UIT DE OMGEVING VRIJDAG 24 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 HOOGMADE Harmonie. Gisteravond hield de R.K. Harmonievereen. „Heerlijkheid Hoogma de" haar jaarvergadering in de zaal van café Witteman. De voorzitter, de heer Joh. J. van Goozen, sprak een welkomst woord. Aan het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer T. Pouw, is het vol gende ontleend: in kas 1 Januari 1935: ƒ81.98, ontvangsten 349.56 XA, uitgaven ƒ413.79, nadeelig saldo ƒ64.2214, in kas 1 Januari 1936: /17.75>4. De boeken en be scheiden werden nagezien door de heeren Th. van der Post en P. Bost Lzn. en in orde bevonden. De voorz. bracht namens de vergadering dank aan de penningmeester voor zijn accuraat beheer en de controle commissie voor het nazien der boeken. De secr., de heer Joh. L. van Goozen, bracht een keurig en breedvoerig jaarverslag uit, waarvoor hij "vanuit de vergadering een applaus in ontvangst had te aanvaarden. De ingekorven stukken werden voor ken- nisgevink aangenomen. De aftr. voorzitter werd bij acclamatie herkozen. Daarna be spreking; wat zullen wij met onze ver- eeniging gaan doen? Er zijn slechts 12 le den, aldus dt voorz., het kost alle week veel geld. Et komt niets binnen en er is niets in kas. Na veel bespreking werd ten laatste be sloten om op het eind van deze maand, dus 30 Januari, de laatste repetitie te doen houden er dan de vereeniging te laten rusten Misschien komt er, na even in rust te zijn gegaan, hulp opdagen om de kas van de vereeniging een beetje aan te vul len. Men hoopt ock dat er nieuwe leden mogen bijkomen, want dat is allernoodigst. Zonder leden bereiken wij oqk nog niets. Bijna 25 jaar heeft onze harmonievereeni- ging bestaan. Het is geworden een stuk uit het dorpsleven. Nu de vereeniging gaa+ rusten zal het zoo stil zijn, dat wij zullen gaan zeggen: dat is niet om uit te houden? Wij zUlen de harmonie weer hel pen. Wij zullen allen iets bijdragen voor de kas en nieuwe leden erbij, om ons allen in dezen naren tijd va de crisis toch zoo af en toe weer eens op te vroolijken met de muziek van onze R.K. Harmonievereeni- ging „Heerlijkheid Hoogmade". Volksbond. A.s. Zondag zal de Ned. R.K. VolkcDond, afd. Hoogmade een uit voering geven voor leden, donateurs en tegen entrée in de zaai van café Witteman, des avonds te 7 uur precies, met medewer king van de toon,eelvereeniging „St. Gene- sius", onderafd. van den Bond. Opgevoerd zal worden „Zeelui", spel van de zee in 3 bedrijven, door J. Drost en G. Stel, en na de pauze: „Als de vrouwen uit zijn", vroo- lijk spel in 3 bedrijven, door A. M. Copini. De welbekende musicus, de heer J. Gor dijn, zal dezen avond opluisteren met pia- no-muziek. De programma's welke tevens bewijs van toegang zijn voor leden en da- noateurs, zijn strikt persoonlijk of voor de gezinsleden; de dameskaarten zijn vrij. De gezinsleden van de leden van den Bond betalen aan entree 25 cent en de niet- leden betalen aan entree 50 cent. Kaart verkoop des avonds aan de zaal. Het be stuur vertrouwt, dat allen om 7 uur aan wezig zullen zijn, omdat er precies op tijd begonnen moet worden. KATWIJK. Landverhuring. Van gemeentewege werden een 44-tal perceelen teelland en weiland verhuurd. Er was buitengewoon veel belangstelling en er waren ook volop gegadigden. De verhuring geschiedde voor een termijn van drie jaren. De verhuur ge schiedde bij opbod, en verschillende com binaties. Vooral voor goede tot zeer goede kwaliteit werden hooge prijzen geboden, varieerend van 0.25 tot 0.50 per R.R. Ook de mindere kwaliteiten gingen vlug weg tegen zeer goede pachtprijzen. KATWIJK AAN DEN RUN. Tuinbouw. De verschillende producten gingen dit tijdvak in het algemeen geno men, gemakkelijk weg. In tegenstelling met hetgeen men steeds verwachtte, bleef de aanvoer ook nog van beteekenis. Het aan tal aanvoerders is niet onaanzienlijk, groo- ter dan als regel in dezen tijd van het jaar het geval is. Dit zal wel voor een vrij groot gedeelte te danken zijn aan de bijna vorst- vrije winter. De aanvoer van andijvie, waschpeen, koolsoorten, ondervonden nog geen hinder van de vorst. De prijzen waren voor de beste producten redelijk te noe men. Van sommige zelfs best. Dit neemt niet weg dat er niet meer geld in het laadje komt dan anders. De gewassen immers waren te slecht. Roode kool bracht in vrij goede kwa liteit van 15.40--24.50 per 100 op. Ook gele kool ging vlug weg tegen 15.10 tot 24.80 per 100. Er wordt echter ook aan gevoerd wat van 2.tot 4.50 per 100 opbrengt. Gevolgen van de ongunstige ge wassen. Groene kool bracht in de goede kwaliteit van f 2.50 tot 4.80 per 100 stuks op. Een zeer goede prijs. Met Andijvie raakt het gedaan. De maanden Nov.Dec. en half Januari gaven ongekende aanvoeren van dit artikel en meesten tijd was de prijs goed loonend. Thans raakt het afgeloopen en beste kwaliteit komt bijna niet meer. De prijs varieerde van 1.10 tot 3.20 per 100 stuks. Ook voor kroten kwam er weer eeni- ge animo met iets oploopende prijs. Betaald werd van 3.50 tot 4.25 per 100 K G. Extra partijtjes gingen soms tot 5.00. Met uien als steeds, een onbevredigende prijs. De teelt hiervan gaf het geheele seizoen te leurstelling. Thans werd van 1.60 tot 2.30 per 100 K.G. betaald. Waschpeen ging vooral in de goede kwaliteit, vlug weg tegen zeer goede prijzen, varieerend van 1.50 tot 2.30 per kist van 20 K.G. Doch ook hiervan is veel afwijkend waardoor dan de prijs gereduceerd wordt tot f 1.00 tot -ƒ 1.20 per kist. Grove peen bracht van 1.60 tot 1.70 per 100 K.G. op. Het verloop was deze week dus vrij goed. LISSE. Geboren: Petrus Cornelis, z. van P. A. de Haas en C. van den Burg Ivo Ferdi- nandus Josephus, z. van I. C. Bouckaert en M. Balkenende Dirk Cornelis, z. van C. P. Plug en M. de Jong Lijsje, d. van A. van Eijk en D. A. Streefland. Ondertrouwd: W. A. Ebben 23 j. te Lisse en W. C. Visser 21 j., te Haarlem J. van Keimpema 26 j., te Roterdam, en N. Horsman26 j., te Lisse Th. H. Wassenaar 24 j. en W. C. A. Schoone 22 j., beiden tc Lisse. Overleden: Adrianus Leonard us Heemskerk 13 mnd. Gevestigd: H. F. de Looij uit Alphen a. d. Rijn. Vertrokken: M. A. Voordouw naar Noordwijk J. Rhijnsburger en gezin naar Sassenheim. NOORDWIJK. Autobusdiensten. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben aan den heer Jac. Heemskerk te Vogelenzang overgedragen j de aan den heer H. Gooi te Noordwijker- hout verleende vergunningen voor het in werking brengen van een autobusdienst van Noord wij kerhout (dorpsplein) naar het sta tion Noordwijkerhout der H.S.M. en omge keerd en van Noordwijkerhout (Dorps plein) naar Noordwijk (St. Mariagesticht) en omgekeerd. Wandelpaden in de Zuidduinen. Burge meester en Wethouders zijn voornemens aan den raad voor te stellen aan hen een crediet te verleenen van f 2230 voor het ma ken van wandelpaden in de Zuidduinen en het verbeteren van aldaar bestaande wan delpaden. Dit werk zal in werkverschaffing worden uitgevoerd en aan 10 of 12 werk- loozen gedurende 10 weken werk verschaf fen. Automaat. Door Burgemeester en Wet houders is aan A. Koeman, vischwinkelier, vergunning verleend voor het aanbrengen van een drievaks stapelautomaat en een twee rijén loketautomaat, beiden in te bou wen in de deur van den winkel Voorstraat 119 te Noordwijk-Binnen. Huur gemeente woningen. Door de huurders van de gemeentewoningen is een adres gericht tot den gemeenteraad, waar bij wordt verzocht de huren van deze wo ningen in navolging van de verlagingen die voor de huizen van de beide bouwver- eenigingen hebben plaats gehad, eveneens te verlagen. NOOTDORP. Personalia. Naar wij vernemen is de heer H. Blindenbach, volontair-ambtenaar ter secretarie alhier, met ingang van 17 Fe bruari a.s. benoemd tot gemeente-ambte naar te 's Gravenhage. B.VX. Schietwedstrijden. Men ver zoekt ons mede te deelen, dat in afwij king van het programma de B.V.L. schiet wedstrijden a.s. Zaterdag reeds om 6 uur zullen aanvangen en dat het aantal banen is uitgebreid tot 5. De reeds gehouden wedstrijden trokken zoo'n enorme belang stelling, dat men gemeend heeft de gele genheid tot schieten uit te moeten brei den. Warmvoedseluitdeeling. Dat de warm- voedseluitdeeling, uitgaande van de voe dingscommissie van het Plaatselijk Crisis Comité, in een behoefte voorziet, bleek wel bij de laatste uitdeeling, toen 130 por ties werden verstrekt, hetgeen het dubbele is van de eerste keer. Op deze plaats mag de commissie voor haar initiatief zeker een woord van warmen dank worden gebracht. Eieren veiling. Nadat de deze week ge houden algemeene vergadering van de Nootdorpsche Eierenveiling door den voor zitter geopend was, werden de door den secretaris voorgelezen notulen onveranderd goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den penning meester ontleenen wij het volgende: aange voerd werden in 1935: 273457 kippeneieren, 15298 eendeneieren, 329 ganzeneieren, 82 krieleieren en 36 kievietseiren, totaal 289202 stuks. De opbrengst van de eieren bedroeg 8054.26, van het pluimvee en diversen 862.66, zoodat totaal ontvangen werd ƒ8916.92. In het afgeloopen jaar werd een winst gemaakt van 372.91. De premies over 1935 voor de meest aan gevoerde eieren en het meeste pluimvee werden respectievelijk toegekend aan den heer G. ter Maten en den heer C. van de Sande. Besloten werd tot afschaffing der sommissies bleef onvertanderd. Na eenige discussie ging de vergadering over tot contributieverhooging van 0.25 voor één jaar, dit in verband met de vie ring van het tweede lustrum. Het officieele gedeelte der vergadering werd besloten met een woord van dank door den voorzitter, waarna men nog eenigen tijd gezellig bij een bleef. Muzikale medewerking aan deze gezellige bijeenkomst werd verleend door het Trio Visser uit Delft, afgewisseld door optreden van den humorist, den heer L. de Bruin uit Schiedam. NOORDWIJKERHOUT. Bond van Kleine Kweekers. In hotel Couwenberg alhier hield de Bond Zuid- Holl. Kleine Kweekers, afdeeling Noordwij kerhout een drukbezochte jaarvergadering, aanwezig waren 111 leden. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer Braun, die alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, wenschte hun een zalig nieuw jaar en wierp een terugblik op het afgeloo pen jaar. In dezen terugblik herdacht hij 2 gestorven leden. In zijn openingswoord I noemde hij de compensatie surplus 1934 een j groote teleurstelling en memoreerde dat de roebelasting vele kweekers in zak en asch doet zitten. In samenwerking met H.B.G. en L.T.B., de Neutrale Bond en Bond Klein- Kweekers is soepelheid gevraagd aan de l regeering bij de toepassing van de roebe lasting. Spreker sprak de hoop uit, dat spoe dige uitbetaling zal volgen van de 85 pet. uit genoemd fonds, gebeurt dit niet, dan zijn vele vakgenooten tot den ondergang ge doemd, aldus de voorzitter. Hierna werden de notulen gelezen en Ongewijzigd vastge steld. Hierna kwam, aan de orde punt 3 van de agenda: Bespreking totstandkoming fu sie H.B.G. De voorzitter zeide, dat er ver gevorderde plannen bestaan tot fusie, dat wil zeggen samenvoeging met de H.B.G. Het doel hiervan is een grootere en krach tige vereeniging te krijgen om op te kun nen treden wanneer de kweekersbelangen in het gedrang komen. Vele leden, zei de spreker, weten niet hoe critiek de toestand is. wat blijkt uit het feit, dat er een 35-tal de contributie voor de vereeniging niet hebben betaald. Onder deze zijn er zelfs, die de vruciiten van de vereeniging hebben geplukt. In November reeds is van de H. B.G. een verzoek tot den Bond gericht om tot samenwerking te geraken, doch daar de Bondsvoorzitter in het buitenland vertoefde is eerst kort geleden met de Directie van de H.B.G. over samenvoeging geconfereerd. In beginsel is men thans tusschen het Hoofdbestuur en de H.B.G. overeengeko men de beide vereenigingen samen te voe gen. Alvorens tot bespreking van de fusie werd overgegaan bracht de penningmeester zijn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de inkomsten hadden bedragen 232.87; de uit gaven 248.06. In kas 15.19 en nog af te dragen 10.De boeken en bescheiden werden door een commissie onderzocht en in orde bevonden. De voorzitter bracht zijn dank uit voor het beheer van de kas. De se cretaris bracht hierna zijn jaarverslag ui. Hieruit bleek, dat het jaar 1935 niet zooals in het voorafgaande jaar had gestaan, in het teeken van voortdurende actie. 10 be stuursvergaderingen en 6 ledenvergaderin gen waren gehouden en in verschillende ziektegevallen van leden werd hulp ver leend. Het credietvraagstuk wierp een paar klachten op, doch deze werden bevredigend opgelost. 35 leden betaalden hun contribu tie niet en 4 nieuwe leden werden inge schreven. Het verslag was keurig opgesteld en de voorzitter bracht dank aan den heer van Kampen voor zijn werk. Hierna werd het voorstel tot voorloopige handhaving van het bestuur door de vergadering aangeno men. De bespreking van de fusie met de H. B.G. bracht weinig bezwaren van de leden naar voren. Een lid stelde voor om, inge val tot samenvoeging werd overgegaan, te trachten het eerste jaar voor alle leden van den bond van Kleinkweekers gedaan te krijgen, dat zij de minimum-contributie moeten betalen welke de H.B.G. thans heft. De vergadering sprak zich in beginsel uit voor de fusie, waarmede de voorzitter de afdeeling feliciteerde. De rondvraag lever de niets bijzonders op. Medegedeeld werd alsnog, dat waarschijnlijk op 7 Febr. as. alhier de film „Hollands Glorie" zal ver toond worden. Voorgelezen werd tevens een circulaire van eenige groote firma's, waarin propaganda gevoerd werd om te geraken tot saneering van crocussen. Hierna sluiting, waarna verloting van vleeschwaren. Groote vergadering R.K. Volksbond. In Café de Zwaan hield de afdeeling Noord wijkerhout van den Ned. R.K. Volksbond een groote vergadering ter voortzetting van het win terprogramma. De vergadering was goed bezocht en een 6-tal dames waren aan wezig. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer A. H. van Noort, die alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder de Geestelijk Ad viseur, Kapelaan Klijn van de St.. Jozef- parochid en den spreker van den avond, den Weleerw. heer P. Hofstede, Kapelaan van de St, Victor-parochie. De voorzitter wenschte de leden een zalig nieuwjaar toe en besprak den algemeenen toestand. Hij zeide, dat de vereeniging in verband met den slechten economisch en toestand wel met tegenslagen te kampen heeft gehad in het afgeloopen jaar, evenals de leden met hun gezinnen, doch het nieuwe jaar is goed ingezet met de actie welke in het geheele Bisdom is gehouden om de gezinnen naar Christus terug te brengen. Spreker sprak over den bloei van de verschillende onder- afdeelingen van den bond, en over de voor- deelen welke de leden hieruit kunnen put ten. De voorzitter sprak nog over de zeer goed geslaagde retraite wdke in het St. Clemenshuis alhier is gehouden en waar aan door 17 leden is dedgenomen. Aan het einde van zijn openingswoord verzocht de voorzitter den leden een gebed te storten voor den nieuwen Bisschop, opdat hij nog lange jaren voor het heil van het bisdom moge werkzaam zijn. De begrooting voor 1936, welke behandeld werd post voor post, werd gehed goedge keurd met een bedrag aan inkomsten en uitgaven tot f 1409.40. De post onvoorzien bedraagt ƒ317.20. De spreker van den avond, Kapelaan Hofstede, van de St. Victor-parochie behan delde het onderwerp: „De staat van de toe komst weer dienstbaar aan den mensch", in 2 gedeelten, het le gedeelte vóór en het 2e gedeelte na de behandeling van de begroo ting. Het le gedeelte werd zooals het 2e op zeer duidelijke wijze door dein spreker be handeld. Zijneerw. liet voornamelijk utiko- men. dat sinds den grooten oorlog de roep om eerbiediging van den mensch over heel de wereld sterk is aangezwollen. Maar op vallend is hoe men vooral op sociaal-econo misch terrein die miskenning het meest heeft gevoeld. Spreker zeide, dat er even goed een staatkundig als een sociaal pro bleem bestaat, voortgekomen uit dezelfde dwalingen dragen zij een gelijk karakter, de kern van beide problemen is achterstelling van den mensch bij de stof en het behoeft ons dus dan ook niet te verwonderen, aldus de spreker, dat ons voor beide problemen een gelijke oplossing aan de hand wordt gedaan. De middeleeuwsche staat was in derdaad organisch opgebouwd. In zijn groo te encycliek der ordening pleit Paus Pius XI dan ook wel degelijk naast een maat schappelijk voor een staatkundige ordening. De maatschappelijke ordening, vervolgde spreker, -zal reeds een groote stap in de goede richting zijn, omdat daardoor de staat zal ontlast worden van veel arbeid en zorgen welke niet tot zijn taak behoo- ren. De maatschappij moet gevormd worden door de huisgezinnen. God, de Schepper, wilde de stichting van het gezin. En vele gezinnen vereen igd in de staat waar deze regelend optreedt zal de staat van de toe komst moeten worden. Na zijn rede beëindigd te hebben werd den spreker door den voorzitter hartelijk bedankt voor zijn prachtige en leerzame uiteenzetting, waarna de rondvraag volgde, die niets bijzonders opleverde, gevolgd door sluiting. OUDEWETERING. R.K. Middenstandsvereeniging. Gister avond hield genoemde vereeniging haar jaarvergadering in Hotel Klein. De voor zitter, de heer J. C. de Jong, sprak een hartelijk welkomstwoord en wenschte bij den aanvang van het jaar Gods besten ze gen voor de leden en hun zaken. De notu len, door den secretaris, den heer Joh. Berg man, voorgelezen, werden onveranderd goedgekeurd. Daarna gaf de penningmees ter, de heer L. Beuk, verslag inzake het fi- nantieel beheer, hetwelk eveneens de goed keuring van de vergadering mocht weg dragen. De heer A. van den Bosch bracht hierop een goed gestyleerd en zakelijk ver slag uit over de laatste Centrale Raad. Hierna was het woord wederom aan den secretaris tot het uitbrengen van zijn keu rig en nauwgezet jaarverslag, hetwelk met applaus werd begroet. De voorzitter, die aftredend was, werd bij acclamatie weder als zoodanig herkozen, en neemt deze functie met eenige wei-ge kozen woorden weder aan. Hierna ontwikkelt zich een aangename gedachten-wisseling over eenige onderwer pen van plaatselijk belang. Aan het einde der vergadering brengt de Geestelijk Ad viseur, Pastoor Aarts, dank aan het be stuur, voor hetgeen in den loop van het vo rig jaar is verricht en tot stand gebracht. Met een opwekking tot de leden om het Pa troon-feest goed mede te vieren, sluit de voorzitter daarna de prettige bijeenkomst. Liefdadigheids-uitvoering. Zondag a.s. des avonds te acht uur zal in Hotel Van den Bosch alhier een liefdadigheids-uitvoering worden gegeven ten bate van de uitzending van een T.B.C.-patënte uit Roelofarends- veen naar Lourdes. Deze uitvoering wordt gegeven door de Tooneel-afdeeling der Ag- nes-Congregatie uit Roelofarendsveen. Op gevoerd wordt „Opstanding". RIJNSBURG. Tuinbouw. Ook thans blijft de aanvoer nog van belang, voornamelijk van uien en waschpeen. Voor uien wordt een matige tot lage prijs besteed, van fl.60 tot f2.30 per 100 K.G. Met waschpeen gaat het beter; vooral de beste kwaliteit is goed gevraagd en brengt van f7.80 tot f 11.50 per 100 K.G. op. Groote peen gaat voor f 1.40 tot f 1.60 per 100 K.G. Roode en gele kool nog steeds duur; goede kwaliteit kan gemakkelijk van f 15.40 tot f 34.50 per 100 opbrengen. Voor selderieknollen onvoldoende vraag. Prijs van f 2.tot f 4.20 per 100 stuks. Groene kool varieerd van f 2.30 tot f 4.60 per 100 stuks. Andijvie van f 0.80 tot f 2.10 per 100 struik. VOORHOUT. Kleinveever. D.V.V. Gisterenavond hield D.V.V. haar gewone wekelijksche vei ling. De aanvoer en belangstelling was goed te noemen en de prijzen waren best. Er wa ren beste konijnen aangevoerd. Aangevoerd waren 40 konijnen die opbrachten van 0.20 tot 2.00 per stuk 4 kippen van 0.30 tot 0.65 per stuk, 8 duiven van 0.50 tot 0.63 per paar. En verdei 55 nummers diverse» dat ook alles verkocht werd. Volgende week Donderdag weer veiling om 7.30 uur. En ten laatste vragen we de aandacht voor de etalage van Bern. Schul- te, waar een collectie Eerepr ij zen uitgestald staan voor onze a.s. tentoonstelling, die een waar succes zal worden. Dat zal een ten toonstelling worden, zooals in Voorhout nog niet geweest is. WARMOND. Hanze. Dat de activiteit van het Be stuur van de Hanze bewondering afdwingt, bewijst wel het feit, dat reeds een paar dagen na den zoo geslaagden feestavond het Bestuur de leden weer opnieuw ter verga dering riep om wederom een programma ter behandeling voor te leggen, dat er zjja mocht. Te ruim half negen opende de voorzitter, de heer Slager, de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze met een woord van wel kom tot de aanwezigen, inzonder tot den geestelijk adviseur en den heer Mol. Vervolgens werden door den secretaris de notulen der vorige vergadering voorge lezen welke onder dankzegging zonder op merkingen werden vastgesteld. Allereerst was nu het woord aan den heer Mol, die dezen avond behandelde het weder- zydsch verplicht lidmaatschap. Spreker wees er op dat het een verheugend en ver blijdend verschijnsel is dat de overheid den laatst en tijd blijk heeft gegeven ook voor de moeilijkheden van den middenstand een open oog te hebben. Maar als straks zal worden overgegaan tot hulpverleening (spr. wees in dit geval op de vestigingswet) zul len de vakorganisaties hierin een belang rijke rol spelen, een veel grootere rol dan de standsorganisaties. Hieruit blijkt reeds het groote belang om tevens lid te zijn van een vakorganisatie. Want zal er geholpen worden dan zal dit zeer zeker geschieden groeps- en vaksgewijze. Denken wij slechts, aldus spreker, aan de wet tot verbindend verklaren van ondernemingsovereenkom sten. Zullen wij niet of niet voldoende ge organiseerd zijn in onze vakorganisaties dan zal de overheid zelf regelend optreden en tot eiken prijs moeten wij op dit gebied on- gewenschte overheidsbemoeiing voorkomen- Spreker weet wel dat de uitdrukking „we- derzijdsch verplicht" onaangenaam klinkt, maar men moet toch ook inzien wat voor een onschatbaar belang zulks is. Spreker zou de afdeeling in overweging willen geven in deze nog wat soepel op te treden maar uiteindelijk zal er een daad gesteld moeten worden. Wij twijfelen niet of deze duidelijke en klare uiteenzetting zal er veel toe bijgedragen hebben de leden een beter inzicht in deze, telkens op de vergaderingen terugkeerende kwestie, te geven. Hierna was het woord aan Kapelaan van Drunen voor zijn tweede les, waarbij hij als onderwerp had gekozen „De Midden stand en het huisgezin". De mensch wil steeds op eigen kracht ver der, de techniek stelt den mensch in staat dingen te bereiken die aan het wonder baarlijke grenzen. Maar is met dit al het leven nu mooier en menschelijker gewor den, aldus spreker. Geldzucht, haat en leu gen vieren hoogtij en een groot heidendom is in aantocht. Dit alles mist zijn funesten invloed niet op het gezin en juist hierom worden de grondslagen van heel ons maat* schappelijk en geestelijk leven aangetast, want het gezin vormt de grondslag voor het latere leven. Uitvoerig stond spreker bij deze materie stil, wees op de taak van vader en moeder in het gezin, zette in juist typeerende woorden de beginselen waarop die taak is gegrondvest uiteen en eindigde deze zoo leerzame en met gloed voorgedra gen rede met Jen wensch uit te spreker, dat het huisgezin weer zou worden terug gebracht tot God, want eerst dan, aldus spreker, zal de wereld maatschappelijk en zedelijk vooruit kunnen gaan. Beide sprekers hadden van den voorzit ter een woord van hartelijken dank in ont vangst te nemen en hij twijfelde niet of dat gene wat hedenavond hier gesproken was zou in de toekomst vruchtdragend blijken te zijn. Bij de gebruikelijke rondvraag bracht de voorzitter de heeren Paardenkooper, Flint en van den Kerkhof nog een woord van dank en hulde voor de wijze waarop zij het jaarfeest hebben voorbereid en doen slagen en hoopte dat ook bij een volgende gelegen heid zij hun medewerking niet zouden ont houden. Hierna sluiting. OF GFRROF.DERS „GOCHEM" 129. Pummels vuii J de man Cn^c.iciid ui maal, om net ie doen of hij nergens van wist. Je dacht me zeker voor de gek te houden, zei Pummels, de wegwerker zit buiten stee- nen te kloppen en jij bent degene, die mijn konijn gestolen heeft. De wegwerker begreep dadelijk, dat de boer beetge nomen was en had direct een prachtig plan voor elkaar. 130. De houweel en de schop die hij gebruikte stonden nog in de keet en hiermee bewerkte de man de grond recht tegenover de deur. Tegelijkertijd maakte Pummels een helsch lawaai door op de deur te bonken en" als maar te schreeuwen, terwijl Bert zich buiten een hoed lachte.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10