EMENGDE BERICHTEN De strafmaatregelen bij de steunverleening FAILLISSEMENTEN iTERDAG 18 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 5e bandietenoverval op een geldtransport te Amsterdam IE DE ROOVERS TE WERK GINGEN De gearresteerde bekent schuldig te zijn. den C. Douwes-weg te Amsterdam, een brutale roofoverval per 0 gepleegd op een bediende van een ustrieele onderneming, gevestigd aan overkant van het IJ. die met zijn auto loonzending van 1 30.000 vervoerde, personen volgden op den weg met i auto den man en onder bedreiging jben zij zich van het geld meester ge- akt. na de overval sprongen zij er in de auto waarmede zij de auto iden gevolgd en reden in volle vaart g. Oogenblikkelijk zette echter de be nde de achtervolging in en snelde de wagen na. Onbekendheid met i bespanden toestand werd den over- llers noodlottig. Zij wisten len weg niet en reden lukraak door verschillende aten, totdat zij op een gegeven moment eer doodloopende straat terecht kwa- »n. Hier zagen zij geen kans meer te tkomen en liet het voertuig achter met t geld. Zelf namn. de heeren de vlucht, één hunner echter niet gelukte. Deze vlak na het gebeuren gearresteerd en ergebracht naar het bureau aan den lelaarsweg. bijzondere ontbreken nog. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer rige oplage). Betreffende den roofoverval op het geld- te Amsterdam vernemen we nog i volgende: lederen Vrijdagmorgen gaat volgens ge- een employé van de Nederlandsche met een auto het hoofdkantoor van de Twentsche ank aan de Spuistraat te Amsterdam, ten r.de het benoodigde geld voor de uitbeta- aan de arbeiders te halen. Zoo ook de dag. Met een personenauto van de aatsohappij zelve was een employé, ver- tzeld van een chauffeur naar de stad ge- eest, om het loongeld, ongeveer 30.000.—, halen. De terugreis was reeds vrijwel doch nabij het Zijlkanaal bij den ornelis Douwesweg ging een personen- ïto voor den wagen rijden, en trachte door ild manoeuvreeren, den wagen, waarin de gezeten was, tot stilstand te bren- De truc slaagde uitstekend Al vrij >oedig was de wagen van de Ned. Scheeps- mwmaatschappij tot stoppen gedwongen, it de rooversauto stapten twee personen, van het oogenblik, dat zich niemand op stille weggedeelte bevond, gebruik laakten om de inzittenden te overvallen, 'et werd een woest rukken en trekken de overvallers en hun slachtoffers, wijl de employé krampachtige pogingen eed om het portier gesloten te houden, x>nd aan de andere zijde een wild en woest belager, waartegen de employé et ten slotte, na alles geprobeerd te heb- en, moest opgeven. Het portier was ge pend en de beroovers haastten zich om op et geld beslag te leggen. Op den bodem an den wagen, achterin, waar de employé oo lang met alle middelen gepoogd had het te behouden, waren negen zak- :en, ieder inhoudende ongeveer 1000.in pecie en een actetasch met resteerend gelegen. Door het zien der re- voelden de overvallenen zich ge lagen en durfden niets uit te richten. Het ;eld verdween snel naar den voorsten wa Nauwelijks waren de overvallers ech- er verdwenen, of de beroofde employé ende uit zijn wagen en begon hetzelfde pelletje te spelen met het portier, waar- nede de belagers zooveel succes gehad ïadden. De knop van het portier begaf het en de moedige employé viel met neus op de straatsteenen. Van dit jogenblik maakte de chauffeur van den r/ervallenden wagen, die zich behalve de personen, welke "het geld geroofd had- in het oude vehikel, een Chevrolet, de 6071, vermoedelijk afkomstig uit Soest, oevond, gebruik om met vol gas weg te -ijden in de richting van Tuindorp Oost- De vlucht naar dit tuindorp ging echter weinig voorspoedig. Door de te groote vaart was het niet mogelijk de bocht Maanstraat goed te nemen. hek vormde een te groote hinderpaal met groote snelheid rende de wagen hiertegen op, vlak voor het politieposthuis. Nog zagen de roovers kans het geld mee te nemen, en zoo vluchtten zij. Het vuur werd hen echter blijkbaar te na aan de gelegd en het zilvergeld, ongeveer 40 K.G. wegende, wierpen zij ras in een tuintje. De achtervolgende auto van den employé, zijn overvallers direct gevolgd was, zat hen zeer dicht op de hielen, doch deson dank vermochten zij niet erin te slagen de mannen te vinden. Enkele oogenblikken la ter trof een agent, die een vrijen dag had, van het gebeurde niets wist, op de straat een hollenden en hijgenden man, die hij naar het posthuis overbracht. Het bleek zekere N. van de Brouwersgracht te Am sterdam. Twee personen herkenden den gearresteerde pertinent als dengene, die in den overvalauto naast den chauffeur ge zeten had. Van de overige inzittende ont vluchten, kon slechts een vaag signalement worden opgegeven. De auto, waarmee de overval is gepleegd, is vermoedelijk van diefstal afkomstig. Een bekentenis. De man, die gistermiddag is gearresteerd, nadat de overval gepleegd was op de auto van de Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij, waarmede 30.000 gulden werd vervoerd, heeft gisteravond een bekentenis afgelegd. Hij heeft er zich toe beperkt, mede te deelen, dat hij bij den overval betrokken is. Tot laat is den nacht is de politie aan het speuren geweest naar de twee hoofddaders van den roofoverval. Wel is waar heeft de 'gearresteerde verdachte, zekere Nauman uit de Binnen Brouwerstraat, nog geen volledige bekentenis afgelegd doch na zijn verklaringen heeft de politie toch verschillende aanwijzingen gekregen, die mogelijk spoedig tot de aanhouding der twee andere bandieten zullen leiden. Aan de eerste verklaringen van Nauman, die beweerde de twee andere roovers niet te kennen, hecht de politie natuurlijk niet de minste waarde. De man die trouwens bij de politie geen onbekende is vertel de bij het verhoor een ietwat naïef verhaal tje. Toen hij 's morgens aan den wandel was, ontmoette hij de twee onbekende hee ren. Na de eerste kennismaking waren zij zoo vriendelijk hun nieuwe kameraad een autoritje aan te bieden. Deze versmaadde de kans op een verzetje niet en aanvaardde het vriendelijke aanbod gaarne. Het moet hem wel verbaasd hebben, toen zijn beide „gastheeren" op den Cornel is Douwesweg plotseling Wild-West-allures kregen Het lijke overigens niet erg geloofwaar dig, dat twee bandieten, die een roofover val in den zin hebben, een passagier uitnoo- digen aan het ritje deel te nemen. Nau man heeft later wel ingezien, dat de poli tie niets van dit schoons geloofde De politie weet, dat zij hier te doen heeft met misdadigers, die niet voor een ernstig misdrijf terugdeinzen. Trouwens, dat heb ben ze wel bewezen. Ook uit het feit, dat in den verongelukten wagen, drie aether- spuitjes zijn gevonden, wijst in die rich ting. Nauman stond reeds geruimen tijd on der scherpe controle van de centrale re cherche. Handelaar, die auto verkocht, opgespoord. Een' belangrijk a an knoo pin gspunt voor haar onderzoek heeft de politie in den auto, dien de bandieten in den steek moesten la ten. Terstond heeft de mobiele brigade een uitgebreid onderzoek naar de herkomst van den wagen ingesteld. Hoewel het in den be ginne natuurlijk een onbegonnen werk leek uit te zoeken waar ergens een oude auto gekocht was, is men hier gisteravond toch in geslaagd, meldt de „Telegraaf. In de Jodenbuurt heeft de politie den handelaar gevonden, die den bewusten auto een voertuig, dat vermoedelijk van een autokerkhof afkomstig is verkocht heeft. Zoo spinnen zich de draden van het net zich hechter om het drietal brutale roovers samen. Een ooggetuige-verhaal. De melkboer Jelle Wynja, was ooggetui ge van den roofoverval. „Ik naderde de brug over den Corn. Dou wesweg, vlak voor de Scheepbouwmaat- schappij", vertelde hij, „en zag daar een auto staan, met eenige mannen er in. De wagen stond stil. Ik dacht, wat moet die auto daar. Op hetzelfde oogenblik kwam over de brug een andere auto aangereden. Op dit moment zette de stilstaande auto zich langzaam in beweging en reed naar het midden van den rijweg. Door het don kere weer kon ik niet goed zien hoeveel menschen in dezen auto zaten. Dat wordt een aanrijding zei ik in mij zelf. De auto, die van de brug kwam, hield recht op den anderen aan, die niét uitweek. Ik keek even niet en reed door. Toen ik omkeek, zag ik een vreemde vertoon ing. Een hard loopende man sprong op een der auto's enrukte het portier af. Ik begreep er niets van. De man rolde met het portier over den weg. Ik zag verwarde gestalten, even later renden de beide auto's in volle vaart achter elkaar. Tegen den brugwach ter zei ik: „Die hebben zeker een aanrijding gehad en nu neemt een de beenen". Aldus zag een melkboer op den eenza men weg een deel van het gebeurde, niet beseffende dat onder zijn oogen dertigdui zend gulden verdwenen Het nummerbord van den auto was met draad aan den wagen vastgemaakt. Onder dit nummer zat nog een Belgisch nummer. Vermoed wordt, dat de auto uit Soest af komstig is. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hy gestolen is. Bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij was men natuurlijk zeer ingeno men met het flinke gedrag van den heer Brouwer. Het moedige optreden van den bediende zal goede gevolgen voor hem hebben. Er is hem reeds een behoorlijke belooning toe gezegd. ROOFOVERVAL TE BREDA. Gisteravond heeft te Breda een brutale roofoverval plaats gehad. De heer B. zat omstreeks half 6 op zijn kantoor aan den Hoogeveênweg, waar hij een kleinen leer handel drijft, aan zijn schrijfmachine te werken met den rug naar de deur, toen plotseling 2 hem onbekende mannen bin nenkwamen, waarvan één een wollen das om het hoofd droeg. Hij hield een revolver in de hand, terwijl de tweede persoon een soort ploertendooder had. Zijn revolver richtend op B., riep de eerste indringer: „Geld, handen op!" Aan welk bevel B. noodgedwongen gevolg gaf. B. werd daarop met .het gelaat tegen den muur geplaatst. De roovers tastten zijn zakken af en ont namen hem zijn sleutels en een portemon- naie, waaruit zij een bedrag van 50 haalden. Nadat zij het vertrek nog verder hadden afgezocht, sloeg een van beiden de electrische lamp stuk, waarna zij het kan toor verlieten. De deur werd met den be machtigden sleutel van buiten afgesloten. De roovers verdwenen in onbekende rich- tig. De heer B. belde aanstonds de politie op en een uitgebreid onderzoek werd ingesteld, tot dusver evenwel zonder resultaat. De sleutel, waarmede de dieven de deur sloten, hebben zij aan den buitenkant in het slot laten zitten. Beide indringers waren jeugdige perso nen, ongeveer 1.70 M. lang. De één was ge kleed in een grijze overjas, de ander in een bruine jas, INBREKERS IN DE BADKAMER Door de sneeuw verraden Gistermiddag viel het aan de politie te Soesterberg op, dat voetstappen waren te zien in de sneeuw van den tuin, welke toebehoort aan den heer L„ gelegen aan den Rijksstraatweg UtrechtAmersfoort. Uit het onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek, dat inbrekers óf hun slag hadden geslagen óf in de villa van den heer L. met hun operaties nog bezig waren. Er werd om assistentie verzocht en daarna ging met een uitgebreid onderzoek instel len. Het bleek, dat de brandkast met een steekvlam was opengebroken, terwijl in de kamers op verschillende plaatsen tn- brekerswerktuigen werden gevonden. Tot de badkamer kon men geen toegang ver krijgen, daar deze was afgesloten. Men forceerde de deur en in de badkamer ble ken zich te bevinden de 36-jarige J. K. uit Utrecht en de 26-jarige A. K. uit Amers foort. Een der personen lag bewusteloos op den grond met een gasslang in den mond. i Spoedig had men den man weer bijgebracht en toen men hem wilde ar resteeren trachtte hij zich met een mes verwondingen toe te brengen. Beide per sonen konden tenslotte naar het bureau van politie te Soest worden overgebracht. Men had een goeden vangst gedaan, want na onderzoek bleek, dat men met twee individuen te doen had, die heel wat op hun kerfstok hebben gehad* BRANDEN Felle binnenbrand te Haarlem Omstreeks middernacht is door onbe kende oorzaak een felle binnenbrand uit gebroken in perceel Sophiastraat 6, te Haarlem, waaringevestigd is het bureau van de Stichting ter bevordering van ko lonisatie van Suriname (Nieuw-Holland), De beheerder van dit kantoor, de heer N. J. van S., die met zijn vrouw boven het kantoor sliep, moest zich, daar het niet mogelijk was langs de trap naar beneden te gaan, om een plat dak aan de achter zijde van het huis in veiligheid stellen. Het gelijkstraatsche gedeelte van het huis kreeg belangrijke brand- en water schade. Even nadat het blusschingswerk door de brandweer was begonnen, sprong de wa terleidingbuis, waardoor in korten tijd de geheele straat onder water stond. Perso neel van het Gemeentelijk Waterleiding bedrijf heeft later de waterleiding afge sloten. De brandweer betrok inmiddels 't water uit de leiding in andere straten. De politie heeft een onderzoek naar de oorzaak van den brand ingesteld. De heer van S. was laag verzekerd. Uitslaande brand te 's Gravenhage Gisteravond omstreeks tien uur heeft 'n zware uitslaande brand gewoed In het bo venhuis van het café van den heer W. J. C. Maree, aan de Prinsegracht 79, hoek Warmoezierstraat te 's Gravenhage. De brand, welke op tot nu toe onbeken de wijze is ontstaan in de voorkamer van de eerste verdieping, nam spoedig een grooten omvang aan, terwijl de vlammen door de ramen een uitweg vonden naar-de slaapkamer, gelegen op de tweede verdie ping, eveneens aan de voorzijde. De 80-jarige vader van den caféhouder, die in de kamer op de eerste verdieping zat te rusten, kon bijtijds in veiligheid worden gebracht. De brandweer bluschte de vuurzee met drie stralen. Uitgebrand zijn de beide voorkamers, terwijl mede de dakgoot en de kozijnen grootendeels door de vlammen zijn ver teerd. Er was veel belangstelling van de zijde van het publiek. Zes arbeiderswoningen te Raamsdonkveer afgebrand Donderdagavond omstreeks half negen brak brand uit in de arbeiderswoning, be woond door A. Smulders, in de Raam- steeg op het Sandoel te Raamsdonksveer, meldt het „D. v. N.B.". Door de rietdakbedekking grepen de vlammen snel om zich heen en viel aan blusschen niet te denken. Spoedig deelde het vuur zich mee aan de omliggende ar beiderswoningen, bewoond door gebroe ders Blom, J. van Iersel, A. Schipperen, C. H. van Rijn en H. Kieboom. Al deze zes woningen waren met riet bedekt en stonden naast elkaar. De brandweer, die spoedig aanwezig was, kon niet veel tegen de vuurzee uit richten, want in een oogenblik stond alles in brand. De brandweer moest zich beper ken tot het nathouden van de belendende perceelen, zooals de groote boerderij van F. W. van der Pluym en de woning van de weduwe P. Schipperen. Van de inboedels kon niets worden ge- Artikel 17 van de thans geldende steun regeling bepaalt, dat geen steun zal wor den verleend, c.q. wordenongehouden in dien: a. de werklooze, die voor steun in aan merking komt, opzettelijk verkeerde in lichtingen verstrekt: b. de ondersteunde opzettelijk geen of onvolledige opgave verstrekt van zijn in komen en van dat van de overige leden van het gezin, of hij nalaat van verander de omstandigheden, die op den steun van invloed kunnen zijn, tijdig aan het orgaan mededeeling te doen; c. de werklooze nalaat er voor te zor gen, dat hij als werkzoekende bij de Ge meentelijke arbeidsbeurs of den plaatse lijken correspondent voor de arbeidsbe middeling is ingeschreven en ingeschre ven blijft; d. de werklooze weigert werk te aan vaarden, waarvoor hij lichamelijk geschikt kan worden geacht; e. de werklooze weigert te allen tijde de(n) daartoe gemachtigde(n) persoon (personen) in zijn woning te ontvangen, of zich niet onderwerpt aan de vastge stelde maatregelen van controle; f. de werklooze door ziekte of ongeval tot werken niet in staat is; g. de werkloosheid een gevolg Is van werkstaking of uitsluiting. Men dient in dit artikel onderscheid te maken tusschen strafmaatregelen en orde maatregelen. De sub a, en b. genoemde maatregelen kunnen geacht worden te zijn uitgevoerd als „straf" voor een begaan misdrijf (art. 225 of art. 326 Wetboek van Strafrecht) de overige mataregelen die nen voor een richtige uitvoering der steun verleening, waarbij met de mogelijkheid van uitschakeling uit den steun, wegens het nalaten van verplichtingen van den kant van den werklooze, kan worden re kening gehouden. Teneinde te kunnen nagaan of de door werkloozen ingediende aanvragen om steun of opgave voor steun in overeen stemming zijn met de werkelijken toe stand van het oogenblik wordt gebruik gemaakt van straat-, huis- en administra tieve controle. Zwaarder dan de gevolgen van deze controlemiddelen, welke kunnen leiden tot vermindering van den steun, geldt voor den werklooze wel het uitslui ten uit den steun en juist deze maatregel vindt in de praktijk niet diè toepassing, welke de Minister zich ervan heeft voor gesteld. En wat is hiervan dan wel de re den? Voorheen werd de steunverleening aan red. In een half uur tijds lagen de huisjes in asch. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De brand brak uit in de wo ning van A. Smulders, van wiens familie niemand thuis was. Behalve C. Kieboom zijn alle inwoners verzekerd. EEN KINDERBEUL KOMT VOOR DEN RECHTER. Het „Hbld." vertelt een en ander over schandelijke mishandelingen, waaraan een vrouw te Megen zich aan bij haar onderge brachte voogdijkinderen heeft schuldig ge maakt. Het onderzoek in deze zaak, dat thans geëindigd is, heeft afschuwelijke bij zonderheden aan het licht gebracht. De zaak werd bekend, toen een der kinderen des middags weigerde van school naar huis te gaan. Toen de onderwijzer vroeg, wat er aan de hand was, vertelde het hortend en stootend. dat het met een gloeiende pook op de voeten was geslagen. De onderwijzer constateerde daarna, dat eenige teenen ge heel verschroeid waren. De burgemeester stelde een nader onder zoek in, en daarbij bleek, dat de rug van het kind tientallen zware brandwonden vertoonde. Overigens waren de sporen van hevige slagen duidelijk zichtbaar. Ook de andere kinderen bleken zoo behandeld te zijn, terwijl zij bovendien in sterk ver waarloosden toestand verkeerden en totaal ondéi-voed waren. Het bleek, dat de vrouw de kleinen in een schuur op den grond zon der dek liet slapen. Hun voedsel bestond grootendeels uit afval; de mishandelingen met den gloeienden pook waren systema tisch gepleegd. De justitie te 's Hertogenbosoh is daarna in de zaak gemoeid en na vele verhooren heeft de vrouw volledig bekend. Zij zal op 27 Januari a.s. voor de rechtbank te 's Hertogenbosch terecht staan. BRUG ONDER STROOM Gistermorgen om goed half tien deed zich op de Leuvebrug te Rotterdam een vreemd tafereel voor. Een paard en wa gen reed de brug op en toen het paard de pooten neerzette op de ijzeren platen,, die brug en brughoofd verbinden, begon het dier, aldus vertelt de N. R. Crt., te steige ren. Het paard maakte sprongen van meer dan een meter. Aan den anderen kant kwam er ook een paard en wagen de brug oprijden en ook dat paard begon te stei geren en groote sprongen te maken. Een vreemd gezicht was het. Menschen kwa men toeloopen, voelden hevige schokken en sprongen ook de lucht in. De brug bleek onder electrischen stroom te staan. Ongelukkigen heeft dit gelukkig niet ver oorzaakt. De politie zette de brug aan beide zijden af, waarna personeel van het G.E.B een onderzoek instelde. Een defect aan een der kabels, die onder de brug loopen, moest de oorzaak zijn. Men kon echter niet zoo gauw noet nagaan, waar het de fect zat, zoodat, om de brug van stroom vrij te krijgen, een kabel moest worden doorgehakt. Om elf uur werd de afzetting van de brug opgeheven. Men had toen nog niet ontdekt, waar het defect zat. Hier naar wordt nog verder gezocht een werklooze, die in „overtreding" was, stop gezet, doch, waar de man op eenige andere wijze moest worden geholpen, werd hem door het Burgerlijk Armbestuur, Maatschappelijk Hulpbetoon of dergelijke vanwege de gemeente in stand gehouden instellingen, steun verleend. Bij deze steunverleening behoorde echter voorop te staan, dat de steun slechts een tegemoet koming behoorj.e te zijn in de kosten van onderhoud, dus slechts mocht dienen voor „het allernoodzakelijkste in de huishou ding". In geen geval mocht de armenuit- keering uitgaan boven de uitkeering inge volge de steunregeling. En dat was begrij pelijk. Immers, zou de uitkeering uit de kas der burgerlijke instelling van welda digheid grooter zijn dan de uitkeering vol gens de steunregeling, dan zou het den werklooze weinig kunnen schelen of hij hulp kreeg krachtens een goedgekeurde steunregeling. Het beste paste hem. Niet echter de gemeente. Zij redeneerde als volgt: in de uitgaven voor steunverleening wordt door het rijk subsidie gegeven, in de kosten van armenzorg wordt niets te rugontvangen; het voordeeligste ben ik dus uit, indien de steunverleening wordt toe gepast en de uitkeeringen uit de armen- kas tot een minimum worden terugge bracht. Het gevolg hiervan zou kunnen zijn, dat de gemeente niet of heel weinig overging tot het toepassen van die maat regelen, welke artikel, 17 voorschreef. De regeering heeft dit schijnbaar ook aangevoeld. Bij een, voor eenigen tijd ont vangen circulaire komt de Minister terug op zijn aanvankelijk standpunt (n.l. dit: uitgeslotenén alleen door het burgerlijk armbestuur mogen gesteund worden en de lasten geheel geheel door de gemeente moeten worden gedragen). De Minister heeft besloten goed te keu ren, dat de kosten van steun van diege nen, die wegens fraude, of het in strijd handelen met eenigerlei bepaling der steunverleening, hiervan waren uitgeslo ten, worden opgenomen onder de gewone kosten van steunverleening. Deze kosten komen dus, te beginnen met 1 Januari 1935, voor uitkeering uit het Werkloos- heidssubsidiefonds in aanmerking. Bij het declareeren van deze bedragen moet ech ter een toelichting gegeven worden, waar uit blijkt, waarom uitsluiting uit de ge wone steunregeling heeft plaats gehad. De Minister zal echter zijn goedkeuring aan deze „buitengewone" uitkeering moe ten hechten. Uiteraard is het natuurlijk moeilijk voor dezen Minister om voor elk geval afzonderlijk te bepalen, hoeveel we ken de uitsluiting moet plaats vinden. Doch nu door het Rijk een subsidie is toe gezegd in de kosten voor deze werkloo zen, zal het wellicht voor de gemeenten geen bezwaar meer ontmoeten strenger op de naleving van artikel 17 toe te zien. Evenwel wenscht de Minister, dat de steun zooveel mogelijk in natura wordt uitgekeerd. Een standpunt, dat zoowel voor verdediging als voor bestrijding vat baar is. Voor verdediging, omdat veel gemeen tebesturen er, als vanzelfsprekend, op uit zijn te trachten, dat haar steungelden bij plaatselijke winkeliers worden besteed. Voor de bestrijding, omdat deze wijze van uitkeering een omvangrijke administratie met zich brengt en gaat gelijken op een groot distributiekantoor. Evenals bij de hiervoor geschetste uit keering door het burgerlijk armbestuur, moet ook deze verstrekking in geen geval uitgaan boven het steunbedrag, dat de werklooze normaliter zou ontvangen, in dien hij niet uitgesloten was geweest. De minister wil zelfs, dat zonder zijn machti ging, deze uitkeering gelijk staat met de armenuitkeering. Is de uitsluiting langer dan 6 maanden, dan mag de uit te keeren steun niet ten laste van het Rijk gebracht worden. De Minister wenscht voorts de regeling beperkt te zien tot „strafgevallen", het geen vanzelf spreekt. Uitsluiting uit den steun wegens gezinsinkomsten of wegens uitkeering uit een werkloozenkas, sluiten den betrokkene natuurlijk uit van elke an dere gemeentelijke ondersteuning. Hetgeen voor de steunverleening is be paald, geldt ook voor de werkverschaffing, waaruit een werklooze, wegens wangedrag of om andere redenen is geschorst. Nog even willen wij de aandacht vesti gen op het volgende. Het komt veelvuldig voor, dat een werklooze, door ziekte in het gezin of anderszins, niet in staat is zijn wekelijksche uitgaven te financieren uit de steunbedragen, welke hem worden uit gekeerd. Een verzoek wordt dan tot de gemeente gericht om hulp vanwege het burgerlijk armbestuur. Dit is echter niet mogelijk. Uitdrukkelijk is bepaald, dat de ondersteunde krachtens een steunregeling niet op een andere wijze geholpen mag worden uit de gemeentekas. Immers deze „hulp" zou neerkomen op een indirecte verhooging van den steun en, zou de Mi nister deze zijdelingsche hulp toestaan, dan werd de geheele steunregeling illusoir ge maakt. Wij leggen den nadruk op uitkee ringen vanwege het „burgerlijk armbe stuur". Uitkeeringen door particuliere in stellingen van weldadigheid worden ge dekt door de „ruimere armslag", waartoe vooral de katholieke staatspartij in de Tweede Kamer den grooten stoot heeft ge geven. Woubrugge. SCHAMINéE. Uitgesproken: J. van Stralen, assuradeuT te Leiden, Tesselschadestraat 1. Cur. mr. E. J. Gelder man. De N.V. Banketfabriek „De Bij" te Lei den, Roomburgerlaan. Cur. mr. M. V. Vos, te Leiden. Opgeheven: H. A. Henzing, te Leiden P. Beurze, te Leiden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6