STADS NIEUWS ZATERDAG 18 JANUARi 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 3 HOE WORDT HET WEER SNEEUW. DE BILT SEINT2 Krachtige tot matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt tot be trokken met tijdelijke opklaring. Buiig met sneeuw of hagel. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Hoogste barometerst.: 762.1 te Vardö. Laagste barometerst.: 737.5 te Sarna. Geheel Europa is thans overdekt met een uitgestrekt gebied van lagen luchtdruk met minima in Zweden, op de Noordzee en in Noord-Italië. Het laatste geeft zware sneeuwval in de Alpen. Hooge druk wordt alleen in het uiterste Noord-Oosten en Noord-Westen gevonden. De lage druk reikt tot bij de Azoren. De hooge druk in het Zuid-Westen, die gisterenmiddag nog ten Westen van Portugal lag, is geheel verdwenen. In Frankrijk maakte de warm te plaats voor koude bij het verder door dringen der polaire luchtmassa's naar het Zuiden en Oosten. Het continent is oogen- blikkelyk practisch vorst vrij, terwijl de vorst in Zweden afnam. In de atmosfeer is de temperatuur over geheel Europa onder het vriespunt en de neerslag valt in den vorm van sneeuw of natte sneeuw. In de Alpen is het zeer koud (Jungfraujoch 20 gr. C., Zugspitze 18 gr, C.). In het Schwarzwald viel zeer veel sneeuw (Feldberg 35 m.m. neerslag in den nacht). Het is te voorzien, dat de toestand van polaire koude met temperatuur om het vriespunt en buiën met sneeuw en natte sneeuw gedurende de eerste etmalen zal aanhouden. LUC HTTEMPER ATUUR. 1.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnamiddag 4.48 uur tot Zondagmorgen 7.32 uur; Van Zondagna middag 4.49 uur tot Maandagmorgen 7.31 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Zondag 19 Jan. voorm. 10.05 en'nam. 10.44 uur; op Maan dag 20 Jan. voorm. 11.23 en nam. 11.56 uur UIT DE OMGEVING WASSENAAR. DANKBETUIGING VAN OOSTEN- RIJKSCHEN BONDSKANSELIER. Aan twee edelmoedige dienstboden. Twee Oostenrijksche dienstmeisjes in Wassenaar hebben een mooie en edel moedige daad voor haar landgenooten ver richt; zij hebben op eigen initiatief een in zameling gehouden bij te Wassenaar werk zaam zijnde Oostenrijksche meisjes voor de Oostenrijksche winterhulp. De opbrengst daarvan is door het gezantschap in Den Haag naar Weenen gezonden, waar dit tref fende bewijs van aanhankelijkheid zulk een diepen indruk op de autoriteiten maak te, dat de bondskanselier dr. Schuschnigg een eigenhandig geteekenden brief aan de beide meisjes zond, waarin hij uiting gaf aan zijn groote waardeering. Zijn schrijven luidt als volgt: „Het. Oostenrijksche gezantschap in Den Haag bericht mij, dat u zich op offervaar dige wijze in dienst hebt gesteld van de Oostenrijksche winterhulp en deze orga nisatie 93.05 hebt toegestuurd. Door deze mooie en edele daad hebt gij uwe trouwe aanhankelijkheid aan uw ge boorteland bewezen. Gij hebt hiermede een bewijs gegeven van uw offervaardigheid voor uw landgenooten, die het harde lot van werkloosheid te dragen hebben. Ik betuig u uit naam van het vaderland hiermede mijn hartelijksten dank." NOORDWIJK. Reddingsbrigade. Onder de eminente leiding van dr. Hermanides hield de Red dingsbrigade een groote Propaganda- avond in hotel „Royal", welke èn in opzet èn in leerzaamheid een volkomen succes is geworden. Bij de opening sprak dr. Her manides een welkom tot de velen, die op dezen avond tegenwoordig waren, in het bijzonder tot den Bondsvoorz., den heer Bierlee, en het Bondsbestuurslid Meye- rink, dr. Visser, dr. Niekerk, afgevaardig den van het W. Gele Kruis, Roode Kruis. De bekende en innemende figuur van den heer Meyerink besteeg hierna het po dium, die met groot genoegen naar Noord- wijk was gekomen, om op dezen avond een actueel onderwerp te komen behandelen, als onderdeel van het Reddingswezen „Het redden van drenkelingen van te water ge reden auto's", een bespreking welke was gebaseerd op een grondige studie uit meerdere practische gevallen opgedaan. Het was hem een groot genoegen te kun nen verklaren, dat propaganda voor het Reddingswezen in Noordwijk door hem niet gevoerd behoefde te worden, want dr. Hermanides c.s. weten de afdeeling op vol peil te houden, waarvoor hij hen gaarne hulde bracht. Vooropstellend, dat Nederland een echt waterland is, en door Napoleon werd genoemd een stukje aan- slip van de zee, deelde spr. mede dat was komen vast te staan uit de gegevens van dr. Mijnlief dat in de periode 19031910 in Nederland 6578 personen den verdrin kingsdood vonden, een gemiddelde van 939 per jaar, in de periode 19201934 daal de dit cijfer tot 675 per jaar, ondanks de toename der bevolking en in 1935 daalde het tot 521 per jaar. Uit deze cijfers spreekt toch wel het actieve werk van onze Reddingsbrigades, waarin thans 15000 leden zyn ondergebracht. Echter zullen wij paraat moeten blij ven, vooral nu het snelverkeer zoo'n groote vlucht heeft genomen, in 1934 reden 85 auto's te water, waarbij 200 pers. zich wis ten te redden of werden gered, welke on gelukken 43 slachtoffers eischten. In 1935 108 auto's te water, 226 gered, 36 slacht offers, ziedaar feiten welke de groote aan dacht vragen van den Bond tot redding van drenkelingen. Een georganiseerde ac tie is op touw gezet om gegronde voor lichting te kunnen geven dit actueele red dingswerk met het gewenscht resultaat te doen uitvoeren. Door den Bond zijn de noodige stappen gedaan en door de wel willende medewerking der Ford-fabrieken en de Marine-autoriteiten te den Helder hebben interessante proeven plaats gehad op het gebied van het redden uit gesloten auto's onder water. Spr. verduidelijkte een en ander met enkele plaatjes. Interes sant vonden wij de plaatjes welke toonden hoe te Noordwijk reeds voor 30 jaar, met zeer primitieve middelen het reddingswe zen werd behartigd door de heeren J. Kramer. J. v. Kan, W. Vink, C. v. Rooijen en A. Duindam. Meerdere plaatjes volg den op het gebied, het redden van dren kelingen uit auto's. Spr. kwam tot de slot conclusie. eerstens: leert zwemmen, chauf feurs blijft onder alle omstandigheden koelbloedig, rijdt op smalle bochtige we gen langs het water zooveel mogelijk met dichte ramen, schakel ten allen tijde licht in, sla geen ruiten stuk, want als de auto onder water komt, zal na enkele minuten door de saamgeperste lucht een even wichtstoestand ontstaan, zoodat men zon der moeite de deuren kan openen en on gehinderd de auto verlaten, ook voor de omstanders gaf spr. menig nuttige wenk. Na een korte pauze werd de film van den Bond tot redding van drenkelingen vertoond, een 4-acter, waarbij naast mooie opnamen veel leerzaams zat en een mooi stuk propaganda voor het reddend zwem men is, waarbij de heer v. d. Veen voor de noodige explicatie zorgde. De voorz. bracht dank aan de heeren Meyerink en v. d. Veen voor hun propagandistisch, maar ook zeer leerzaam woord. Spr. kon ten volle onderschrijven de aanhaling van den heer Meyerink „geen Zwitsers, geen bestaan", maar moest daar onmiddellijk aan toevoe gen „geen leden, geen eerste hulp". Daar om moet een goede Brigade niet alleen werkende leden, maar ook steunende le den hebben, waartoe spr. een ieder aan spoorde. Het 15-jarig bestaan der N. R. Brigade zal 17 Februari worden herdacht met het geven van een Noordwijksche Revue. Al wie zich thans opgeeft als wer kend of steunend lid, heeft op dezen feest avond vrije toegang. Onder dank- voor de groote belangstelling sloot spr. deze bij zonder goed geslaagde bijeenkomst. UIT DE RIJNSTREEK ZOETERWOUDE. Sint Barbaravereeniging. Gisteravond hield de Sint Barbaravereeniging de eerste jaarvergadering. De opkomst van het groo te ledental was zeer gering, want het be stuur, het dragerskorps en de opgekomen leden telden samen slechts 30. De voor zitter, de heer Jac. v. Leeuwen, sprak een welkomstwoord, waarbij spr. inzonder den zeereerw. heer G. J. Klaverweijden hulde bracht voor de groote belangstelling bij de oprichting, het uitwerken der plannen en ook op deze vergadering. Het openings woord vervolgende, releveert spr. de door hem geleide vergaderingen in dit jaar, eerst voor de gezonde ijssport, toen voor de zorg voor de zieken en nu voor onze dierbare dooden. Ook voor dit laatste schoo- ne doel vraagt spr. weer veel medewerking. De secretaris geeft nu een kort overzicht van het verloop van de oprichting. Vervol gens deelt de voorzitter mede, dat de som men die bijeen begrafenis moeten worden bijgedragen, verlaagd zijn. Deze zijn nu voor le klas 35, voor de 2e klas 15 en voor de 3e klas ƒ5.—. De voorzitter ver zocht de leden hierover hunne meening te zeggen, waarop de heer A. C. Paardekoo- per de bijdragen nog hoog noemt. De voor zitter zet nu uiteen, dat de bedragen bij een contributie van 1 crt. per week niet lager kunnen gesteld worden. De bedragen wor den zóó vastgesteld. Het jaarverslag geeft eerst de voorge schiedenis. Reeds twintig jaar geleden wer den in den Volksbond plannen gemaakt tot oprichting van een begrafen is vereen iging. In het vorig jaar was in de Hanze voor de leden van de Ziekteverzekering een vrij willig dragerskorps opgericht. Toen een maal door de Hanze de eerste begrafenis- plicht was vervuld, schijnt de behoefte naar een R.K. Begrafenisvereeniging gevoeld te zijn en werd door de beide Kerkbesturen en het Armbestuur tot de oprichting beslo ten. De vorm van organisatie werd daarna bepaald door een bestuur van een afge vaardigde van kerk- en armbestuur en van twee afgevaardigden van de standsorga nisaties. ALzoo bestond het eerste bestuur uit de heeren Jac. v. Leeuwen, voorzitter; C. P. J. Paardekooper, secretaris; L. Onderwater, penningmeester; Joh. Vlasveld, 2e voorzit ter; C. J. v. Leeuwen, 2e secretaris; J. Ver- steegen, 2e penningmeester; N. v. d. Akker, W. J. Loos en C. J. v. Haastregt. Tot bode-aanspreker is benoemd de heer C. Onderwater, koster der Sint Janskerk. De contributie werd bepaald op ƒ0.50 per jaar te betalen in 4 termijnen. Het ledental werd 353, waarvan in het eerste halfjaar dat de vereeniging werkte 7 overleden zijn. Door de vereeniging wer den 9 overledenen naar de Akker des Hee ren gedragen, alzoo 2 niet-leden. Het verslag eindigt met hulde aan het dragerskorps onder de goede leiding van den heer Onderwater voor de stichtende wijze waarop de taak vervuld werd. Het finantieel verslag eindigt met een kassaldo van 79, dat echter bestemd was tot de aflossing van de uniformen. Door de finantieele commissie werd bij monde van den heer H. v. d. Velden gun stig gerapporteerd, waarna de penning meester werd gedechargeerd. Bij de rondvraag kwam een klacht naar voren over een onvoldoende poging tot inschrijving van leden. Het bleek echter, die ieder gelegenheid heeft gehad lid te worden. De heer A. C. Paardekooper geeft in over weging by de bestaande bestuursvorm toch een aftreding volgens op te maken rooster te bepalen. Bij aftreding van een bestuurs lid kan aan de organisatie waaruit dit lid is afgevaardigd kennis gegeven worden en daarbij gelegenheid tot een nieuwe candi- daatstelling gegeven worden. De voorzitter wil hier gaarne de aan dacht van het bestuur aan geven en acht een dergelijke regeling ook wel gewenscht. Pastoor Klaverweijden betuigde zijn waardeering voor het werk van deze ver eeniging, de leeken helpen hier de pries ters te zorgen voor een schoone christelijke begrafenis. Aan het einde van de vergade ring bad Zijneerw. voor de zielerust van de leden die in het afgeloopen jaar over leden zyn. R.K. Bond van Oud-Cursisten. Donder dagavond hield bovengenoemde vereeniging een bijeenkomst in 't Patronaatsgebouw. De voorz., de heer G. de Jong, sprak 't wel komstwoord uit. Daarna kreeg de heer ir. P. Verhoeven, rijksveeteelt-consulent het woord, voor een inleiding over het houden van fokzeugen en het opfokken van biggen. De heer Verhoeven zeide niet veel aanvra gen te krijgen voor lezingen over dit on derwerp; toch is dit wel van groot belang daar er vaak groote fouten gemaakt worden. Op de eerste plaats mogen fokzeugen niet te vet zijn, want hierdoor krijgen we slappe biggen, ook is 't dikwijls moeilijk te vette dieren drachtig te krijgen. Daarom mogen we fqkzeugen niet te veel zetmeel geven, maar wat meer eiwitrijk voer en veel ruwvezel, want daardoor krijgen de dieren een ruimer buik. In den zomer is dit gemakkelijk te bereiken door hen in 't land te laten loopen of gras te geven, ln den winter geve men ongeveer 15 K.G. voerbieten, ook te vervangen door rauwe aardappelen, verder gehakt haverstroo of hooi. Na 12 weken van de dracht moet het ruwvezel verminderd worden en moet er wat meer krachtvoer gegeven worden. Spr. drong er op aan steeds goede kwali teit voer te koopen, ook de mineralen mo gen niet vergeten worden. Deze behoeven echter niet duur te zijn. Spr. waarschuwt tegen allerlei reclame met latijnsche namen, die dikwijls niets dan rommel zijn, of wan neer ze goed zijn, dan toch vaak veel te duur betaald worden. Het Centraal bureau, dat in 't leven geroepen is door de drie standsorganisaties, heeft aan de hand van onderzoekingen van dr. Grashuis een volledig mineraal voor fokvarkens samengesteld wat voor coöpe raties niet meer dan 3.75 per 100 K.G. kost en voor particulieren ƒ,6. De laatste dagen voor het biggen geven we de zeugen wat lij nmeel er bij en ver der wat zuiveringszout om een goede mest- afdrijving te bevorderen. Wanneer de die ren zoo gezond mogelijk gehouden worden zal er ook van den beginne af voldoende zog zijn. Soms worden er wel eens zogpoe ders gegeven, doch deze bevatten vaak ri- sine (wonderolie) welke schadelijk is voor de gezondheid. In de eerste dagen geven we de zeugen niet te veel, daarna geleide lijk meer, na een week geven we de zeug ongeveer y, K.G. krachtvoer per dag plus y* K.G. meer voor elke big. Ook raadt spr. aan om van tijd tot tijd de sintellade uit de kachel eens in 't hok te legen, ook wat bagger of een graszode zijn zeer goed voor de gezondheid. In de eerste drie vier weken na 't big gen mag de zeug slijten, daarna niet meer. Spr. keurt 't af om varkens veel dunne slob ber te voeren, 't beste is om het voer te geven in den vorm van dikke brei, denk echter aan voldoende drinken. Wanneer de biggen 2 a 3 weken oud zijn beginnen we wat bij te voeren, hiervoor nemen we 1 deel lynzaad op 4 deelen graanmeel, ver der ondermelk of karnemelk. Na 't beëindigen van deze lezing werd door den spr. gelegenheid gegeven om van gedachte te wisselen, waarvan een ruim ge bruik werd gemaakt. Hierna dankte de voorz. den geachten spr. voor z'n mooie en leerzame lezing en betreurt het, dat er voor een dergelijke leerzame avond niet meer belangstelling bestaat, vooral bij de leden van den Boerenbond. Hierna sluiting op de gebruikelijke wijze. St. Josephs-Gezellen-Vereeniging. Het programma voor de aanstaande v/eek luidt als volgt: Maandag 7.30 uur tooneelrepeti- tie. Dinsdag 8 uur boekhoudcursus. Woens dag 7.30 uur Maria-congregatie, daarna bij eenkomst in „Eigen Huis'". De Weleerw. heer H. Brans zal spreken over „Kolping en de Gezinsgedachte", aller opkomst drin gend gewenscht. Vrijdag 7.30 uur tooneel- repetitie. Zaterdag voortzetting der com petities. SPORT KORFBAL NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. WEDSTRIJDEN AFGELAST. De competitieleider van den Ned. Korf- balbond deelt ons mede, dat in verband met den toestand der terreinen alle wed strijden van den N. K. B., vastgesteld op Zondag' a. s., zijn afgelast. AGENDA LEIDEN. Zondag, Zilveren feest R.K. Textielbond „St. Lambertus", 8.30 uur Gezon gen H. Mis, waarna gemeenschap pelijk ontbijt; van 1—2.30 uur re ceptie in het Bondsgebouw; 8 uur 's avonds feestavond in „Zomerlust'» Dinsdag, Maatschappij voor Toonkunst, tweede gewoon concert, Leidsche Schouwburg, 8.15 uur. Donderdag. „Geloof en Wetenschap". Le zing met lichtbeelden over „Leo nardo da Vinei" door Prof. Huib Luns, „Vergulden Turk", te 8.15 u. Woensdag. St. Raphael. Ledenvergadering (alleen Spoorwegpers.) Bonds gebouw, 8 uur De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren: van Alphen, Hovens Gréve, Kors, Lahr en Simons. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Bertel, tel. 3302. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Jan a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 274. WIJDING ST. PETRUSKERK. De kerk, die waarschijnlijk het eerst door Monseigneur J. P. Huibers zal worden ge consacreerd is, volgens de „St. Bavo", de nieuwe St. Petrus kerk alhier. De datum is nog niet vastgesteld. DE TAAK VAN DE GRAALLEDEN IN DE GEZINSACTIE. De goed bezette vergadering voor de oudere leden van de Vrouwelijke Jeugdbe weging voor Katholieke Actie: De Graal, verliep niet zonder vrucht. Naast het be spreken, werden er enkele leuke plannen gemaakt om de actie: „het gezin terug aan Christus" goed te doen slagen. In de toe spraak werd allen nog eens duidelijk ge maakt, hoe het meisje, de jonge vrouw een groote taak heeft en nog grootere taak te wachten staat. Men leest en herleest het in alle dagbla den en couranten, hoe er geleden wordt, hoeveel narigheid er is, hoeveel menschen- levens vergaan in ellende van zónde en misdrijf. Je zou dan zoo graag mee willen werken om alles goed te krijgen; je zou met ver eende krachten willen werken en zwoegen. Nu wordt er ook iets van je gevraagd; iets van ons allen èn iets van ieder van ons. De gezinsactie vraagt van ieder van ons, dat wij doorvoeren wat we ons hebben voorgenomen, n.l. zóó Katholiek te zijn, zooals jij het van anderen verwacht; en .van allen tezamen, dat we de gezinnen als uitgangspunt nemen, om te komen tot een goede kern, die de wereld in evenwicht zal kunnen brengen. Als wy in de katholieke huisgezinnen een levendige, eigen katholieke sfeer hebben, als wij daar samen, vader, moeder en kin deren leuk en hartelijk met elkaar omgaan, dan groeit er iets moois, iets wat je blij en gelukkig maakt. Vroeger waren er in heel veel goede ka tholieke huishoudens van die echt-typi- sche gebruiken, die een uiting waren van een eenvoudig geloofsleven. Maar door het moderne leven, door den invloed van an dere menschen, die meer opgaan in de op pervlakkige gewoonten van een wereld zonder Christus, zijn veel van die goede, oude gebruiken vergeten en versleten en daarmee hebben we ongemerkt iets eigens, iets warms uit onze gezinnen verloren la ten gaan. Er is verschil van levensopvatting geko men; en wel óf de ouders geven zich aan de kinderen, óf zij bekommeren zich alléén om zichzelf. Als de éérsten willen wij wor den, en dat niet half, maar héél, dus 100 pet. Daarna werden nog enkele Christelijke gezinsgebruiken besproken, als het zege nen van het brood., het dragen van het scapulier van Maria; fiet maken van het Kruisteeken met wijwater bij het opstaan en slapen gaan; katholieke lectuur en dag bladen in de huisgezinnen; het „inhalen" van de moeder in de kerk; het gebruik van de Katholieke verlovingsring; lidmaatschap van katholieke vereenigingen; de introni- satie van het H. Hart, enz. NIEUWE STRAATVERBINDING OVER HET SCHUTTERSVELD NAAR RIJNSBURGERWEG. Maandag krijgt de gemeenteraad enkele belangrijke wijzigingen van het uitbrei dingsplan te behandelen. Daaraan is nu nog een nieuw bijbehoorend voorstel toege voegd, om de rooilijn vast te stellen voor woningen en andere gebouwen met betrek king tot de noordoostzijde van de Rijns- burgerweg nabij de spoorwegovergang. Dit houdt verband met de thans ontwor pen verkeersweg van de Rijnsburgersingel ter hoogte van het Bolwerk via het Schut tersveld achter Zomerzorg langs over de spoorweg en zoo naar de Rijnsburger weg. B. en W. schrijven dan nog, dat ten ein de een goede aansluiting van de hoofdver keersweg en de geprojecteeerde nieuwe spoorwegovergang met de Rijnsburgerweg te verkrijgen, te zijner tijd een oppervlak te grond langs de noordoostzijde van de Rijnsburgerweg, onmiddellijk grenzende aan de bedoelde spoorwegovergang, tot straat zal moeten worden aangelegd. Met het oog daarop achten B. en W. het wen- schelijk, dat voor het onderhavige gedeel te van de Rijnsburgerweg bijzondere voor schriften ter bepaling van een voorgevel rooilijn, worden vastgesteld. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. De Jaarvergadering. Onder praesidium van den voorzitter, den heer A. D. Vijgh hield gisteravond in het Nieuwe Toonkunst-Gebouw, Nieuwe Rijn 19, de Maatschappij voor Toonkunst haar jaarlij ksche algemeene ledenverga dering. Aan het verslag over het 101ste Maat schappelijk jaar van 1 Sept. '34—31 Aug. '35 ontleenen wij het volgende: Op 31 Augustus '35 was het bestuur sa mengesteld als volgt: A. D. Vygh, voor zitter, mr. G. H. E. Nord Thomson, vice- voorzitter, G. W. Groen, secretaris, M. H. A. Juta, penningmeester, mej. H. W. van de Sande Bakhuyzen, bibliothecaresse, G. R. D. Crommelin, dr. H. W. Borgerhoff Mulder, drs. A. J. Koster Hzn., H. P. H. Würtz. Het bestuur vergaderde 13 maal. Het leeraarspersoneel onderging slechts deze wijziging, dat in de vacature, ont staan door vertrek van mej. Emily Kuenen werd voorzien door de benoeming van mej. A. Bonarius, als leeraresse in kinder koorzang, solfège en koorzang. De wekelijksche piano-muziekavonden tot oefening in het prima-vista-spel onder leiding van den heer Hans Franco Mendes hebben ook wederom dit jaar veel succes gehad, zoomede de twee voordrachtsoefe ningen van de leerlingen. Het bestuur brengt gaarne een woord van dank aan den directeur Richard Boer, de adjunct-directrice mej. C. M. C. van Gulik en dames en heeren leeraren voor de uitnemende wyze, waarop zij zich we derom in het afgeloopen Maatschappëlijk jaar van hun taak hebben gekweten. Het ledental der Maatschappij, zoomede het aantal leerlingen bleef stationnair. Aan de leden konden drie concerten wor den aangeboden, waarop veel succes werd geoogst. Besloten werd tot het geven van Blokfluit-onderwijs, zeer geschikt voor jonge kinderen als inleiding tot verder muziekonderricht op andere instrumenten. De heer H. Geirnart werd benoemd tot leeraar voor dit instrument. Den 16en November '34 had de eerste bestuursvergadering plaats in het nieuwe gebouw, Nieuwe Rijn 19, nadat 84 jaar aan één stuk de elkaar opgevolgd hebbende besturen in het Nutsgebouw hadden ver gaderd; de officieele opening had plaats 12 Oct. '34. Opnieuw bleek het nut van de Muziek bibliotheek zeer groot te zijn, het aantal leden breidde zich belangrijk uit. Met zeer belangrijke geschenken in muziek en werken over muzieje werd de bibliotheek verrijkt. Aan de edele geefsters en gevers; nalatenschap van mej. M. Reijnvaan, voorts mevr. Idenburg, mevr. van Eek, mevr. EvertsLamme, mevr. Kamerlingh Onnes, mevr. S. de Vriesde Vries, mej. S. Rijke, mej. M. P. C. van Geer. Mej. C. Tilanus te Elspeet en den heer mr. F. M. baron van Asbeck te den Haag werd door het bestuur dank betuigd. Ook niet-leden van de Maatschappij voor Toonkunst kunnen van deze muziekbiblio theek gebruik maken. Het jaarverslag werd door de vergade ring goedgekeurd en definitief vastgesteld. De verschillende rekeningen, gecontro leerd door een daartoe benoemde com missie, werden eveneens besproken; de rekening en verantwoording werd mede goedgekeurd. Aan den penningmeester werd voor het gevoerd beheer décharge verleend en door den voorzitter grooten dank gebracht voor zijn onvermoeiden arbeid en voor zijne krachtige bezuiniging. De voorzitter sprak voorts een woord van dank uit aan de commissie tot nazien van de rekening en verantwoording en aan den secretaris voor den verrichten ar beid. In plaats van de aftredende commissaris mej. H. W. van de Sande Bakhuyzen werd benoemd mevr. C. Smits de Wit. Tot de scheidende mej. H. W. van de Sande Bakhuyzen werden bij monde van den voorzitter woorden van grooten dank en erkentelijkheid gericht voor alles, wat door haar èn als commissaris èn als bi bliothecaresse gedurende zóó tal van jaren voor de Maatschappij, de Muziekschool en de bibliotheek is verricht. Na nog eenige mededeelingen van in ternen aard sloot de voorzitter de verga dering met een woord van dank tot de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2