Ontmaskering van „helderzienden"- trucs. MAANDAG 27 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Tweeledige controle op fraude-kansen EEN ONUITVOERBAAR PORTE FEUILLE-EXPERIMENT Het „raadsel" van den sanatorium-brief Er is in den strijd tegen het optreden van „helderzienden", „telepathen" en dergelij ke lieden geen onderwerp denkbaar, dat zich met grooter dankbaarheid tot behan deling leent, dan het thema: „helderzien den-trucs en hun ontmaskering", waarop wij, ingevolge onze vroeger gedane toezeg ging, thans nader ingaan. Het was rondom 1930, dat ons land een tijdlang met grootere en kleinere tusschen- poozen bezocht is geworden door eenige „beroemdheden", wat betreft het vertoo- nen van een aantal „supra-normale pheno- menen", gelijk men de verschijnselen, wel ke zij heetten te manifesteeren, op aanplak biljetten, circulaires, advertenties en last not least in redactioneele stukjes van de dag bladen met veel ophef pleegde te noemen. Men weet niet, waarover men meer ver stomd moet staan: over de ongeloofelijke brutaliteit, waarmede de managers of ex ploitanten dier „wonderbaarlijk begaafde" en met „ongelooflijke natuurkrachten" be deelde variété-artisten te werk gingen om stampvolle zalen te trekken, dan wel over de weergalooze critiekloosheid en onnoo- zelheid, waarmede zelfs de grootste en ove rigens zeer serieuze bladen zich beet lieten nemen. Personen met, achteraf gebleken, zeer verdacht verleden, wisten het gedaan te krijgen, door niets kwaad vermoedende bla den, die anders huiverig zijn, om zonder voldoende controle iets als feit te vermel den, wat niet zeer duidelijk is gebleken op waarheid te berusten, groote stukken te doen opnemen over hetgeen zij aan al thans volgens hun beweren haast mira- kuleuze prestaties hadden te zien gegeven in buit en landsche groote steden. Alvorens ons land tot operatiebasis voor hun experi menten te kiezen, hadden zij die steden na melijk eerst met een bezoek vereerd en zij beschikten, naar hun zeggen, over zulke overtuigende bewijzen van hun phenome- naal kunnen, in den vreemde vertoond, dat menigeen bij het vernemen der bijzonder heden daaromtrent met een zekere huive ring bevangen werd voor de geweldige „ge heimzinnige krachten", waarover die won- dermenschen" moesten beschikken. Diezelfde personen van twijfelachtige reputatie wisten met het grootste gemak toegang te verkrijgen tot verschillende re- dactie-bureaux, waar op nieuws beluste re porters gretig bloc-notes volkrabbelden met „wonderbaarlijkheden", die zonder eenige nadere controle aan de lezers wer den opgedischt en door dezen met zeer veel appetijt werden verslonden. Ja, de „beroemdheden" werden zelfs achterna geloopen en lieten zich in keurig gemeubileerde hotelkamers groote inter views afnemen. Er verschenen in verschil lende bladen reeds uitgebreide redactionee le besprekingen, zelfs kwasi-wetenschappe lijke artikelen over „occulte vermogens die meer personen, dan men zoo oppervlak kig zou denken, heetten te bezitten, zoo niet op reeds dadelijk duidelijk erkenbare wijze, dan toch in de kiem, en welke ver mogens bij een zeker aantal menschen met eenige oefening tot ontwikkeling waren te brengen, enz., enz. Bij nadere bestudeering bleken de meeste dier beschouwingen in groote trekken niets anders te zijn, dan critieklooze napraterij van wat door de betrokken artisten mon deling, of door him managers in reclame- brochures vóór het optreden der „sterren" hier te lande reeds was rondgebazuind, of uit zich met zoogenaamde occulte verschijn selen bezighoudende boekjes en tijdschrif ten was opgediept. Men denke nu volstrekt niet, dat bedoel de bladen en hun ijverige reporters hetzij uit winstbejag, hetzij uit een zucht om hun lezers door sensationeel-klinkende mede- deelingen te boeien, handelden. Hoe ia hun handelwijze dan te verklaren? Eenvoudig uit het feit, dat het. publiek in het algemeen en heusch niet op de laat ste plaats een massa ontwikkelde menschen van meening is, dat helderziendheid, te lepathie en dergelijke verschijnselen be trekkelijk veelvuldig voorkomen, terwijl ze juist zoo uiterst zeldzaam zijn, dat men. gelijk wij reeds vroeger opmerkten, gerust de vraag mag stellen: Wijs mij in Neder land één enkelen persoon aan, van wien met wetenschappelijke zekerheid, dus on der strenge, elk bedrog uitsluitende con trole, is vastgesteld, dat hij of zij de gave der helderziendheid, of telepathische ver mogens bezit. Om dus een op soliede grondslagen steu nende overtuiging te verkrijgen, of de door zich noemende helderzienden, telepathen enz. gedemonstreerde verschijnselen inder daad echt zijn, moet men niet napraten of naschrijven, wat die heeren zelf of anderen omtrent die beweerde verschijnselen mee- deelen, maar op de eerste plaats oogen en ooren goed den kost geven en vervolgens zijn nuchter verstand eens goed laten wer ken. De schitterende recensies, die bedoelde artisten uit buitenlandsche bladen aan be wonderende blikken wisten voor te leggen, waren gelijk wij met overtuigende ze kerheid konden vaststellen op precies dezelfde wijze tot stand gekomen, als die, welke in een reeks Nederlandsche bladen in de periode, waarop wij hierboven doel den, verschenen, namelijk door een critiek- en controle-loos overnemen van beweringen van de betrokken artisten of hun impre sario's, of door zich op absoluut onvoldoen de wijze rekenschap ervan te geven, op wel ke punten de experimenten, die men had bijgewoond, de mogelijkheid van bedrog openlieten. De suggestie, die van een dergelijke cri tieklooze redactioneele reclame op de mas sa uitging, was geweldig, zoodat, wanneer de vertooning, welke de bladen aankondig den, eenmaal daar was, het slechts kinder spel voor de betreffende variété-menschen was, om het publiek alles, wat zij zeiden, te doen gelooven en te laten napraten en het zoozeer van elke achterdocht vrij te maken, dat aan de eenvoudigste mogelijkheden om controle te oefenen niet eens gedacht werd. Van al de „helderzienden" en „telepa then" die wij in de hoogergenoemde periode van „hoog-conjunctuur van het occultisme" aan het werk zagen, was er niet één, waarvan wij niet konden vaststellen, dat eerstens zijn mededeelingen niet in het minst met de werkelijkheid klopten en tweed ens zijn experimenten niet vrij waren van aantoonbare trucs, of zoodanig gebrek aan een ernstige controle door derden ver toonde, dat de mogelijkheid van het plegen van trucs naar zoo goed als alle zijden was opengelaten. Wij beschikken op dit gebied over een omvangrijk feitenmateriaal, maar moeten ons, beknoptheidshalve, bepalen tot enkele voorbeelden, om aan te toonen, dat reeds een nauwkeurig controleeren van de mede deelingen der bewuste artisten of hun impressario's sterke aanwijzingen opleverde om aan de echtheid hunner experimenten te twijfelen. Zoo werd van één der „beroemdheden", die indertijd hier in vele plaatsen van Ne derland optrad, reeds vóór zijn verschijnen voor het publiek, door verschillende bladen, op grond van een aan hen toegezonden communiqué van den betrokken impressa- rio, gemeld, dat hij, dank zij zijn bewonde renswaardige geheime krachten erin ge slaagd was, de politie te Amsterdam den da der van een kort tevoren gepleegde inbraak in handen te spelen. Geen enkel der bedoel de bladen had eraan gedacht om alvorens 't bewuste communiqué te publiceeren, eens informaties in te winnen bij de politie-auto- riteiten van Nederlands hoofdstad. Wij stel den ons op de hoogte en ons vermoeden, dat er van 't heele verhaal geen letter waar was, werd spoedig bevestigd. Maar de reclame was reeds gemaakt en had haar uitwerking niet gemist. Dezelfde ervaring deden wij op terzake van een zonder eenig onderzoek door een aantal bladen opgenomen relaas van een sensationeele inbraak te Salzurg in Oosten rijk, door „helderziendheid" aan het licht gebracht, nog voordat de politie er kennis van had gekregen. Er was, zoo luidde het verhaal, dank zij de aanwijzingen van den betrokken „helderziende", een gat ontdekt in den vloer onder de safe van een juwe lierszaak, de brandkast zelf was reeds aan geboord en, als de „wonderman" in kwestie er niet aan te pas was gekomen, zouden de dieven ongetwijfeld den volgenden nacht hun slag hebben geslagen. De politie zelf zou een en ander hebben vastgesteld. Bij navraag bij de politie te Salzburg volgde echter de meest categorische tegenspraak van de heele historie, die inmiddels met het grootste gemak haar weg gevonden had door een deel der Nederlandsche pers. Herhaaldelijk kon men de betrokken ar tisten ook op tegenspraak betrappen in de beweringen, waarmee zij him experimenten zochten te verklaren. Zoo hoorden wjj een zich noemenden telepaath, die zich wegens het eerst na veel moeite gelukken van een experiment (het opsporen van een speld in den hoed van een dame) wilde verontschul digen met de verklaring, dat zijn telepa thische krachten in dit geval belemmerd werden door de zeer natuurlijke terughou dendheid, die een man bezit om een dame te benaderen, in één adem verzekeren, dat hij zich bijzijn telepathische expe rimenten in een soort trance-toestand bevond. Daardoor was hij meermalen het slachtoffer geworden, zoo vertelde hij, van kwaadwilligen, die hem de tele pathische opdracht hadden gegeven, gloeiende kolen vuurs uit een kachel te ha len. Ongevoelig ir trance-toestand, voerde hij die opdracht uit, aldus het verhaal, en bleek later deerlijk verbrand te zijn. Het publiek uitte hoorbaar zijn veront waardiging over zulk een snood bedrijf en blikte met nog meer bewondering op naar den „wonderman", waarbij het echter ge heel vergat, dat men toch wel van nature veel meer weerhouden zal worden om kolen vuurs aan te raken, dan om den hoed van een dame met zijn vingers te beroeren een angstvalligheid overigens, die in een variètè-artist toch wel wat al te zonder ling aandoet. Een typisch geval, dat evenzeer te den ken geeft, als het vorige, was het volgende: In de zaal, waar de betrokken variété-artist optrad, werden brochures verkrijgbaar ge steld, waarin verklaard werd, dat de „hel derziende" demonstrator het vermogen be zat, om bijvoorbeeld den inhoud mee te deelen van een hem ter hand gestelde por tefeuille, natuurlijk zonder dat hij die opende. Op onze vraag, of hij in staat was, een dergelijk kunststuk te verrichten, kregen wij tot onze verbazing de wedervraag te hooren, of dit experiment inderdaad wel in de brochure vermeld stond. Wij gingen naar het podium en lieten hem de betref fende passage lezen. Na eenige aarzeling zeide de handige man nu: „Ja, ik ben daar toe wel in staat, maar helderziendheid is geen gewoon zien. Ik kan slechts ongeveer KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, gekozen Bisschop van Haarlem, heeft benoemd: tot kapelaan te Amsterdam (H. Willi- brodus binnen de V.) den weleerw. heer A. P. Loerakker; tot kapelaan te Venhuizen den weleerw. heer H. H. Snel; tot kapelaan te Amsterdam (O.L.Vr. van Lourdes) den weleerw. heer L. W. A. M. Roelvink; tot kapelaan te 'sGravenhage (H. Fami lie) den weleerw. heer H. C. A. M. Kou- wenhoven; tot kapelaan te Amsterdam (H. Vin- centius) den weleerw. heer H. J. A. M. van der Ven; tot kapelaan te Velsen-Driehuis den wel eerw. heer J. Klijn, thans kapelaan te Noordwijkerhout (H. Joseph). GOUDEN JUBIUEUM TE WEERT Honderdjarige terugkeer der Paters Min derbroeders in het klooster Het zal 17 April a.s. honderd jaar gele den zijn, dat de Paters Minderbroeders in het klooster op de Biest te Weert nr een bijna 40-jarige ballingschap ten gevolge van de troebelen in den Franschen tijd terugkeerden. Dit feit zal feestelijk herdacht worden. Het bestuur van Weert Vooruit heeft het initiatief genomen tot een vergadering in de zaal van Huize Charitas, Biest, op Don derdag 30 Januari a.s. te 8.15 uur 's avonds, tot het vormen van een comité van voorbe reiding voor deze feestelijke herdenking. den algemeenen aard van het een in de por tefeuille aanwezig voorwerp aangeven. Zoo zeg ik bijvoorbeeld van een brief: „Ik zie een wit vlak, enz." Na ons antwoord, dat wij zelfs met zulk een vage aanduiding genoegen zouden ne men, boden wij hem de portefeuille aan. Hij zette nu eerst met een ander experi ment zijn vertooningen voort en antwoord de daarna, op ons aandringen, om het por tefeuille-experiment te verrichten, dat dit tegenover het publiek niet verantwoord zou zijn, Het kon immers afgesproken werk zijn met hemzelf, wanneer een bepaalde persoon zooiets verlangde. Het was veel eerlijker hier en daar steekproeven te nemen en in het wilde weg maar van dezen en genen bezoeker een voorwerp op te halen. Dat hij dan juist zelf de personen kon kiezen, waar mee hij eventueel een afspraak kon heb ben gemaakt, vergat het publiek, dat een vrij agressieve houding tegen ons aan ging nemen, toen wij een eenvoudige controle wilden toepassen. De zaak, waarover het ging, bleek ove rigens langs het overgroote deel der aan wezigen heen te gaan en men kreeg den natuurlijk geheel onjuisten indruk, dat wij volkomen waren tevreden gesteld, toen onze portefeuille werd weggestopt en door den „telepaath" werd opgespoord, iets wat zon der het zoogenaamde „spierlezen" bij den geleidenden persoon, ook heel goed moge lijk is doordat men met handlangers in de zaal afspraken maakt, om door onopvallen de teekens (hand aan neus of oor, sigaret of bepaalde wijze in den mond, naar een bepaalde richting kijken, enz. enz.) aan te duiden, of men „warm" of „koud" is, zoo als kinderen dit bij een zoekspelletje ple gen te noemen. Dezelfde man wekte groote verbazing, doordat hij uit een stapel in de zaal opge haalde brieven er enkele door een zooge naamde .controle-commissie" liet uitpikken en dan iets over den persoon van de afzen ders meedeelde, dank zij natuurlijk zijn „helderziendheid". Wij kregen echter geens zins te hooren, hoe die „controle-commis sie" was samengesteld en wie er toe be hoorden. Maar geen enkele aanwezige daoht er zelfs aan, dit te vragen. Een brief, dien wij zelf hadden gegeven aan den „ophaler" in de zaal, werd (toeval lig zou men zoo op het eerste gezicht zeg gen) ook met enkele andere opgediept uit den grooten stapel en door de onbekende „controle-commissie" aan den „helderzien de" ter hand gesteld. De brief was afkomstig van iemand, die verbleef in een sanatorium. Met veel gewichtig vertoon werd door den „helderziende" een stukje van den brief afgesoheurd en brief met enveloppe ons te ruggegeven. Waarop de „helderziende" al leen uit een contact met het stukje van den brief (zoo moest het althans schijnen) kon opmaken, dat de afzender met ziekte te ma ken had en dat er heel veel om dien per soon te doen was. Meer kon de „wonderman" ons niet ver tellen. Toch waren wij een oogenblik in twijfel, of hier nu todh niet werkelijk een zekere „helderziendheid" in het spel was. daar het meegedeelde toch, zij het ook vaag, de werkelijkheid aanduidde. Totdat wij later, de enveloppe eens aan den achterzijde beziende, daarop volledig zagen afgedrukt den naam en het adres van het groote bekende sanatorium. Nu werd ons de rol van de onbekende „controle-commissie" opeens duidelijk (na melijk het uitschiften van geschikte brie ven) en werden wij tevens bevestigd in onze overtuiging, dat al, wat deze „tele- paath-helderziende", één der meest be roemden van dien tijd, presteerde, op trucs berustte. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Personalia. Voor het examen Boek houden van Ver. Leeraren in de Handels wetenschappen slaagde onze plaatsgenoot de heer L. J. Kraaij; hij werd opgeleid door den heer H. P. Benkemper. Benoemd tot Burgemeester. De heer J. E. van Nes van Meerkerk te Haarlem is met ingang van 3 Febr. bij K. B. benoemd tot burgemeester der gemeente Korten- hoef (in het Gooi). De nieuwe burgemees ter was 6 jaar volontair aan de secretarie alhier. Wegverbreeding; overeenstemming be reikt. Tusschen het Rijk en den heer Boghout is na zeer langdurige onderhan delingen overeenstemming bereikt voor de verbreeding van den weg. De garage Zeldenrust en het woonhuis van den heer B. zullen spoedig afgebroken worden. De gevaarlijke puist tegenover de Veenenbur- gerlaan zal daardoor verdwijnen, een hoog- noodige verbetering. Garage en woon huis zullen herbouwd worden. Tegelijk verdwijnt een zeer onoogelijk geheel, zoo dat de gemeente door den a.s. nieuwbouw tevens verfraaid wordt. Inbrekers aan het werk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben inbrekers hun slag geslagen aan de Leidschestraat. Verschillende schuurtjes zijn opengebro ken en de belastingplaatjes werden mee genomen; bij den heer Van Engelen werd een rijwiel ontvreemd en bij den heer Kalters behalve het belastingplaatje een paar rubberlaarzen en een regenjas. Geboren: zoon van M. Broekhof Trouwen zoon van J. P. Buckensvan der Linden zoon van J. de JongVree ken. Ondertrouwd: P. C. Klinkenberg en M. Waasdorp J. de Wagt en N. Wil- lemsen. KATWIJK. Loop der bevolking. Bevolking op 31 Dec. '34 8770 m. 8434 vr. tot. 17205; in 1935 vermeerderd door geboorten 254 m. 242 vr. tot. 496; in 1935 vermeerderd door vesti ging 195 m. 258 vr. tot. 453; in 1935 ver minderd door overlijden 80 m. 55 vr. tot. 135; in 1935 verminderd door vertrek 220 m. 244 vr. tot 464. Bevolking op 31 Dec. 1935 8919 m. 8636 vr. totaal 17555. Ver meerdering in 1934 180 m. 158 vr. tot. 338. Vooruitgang in 1935 149 m. 201 vr. tot. 350. Levenloos aangegeven 9, gesloten huwelij ken 120. LISSE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is in openbare vergadering bijeen geroepen, op Donderdag 30 Januari a.s. des namiddags om twee uur ter behande ling van de navolgende punten: 1. Vaststelling van eene verordening, re gelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der veldwachters in de gemeente Lisse. 2. Verleening van bouw en grondvoorschotten aan de R. K. Wo- ningvereeniging „Het Gezinsbelang" voor de stichting van 37 woningen. 3. Vaststel ling van de regeling voor den schoolart- sendienst Hillegom, omvattende de ge meenten Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noord wij kerhout en Sassenheim. 4. Over schrijving van het landarb eiders wet- plaatsje van den heer C. de Vries ten na me van den heer L. Eisenga. 5. Vaststel ling van gewijzigde gastarieven. 6. Comp tabiliteit. 7. Ingekomen stukken en mede deelingen. Schoolgeldreclames. Bouwvergunning. Burg. en Wethou ders dezer gemeente hebben aan den heer H. Clemens te Haarlemmermeer vergun ning verleend tot het bouwen van twee burgerwoonhuizen op het perceel kadas- straal bekend gemeente Lisse in sectie D no. 3053, gelegen aan de Schoolstraat hoek Hobahostraat. Ongewenscht bezoek. In den nacht van 24 op 25 Januari is door ongewenschte bezoekers een bezoek afgelegd in de R. K. Bewaarschool aan den Achterweg alhier. Een klein bedrag aan klein geld is slechts ontvreemd. De politie stelde een onder zoek in. NOORDWIJKERHOUT. Landarbeidersbond. In café de Zwaan vergaderde Zaterdag de R. K. Landarbei dersbond, afd. „St. Deus Dedit", Noord wij kerhout. Alhoewel de agenda er sober uitzag, was de vergadering goed bezocht; de oorzaak zal wel gelegen zijn in het feit, dat de agenda als punt van behandeling bevatte: Bespreking loonactie. Hoewel de leden over deze kwestie reeds in de dag bladen het een en ander hadden gelezen was men toch verlangend de juiste loop en uitslag der zaken te vernemen. Uit de uiteenzetting welke de voorzitter de heer Joh. v. d. Voet gaf,- vernamen we, dat een tweetal conferenties hebben plaats ge had en dat aanvankelijk de werkgevers over loonsverlaging dachten. Dit werd van arbeiderszijde door den heer A. J. Loerakker, voorzitter van St. Deus Dedit, sprekende namens de drie Landarbeiders bonden, nadrukkelijk van de hand gewe zen, wijzende op de gevolgen welke een loonsverlaging met zich zoude medebren gen. Zwichtend voor de aangevoerde ar gumenten en bezwaren werd van de zijde der werkgevers de loonsverlaging terug genomen. Het arbeidscontract zal thans met een jaar ongewijzigd verlengd wor den; echter zal een leeftijdsgrens worden opgenomen en een verandering gebracht worden in de fondsen voor de uitkeering en de betaling der premies, welke door de patroons zelf betaald zullen moeten wor den. Voor de vaststelling der leeftijds grens, de uitkeering der fondsen (pen sioen en kindertoeslag) en de betaling der premies hiervan, zal een commissie worden berfoemd bestaande uit 3 werkgevers en 3 werknemers om deze zaken uit te wer ken. Na de uiteenzetting werden 2 nieuwe adspirant-leden door den voorzitter in hartelijke bewoordingen geinstalleerd. Medegedeeld werd, dat op een verzoek, gedaan in de jaarvergadering, om den secretaris een gratificatie te verleenen van 10.het bestuur welwillend hierin heeft toegestemd, onder beding dat dit echter alléén voor dit jaar is vastgesteld. In het sluitingswoord herinnerde de voor zitter er den leden aan, dat Dinsdag 28 Januari a.s. een propaganda vergadering zal gehouden worden van de R. K. Kies- vereeniging waar als spreker zal optreden de weleerw. pater Borromaeus de Greeve, met als onderwerp „Rotsvaste eenheid". Hij spoorde de leden aan naar deze verga dering te gaan. De voorzitter maakte een compliment aan de afdeeling Noordwijker- hout van de R. K. Staatspartij, dai zij, juist in dezen tijd, haar taak zoo goed be grijpt. Hierna sluiting. Voetbalvereeniging „N. V. C." In café Gouwenberg hield de R. K. Voetbalver eeniging N.V.C. haar jaarvergadering wel ke goed bezocht was. Bij de mededeelingen besprak de voorzitter de gevoerde onder handelingen betreffende te organiseeren feestavonden. Het bestuur werd gemach tigd hierin naar eigen inzichten verdere onderhandelingen te voeren. Verder was een schrijven binnengekomen van het be stuurslid A. Broekhof, dat deze voor zijne functie bedankt wegens drukke werkzaam heden. Hierna was gedurende een half uur de secretaris aan het woord voor het voor lezen van zijn keurig verzorgd jaarverslag. Hierin werden de verschillende gebeurte nissen uit het afgeloopen jaar gememo reerd. Een luid applaus was de dank der vergadering. De staat van inkomsten en uitgaven liet een batig saldo zien van 50.60 met nog een bedrag van 7.78 in het lustrumfonds. De hierna aan de orde zijnde reglementswijzigingen werden na ampele besprekingen met algemeene stem men aangenomen. In dit verband werd op voorstel van J. Heemskerk besloten, de reglementen opnieuw te laten drukken, om ze dan tegen den kostenden prijs on der de leden te verspreiden. De bestuurs verkiezing leverde eenige verrassingen op. Periodiek aftredend waren de heeren Braun, van den Berg, Kaptein en Broek hof, waarvan drie werden herkozen. De heer Kaptein moest het echter tegen de door enkele leden ingediende candidaat Ramb afleggen, zoodat de heer Ramb ge kozen is. Als voorzitter werd met over groote meerderheid van stemmen gekozen de heer M. Braun (241 stem). De verschillende commissiebenoemingen verliepen vlot. In de kascommissle kregen zitting de heeren van Noort, H. Broekhof en W. van den Berg; de elftalcommissie: Braun, Taskin en van den Berg, alsmede de aanvoerders der senioren-elftallen; in de strafcommissie: Braun, Taskin en van den Berg. Ook de aanvoerdersverkiezing geschiedde vlot. Bij acclamatie werden ge kozen tot aanvoerder: W. van den Berg en Chr. Broekhof en tot reserve-aanvoerder: J. Heemskerk en J. van der Klugt. Op voorstel van het Bestuur weid de contributie der senioren van 20 op 15 cent verlaagd, die van de junioren en adspi- ranten echter gehandhaafd op 10 en 5 cent. De boeken werden eveneens vastge steld op hetzelfde bedrag als het vorig jaar. De begrooting 1936, sluitende op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 950.werd met. algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. Hierna spoorde de eerw. geestelijk advi seur de leden aan, voort te gaan op den ingeslagen weg, de leiding van het bestuur steeds te volgen. Aan het slot van de ver gadering werd den heer A. Kaptein door de voorzitter oprecht bedankt voor de vele werkzaamheden welke hij gedurende vier jaar voor de vereeniging had verricht en om hem nu bij zijn vertrek een klein be wijs van erkentelijkheid te geven stelde hij nu voor op initiatief van den heer C. van Noort hem tot eerelid te benoemen. Aldus werd met algemeene stemmen besloten. Hierna sluiting. Vertrokken: A. Zuidhoek naar Noordwijk M. J. van Kampen naar .Gre- ven Westfalen, Duitschland A. J. Duyn- dam en gezin naar Leiden M. W. van der Slot naar Voorschoten G. M. Lelie veld naar Den Haag H. G. Pennings naar Bennebroek W. J. Evers naar Rot terdam B. P. Bokkes naar Amsterdam Ch. Heemskerk naar Bloemendaal R. Velu naar Amsterdam S. Duiven voorden naar Hillegom H. C. van Swie- ten naar tSompwijk M. Turenhout naar Voorhout Q. van Os en gezin naar Noordwijk A. C. Spijkers naar Zwijn aarde, België J. W. van der Poel naar Hazerswoude A. J. Vis naar Waterin gen L. J. J. Bosman naai* Amsterdam A: J. van der Voet naar Leiden A. K. Klaassen naar Hillegersberg. Gevestigd: C. B. van der Slot van Haarlemmemreer W. D. Fletinckx van Apeldoorn M. Turenhout van Voor hout A. C. F. M. van Niekerken van Venray A. J. van den eBrg van Leiden J. W. Kesseij van Haarlem J. C. van der Slot van Haarlemmermeer F. Tooijer van Naarden J. L. Jungslager van Amsterdam S. G. Jelmersma van Sneek J. Kramer van Amsterdam H. A. Starrenburg van Heiloo P. de Groot van St. Truiden, België J. L. C. F. van Poppel van Corbeek-Loo, België H. J Brono van Delft J. Grimbergen van Lisse M. Turnehout van Voorhout A. H. van den Berg van Hillegom D. Gram van Naaldwijk F. A. van der Werff van Eindhoven. Denkt u eraan, dat stilstaa^e auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn?

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9