DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang ZATERDAG 18 JANUAhi 1936 No. 8320 S)e £eki&eli£(Ebti/fcci/tit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Vooi Leiden 19 cent per weeis i 2.50 per kwartaal Bij >nze Agenten 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustieera Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Een paterspraatje over de film. Katholieken van Leiden en omstreken. Wanneer gij in het eerste artikel eenigs- zins de beteekenis en de waarde van de film hebt leeren kennen, de film, die elke week ongeveer 300 millioen bezoekers trekt, dan moeten wij bekennen, dat we, als Ka tholieke massa (individueel is er door ver schillenden veel gedaan niet voldoende aandacht daaraan besteed hebben. Ook zijn we weer als massa te veel met den toe stand, zooals die nu is, verzoend. We mop peren wat, als het een beetje te ver gaat, of men schaamt zich een keer, wanneer de man met zijn vrouw langs affiches wan delt, die een aanfluiting zijn van de vrou welijke waardigheid, desnoods een klein relletje, maar daarmee basta. Iedereen, die eerlijk is en die er geen schipperpolitiek op nahoudt, zal het met ons eens zijn, dat er ondanks het bestaan van Rijkskeuring geen of bijna geen goede films zijn. Want ondanks haar coupures kan ook zij dat kan O. L. Heer'niet eens van een minder geschikte-film geen posi tief goede maken, evenmin als je van een krokodil een fox-terrier maakt door hem zijn staart af te snijden. Werkelijk goede films bestaan er dus bijna niet. Zegt als 't u belieft niet, dat dat preutschiheid van mij is, want het heele klooster van Woerden, dat door zijn sterke en forsche bouw de jaren zal trotseer en, als er tenminste geen bommenwerper boven verschijnt, zou wan kelen van het daverend gelach, dat mijn medebroeders zouden aanheffen, wanneer ze u hoorden zeggen, dat ik preutsoh ben. Omdat velen van u mij niet zullen kennen, meen ik noodgedwongen dit even te moeten aanmerken. Maar weet ge wat? Ik zal mijn Paters praatje meer gezag verleen en door een ander te laten spreken. Heusch niet de eer ste de beste, maar iemand die van en langs alle kanten over de film wordt voorgelicht en op de hoogte wordt gehouden. De Paus! Namens Zijne Heiligheid heeft Kardinaal Pacelli aan het Office international catho- lique du cinématograph, waarvan kanunnik Brohée de voorzitter is, een schrijven ge richt, waarin hij zegt, dat het Z. H. heeft behaagd, de dringende noodzakelijkheid te onderstrepen van dit Apostolaat, dat alle goed willenden moet vereenigen, en hen aan te sporen, om in eensgezinde samenwer king him pogingen, hun krachten, en hun activiteit aan te wenden, ten einde die ideeënverspreiding (de film) dienstbaar te maken aan de zedelijke opvoeding van het volk. „Als het van den eenen kant zegt de Heilige Vader noodig is, een waakzamen en krachtigen weerstand te bieden aan het alles overwoekerend kwaad, door zich te verzetten tegen voorstellingen die in strijd zijn met de christelijke wereldbeschouwing en met een leven volgens de goede zeden, zoo is van den anderen kant nog drin gender een positieve en samen werkende actie noodig, om den bios coop te maken tot een middel van gezonde opvoeding". En verder: „De Katholieken van alle landen moeten het dan ook als een gewetensplicht beschouwen, zich met dit steeds belangrijker wordend vraagstuk bezig te houden. Van den bios coop zal een machtige invloed uitgaan, machtiger nog dan van de pers, want het is een feit, dat sommige films worden ge zien door millioenen toeschouwers" „De heele productie moet verbeterd worden". Welnu iedereen zal erkennen, dat men tot de positief goede films niet kan reke nen de rolprenten, waarop men niets an ders ziet dan parades van vrouwen.... weer vrouwen.... nog eens vrouwen.... alle maal op zijn minst een tikje ontrouw, een tikje onkiesch, flirterig, tamelijk onge geneerd, vrouwen wier lippenstift en blan ketsel zwaarder weegt dan de kleeren die ze dragen. En zelfs juist als het niet slecht Internationale Bidweek 18—25 JANUARL Als geen ander werk van oprechte naas tenliefde en toewijding aan Christus' Kerk heeft de Internationale Bidweek zich baan gebroken over geheel de wereld, niet het minst ook over ons vaderland. Ofschoon uitheemsch van oorsprong èn wat het land èn wat de religie betreft (het idee ging in 1908 uit van een Anglikaan- schen Geestelijke, Paul J. Wattson), heeft zij sinds 's Pausen goedkeuring (Pius X in 1909) in luttel jaren tijds de harten ver overd van alle katholieken, en wordt ze van 18 tot 25 Januari beoefend in al onze kerken en in al onze gezinnen. Het is een kruistocht van gebeden, om de verhooring van Christus' bede in het Laat ste Avondmaal voor allen te verkrij gen: „Vader, geef, dat zij één zijn". De oorzaak van die spoedige en alge- meene verspreiding ligt ongetwijfeld in den inwendigen drang van alle goedgezinde harten, dat er een einde kome aan den twee spalt onder de christenen, en aan de ver brokkeling van het christendom in allerlei tegenstrijdigheden. Hierbij voegt zich het heilig verlangen om de reddende hand uit te steken naar de afgescheiden Broeders en Zusters, en hun een vastheid van geloof te schenken, die steunt op de rot, tot welke Christus gezegd heeft: „Op U zal Ik Mijne Kerk bouwen". Dit wat de inwendige oorzaak betreft. Voor het uitwendige mogen wy in ons vaderland wijzen op twee organisaties, die zich voor de Bidweek bijzonder interes seeren: Het Apostolaat des Gebeds en het Apostolaat der Hereeniging. Het eerste zorgt elk jaar voor eenige artikelen in de „Heraut van Jezus" H. Hart", en strooit jaarlijks honderdduizenden ge bedsformulieren uit, die eiken dag een in tentie aangeven, met korte gebeden, die daarop betrekking hebben. Het Apostolaat der Hereeniging geeft in zyn driemaande lijks tijdschrift telken jare een of ander puntig artikeltje en biedt zich aan alle Pas torieën aan met een circulaire voor de priesters. Dit jaar gaat dit Apostolaat een stap ver der. Bij het gebed wordt meteen een daad gesteld van menschelijke medehulp. Bij ongeveer alle katholieke kerken wordt Zondag 19 Januari, dus den Zondag in de Bidweek, een speldje aangeboden, het Her- eenigingsspeldje. In al zijn eenvoud een sieraad om gaarne te dragen, en daar komt het op aan het spreekt zoo dui delijk van ons vurig verlangen naar de zoo lang verhoopte hereeniging. Doet allen daar aan mede!! Wij wen- schen het beste succes!! is, als er nog wel iets goeds in zit, als de entourage en de franje zelfs „nette" men- schen niet zou misstaan, is het gevaar niet denkbeeldig, dat er duizenden gaan den ken, dat een of ander liefdesavontuur tot de noodzakelijke uitzet van een normaal menschenleven en van een normaal huwe lijk gaan behooren. De Gezinsfilm „Roma" wil daarom een uitgebreide actie over heel Nederland voor de positief-goede film. Het Doorluchtig Episcopaat en de hoogere geestelij kehid van Nederland staan achter ons. De Paus roept! Gij moet volgen! Pater AUX. VAN SCHALEN, Voorzitter van Gezinsfilm „Roma". Franciscanenklooster Woerden. N.B. In een volgend artikel zal ik eenige opmerkingen en moeilijkheden beantwoor den, welke men zou kunnen maken. Ook georganiseerd is er heel veel gewerkt, om goede films bij het.pu bliek in te voeren. Dezen arbeid moeten wij respecteeren, niet alleen om de bedoe ling, maar ook om de bereikte resultaten. Red. L. Crt.ï. De Bisschopswijding van Mgr. Huibers Het Regelings-Comité voor de plechtig heid der Bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers deelt ons thans het vol gende mede. Om wille van de moeilijke tijdsomstandig heden zal, op uitdrukkelijk verlangen van den Bisschop-Wijdeling, de plechtigheid een eenvoudig karakter dragen. Wel zal zoo veel mogelijk aandacht worden besteed aan de ontplooiing van den liturgischen luister de consecratieritus: mede door de aanwe zigheid en de „koorgewijze" plaatsing van de tallooze saeculiere en reguliere priesters van het bisdom, die, daartoe uitgenoodigd, reeds hun deelname aan de plechtigheid hebben toegezegd. Behalve de geestelijkheid van het Diocees hebben ook Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens en Mgr. Dr. J. de Jong de invitatie aangeno men. De Missiebisschoppen, die zich mo menteel in het Vaderland bevinden, zijn eveneens uitgenoodigd. Verder werden er invitaties gezonden aan de Katholieke Di plomaten van 's-Gravenhage, de Katholieke Ministers, den Commissaris van H. M. de Koningin in Noord-Holland, de Burgemees ters van Haarlem en Hoorn, de Besturen van de vereenigingen, waarin Mgr. ambts halve zitting had, en aan eenige andere we reldlijke autoriteiten van Diocees of Bis schopsstad. De religieuse Congregaties, wier Moeder huizen in het Bisdom, of wier kloosters in de stad Haarlem gevestigd zijn, zijn in de gelegenheid gesteld, zich door drie afge vaardigden te doen vertegenwoordigen; de diocesane en plaatselijke organisaties door twee afgevaardigden. De Kathedraal zal alleen toegankelijk zijn voor houders van een toegangsbewijs. Alle invité's worden verzocht, binnen zes dagen hun naamkaartjes in te zenden, welke op de gereserveerde plaatsen beves tigd zullen worden. Eerst na ontvangst hier van kunnen de toegangskaarten worden toe gezonden. Van de parochies te Amsterdam en te Hoorn, waar Mgr. Huibers als Pas toor geweest is, komen deputaties van eeni ge honderden leeken, die allen eerst na 1 Februari a.s. de toegangskaarten zullen kunnen verkrijgen bij de resp. Pastoors van die parochies. Tenslotte zullen er ook voor niet-genoo- digden nog plaatsen overblijven. Over de distributie daarvan kunnen uit den aard der zaak eerst later mededeelingen worden verstrekt. De plechtigheden zullen worden uitgezonden door den K.R.O. Het filmen of het nemen van foto's ty- dens de plechtigheden is bij besluit van het Hoogwaardig Episcopaat verboden. Er wordt verwacht, dat de Bisschopswij ding ongeveer 2 1/2 k 3 uur in beslag zal nemen. Daarna is er voor enkele hooge autoriteiten, voor de geestelijkheid (van 1.452.30) en voor particulieren van buiten de Bisschopsstad, die daartoe een uitnoodi- ging hadden ontvangen, (van 3.304. gelegenheid om den Bisschop hunne geluk- wenschen aan te bieden. Toespraken kun nen niet worden gehouden. Hieronder laten wij de samenstelling der Sub-Commissies volgen: Versieringen: Kapelaan Ed. Determeyer, H. Bijvoet, C. R. A. van Empelen, H. J. van der Laer en Ed. van Liemt. Ontvangst en orde ten Paleize: Kapelaan S. Mol, H. E. Everard, H. J. Kui per en E. Schlatmann. Plaatsregeling Kathedraal: J. P. A. Nelissen, R. M. J. A. Schlatmann en G. Scholte. Autoregeling: J Gründemann, Victor Kimman, P. van Tongeren. Huisvesting: Kapelaan C. Verheyen en J. J. Brink man. Ontvangst en orde in de Kathedraal: Ka thedraal Kerkbestuur en Collectantencol lege. DE ROOFOVERVAL TE AMSTERDAM. Het is de politie nog niet gelukt de hand te leggen op de twee bandieten die giste ren te Amsterdam de roofoverval pleeg den. Door de politie, niet alleen van geheel Noord-Holland, maar ook door andere po litiecorpsen wordt ijverig naar hen ge zocht. Dit onderzoek levert moeilijkheden op, omdat deze mannen vermoedelijk wat hun kleeding betreft er anders zullen uit zien dan toen zij den overval pleegden. De Hocapolis EEN ORIGINEELE „WERELD-TEN TOONSTELLING IN DE NENYTOHAL TE ROTTERDAM. Van 29 Mei tot 14 Juni a.s. zal in de Nenytohal te Rotterdam een groote ten toonstelling worden gehouden, welke ge wijd zal zijn aan het hotel-, café- en res taurantbedrijf. Het idee van deze tentoon stelling, die den naam zal dragen van „Ho capolis" is uitgegaan van de geëmployeer den in deze bedrijven, georganiseerd in den Ned. R. K. Bond „St. Antonius", welke zyn 25-jarig bestaan vierde. Men heeft toen samenwerking gezocht met den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café en Restauranthouders en uit deze bedrijfs- verbondenheid tusschen patroon en em ployé is het plan ontstaan, dat nu reeds door de ontwerpen van Ir. J. de Ruyter, vaste vormen heeft aangenomen. Een uitgebreid en zeer keurig uitgevoerd prospectus van de Hecapolis 1936 is reeds verschenen en bovendien zijn wij gisteren te Rotterdam in de gelegenheid gesteld van de inderdaad grootsche plannen na der kennis te nemflh. De tentoomstelling. genaamd „Hocapo lis" oftewel de Hotel- en Café-stad, be looft de grootste en belangrijkste tentoon stelling van deze aard te worden, ooit in Nederland gehouden, terwijl wat den op houw en inrichting ervan betreft hier over straks meer van een novum en unicum op tentoonstellingsgebied mag worden gesproken. Als beschermheeren van deze grootsch- opgezette tentoonstelling treden op: Z.Exc. de Minister van Landbouw en Visscherij, Mr. Dr. L. Deckers, Z.Exc. de Minister van Handel en Nijverheid, Prof. Dr. Ir. H. Gelissen, Z.Exc. de Minister van Sociale Zaken, Mr. M. Slingenberg, en Z.Exc. de Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland Jhr. Mr. -Dr. H. A. van Karnebeek, terwijl de Burgemeester van Rotterdam, Mr. P. Droogleever Fortuyn het voorzitterschap van het Eere-Comité bekleedt. In dit comité hebben voorts tal van auto riteiten en vooraanstaande persoonlijkhe den op het gebied van handel, nijverheid, industrie en verkeer zitting genomen. Het eigenlijke tentoonstellingscomité geeft door zijn samenstelling uit werkgevers en werk nemers uiting aan den geest van saam- hoorigheid en bedrijfsverbondenheid van allen, die in deze branche arbeid en be staan vinden. „Hocapolis" wordt de eerste ten toonstelling hier te lande, waarbij streng en consequent wordt doorgevoerd, het be ginsel, om de artikelen te exposeeren in het milieu, in het land van herkomst. Aan gezien de artikelen en producten, welke het hotel-, café-restaurantbedrijf worden verbruikt of gebruikt, uit bijkans alle lan den en werelddeelen komen, leidde deze opzet als vanzelf tot het speciaal en ty pisch karakter van de „Hocapolis" n.l. dat van een Wereldtentoonstelling in het klein. Op deze wyze kan aanschouwelijk wor den gedemonstreerd de importantie van ons hotel-, café-restaurantbedryf, zoowel voor de nationale industrie als voor den inter nationalen handel van Nederland. In de uitwerking van deze gedachte: een wereltentoonstelling in het klein, kwam men vanzelf tot het denkbeeld om het attrac tief gedeelte, dat elke tentoonstelling, be stemd voor 'n massaal bezoek, hebben moet, niet buiten of naast de eigenlijke expositie te zoeken, maar juist in een boeiende en interessante uitwerking van den rondgang over de wereldtentoonstelling in het klein tot een reis om de wereld. Waar de grondgedachte dezer tentoon stelling wilde gericht zijn op de belangrijke schakel, welke dit bedrijf vormt in het handelsverkeer en voorts op de relaties welke het met tal van landen der wereld heeft door de producten dier landen, heb ben de organisatoren de tentoonstelling naar de verschillende landen en derzelver producten ingedeeld. Men krijgt zoodoende een zeer attractief geheel, daar de produc ten van ieder land worden geëxposeerd in de omgeving van dat land, dus stands inge richt volgens de nationale gebruiken. Aan de stands van ieder land zijn tevens de eigenlijk nationale attracties verbonden, zoodat een bij behooren de kermis vermeden kan worden. Hierdoor blijft de tentoonstel ling hoofdzaak en wordt zij niet de aan hangwagen van een kermis, zooals in het verleden veelal geschiedde. Van de groote Nenyto-hal, welke 7200 M2 groot is, zijn 2000 M2 in beslag geno men door stands, zoodat er ruim 5000 M2 over blijft voor de bezoekers, die zich langs straten van 5 M. breedte en aardige pleinen zullen kunnen bewegen. Er zal een Oud- Hollandsch „koffyhuys" verrijzen, maar ook een Fransch en een Indisch Restaurant, DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Vreugde in Italië over de overwinning van generaal Graziani bij Ganale Doria. (2de blad). Nieuwe onderhandelingen tusschen het Vaticaan en de Duitsche regeering. (2de blad). Herriot treedt af als minister. (2de blad) Koning George van Engeland weer ern stig ziek. (2de blad). Nieuwe verwikkelingen in de Lindbergh- affaire. (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. Nadere bijzonderheden omtrent den overval op het geldtransport te Amster dam. (Gem. Ber., 2de blad). Roofmoord te Breda. (Gem. Ber., 2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De voetbalwedstrijden van D. H. V. B. en L. V. B. en de korfbalwedstrijden van den N. K. B. afgelast. (1ste en 3de blad). Raichenbach wint opnieuw van Vos. (3de blad). een Chineesehe tuin, een Oberbayrn, al of niet met terrassen, terwijl er ook een Spaansche Corrida zal verrijzen, waar imi tatie-stierengevechten zullen plaats heb ben. Zooals gezegd, zullen straten en plein tjes een speciaal cachet krijgen, doordat zy in de sfeer van een bepaald land zullen worden gebouwd. Verder komen er lichtfonteinen en in het midden een draaiend restaurant, van waar men dus gemakkelijk zittend de geheele tentoonstelling kan overzien. Voor de standhouders is het deelnemen nog gemakkelijker gemaakt, doordat zij niet alleen den grond huren, maar boven dien de opbouw der stand, welke in den huurprijs is inbegrepen, zoodat zij alleen maar voor de aankleeding hebben te zor gen. Uit de teekeningen, die wij zagen en welke de ontwerper, Ir. J. de Ruyter, na der toelichtte, blijkt duidelijk, dat er in de Nenytohal iets schoons zal verrijzen, een tentoonstelling, welke niet alleen origineel, en attractief, maar en juist daardoor ook bijzonder doelmatig zal zijn. En het is te verwachten, dat deze „Hoca polis" dit jaar in Juni inderdaad de attrac tie zal blijken te zijn van Rotterdam en ver daarbuiten. KERKNIEUWS NIEUW FRANCISCANERKLOOSTER TE DRACHTEN. Een definitief besluit. Zooals men weet, vertoefden sedert eeni ge jaren enkele Paters Franciscanen te Drachten, die daar zouden nagaan of de vestiging van een Franciscaner-klooster in Friesland, het eerste sedert de Hervorming, gewenscht en heilzaam was. Tijdelijk woonden hiervoor deze paters in een klein heerenhuis aan den Stations singel te Drachten. „Ons Noorden" ver neemt thans, dat op grond van de opgedane ervaringen, thans definitief besloten is, dat een klooster van de Paters Franciscanen te Drachten zal worden gevestigd. De op dracht tot den bouw van een geheel nieuw klooster is gegeven aan den bekenden Bos- schen architect, den heer De Graaf. Het nieuwe klooster zal gebouwd wor den in Drachten-Zuid, recht tegenover het huis van den notaris De Jong Posthumus. Zooals men weet, staat in deze omgeving ook het nieuwe klooster van de Carmelites- sen, dat reeds zoover gevorderd is, dat 24 dezer de plechtige eerste steenlegging zal plaats hebben.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1