VRIJDAG 17 JANUARI 1936 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 De puzzle-dokters van de Zuivelcentrale De ondermelk-terugleverlng aan de troeren brengt een ware reken-orgie en een controle-lawine ibet zich mede. P.W. EN P.B. ZIJN O.K.! Van verscheidene zijden vraagt men ons, aldus het „Alg. Handelsblad" inlichtingen over den steun aan de ondermelk. De één begrijpt dit niet en de ander dat niet en al bij al is het een verwarde zaak. Laat ons voorop stellen, dat de „onder- melksteun" (feitelijk een verkeerde naam) de zóóveelste noodsprong is, door de lei ders onzer vee- en zuivelpolitiek onderno men, om zich te. weer te stellen tegen den ondanks alles wassenden stroom van melk en dus van zuivelproducten. Zoo heeft men dan thans een systeem bedacht, om minder ondermelk (ontroomde melk) te verwer ken (tot magere kaas en magere condens en poeder) en méér te doen gebruiken als vee voeder (voor jong vee en varkens, ten deele ook voor melkvee). Zulk een streven is op zichzelf niet nieuw; men denke aan de mislukte verplichte teruglevering van 10% ondermelk aan de boeren, aan den door de marktverhoudin gen vrijwel direct onwerkzaam gemaakten regeeringsaankoop van mager melkpoeder, waarover thans processen dreigen te ont staan, benevens aan de z.g. vrijwillige kaasbeperking. Thans heeft men geprobeerd, een ander „systeem" op te bouwen en het lijkt er veel op dat de ontwerpers ervan aanvankelijk zijn verstrikt geraakt in hun eigen inge wikkelde bepalingen, die bovendien een kolossale controle en dus crisis-ambtenarij noodig zullen maken. Ontegenzeglijk is ondermelk op zich zelf een goed en goedkoop veevoeder; blijkens in Friesland genomen voederproeven kan 6 liter ondermelk gelijk worden gesteld met ongeveer 1 kg krachtvoeder van middel matig hoog eiwitgehalte. Bij een terugléve- ringspiijs door de fabriek van 0.5 a 0.6 cent komt 6 liter dus op 3 a 3 1/2 cent te staan, terwijl men een kilo krachtvoeder op circa 7 cent kan stellen. Het bezwaar is alleen, dat er niet in alle tijden van 't jaar even veel plaatsingsmogelijkheid is voor dit niet-duurzame voeder; dit was dan ook een der redenen van de practische onuitvoer baarheid der (deswege weer ingetrokken) verplichte teruglevering aan de boeren van 10% der geleverde melk als ondermelk. De nieuwe regeling, die dus het product is van vallen en opstaan, komt op het vol gende neer: Men wil het terugleveren en tot veevoe der bestemmen van méér ondermelk dan tot dusver, met als gevolg derhalve beperking der daaruit bereidbare producten, bevor deren door aan de fabrieken een bepaalden steun te verleen en .voor een nader te be palen hoeveelheid ondermelk en voor een nader te bepalen bedrag per kilo onder melk. welke aan de kaasproductie wordt onttrokken. Zóó staat het in de „Crisis- steunbeschikking, d.d. 21 December 1935, no. 20303", voorkomende in de „Staats courant" van 23 December j.l. Wat nu allereerst betreft de hoeveelheid, welke voor steun in aanmerking komt, deze werd per week en per boer berekend op basis der overeenkomstige week van één jaar te voren: Voor iedere week wordt uit gerekend de verhouding tusschen de hoe veelheid door de fabriek van de boeren ont vangen melk.. Dit verhoudingsgetal verme nigvuldigt men dan met de hoeveelheid twaalfdaagsche vetvrije kaas, die in de ba sis week van het voorafgaande jaar werd geproduceerd. Daarbij wórdt gerekend met de normen 10%, 16%,' 23% en 27% voor resp. 20plus, 30plus, 40plus en' volvette kaas. De aldus berekende mogelijke kaasproduc tie wordt vervolgens verminderd met de hoeveelheid twaalfdaagsche vetvrije kaas, die in de basisweek is geproduceerd. Indien het verschil dan positief is, geeft dat kaas productiebeperking aan. Om dan vervolgens de overeenkomstige hoeveelheid ondermelk te berekenen (in kg) 100 vermenigvuldigt men métDeze hoe- 8 85 veelheid komt dan voor steun in aanmer king. Maar.... dan is men er nóg niet! Om na te gaan, oï alle aan de kaasmakeren ont trokken ondermelk aan de veehouders wer kelijk is teruggeleverd, gaat men' vervol gens na, hoeveel ondermelk èr iri de basis periode is verwerkt tot andere producten dan kaas (magere poeder en condens), be nevens hoeveel ondermelk eventueel door de fabriek is verkocht aan andere fabrie ken! Die hoeveelheden worden dan weer ver menigvuldigd met de resp. verhoudingsge tallen, vervolgens opgeteld en de som wordt afgetrokken van de hoeveelheid in de basis- periode tot melkproducten verwerkte of verkochte hoeveelheid ondermelk. Is het verschil dan positief, dan wordt het verme nigvuldigd met den toeslag per kilo en het aldus verkregen geldsbedrag wordt ten slotte in mindering gebracht op het totale toesla gbedrag. De hier summier weergegeven reken-or gie is echter aléén van toepassine voor fa brieken, die gewoon zijn de over-ondermelk gratis aan de boeren terug te geven. Voor degenen, die de boeren er voor laten beta len, geldt weer een andere rekenkunde! Voor die fabrieken wordt de hoeveelheid ondermelk, die in de basisweken werd teruggeleverd, vermenigvuldigd met het meergenoemde verhoudingsgetal van die week, en de aldus gevonden hoeveelheid wordt dan afgetrokken van eerstgenoemde hoeveelheid. Voor zoover die hoeveelheid uitsluitend aan de kaasmakerij is onttrok ken, komt zij voor steun in aanmerking. Dit nu moet weer wordennagegaan. En wel: lo. of het thans teruggeleverde quantum karnemelk al dan niet gelijk is aan de hoe veelheid in de basisweek, vermenigvuldigd met het verhoudingsgetal. Blijkt er dan min der te zijn teruggeleverd, dan wordt dit verschil weer in mindering gebracht op de in die week voor steun in aanmerking ko mende hoeveelheid. 2o. Men gaat óók na, of de hoeveelheid tot melkproducten verwerkte ondermelk thans al dan niet gelijk is aan die in de basisweek, vermenigvuldigd met het ver houdingsgetal, waarna weer het procédé van in mindering brengen wordt gevolgd, echter niet in hoeveelheid, doch in geld, n.l. door vermenigvuldiging met den gemiddel den ondermelktoeslag De fabrieken zullen dus veel moeten re kenen en de controleurs zullen dus veel moeten controleeren en tóch.... is dit nog lang niet alles! Nu begint een nieuw rekenfestijn, n.l. om den toeslag per week te berekenen! Dit ge schiedt door de volgende ingenieuze for mule: (OK X PK -f 0.1416 X PW (VK 0.1) X 118 X PB) x 1.08, verminderd met 0.35 cent. Wij zien in deze formule verschillende oude bekende, als: Publieke Werken (een toespeling ongetwijfeld op den te verzet ten arbeid), Paarde Krachten (dito op den ijver en de inspanning der betrokkenen) en O Ké (het optimisme, dat alles goed zal afloopen) en Piebe Boukes als vertegen woordiger van het plaatselijke belang. Niettemin geven wij hier even de ver klaring: OK opbrengst kaas uit 100 kg kaas- melk. PK prijs van de kaas. PW prijs van de weiboter. VK vetgehalte der kaasmelk. PB boterprijs. Maar er is nog veel méér aan deze vroo- lyke zaak verbonden: De fabrieken, die ten behoeve harer leden en leveranciers van deze klinkklare steun regeling gebruik willen maken, moeten ten genoegen der Zuivelcentrale hun admini stratie zóódanig voeren „dat de mogelijk heid eener richtige controle mogelijk is". Wij spreken als ons meest stellige oordeel uit, dat niet één fabriek daaraan zdl kun nen voldoen, omdat zulk een controle glad weg onmogelijk is, in practisch opzicht. Verder wordt bepaald, dat de gesteunde melk voor een bepaald bedrag (0.5 cent, daarna weer 0.6 cent) aan de boeren moet worden geleverd. Voortgaande moet de afrekening der on dermelk voortaan afzonderlijk op de melk- rekeningen der boeren vermeld worden. Aan de ondermelk mag geen water e.d. worden toegevoegd en zij mag óók niet ge pasteuriseerd worden met stoom en even min mag zij met wei of karnemelk worden vermengd. De fabrieken moeten te allen tijde controleurs toelaten en tenslotte zullen de noodige gelden ter beschikking van de Zuivelcentrale worden gesteld, met dien verstande dat deze hiertoe haar saldo zal kunnen aanwenden". Aldus de „regeling"! Helaas.... zij is al weer op bepaalde punten onuitvoerbaar of onjuist gebleken gedurende de eerste weken van haar bestaan. Reeds op 3 Januari werd er met spoed een circulaire aan de con trole-instanties gericht, waarin op den val reep allerlei toelichtingen werden gegeven. Daarin lezen wij: „De toeslag wordt verleend op alle ondermelk, welke door andere dan boterfabrieken wordt teruggeleverd, aan boerderijen en aldaar aan weiding vindt als veevoeder, zulks onder voor waarde, dat deze ondermelk wordt teruggeleverd tegen een door de Zui- vel-centrale vast te stellen prijs. Uit het bovenstaande volgt reeds, dat deze regeling niet geldt voor die fabrieken welke gewoon zijn, de ondermelk gra tis aan de boerderijen terug te leveren. Aan de regeling kan zooals uit het voorgaande feitelijk reeds volgt worden deelgenomen ook door die be drijven, die zich tot dusver afzijdig hielden, terwijl het verder niet ter zake doet, met de bereiding van welk product, (mits niet uitsluitend boter) deze bedrijven zich bezig houden. ,Voor zoover de inhoud dezer circu laire niet anders bepaalt, vindt de toe- slagverleening plaats met inachtne ming van het bepaalde in de ministe- rieele beschikking no. 20303, „Staats courant", 23 December. Prompt 8 dagen later kwam een tweede circulaire nu aan de fabrieken, die aldus begint: „In de 3de alinea van circulaire no. 24/Z wordt gesproken van toeslag op alle on dermelk, welke door andere dan boterfa brieken wordt teruggeleverd aan boerde rijen enz. „Ter verduidelijking diene, dat on der „alle ondermelk" is te verstaan: alle ondermelk, echter eventueel ver minderd met de hoeveelheden karne melk, welke in de voor karnemelk aan gegeven basis-epirode, méér aan vee houders werd teruggeleverd dan in de daarmede overeenkomstige periode van 1935, een en ander met inachtneming van het verhoudingsgetal. Waar in vo renbedoelde alina wordt gesproken van liters, is te lezen: „kilogrammen". Zooals men ziet: een zeer eenvoudige zaak, althans voor rekenmeesters. Toeslag op karnemelk kan worden ge geven indien: het soortelijk gewicht van het serum van alle karnemelk, dus al dan niet voor teruglevering bestemd, ten min ste 1.023 bedraagt bij 1'5 gr. C.; indien voor de karnemelk 1 cent in rekening wordt ge bracht. De steun zal bedragen de bereken de kaaswaarde, vermeerderd met 0.15 cent en verminderd met den aan de veehouders in rekening gebrachten prijs, dus op de wijze als bij-de ondermelk. Verder is bepaald, dat voor fabrieken, die in 1935 meer dan 5 pet. der ontvangen melk als ondermelk hebben teruggeleverd, óók toeslag zal worden gegeven voor on- UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Kind uit auto gevallen. Gisterenmid dag is in de Julianastraat een kind uit een aldaar passeerende luxe auto gevallen. De kleine, die schaafwonden aan het hoofd bleek te hebben bekomen, werd door den bestuurder onder heelkundige behandeling van dr. G. gesteld. Geboren: Hendrika, d. v. J. Wasse naar en M. van Klaveren. Jacob Abra ham, z. v. W. Huijssoon en P. van den Brink Jacob, z. v. K. Otto en A. van den Hoek. Hendrik je, d. v. E. Prins en A. H. Ber lijn. Herald Adriaan, z. v. J. M. Hoekse- ma en A. Onrust. Aartje, d. v. C. A. van Wieringen en J. H. van der Ent Braat. Pieter, z. v. J. Snel en E. Montagne. Jacob Willem, z. v. W. Verbokken en J. van den Ent. Gehuwd: Johannes van Vliet, oud 22 jaar, wonende te Bodegraven met Anna Cornelia van den Hoorn, oud 19 jaar. Overleden: Clasina Teske, oud 97 jaar, weduwe van Abraham van der Veer. Ingekomen: Anna Geereking, Mo lenstraat 27, van Noord wijk. Bartha G. van der Steeg, Visserstraat 30, van 's-Gra- venhage. Hendrika W. Verhage, Zuid einde 21, van Amsterdam. Geertje J. Vermeulen, Raadhuisstraat 44, van Gelder- malsen. Willem Boogaard, Rozenstraat 35, van Ter Aar. Dirk J. van Wijk en echtgenoote, Brederodestraat 35, van Briel- le. Margaretha A. Smaling, echtgen. van T. van Leeuwen, Lindenhovenstraat 75, van Kamerik. Vertrokken: Wilhelmina J. Kloos terziel naar Waarder, Dorp 126. Neeltje R. de Jong naar Nieuwveen, No. 1. Hen drik F. de Looij naar Lisse, Heerenweg. Trijntje Bergshoeff naar Leiden, Rijnsbur- gerweg. Jansje Zoutman naar Rijswijk, Regentesselaan 24. Cornelis W. van der Burgh, naar 's-Gravenhage, Vaillantlaan 104. Annemarie Neümann, naar Amster dam, Wald. Pyrmontlaan 12. BODEGRAVEN. Stille Omgang. Gisterenavond hield het genootschap van den Stillen Omgang hare jaarvergadering in het Parochiehuis. Te half negen opende de voorzitter, de heer J. J. de Groot, de vergadering met een kort welkomstwoord en heet de aanwezigen wel kom, in 't bijzonder Pastoor Lühn. De no tulen, welke verzorgd waren door den se cretaris, den heer H. Beyk, werden onver anderd onder dank vastgesteld. Uit het jaarverslag merken we op, dat het leden- aantal thans vaststaat op 144. De penning meester verslag uitbrengend, constateert een batig saldo van f 24.97. Bij de rondvraag wordt er gevraagd, of er soms ook werk- loozen door het bestuur in de gelegenheid worden gesteld, de reis mede te maken, waarop bevestigend geantwoord wordt. Voorts wordt er veel over en weer gespro ken, hoe men dit jaar de reis zal maken. De grootste grief is, dat het treintje via AlphenUithoornAmsterdam opgeheven is. Tenslotte stelt het bestuur voor aan de leden, deze zaken zelf zoo goed en voordee- lig mogelijk uit te zoeken. Alzoo besloten. Hierna sluiting. L. T. B. Langs dezen weg maakt het bestuur van den L. T. B. de leden er op merkzaam op, dat de datum van den feest avond veranderd is, en thans is vastgesteld op Woensdag a.s. Een buitenkansje. Nabij de boerderij „Knotsenburg" dreef een hengel in den Rijn, waaraan zich bij nader onderzoek een snoek bevond van.... 15 pond. Een schadepost. Woensdagmorgen had op den Hoek een ongeluk plaats, waarbij geen bloed, maar melk gevloeid heeft. Van de melkauto van S. was de klap niet goed gesloten. Toen hij de bocht Wilhelmina- straat-Brugstraat nam schoven een 9-tal bussen naar den kant, waardoor de klap open ging en vervolgens stroomden enkele honderden liters melk over de straat. Een belangrijke schadepost dus. Geboren: Cornelia Johanna, d. van M. Broker en J. M. Verhagen Janna Margar retha, d. van P. v. d. Akker en N. M. Lijster. G e v e s t i g d: A. de le Lijs en gezin van Zevenhuizen C. Sluijk en gezin van Bar- woutswaarder M. van Vulpen van Al phen a. d. Rijn. Vertrokken: C. M. Lanuners naar Voorschoten. NIEUWKOOP. Een affiche. Een kunstzinnige hand heeft voor de nu wel overal bekende Nika van 14 tot en met 17 Februari alhier een affiche ontworpen, forsch en doordacht, met een formaat van 84 x 53 c.M. Een breede weg, omspoeld door Nieuw- koop's plassen, voert naar onze dorpskom, waar de torens van kerk en gemeente zich hoog boven verheffen, waarin het heden en het verleden ten hemel wijzen, waarbij de geestelijke en burgerlijke overheid el kaar de hand reiken, alles gericht op het doel om voor eigen kringen op te lossen de geestelijk-economische crisis van onzen tijd. Aan het uitspansel daarboven verheft zich een groot wit kruis, vanwaar naar alle kan- dermelk. onttrekken aan dj productie van melkpoeder, condens, caseine en blokmelk, met als basisperiode 28 December 19301 Maart 1931. (De fabrieken zullen dus de oude boeken van den zolder moeten halen en de boeren zullen een acte van den bur gerlijken stand moeten meenemen). Wij meenen hiermede, besluit het Alg. Hl: de vragen van onze lezers te heb ben beantwoord ook die van degenen, die ons indertijd eens vroegen, of de crisis maatregelen, wérkelijk zoo ingewikkeld en kostbaar in uitvoering zijn..,. Katholieke uitzichten voor het nieuwe filmjaar. (Men zendt ons volgende beschouwing over de bioscoop uit Brussel). Eenmaal in het jaar is het den kritikus wel toegestaan aan de kritiek te verzaken om aan belangrijker dingen te denken. Kersttijd, brug over het oude in het nieuwe jaar, tijd om de waarden nog eens te her zien, niet van uit artistiek, of zelfs louter moreel standpunt, maar van uit het stand punt der boodschap van Bethlehem. De en gelen hebben daar voor alle eeuwen en voor alle terreinen gezongen en hun maat staf was bizonder eenvoudig en bizonder diep: vrede aan de menschen van goeden wil. Laten wij die eenvoudige vraag dus eens konkreet beantwoorden: hoeveel goede wil is er nu in de filmwereld tot uiting ge komen? De goede wil van het publiek. Het was wel te voorzien sedert de vele ondervindingen: de goede wil is niet van boven maar van onder gekomen. De belof ten der producenten zijn gewoonlijk ijdele beloften geweest: de film is voor hen een uitbating niet een goed werk, en het levert onbetwistbaar min risico de driften dan de deugd uit te baten. De film heeft door de berekening van haar meesters immers den weg der minste krachtsinspanning gevolgd, heeft de passiviteit van de menschen weten rendeerend te maken met zoo weinig moge lijk wil en zooveel mogelijk sentimentali teit, sex-appeal en sensatie. En toch is er een publiek dat het goede wil, en dat niet berusten kan in den luien ondergang der filmmassa. Die goede wil is voor het eerst in Amerika grondig en ra- dikaal georganiseerd geworden: de Legion of Decency die voor de eerste maal sedert veertig jaar passiviteit, de actieve wils- krachten aan de producenten heeft opge drongen zal wel de geschiedenis der film uitbating definitief in twee perioden onder scheiden. Onze lezers kennen de ontwikke ling dier katholieke actie: het krachtdadig besluit der bisschoppen voor boycot der slechte films, de millioen en gelofte of pledge, de tien millioen dollar schade daar door veroorzaakt in de drie eerste maanden, de „bekeering" der producenten en blij vende wending der productie. Nu is de Le gion of Decency een vaste instelling gewor den, en ieder jaar op de feestdag van O. L. Vr., 8 December, wordt de belofte open baar in de kerken hernieuwd: Voor het oogenblik zijn er meer dan zestien millioen ingeschreven. Objectief moet erkend, dat de kentering der productie blijvend schijnt: de drie vierden der Amerikaansche films zyn nu geschikt voor allen of voor volwassenen, terwijl de proportie vroeger in den zin van het ongeschikte oversloeg. Ook in Europa groeien de liga's machtig, en wordt de fUmleiding en filmorganisatie in vele landen verspreid. Wij mogen echter niet besluiten, dat de film daardoor verchristelijkt is. De produ centen zijn voorzichtig, houden zich aan een zekere fatsoenlijkheid, maar zij zijn nog heidensch zooals voorheen. Een beetje meer stof voor de dameskleeding, een beetje minder celluloid voor de ingekorte kussen, een algemeene gêne zijn nog geen ideologi sche verandering. Wanneer dan soms een christelijk onderwerp wordt aangepakt zoo als de Kruisvaarten van Cecil de Mille, dan in de domheid en onwetendheid even zelf tevreden en commercieel in de liefdes avonturen. ten lichtend stralen uitschieten en waar door Nieuwkoop overgoten wordt en den weg daarheen verlicht. De glorie, welke hiervan uitstraalt, doet er ons aan herinneren, dat in dat kruis ons aller heil ligt, dat wij ons tot dat kruis moe ten verheffen; het doet ons denken aan het visioen van Constantijn: Toyto Nika: over win hierdoor! in het Latijn: in hoe Signo Vinces, In dit teeken zult gij overwinnen! KOUDEKERK. Geboren: Gijsbert, z. v. Koenraad Gijsbert Biesheuvel en Johanna Catharina Ka gen aar. Overleden: Marie van der Vis, 10 weken. ZOETERWOUDE (DORP). Volksbond. Gisteren hield bovenge noemde bond haar Jaarvergadering in het Patronaat. Door den voorzitter, den heer van Haastregt, werd de vergadering ge opend. De secretaris las het jaarverslag, waar voor hij een hartelijk applaus mocht ont vangen. Daarna kwam de penningmeester aan de beurt, die na zuinig beheer nog een batig saldo van ruim 40 gulden kon boeken, wat wel naar den zin der leden bleek te zijn. De penningmeester van „Hulp in Nood" bracht ook zijn verslag uit. Hieruit bleek, dat er goed voor onze zieken was gezorgd. Er was dit jaar verstrekt 225 liter melk, 344 eieren, 42 liter karnemelk en 16 pond vleesch. Wij zullen hopen, dat het zoo voort mag gaan. Door den heer Beik werd over beide boeken verslag uitgebracht; zij had den alles keurig in orde bevonden. De voorzitter dankte beide penningmees ters voor hun beheer en de rapporteurs voor hun moeite. In de controle-commissie werden benoemde de heeren Th. v. d. Maat en P. v. d. Berg. Bestuursverkiezing wegens periodiek af treden van de heeren P. v. d. Berg, W. Loos, J. v. Gerveri, C. v. Leeuwen en Jac. Zandbergen. Eerstgenoemde was niet meer herkiesbaar. Laatstgenoemde heeren wer den allen gekzen en de heer P. v. Bem- melte werd met groote meerderheid geko zen in de plaats van den heer Berg. ALs be stuurslid van Herwonnen Levenskracht werd het aftredend lid J. Bos herkozen. En toch een poging naar het goede. Het zou onrechtvaardig zijn op de door sneefilm die toch steeds een gedachten- arm vermaaksartikel zal zyn, de geestelij ke wending der filmkunst te beoordeelen. Amerika heeft sedert de zegepraal der Legion ernstig gepoogd het familieleven in de film te brengen. Instinctief werd er ge voeld, dat daar de basis was van het goede, en al werd meer aan naïviteit dan aan fa milieuitdieping gedaan, toch zijn er heel wat frissohe en ernstige werken in deze lijn van af de Little women over de wereld verandert tot in de laatste Way Down East en de vele kinderfilms die door de kleinsten de familie weer succesvol maken. Ook de traditie van het oude werkzame pioniersgeslacht wordt weer levend en le vendiger, de rechtvaardigheid wordt in den G-manpolitieheld verpersoonlijkt, sympa thieker dan den gangster, de vaderlandslief de soms hysterisch offervol, enz. enz. De Amerikaansche film wil hooger op, er is geen twijfel. Jammer maar alleen, dat hij nog niet heeft eraan gedacht tot het hoogste te gaan, tot God. Want God blijft merk waardig afwezig, en zonder Hem blijft ook de Amerikaansche deugd uiterst verward. Over de Duitsche en Engelsche film is hier niet veel te zeggen daar deze blijk baar bijna uitsluitend in het vermaaks- genre is gebleven. Maar Frankrijk is bijzonder het vernoe men waard, hoezeer het ook door zyn Joodsche vaudevilles slechte faam heeft gekregen. Wij mogen niet vergeten dat Frankrijk tusschen de houdende avontu riers in, ook enkele groote. intelligente kunstenaars kent die veel dieper dan de Amerikanen heel wat problemen der ziel hebben gesteld. Clair is wél steeds in het satirische blij ven steken, maar Feyder integendeel is ver boven hem uitgegroeid met zijn Grand Jeu en Pension Minosas, meesterwerken in de ontleding van de treurigheid der zonde. Jean Renoir is ook bijzonde rgroot in zijn Bovary, zijn Bouder, treuriger nog in ho- peloozer zonde. Duvivier gaf enkele sterke positief katholieke Werken: Chapdelaine en Golgotha, maar blijft toch liefst in het realistisch, goddeloos-leege genre: Paque- bot Tenacity, La Bandera. Allegret einde lijk die zich nog geen jaar geleden ver meide in het schoone jongen mensohendie- ren van Lac aux dames die enkel impul sen en zinnelijkheid kennen en zelfs geen gedachten, komt met Les beaux jours tot pijnlijke zielsproblemen. En de slot scène van die laatste film is misschien een defiintief moment in de Fransche filmge schiedenis. De edele student is stervend, en nu komt de explicite vraag der eeuwig heid. Tragisch zooals geen enkel liefdes verdriet het zijn kan, is het hopelooze ant woord: „Je ne crois en rien". En dat is zonder twijfel de vraag die nu in de volwassen jaren der filmkunst steeds opnieuw naar antwoord zal hunkeren. De film heeft God niet verloochend zooals de litteratuur en schilderkunst die hun kris- telijke traditie breken. De film heeft God nooit gekend, heeft zijn boodschap nooit vernomen, heeft de werkelijkheid van God in het leven nooit ondervonden. Van daar uit komen alle ellenden en dat is de Bood schap van Nieuwjaar aan de nieuwe ka tholieke geslachten: blijf niet buiten de film als uw vaderen, maar neem uw plaats in deze nieuwste wereld, breng er uw ge en uw hoop en uw liefde levend mede, en leer het celluloid nu stem en vorm te geven aan dei allesomvattende liefde, die den zin geeft aan het leven. De voorzitter deelde mede, dat de afdee- ling dit jaar haar 20-jarig bestaan zou vie ren. Voorgesteld werd om 10 cent in de maand te geven voor de feestviering. Door de leden werd dit voorstel goedgekeurd. Er werd tevens een feestcommissie benoemd, bestaande uit de heeren Th. Klink, Th. Zandbergen en Jac. Zandbergen. Hierna sluiting. „Hulp in Nood" bracht op f 3.35. ZOETERWOUDE. Geboren: Maria Antonetta, dochter van H. J. van der Post en van E. J. 'P. Mooijman Willy, zoon van P. W. van Burik en van K. van Veen Johanna Elisabeth Maria, dochter van C. W. Jan maat en P. G. van der Eist Hermanus Cornelis, zoon van Ch. Verra, dochter van J. de Jong Petrus, zoon van P. van Bem- melen en A. M. Wesselman Johannes Adrianus, zoon van J. Olyerhoek en van P. G. Ernst Cornelia Catharina dochter van P. Overdevest en J. M. Warmerdam Arnoldus Pieter, zoon van C. van der Velde en B. W. Karstens Driekus zoon van A. den Hollander en van J. Rietveld. Overleden: W. Zwetsloot wed. G. van der Horst A. P. M. Bensdorp oud 2 jaar H. C. van Noort oud 40 jaar. Vertrokken: J. E. Starrenburg naar Leiden F. Verhoog naar Leiden M. van Ommering en gezin naar Leiden Th. D. Boot naar Noordwijk J. F. van der Poel naar Stompwijk W. J. Engelhard en gezin naar Leiden Ph. A. Kuijenhoven naar Leiden M. A. Kok naar Leimuiden J. Voordouw naar Lei derdorp. Gevestigd: Th. Frank en gezin van Amsterdam E. C. Schoonderwoerd van Alkemade P. C. van der Hoorn van Ter Aar A. Parmentier en gezin van Leiden C. M. de Jong uit Bovenkarspel E. Horstman van Koudekerk M. Meijer van Noordwijk J. J. Goedegeburen van Steenbergen J. M. van den Akker van Leiden C. J. de Vogel en gezin van Al phen aan den Rijn A. Rijnsburger van Noordwijk W. H. van der Ploeg van Ewijk M. Brouwer van Bloemendaal C. van de Wex'ken van Nijmegen J. H. J. Welp van Stompwijk.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7