VRIJDAG 17 JANUARI 1936 i/Ê LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? SNEEUW EN REGEN. DE BILT SEINT: Meest matige, tijdelijke wellicht krach tige wind uit Noordelijke richtingen, hall tot zwaarbewolkt ol betrokken, sneeuw en regenbuien, temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Hoogste barometerst.: 759.6 te Reval. Laagste barometerst.: 737.5 te Parijs. De depressie, die gisterenmorgen over de Golf van Biscaje lag werd dieper en beweegt zich naar het vasteland. Aan haar Oostzijde is de temperatuur sterk geste gen, aan haar Westzijde brengen Noorde lijke winden arctische luonimassas aan, die in Breagne en Normandië reeds afkoe ling veroorzaakten, met in het geheele No^-d-Wester. van Frankrijk zeer zware regens. Ook in het Westen van ons land v:-d bij het omgaan van wind naar Noord, veel neerslag Terwijl het zuidelijk mini mum zich steeds verder o/er het continent uitbreidde, werd ook het minimum over de Noorsche zee weer dieper en daalden de barometers in Schotland en het Noor den van Ierland. Het gebied van hoogen luchtdruk ten Westen van Ierland hand haaft zich, dat in het Oosten heeft zich geheel naar Oost-Europa teruggetrokken. De zware dooi drong door tot in West- Duitschland. In de bergen komt foehn tot ontwikkeling. In Zweden blijft de vorst streng. De hooge temperatuur op het con tinent zal poedig weer worden terugge dreven door de koude polaire luchtmassa's, waarbij de toestand van temperatuur om het vriespunt met lichte vorst des nachts terugkeeren zal. LUCHTTEMPERATUUR. 1.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 4.46 uur tot Zaterdagmorgen 7.33 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 18 Jan. voorm. 8.48 en nam. 9.27 uur. Stormwaarschuwingsdienst Geseind van De Bilt hedenmorgen te 8.05 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede." DE NIEUWE ST. PETRUSKERK De werkzaamheden aan de kerk zijn nu zóó ver gevorderd, dat de aannemers het inwendige van het gebouw gaarne ter be zichtiging willen stellen voor het publiek. Lang hebben de menschen hun begrijpe lijke nieuwsgierigheid moeten bedwingen, maar eerder kon het niet worden toege staan, zonder schade toe te brengen aan het werk. Van iederen bezoeker zal echter een dubbeltje gevraagd worden, wat zonder twijfel gaarne door allen zal gegeven wor den, daar dit geld dienen zal voor het torenuurwerk, waarvan de cijfers en de wijzers dank zij uw vrijgevigheid! reeds konden worden aangebracht. De kerk zal worden opengesteld: Zater dag 18 Januari van 24 uur en Zondag 19 Januari van 123 uur. TH. M. BEUKERS, Pastoor. R. K. KLUBO ESPERANTISTA. Genoemde club hield Woensdag haar gewone jaarlijksche ledenvergadering, welke door den voorzitter geopend werd, die in het kort het afgeloopen jaar her dacht en de gebruikelijke wenschen voor het nieuwe jaar uitsprak. Hierna voorlezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd, gevolgd door een in alle opzichten keurig jaarver slag, waarin o.a. werd herinnerd aan de toetreding van onze geest. adv. Pater v. d. Eynden, de beide streekdagen in Wormer- veer en Rotterdam, propaganda-avonden, ons jaarfeest en de competitie. Daarna was de penningmeester aan het woord, welke becijferde dat dit jaar sloot met een batig saldo van f 40.00. Wegens periodiek aftreden van voorz. en penning meester kwam nu bestuursverkiezing aan de orde. Met algemeene stemmen werden de heeren v. d. Meijden en v. d. Weijden als voorz. en penningm. herkozen, terwijl in de vacature van bibliothecaresse Fino Falke werd benoemd. Vervolgens werden eenige huishoude lijke puntjes behandeld o.a. de viering 10- jarig bestaan, wedstrijden enz. terwijl te- vms werd vastgesteld, dat onze conversa tie-avond in het vervolg steeds op Woens dag gehouden zal worden. Na de rond vraag, waarin de leden blijk gaven van medeleven in het belang der club, sloot de voorz. op een vergevorderd uur deze gezellige vergadering met den chr. groet. R.K. VROUWENBOND. Jan Nieuwenhuys over „Religieuze Kunst in het huisgezin. Gisteravond vergaderde de R.K. Vrou wenbond in de kleine zaal van de Stadsge hoorzaal. Om circa kwart over 8 werd de vergade ring, welke goed was bezocht, geopend door mevr. J. Manders-Vermeulen, die de aanwe zigen verwelkomde en allen een Zalig Nieuwjaar toewenschte, vrede en gezond heid. Tevens dankte de presidente allen voor de ontvangen Nieuwjaarswenschen. Na opening met den Christelijken groet werd vervolgens het bondslied gezongen. Hierna las de secretaresse, mej. S. van Deene, de notulen der vorige vergadering, welke on der dank onveranderd werden goedge keurd. Voor de notulen der dioc. vergade ring verwees de presidente naar de rubriek in „De Leidsche Courant". Volgt verkiezing. Aftredend is mevr. Witte-Hessels, welke niet herkiesbaar is. In haar plaats wordt gekozen mevr. Leesberg- Munting. De presidente spreekt een harte lijk woord van afscheid tot mevr. Witte, die 10 jaar lang als penningmeesteresse de ver- eeniging met raad en daad heeft bijge staan. De Presidente was ervan overtuigd, dat zij haar krachten aan den Bond zou blij ven geven en bood haar als geschenk der vereeniging tot aandenken een prachtige schemerlamp aan. De aftredende bestuurs leden, mevr. Simonis en mej. van Es wer den herkozen. Hierna las de secretaresse, mej. van Deene, het jaarverslag waaruit bleek, dat wegens de tijdsomstandigheden het leden tal iets was gedaald. Vervolgens bracht mevr. Witte het financieel verslag uit, dat een batig saldo van ruim f 286 te zien gaf. Vervolgens bracht mej. A. van Deene ver slag uit van „Het wachtuur bij het H. Sa crament", mevr. van Kampenhout over „De Hulp in de huishouding en de baby", mevr. B. van Oerle-Spierenburg van de Missie- naaivereeniging „St. Franciscus Xaverius", mevr. Manders (door bestuursvacatures) van het Retraitefonds, mej. E. Aalders van „Sancta Veronica", mej. van Es van de Rubriek in de „Leidsche Courant" en mevr. Kluytmans van de Leesportefeuille, waarna de Presidente een overzicht gaf van den stand van het Eigen gebouw-fonds. Hierna sprak de presidente een dankwoord tot de bestuursleden der vereeniging en onderaf - deelingen voor hun arbeid, welke uit de voorgelezen jaarverslagen is gebleken. Ook aan de presidente werd door mej. A. van Deene dank gebracht voor haar stuwenden arbeid. Inmiddels waren de geest. adv. Prof. A. Cleophas en de heer Jan Nieuwenhuis ter vergadering gekomen, die door de presidente werden verwelkomd. Na de pauze was het woord aan den heer Jan Nieuwenhuis, redacteur van „De Maas bode", die zou spreken over: „Religieuze kunst in het huisgezin". Spr. wil een theoretische uiteenzetting geven van zijn onderwerp en daaraan eeni ge practische wenken toevoegen. De reli gieuze kunst in het huisgezin is een pro bleem, want de ontwikkeling daarvan moet worden gestimuleerd. Een peviode van op lossing van dit probleem was er tot het be gin der 19e eeuw, toen er eenheid en een stemmigheid was in de heerschende stijl. De kunst werd beschermd en er was geen sprake van een probleem 800 jaren lang, toen verschillende kunstuitingen van Ro- maansch, Gothiek, Renaissance en Barok elkander opvolgden. Eerst bij de Fransche revolutie werd het weer een probleem. De Christenen voor dit bloeitijdperk kenden dit probleem ook niet, omdat de Christelijke kunst toen grootendeels ont leend aan het Oosten of primitief was. Voor ons is het gemis van een religieuze kunst droevig. Hoe is het mogelijk, dat, ter wijl de Christ, godsdienst zoo stabiel is, de christ. kunst verschijnen en verdwijnen kan? Het eene behoort niet natuurnoodza kelijk bij het ander. De natuurlijke groei van de christelijke kunst vereischt een goe de bodem, een goede behandeling en goede omstandigheden. De horden der Fransche revolutie nu hebben voor zeer langen tijd den grond onvruchtbaar gemaakt, terwijl de opkomst der industrie, de machinale massaproductie als een onkruid de religieu ze kunst overwoekerde, terwijl de speciale kerkelijke kunst nog weerstand kon bieden. Wij zien nu slechts pogingen om tot een herleving te komen. Om te komen tot een bepaling van dit probleem gaat spr. terug tot de contra-re formatie in de 16e eeuw. Op het concilie van Trente bepaalden de H. Vader, dat de religieuze kunst beschermd moest worden als van groote waarde voor het godsdienstig leven. Zoo overheersche ook in het gezin het nut der religieuze kunst als geschikt voor beïnvloeding van het godsdienstig leven. Maar het religieuse kunstwerk is nog iets meer, het is uitdrukking van een gesteltenis, het is naar zijn aard zinnebeeld. Het wendt zich dus niet alleen naar de geloovigen toe, maar het is ook een eerbetoon aan God of aan de heiligen, en er moet dus schoonheid en waardigheid in liggen. En juist op reli gieus gebied is die waardebepaling geheel verloren gegaan. Er wordt nog slechts ge vraagd, hoe het onze gevoelens en gedach ten kan bevredigen. Als eerbetoon moet het beste materiaal en de beste uitdrukking worden nagestreefd, dat is een eisch van wellevendheid. Een geschenk moet iets waardevols zijn. In onze samenleving is de toestand aldus, dat de religieuze kunst in het huisgezin is vernietigd en van den grond af moet wor den hersteld. Dit is voor spr. de uitgang voor eenige practische wenken. Het aller voornaamste, aldus spr., is het wandkruis in de huiskamer, het liefst een wandkruis, waarvan maar één exemplaar bestaat. Maar, vraagt spr., is dit geen onbereikbaar ideaal? Zouden zulke eischen te groot zijn en daardoor de religieuze kunst verloren zijn gegaan, dan zou men toch nog een oase van religieuze kunst moeten vinden in de kringen der beter gesitueerden. Maar zulk een oase vindt men daar niet. Zelfs vindt men daar wel zeer voorname profane kunst, maar religieuze kunst niet, alleen maar bazar-artikelen. Het besef van religieuze kunst is dus verloren gegaan. Zoo is het dikwijls in de woning van jonggehuwden, in groote gebouwen. Alles wordt aan de meest moderne inrichting ten koste gelegd, maar vraag niet wat er besteed wordt aan religieuze kunst. Spr. geeft hiervan frap pante enbeschamende voorbeelden. Spr. komt tot de conclusie, dat de hooge kostprijs van zulk een kunst als spr. voor staat, geen verklaring geeft van het totale verval der religieuze kunst in het huisge zin. Spr. noemt dan eenige middelen om dit ideaal te bereiken b.v. een corpus schilderen op hout. Spr. vraagt daarbij slechts goed materiaal, koper, brons, een edele hout soort. Is er weinig geld, dan beveelt spr. aan een kruisbeeld zonder corpus, maar dan in goede verhoudingen, gemaakt b.v. van een edele houtsoort. De leidende standen moeten hierin voorgaan, dan zal het volk zeker volgein. Het kruisbeeld heeft echter wel iets van zijn domineerende positie in geboet en is van zijn eereplaats wat ver drongen door de devotie van het H. Hart, welke devotie spr. van harte aanbeveelt. Spr. constateert echter, dat de plastische uitbeelding der H. Hartbeelden steeds is gezocht in de beeldhouwkunst. En dat was fundamenteel fout. Het hart, dat buiten op het kleed wordt uitgebeeld, is niet te aan vaarden, het is een product uit een verval- tijdperk der religieuse kunst. Volgens spr. is hier geen oplossing mogelijk, tenminste geen oplossing door den beeldhouwer. Al leen de grafische kunst kan een oplossing geven, en is een olieverfschilderij te duur, dan zou een ets zeer zijn aan te bevelen. De voorstelling van vlammen, van vuur, van een stralenkring behoort niet tot de taak van den beeldhouwer, dit ligt buiten zijn kunst, terwijl dit wel kan geschieden door schilders en eteers. Voor één behoorlijk kruisbeeld in de huis kamer mag een offer worden gevraagd, maar dit mag niet worden geëischt voor al de heiligen, die men in zijn woning wil plaatsen. Hier moet gezocht worden naar een behoorlijk en een behoorlijke vormge ving. Spr. beveelt den strijd aan tegen het gips als een onwaardig materiaal en niet geschikt voor vormgeving, het heeft geen artistieke mogelijkheden. Spr. ziet de oplos sing alleen in het aradewerk, zoodat do keramische industrie zich daarmee zal moe ten bemoeien. Aardewerk is mooi materieel, het is de aarde zelf in vuur gehard. Spr. be handelt voorts nog de mogelijke oplossing der ikonen, zooals in het Oosten gebruike lijk, waarbij spr. echter de massa-producten der drukkers eveneens verwerpt. De op lossing'ziet spr. in een goed begrip der gra fische kunst, daar een oorspronkelijke litho nauwelijks duurder is dan het massapro duct. Spr. vraagt tenslotte invloed uit te oefe nen ieder waar hij kan ter herleving der religieuze kunst in het huisgezin en uit te zien naar echte kunst, goed materiaal en een edele bewerking. Mevr. Manders bracht den heer Nieu wenhuis een hartelijk woord van dank voor diens interessante uiteenzetting. Tot leden der kascommissie werden nog benoemd mevr. van Oerle-Spierenburg en mej. Aal ders. Gesproken werd nog over een excur sie naar de Blue-band fabrieken, waarna de vergadering met den Chr. groet werd ge sloten. R. K. COMMISSIE VOOR WERKLOOZENZORG. Bij den heer G. Bergers, Doezastraat, penningmeester van de R. K. Commissie voor Werkloozenzorg, zijn de volgende be dragen binnengekomen. Voor al deze ingekomen giften brengt de Commissie hartelijk dank. R. K. Transportarbeiders f 3.52 Roomsch Leiden 38.27 Collecte ontbijt St. Jos. Gezellen 13.60 R. K. Grafische Bond20.00 7.80 R. K. Metaalbew. Bond20.68 Propaganda-avond den Burcht Christelijke gezinsgebruiken 17.35 Onder de letter M10.00 B6.00 B1.50 L5.00 n D6.00 V50.00 R10.00 B25.00 B10.00 B10.00 T10.00 Tevens een mooie collectie kleedingstuk- ken van de Missie-Naaivereeniging „St. Franciscus Xaverius". DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgen de personen als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 4, Be hangers 38, Betonwerkers 75, Betonvlech- ters 45, Fundeeringwerkers 1, Glazenma kers 4, Glazenwasschers 11, Granietwer kers 16, Grondwerkers 110, Heiers 3, Met selaars 168, Opperlieden 132, Schilders 253 Sloopers 7, Steenbikkers 2, Steenhouwers 5, Straatmakers 4, Hulp-Straatmakers 14, Stucadoors, witters 74, Timmerlieden 302, Uitvoerders 9, Voegers 25, Ongeschoolde Bouwvakarbeiders 10. Totaal 1314. Fabrieksarbeiders: Bleekers 14, Lompen- sorteerders 21, Vellenblooters 5, Zeepfa- brieksarb. 5, ongesch. Fabr.arb. 81. Totaal 250. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 109, Reizigers Colp. 39, Winkelbedienden 38, Incasseerders 11, Musici 8, Onderwijzers 11, VAN ONZE ADVERTEERDERS. RADION-SENSATIE! Wanneer wij eens opletten, waar onze huisvrouwen thans met elkaar over pra ten, bemerken wij, dat het bijna overal gaat om de nieuwe, groote Radion-sensatie! Men komt er eenvoudig niet over uitge praat. Het is dan ook een gebeurtenis, die ten volle de aandacht van iedere huisvrouw verdient. Want elk pak Radion heeft thans nog een extra waarde gekregen! Hoe men hiervan profiteeren kan? Wel, de Radion-verbruikstere knippen eenvoudig het stukje van de voorzijde der pakjes af, waar „Wascht alleen" op staat, zenden ze op naar de Lever's Zeep Maat schappij N.V. te Vlaardingen en ontvangen dan voor 4 van deze stukjes een keurige kop en schotel en voor 3 van zulke uit knipsels een bijpassend bordje, zoodat een verbruikster van 7 pakjes een mooi de- jeuneetje ontvangt, geheel compleet en..., gratis. Wanneer men nu weet, dat de gewone Ra dion-geschenkenbons geldig blijven voor alle artikelen uit de bekende cadeaulijst en men bedenkt eens even welk een bijzon dere reputatie Radion bij alle Nederland- sche huisvrouwen geniet, dan kunt u de Radion-sensatie, die iedere huisvrouw op het oogenbliik beheerscht, zeker wel begrij pen! En wij, die de lezeressen van ons blad gaarne een goede wenk geven, raden haar dan ook allen aan: Profiteer van dit welko me extra'tje, zoolang de gelegenheid nog over staat en wacht niet tot het te laat is! Overheidspersoneel 12, Verplegers 2. To taal 230. Hotel-Café-personeel: Huispersoneel 15, kellners 48, koks 12. Totaal 75. Houtbewerkers: Beddenmakers 1, Hout bewerkers 88, Kistenmakers 8, Kuipers 9, Lijstenmakers 4, Mandenmakers 2, Meu belmakers 27, Meubelstoffeerders 20, Poli- toerders 2, Ongesch. Arbeiders 30. Totaal 191. Kleermakers: Kleermakers 77, Kappers 5, Schoenmakers 7. Totaal 89. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 45, land arbeiders 28, Tuinlieden 29, Warmoeziers 12, Ongesch. Landarb. 9. Totaal 123. Metaalbewerkers: Bankwerkers 126, Blikbewerkers 27, Burgersmeden 42, Cras- seurs 1, Electriciens 57,Gasfitters 12, Ge reedschapmakers 2, Instrumentmakers 7, Isoleerders 4, Ktrnmakers 1, Kettingsme den 32, Klinkers 16, Koperslagers 4, Lab. Bedienden 1, Lasschers 10, Loodgieters 53, Machinisten 26, Metaalboorders 7, Metaal- draaiers 15, Metaalschavers 2, Metaalslij pers 5, Monteurs 25, Pianostemmers 1, Po lijsters 1, Ponsers 6, Rijtuigschilders 1, Rij wielherstellers 14, Scheepstimmerl. 11, Sokers 24, Tegenhouders 18, Verw. Mon teurs 19, Voorslaanders 8, Voorwarmers 4, Vulcaniseurs 1, Vuurwtrkers 12, Wagen makers 6, IJzerwerkers 56, Zandvormers 5, Zilversmeden 2, Ongesch. Arbeiders 42. Totaal 706. Sigarenmakers: Sigarenmakers 11, Sig Sorteerders 3, Strippers 1. Totaal 15. Technici, Opzichters: Bedrijfslijders 7, Technikers 9, Teekenaars 12, Werkmees ters 17. Totaal 45. Textielarbeiders: Hekelaars 6, Katoen drukkers 28, Kluwers c. a. 10, Luikers 12, Plaatsnijders e. a. 23, Schrobbelaars 3, Spinners 39, Spoelers 3, Sterkers 3, Strij kers 14, Wevers 114, Wolbewerkers 37, Ongesch. Textielarb. 60. Totaal 352. Transportarbeiders: Chauffeurs 126, Em- balleurs 4, Exp. knechten 21, Koetsiers 14, Loopknechten 49, Magazijnkn. 64, Schip pers 101, Spoor- en Trampers. 16, Wakers 3, Transportarbeiders 65, Losse Arbeiders 481. Totaal 944. Typografen: Boekbinders 33, Boekdruk kers 16, Fotografen 2, Hulp-Vakarb. 3, Letterzetters 27, Steendrukkers 2. Totaal 83 Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 90, Mo lenaars 1, Ovenisten 4, Slagers 63, Suiker werkers 26, Wijnkoopersknechten 7, Zout- zieders 3. Zuivelbereiders 3. Ongesch. Voed. Arb. 43. Totaal 240. Vrouwen: Appreteuses 2, Borduursters 1 Naaisters 20, Maasters 1, Winkeljuffrou wen 24, Kantoorpersoneel 34, Leerl. Kap sters 1, Apothekersass. 1, Meesters in de Rechten 1, Onderwijzeressen 6, Boekbind- sters 1, Kinderverzorgsters 3, Serveersters 2, Verpleegsters 12, Huisel. Diensten 172, Fabr. Arb. 62. Totaal 344. Steenfabrieksarbeiders 124. Alg. Totaal 5001. 17 Jan. 1935 4566, 18 Jan. 1934 3645 personen. Kindermatinée op de kermis „Oud-Leiden" Op de kermis „Oud Leiden", welke, zoo als bekend, deze dagen in het Antonius- clubhuis in de Hazewindsteeg wordt ge houden, zal Zaterdagmiddag om 2 uur een kindermatinée worden gegeven, waarbij de bekende „Oom Bart" de kinderen met poppenkast en goochelen zal amuseeren. De entreeprijs bedraagt slechts 10 cent. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschr.: 6713. L. Zirkzee, Leiden, Anna Paulownastraat 32, metsel bedrijf. E.: L. Zirkzee, Leiden. 6712. C. P. W. Schinck, Leiden, Hooge- woerd 16, muziekinstrumenten. E.: C. P. W. Schinck, Leiden. 6741. Leidsche Parapluie Fabriek (B.P.) Leiden, Kraaierstraat 11. Venn.: M. M. Mahler, Den Haag en M. C. Dusschoten, Den Haag. 6714. Firma G. O. W. A. (Gotthilf Wach- se), Leiden, Jan van Goyenkade 20b, fa briek van was- en poetsartikelen. Venn.: M. Gotthilf en H. Neumann, Leiden. In Den Haag slaagde voor het Mercurius- examen Engelsche Handelscorrespondentie mej. C. S. Smit alhier, leerlinge van mej. Nell Kagie. AGENDA LEIDEN. Vrijdag, Plechtige Bijeenkomst „St. Lam- bertus", R.K. Weeshuis St. Jacobs- gracht, 8 uur. Zondag, Zilveren feest R.K. Textielbond „St. Lambertus", 8.30 uur Gezon gen H. Mis, waarna gemeenschap- pelijk ontbijt: van 12.30 uur re ceptie in het Bondsgebouw; 8 uur 's avonds feestavond in „Zomerlust'» Dinsdag, Maatschappij voor Toonkunst, tweede gewoon concert, Leidsche Schouwburg, 8.15 uur. Donderdag. „Geloof en Wetenschap". Le zing met lichtbeelden over „Leo nardo da Vinei" door Prof. Huib Luns, „Vergulden Turk", te 8.15 u. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Jan a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 274. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Geneeskunde de heer L. Loopuyt, Bussum; artsexamen eerste gedeelte: L. J. Vree- ling, Den Haag. Bevorderd tot arts: E. S. Njio, Leiden; H. G. van Everdingen, Buren; J. van Leeu wen, Leiden; A. S. de Wit, Den Haag; R. A. M. Engelbrecht, Leiden. VOOR ONZE MEISJES. Je hoort er tegenwoordig, hoe immer hoe meer van, dat de menschen op retraite gaan, In veel parochie's zit de gang er goed in. Ook bij de meisjes. Veel meisjes-vereenigin- gen en Meisjes-Congregaties bezitten bloeiende retraite-clubs met pittige propa gandisten. Niettegenstaande den slechten tijd is in veel retraitehuizen, die ons bekend zijn het retraitewerk gegroeid, het getal der retraitanten gestegen. Een teeken, dat men voelt, dat men de retraite juist in de zen tijd hard noodig heeft. Zou het ook niet iets voor u zijn? U kunt het minstens eens probeeren. Voor velen is de eerste retraite een openbaring ge weest. Stapt eens heen over die ouderwet- sche praatjes, dat men er den heelen dag moet bidden, enz. enzU zult ondervin den, dat de gemeende vooroordeelen geen reden van hestaan hebben. Op het einde van deze maand, n.l. van 2831 Januari heeft het retraitenhuis van Noord wij kerhout een retraite voor Meisjes uitgeschreven. Geeft u aanstonds op. De Abessijnsche nederlaag in het Zuiden, VIERDUIZEND DOODEN Het 99ste Italiaansche legerbericht ROME, 17 Januari (A.N.P.) Het 99ste Italiaansche legerbericht luidt als volgt: Maarschalk Badoglo seint: De veldslag van Ganale Doria, die 12 Ja nuari is begonen door generaal Graziani, is geëindigd met een volledige overwinning van onze troepen. De vijand is overal ver slagen en op de vlucht gedreven. De laat ste tegenstand van de achterhoede van de Abessynen is overwonnen en de troepen van Ras Desta trekken in wanorde langs de karavanenwegen naar het Noordwesten. Van de basis van uitgang af gerekend zijn wij 120 K.M. opgerukt. De achtervol ging van den vijand wordt voortgezet en de Abessynen bieden- geen hevigen tegen stand meer. De uitstekende samenwerking tusschen infanterie, tank-afdeelingen, ar tillerie en luchtvaart was een reden van ernstige verliezen voor den vijand. Tot gisteravond telde men 4000 dooden. In de eerste dagen van de actie had men reeds vele krijgsgevangenen gemaakt. Een aan zienlijke hoeveelheid geweren, mitrailleurs en enkele kanonnen zijn buit gemaakt. Onze verliezen aan blanke troepen zijn uitermate gering. De waarde van onze ko loniale en inlandsche troepen en Somali- doebats is boven alle lof verheven. Aan het Eritrea-front heeft de luchtenmacht een detachement van den vijand gebom bardeerd bij Amba Aradan en Quoram in Tembien. De gendarmerie van Diredawa ontving drie maanden geen soldij ASMARA, 17 Januari. Stefani be richt, dat de gendarmerie van Diredawa in drie maanden geen soldij meer heeft ontvangen en derhalve onrustig wordt. De Belgische commandant heeft den Negus te legrafisch gewaarschuwd en verklaard, dat hij met voor de gevolgen kan instaan. Hij verzocht den Negus onmiddellijk geld te zenden om het achterstallige loon te be talen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2