Zelden zagen wij een opvoering welke als gehéél zoo goed was. De rollen, stuk voor stuk wer den op uitmuntende wijze gespeeld. Als wij het programma even volgen, dan con stateeren wij, dat als immer de rollen van Theo Hofstede, Gerda, zijn vrouw, en de speciaal ook van de schoonpapa, vrijwel onberispelijk vervuld zijn geworden. Maar ook de beide detectiven, Pilger, van Man deren en Boots, gaven inderdaad him rol zeer goed. De kleine rol van den Recher cheur gaf den indruk van 'n geboren re chercheur! Evenzoo werd aardig gegeven de bijzonder kleine rol, van mevrouw X. Er werd iets van gemaakt. Maar de aller beste weergave leek ons ditmaal wel de rol van schoonmama. Deze jonge dame, welke af en toe kleinere rollen heeft ver vuld, had voor het eerst een hoofdrol, en oogstte bijzonder veel succes. Zij had bloe men in ontvangst te nemen. En, tot slot, de rol van Erna, het Duitsche dienstmeisje, was weer voor 100 pet. in orde. Hier kon men zien, wat van een vrij eenvoudige en kleine rol te maken is. Hulde aan den re gisseur, die een zóó goed geheel wist te maken. Terecht wees de voorzitter der 5- jaarlijksche op een bijzonder goedgeslaag de uitvoering, in zijn slotwoord, waarbij hij dank bracht aan allen, die aan deze opvoering hadden meegewerkt. Om elf uur precies was het scherm ge daald en bleef men daarna nog bijeen in gezelig samenzijn, afgewisseld door menig dansje. Beide avonden hadden een zeer ordelijk verloop en zijn zeer goed ge slaagd. Er werden ruim dertig nieuwe le den genoteerd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 31 Jan. Vee. Totale aanvoer 539 runderen, 248 kalveren, 1034 schapen, 705 varkens, 12 paarden, en 4 bokken of geiten. Prijzen: 12 stieren 70190, schoon gewicht 3240 cent, handel stug; 152 kalf- en melkkoêien 75185, handel tamelijk; 163 varekoeien e. a. 75145, handel ta melijk; 212 vette koeien 75180, schoon gewicht 2846 cent, handel stug; 26 vette kalveren f 5090 schoon gewicht 5480 cent, handel stug; 222 nuchtere kalveren 4.508.50, handel vlug; 100 vette scha pen 1119, handel lui; 600 vette lamme ren 1215 handel lui; 334 weideschapen 913 handel duur; 303 mestvarkens 13 26, handel stug; 402 biggen 911.50, handel zeer goed; 12 paarden 70180, handel stug. Kaas. Aanvoer 50 partijen kaas w.v. 40 partijen Goudsche en 10 partijen Leid- sche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsches kaas 21, 2e soort 1920, en le soort Leidsche kaas 1517.50 per kg. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. DELFT, 30 Jan. Vee. Aanvoer: 125 run deren, 4 graskalveren, 158 nuchtere kal veren, 361 magere varkens, 301 biggen, 16 schapen of lammeren, 5 weidelamme- ren, 5 geiten of bokken. Kalfkoeien 85 210. varekoeien 50150, nuchtere kal veren 1312, magere varkens 1636, biggen 816, geiten of bokken 36, Rundvleesch per kg. 32, 40 en 46 cents. ALKMAAR, 31 Jan. Kaas. Aangevoerd 32 stapels, zijnde,45,000 kg. Fabriekskaas kleine 18.50, Boerenkaas kleine 17.50 per 50 kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 31 Jan. Vee. Stieren: 84 Enter 50—100. 106 Twenter 100—200 en 420 vette koeien 90160 per stuk, 3041 cent per kg.; 518 melk- en kalf koeien 90175, 152 pinken 3075, 19 vette kalveren 30—65, 745 nuchtere kal veren 36, 440 vette schapen 1019, 45 weideschapen 915, 493 lammeren 814, 470 vette varkens 2095 per stuk 3036 cent per kg.; 35 magere varkens 15 40 cent per kg.; 145 kleine biggen 713 per stuk, 18 bokken of geiten, 21 paarden. Totaal aanvoer 3711 stuks. Kaas. Sleutelkóas 1012, Nagel kaas 26, Aanvoer 4604 kg. Boter. Mijnboter 1.441.431.141 en veilingboter 1.42—1.22 per kg. Aanvoer 1 derde, 9 zesde en 1 twaalfde vaten. Com missie 57.. Eieren. Kippeneieren aangevoerd 15.000 kg. prijs 2.53.5 cent per stuk, han- delsprijs 4550 cent per kg.; eendeneieren aangevoerd 200 kg. Hafndelsprijs 30—40 cent per kg. HOOFDDORP, 30 Jan. Granen en Za den. Rogge 7.007.25, Chevalier Gerst 4.70—5.00, Wintergerst 4.60—4.85, Ha ver 6.30—6.60, Duiveboonen 8.00—8.50, Paardeboonen 5.505.70, Bruineboonen 1112, Groene Erwten 7.758.75, Vale Erwten 1617, Gele Mosterd 1012, Kanariezaad 1012, Karwijzaad 22.00 23.50, Blauwmaanzaad f 18—19. VEUR—L'DAM, 30 Jan. Vrije veiling. Op de heden gehouden vrije veiling in Café „Het Eiland" werden aangevoerd: 5217 kippeneieren 3.003.50 per 100 ZEVENHOVEN, 29 Jan. Eieren veiling. Aanvoer 2336 stuks. Prijzen: kippeneieren 24, konijnen 6290 cent per stuk, si naasappelen 10 cent per 5 stuks, appelen 15 cent per kg., bananen 20 cent per 5 stuks. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) j^'J Berlijn 59.27 Londen 7.283/4 New York 1.453 Parijs 9.731/2 Brussel 24.841/2 Zwitserland 47.99 Milaan Madrid 20.14i/2 Oslo36.65 Kopenhagen82 55 Stockholm37.60 Praag 6.11 Weenen Boedapest BEÜRSOVERZICHT. De nieuwe Fransche minister-president Albert Sarraut, heeft het regeeringspro- gramma ontvouwd. Er op wijzende, dat met het oog op de aanstaande Kamerverkiezin gen, geen belangrijk hervormingsplan kan worden voorgesteld, heeft hij uiteengezet, dat niets, ter bevordering van het econo misch herstel en ter verbetering van de fi- nancieele situatie mag worden nagelaten. Daarbij heeft hij geweezn op de noodzake lijkheid de Fransche credietwaardigheid te handhaven, waarbij in herinnering werd gebracht, dat het land zich zware opofferin gen heeft getroost teneinde finanoieele rampen te voorkomen en den franc te hand haven. Hierbij werd opgemerkt, dat de franc door het nieuwe Kabinet zal worden verdedigd. Hoewel nu op de Fransche poli tiek weinig peil kan worden getrokken, zoo zijn er meerdere aanwijzingen om te veron derstellen, dat de devaluïsten in Frankrijk niet zoo gemakkelijk de overhand zullen krijgen, zoodat er geen reden is om voor een vooropgezette waardevermindering van den franc bevreesd te zijn. Een andere kwestie is natuurlijk of de oneenigheid op politiek gebied, het vertrouwen in de Fran sche credietwaardigheid en de Fransche munteenheid, zoo sterk zou kunnen onder mijnen, dat inflatie daarvan het gevolg zou moeten zijn. Maar het is een heugelijk ver schijnsel, dat in financieele kringen de meening klaarblijkelijk overheerschend is, dat het geen aanbeveling verdient om de ruilmiddelen welke thans nog aan het goud verankerd zijn, daarVan los te slaan. In dat verband behoeft slechts te worden gewezen op de passage in het jaarverslag van de Bank van Frankrijk, waarin dank wordt gebracht aan de Bank voor Internationale betalingen en aan de circulatiebanken van de voornaamste landen, voor den steun, die zij aan het bestuur van de Fraasche Cen-r trale Credietinstelling hebben verleend, bij de verdediging van den franc. Hieruit kan dus de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de tegenwoordige goudvaluta toch nog worden beschouwd als het baken, waarnaar de valuta zonder edelmetaalbasis zich kun nen richten. Hierdoor toch kan een zekere stabiliteit worden verkregen, die zonder de ruilmiddelen van de tot het goudbloc be- hoorende landen volkomen illusoir zou zijn. Dat allerwege muntstabilïsatie beschouwd wordt als het meest doeltreffende middel ter bevordering van den internationalen we reldhandel kan hieruit blijken, dat de lei ders der groote bankinstellingen, zonder uitzondering als hun zienswijze hebben te kennen gegeven, dat internationale mone taire stabilisatie dringend gewenscht is, wil men het wereldruilverkeer wederom recon strueer en tot de groote bron van rijkdom en welvaart, die het voorheen vormde. Op de jaarvergadering van de National Provinal Bank Ltd., -werd dat door den voorzitter Col. Frederick Campbell in dui delijke woorden gezegd, waarbij er op gé- wezen werd, dat door stabilisatie, ook de deviezenrestricties zouden kunnen worden geëlimineerd. Hij moest hieraan helaas toe voegen, dat de tijd voor internationale mo netaire stabilisatie niet het minst in verband met de huidige Amerikaansche financieele politiek, nog niet rijp is. Doch het feit, dat de gedachte aan muntevenwichtigheid, steeds weer opkomt en voortdurend gepro pageerd wordt, doet uitkomen, dat men toch een stapje nader komt tot definitieve sta bilisatie, die volgens den gouverneur van de Bank van Frankrijk, Jean Tannery, het I einddoel van iedere moriétaire politiek be- 1 hoort te zijn.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 13