ZATERDAG 18 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 De oorlog in Oost Afrika ONZE AMBULANCE IN ETHIOPIË. De leden vcrkeeren physiek en moreel in uitstekenden toestand. Het hoofdbestuur van het NederlancLsche ftoode Kruis heeft van den leider der Ne- derlandsche Roode Kruis-Ambulance in Ethiopië telegrapisch mededeeling ontvan gen, dat de leden der ambulance physiek en moreel in uitstekenden toestand verkeeren en dat dr. Colagc Belmonte is genezen. Woensdag 15 dezer zijn zes leden der am bulance met een karavaan van driehon derd muilezels vertrokken. Daarbij werd hun uitgeliede gedaan door den heer De Vries, die daags daarop zelf zou volgen met lastauto's tezamen met den leider dr. Win- ekel en dir. Belmonte. ITALIë TEVREDEN OVER HET OFFENSIEF VAN GRAZLANL Het succesvolle offensief van generaal Graziani wordt in geheel Italië met vreugde ontvangen. De bladen publiceeren uitge breide berichten over dezen veldslag, hoe wel wordt verklaard, dat men de werke lijke beteekenis van deze overwinning eerst later zal kunnen beoordeelen. Zonder twij fel zal hierdoor echter de verdere militaire ontwikkeling sterk worden beïnvloed. De militaire medewerker van de „Pic colo" generaal Bolatti, wijst erop, dat men thans voor het eerst den vijand tot een slag heeft weten te dwingen. Het eerste gevolg van den nederlaag is, dat een deel van de gewichtige Kenya-grens voor de Abessijnen is afgesloten, zoodat de rijke toevoer van uit Kenya bemoeilijkt is. Volgens het in zicht van den schrijver is het niet onmoge lijk, dat Abessijnsche troepen, die bestemd waren voor het Tigre-front, thans naar het Somilafront zullen worden gezonden. In ieder geval ligt het initiatief op het oor- logstooneel in Italiaansche handen. VERHOOGDE ACTIVITEIT DER VLIEGERS AAN ZUIDELIJK FRONT. Italiaansche bommenwerpers hebben vol gens Abessijnsche berichten gisteren weder om boven Kworam gecirkeld en de stad •met bommen bestrooid. Er zijn nog geen gegevens omtrent het aantal dooden en ge wonden. Volgens de Abessijnsche berichten heb ben de Italiaansche vliegers weder pam- fleten uitgestrooid, waarin zij verklaren, dat in den oorlog ook kerken worden ver woest, doch dat Italianen na den oorlog met Gods hulp de kerken weer zouden op bouwen en dat ook andere verwoestingen, welke zij hebben moeten aanrichten, zou den worden goedgemaakt. De pamfletten zouden voorzien zijn van de handteekening van den opperbevelhebber van het Italiaan sche leger. Aan het Zuidelijk front worden voortdu rend berichten ontvangen, dat Italiaansche inheemsche troepen naar de Abessijnen zouden zijn overgeloopen. Deze overloopers verklaren, dat het in het laatst van December tot een gevecht is gekomen tusschen inheemsche troepen en regimenten zwarthemden. Bij deze gevech ten is van de wapens gebruik gemaakt. Ook elders zouden zich moeilijkheden hebben voorgedaan, vooral in Somaliland, waar onlusten onder de bevolking zouden zym uitgebroken. ITALÏAANSCH VLIEGTUIG IN DEN SOEDAN GELAND. Vier inzittenden geïnterneerd. De Engelsche regeering heeft bericht ont vangen, dat een Italiaansch militair vlieg tuig, met een bemanning van vier koppen, Woensdag j.l. een noodlanding heeft ge maakt op een afstand van ongeveer 50 mijl van de Abessijnsche grens in den Soedan. De inzittenden werden door de autoriteiten te Port Soedan geïnterneerd in overeen stemming met de algemeen aanvaarde regels van luchtoorlogvoering. Het vlieg tuig is in beslag genomen. Spoedig nadat de vijandelijkheden in Oost-Afrika begonnen waren, zonder voor afgaande oorlogsverklaring is de Italiaan sche regeering er van in kennis gesteld, dat op Britsch koloniaal gebied, grenzende aan het gebied, waar het conflict woedde, en in den Soedan de regels der neutraliteit toe gepast zouden worden op grond van een de facto toestand. BUITENLAND VOLKENBOND. DE A.S. V.B.-RAADSZITTING Vertrek van Laval en Aloisi naar Genève Laval vertrekt heden van Parijs naar de Auvergne, en vandaar gaat hij naar Genè ve,, teneinde do zitting van den volken bondsraad van 20 Januari bij te wonen, «i Italië zal deelnemen aan de zittingen van den volkenbondsraad, die 20 Januari a.s. voor een gewone zitting bijeenkomt De Italiaansche gedelegeerde, baron Aloisi, zou hedenavond naar Genève ver trekken. BUITSCMLAND. HET VATICAAN EN HET DERDE RIJK Nieuwe onderhandelingen begonnen Ondanks de tallooze versmadingen, waaraan de Katholieke Kerk in Duitsch- land thans bloot staat, wordt van katho lieke zijde toch al het mogelijke gedaan om een volledige breuk met het Nationaal- Socialistische Derde Rijk te voorkomen, meldt K.W.P. De onderhandelingen betreffende de toe passing van het Concordaat die op 29 Juni 1934 werden afgebroken zijn thans weer hervat. De Bisschoppelijke Commissie die met Minister Karl besprekingen zal voe ren bestaat uit vier leden: Staatsraad Mgr. Dr. Wilhelm Berning, Bisschop van Osna- brück, Mgr. Conrad von Prey sing, Bis schop van Berlijn, Mgr. Jacobus Graaf von Hauck, Aartsbisschop van Bamberg en Mgr. Kaspar Klein, Aartsbisschop van Paderborn. De besprekingen zullen in hoofdzaak gevoerd worden over de Ka tholieke Jeugdorganisaties. Nader vernemen wij nog dat het nieu we herderlijk schrijven der Duitsche Bis schoppen voornamelijk zal handelen over het Christelijk huisgezin en de opvoeding der jeugd die tot nog toe de groote strijd vraag vormde tusschen de Katholieke Kerk en de Nationaal-Socialistische regeering. FRANKRIJK. HERRIOT TREEDT AP Doch eerst na Lavai's terugkeer Herriot heeft machtiging gegeven tot de mededeeJing, dat hij binnen acht-en-veer- tig uur zal aftreden als minister van staat. Na een onderhoud, dat twee uren duur de, verlieten de radicaal-socialistische se natoren gisteravond om negen uur het ka binet van Herriot. Bij hun vertrek verklaarden verschei dene hunner: „Herriot heeft ons formeel gezegd, dat hij vastbesloten is, het voorzitterschap van de radicaal-socialistische partij niet te ac cepteeren. Hij heeft ons bovendien gezegd, dat hij Laval zyn besluit, om zich uit het kbainet terug te trekken, had medegedeeld, maar dat daarbij tusschen hen was over eengekomen, dat deze demissie, teneinde een ministercrisis te vermijden en de actie van den minister-president in den volken bondsraad niet te storen, zou worden uit gesteld tot na den terugkeer van Laval uit Genève. HET PROCES-STAVISKT Vrijspraken en veroordeelingen In het Stavisky-proces heeft het hof te Parijs gisteren de volgende beklaagden vrijgesproken: Fara uit, oud-taxateur van de stedelijke credietbank van Orleans, oud advocaat Gaulier, Arlette Stavisky, de we duwe van Stavisky, oud-inspecteur van politie Digoin, de vroegere directeur van „La Volonté Debarry, de vroegere direc teur van „La Liberté", Camille Aymard, Paul Levy, de journalist Darius, oud-ad vocaat Guiboud Ribaud, Depardon en Ro- magnino. Voorts heeft 't hof de volgende vonnis sen geveld: De vroegere directeur der „Crédit Mu nicipal de Bayonne", Tissier, veroordeeld tot zeven jaren dwangarbeid. De afgevaardigde Garat, ^oud-burgemee«- ter van Bayonne, tot twee jaren gevan genisstraf. De vroegere directeur van het cabaret „Empire", Henri Hayotte, tot zeven jaren opsluiting. De vroegere taxateur van de „Credit Municial de Bayonne", Cohen, tot vijf jaren opsluiting. De vroegere directeur van de „Credit d'Orleans", Desbrosses, tot vijf jaren op- sluitng. De vroegere directeur van Assurantie- Maatschappijen, Guebin, tot vijf jaren op sluiting. De oud-generaal Bardi de Fourtou, tot twee jaren gevangenisstraf. Habot, die beschuldigd was van valsch- heid in geschrifte en medeplichtigheid aan de oplichterij, tot twee jaren gevangenis straf. Afgevaardigde Gaston Bonnaire tot een jaar gevangenisstraf, voorwaardelijk. Hij was slechts beschuldigd van heling. ENGELAND. KONING GEORGE ERNSTIG ZIEK Bulletin van het Sandringham-paleia Gisteravond laat is door het Sandring- ham-paleis het volgende bulletin uitgege ven, dat onderteekend was door drie ge- neesheeren o.w. lord Dawson of Penei: „De aandoening van de luchtpijpen, waaraan de koning lijdt is niet van ern- stigen aard, doch er hebben zich verschijn selen van hartzwakte voorgedaan, welke aanleiding dienen te geven tot eenige on gerustheid". De dokters lord Dawson of Penn en sir Stanley Hewett zullen den nacht in het paleis doorbrengen. Het bericht werd te Londen bekend, even na het uitgaan der theaters. Groote ont roering ontstond er onder het uitgaand publiek, toen het nieuws door de licht kranten en de radio werd bekend gemaakt RUDYARD KIPLING OVERLEDEN De schrijver Rudyard Kipling is te om streeks middernacht te Londen overleden. RUSLAND. SAMENZWERING TEGEN STALIN? Op 29 November van het vorig jaar is op het vliegveld te Moskou een pas in dienst gesteld vliegtuig omlaaggestort, waarbij de ambtelijke commissie van over name en de geheele bemanning den dood vond. Het te Charbin verschijnende blad ,Charbinskoje Wremja" verklaart thans uit Sovjet-Russischen bron te hebben verno men, dat hier sprake was van een aanslag tegen Stalin, welke door een technische fout 48 uur te vroeg werd uitgevoerd. Het vliegtuig had moeten dienen voor Stalin en de andere leiders van de Sovjet- Unie persoonlijk. Nadere bijzonderheden over het ongeluk zijn niet bekend, doch er moet sprake zijn geweest van een bij zonder gevaarlijke springstof. In het verloop Man het onderzoek door de OGPOE hebben massa-arrestaties plaats gehad en zijn ook velen gefusilleerd. AMERIKA. De affaire-Lindbergh EEN DUBBELGANGER VAN HAUPTMANN? Wanneer komt er eindelijk licht? Met grooten nadruk verklaart de „New- York American", dat de oplossing van het Lindbergh-mysterie thans onmiddellijk voor de deur staat. Tot het verleenen van uitstel van execu tie aan Bruno Richard Hauptman is naar het blad verzekert de gouverneur van den staat New Jersey, Hoffman, over gegaan op grond van een hem geworden vertrouwelijke mededeeling der detectives, die hij met het onderzoek in de affaire had belast. Volgens hen zou een Russische im migrant de werkelijke ontvoerder van Lind bergh's zoontje zijn geweest. De man, dien de detectives op het oog hebben, spreekt vloeiend Duïtsch en heeft hetzelfde accent als Hauptmann. Waarschijnlijk heeft deze man, vervolgt het blad, die zoo sprekend op Hauptmann lijkt, dat men beiden ge makkelijk met elkaar kan verwarren, ais medeplichtige de vrouw gebruikt, van wie tijdens de behandeling van het proces te gen Hauptmann voor de juryrechtbank te Flemington gewag werd gemaakt. Dr. Con don, die als tusschenpersoon van Lind bergh destijds op het kerkhof van Bronx de 50.000 dollar losgeld aan den ontvoerder overhandigde, deelde voorts tijdens de te rechtstelling mede, dat hem bij een hun ner een droge hoest was opgevallen: de Rus nu heeft in 1932 volgens de detectives aan een drogen hoest geleden. In den afgeloopen nacht zyn in het ambtsgsbouw van "gouverneur Hoffman schriftkundigen urenlang aan het werk ge weest. Zij hebben vastgesteld, dat het schrift van den nieuwen verdachte een op vallende gelijkenis vertoont met dat, het welk men op enkele van het losgeld af komstige bankbiljetten heeft ontdekt. De politie is het verdachte paar (naar de „New York American" verder meent te vreten) reeds dicht op de hielen, zoodat men binnenkort de arrestatie van den man en de vrouw zou kunnen verwachten. De man heeft al herhaalde malen In de gevangenis vertoefd: tegenover zijn medegedetineer den zou h(j er op hebben gepocht, dat hy de federale politie bij den neus heeft ge had, doordat hij het zou hebben klaar ge speeld, zich door den chef der federale ge heime politie, Edgar Hoover, tot politie spion te laten benoemen. De particuliere detectives van den gou verneur zouden ten slotte van oordeel zijn, dat het stoffelijk overschot van het kind, dat men destijds in de nabijheid van Lind bergh's huis vond, niet het lijk is geweest van het zoontje van den vlieger. Het ont voerde kind zou namelijk 10 centimeter kleiner zijn geweest dan de baby, waarvan men het lijk heeft gevonden. De „New-York American" besluit haar bericht met de opsomming van een groot aantal details, die zouden aantoonen, dat het op aanwijzingen gegronde doodvonnis tegen Hauptmann ten onrechte is gewe zen. Nog een vreemde geschiedenis. Gisteravond- is een vluchtig onderzoek ingesteld naar een vreemde geschiedenis, welke een onbekend gebleven vrouw in verband brengt met de affaire-Lindbergh. Het kind van Lindbergh zou zich n.L onder den naam Robert Dolfen te Akron ophou den. De politie heeft verklaard, dat dit kind inderdaad sprekend op den baby van Lind bergh lijkt. De moeder van het kind zou in 1934 zijn overleden. Andrew Dolfen heeft verklaard van zijn vrouw gescheiden te zijn geweest in den tijd dat het kindje Lindberg werd ontvoerd. Hij zeide gehoord te hebben, dat zijn kind ziek was. Dolfen zeide te zijn terug gekeerd en te hebben geconstateerd, dat het kind en zijn vrouw in het geheel geen ziekteverschijnselen vertoonden. Het belangrijkste wat Dolfen zeide was, dat het kind niet van hèm was. Hij ver telde de politie, dat zijn vrouw een groot aantal 20 dollarbiljetten in haar bezit had en weigerde er de herkomst van mede te deelen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN NIEUWE AARDSCHOKKEN IN QUETTA. De deskundigen hebben zich vergist. Gistermorgen is te Quetta een sterke aardschok gevoeld. Er is geen schade aan gericht. Zooals men weet, heeft de vorige maand de regeering van Britsch-Indië het voornemen te kennen gegeven, de stad, die onder de vorige aardbevingen hevig gele den heeft, weer op te bouwen, daar de des kundigen als hun meening te kennen had den gegeven, dat zich voorloopig geen nieuwe aardschokken zouden voordoen. 31 DAGEN HALF BEGRAVEN. „El Liberal" verneemt uit Palma de Ma- jox-ca, dat een jager, die sedert 31 dagen verdwenen was, levend is teruggevonden onder de volgende omstandigheden. De man was half door een aardverschui ving begraven en kon zich niet bevrijden. Hij voedde zich met planten, welke hij bin nen het bereid van zijn handen vond. Hij werd gebonden door een jachthond, die door zijn gehuil de aandacht trok. De jager is naar een ziekenhuis gebracht en men hoopt hem in het leven te hou den. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Propaganda-avond Nationale Bond „Het Mobilisatiekruis". Door de afd. Alphen aan den Rijn van bovengemelde vereeni- ging, werd in het Nutsgebouw een pro- pagnda-vergadering gehouden, waar als spreker zou optreden kapitein R. Borde- wijk. Nadat door den voorzitter deze ver gadering was geopend met een hartelijk welkomstwoord, waarin hij bijzonder wel kom heette de burgemeester dezer ge- metene, de heer P. A. Colijn, verkreeg de heer de Goede het woord. Deze moest tot zijn spijt mededeelen, dat de spreker van hedenavond, niet aanwezig kon zijn, daar hij door dienstzaken verhinderd was. De heer de Goede deelde in het kort de inhoud van de rede van spr. mee. Deze wilde in het bijzonder herinneren aan de dagen van saamhoorigheid in het mobilisatie jaar, en verdere herinneringen aan die dagen. Door den heer de Goede werd dit op zeer komische wijze medegedeeld. Voor hem, aldus de heer de Goede, was aan het mobilisatie-jaar een goede herinnering ver bonden, daar hij twee kruizen had ontvan gen. Namelijk één, dit was zijn vrouw en ten tweede het mobilisatie-kruis zelve. Door den heer Koren, viool, en den heer van der Stoel, piano, werd dezen avond op muzikale wijze opgeluisterd. De heer Henry Nolles zorgde voor de noodige lach salvo's, die dan ook niet van de lucht wa ren. Hij heeft het publiek, dat in zeer groote getale was opgekomen (het Nuts gebouw was tot in alle hoeken bezet), met zijn goocheltoeren aangenaam beziggehou den. Mej. Marianne Goudzwaart, de eenig- ste vrouwelijke „buikspreekster" in Ne derland, wist met haar wonderpop Jona ieders bewondering af te dwingen. Het was een avond van lachen en lachen. Postduivententoonstelling „De Gevleugelde Vrienden" Door de Postduivenverg. „De Gevleu gelde Vrienden" is gisteren en heden we derom een tweedaagsche tentoonstelling georganiseerd. Ook voor deze 12e groote nationale tentoonstelling welke is onder gebracht in hotel „Centraal", bestond een groote belangstelling. Zooals wij dit ge wend zijn heeft de tentoonstel in gscommis- sie, bestaande uit de heeren H. S. Mens, voorz.; H. Bauer, le secr.-penningmeester en P. G. Borgers, 2e penningmeester, weer alles in het werk gesteld om deze ten- toonsteling zoo goed mogelijk te doen sla gen, waarin zij zeker zijn geslaagd. Het aantal fraaie inzendingen is zeer groot en voor de werkelijke dierenliefhebbers er weer heel wat te zien. Als keurmees ters traden op de heeren A. Unterhorst en J. H. Goedhart uit Rotterdam, die over de kwaliteit der inzendingen zeer gunstig oordeelden. Niettegenstaande de slechte weersgesteldheid was ook het aantal be zoekers direct na de opening niet onbevre digend, terwijl ook heden de tentoonstel ling nog te bezichtgen zal zijn. Evenals vo rige jaren laten wij hier een overzicht volgen van de voornaamste bekroningen: Schoonheidsklassen: KI. 1. Oude doffers, alle kleuren: le pr. W. de Jong, Spijke- nisse, 2. J. v. Dam, Bodegraven. KI. 2. Oude duivinnen, alle kleuren: 1. F. W. v. Staalduinen .Bodegraven, 2. W. de Jong. KI. 3. Jonge doffers, alle kleuren: 1. F. W. v. Staalduinen. Vliegklassen: KI. 5. Oude doffers boven 750 K.M., alle kleuren: 1. P. G. cBrgers, Alphen2. H. Bauer; Al phen. KI. 6. Oude Duivinnen boven 750 K.M., alle kleuren: le. P. G. Borgers, KI. 7: Oude doffers, boven 450 K.M. alle kleu ren: 1. P. G. Borgers, 3. H. Bauer. KI. 8. Oude duivinnen boven 450 K.M., alle kleu ren: 2. Jac. v. Leeuwen, Alphen; 3. id., 1, A. v. Risp, Lekkerkerk: KI. 9. Oude dof fers boven 150 K.M., alle kleuren, 2. G. Stapper, Alphen; 1. N. Robeers, Utrecht, 3. H. Bauer. KI. 10. Oude duivinnen, bo ven 150 K.M., alle kleuren: 1. N. Robeerts, 2. A. v. Egmond, Katwijk. KI. 11. Oude doffers onbevl. alle kleuren, le. Jhr. G. J. Stoop, Alphen, 3. F. W. v. Staalduinen, 2. W. le Mair, Leiden. KI. 12. Oude duivin nen onbevl. alle kleuren, 4. F. Breedijk, Leiden, 2. Th. Houthoff, Leiden, 1. T. Ka merbeek, Linschoten, 3. C. Verton, Half weg, broed 1935 kl. 13:doffers boven 150 K.M. bl. bl. kr. en zw. kras 3e pr. N. Ro beerts, 2 H. Bauer, 1 P. Slingerland, Lek kerkerk. Kl. 14 duivinnen, boven 150 KM. id. 2. N. Robeerts, 1. H. Bauer, Kl. 15. dof fers, roode, bonte en andere kleuren, 2. P. G. Borgers, 3. N. Robeerts, 1. P. Slinger land. Kl. 16. Duivinnen, roode, bente en andere kleuren, 1. v. Staalduinen, 2. N. Ro beerts. Kl. 17. Doffers, boven 100 K.M. bl., bl. kr en zw. kr, 1 A. v. Egmond, 2 N. Robeerts. Kl. 18. Duivinnen boven 100 KM blauw, bl. kr. en zw. krach 1 W. le Mair, 2 N. Robeerts. Kl. 19. Doffers, boven 100 K.M., roode, bonte en andere kl. 1 .A. v. Egmond, 2. N. Robeerts. Kl. 20. Duivinnen boven 10 K.M., roode, bonte en andere kl. 2e pr. N. Robeerts, 1. P. Slingerland; Kl. 21 Doffers, onbevl. alle kl. 2. A. v. Eg mond, 3. J. v. Hulst, Spijkenisse, 4 pr. A. v. Egmond; Kl 22 Duivinnen. onbevlekt, alle kl., 3. J. v. Hulst, 4. G. Bierens, 1. A. v. Risp, 2. H. Martens, Alphen. Kl 23 late jongen 2 H Bauer, 1. J. den Boon, 3. A. v. d. Walderveen. De 5 wisselbekers werden gewonnen door: P. G. Borgers, Alphen, id. N. Robeerts, P. Slingerland, A. v. Risp, Een medaille uitgel. door de Leidsche Cou rant: P. G. Borgers; een medaille uitgel. door het Leidsch Dagblad; een medaille uitgeloofd door de N.V. Soplafabr. en J. v. Leeuwen id. door den Alphenschen Be sturenbond door G. Stapper en door W. le Mair. Tevens werden nog verschillende ander speciale eere-prijzen toegekend van ƒ2.50 en 1. Mandoline-club. Door de Mandoline club „Excelsior" werd gisteravond in het gebouw „Concordia" een uitstekend ge slaagde uitvoering gegeven. De avond werd aangevangen met een openingswoord van den voorzitter, den heer G. Stehouwer. Daarna werd onmiddellijk begonnen met de afwikkeling van het rijk vooqrziene programma. Zooals we van dit gezelschap gewooft zijn, werden onder bekwame lei ding van den heer B. Polak de verschil lende nummers on onberispelijke wijze ten gehoore gebracht. Een hartelijk ap plaus viel de musici na elk nummer ten deel. Aan het slot werden den directeur bloemen aangeboden. Een fraai geslaagde avond. Overtreding slachtwet. Door «e njxs- veldwacht werd tegen v. d. L. proces-ver baal opgemaakt terzake van frauduleus slachten. Een schaap en tw*» v-i—- werden in beslag genomen WOERDEN Een zeldzaam mooie uitvoering. Een zeldzaam mooie uitvoering werd Donder- dagvond gegeven door de R.K. Dames- zangvereenigng „Zanglust" en het Kin derkoor „Zingende Jeugd", beide onder leiding van den heer S. P. Onneweer. De zaal was, zooals we bij deze uitvoeringen langzamerhand gewend zijn, stampvol. Er heerschte een gezellige sfeer, die heerlijk aandeed. Pater v. d. Boezem in plaats van den pastoor, die door ziekte verhinderd was opende met een hartelijk welkomstwoord, speciaal tot de aanwezige ouders van de medewerkende leden. Hij herinnerde ojn. aan het doel, waarvoor deze avond gege ven werd: vorming van een fonds tot steun aan onvermogende .priesterstudenten uit deze parochie. Verder wenschte spreker allen een pleizierigen avond. Dan werd onmiddellijk een begin ge maakt met de opvoering van het zangspel „Jeugd en Zonnegloren", van de bekende zangleider Goosens, uit Utrecht. Het is, meen en wij. de laatste jaren gewoonte ge worden, dat een of andere operette voor 't voetlicht wordt gebracht. Hierdoor is het publiek natuurlijk eenigszins verwend. Want we kunnen gerust zeggen, dat bij alle zangspelen geweldig succes werd be haald. En toch heeft naar onze meening dit spel alle anderen nog overtroffen. Het was ook de eerste maal, dat beide koren samenwerkten als geheel. En het opgevoerde zangspel is daar in alle deelen geschikt voor. Het bestaat uit een viervou dige uitbeelding: lente, zomer, herfst en winter. Een grandioos begin was de massale opstelling van alle soorten bloemen in de haar toebehoorende costumes door schit terende lichteffecten een sprookjesachtig geheel. En dan zoo te hooren de bekende bloemenca-ntate van G. van Vladeracken. Dat gaf onverdeeld genot! De zomer, het tweede gedeelte, bracht ons meer in de jolige stemming. Als we nog denken aan het kampvuur, de jolig zingende meisjes en niet te vergeten de boer en zijn knecht, resp. in den persoon van den heer M. Stolwijk (solist) en G. v. d. Woude (accordeon), dan zien we te gelijkertijd weer de zaal, die als tot mee zingen gedwongen werd bij de bekende refreinen. Hierna brak waarlijk een en thousiast applaus los! Ook de Herfst en Winter brachten kos telijke tooneeltjes, op geestige wijze in scène gebracht. Het meeste succes had wel het straat orkest met kinderkoor onder leiding van een 8-jarige dirigent. Momenten waren hierbij om nooit te vergeten! De heer Goossens, die zelf in de zaal aanwezig was, sprak eenige zeer waardee- rend ewoorden. Spr. wenschte de heer On neweer geluk met het uitstekende zingen van zijn koren. Deze gelukwensch was vol komen op zijn plaat3. Het geheel was een pracht-avond! Dn ieder, die eens werkelijk wil genieten, moet Maandagavond naar het Patronaat gaan, warmee,r de opvoering wordt herhaald. Zij nog vermeld, dat een prachtige fruitmand en taart werden ver loot ten bate van het priesterstudenten- fonds. ZOÈTERWOUDE (H.R.) Feestavond. Gisteravond had in het Patronaat een feestavond plaats, aangebo den door Pastoor Meijer aan de leden der Maria-Congregatie, bestuur van den R.K. Volksbond, Kerk- en Armbestuur en ver dere genoodigden. De Zeereerw. heer Pas toor opende dezen avond met een woord van welkom aan de aanwezigen, in zonder aan de Zeereerw. heeren Rector Westgeest en Kap. Krom en den heer W. Hoogzaad. Spreker was er erg mee ingenomen, dat de heer Hoogzaad zich bereid verklaard had om op dezen avond eenige mooie nummers met zijn koor ten beste te geven. Zijneerw. had voor dezen avond een film uitgekozen, namelijk over Jeanne d'Arc. Allereerst werden door 't dameskoor, onder leiding van den heer W. Hoogzaad, drie mooie Kerstnummers gezonden en een nummer over het Priesterschap. Dit nummer liet de Directeur speciaal zingen voor den Zeereerw. heer Rector Westgeest. Dat dit lied goed gezongen werd, kon men uit het daverend applaus -wel vernemen. Hierna werd de film gegeven, welke met spanning werd gevolgd. Tusschen de deelen werden nog enkele nummers zeer verdienstelijk ge zongen door het gemengd koor, onder de zelfde leiding. Omtrent elf uur gingen alle voldaan huiswaarts. ZWAMMERDAM. Geboren: Margaretha, d. van Arie Blanken en Cornelia de Knikker. Ondertrouwd: D. Both 26 j. en J. Kasius 27 j.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7