27ste Jaargang DONDERDAG 30 JANUARI 1936 No. 8330 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Vooi Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij mze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Hei GeïliusL eera Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentien 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V De Reisbelasting Wij deelen in dit nummer iets mede over den inhoud van het ontwerp-reisbelasting, dat door de Regeering zal worden ingediend. Onze eerste indruk is niet ongunstig. Er kunnen bezwaren tegen worden ge maakt. En zelfs ernstige. Maar welke heffing van indirecte be lasting brengt geen ernstige bezwaren met zich mede? En, een wetsontwerp is nog geen wet. Er kan, voordat het zoo ver is, nog aan ge schaafd worden. Het bedoelde wetsontwerp beoogt niet, zeker niet allereerst, om reizen naar het buitenland te verhinderen of te bemoeielij- ken. Trouwens, om dat doel te bereiken, zou er heel wat meer belasting moeten worden geheven, dan nu wordt voorgesteld. De reisbelasting heeft als eerste doel, om hen, die voor pleizier naar het buitenland gaan, ook tegeUjkertijd wat te laten mee betalen in de belasting. Nu treft zij ook degenen, die voor zaken naar het buiten land reizen, maar heel zwaar is die druk niet! En het treft ook hen, die om familie omstandigheden een buitenlandsche reis maken, om ouders of om kinderen- te be zoeken b.v. Dat is wel iets, wat in de reis belasting min of meer schrijnt. Als daarop iets kan worden gevonden, zouden wij het toejuichen. «Met dit al vergete men niet: Ten eerste, dat de schatkist in nood is; ten tweede, dat niet al het benoodigde geld kan worden gehaald uit de directe belas ting; ten derde, dat onder de vormen van indi recte belasting een reisbelasting, ongetwij feld, een der meest sympathieke of wilt ge: een der minst onsympathieke is. i. i V De macht van de Beurs Een wangedrocht is de dictatuur van het Beurskapitaal dat, zooals bekend, de rechtvaardigheid en de liefde niet zoo héél conscienteus opvat! Zulk een dictatuur moeten wy niet kun nen en niet willen verdragen; tegen zulk een dictatuur moeten wij ons met alle macht verzetten. In dit verband willen wij hier citeeren den aanhei van een driestar in de „Volks krant" van gisteren: Moet de Beurs over het leven van een kabinet beslissen en bijgevolg fei telijk een land regeeren? Dit schijn,, ook de meening van mr. Joekes, den voorzitter der vrijzinnig- democratische Kamerfractie, te zijn In een rede te Amsterdam heeft hij gewaaischuwd over een kabintscrisis thans niet te licht te denken. Ware in December over de kwestie der concentratie van bijzondere scho len een kabinetscrisis uitgebroken (doordat de vrijzinnige ministers by verwerping van paragraaf 12 zouden zijn opgestapt), dan zou wellicht het vertrouwen op de Beurs zyn onder mijnd en was misschien de gulden ge kelderd. 't Is natuurlijk verkeerd, als de vraag, of 's lands belang een kabinetscrisis al dan niet wenschelijk maakt, afhangt van de houding, die de Beurs daartegenover zal aannemen: van deze wyze, waarop de Beurs daarop zal reageeren. Mr Joekes, het feit van den Beurs in vloed constateerend, had dit feit niet mo gen aanvaarden als ware het de eenvou digste en dood-gewoonste zaak ter wereld, waartegen niemand eenig bezwaar zou kun nen inbrengen! AUTOBUS MET SCHOOLKINDEREN VERONGELUKT. Drie scholieren en conducteur gedood. Twaalf kinderen zwaar gewond. COALGATE, 30 Januari. (A.N.P.) Een geheel met schoolkinderen bezette autobus is op een door de vorst gladgeworden land weg gaan slingeren en over den kop gesla gen. Drie kinderen en de conducteur kwa men om het leven. Twaalf andere kinderen werden zwaar gewond. DE REISBELASTING WET. Een „abonnement" voor 25 per jaar. Het ontwerp tot heffing van een reisbelas ting heeft thans, aldus de Telegraaf, den Raad van State /erlaten, zoodat verwacht kan worden, dat het binnenkort bij de Tweede Kamer zal worden ingediend, ten einde nog voor den aanvang van het nieuwe seizoen in werking te kunnen treden. Bij de samenstelling is de minister er van uitgegaan, dat de kleine man minder zwaar belast moest worden; vandaar het voorstel om een tarief te heffen van 50 cent per dag voor de eerste vijf dagen, 75 cent per dag voor de volgende vier dagen en 1 per dag voor alle volgende dagen tot een maximum van 25. Men kan zich voor 25 een „abon nement" voor het geheele jaar nemen, zoo dat zakenmenschen er betrekkelijk weinig last van zullen ondervinden. Wie voornemens is naar het buitenland te gaan, moet daarvan den dag te voren mededeeiing doen aan het plaatselijk be- i lastingkantoor in zijn gemeente. Het wordt dan aangeteekend in zijn pas. Zoodra hij terug is en de grens passeert zullen de con- I troleerende ambtenaren door een stempel aantoonen, dat hij in het land is terugge- keerd. Het verschuldigde bedrag kan hy dan voldoen aan het plaatselijk belasting- kantoor en daarvan wordt aantéekening ge houden in den pas. HET MOTORRIJTUIG „LITTORINA" De Fiatfabrieken te Turijn hebben een motorrijtuig „Littorina" een maand ter be schikking gesteld tot het houden van de- monstraue-ritten van de Nederlandsche Spoorwegen. Deze laatsten waren zoo vriendelijk ons kennis te laten maken met dit Fiat-motor rijtuig, door ons in de gelegenheid te stel len een proefrit mee te maken van Utrecht via Gouda naar Den Haag en terug, onder leiding van ir. W. Hupkes, hoofdingenieur, chef van den Dienst van Tractie en Mate riaal, ir. 7. Bolleman Kijlstra, hoofdinge nieur chef van den Rijtuig- en Wagenbouw en den heer J. D. Evers, chef van den Dienst van Exploitatie. De „Littorina" is een motorrijtuig op twee draaistellen, hetwelk in serie wordt ge bouwd door de Fiat-fabrieken. Van der gelijke motorijtuigen zijn er in Italië on geveer 150 in gebruik in verschillende lengten en zoowel van Diesel- als benzine motoren voorzien. Het rijtuig, dat ons van Utrecht van Gouda naar Den Haag en te rug voerde, maakt van binnen een vrien delijken indruk. Het wijkt echter op ver schillende puiten af van de gebruikelijke inrichting van het ons zoo bekende Neder landsche scpoorwegmateriaal. Er zijn geen afzonderlijke ruimten voor „rooken" en „niet rooken" beschikbaar, een ruimte voor bagage of bagenetten ontbreken. De bestuurder heeft geen van het pu bliek afgeescheiden ruimte en hij kan vol komen vrij, de ruimte, die we de cabine zouden kunnen noemen, betreden. Wanneer dat gebeurde zou het geen ver wondering baren, want men heeft daar een pracht uitzicht op den nog af te leggen weg, een panorama, dat men als gewoon treinreiziger niet te zien krijgt. De wagen is dan ook het best te vergelijken met een touringcar op rails. Voor en achter staat een Fiat-Diesel-motor van 110 P.K., die be diend wordt door een gas- en rempedaal. De krachtoverbrenging geschiedt door tandraderen, alles geheel als bij automobie len gebruikelijk. Wanneer de motor zijn 1800 toeren draait en aan den wagen een snelheid heeft ge geven van circa 100 K.M., schudt en schom melt hij tamelijk sterk en is het leven van dien aard, dat men met eenige stem verheffing moet spreken om zich verstaan baar te maken. Het schudden van den wa gen, sproot, naar men ons mededeelde, voort uit de stijfheid van de veeren. Wan neer slapper veeren zouden gebruikt wor den, zou dat zeker tot een aanmerkelijke verbetering leiden. Het rijtuig biedt voorts plaats voor 80 reizigers tweede en derde klasse; de plaatsen zelf zijn kleiner dan die van de Dieseltreinen der Nederlandsche Spoorwegen. Ook is de wagen 40 cM. la ger dan de Dieseltreinen hier te lande in gebruik. De verwarming is alleen werkzaam ge durende het rijden. Er wordt dan buiten lucht langs de uitlaatleidingen van den motor gevoerd en toegelaten in het voer tuig. De „Littorina" die min of meer in stroom lijn is gebouwd, is zeer licht uitgevoerd, Het totaal gewicht bedraagt 24 ton. Men deelde ons mede, dat dit materiaal goed koop in gebruik is, qok al omdat een man het geheel kan bedienen, maar het is niet in staat de Nederlandsche Diesels of elec- trische treinen te vervangen. Het zou al leen bruikbaar zijn op minder drukke ba nen. Op de verschillende stations, waar een oogenblik werd stilgehouden, trok deze Italiaan veel belangstellling. De bankfraude te Wormerveer BANKIER STAAT HEDEN TERECHT. De zaak kwam uit, toen uit een safe van „Zaanland" voor ƒ200.000 effecten verdwenen bleken te zijn. Gisteren diende voor de arr. rechtbank te Haarlem de geruchtmakende strafzaak tegen den Wormerveerschen bankier L. Schaap, verdacht van diefstal en vérduis- tering van ongeveer een millioen gulden. V oor geschiedenis. Midden Juni van het vorige jaar is de Zaanstreek in opschudding gebracht door een financieele debacle, zooals in een kleine gemeente nog slechts zelden is voor gekomen. De directeur van het oude en goed bekend staande kassierskantoor J. Schaap, de heer L. Schaap, had zich ver grepen aan de bezittingen van zyn cliën ten. Menschen, die in goed vertrouwen meenden, dat hun effecten in de safe van het kassierskantoor veilig waren opgebor gen, moesten tot de ontstellende ervaring komen, dat hun geheele Öezit was verdwe nen. De kassier had op groote schaal mis bruik van het in hein gestelde vertrouwen gestéld. Voor ruim zeven ton aan effecten had Schaap door middel van valsche- en achter gehouden duplicaatsleutels uit de verschil lende safe-loketten van zijn eigen cliënten gestolen en bij verschillende banken op prolongatie beleend; met de gelden, die hy op deze wijze van Amsterdamsche banken kreeg, dreef hij zijn andere bankzaken. Deze diefstal, of verduistering de juri dische qualificatie zal de rechtbank te Haar lem aan dit uitgebreide fraudegeval geven is natuurlijk niet in eens gepleegd. De zaken gingen sedert eenige jaren slecht; Schaap trachtte het eene gat met het andere te stoppen. Hij beleende ander mans effecten, loste ze weer in tegen den tijd, dat er door zijn cliënten couponnetjes moesten worden geknipt, beleende andere effecten, enwerkte zich steeds dieper in de misère. De effecten konden vrijwel alle bij de Amsterdamsche banken worden achter haald en den dag vóór zij executoriaal zou den worden verkocht, legde de Worm er- veersche politie er beslag op. Ontdekking. De eerste, die tot de ontdekking kwam, dat er iets niet in de haak was met de za ken van den verdachte, was de heer J. Dek ker, president-commissaris van de Stroom- verkoop Mij. „Zaanland". Hij was de eerste, die de pijnlijke ontdekking deed, dat zijn safe..léég was. Meer dan een maand had Schaap hem aan de praat gehouden; wan neer hij in zijn safe wilde, wist de ban kier steeds uitvluchten te bedenken. Op ze ker oogenblik waren de meer voor de hand liggende voorwendsels uitgeput en kwam S. met het verhaal, dat het slot stuk was. De schuld werd toen met succes zelfs op Lips geschoven, die „maar geen monteur stuurde". Van dag tot dag werd het openen van de safe en de daaruit voortvloeiende ontdekking van de fraude verschoven. Ein delijk werd het den heer Dekker te bar en in het bijzijn van den burgemeester als hulp-officier van Justitie werd tenslotte de safe geopend. Het resultaat was bedroevend; het loket was leeggeplunderd.In weerwil van deze ontdekking wist de bankier zijn vrijheid te behouden; hij werd niet onmiddellijk ge arresteerd, doch kreeg een respijt van tweemaal 24 uur om het vermiste geld bij een te brengen. Schaap vlucht Schaap maakte van de gelegenheid ge bruik, hij verdween spoorloos. Zijn auto werd in een garage te Den Haag gevon den. Intusschen bleek, dat een groot ge deelte van de safe's ledig waren; het gat was niet meer te stoppen geweest. Op 12 Juli gelukte het den Commissa ris van Politie van Wormerveer, de heer de Groot, den voortvluchtigen bankier te Parijs aan het Gare du Nord te arresteeren. Hij ging gewillig mee naar Nederland, zoo dat geen uitleveringsformaliteiten werden vereischt. Crediteuren vroegen surseance van beta ling aan; het totaal aantal schulden bedroeg 1.263.504 en het totaal actief ca. 141.000. De familie van S. sprong bij en op 11 Ja nuari is een accoord van 20 percent aan vaard. De instructie van deze geruchtmakende zaak leverde weinig moeilijkheden op: Schaap legde een vrijwel volledige beken- tensi af. De Officier van Justirie mr. W. M. Paar- dekooper Overman heeft de dagvaarding zeer beknopt gehouden en slechts ten laste gelegd wat Schaap volledig bekent. Dagvaarding. Primair is diefstal ten laste gelegd en wel dat hij in den loop van de jaren 1932 tot en met het eerste halfjaar 1935 op ver schillende tijdstippen te Wormerveer tel kens met het oogmerk van wederrechtelij ke toeëigening uit verschillende verhuur de safeloketten van de in zyn kantoor aan- wezige kluiskast heeft weggenomen effec ten, obligaties of waardepapieren tot een gezamenlijke waarde van ongeveer zeven honderd-duizend gulden, toebehoorende aan safehouders, welke effecten hij telkens on der zijn bereik had gebracht door die lo ketten te openen óf door middel en met behulp van sleutels, die hy tot dat doel had laten maken, óf door middel en met be hulp van een sleutel, die hij aan de respec tievelijke huurders van de betreffende safeloketten had dienen af te geven, doch met voormeld doel had achtergehouden; subsidiair is de verduistering van deze stukken ten laste gelegd. Vervolgens is hem nog een verduistering ten laste gelegd, en wel dat hij ongeveer in de maand Juni 1935 te Wormerveer, al thans te Amsterdam of elders in Nederland, opzettelijk zich wederrechtelijk heeft toe geëigend effecten, obligaties of waardepa pieren, toebehoorende aan de Vereeniging „Het Wilhelminapark" te Wormerveer, al thans aan een ander dan aan hem, ver dachte, welke effecten hij, als pen ningmeester der propaganda-commissie, voor het Wilhelminapark en uit dien hoof de, althans anders dan door misdrijf, onder zich had. Evenals bij het eerste geval somt de dagvaarding de effecten op. Door het O.M. zijn 24 getuigen gedag vaard, w.o. de deskundigen W. H. v. d. Horst en J. v. d. Kreeke, accountants. De verdachte wordt verdedigd door mr. Th. Muller Massis te Amsterdam. De belangstelling voor deze zaak was buitengewoon groot. President van de rechtbank is mr. Th. Maassen, rechters mrs. Jhr. Strick van Linschoten en Ferwerda, griffier mr. Th. de Jong. Mr. W. M. Paardeköoper Overman deel de mede, na het voorlezen der dagvaar ding, dat hij een der getuigen terugtrok. Op zijn verzoek werden eenige wijzigingen van ondergeschikt belang in de dagvaarding aangebracht. Eerste getuige is de commissaris van po litie te Warmerveer. Hij was op 14 Juni 1934 op het kantoor der firma Schaap, om dat het vermoeden bestond, dat effecten der N.V. „Zaanland" verduisterd waren. Na opening van het safeloket bleek, dat dit in derdaad totaal leeg was. De waarde der ef fecten bedroeg ƒ80.000.Een paar dagen later was verdachte'verdwenen. Vervolgens wordt gehoord de Rijks-ac countant J. van de Kreeke, die verklaart, dat in 1925 de toestand der firma Schaap reeds precair was. Het deficit bedroeg toen ongeveer 11/4 millioen. Getuige had voorts geconstateerd, dat uit de safeloketten effec ten, met een totale waarde van ongeveer zeven ton, waren verdwenen. De Rijks-accountant W. H. van der Horst, die met den vorigen getuige een onderzoek had ingesteld, verklaarde nog, dat in de administratie fictieve rekeningen voorkwa men, om tekorten te dekken. Verhoor van den verdachte. Verdachte Schaap wordt hierna onder vraagd. Hij geeft toe, dat hij ongeveer drie jaar geleden begonnen was met effecten uit de safeloketten te nemen. Eerst heeft hij de effecten uit de safe van de N.V. „Zaanland" genomen en daarna die van andere cliën ten. Hij kon dit doen door de goede reser vesleutels niet af te dragen, maar aan de cliënten verkeerde sleutels te geven. Ook heeft hy sleutels laten bijmaken. Verdachte erkende ook beschikt te heb ben over obligaties van „Het Wilhelmina park" te Wormerveer. Hij was penning meester van de propaganda-commissie de zer instelling. Op een vraag van den verdediger ver- klaarde verdachte, dat de banken herhaal delijk hadden aangedrongen op voldoende dekking der beleende effecten. Hierna werd een aantal safehouders ge hoord. De eerste, de heer H. B. H. uit Koog a. d. Zaan, zeide, dat hij op verzoek van verdach te tweemaal van safeloket heeft verwisseld. De eerste ma&l omdat een andere cliënt graag twee loketten naast elkaar wilde hebben, de tweede maal omdat het slot niet in orde was. Verdachte zeide, dat hij een paar maal de sloten van de loketten had verwisseld, opdat bij zyn afwezigheid nie mand erin kon komen. In het voorjaar had H. nog al zijn effec ten in goede orde aangetroffen. Verdachte had ze zooals later bleek daarvoor DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Men maakt zich te Addis Abeba bezorgd over het voortdringen der Italianen naar het gebied der groote meren. (2de blad). Koning Eduard VIII ontvangt Litwinof. (2de blad). BINNENLAND. De benarde financieele toestand van Rot terdam. (2de blad). De bankfraude te Wormerveer. (Rechtz., lste blad). Ernstige dijkverzakking langs het Noordzeekanaal bij Velsen. (Gem. Ber., 3de blad en lste blad). Mislukte inbraakpoging in goudsmids winkel te Utrecht; drie daders, die de dienstbode bewusteloos hadden geslagen, gearresteerd (lste blad). Diefstal bij 's Rijksmunt te Utrecht tot klaarheid gebracht; oud-employé gearres teerd. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De 25ste RAI-Tentoonstelling. (3de blad). Het resultaat van de Rallye naar Monte Carlo. (3de blad). Ernstig voetbalschandaal bij P. E. C. te Zwolle. (3de blad(. van de bank in Amsterdam gehaald, hetgeen hij trouwens in alle gevallen, dat de loket- houders op zijn-"Verzoek kwamen contro leeren, had gedaan. Het was altijd moge lijk om bij de bank te Amsterdam, waar hij de effecten had beleend, dezelfde num mers weer terug te krijgen. De meeste safe- houders hadden een of meermalen van lo ket verwisseld. Daarna kwamen zij gewoon lijk tot de ontdekking, dat hun sleutels niet pasten, zoodat dan de hulp van den heer Schaap werd ingeroepen. Deze beloofde, het slot te zullen laten nazien. Den volgenden dag werden de cliënten opgebeld en werd hun medegedeeld, dat het slot in orde was. Inderdaad pasten de sleutels dan en ook de effecten bleken aanwezig te zijn, daar ver dachte ze intusschen van Amsterdam had gehaald. De meeste safe-houders hebben nooit bemerkt, dat hun reserve-sleutel niet paste. Tijdens het verhoor van een der laatste ge tuigen, den heer J. W. Dekker, president commissaris van de N.V. „Zaanland", geel de verd. mede, dat een der sleutels van de safe der N.V. was zoek geraakt. Eerst later vond verd. den verloren sleutel terug en daardoor is hij op de gedachte gekomen de effecten uit de safe te verduisteren. Nadat uitvoerig was stil gestaan bij de verduisteringen ten bedrage van ongeveer ƒ6000, die verd. ten nadeele van de ver eeniging „Het Wilhelminapark" te Wor merveer had gepleegd werd gepauzeerd. MINISTERIEELE GOEDKEURING ONTHOUDEN AAN PROV. BEGROOTING VAN LIMBURG. Naar wij vernemen heeft de minister van binnenlandsche zaken geweigerd de Ko ninklijke goedkeuring op de provinciale be grooting van Limburg te bevorderen. De regeering is blijkbaar met het College van Gedeputeerde Staten van oordeel, dat het beter zal zyn tot een belastingverhooging over te gaan, in plaats van een al te groot bedrag voor 1936 te putten uit het batig saldo van den dienst 1933. Een wijs finan cieel beleid gebiedt, naar het oordeel van de regeering óf het aantal opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting en Rijks inkomstenbelasting te verhoogen, óf en daaraan geeft de minister den voorkeur zoodanige bezuinigingsmaatregelen te tref fen, dat de belastingverhooging daardoor achterwege zal kunnen blijven.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1