RADIOPROGRAMMA'S M MAANDAG 27 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 DINSDAG 28 JANUARI. GEMENGDE BERICHTEN OVERREDEN EN GEDOOD. Door het onverwachts oversteken van den weg is de heer J. van Ophuizen op den rijksstraatweg tusschen Bimmen en Millingen nabij Nijmegen door een Duit- sche vrachtauto overreden en gedood. KNAAPJE DOOR TRAM GEDOOD. Zondagmiddag om half vijf is het acht jarige zoontje van de familie Dunkel, wo nende Rennemichstraat te Heerlerheide bij het spelen onder de electrische tram van de lijn HeerlenSittard geraakt. Het knaapje werd zwaar gewond vanonder de tram vandaan gehaald. In de verbandka- mer van de Oranje Nassaumijn III is het slachtoffer korten tijd na het ongeluk be zweken. Het stoffelijk overschot is naar het Sint Jozef ziekenhuis vervoerd. FELLE BRAND TE AMSTERDAM. Pensionhouder op petroleumvergasser terecht gekomen. Een felle uitslaande brand met een niet- alledaagsche oorzaak heeft Zondagavond de voor- en tusschenkamer, alsmede het trappenhuis naar den zolder van de derde verdieping van perceel Tweede Jan van der Heijdenstraat 38, te Amsterdam in een ruine herschapen. Op deze étage bevond zich te ongeveer half tien de 40-jarige J.' Witbraad, pen sionhouder en zijn 24-jarige kostganger J. Gamelkorn. Terwijl de laatstgenoemde naar het toilet was gegaan, werd de pension houder, die zich in de voorkamer bevond door een toeval getroffen. In zijn val kwam hij terecht op een brandende petroleum vergasser, welke omviel, met het gevolg, dat de wegstroomende petroleum vlam vatte en het vertrek in een oogwenk in lichter laaie stond. Voorbijgangers, die vuur verschijnselen achter de gordijnen hadden waargenomen, verschaften zich toegang tot het perceel en met assistentie van den kostganger, die op het geluid van den val was komen toeloopen drongen zij de kamer binnen, waar zij Witbraad nog bijtijds te hulp kwamen en hem gezamenlijk den trap af droegen. Hij werd in een naast het perceel gelegen kapperssalon binnengedragen, welker eigenaar en diens echtgenoot zich, in afwachting van meer deskundige hulp over hem ontfermden. Inmiddels had een rijwielagent, die op surveillance was, de brandweer gewaar schuwd en daarbij reeds kunnen meedee- len, dat de vlammen fel door de gespron gen ruiten naar buiten sloegen. Korten tijd later waren de eerste voertuigen teer plaatse. Met spoed werd van den ladderwagen de ladder uitgeschoven; behalve de slang, die hierlangs omhoog werd geleid, wor den twee slangen binnendoor naar boven gebracht en zoo kon de vuurzee op de der de verdieping, welke ook de bewoners van de tweede étage tot een haastige vlucht gedwongen had, met twee stralen worden aangetast. Hoofdbrandmeester Schuitemaker had de leiding van het blusschingswerk, het welk na een kwartier hard werken met succes werd bekroond, doch hetgeen niet wegnam, dat het vuur zijn vernielend werk grondig had verricht. De vertrekken op de tweede étage liepen ernstige water schade op. Een zeer talrijk publiek sloeg aan den kant van de Van Woustraat van achter de afzetting de verrichtingen van de brand weer met groote belangstelling gade. Het was voor de honderden kijklustigen een fantastisch schouwspel toen brandwachts bij het licht van walmende flambouwen smeulende plinten en balken met bijlsla gen losbraken en omlaag wierpen, als ge volg waarvan zich een regen van vonken verspreidde en degenen, die zich op het straatgedeelte voor het perceel bevonden haastig een veiliger plaats deed opzoeken. De pensionhouder, die toevallijder is, is per taxi naar familieleden in de Zeven Provinciënstraat gebracht aangezien de ge neeskundige dienst zijn opname niet nood zakelijk oordeelde. Hij had enkele brand wonden aan hoofd en armen opgeloopen. De aan de derde verdieping toegebrach te schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. BRANDKAST GESTOLEN. Alleen een kruiwagen terug gevonden. Te Emmer Compascuum heeft gister nacht een brutale inbraak plaats gehad. Toen de alleenwonende heer K. Bakker gistermorgen wakker werd kwam hij tot de ontdekking dat inbrekers zich. toegang hadden verschaft tot zijn woning door het openbreken van de achterdeur. De brandkast bleek spoorloos verdwe nen. Met behulp van politiehonden is door de politie een onderzoek ingesteld, dat al leen als resultaat opleverde, dat op eenige honderden meters van de woning een krui wagen werd gevonden, waarmee de brand kast waarschijnlijk is vervoerd. INBRAAK TE AMSTERDAM. Het aantal inbraken en insluipingen dat den laatsten tijd in „Zuid" te Amsterdam is gepleegd, is weer met een vermeer derd. Gisternacht hebben tot dusverre on bekend gebleven personen in een bene denhuis aan de Zuider-Amstellaan inge broken. Zij hebben er een geldkistje met 2000 gulden, dat in een kast was gebor gen, buit gemaakt. INBREKERS IN MEGEN AAN HET WERK. Groot bedrag aan geld gestolen. Zaterdagnacht hebben inbrekers te Me- gen danig huisgehouden. Op twee plaat sen hebben zij ingebroken en zijn zij met een aanzienlijken buit verdwenen. De eerste inbraak, aldus het. Handels blad", werd gepleegd in het veerhuis van den heer Van Teeffelen aan de Maas. Dit huis, waarin tevens een café is gevestigd, staat zeer afgelegen. De inbrekers hebben een ruit ingedrukt, waardoor zij zich toe gang tot de gelagkamer konden verschaf fen. Hier hebben zij alles doorzocht en de toonbanklade opengebroken, waaruit zij al het wisselgeld namen. Daarna zijn de inbrekers naar boven ge gaan, waar zij, zonder dat de bewoners in hun slaap werden gestoord, een grondige inspectie hielden. Alle -kasten werden opengebroken en ten slotte vonden zij een geldkistje, waarin zich een zeer aanzienlijk bedrag aan geld bevond. Ook dit werd me degenomen. Vervolgens hebben zij zich begeven naar de boterfabriek. Daar ver schaften zij zich eveneens toegang door het indrukken van een ruit. Alles werd ondersteboven gehaald en vooral het. kan toor had de belangstelling van de nacht- telijke bezoekers. Kasten en lessenaars werden opengebroken, doch geld werd niet gevonden. Toen hebben de inbrekers een aanzienlijke hoeveelheid boter mede genomen. De inbraken werden Zaterdagmorgen bijna gelijktijdig ontdekt en aangifte werd gedaan bij den burgemeester, die zich on middellijk in verbinding stelde met den brigadecommandant van de Kon. Mare chaussee te Oss. De marechaussee begaf zich in den loop van den morgen naar Appeltern, aan de overzijde van de Maas, waar een 22-jarige jongeman werd gearresteerd, die vroeger door den Voogdijraad daar was geplaatst. Dit jongmensch staat zeer ongunstig be kend. Hij werd naar Megen overgebracht en aan een langdurig en streng verhoor onderworpen. Dit verhoor leverde zooveel bezwarende aanwijzingen tegen hem op, dat hij te Megen in verzekerde bewaring is gesteld. Reeds is gebleken, dat deze jon geman zich heeft schuldig gemaakt aan een brandstichting ten huize van den heer Steurs te Appeltern. De marechaussee heeft des middags het onderzoek in het Land van Maas en Waal voortgezet. INBREKERSBENDE IN WEST FRIESLAND GEPAKT. De politie te Wervershoof heeft vier mannen gearresteerd, twee van 35 en twee van 19 jaar, die bekend hebben zich schul dig te hebben gemaakt aan verschillende diefstallen, waaronder met braak, en die vermoedelijk aan nog tal van andere dief stallen schuldig zijn. De gearresteerden zijn allen ingezetenen van Wervershoof, n.L C. B., H. S., C. H. en A. R. Wetenschappelijke Berichten DE GROOTSTE TELESCOOP TER WERELD. Dezer dagen is men klaar gekomen met het gieten van een twintig ton zware, gla-' zen schijf, die in December 1934 uit vloei baar glas vervaardigd werd en het heele afgeloopen jaar heeft noodig gehad, om af te koelen. Het is het grootste stuk glas, dat ooit vervaardigd werd en dat zonder be schadiging het afkoelingsproces doorstond. De geweldige glasschijf is twee honderd inches in middellijn en ze moet dienen voor de grootste telescoop ter wereld. Deze te lescoop, tweemaal zoo sterk als die van Mount Wilson, thans de g: otste, wordt op den Mount Palomar bij San Diego in Ca- lifornië gemonteerd. Men heeft dezen berg en deze omgeving gekozen om de helder heid van de lucht er boven en de geringe temperatuur-wisselingen. De berg is onge veer drie d-izend i eter hoog en uiterst geschikt voor een observatorhrn. Het zal intusschen nog wel nkele ja ren duren, vooraleer de telecoop zal kun nen worden gebruikt. De glazen schijf im mers moet eerst nog gepolijsgt worden. En wanneer men in aanmerkirc neemt, dat het polijsten van den tc'escoop van het obser vatorium van Mount Wilson vijf jaar duur de ligt het voor de hand, dat ook hier wel eenige tijd zal verljopen, ofschoon men thans over nieuwe en snellere methoden beschikt. De nieuwe spiegel 7 het mogelijk moe ten maken, het firmament nog veel verder te doorzoeken dan over den afstand van 250 millioen lichtjaren, dien men *ot dus ver kent. De telescoop van Mount Palomar zal een vier maal grcoteren afstand bestrij ken en de onderzoekei in staat stellen, ver schillende moderne theorieën, o.a. die van het uiteenspattende universum, te toetsen, alsmede sterrenstelsels als de Melkweg na der te onderzoeken. Met hun nieuwe instru ment zullen de Califorr.ische astronomen in de gelegenheid worden gesteld, even tueel tallooze nieuwe sterren te ontdek ken. De spiegel krijgt een achtergrond van aluminium, niet van zilver. Weliswaar re flecteert aluminium slechts 89 procent van het zichtbare licht, maar daartegenover is het actiever ten aanzien van de ultra violette stralen, waarvoor fotografische emulsies veel gevoeliger zijn, zoodat groo- tere resultaten met foto's van het firma ment worden verkregen. De aluminiumbedekking wordt aange bracht volgens een methode, reeds jaren geleden door Ediscor uitgevonden. Eerste ver*ischte hiertoe is een luchtledige ruim te, waarin de luchtdruk tot een tiende mil- lioenste van de atmosfeer wordt terugge bracht. Hierin wordt het aluminium dan als het ware gevapeuriseerd en op het glas gespoten. De laag aluminium zal een De Radio in Nederland Men schrijft ons; Wie zich de herrie herinnert herrie lijkt me het juiste woord welke rond het radio-besluit van minister Reymer ge maakt werd, zal zich stellig i oogen uit wrijven, wanneer hij in „De Haagsche Post" instemming leest met dat veelom streden besluit. Deze instemming gaat uit van den „radio criticus" in dit toch zeker niet rechtsche blad. Naar aanleiding van een VAR-hoor- spel, waarin hü tot zijn genoegen „ten dens" vond, schreef deze medewerker ver der: „Zonder tendens gaat het nu eenmaal niet, of men het met die tendens eens is of niet.. Wij moeten goed begrijpen dat een volko men neutraliteit in tegenspraak zou zijn met het karakter van den omroep. Dit be sef is juist bij óns geboren en wij kunnen er trotsch op zijn, dat alleen bij ons dit be sef in de practijk tot uiting is gekomen. Inderdaad is de Nederlandsche omroep de eenige in de geheel', wereld, die den ver schillenden grooten groepen, dit wat we reldbeschouwing betreft, zoover uiteen- loopen, haar eigen zendttijd heeft gege ven. In tegensteling tot alle andert omroep- maatschappijen, die (ten deele in dienst van de een of andere dictatuur) slechts de door den staat toegestane tendens mogen verspreiden, uit „neutraliteit" elk uitge sproken politiek of cultureel programma weigeren, is bij ons het recht van de vrije meeningsuiting tot de radio uitgebreid indien wij .<;n minste van eenige beper kingen willen afzien. Dit is immers logisch, indien de kunst zich maar haar oeroude recht herinnert, de menschen in een bepaalde richting te beinvloeden. Zij heeft dat in alle tijden ge daan; wij zijn het slechts, die vergeten heb ben, wat eertijds de tendens was van een bepaald l.unstwerk, zoodat wij dit thans nog slechts als „absolute kunst" of als „vol komen neutraal" beschouwen. De Griek- sche treurspelen bevatten niet minder ten dens dan de Middeleeuwsche poppenthea ters en de leerspelen van Hans Sachs. Beet hoven's „Eroïca" iseen politiek werk en Beaumarchais' „Figaro" was het eerste weerlichten van de Franscherevolutie! Waarom verlangt men dan iaist van het hoorspel „neutraliteit" en dat nog wel in een tijd, die meer dan vroeger houding van ieder individu verlangt? Een ontwikkeling van de radiokunst zal eenvoudig onmogelijk zijn, wanneer men er hinderpalen aan in den weg legt, die in strijd zijn met de tra ditie èn met de eischen van den tijd." Niet alleen met onzen II. D. zijn wij alzoo eenig in de wereld, maar ook met den eigen zendtijd voor de verschillende groote bevolkingsgroepen. En dit laatste schrijft „De Haagsche Post"! 't Is om te onthouden, als bekrompen geesten weer eens met een daarmede strij dige bewering komen aansukkelen. FlNANCIëN EN ECONOMIE Rotterdamsche Bankvereeniging. Aan het jaarverslag over 1935 der Rot terdamsche Bankvereeniging N.V. ontlee- nen wij het volgende: Het afgeloopen jaar was op financieel ge bied voor ons land niet gemakkelijk. Tel kenmale werden door onverwachte evene menten in binnen- en buitenland de wissel markt en de geld- en fondsenmarkt hevig geschokt. Nu eens was het de val van den buitenlandschen valuta, dan weer een drei gende ministerieele crisis hier of ginds, die tot vlucht van buitenlandsch- zoowel als van binnenlandsch kapitaal leidde. De on vermijdelijke schadelijke gevolgen waren voor handel en bedrijf een hooge, soms zeer hooge rente en voor den belegger een he vige daling ook in de meest solide obliga- tiën, die uit vrees voor devaluatie van den gulden veelal tegen aandeelen of waarden in andere valuta werden geruild. De open bare lichamen hadden geen gelegenheid meer hunne vlottende schulden te consoli- deeren, of door conversie van leeningen hunne lasten te verlichten. De levendigheid op effecten- en wissel markt is in het algemeen voor de winst rekening onzer bank niet onvoordeelig ge weest, al miste deze de baten uit het emis- siebedrijf, dat natuurlijk onder de boven genoemde omstandigheden beperkt bleef. Het hoogere disconto gaf een beter rende ment van onze wisselportefeuille. Al mogen de resultaten van onze instel ling over het afgeloopen jaar op zichzelf beschouwd tot tevredenheid stemmen, in wezen is de hierboven geschetste, telkens weer optredende financieele onrust voor de ontwikkeling van het bankwezen niet gun stig; de teruggang van de balanscijfers, een verschijnsel gedurende de crisisjaren te constateeren is nog niet tot staan geko men. In de huidige omstandigheden vindt de directie daarom aanleiding de aandeel houdersvergadering in overweging te ge ven, wederom belangrijke bedragen aan de reservés toe te voegen. Indien deze voorstellen worden aange nomen, zal na de gewone storting in het Pensioenfonds en een afschrijving op ge bouwen van ruim 550.000, ee nbedrag van 1.000.000 aan de gewone reserve en 1.300.000 aan de bijzondere reserve voor mogelijke risico's worden toegevoegd, waar na een dividend van 41/2 pet. kan wor den uitgekeerd. 250.000ste deel van een inch dik zijn.... Het vervaardigen van de nieuwe teles coop wordt in de Amerikaansche weten schappelijke kringen met de grootste be langstelling tegemoet gezien. „Msbd." Hilversum n, 301 M. K. R. O.-Uitzending. 8.00 Morgenconcert. 10.Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pas toor Perquin. 12.15 Gram.platen en het K. R. O.-orkest 2.Vrouwenuurtje. 3.Modecursus. 4.Gramofoon en K. R. O.-boys. 5.30 Het K. R. O.-orkesf en gram. 6.40 Esperantocursus. 7.15 Uitz. v. h. R. K. Werkliedenverbond 7.35 Gram.pl. op verzoek 8.00 Berichten. De K. R. O. Melodisten en Jodelliederen door Emmy Braun. 9.20 Inleiding op het 3e Standaardcon cert. 9.35 Concert door het K. R. O. Sympho- nie-concert. 10.30 Berichten, waarna vervolg Sym- phonie-orkest. 11.15 Gramofoonmuziek. Hilversum l, 1875 M. AVRO-Uitzending, 5.30—6.00' VPRO. 8.Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonpl. 10.30 Ensemble Lismonde. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Ensemble Lismonde. I.00 Omroeporkest. Gram.pl. 2.00 Omroeporkest en solist. 3.00 Knipcursus. 4.00 Viool en piano. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. Kinderkoorcon cert. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten, waarna Omroeporkest, Kovacs Lajos orkest, en solisten. 10.25 Bridgeles. II.00 Berichten waarna de AVRO-De- cibels. D r o i t w i c h. 1500 M. 11.20—11.50 Orgelspel. 12.10 Kwintetconcert. 1-202.20 BBC-Welsh-orkest. 3.103.55 Kwintetconcert en solist. 4.40 Het Wethmar Kwintet. 5.35 Dansmuziek. 6.50 Piano-recital. 8.20 Zang en piano. 8.35 Populaire muziek. 8.50 Gevar. programma. 10.40 Britsche Dames-Symphonie-orkest. 11.35:12.20 Dansmuziek. Radio Paris, 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 4.20 Zang. 5.50 Orkstconcert. 8.30 Concert uit München. 9.35 Hoorspel. 11.0512.35 Dansmuziek en Populair concert. Keulen. 456 M. 11.20 Concert m. m. v. solisten, koor en orkest. 1-352.20 Gevar. concert. 3.20 Concert en voordracht. 5.20 Het Omroeporkest. 7.30 Hoorspel. 8.20 Voordracht en concert. Brussel, 322 en 484 M, 322 meter: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20, 5.20, 6.35 en 7.20 gram.platen. 8.20 Salon-orkest en voordracht. 10.3011.20 Gramofoonplaten. 484 meter: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Salon-orkest. 1.502.20 en 5.20 Gram.pl. 5.50 Zangvoordracht. 6.40 Gevar. programma. 8.20 Omroeporkest. 10.30—11.15 Gram.pl. fi.K. Ver. v. Kraamverzcrging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaave- straat 30. WILT U IETS WETEN? Vraag: Betreffende volgende partij dammen. Stand als volgt: Wit stand 31, 32, 33, 37, 38, 41, 42. Zwart 11, 16, 17. 21, 2^, en een dam op 49. Zwart is aan zet en speelt 21—27. Wit 32x21x12. Is het nu geoorloofd voor zwart te slaan als volgt: 49x27x36x47x38x29x1,, of mag zwart niet verder slaan dan 49x27x36x47? Antwoord: Natuurlijk mag zwart ver der slaan, temeer wijl hij damslag maakt. Vraag: Wit kan niet meer zetten; hij heeft nog één steen; zwart nog acht. .Is het dan remise? Antwoord: Wit heeft dan verloren. Vraag inzake inning van een toegewe zen schadevergoeding. Antwoord: U moet dat doen door middel van een deurwaarder. De deurwaar derskosten moet u voorschieten; zij wor den evenwel verhaald op uw tegenpartij, Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Dansmuziek. 9.20 en 9.40 Berichten. 9.50 Piano-recital. 10.2011.20 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf te Leiden. Derde programma 8.00 Brussel VI. 9.20 Keulen 10.05—10.35 Deutschland Sender. 11.20 Kalundborg. 12.15 Brussel VI. 14.20 Kalundborg. 15.10 Droitwich. 15.55 Keulen 17.20 Brussel VL 18.35 Keulen. 19.20 Beromünster. 20.30 Berlijn. 21.20 Weenen of diversen. 22.20 Brussel VI. 22.30 Weenen of diversen. Vierde programma 8.05 Parijs Radio, of Droitwich. 10.35 London Reg. 12.50 Droitwich. 14.20 London Reg. 17.35 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Droitwich. 10.10 London Reg. 22.20 Droitwich. De begrafenis van den Engelschen Ko ning, wordt door het G. R. D. over het vierde programma doorgegeven. DE KATHOLIEKE RADIO-ACTIE IN BRAZILIË. Men schrijft ons: Reeds gedurende langen tijd werd door den K. R. O. onderhandeld met eenige in stanties in Brazilië om ook daar een Katho lieken Radio Omroep op te richten. Het grootste gedeelte van de 45, in Bra zilië bestaande radio-stations wordt door particulieren geëxploiteerd onder staats controle; de uitzendingen hebben een neutraal, zelfs anti-godsdienstig karak ter; bij zeer bijzondere gelegenheden wor den er voordrachten gehouden over gods dienstige .onderwerpen. In Rio de Janeiro bestaat sinds twee jaar een vereeniging: Sociedade Radio „Vera Cruz", welke pogingen in 't werk stelt, een eigen Katholiek Radiostation op te richten; tot heden echter zijn de fi- nantieele middelen niet aanwezig om de prijzenswaardige opzet te verwezenlijken. Sinds September 1935 is ook in 'het Noor den van Brazilië een Katholieke Radiover- eeniging opgericht, die onder leiding van de drie Bisschoppen van Ceara zal trach ten een eigen zender te openen. De plan nen zijn thans in een vergevorderd stadium en binnenkort hoopt men de uitzending te kunnen beginnen. Met Kerstmis jl. is ook in S. Paulo een Katholieke Radio Omroep opgericht, wel ke met geregelde Katholieke uitzendingen zal gaan beginnen. Deze omroep staat on der leiding van den Bisschop van S. Paulo Dom. Gaspar. Wegens het groote verschil in karakter, belangen en opvattingen in het uitge strekte gebied van Brazilië is het onmoge lijk één algemeene Katholieke Radio Om- roep-organisatie voor dit land in het le ven te roepen. De K. R. O., die iu de totstandkoming van de statuten der verschillende opge richte Katholieke Radio-organisaties een groot aandeel heeft gehad, die ook nu nog in de opzet van de uit te zenden program ma's zijn invloed doet gelden en zijn me dewerking verleent, mag zich met recht verheugen in het bereikte resultaat. Tot zelfs in de verre landen overzee heeft Nederland weer de stoot gegeven, om ook daar de radiu te gaan gebruiken in dienst van den Schepper. (tenzij er bij hem niets is om te verha len!) Vraag: Wanneer is de Orde van den Kouseband ontstaan? Wat is het kenteeken hiervan? Antwoord: De Orde van den Kouse band is ingesteld door Eduard III van En geland in 1350. Zij wordt alleen aan re- geerende vorsten of personen van hoogen adel en zeer beperkt verleend. Het kentee ken isde kouseband-en de letters K. G. achter den naam. S. O. S. De angstdroom van den opsn^fdw: „Ach, kón ik toch maar weer een mug van hem maken!!'"

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10