STADS NIEUWS Het conflict bij den Stadhuisbouw ZATERDAG 25 JANUARI 1936 DE LtfuSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? SOMBER, MAAR ZACHT. DE BILT SEINT: Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zui delijke wind. Zwaar bewolkt tot betrok ken. Waarschijnlijk eenige regen. Zachter vooral 'sn achts. Hoogste barometerst.: 763.3 te Vardö. Laagste barometerst.: 740.3 te Valencia. De depressie in het Westen drong Oost waarts door. Zij vertoont thans twee ker nen, over Ierland en één in de Golf van Biscaye. Onder invloed van dit lage drukgebied is over de Britsche Eilanden, Frankrijk en ons land het weer veel slech ter geworden. De meeste stations hebben betrokken lucht, vele melden regen. De temperatuur is echter flink gestegen. De hooge druk over Centraal Europa ver plaatste zich ook naar het Oosten. De temperatuur werd in Midden- en Noord- Duitschland weer lager. Uit Zuid-Polen wordt matige vorst gemeld. Over IJsland handhaaft zich nog een uitlooper van den Groenland-hooge druk, al is daar de baro meter sinds gisteren ook gedaald. De de pressie over Scandinavië vulde op. Over Lapland gaat zich zelfs een hooge druk gebied vormen. De rust is over Zweden en Noorwegen weer flink toegenomen. Zij werd hier en daar streng. Ten onzent zal het sombere vrij zachte weer nog blijven aanhouden. LUC HTTEMPER ATUUR, 6.— gr. C. i LICHT OP VOOR FIETSERS e. a." Van Zaterdagnamiddag 5.uur tot Zondagmorgen 7.24 uur; van Zondagna middag 5.01 uur tot Maandagmorgen 7.23 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Zondag 26 Jan, voorm. 3.56 en nam. 4.18 uur; op Maan dag 27 Jan. voorm. 4.39 uur en nam. 4.59 uur. UIT DE OMGEVING SASSENHEÏM. "1*p' Schoenmakierspatroonsvereeniging. Vergadering der R.K. Gewestelijke Schoen makers-Patroons en Schoen winkeliers-Ver - eeniging Lisse en Omstreken. De heer v. d. Hulst, lid der vereeniging, hield een bespre king over „Kostenberekening". Spreker zet op zeer duidelijke wijze uiteen, hoe in ons vak de kostenberekening moet worden ge maakt om aan een behoorlijke verdienste te komen. Hierbij liet hij zeer goed uitko men, dat er zeer veel arbeid door ons moest worden verricht, dat niet direct verband houdt met het te repareeren werk, zooals het werk ophalen en thuisbezorgen, het doen van inkoopen enz. enz. en zoodoende kwam hij tot de slotsom dat, wanneer een schoenmaker een gewoon loon zou verdie nen, wat het loon van een ambachtsarbei der in andere vakken zeker niet te boven zou gaan, voor bijvoorbeeld heerenzolen en achterlappen, gepind of gekoperd, nog een prijs van ƒ2.zou moeten kunnen bere kenen. Door den voorzitter werd den heer v. d. Hulst dank gebracht voor zijn duidelijke en zakelijke'uiteenzetting. Jammer was het, dat zooveel vakgenooten niet aanwezig wa ren. Er was hier voor elk wat te leeren. La ten wij hopen, dat op de vergadering in Fe bruari, waarin de heer Hoek, leer aar aan de rijks vakschool te Waalwijk zal komen spreken, er niet een ontbreekt. Hierna gaf de voorzitter nog eenige me- dedeelingen over de gehouden voorzitters- vergadering te Utrecht. Na gehouden rond vraag, volgde sluiting der vergadering. Biljartclub. Woensdagavond hield de Biljartvereeniging „Oude Post" haar feest avond. Aanwezig waren bijna alle leden met hun dames. De voorzitter opende deze avond met een hartelijk woordje voor al len, waarna het feest onmiddellijk een aanvang nam. De leiding en muziek was in handen van den heer Jean van Zijp. Enkele ledn hadden een paar keurige ver zen opgemaakt, geheel de club en de bil- jartsport betreffende, Na afloop dankte de voorz. allen, die hadden meegewerkt dith feest zoo schit terend te doen slagen, doch vooral de heer Jean van Zijp kreeg voor zijn keurig af gewerkt muzikale program een extra pluimpje. SPORT AUTOMOBILISME RALLY MONTE CARLO Door bemiddeling van de Kon. Ned. Auto mobielclub zijn bij het A. N. P. te Amster dam de volgende berichten omtrent de ver richtingen der Nederlandsche deelnemers binnengekomen. Omstreeks 9.30 zijn de deelnemers, die Thallinn tot startplaats hadden gekozen, vertrokken. De eerste wagen, die gestart werd, was een Lagonda van Th. G. Moer uit Engeland, terwijl direct daarna weder om twee Engelsche wagens resp. bemand met de bestuurder A. P. Good en D. H. Murray volgden. Als eerste Nederlander ging het equippe G. Otterschut en H. de Beaufort uit Voorburg met de Ford V. 8 weg. Vervolgens vertrok H. L. G. Koopman, Amsterdam met B.M.W. en dr. J. J. Spren ger van Eyk uit Valkenburg was de laat ste der Nederlanders. Dr. Sprenger startte met een Ford G. 8. De totale afstand van Thallinn naar Monte Carlo bedraagt ongeveer 4000 K.M., terwijl het maximum aantal punten, dat behaald kan worden, 503 is. De route loopt via Riga, Kowno, Koningsbergen, Warschau, Berlijn, Hannover, Brussel, Parijs, Lyon, Avignon en Brignolles naar Monte Carlo. In ge noemde plaatsen zijn controlen gevestigd, Om ruim 12 uur vertrokken uit Sta vanger onze landgenooten C. A. Bijiaard en J. A. Van Be eek Calkoen uit Den Haag met een Ford V. 8. Vlak voor de start vernamen wij van onze landgenooten, dat de wegen goed zijn, alhoewel glad. Het weer is mooi en het vriest een weinig. Onze landgenooten waren optimistisch gestemd en voelden zich in uitstekende conditie. v WIELRENNEN Tevens werd hierin gememoreerd het prachtige werk, dat de handelscursus, on- derafdeeling van de Hanze, verricht. Een woord van hulde werd vooral ge bracht aan den directeur van den cursus, den heer Chr. v. Koppen, voor zijn uitne mende leiding voer de huim 50 cursisten. Uit het verslag van den penningm. bleek dat de inkomsten over 1935 bedroegen ƒ256.87 en de uitgaven ƒ229.68, alzoo een saldo van ƒ27.19, met het saldo van 1934 van ƒ32.90, dus in totaal een batig saldo van 59.09. De bestuursverkiezing had tot resultaat 1 dat de aftredende bestuursleden, de heeren J. C. Vermeulen en C. J. Barendsen, met bijna algemeene stemmen werden herko zen. Tot voorz. werd met algemeene stem men herkozen de heer J. C. Vermeulen. Het Santos-fonds bleek een saldo te heb ben van ƒ44.25. De voorz. sprak vervol gens nog een kort woord waarin hy o.m. de hoop uitsprak, dat de gecombineerde vergadering met de 2 zusterorganisaties ook in de toekomst door de katholieke mid denstanders zullen worden bezocht. Besloten werd nog om ook dit jaar we derom een feestavond voor de leden met hun huisgenooten te houden. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorz. deze gezellige vergadering. Op initiatief van de „Hanze" kwamen deze week de besturen der standsorganisa ties alhier bijeen. Het doel van deze ver gadering was het organiseeren van een le zing voor alle Katholieken boven 16 jaar, over het onderwerp: „Het huisgezin terug naar Christus". Na langdurige bespreking werd een com missie samengesteld, waarin zitting namen mevr. v. Koppen en de heeren P. v. d. Staak, van den Volksbond, Broekhuysen, van den L.T.B., Boekraad, van De Hanze, J. Sterkenburg, van de, St. Joseph Gez. Ver. en kapelaan C. M. Broers. Deze commissie zal nog nader bekend maken, wanneer de avond zal gehouden worden, alsmede door wie de lezing zal gehouden worden. Spoorwegen. Vanwege de Spoorwegen alhier en te Waddingxveen worden pogin gen in het werk gesteld om voor school kinderen een extra trein te laten_ loopen tusschen Boskoop en Gouda. UIT DE RIJNSTREEK DE ZESDAAGSCHE TE BRUSSEL. Een kalme na-nacht. Bij de neutralisatie van hedenochtend luidde de stand aan den kop: 1. Buysse Billiet, 238 punten; 2. Charlier—Deneef, 229 punten; 3. Aerts—Schön, 94 punten: 4. De- pauw—Van Nevele, 83 punten; 5. Van Kempen—Broccardo, 54 punten. Op één ronde: 6. Smets—Haegelsteens, 60 punten. Op drie ronden: 7. Pellenaers—Van Hevel 71 punten; 8. VarreyckenHazendonckx, 47 punten. FA1UISSEMENTEN Uit gesproken: G. Verweij te Alphen aanden Rijn, Aarkade 21. Cur.: mr, G. H. E. Nord Thom son te Leiden. Opgeheven: L. W. Griffioen, Woerden. ALPHEN AAN DEN RIJN Aanrijding. In de Julianastraat werd gisteren de petroleumventer v. V. met zijn rijwiel aangereden door een hem achterop komende auto. De man kwam te vallen en liep een ontwrichte schouder op. zoodat hij zich onder behandeling van den dokter moest stellen. Tegen den autobestuurder J. M. H. uit Arnhem werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. De droom van Meneer Scrooge. Don derdagavond j.L ging dit vlotte tooneelspel voor de derde maal en wederom was de St. Josephzaal vol. De roep die van dit verrassend-nieuwe tooneelspel uitging had velen, die er in den beginne sceptisch te genover stonden, verleid om ook eens een kijkje te gaan nemen. Niemand zal er spijt van gehad hebben, want het succes was buitengewoon en het applaus langdurig en hartelijk. Deze derde avond droeg, om het zoo maar eens uit te drukken, een bijzonder interlocaal karakter. Velen uit omliggen de gemeenten en van nog verder, hadden de reis er voor over gehad om deze avond, de laatste in Alphen, bij te wonen. Dat het stuk pakte en het spel boeide, bewees wel de doodsche stilte die voelbaar in de zaal hing. Trouwens de spelers speelsters waren weer buitengewoon goed in hun rol en het spel van enkelen het bijzonder, werd door enkele deskundi gen op tooneelgebied „bewonderenswaar dig" genoemd. Het bekende strijkje van den Groenendijk zorgde voor een stukje muziek en accentueerde en illustreerde hier en daar het spel, waar dat noodig was. De heer Hoppezak uit Leiden heeft de gewichtige taak van grimeur tot aller te vredenheid vervuld. „Scrooge" heeft niet alleen Alphen ver overd, maar zijn naam is reeds naar bui ten doorgedrongen. Ook niet-Alphenaren willen nog genieten van het spel van Scrooge en zijn gezelschap. Op uitnoodi- ging van de Patronaatscommissie te Zoe- terwoude-dorp zal dit gezelschap een twee tal opvoeringen geven in de zaal van het Patronaat aldaar en wel op 16 en 17 Re- bruari a.s. „Scrooge" met zijn fijn-belichte droomverschijningen brengt iets nieuws op tooneelgebied en we zijn er van overtuigd dat ook Zoeterwoude na den eersten avond enthousiast zal zijn. Intusschen werden ook te Gouda onder handelingen aangeknoopt om daar met het zelfde gezelschap „Scrooge" ten tooneele te voeren. Merkwaardig voor de snelle vlucht van „Scrooge" is dat dit spel reeds over een drietal weken opgevoerd zal worden in de aula van het R.K. Lyceum, waarschijn lijk door de leerlingen zelf. „De droom van Meneer Scrooge", boekte alhier een buitengewoon succes. Den auteur-regisseur-acteur en zijn gezelschap, die er allen belangloos zeer veel tijd en moeiten voor over hadden, wenschen wij op hun tournee hetzelfde resultaat. BOSKOOP Hanze. Donderdagavond; hield de R.K. Middenstandsver. haar jaarvergadering. De voorz., de heer J. C. Vermeulen, open de met een kort welkomstwoord, waarna door den secretaris, den heer J. Mens, het jaarverslag werd voorgelezen, waaruit i bleek, dat de vereeniging 38 leden telt, zonden door een financdeele instelling te Zandvoort. De jongeman endosseerde, de wissel aan een kennis alhier, die hem te goeder trouw ter uitbetaling aanbood aan het loket van het postkantoor in deze ge meente. Men vertrouwde daar echter de zaak niet en gaf den burgemeester onmid dellijk van het geval kennis. Deze heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, ver schillende stukken in beslag genomen sn de aanhouding en overbrenging van R. aan de Goudsche politie verzocht. Het resultaat is geweest, dat de dader aan den burge meester een volledige bekentenis aflegde. Ter zake valschheid in geschrifte en op lichting is de oneerlijke kantoorbediende ter beschikking van de justitie te Rotter dam gesteld. ZEVENHOVEN. Eierenveiling. De Eierenveiling „De Leghorn" hield Woensdagavond in café Smit haar jaarvergadering. Op vastgestel de tijd opende de voorz., de heer J. Könst, de vergadering met een hartelijk welkom tot de aanwezigen. De Secr., de heer C. v. Veen, las de notulen der vorige vergade ring, welke onveranderd werden goedge keurd. Ook volgde daarop zijn jaarverslag, waaruit wij te weten kwamen, dat er 22000 eieren minder werden aangevoerd (dat voor zoo een kleine veiling een groot cijfer is) en dat het ledental iets is achter uitgegaan. De rekening en verantwoor ding van den penningm. wees uit, dat het kassaldo van 't vorige jaar is ingesmolten tot niets. Maar op hoop van beter, gaat het bestuur 1936 vol moed beginnen. Tot kas controle voor 1936 werden aangewezen de heeren H. J. Bos en L. Mur. De aftreden de bestuursleden, de heeren J. v. d. Sluis en L. J. Bos, werden met algemeene stem men herkozen. In de financieele regeling is een overeenkomst getroffen met de functionarissen. Voor de leden zijn er geen hoogere kosten aan verbonden. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt voor eierenkisten en cartonnages. Het bestuur zegde alle steun toe en riep de hulp en medewerking van de leden in. Hierna slui ting op de gebruikelijke wijze. AGENDA LEIDEN. Maandag, Afd. Lelden R.K. Staatspartij, In den Burcht, 8.15 uur. Dinsdag. R. K. Bakkerspatroonsver. „St. Clemens", ledenvergadering, Ho tel „Central", 7 uur. Dinsdag, Jaarvergadering „De Hanze", „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Woensdag: Ledenvergadering „Dr. Schaap man", Burcht, 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokto ren J asperse, De Graaff, Meyboom, Poortman en Verbrugge. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Bertel, tel. 3302. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Januari a.s. waar genomen door de apotheken: P. de Croix, Rapenburg, telef. 807, E. B. de Metz, Ka- merlingh Onneslaan 28, telef. 3553 en C. KOUDEKERK Eierenveiling „Koudekerk Rijndijk". Donderdagavond werd op de bovenzaal van den heer T. de Bruin de 9de algemeene jaarvergadering gehouden der „Eieren veiling Koudekerk Rijndijk". Op deze ver gadering waren tegenwoordig 30 leden, 5 bestuursleden, alsmede ook burgemeester Kwint, eere-voorzitter, die de vergadering opende met 'n woord van welkom aan de aanwezigen. Verder stond de vergadering onder leiding van den heer G. Dorrepaal Gzn., die op de eerste plaats een woord van welkom sprak tot den eere-voorzitter, waarna door den secretaris de notulen werden voorgelezen, welke na een woord van dank werden goedgekeurd. Vervolgens werd door denzelfden functiona ris 'n goed verzorgd jaarverslag uitgebracht over het wel en wee der vereeniging in het afgeloopen jaar. Uit dit verslag kon men constateeren, dat ook in deze vereeni ging de slechte uitkomsten der pluimvee houderij een groote rol spelen; er werden geveild 181.501 stuks kip- en eendeieren, 1556 pond boter, 5989 pond kaas, plus 717 stuks pluimvee, vertegenwoordigend een bedrag van ƒ7435.79. Dit is ruim 1600 gulden minder als het vorig jaar. Het aan tal stuks eieren was ook ruim 36.000 stuks minder, de hoeveelheid boter was 312 p. meer. Kaas was ook iets lager, maar de prijzen waren echter iets hooger. Het volgende punt der agenda bevatte bestuursverkiezing, de aftredende heeren M. A. Menken en J. C. van Egmond stel den zich niet meer herkiesbaar. In deze vacatures werden, na gehouden stemming, benoemd de heeren A. C. van der Hulst en W. Schellingerhout. Daar het bestuur nu slechts uit zes personen bestond, werd er besloten, dit uit te breiden met een per soon. Voor deze functie werd na stemming benoemd de heer D. J. de Wit. De penningmeester sloot zijn verslag met een klein batig saldo, hoewel dit is ver kregen door verschillende bezuinigingen o.a. verlaging ophaalloon, salaris penning meester, enz. De aangewezen commissie, de heeren J. Oudshoorn, J. Kompier en D. C. van der Vis, welke belast werden met het nazien der rekeningen en beschei den van den penigm., adviseerden bij mon de van laatstgenoemde deze goed te keu ren, waarna een woord van dank werd bericht aan den penningm. voor de vele werkzaamheden, welke hij in het afgeloo pen jaar voor de vereeniging heeft gedaan. De begrooting voor het jaar 1936 werd daarna voorgelezen, en na een toelichting van den penningm. door de verg. goedge keurd. De gratis-verloting was zooals ge woonlijk voor de gelukkigen een verras sing, welke zeer in den smaak viel. Nadat door enkele aanwezigen eenige vragen waren gesteld, welke door den voorz. werden beantwoord, werd, op voor stel van den secretaris, den heer J. Mostert, die sedert de oprichting de functie van voorzitter met groote sympathie heeft ver vuld, en het vorig jaar als zoodanig is af getreden, met algemene stemmen benoemd als eere-lid der vereeniging. Daarna werd, alvorens tot sluiting werd overgegaan, den afgetreden bestuursleden een woord van dank gebracht, waarvan er maar één aanwezig was. (De afwezige had de mede- deelig gedaan, dat hij volgens zijn beginsel (N.S.B.) geen dnak aannam). Hierna slui ting. WADDINXVEEN Oneerlijke kantoorbediende. De kantoor bediende R. te Gouda heeft door valsche invulling van een postwisselformulier ge tracht de posterijen op te lichten. Hij had een postwissel van 100 opgemaakt en ten eigen name gesteld, waarbij hij deed voor komen, alsof het bedrag hem was toege- f ZOETERWOUDE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdag a.s., des voor- middags 9.15 uur ten gemeentehuize. Agenda. 1. Ingekomen stukken. 2. Voor stellen van B. en W. met betrekking tot wijzigng in de gemeente-begrooting 1935. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op de hefing eener straatbe lasting. 4. Alsvoren tot wijziging en op nieuw vaststellen der gemeente begrooting en begrooting waterleidingbedrijf voor 1936. 5. Behanodeling van de aanvragen van de besturen der bijzondere scholen in deze gemeente, om een voorschot te ver- leenen voor 1936, op de gemeentelijke ver goeding, bedoeld in art. 101 der L.O.-wet 1920. 6. Voorstel van B. en W. met betrek king tot de voorgenomen wijziging van artikel 11 van het ambtenarenreglement 7 Als voren tot aanwijzing van een verte genwoordiger bij de behandeling van een tweetal beroepszaken door het Ambtena rengerecht. 8. Verzoeken van J. van de Ruit en H. J. van Mil om verlaging van huishuur, met prae-advies en voorstel van B. en W. 9. Verzoek van de Oudercom missie om een toelage voor 1936, met voor stel van B. en W. 10. Verzoek van P. Z. Dubbelaar om een subsidie voor 1936 voor het onderhouden van een autobusdienst, met voorstel van B. en W. 11 Bespreking wijziging van het Raadsbesluit, waarbij werd besloten tot het geven van een ren teloos voorschot aan het Rijnlandsche Borgstellingsfonds. 12. Voorstel van B. en W., met betrekking tot het verzoek van A. M. Baljeu te Bilthoven, betreffende wij ziging uitbreidingsplan Vrouwenweg. 13. Rondvraag. DREIGENDE EN NIEUWE BESCHADIGINGEN? 1 Het heien belangrijk lichter" gewordend Zooals wij gisteren hebben gemeld, heeft de arbitrage-commissie, welke is ingesteld naar aanleiding van het bekende conflict bij den Stadhuisbouw, gisteren persoon lijk de perceelen van de heeren Feld aan de Vischmarkt en Zandvoort in de Maars- manssteeg bezichtigd en ter plaatse een onderzoek ingesteld. Deze heele zaak, waarover reeds zooveel te doen is geweest en waarin het laatste woord nog niet ge sproken is, schijnt echter eerder nog uit breiding te krijgen dan dat een volledige oplossing in het zicht zou zijn. Het is ons n.l. bekend, dat eenige omwo nenden aan de gemeente door deurwaar der van der Woude een exploit hebben be- teekend, waarin op het gevaar ook voor hun perceelen wordt gewezen Door het heien/ dat hun perceelen voortdurend doet dreunen en schudden, vreezen zij ook gevaar voor him perceelen en zij verzoe ken B. en W. daartegen maatregelen te wil len nemen. Nu is het natuurlijk mogelijk, dat ook bij niet-voorziening deze perceelen er zon der kleerscheuren zouden afkomen. Het gaat echter om iets anders n.l. om het feit, dat B. en W. per exploit om maatre gelgen is verzocht. Want in verband met een vroegere bouwgeschiedenis is de groote vraag deze: wat zullen B. en W. nu doen? Welke is die vroegere bouwgeschiedenis, waarbij de gemeente, eveneens als eigena res van een belendend perceel betrokken was. Het was de nieuwbouw van het intus schen reeds gereed gekomen nieuwe ge deelte van de firma Vroom en Dreesmann. De architect dezer bouw deelde, voor dat het heiwerk een aanvang nam, de ge meente mede, dat naar zijn meening het he lende Waaggebouw bij het heien gevaar zou kunnen loopen en verzocht B. en W. als^eigenaresse, maatregelen te nemen om het Waaggebouw te beveiligen en voor be schadiging te vrijwaren. De gemeente antwoordde weigerend. Zij meende geen maatregelen hiertegen te moeten nemen en dit aan den architect (of aannemer) te moeten overlaten. Maar de architect, die de gemeente van te voren had gewaarschuwd, liet, voordat het heiwerk een aanvang nam de rechter in kort geding in deze kwestie uit spraak doen. En de rechtbank besliste, dat de gemeente zelf moest zorgen voor de be veiliging van haar Waaggebouw, wat, in dien wij goed zijn ingelicht, een bedrag van 7000 kostte. Vergelijkt men dit conflict met het hui dige, dan kan men vergelijkenderwijs maar niet de eigenaren der bedreigde per ceelen voor de ontstane schade aansprake lijk stellen. Dan had de gemeente ook in dit conflict een andere procedure moeten volgen en eerst de omwonenden voor de werkzaam heden en de mogelijke gevolgen daarvan op de hoogte moeten stellen. Maar ook dan gaat deze vergelijking nog niet geheel op, daar het bij den nieuw bouw van de firma V. en D. een particu liere bouw betrof en hier een gemeentebe lang. De gemeente, i.e. de architect, is in gebreke gebleven de omwonenden per ex ploit het heiwerk te beteekenen en daaruit is het conflict ontstaan. Eenige omwonen den hebben, nu het conflict zulke ernstige vormen aannam anders gedaan e.. zij hebben de gemeente per exploit van de gevaren, die hun perceelen bedreigen op de hoogte gesteld en verzocht maatregelen daartegen te nemen. Men kan hierbij nog de andere kwestie opwerpen n.l. of de gemeente, nu zij in gebreke bleef van te voren de omwonen den op de bedreiging hunner perceelen attent te maken, nu den aannemer zoo maar voor de gevolgen kan aanspreken. De ter dezer zake gevormde arbitrage commissie heeft deze zaak in onderzoek en zal over niet al te langen tijd hierin wel uitspraak doen. Maar wü kunnen toch nu reeds eenige bijzonderheden mededeelen, die wat meer licht op deze zaak werpen. In de voor waarden van den bouw van het nieuwe Stadhuis staat n.l. het volgende betreffen de het heien, voorwaarden dus waarmede de aannemer rekening had te houden: Het betreffende voorschrift luidde als volgt: „30 slagen 3 c.M. stuit". Dat wil zeggen, dat, indien het inheien der palen zoover gevorderd is, dat de paal bij 30 slagen nog slechts 3 c.M. zakt het heien mag worden gestaakt, dat dus het funda ment voldoende stevig is. Vast staat, dat dit een zeer zware stuit is, welke niet weinig tót de schade aan de belendende perceelen heeft bijgedragen. Toen nu door de veroorzaakte schade het conflict uitbrak, heeft men schijnbaar ingezien, dat deze stuit te zwaar en voor de belendende perceelen te gevaarlijk was. zoodat het voorschrift werd teruggebracht tot: 30 slagen 12 c.M. stuit. Hieruit blijkt reeds, dat ook degene, die dit voorschrift veranderde, moet hebben begrepen, dat een stuit van 3 c.M. bij voortgezet heien nog meer gevaar zou op leveren. reden waarom de uitvoerder van

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2