Aspirin V KI J DAG 24 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 daan, werkt, naar de Berlijnsche corres pondent van de „Berlingske Tidende" ver neemt, aan een boek over zijn leven en zijn ervaringen. Torgler, die na zijn vrijspraak door het rijksgerechtshof ongeveer een jaar in „Schutzhaft" doorbracht, ging daarop al leen wonen in de omgeving van Berlijn. Thans heeft hij zich echter in Zuid-Duitsch- land gevestigd, waar zijn vrouw zich bij hem heeft gevoegd. Zijn familie houdt even wel zijn juiste woonplaats geheim, opdat hij volkomen rust kan genieten. Zijn doch ter, die bij partij genooten in Tsjecho-Slo- wakije vertoefde, heeft zich bij het echt paar gevoegd. Torgler's vrouw durfde eerst haar dochter niet naar Duitschland laten overkomen daar men van communistische zijde in Tsjecho-Slowakije meende, dat de dochter overlast zou worden aangedaan. Zij wendde zich daarop tot Göring, die onver wijld verklaarde, dat geen lid der familie een haar zou worden gekrenkt. Torgler's zoon, die thans 18 jaar is, wordt te Parijs voor den handel opgeleid. Ondanks het protest van zijn ouders ging hij na het zgn. rijksdagproces naar Londen en keerde vervolgens naar Parijs terug; hij heeft ook eenigen tijd in Sovjet-Rusland vertoefd. Hij heeft geen plan naar Duitschland terug te keeren. Torgler's boek wordt volgens den corres pondent van het Deensche blad met zeer groote belangstelling tegemoet gezien. PATER JEZUÏET TE KEULEN VEROORDEELD. De correspondent van de „Times" te Frankfort meldt, dat de bekende pater-Je- zuiet Josef Spieker door de rechtbank te Keulen is veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en drie maanden. Hij werd er van beschuldigd, den kansel te heb ben misbruikt voor het doen van aanvallen op de nationaal-socialistische partij en den staat. De rechtbank verklaarde, dat zijn re devoeringen den openbaren vrede in groot gevaar hebben gebracht en het gezag van den staat hebben verminderd, vooral door dat hij voortdurend sprak over de onmoge lijkheid van harmonie tusschen Christen dom en nationaal-socialisme. FRANKRIJK. DE KABINETSCRISIS. De pogingen van Sarraut, Senator Albert Sarraut heeft in den loop van gistermiddag zijn beraadslagingen voortgezet en een langdurig onderhoud ge had met Laval. De radicaal-socialisten, die een succes van Sarraut in de eene of andere richting zouden begroeten, zijn in den loop van den middag, nogmaals in vergadering bijeengekomen en hébben Daladier op dracht gegeven Sarraut namens de partij geluk te wenschen en mede te deelen, dat zij bereid zijn een regeering te steunen, die de volgende drie punten op de eerste plaats van haar program wil zetten: 1. de verdediging van den franc tegen de speculatie. 2. de verdediging van de openbare vrij heid tegen de handelingen van de z.g.n. strijdhonden en 3. het herstel van de buitenlandsche po litiek binnen het kader en in overeenstem ming met de principes van den Volkenbond. SIRIE. DE ONGEREGELDHEDEN IN STRIë. In het beloop der ongeregeldheden in Sy rië zijn Donderdag te Damascus nog drie studenten om het leven gekomen, terwijl behalve een groot aantal betoogerg, ook veertig politie-beambten gewond werden. De studenten dwongen de winkeliers him zaken te sluiten. Winkeliers, die aan de sommatie geen gehoor gaven, werden met steenen bekogeld. Te Homs zouden bij een botsing voor het regeer ingsgebouw 20 personen zijn gewond en drie gedood. Het aantal arrestaties te Damascus en Aleppo wordt geschat op 750. De staat van beleg afgekondigd. Over beide steden is de staat van beleg afgekondigd. De Fransche Hooge Commissaris, de Mar tel, is te Damascus aangekomen. Hij ontving de vertegenwoordigers der pers, die hij me dedeelde, dat Syrië voortaan in acht distric ten is verdeeld. De minister van Financiën en de minister van Onderwijs zijn afgetreden. Men verwacht ieder oogenblik het aftre den van den president. CHINA. BÏNNEN-MONGOLIE TOCH WEER NIET ONAFHANKELIJK. Aan de bladen te Shanghai wordt gemeld, dat prins Teh Wang zijn vertegenwoordiger te Nanking telegrafisch opdracht heeft ge geven het bericht van de onafhanikelijkver- klaring van Binnen-Mongolië tegen te spre ken. Verscheidene Chineesche regeer in gsin- etanties verklaren, dat zij door telegrammen van Mongoolsohe vorsten met inbegrip van Teh Wang inderdaad tot de overtuiging zijn gekomen, dat alle berichten over de kort geleden gemelde zelfstandigheidsverklaring van binnen-Mongolië niet in overeenstem ming zijn met de waarheid. VERRASSEND nel. Tang avr'iQ en krachtig werkl bij rheumalielc AMERIKA. DE STEUN AAN AMERIKA'S BOEREN. Roosevelt vraagt het Congres een milliard dollar. Het wetsontwerp, dat maatregelen over een tijdsverloop van twee jaar behelst ter tegemoetkoming aan de situatie, welke door de ongrondwettig verklaring van de A.A.A. (de landbouworganisatie) is ont staan, is thans bij beide Huizen van het Congres ingediend. Het ontwerp, waarbij de regeering gedu rende twee jaar de beschikking krijgt over een bedra^van 500 millioen dollar per jaar, machtigt den minister van Landbouw, uit keer ingen te verrichten, of op andere wijze steun te verleenen aan de landbouwers. Deze steun zal gebaseerd zijn op de opper vlakte der bebouwde akkers en op den om vang der oogst beperking. BUITENLANDSCHE BERICHTEN DE KOUDEGOLF IN DE VEREENIGDE STATEN. Een groot aantal slachtoffers. De koudegolf, welke sedert eenige da gen de staten van het Middenwesten teis tert, heeft zich thans uitgebreid tot aan de kust van den Atlantischen Oceaan. Te New-York is de temperatuur Donderdag ochtend, binnen enkele uren gedaald van 1 tot 18 gr. C. beneden het vriesgpunt. Deze temperatuursdaling ging gepaard met een storm, welke zich met een uursnelheid van 83 K.M. verplaatste. De plotseling ingetreden koude brengt veel narigheid mede, te mee; daar onge veer 3000 stokers en liftboys, die dienst doen in 200 wolkenkrabbers, kantoorgebou wen en flatgebouwen, wegens loongeschil- len in staking zijn gegaan. In den afgeloopen nacht z?' drie perso nen doodgevroren, terwijl tal van perso nen in de ziekenhuizen in behandeling moesten worden genomen. De koude is zóó hevig, dcit de autoriteiten de sneeuwrui- ming hebben doen staken. Verschillende plaatsen in den staat New- York zijn geisoleerd. Duizenden automo bielen en verschillende treinen worden door de sneeuw opgehouden. Meer dan 50 personen zijn tegenvolge van de koude bezweken. ONTZETTEND FAMILIEDRAMA IN ILLINOIS. Een boer heeft, naar uit Danville (Illi nois) wordt gemeld, in een vlaag van ver standsverbijstering zijn vrouw en vijf kin deren en vervolgens de hand aan zichzelf De ontdekking werd gedaan door in de nabijheid wonende personen, die sinds drie weken niets van de familie hadden verno men en bij een koude van 29 graden een onderzoek hadden ingesteld. BINNENLAND PRODUCTIE-BEPERKING VAN BOTER EN KAAS. Dezer dagen zijn te 's-Gravenhage be sprekingen gevoerd door boter- en kaas- producenten, die de mogelijkheid overwo gen om te komen tot een vrijwillige pro ductiebeperking, alvorens die van over heidswege zou worden opgelegd. Woensdag zijn deze besprekingen geëin digd, zonder dat men tot eenig resultaat kon komen. EXPORT VAN SPEK NAAR DUITSCHLAND. De besturen van de „Vereeniging van Nederlandsche Exporteurs van Vleesch en Vleeschproducten, Groep „Spek", te Nij megen, en de „Nederlandsche Vergeniging van Uitsluitend Exporteurs van Spek", te 's-Gravenhage, hebben zich tot den Minis ter van Landbouw en Visscherij gewend met een uitvoerig adres, waarin zij him vrees te kennen geven, dat, mocht de hui dige varkens- en prijzenpolitiek der „Ne derlandsche Veehouderijcentrale" t.a.v. de zware (spek) varkens niet onverwijld en grondig herzien worden, het moeizaam voor ons lanr verkregen contingent spek, voor invoer in Duitschland gedurende het jaar 1936, voor een groot gedeelte onbe nut zal moeten blijven, omdat het daar voor geschikte spek op verre na niet in voldoende hoeveelheid aanwezig zal zijn. Als middelen, om aan dit euvel tege moet te komen, geeft het adres aan: le garantie van een loonenden prijs voor de zware varkens gedurende him mesttijd en 2e gelegenheid tot dverdrac. van mest- vergunningen van niet-verbruikers daar van aan die mesters, die bereid zijn, ze te benutten. In een bijdrage van het adres wordt dui delijk en overzichtelijk aangetoond, van welk groot voordeel voor de N. V. C. de export van spek naar Duitschland in de afgeloopen jaar geweest is. DE ZORG VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Onderscheid tusschen de vergoeding, naar gelang van leeftijd. De Minister van Sociale Zaken heeft aan ongeveer 100 Besturen van gemeenten, al waar, met subsidie van het Rijk, werk aan jeugdige werkloozen wordt verschaft, het navolgende schrijven gericht: Van verschillende zijden is de wensch geuit, dat bij de vaststelling van de ver goedingen, die aan de deelnemers aan de werkobjecten voor jeugdige werkloozen worden uitgekeerd, eenig onderscheid zou worden gemaakt in de uit te keeren bedra gen. Naar aanleiding hiervan heb ik de eer Uw college mede te deelen, dat in den vervolge onderscheid zal worden gemaakt naar den leeftijd van de deelnemers, waarbij de leef tijd van 20 jaar als grens is aangenomen. De deelnemers, die jonger zijn dan 20 jaar, ontvangen een lager bedrag dan zij, die 20 jaar zijn en ouder, terwijl de gemeenten in drie verschillende klassen zijn ingedeeld. Voor elke klasse zijn de twee bedragen vast gesteld. Dientengevolge dient in Uw gemeente met ingang van 17 Februari 1936, voor zoo ver het betreft werkobjecten, die reeds wa ren aangevangen, bij ontvangst van dit schrijven en met ingang van den datum van aanvang voor die cbjecten, welke zijn goed gekeurd, doch bij ontvangst van dit schrij ven nog niet zijn begonnen evenals voor alle in den vervolge goed te keuren ob jecten, uitsluitend de volgende regel betreffende de vergoedingen te worden in acht genomen: (als dan volgen in de aan schrijving de bedragen der vergoedingen, welke in elke der drie groepen, waarin de gemeenten zijn verdeeld, eenigszins ver schillen). Aan de toezeggingen, die reeds zijn ver leend bij ontvangst van dit schrijven, als mede aan die, welke in de toekomst zullen worden gedaan, c.q. worden, naast de ge bruikelijke, bovendien de volgende voor waarden verbonden: le. Uit één gezin mag niet meer dan één jongeman bij de werkverschaffing worden geplaatst; 2e. De werktijd wordt bepaald voor een volle werkweek op 35 40 uur en voor een halve werkweek, dit wil zeggen 5 of 6 halve dagen, op 20 k 24 uur; de overige halve dagen dienen, zoo slechts eenigszins mogelijk, te worden gevuld met cursus- arbeid. 3e. Boven de vergoedingen, hiervoren aangegeven, mogen van Overheidswege in geenerlei vorm zoogenaamde „emolumen ten" worden verleend. 4e. Indien zich meer jongeren aanbieden dan geplaatst kunnen worden, dient in over leg met het Departement van Sociale Za ken een stelsel van rouleeren te worden ingevoerd. 5e. Indien een jonge tewerkgestelde zon der vooraf verkregen toestemming ver zuimt, zal een evenredige korting op de vergoeding plaatsvinden. 6e. Op de werkverschaffing dient een presentielijst te worden bijgehouden. Deze lijsten dienen tegelijk met de maandelijk- sche declaraties bij het Departement van Sociale Zaken te worden ingezonden. 7e. Er mag geen jongeman worden ge plaatst, c.q. geplaatst blijven; die nieft als werkzoekende bij het orgaan der arbeids bemiddeling staat ingeschreven. De tewerk gestelde moet zelf zorg dragen, dat hij, zoolang hij bij de de werkverschaffing is geplaatst, bij het orgaan der arbeidsbemid deling blijft ingeschreven. 8e. Het gemeentebestuur is verplicht maandelijks een opgave te verstrekken van het aantal tewerkgestelden, gesplitst naar den leeftijd beneden en boven 20 jaar. HEFFING OP ALLE KOFFIE IN OVERWEGING. Contingentgeering van de niet-kolonlale koffie? Het „Ned. Weekblad voor Kruideniers waren" meldt: In verband met onze mededeeling van vorige week omtrent het verzoek der kof fiecultuurondernemingen en de regeering om alle niet-koloniale koffie te -belasten met een invoerrecht vernemen we, dat de regeering op het standpunt staat, dat in williging van dit verzoek niet mogelijk is op grond van handels-overeenkomsten met verschillende staten o.m. door de meest begunstigingsclausule en het z.g. Sumatra- contract met Engeland. In tusschen wordt in regeeringskringen ernstig overwogen op eenige wijze de kof fiecultuur in Indië, die door de abnormaal- lage koffieprijzen niet meer loonend is, de helpende hand te bieden. Tot dat doel wordt een heffing op alle koffie overwogen, hetzij in den vorm van een verbruiksbelasting, hetzij in dien van een invoerrecht. We hebben echter reden, aan te nemen, dat aan de heffing van een invoerrecht de voorkeur zal worden gegeven. De bate dezer heffing zal niet ten goede komen aan het Ned. Staatsbudget maar deze gelden zullen uitsluitend worden be nut voor steun aan de Koloniale Koffiecul tuur, hetzij door het verleenen van een uit- voerpremie, hetzij door 't garandeeren van minimumprij zen. Ook wordt in regeeringskringen over wogen, een der bovengenoemde maatrege len nog vergezeld te doen gaan van een contingenteering van niet uit onze Kolo niën afkomstige koffie. Opheffing reizigersdienst. Naar wij vernemen bestaat bij de Ned. Spoorwegen het voornemen om, in verband met het steeds geringer wordend vervoer van en naar die plaatsen, met de a.s. zo merdienstregeling, het reizigersvervoer van en naar Harmeien, Hekendorp en Oudewater op te heffen, zoodat er dan geen reizigerstreinen meer zullen stoppen. NED. RE. MIDDENSTANDSBOND. Propagandamaand 1936. Naar het voorbeeld van de welgeslaag de propagandamaand, die de katholieke imiddenstandsbeweging in 1935 organiseerde, zal ook in 1936 een speciale propaganda maand worden gehouden. De maand Maart a-s. is daarvoor bestemd. Werd in 1935 de propagandamaand spe ciaal in het teeken der Vakbondspropagan- da gesteld, thans zullen zoowel de midden- standsvereenigingen als de plaatselijke vak- afdeelingen worden opgeroepen om een bij zondere actie te voeren tot inwendige ver sterking der beweging, door de organisatie in stands- en vakverband beide. De plaatselijke middenstandsvereenigin- gen en vakafdeelingen hebben tot taak dit dubbele lidmaatschap te bevorderen en door te voeren. Welnu: in de komende propagandamaand zullen de gedachte, de grondslag en de noodzakelijkheid van het georganiseerd zijn in stands- èn vakverband op bijzondere wyze worden uitgedragen. „Strijd op bei de fronten!" Allerwege zullen propagandacommissies worden opgewekt om door huisbezoek en anderszins de nalatige stands- of vakgenoo- ten te brengen op de plaats, waar het be lang van hun stand en bedrijf dit noodza kelijk maakt. Daartoe zullen in alle katholieke midden- st ands vereenig ingen in de maand Maart bijzondere bijeenkomsten worden gehou den. Evenals in 1935 zullen alle beschikbare middelen worden aangewend om de Propa gandamaand tot een succes te maken. WIJZIGING IN DE STEUNREGELING. Nonnen zelf buiten beschouwnig. De Regeeringspersdienst meldt: In verschillende bladen is een mededee ling opgenomen betreffende een eventuee- le wijziging in de steunregeling voor werk loozen, waarbij de steunnormen zelf bui ten spel zouden worden gelaten. Naar wij vernemen wordt inderdaad door het betrokken Departement overleg met de in aanmerking komende lichamen gevoerd over enkele bijzonderheden, de steunrege ling betreffende. Hangende dat overleg kunnen er uiter aard geen verdere mededeelingen in het openbaar worden gedaan. Alleen worde er op gewezen, dat het bedrag van 7 mil lioen, in een enkel blad genoemd, op een misverstand moet berusten. NEDERLAND BOUWT ONDERZEEëRS VOOR POLEN. Order van ongeveer vijf millioen gegeven. De Poolsche marine heeft aan een com binatie van de Nederlandsche scheepswer ven een order voor den bouw van twee duikbooten verstrekt. Deze belangrijke order is voor de Neder landsche scheepsnij verheid verkregen in nauwe samenwerking met de in Den Haag gevestigde Financiering- en Handelsmaat schappij „Nederland-Polen" N.V. Het be treft de eerste order, welke de Ned. Ver een igde Scheepsbouw-Bureaux sinds haar bestaan hebben geboekt. De waarde dezer duikbooten beloopt on geveer 5.000.000, inclusief de machine-in stallaties. Zooals reeds eer medegedeeld, zijn aan deze bestellingen tegemoetkomingen van de zijde van Nederland verbonden, waarbij Ne derland zich verplicht, bepaalde hoeveelhe den graanproducten, zooals rogge, gerst enz. in compensatie van Polen te betrekken. Deze zullen echter met het oog op de marktsituatie in Nederland aan nader vast te stellen kwanta gebonden zijn. De bewonderenswaardige prestatie van de K. 18 zal aan deze belangrijke order voor de Nederlandsche industrie zeker niet vreemd zijn. De reis, die de ministers Gelissen en Deckers dezer dagen naar Polen hebben gemaakt, zal ongetwijfeld blijkens de uitspraken dier ministers na hun terug komst aanleiding geven, dat de economi sche en niet minder de financieele betrek kingen tusschen beide landen worden ver sterkt. De oprichting van de Nederlandsch- Poolsche Kamer van Koophandel te Am sterdam en te Rotterdam en de vestiging van de financiering en handelsmaatschap pij „Nederland-Polen" N.V. zijn evenzoo- vele teekenen van de ontwakende activiteit op het gebied van de handelsrelaties tus schen Nederland en Polen. „Msbd." DE HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op 95 cent per kg AUTOMATISCHE FOTOGRAAF. Een snelheid van veertig per uur. Er is een automatische fotograaf in Am sterdam verschenen. Een soort telefoon cel, maar met een stoeltje en een paar spie gels, een kwartjes-automaat en verder eigenlijk niets. Gooi een kwartje in de auto maat en er gaan een serie lampen branden. Een serie raderen, nokken, stangen en een stuk of wat bakjes met chemicaliën doen dan de rest. Met een snelheid van veertig foto's per uur, afgeleverd in een lijstje. Het is een vreemd geval, zooals de tech niek ineens alle romantiek weet weg te ha len uit het fotografeeren. Als het kwartje in de automaat schuift, wordt de foto automatisch 'n tiende seconde belicht. Een of andere grijper pakt het ne gatief uit het foto-apparaat, duwt het in de ontwikkelaar en schudt het op en neer. Dat duurt zooveel tellen. Daarna schuift het negatief om hoog en een bakje spoel water neemt de plaats van de ontwikke laar in. Weer zooveel tellen. Het volgende bad, zwavelzuurkalium bichromaat is noo- dig om het negatief positief te maken. Duur Persloterij. De definitieve trekkingsdatum van de Groote Pers-loterij is vastgesteld op 31 Januari. De trekking zal gehouden worden des avonds om 8 uur in het American Hotel te Amsterdam. Tot en met 29 Januari bestaat er nog ge legenheid can een lot te koopen. Loten zijn verkrijgbaar bij de Adm. van „De Leidsche Courant" giro 103003. een paar tellen. Weer spoelen. En daarna verdwijnt de foto achtereenvolgens nog eens in een bad met natriumsulfide, in een met ontwikkelaar en ten slotte in citroenzuur. In anderhalve minuut gereed en goed. De foto's vallen droog en wel uit de gleuf. Het is, zonde en jammer voor de ama teurs, overbodig geworden om te pogen een aardig meisje voor de lens te lokken. Die gaan met hun nieuwe hoedje even naar de automaat bij Heek op het Rembrandt- plein kijken in het spiegeltje en als ze vinden, dat hun hoedje goed staat, is de fo to klaar ook. Maar zoo'n automaat opent allerlei nieu we perspectieven ook. Een vluchtige ken nismaking en een foto als herinnering. Voorloopig nog met een snelheid van veer tig per uur. Binnenkort wordt echter het tempo opgevoerd tot zestig. Concurrentie voor de veel geplaagde fo tografen? Neen, dat niet. Al is het gemak kelijk voor de politie voortaan om met een verdachte even langs Heek te loopen en met den arrestant tevens een foto op het bureau af te leveren. Om niet te reppen van jubilarissen, die in de krant moeten en on derweg even de automaat bekijken en hun allernieuwste foto mee krijgen. Maar, die arme automaat. Binnenkort zes tig foto's per uur. Wat een bestaan! Enfin, u moet op het stoeltje gezeten hebben om dat te beseffen. „Volk". LUCHTVAART LONDEN—HONOLOELOE IN TWEE DAGEN. De heele reis zal niet meer dan 152 Pond kosten. Een der directeuren van de United Air Lines is op het oogenblik in Londen, om voorbereidingen te treffen voor het openen van een luchtdienst LondenHonoloeloe, welke meer dan 10.000 mijl lang is en niet langer dan twee dagen zal duren. De United Air Lines werkt samen met de Imperial en Pan American Airways. Het eerste deel der vlucht zal worden afgelegd met een vliegtuig van de Impe rial Airways, via de Azoren en Bermuda naar New-York. Daar zal een vliegtuig van de United Air Lines de passagiers overne men, om hen naar San Francisco te bren gen, vanwaar zij met een toestel van de Pan American Airways Honoloeloe zullen bereiken. Deze twee laatste trajecten zijn reeds in exploitatie, zoodat het wachten alleen is op het traject over den Atlantischen Oceaan, waarna de dienst zoo spoedig mo gelijk begonnen zal worden. De Imperial Airways verwacht, dat zjj in het voorjaar van 1937 deze Trans-Atlan tische vlucht zal kunnen beginnen en dat de kosten voor de geheele reis ruw geschat, niet meer dan 152 pond sterling zullen be dragen. Tegenwoordig duurt de vlugste reis van. Londen naar Honoloeloe, met boot en trein, nog altijd vijftien dagen. Ook de Air France is van plan een Trans-Atlantische vlucht te beginnen, en wanneer deze dienst werkelijk wordt door gevoerd, zal de United Air Lines samen werking overwegen. De overeenkomsten tusschen de Pan- American, Imperial en de United Air Li nes zijn reeds geteekend. Al wilt U mijn. aanzoek niet aanne men, daarom kunt U me tenminste nog wèl even helpen opstaan!! FAILLISSEMENTEN Opgeheven: H. J. Hilliger, Hillegom.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6