Vlieg-ongeluk bij Waalhaven TWEE JONGE OFFICIEREN GEDOOD VRIJDAG 24 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 LEONARDO DA V1NCI. Lezing van Huib Lans voor „Geloof en Wetenschap". Wanneer prof. Luns een avond komt spreken, worden wij steeds herinnerd aan de tijd op v ad eis knie, toen wij met open mond luisterden naar sprookjes. Misschien, dat de patriarchale baard van den hooglee raar die indruk bij ons wekt, maar waar schijnlijker is het, dat de oorzaak van deze geheugen-verfrissching gelegen is in de ge zellige en boeiende verhaaltrant van den Prof. Huib Luns Is een charmant causeur en een meester in het vertellen van kunst sprookjes. Hij weet een sfeer te scheppen rondom de personen, wier leven hij in woord en beeld belicht de ondoorgronde lijke sfeer, die het leven van menschelijke genieën als een aureool omstraalt. Voor de leden van „Geloof en Weten schap" die in groot getal waren opgeko men heeft prof. Luns gisterenavond het sprookje van Leonardo da Vinei vertelt. De voorzitter van G. en W., prof. Carp, noem de in zijn inleidend woord het alzijdig genie van Da Vinei een fascineerende verschij ning. Aan het einde van den avond kon de voorzitter getuigen, dat deze fascineerende figuur ons door prof. Luns op fascineerende wijze voor oogen was gesteld. Prof. Luns begon zijn causerie met de opmerking, dat, als Rubens door Spinola de laatste „complete" universeele mensch in den zin van de Renaissance wordt ge noemd, Leonardo da Vinei de eerste mag heeten. Wonderlijk en verbazingwekkend is de veelzijdige belangstelling van Leonardo. Van zijn persoon gaat een groote aantrek kingskracht uit, doch deze aantrekkelijk heid vindt vooral zijn oorsprong in ontzag voor zijn grootheid. Dit ontzag, hetwelk tijdgenooten reeds koesterden, is in den loop der eeuwen steeds meer versterkt, vooral nadat men begonnen is zijn bijna onleesbare geschriften te ontcijferen. Wanneer wij Leonardo met andere groo te menschen willen vergelijken, treft ons de overeenkomst tusschen zijn persoonlijkheid en die van Goethe. Bij beiden zien wij een samengaan van kunstbeoefening en weten schappelijk enthousiasme van het zoeken naar eenheid in de levens-functies. Leonardo is niet alleen een schouwer, maar ook een schepper. Zelf noemde hij zich met voorliefde: uitvinder. Zijn werkzaamheid is zoo veelzijdig, dat het op ons die gewend zijn aan een ver doorgevoerde specialisatie in de beoefening der wetenschap een ietwat komischen indruk maakt. Het wonderlijkste is even wel, dat in al die „vakken" Leonardo een toppunt bereikte. Hij hield zich bezig met schilderen, bouwen, schrijven, beeldhouwen, bewapening, waterstaat; hij schreef over en teekende vliegtuigen en vond de parachute uit, hij handelde over „onderzeebooten", „tanks" (maar het waren tanks zonder tank), het benutten van stoom, over molens en artesische putten en over onnoemelijk veel andere onderwerpen. In ieder opzicht was hij zijn tijd ver voor uit. Hij is de grondvester van de hydrauli sche wetenschap, van de experimenteele methode van onderzoek (o.a. de anatomie) en lang voor Copernicus lanceerde hij het denkbeeld, dat de aarde een ster is en de zon zich niet beweegt. In de bouwkunst hield hij zich en met succes bezig met de oplossing van het koepel-probleem. Van zijn veelzijdige, baanbrekende werk zaamheid is wel het meest treffende getui genis, dat bijna alle hoogleeraren te Delft ieder in hun vak den naam van Leonardo da Vinei ontmoeten. Prof. Luns wilde dezen avond voorna melijk spreken over Leonardo da Vinei, niet als wetenschappelijk man, doch als kunstenaar. Als schilder behoort Leonardo da Vinei tot de allergrootsten en allerhoog st en. Zijn oeuvre is niet groot, maar er zijn twee schilderingen, die behooren tot het schoonste en edelste wat de schilderkunst kent, namelijk het Laatste Avondmaal in het Klooster van St. Maria delle Grazie in Milaan en de Mona Lisa in het Louvre te Parijs. Als 14-jarige knaap, geboortig uit Vinei, kwam Leonardo in de leer bij den begaaf den Florentijnschen kunstenaar Verrocchio. In het werk van Verrocchio hebben de kunst-historici reeds in vele gevallen de invloed van den leerling op den leermeester nagespeurd. Toen zijn naam gevestigd was, kwam Leonardo aan het hof der Sforza's te Mi laan, na een sollicitatie-briefje, waarvan een ambtenaar van de Arbeidsbeurs duize len zou. Helaas is zeer veel van Leonardo's werk verloren gegaan of niet voltooid. Een rui- ter-standbeeld voor „il Moro" is spoorloos verdwenen, verschillende schilderingen ble ven in de „doodverf" steken, doch onthullen ons toch de geniale gedurfde visie van den meester. Zijn koepel-ontwerp voor de Mi- laneesche dom leert ons hem kennen als een bouwmeester even groot als Bramante. Uitvoerig sprak prof. Luns over het „Laatste Avondmaal" en over de „Giocon- da" welke beide niet te overtreffen hoog tepunten in de schilderkunst beteekenen. Merkwaardig was de invloed die, zooals spr. aantoonde, deze werken van Leonardo op onzen Rembrandt hebben uitgeoefend. Met de bespreking van eenige latere, veel zwakkere werken en eenige kunsthistori sche problemen, waarvan het werk van Leonardo da Vinei krioelt, besloot prof. Luns zijn begeesterende en geestige causerie, die aan vele aanwezigen de oogen geopend zal hebben voor de eigenaardige schoonheid van Leonardo's schilder- en tee kenkunst. Prof. Carp heeft aan het einde getuigt van aller dank en bewondering voor deze brillante causerie. PRINSES JULIANA IN LEIDEN. Ter bijwoning eener promotie. Prinses Juliana heeft hedenmiddag in de aula der Universiteit de promotie bijge woond van een harer studievriendinnen, Mejuffr. Elsa Reuhl, geboren te Modjokesta (Java), die hedenmiddag aan de Universi teit alhier is bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde. VOETGANGERS IN HET STADS VERKEER. Een pleidooi voor speciale oversteek plaatsen. Onder overlegging van een aantal door haar verzamelde gegevens over de erva ringen opgedaan met speciale oversteek plaatsen voor voetgangers in het buiten land heeft de K.N.A.C. zich tot het ge meentebestuur gewend met een verzoek de toepassing van dergelijke voorzieningen wel te willen bevorderen. De K.N.A.C. teekent hierbij aan, dat naar hare meening speciale oversteek plaatsen voor voetgangers op een aarwtal plaatsen in de drukke straten der groote en grootere gemeenten van ons land in grooter aantal dan thansin de eerste plaats nuttig en noodig voor het voetgan gersverkeer is. Volgens ervaring is het voor voetgangers bij fileverkeer, zooals gedurende de drang- uren in tal van plaatsen voorkomt, niet meer mogelijk zonder gevaar over te ste ken door den stroom van het langzame verkeer (vooral de wielrijders) ep het snelverkeer. Anderzijds zal ook het rijdende verkeer met deze passages cloutés zijn gediend, omdat de verkeersorde en de verkeers- tucht van de voetgangers daardoor wor den bevorderd en er geleidelijk een ver bod mogelijk is voor voetgangers om op elke willekeurige plaats de straat over te steken, waardoor, omdat dit meermalen onnadenkend of plompverloren geschiedt, eigen veiligheid en die van het overige verkeer in gevaar worden gebracht. Even noodzakelijk als de K.N.A.C. het acht voor de verkeersveiligheid om het snelverkeer en het langzame verkeer in de steden daadwerkelijk van elkaar af te scheiden (door een verplichting van het langzame verkeer de uiterste rechterzijde van den weg te berijden met een ver plichting voor wielrijders om met niet meer dan tweeën naast elkaar te rijden), evenzeer zal een kanaliseeren van het overstekende voetgangersverkeer op de rijbanen in hooge mate bevorderlijk zijn voor de verkeersorde en derhalve voor de veiligheid van het wegverkeer in het al gemeen. Het komt nuttig voor. dat deze speciale oversteekplaatsen overal daar dienen te worden ingericht, waar de intensiteit van het voetgangersverkeer, mede gelet op de drukte van het rijverkeer, deze noodzake lijk maken. Een profusie hierin dient te worden vermeden, omdat zulks zou kunnen leiden tot een onvoldoende vlotte verkeers afwikkeling en zelfs tot ontoelaatbare ver keersopstoppingen. Onderscheiding Carnegie Heldenfonds. De burgemeester heeft heden in opdracht van het Carnegie Heldenfonds een zilveren medaille uitgereikt aan den technischen ambtenaar 2e klas bij Gemeentewerken den heer D. de Graaf. In de medaille was de inscriptie aange bracht: Wegens betoond moedig gedrag door het redden van een drenkeling uit den Wit ten Singel in Nov. j.l. MUZIEK. MERIEL ST. CLAIR EN GERALD MOORE De Engelsche zangeres Meriel St. Clair, wier debuut op het Continent wij gisteren avond meemaakten, gevoelde zich blijk baar goed op haar gemak, want haar optre den (in de kleine zaal) is voor haar een succes geworden. Als wij ons niet vergis sen en de omstandigheden (zoals dit voor al tegenwoordig nog wel eens wil voorko men) haar niet ongunstig zijn, kunnen wij van deze zangeres nog wel iets -verwach ten. Trouwens naar men ons zeide is zij in Engeland een zeer geliefde soliste, die meermalen optreedt, en is zij naar Hol land overgekomen om in enkele steden te solieeren. Zij kwam met liederen van Schu bert, Brahms, Kilpinen en enkele Engel sche liederen, zeer waardig en muzikaal gesecundeerd door den pianist Gerald Moore. Het lijkt ons, wanneer wij het program ma beschouwen, dat zij de zanglitteratuur zeer wel bestudeerd heeft. Wij juichen het toe, dat zij een groep liederen van eigen bodem ten gehoore bracht. Op de eerste plaats natuurlijk omdat deze de zangeres na aan het hart liggen; overigens omdat -wij hiervan nooit veel op onze program ma's aantreffen. De mezzo-sopraan-stem van Meriel St. Clair is ietwat gesluierd, maar heel aangenaam en mooi van timbre, vooral in het middenregister, terwijl bij niet te sterke toonaanzet, ook de hoogere tonen haar charme hebben. Over het ge heel genomen voelt zij aan wat zingen is, is het technische geacheveerd, zoodat de toon volzongen resonneert. Maar bij groo te stemuitzetting, dus in het forto, verliest deze aan glans e» Charme. Het meest kwam dit voor in de liederen van Brahms, wel ker interpretatie ons het minst gelukkig voorkomt. Van de liederen van Schubert heeft „Schwanengesang" ons als zeer mooi van dictie getroffen, terwijl het „Liebes- bottschaft" ons ons om zijn mezza-voce frappeerde. Het is ontzaglijk-moeilijk lie deren goed en stylistisch voor te dragen. Hiervoor wordt sterk muzikaal begrip, en veelheid van aanvoeling en verschei denheid van klank en gevoelsnuanceering vereischt. In dit laatste is nog niet aller meeste bereikt, hier zal de prestatie der Militair vliegtuig neergestort Hedenmiddag te ongeveer 1 uur is circa 11/2 K.M. ten Zuiden van het vliegveld Waalhaven een militair vliegtuig van Soes- terberg door tot nu toe onopgehelderde oor zaak gevallen. Het toestel werd geheel vernield en de beide inzittenden werden op slag gedood. De slachtoffers zijn de reserve luitenant E. Segboer en de reserve-luitenant H. F. v. Ernst, beiden ruim 20 jaar oud. De machine, een Fokker C IV Verken ner was vanochtend vroeg te Soesterberg opgestegen. Onder leiding van den commandant der luchtvaartdienst te Soesterberg kolonel Best, is onmiddellijk na het bekend worden van het ongeluk een onderzoek ingesteld. Nader vernemen wij, dat dit ongeluk te half 1 plaats had onder de gemeente Roon. Van het vliegveld Waalhaven zag men om streeks dien tijd het vliegtuig naderen. Plotseling zag men, dat van de machine, toen deze zich nog op vrij groote hoogte bevond, een stuk van de vleugel afbrak. Het vliegtuig maakte een zwenking naar voren en stortte met de neus omlaag. De heer Tolk, stationschef van de K.L.M. op Waalhaven, begaf zich onmiddellijk met een aantal helpers naar de onheilsplaats, welke hij ongeveer 10 minuten later bereikte. Daar aangekomen, trof men een groote ravage aan. Het vliegtuig, waarvan de neus diep ^in den grond was gedrongen, was volslagen vernield. De wrakstukken lagen overal ver spreid. De motor was meer dan een meter diep in den grond gedrongen. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld, om de slachtoffers die onder de wrakstukken lagen, te bevrijden. Ver scheidene onderdeelen van de machine, moesten daartoe worden afgezaagd. Nadat dit was gebeurd, konden de deerlijk ver minkte lichamen van de beide inzittenden worden geborgen. Een inmiddels gewaar schuwde auto van den Geneesk. Dienst heeft het stoffelijk overschot der veron gelukten naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd. Later op den middag kwam de heer Roos van den technischen dienst van Soesterberg ter plaatse, terwijl eenigen tijd later ook voor het instellen van een officieel onder zoek de commandant der luchtvaartafdee- ling te Soesterberg kolonel Best op de plaats van het ongeluk arriveerde. overigens muzikale zangeres nog groeien moeten. De fijn subtiele kunst der be roemde en groote Franschen vermocht ztf niet geheel en al te benaderen. Wij voe len Debussy anders aan. De mêleering der stem wenschen wij meer klaar doorsche nen, meer bewogen naar een fijnere touche; méér vederlicht en rank de voor dracht. De verklanking van Ravel's liede ren kunnen wij méér appricieeren, maar toch, zij hadden niet het esprit, dat piquant geestige, waaraan wij Ravel her kennen. Waarvoor wij de zangeres lof brengen is de keurige uitspraak harer ta len. Na de pauze hoorden wij vier liederen van Kilpinen, waarin een mooi legato werd gegeven en zij met intelligentie mooie de tails naar voren bracht. Last not least een vijftal Engelsche liederen, waaraan zij het juiste relief gaf. Hier werd atmosfeer ge bracht, fantasie, melodie en de woordaccen tuatie werd kleurrijk omhangen. Vooral de beide liederen „Come sing and dance" v. Howels en Cradle Song" van Bax, zong zij met weelde van uitzegging, die sympa thiek aandeed. Gerald Moore aan den vleugel voelde de dingen brillant, romantisch en sensitief aan, zoodat wij meermalen met genoegen naar de raak uitbeeldende begeleidingen luisterden. Het groot aantal toehoorders interesseer de zich zeer voor de voordracht dezer ge distingeerde zangeres, wier opvattingen on getwijfeld charme hebben en 'aanvaardbaar zijn. Er was veel applaus en een keur van prachtige bloemen. Een toegiftje volgde; een gratieus Engelsch liedje met tekst van Shakespeare. J. K. ACADEMIENIEUWS LEIDEN, Geslaagd: Doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heer A. J. de Bruyn, Den Haag; Doctoraal examen Geneeskunde de hee- ren A. K. A Gijsberti Hodenpijl, Den Haag en H. M. Hueting, K a t w ij k. Artsexamen 1ste gedeelte: J. A. Boors- ma, Oegstgeest; C. Matthysen, Hel mond; D. N, Graubert, Den Haag. Bevorderd tot arts: J. G. Beunders, Den Haag, M. Pool, Den Haag en C. J. H. En gels, Rotterdam. LAATSTE BERICHTEN VOOR DE TELERS VAN VROEGE AARDAPPELEN. In .verband met het bepaalde in artikel 2 sub b van de Crisis Tuinbouwbeschikking 1936 I, waardoor het mogelijk is, vervroeg de Eigenheimers te verbouwen tot een op pervlakte als bij tuinbouwteeltvergunning voor vroege aardappelen is toegewezen, wordt den telers, die van deze bevoegd heid gebruik wenschen te maken, medege deeld, dat zij. hiervoor dienen te voldoen aan de volgende door het bestuur der Ne- derlandsche Vroenten en Fruit Centrale ge geven voorschriften. Telers van vroege aardappelen, die in het rechtmatig bezit zijn van een tuinbouw- "teeltvergunning en aan wien op deze ver gunning onder de groepen 5 en/of 6 een oppervlakte voor den verbouw van vroe ge aardappelen is toegewezen, kunnen deze oppervlakte geheel of gedeeltelijk benut ten voor de teelt van vervroegde Eigen heimers. Willen deze personen evenwel ten aan zien van de krachtens de tuinbouwteeltver gunning geteelde vervroegde Eigenheimers in aanmerking komen voor dezelfde bepa lingen, ten aanzien van den afezet als gel den voor de met soortnaam genoemde vroe ge aardappelen en dan zijn zij verplicht aan de veiling, waarbij zij zijn aangeslo ten in 1935 gveid hebben, vóór 1 Mei a.s. opgave te doen van hun bij teeltvergun ning voor de groepen 5 en 6 toegestane oppervlakten en van de opervlakte, die zy hiervan in 1936 met vervroegde Eigen heimers wenschen te betelen. VARKENSPRIJZEN. De Nederlandsche Veehouderij centrale maakt bekend, dat ter aanpassing aan de prijzen, welke geiden voor varken, welke voor binneniandsch gebruik bestemd zijn, de prijzen voor de 'na 26 Januari a.s. aan haar te leveren varkens verlaagd zijn met 3 cent per k.g geslacht gewicht. Deze prij zen zijn dan tot wederopzegging als volgt: Prijs per k.g. geslacht gewicht in centen: Kwaliteit IA, benedne 50 kg., naar kwali teit max. 38 cent: van 50—53 kg.: 49: 5457 kg.: 52; 58—66 kg.: 54; 67—75 kg.: 52; 76 —85 kg.: 50. I B, II A: resj. 47, 50, 52, 50, 48; I C, II B, III A: resp. 45, 48, 50, 48, 46; II C, III B: resp. 43, 46, 48, 46, 44; III C: resp. 41. 44, 46, 44, 42; CC. resp. 39, 42, 44, 42 en 40. Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koud gewicht na slachting (d.i. het warm gewicht verminderd met 2 pet.). Deze prijzen worden verlaagd met 2 cent per kg. wanneer de varkens als nood- en spoedgevallen zijn aangeboden, met 5 cent per kg. wanneer het spek der varkens na slachting zacht blijkt te zijn en wanneer het varken na slachting strepen, vlekken of onderhuidsche bloeduitstortingen ver toont, waarvan de aanwezigheid reeds bij de afname door den kringzaakvoerder is geconstateerd. Voor varkens, welke voor het risico van den leverancier zyn afgenomen, worden alleen dan bovenstaande prijzen uitbe taald, wanneer deze varkens zich na de slachting in goed conditie bevinden. Is zulks niet het geval, dan wordt de werke lijke waarde na slachting vergoed. Zeu gen, beeren, of binnenbeeren mogen niet geleverd worden. Blijkt het varken na slachting toch een binnenbeer te zijn, dan vindt de betaling plaats op basis van 60 pet. der genoemde prijzen, tenzij bij de ontvangst reeds door den kringzaaakvoer- der er op gewezen is, dat het varken ver moedelijk een binnenbeer is, in welk geval niet meer dan de werkelijke waarde na slachting wordt vergoed. De prijzen gelden niet voor varkens, welke bestemd zijn om levend te worden uitgevoerdK- Hiervoor zal de prijs telkens bij afname worden medegedeeld. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op 0.95 per K.G. AUTO DOOR EEN BRUG GEZAKT. In den afgeloopen nacht is te Diepen veen een vrachtauto van den Twentschen IJlgoederendienst, geladen met vaten bo ter, door de brug over het Overijsselsch Kanaal bij den Zandboltermolen gezakt. Auto en inhoud kwamen in het kanaal te rechte, zoodat het verkeer, zoowel te land als over het water over den Rijksverkeers- weg, die de verbinding vormt van Deven ter naar het Oosten des lands, geheel ge stremd is. De beide inzittenden van de auto kwa men met den schrik vrij. EERSTE KAMER. De voorzitter der Eerste Kamer is voor nemens, de Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 4 Februari, des avonds te half negen ure. Het ligt in zijn bedoeling tegen Woens dag 5 Februari te elf ure aan de orde te stellen het ontwerp-Crisishypotheekaflos- singswet 1936; daarna zal een aanvang worden gemaakt met de Algemeene Be schouwingen over de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936, indien althans omtrent beide onderwerpen het Eindverslag tijdig zal zijn vastgesteld. BURGERLIJKE STAND LElf>EN. Geboren: Janna Neeltje, d. v. H. Buijs en N. Gaakeer. Pieter, z. v. W. J. Rooij- akkers en E. Moene. Romanie Mathilde Leontine Marie, d. v. J. Th. M. Gussenho- ven en M. L. Verborgh. Janna Johanna Barta, d. v. Chi. v. Weerden en M. v. d. Gust. O v e r 1 e d e n: J. W. v. d. Zon m 60 j. TELEGRAMMEN SARRAUUS NIEUWE REGEERING. PARIJS, 24 Januari (A.N.P.). Heden middag 14.35 uur heeft Sarraut officieel zijn ministerie gevormd. In den loop van den middag zal hij zijn ministerlijst aan den president van de republiek voorleggen. De definitieve samenstelling van het kabinet wijkt af van de op de eerste pagina van ons blad gepubliceerde voorloopige minis terlijst. Minister van Staat is n.l. Paul Boncour, terwijl Yvon Delbos minister van Justitie is geworden en Maurin minister vaji Oorlog. KANSELDELICT. GEIWITZ, 24 Jan. (Havas). Kapelaan Moschner te Breslau is tot een boete van 600 Mark veroordeeld wegens een kansel delict. UIT DE SNEEUW GERED. COLIN A (Ohio).), 24 Jan. (A.N.P.) In een school te Neptune, een dorp in de na bijheid van Colina, zijn drie onderwijzers en 35 leerlingen gedurende 30 uur opgeslo ten geweest, doordat de school was inge sneeuwd. Eerst Donderdagavond is het ge lukt, den toegang tot het gebouw vrij te maken en de opgeslotenen te verlossen. BESMETTE KIPPEN GESTOLEN. BOEDAPEST, 24 Januari. (A.N.P.) Uit het instituut voor experimenteel bacterio logisch onderzoek zijn dertig kippen gesto len, die waren ingeënt met cholera-bacillen. Deze diefstal heeft groote onrust veroor zaakt, aangezien men vreest, dat de dieven de kippen zullen verkoopen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 Jan. Vee. Aanvoer: totaal 467 runderen, 172 kalveren, 903 schapen, 500 varkens, 5 paarden, 6 bokken of gei ten. Prijzen: 6 Stieren, 133 kalf- en melk koeien 75185, handel tamelijk; 158 varekoeien e. a 80140, handel stug; 170 vette koeien f 80185, schoon gewicht 2846 cent, handel tamelijk; 27 vette kal veren 5090, schoon gewicht 5482 ct., handel stug; 195 nuchtere kalveren 5 8.50, handel vlug; 100 vette schapen 11 19, 600 vette lammeren 1215 en 203 weidescha^en 913, luie handel, 230 mestvarkens 1427, handel stug; 270 biggen 913 handel goed; 6 bokken of geiten f 2—9. Kaas. Aangevoerd 61 partijen, w. v. 44 partijen Goudsche en 17 partijen Leid- sche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas 2122.50, 2e soor 1920 le soort Leidsche kaas 1518 per kg. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. ALKMAAR, 24 Jan. Kaas. Aangevoerd 38 stapels, zijnde 53.000 kg. Fabriekskaas kleine 18.50 en Boerenkaas kleine f 18 per 50 kg. Handel matig DELFT, 23 Jan. Vee. Aanvoer 2 paar den. 80 runderen, 4 graskalveren, 129 nuchtere kalveren, 303 magere varkens, 464 biggen, 10 schapen of lammeren en 3 geiten of bokken Prijzen waren: paarden 50160. kalfkoeien 100210, vare koeien 50150, nuchtere kalveren 312 magere varkens 1636, biggen 816, geiten of bokken f 36, allet per stuk, rundvleesch 3243—48 cent per kg. Boter 1.60—1.62^ per kg. Aanvoer 3 achtste en 1 zestiende vaten, wegende samen 70 kg. Handel kalm LEEUWARDEN, 24 Jan. Vee. Stieren: 45 Enter 50—100, 96 Twenter 100—220 per stuk; 415 vette koeien 90160 per stuk, 3042 cent per kg.; 480 melk- en kalfkoeien 90180, 92 Pinken 3075, 30 vette kalveren 3060, 600 nuchtere kalveren 36, 432 vette schapen 918, 42 weideschapen 814, -418 lammeren 813, 432 vette varkens 2095 per stuk, 3036 cent per kg.; 32 magere var kens 1545 cent per kg.; 108 kleine big gen 713 per stuk,( 14 bokken of gei ten; 41 paarden Totaal aanvoer 3277 stuks Kaas. Sleutelkaas 315, Nagelkaas 110, Goudakaas 16, Edammerkaas 1735. Aanvoer 4387. Boter. Veilingboter 1.40—1.22 per kg Aanvoer 1 derde, 6 achtste en 1 twaalfde. Commissie 55. W1SSELNOTEERINGEN AMSTERDAM (Officieel) Berlijn 59.27 Londen 7.29 New York1.45i3/16 Parfjs 9.7 U/2 Brussel 24.88 Zwitserland 47.91 Milaan Madrid 20.121^ Oslo 36.65 Kopenhagen32 571/2 Stockholm37.60 Praag 6 l0l/2 Weenen Boedapest Prolongatie 2 pet.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3