STADS NIEUWS WOENSDAG 22 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANi EERSTE BLAD PAG. 2 w rröt WORDT HET WEER? BLIJFT OP UW HOEDE. DE BILT SEINT: Meest matige Westelijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ring, waarschijnlijk enkele regen- of ha gelbuien, weinig verandering in tempera tuur. Hoogste barometerst.: 761.8 te Vardö. Laagste barometerst.: 734.2 te Lerwick. De depressie is in diepte afnemend Noordwaarts getrokken, een secundaire die gisteravond storm bracht aan onze kust ligt nu over Denemarken en brengt regen tot in Midden-Frankrijk; een vol gende minder diepe vertoont zich ten Zui den van Ierland. De hooge drukking is nergens van eenige beteekenis, op Groen land nam zij af, m Noord-Scandinavië iets toe. Op de Britsche Eilanden nam de wind sterk af en klaarde de lucht op, zoo dat er veel plaatsen de temperatuur tot onder het vriespunt daalde. Frankrijk heeft meest betrokken weer met regen in het Zuiden en Oosten; Duitschland heeft opklaring met afkoeling in het Oosten en regen in het Westen, om de Oostzee en in Scandinavië valt op veel plaatsen sneeuw, de vorst nam in Miaden-Scandinavië sterk af. LUC HTTEMPERATUTR. 4.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Woensdagnamiddag 4.55 uur tot Donderdagmorgen 7.29 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Donderdag 23 Jan. voorm. 1.50 en nam. 2.11 uur. Storm waarschuwingsdienst. Geseind van De Bilt hedenmorgen te 8.55 uur aan alle posten: „Stormsein neer halen, blijft op uw hoede." Baldwin vervolgde: „Ged arende de 25 jaren van zijn bestuur was er voor den Koning geen enkel respijt. De geheele wereld verkeerde in een staat van beweging en de Koning scheen nooit een tijdperk te kennen, gedurende hetwelk hij de toekomst voor twee of drie jaren kon overzien en kon verwachten, dat alles vrede en rust zou zijn, en dat niets in de wereld hem zou verstoren hem, noch zijn volk. Gedurende died tijd is de wereld een evolutioneereide were.d geweest en de Koning speelde er zijn rol, dapper tot het einde." Baldwin verheugde zich er over, dat de Koning zoo lang gespaard was gebleven, dat hij het Zilveren Jubileum mocht me demaken, dat hem een bewijs was, dat zijn volk trots op hem was als Koning en genegenheid voor hem voelde als mensen. De Koning was er diep door getroffen en aanvaardde deze hulde in dankbare be scheidenheid. „Ikzelf", zoo ging Baldwin voort, „heb opgemerkt in de maanden die volgden op het Jubileum, dat ik den Koning nooit zoo zacht en zoo kalm hai gekend, het welk zijn gewoonlijke beminnelijkheid no* deed toenemen, en ik had het gevoel, dat hij gereed was voor de lange reis, die hij zoo spoedig reeds zou moeten aanvaar den." Baldwin zeide verder, dat de Koning aan het eind van zijn laatste ziekte korte oogenblikken had van opleving van den geest, gedurende welke hij telkens op zwakken toon een vraag stelde, of een welwillende opmerking maakte, of een woord van dank uitte voo* de goedheid, die men hem had betoond. In een van die oogenblikken, dat hij weder bij kennis was gekomen vroeg de Koning aan zijn Secretaris: Hoe gaat h?t met het Rijk?" waarop deze antwoordde, dat het het Rijk goed ging. De Koning dankte den secretaris met een glimlach en sluimerde opnieuw in. „Het vervullen van zijn plicht tot de uiterste grens van zijn natuurlijke gaven, dat, zoo zeide Baldwin, was het principe, dat zijn leven leidde." Baldwin voegde hieraan toe, dat de beste wijze om de edele nagedachtenis van Koning George te eeren, is, ons te scharen rond den nieuwe Koning en hem onzen steun te geven De Koning laat zijn zoon den troon na, die hij zelf van zijn vader ontving. Hij laat hem achter, hech ter gefundeerd, en met ve .-sterkt moreel gezag en versterkte eer en waardigheid. ROUWBETOOGING IN VOLKEN BONDSRAAD De Volkenbondsraad is gistermiddag bij eengekomen voor een openbare rouwbe- tooging voor Koning George V van Enge land. De Australische Hooge Commissaris te Londen, Bruce, opende als raadspresi- dent de zitting met een herdenkingsrede. Vervolgens spraken alle raadsleden ter eering van den persoon van den overle den koning. Tenslotte voerde Eden, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken het woord, om den Raad voor zijn deelneming te danken. Hij verklaarde o.a. dat voor ieder van de vele millioenen on derdanen des konings ter wereld zijn dood het gevoel beteekent van een zwaar ver- Wat de wet op de uitverkoopen ons leert. De wet op de uitverkoopen is leerzaam. Leerzaam voor het karakter der menschen, dat in wezen nog zoo heel ver afstaat van saamhoorigheid en van 'n iets hooger ideaal dan het denken aan het materieele „ik". Het is leerzaam omdat het fout is te veronder stellen, dat opvoeding, ontwikkeling en ethiek in staat zouden zijn om ons fun- damenteele „zijn" te kunnen verbeteren. "Wij zijn nu eenmaal ontzettende egoïsten en de massa denkt slechts aan zichzelf. Zeer weinigen voelen zich geroepen om het al- gemeene belang meer op den voorgrond te stellen. Hij, die zich in zijn gedragingen laat lei den door gevoelens van altruïsme van sa menwerking komen bedrogen uit. De massa wil dit niet en kan het niet. Hoe duidelijk komt dit niet naar voren bij de regeling, welke de Nederlandsche wetgever heeft ge maakt op verzoek van den middenstands kringen, teneinde de unfaire en deloyale concurrentie zoo goed mogelijk uit te ban nen. Men had schade van het feit, dat zijn buurman door allerlei handige leuzen de prijzen onderbood. Plakkaten van voordee- lige aanbiedingen, onder allerlei valsche leu zen aannemelijk gemaakt, moesten het pu bliek in drommen trekken. Er was voldoende loyale concurrentie om te maken, dat er geen benadeeling der consumenten zou ontstaan. De onjuiste toe passing van misleidende leuzen was de on dergang van den eerlijk werkenden midden stander en was een der symptomen van de verrotting van de economische samenleving. De verrotting, die de groote stoot gaf tot de evenwichtsverstoring over de geheele wereld. Men zocht naar middelen om aan deze unfaire concurrentie een einde te maken. Men vond de wet op de uitverkoopen en de opruimingen. Het was nog maar weinig doch het bleef in allen geval een lofwaar dig begin, dat door Mie middenstanders moest worden toegejuicht, dat door alle middenstanders moest worden gesteund. De wetgever moet zich nu eenmaal stel len op het formeele recht. Maar de mate rie waarom het ging, was een uiterst moei lijk definieerbare. Er moesten gaten en mazen komen, welke niet konden worden gestopt, wilde men niet van het formeele recht afstappen en ordonneeren: alles, wat door den rechter in strijd wordt geacht met het principe, dat men wil handhaven, wordt gestraft en valt onder deze wet. Men hoopte, dat de middenstand zélf die gaten en mazen zou stoppen, overtuigd zijnde van het groote nut, dat die wet hem bracht. Maar neen; de mensch is mensch en niets menschelijks is hem vreemd. De wet moet dienen voor den ander, om den ander in be dwang te houden, maar zélf moest men trachten er zooveel mogelijk buiten te blij ven. Hoe meer men de wet ontdook, hoe meer men profijt ervan kon trekken. Gevolg, dat overal de handigste dingen worden gedaan, welke niet kunnen worden tegengehouden, omdat men den formeelen weg moet volgen. Het zijn de middenstan ders zelf, de grootte en de kleine, die hun eigen wet tot een aanfluiting maken die de Overheid zullen inspireeren tot een houding van afzijdigheid, want, wat men ook doet, de belanghebbenden zélf krui pen door de mazen. De Utrechtsche Courant geeft elke week middenstands-interviews en in de laatste wordt naar voren gebracht de z.g. „Novem- ber-aanbiedingen", welke, vooral ook door de groote magazijnen, in de maand Novem ber worden aangekondigd. Dit is o.i. een flagrante ontduiking van het principe der wet op de uitverkoopen. In vele gevallen is hier tegen proces-verbaal op gemaakt,. doch o.a. de bedrijfsleider van een der groote mode-magazijnen te Leeu warden is van rechtsvervolging ontslagen, terwijl ook de directeuren van deze ven nootschap door den kantonrechter van Am sterdam zijn vrijgesproken. Gelukkig heeft de Ambtenaar van het Openbaar Ministe rie reeds appèl tegen dit vonnis aangetee- kend, zoodat de zaak in hooger beroep zal worden behandeld. De bedoelde interview- schrijver zegt onder meer de volgende juiste opmerking: ,Het is immers algemeen be kend, dat de groot-winkelbedrijven al se dert jaren erop uit zijn om in de goede ver koopt ijd van winterartikelen, o n tij d i g aan te vangen met geforceerde prijsverla gingen en reclame, waardoor in het geheele bedrijf de verkoop verknoeid wordt. Het publiek heeft dan geen zin meer om nor male prijzen in de winkels te betalen, zoo dra het grootbedrijf met veel reclame, en lawaai zijn speciale aanbiedingen doet. Het is absoluut de bedoeling geweest om dit kwaad door de nieuwe wet uit te roeien en ervoor zorg te dragen, dat in het vervolg in het seizoen geen spelbrekers kunnen op treden". Zoo kunnen wij tal van handige ontdui kingen opnoemen, welke de uitgevaardigde wet illusoir maken, tenzij men er beter in kon verwerken de gedachte, dat de aard der ontduiking strafbaar is en niet de methode, waarop men getracht heeft te werk te gaan. lies. Voor hen, wier trotsche plicht het is geweest hem te dienen, beteekent zijn dood een diepe smart. Wij leven in een tijd van groote bewogenheid. Wij worste len moeizaam door mul zand. Maar voor ons bestond er in mijn land een zeker hou vast, de persoonlijkheid van onzen ko ning. In talrijke landen was hij het sym bool van al datgene, wat wij eerbiedigen, het levende voorbeeld van de eigenschap pen, waarnaar wij als Engelschen streven. Wij voelen, dat wij in hem niet alleen een vorst, maar ook den vader van ons volk hebben verloren." INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Gistermiddag te kwart voor vier waren de heer G. A..B. en zijn echtgenoote, wo nend Haagweg 174, de stad ingegaan en toen zij te half zes terugkeerden, zagen zij licht in de achterkamer branden. De heer B. had zijn sleutel in de deur laten zitten en aldus waren ongenoode gasten heel gemakkelijk binnen gekomen. De heer B. ging ijlings naar binnen en zag in de achterkamer een man, die zich naar de keuken begaf. Zich ontdekt zien de riep de inbreker: „handen op!", doch de bewoner, die een actetasch bij zich had, wierp deze weg en pakte den indringer bij de kraag. Zijn echtgenoote had inmiddels bij de buren de politie gewaarschuwd en deze kon zonder tegenstand twee inbrekers ar resteeren, den 21-jarigen scharenslijper P. B. uit den Haag en de 22-jarigen J. G. S., van beroep machine-bankwerker uit Rotterdam. S. had aanvankelijk op den uitkijk ge staan, doch had zijn plaats verlaten. De inbrekers hadden reeds een dressoir door zocht, waarvan de laden nog openstonden. Eeide aangehoudenen zijn naar het po litiebureau overgebracht en in bewaring gesteld. PRINSES JULL.4NA NOODFONDS. Men bericht ons, dat de trekking van de loterij ten bate van het Prinses Juliana Noodfonds (gratis geneesmiddelenverstrek king noodlijdende ziekenhuizen van alle gezindten Ned. Indië), die aanvankelijk 1 Januari zou plaats vinden, 4 maanden is uitgesteld. In Leiden zijn circa 1700 en in Oegstgeest 700 loten geplaatst, in busjes werd 55.ontvangen. EXAMEN APOTHEKERSASSISTENT. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden, dat in Maart en, zoo noo- dig, in de volgende maanden van dit jaar gelegenheid zal worden gegeven tot het af leggen der examens ter verkrijging van een getuischrift als apothekersassistent. Zij, die tot dit examen wenschen te wor den toegelaten, worden uitgenoodigd daar van schriftelijk vóór 8 Februari doen blij ken aan de voorzitters der examencommis- siën en wel aan de heeren dr. W. A. God- dijn, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; dr. W. C. de Graaff, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; dr. D. van Os, hoogleèraar aan de Rijksuniversi teit te Groningen (Groote Rozenstraat 15), en dr. P. van der Wielen, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam (Hilversum. Utrechtscheweg 31), naar ge lang van de plaats, waar zij wenschen te worden geëxamineerd. Voor het examen-programma en voor de bewezen, die moeten worden overgelegd om van het afleggen van proeven van be kwaamheid in eenige vakken te worden vrijgesteld, wordt verwezen naar de Staats bladen no. 148 van 1914, no. 247 van 1917, no. 254 van 1927 en no. 38 van 1932. Bij de aanmelding voor het examen moet voorts worden overgelegd een uittreksel uit het geboorteregister, waaruit blijkt, dat de candidaat den leeftijd van 18 jaar heeft be reikt. Het verschuldigde examengeld, ad 10, moet vóór de aanmelding worden gestort op de postgirorekening van den voorzitter der betrokken commissie. DE DR WIJNAENDTS-FRANKEN-PRIJS. De commissie, aangewezen door het be stuur van de Maatschappij der Nederland sche Letterkunde alhier ten einde op de jaarvergadering van 1937 een voorstel te doen tot het verleenen van den Dr. Wij- naendts-Francken-prijs. heeft zich als volgt geconstitueerd: Prof. dr. Gerard Brom, voorzitter, dr. K. H. de Raaf, secretaris, dr. J. A. N. Knuttel, dr. A. A. van Rijnbach, dr. J. L. Walch. De commissie vestigt er de aandacht op, dat voor genoemden prijs in aanmerking komen in Nederlandsch proza gestelde, tus- schen 1 Januari 1933 en 31 December 1936 verschenen studies, hetzij biografieën of essay's, over een letterkundig onderwerp. Schrijvers of uitgevers wordt verzocht, het mededingende werk uiterlijk vóór 1 Ja nuari 1937 in te zenden bij dr. A. A. van Rijnbach, Witterozenstraat 26 te Leiden, met duidelijke vermelding van bestemming (n.l. de Dr. Wijnandts-Francken-prijs). DE OPENBARE WEG GEEN OPENLUCHT-GARAGE. Eigenaars, houders en bestuurders van vrachtauto's worden er aan herinnerd, dat het verboden is hun motorrijtuigen op den openbaren weg te plaatsen of te laten staan, wanneer dit niet noodig is voor het onmid dellijk laden of lossen. Evenmin is het ge oorloofd personenauto's op den openbaren weg te plaatsen of te staan, voor zoover dit kennelijk het karakter heeft den openbaren weg als bergplaats te bezigen. Ondanxs dat deze voorschriften reeds bij kans een jaar in werking zijn en voortdu rend waarschuwingen werden gegeven aan personen die in strijd daarmee handelden, ziet men nog herhaaldelijk in weerwil van het verbod auto's buiten staan b.v. des nachts. Deze auto's behooren in de garage te worden ondergebracht. K. J. M. V. „St. Peter Kanis". Het bestuur herinnert de leden er aan, dat de jaarvergadering hedenavond begint precies half negen. Het verzoekt de leden dringend, hiermede rekening te houden. GOUDEN ARTSJUBILEUM DR. J. BROERS. Heden was het 50 jaar geleden, dat dr. J. Broers te Den Haag aan de Leidsche Uni versiteit tot arts bevorderd werd. Ten ge volge van eerj lichte ongesteldheid moet dr. Broers echter het bed houden, zoodat hij geen bezoeken kon ontvangen. In den loop van den ochtend mocht dr. Broers tal van telegrafische en schriftelijke gelukwen- schen ontvangen. Tournee van prof. dr. H. Baggesgaard Rasmussen. Op uitnoodiging van de Organisatie van Natuurphilosophische en Technologische Faculteit in Nederland zal prof. dr. H. Baggesgaard Rasmussen uij Kopenhagen in ons land een vijftal voordrachte nhouden over „Indikatorumschlag van Sauren und Basen in alkoholiseher Lösung" en wel resp. 27, 28, 29, 30 en 31 Januari a.s. te Leiden, Amsterdam, Delft en Groningen. Voor na dere inlichtingen betreffende deze tournee wende men zich tot den ab-actis van boven genoemde organisatie, den heer J. H. G. Fermai), Utrecht, Wittevrouwensingel 39, Utrecht. Prof. dr. L. van Italië uit Leiden schrijft over prof. Baggesgaard Rasmussen het vol gende: Prof. dr. Hans Baggesgaard Rasmussen, die in de volgende week voordrachten zal houden m onze universiteits-steden is hoog leeraar aan de Farmaceutisk Laereanstalt te Kopenhagen, waar hij sedert 1922 de orga nische chemie doceert. Voor dien tijd was hij verscheidene jaren assistent bij het che misch laboratorium der universiteit te Ko penhagen. Zijn wetenschappelijke werkzaamheid ligt voornamelijk op het gebied der analyse. Naast het leerboek Orkanisk Chemi gaf hij uit een handleiding voor de chemische ana- tyse, beiden in het Deensch. Prof. Baggesgaard was een der bewer kers der voor een paar jaar geleden ver schenen nieuwe uitgave der Pharmacopoea Danica. Hij is lid en secretaris eener inter nationale commissie voor het onderzoek van pharmaceutische specialités en lid van een commissie van deskundigen, die. voor den Volkenbond een methode ter analyse van opium moet ontwerpen, welke bij de con trole ter bestrijding van het misbruik van bedwelmende middelen moet dienst doen. Recollectie voor oud-Retraitanten. De oud-retraitanten worden uitgenoodigd tot bijwoning van den Recollectie-avond in de Hartebrugskerk op morgen (Donderdag) avond te 8 uur. Volkstuinvereniging „Ons Genoegen" Gisterenavond gaf bovengenoemde Ver. in „Zomerlust" voor donateurs en genoo- digden een propaganda-f eestvergadering. Als spreker voerde het woord de heer Vroegop. die een uiteenzetting gaf van het nut van het Volkstuinwezen. Het Zangkoor voerde een met zorg sa mengesteld programma uit. De groote aan dacht van de vrij talrijke aanwezigen be wees. dat het gebodene gewaardeerd werd. Voorts verleende de heer C. Spaanderman als steeds zijn medewerking. Na de pauze memoreerde de voorz. het overlijden van den heer Kulk, vele jaren lid der vereeniging, waarna door een twee tal kinderen een vers werd gezongen voor hun directeur, den heer C. v. d. Keur, wien tevens een enveloppe met inhoud en aan mevrouw v. d. Keur een bouquet seringen werd overhandigd. Vervolgens dankte de voorzitter der Ver. den directeur van het Kinderzangkoor voor de door hem bewe zen diensten. Aan mevrouw Wildschut werd als leidster van het Zangkoor een bloemen mand overhandigd. Ver. tct bevordering der belangen van S1 echthoorenden. Gisteravond werd in een der Nutszalen een bijeenkomst gehouden van de Ver. tot bevordering der belangen van Slechthoo- renaen. Het bestuur had voor dezen avond den amateur-goochelaar, den heer J. C. Burgersdijk uit Den Haag gevraagd voor de afd. te willen optreden, aan welk verzoek de heer B..gaarne voldeed. Te 8 uur opende de Presidente, mevrouw T. Kranenburg h.emeus de eerste bij eenkomst in dit nieuwe jaar, met een har telijk woord van welkom tot de aanwezi gen, in het bijzonder tot den heer B. Hierop volgde voorlezing van het jaar verslag van de secretaresse, waarna het woord, werd gegeven aan mevr. Raadse, die door middel van de groepstelefoon de aanwezige S. H.-leden opwekte, toch voor al de bijeenkomsten trouw te blijven be zoeken. Spr. was er van overtuigd, dat het bestuur zooveel mogelijk zijn best doet de noodige variaties in zijn programma's te brengen; he. spreekt echter vanzelf, dat niet elk programma ieder evenveel kan vol doen, doch de leden kunnen het beste blijk geven van hun medeleven en samenwer ken, door ook dan te komen, wanneer het programma hen minder voldoet. De avon den hebben buitendien toch nog hun aan trekkelijkheden. De pres. dankte beide dames respectie velijk voor het jaarverslag en voor de ge sproker woorden en sprak den wensch uit, dat de bijeenkomsten altijd hetzelfde mooie karakter zullen blijven behouden. Om de leden meer nog in de gelegenheid te stellen nader met elkaar in contact te komen, sield? de pres. voor de pauze iets te verlengen. Het woerd werd hierna gegeven aan den GEMEENTEL. AANKOND IGINGEN. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat de bij Raadsbesluil van 20 Januari 1936 vastgestelde plannen tot herziening van het uitbreidingsplan, ten aanzien van: lo. de gronden, gelegen ten Zuid-Oosten van de spoorbaan AmsterdamRotterdam en begrensd door den Maredijk, de Maris- laan en den Stationsweg, 2o. het terrein, gelegen tusschen den Maredijk, de Poel wetering, de Haarlem mertrekvaart en de spoorbaan Amsterdam- Rotterdam, 3o. een terrein, gelegen ten Westen van de zweminrichting „de Zijl" en ten Oosten van de verlengde Sumatrastraat, met ingang van 23 Januari 1936 tot en met 5 Februari 1936 op de Gemeentesecre tarie, Afd. Algemeene Zaken, voor een ieder ter inzage zullen liggen. Leiden, 22 Januari 1936. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. AGENDA LEIDEN. Woensdag. St. Raphaël. Ledenvergadering (alleen Spoorwegpers.) Bonds- gebouw, 8 uur Donderdag. Liedertafel Muriel St. Clair, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Donderdag. „Geloof en Wetenschap". Le zing met lichtbeelden over „Leo nardo da Vinei" door Prof. Huib Luns, „Vergulden Turk", te 8.15 u. Vrijdag. R. K. Handelsreizigersver. „St. Christoffel", jaarvergadering, Har monie, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Januari as. waar genomen door de apotheken: P. de Croix, Rapenburg, telef. 807, E. B. de Metz, Ka- merlingh Onneslaan 28, telef. 3553 en C. DE WERKLOOSHEID IN 1935. Aantal geheel werkloozen in één jaar met ruim 57.000 gestegen. DROEVE CIJFERS. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekt de volgende cijfers betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekenden ingeschreven. Hierbij zij opgemerkt, dat niet alle werkloozen in Ne derland zich als werkzoekende bij de open bare arbeidsbemiddeling laten inschrijven. Als van invloed zijnde op de stijging van het aantal als werkzoekende ingeschreve nen in den loop der maanden ,moge o.m. ge noemd worden: de toeneming van de bevol king; een opwekking aan de leerlingen, die de middelbare scholen verlaten, om zich eventueel bij de arbeidsbeurzen als werk zoekende te laten inschrijven; de bepaling, d.d. 21 Juni 1935, dat ook gezinsleden van steuntrekkenden enz. zich bij de arbeids beurzen als werkzoekende moeten laten in schrijven; voorts het bevorderen door de openbare arbeidsbeurzen van de inschrij ving van personen werkzaam in intellec- tueele beroepen, waardoor in den laatster tijd het aantal inschrijvingen van deze per sonen in sterkere mate dan vroeger het ge val was toeneemt. Vergelijking. Stand op 31 December 1935 (tusschen haakjes de cijfers op 31 December 1934): Mannen 18 jaar en ouder 433.954 (386.670); jonger dan 18 jaar 17.483 (11.731). Totaal: 451.437 (398.401). Vrouwen: 18 jaar en ouder 13.422 (10.827); jonger dan 18 jaar 7.065 (5.114). Totaal: 20.487 (15.941). Algemeen totaal: 471.924 (414.342). Gemiddeld aantal werkloozen op het einde der maanden van het jaar: Mannen 18 jaar en ouder, 1935: 356.666, 1934: 311.427, 1933: 304.374: jonger dan 18 jaar, 1935: 12.250, 1934: 8.872. 1933: 7.976. Totaal 1935. 368.916, 1934 320.299. 1933: 312.350. Vrouwen 18 jaar en ouders, 1935: 10.657, 1934: 8.865, 1933: 8.041; jonger dan 18 jaar. 1935: 5.119, 1934: 3.587, 1933: 2.481. Totaal 1935: 15.776, 1934: 12.472, 1933: 10.522. Algemeen totaal 1935: 384.692, 1934: 332.771, 1933 322.872. heer B. Verschillende van zijn goocheltoe ren liet hij den aanwezigen zien, scherp werd hij op de handen gekeken, doch hij bleek allen steeds weer te vlug af geeest zijn, en altijd moesten de kijkers weer er kennen, er niets van te begrijpen. Er werd dan ook hartelijk gelachen en braaf ge- applaudiseerd. Een jeugdige zangeres, leerlinge van mej. I. Timmerman, begeleid door een al- even jeugdig pianist, zong een paar aller aardigste liedjes. In de pauze kwamen de tongen los on der het genot van een kopje thee met ver snaperingen, aangeboden door een der le den. Na dezen tijd bracht de pianist nog wat ten gehoore, waarna de heer B. weer op trad; ook nu hield hij zijn kijkers weer eenigen tijd bezig, de opmerkingen en het applaus zullen den heer B. bewezen heb ben, dat hij de aanwezigen een zeer pret- tigen avond heeft bezorgd. 't Was bijna elf uur, toen de pres. den avond sloot, met uit naam van allen harte lijk dank te brengen aan den heer B. en de jongelui, die den aanwezigen zulke ge noeglijke uren hadden bezorgd.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2