STADS NIEUWS 27ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VRIJDAG 17 JANUARI 1936 3)e £cidóehe6oti/&Mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Vooi Leiden 19 cent per week S 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week S 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllusti eerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT i Gewone Advertentiën SO cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Naar Amsterdam Wat wil de R.-K. Staatspartij in dezen tijd? Waarom zal ik lid zijn, lid blijven of lid worden van de R.-K. Staatspartij? Waarom zal ik bij verkiezingen mijn stem uitbrengen op de R.-K. Staatspartij? Het antwoord op deze vragen zal gege ven worden door een viertal sprekers op den as. LANDDAG DER R.-K. STAATS PARTIJ te AMSTERDAM. Deze landdag wordt gehouden ZÓNDAG 2 FEBRUARI in de Apollo-hal, te 3 uur. Een deelnemers-kaart kost slechts 25 cent. Aan deze kaart is een strook, op vertoon waarvan men aan het station van vertrek AANZIENLIJKE REDUCTIE krijgt op de reiskosten. Voor een dagretour betalen de landdag-deelnemers slechts den prijs van een enkele reis. De kaarten moeten echter besteld zijn VóóR 21 l ?ciL"lUARI, dus voor Dinsdag a.s. Bestelt dus ONMIDDELLIJK ter voorko ming van teleurstelling. De deelnemers-kaarten zijn verkrijgbaar aan het secretariaat der R.-K. Staatspartij, na toezending van 25 cents voor porto en administratie (Mauritskade 25, Den Haag, Postrekening No. 692). Wij willen het den deelnemers echter ge makkelijker maken. Men kan ook aan ons bestuurslid den heer H. Lombert, Stationsweg 8a, Leiden, een kwartje toe zenden. Deze zorgt dan voor bestelling en u krijgt een deelnemerskaart toegezonden. Maar nogmaals: BESTELT SPOEDIG. Op den Landdag zijn allen welkom. Maar zij, die zich kunnen beschouwen als behoo- rend tot de kern der R.-K. Staatspartij, mo gen er zeker niet ontbreken. De landdag zal, hoewel er vier sprekers zijn, een vlot verloop hebben, zoodat de heen- en terugreis niet gehaast behoeft te schieden. De vergadering wordt om half zes geslo ten. Op den Landdag zal het woord worden gevoerd door: Mr. C. J. M. F. Goseling, voorzitter der R.-K. Staatspartij, die een openingswoord zal spreken, getiteld: „Van onze taak be wust". Daarna zal jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouok, Minister van Staat en oud-voorzitter van de R.-K. Staatspartij een redevoering uitspreken, getiteld „Vader landsliefde". Mgr. dr. H. A. Poels, hoofd aalmoezenier van den arbeid, zal spreken over: „Katholieke actie en politieke een heid" en mr. M. P. L. Steenberghe, oud minister van. Economische Zaken zal daar na een rede houden ever: „Arbeid voor ons Volk". De partijvoorzitter, mr. Goseling zal een samenvattende slotrede houden onder den titel: „Ons Werk". De Landdag vangt aan precies om 15 uur en hij zal circa 17.30 uur worden geslo ten. Met het oog op de groote belangstel ling, zich uitende in aanvragen om plaats- kaarten uit alle deelen des lands, moet de termijn van inschrijving van deelnemers op 21 Januari as. worden gesloten. Wij zijn er zeker van, dat de betoogen dezer kundige sprekers en voortreffelijke redenaars, hoewel kort, niet alleen bij ve len geestdrift zullen opwekken of verhoo- gen, maar ook en vooral meerdere kennis 'tullen schenken. HET BESTUUR VAN DE AFD. LEIDEN DER R.-K. STAATS PARTIJ. DE VLIEGRAMP IN COLUMBIA. BOGOTA, 17 Jan. (A.N.P.) Het is ge bleken, dat bij de vliegramp tusschen Puerto Boy en Tres Esquinas de Duitsche kapitein-ter-zee Robert Staake, die in dienst is van het Columbiaansche ministe rie van marine, en de Engelsche kapitein ter-zee Charles Adams ernstig gewond zijn. Volgens de officieele mededeelingen zijn tien menschen bij het ongeluk om het leven gekomen; vijf inzittenden zijn ern stig, drie licht gewond, terwijl een der in zittenden ongedeerd is gebleven. Deze laat ste, sergeant Pardo, volbracht na het on geluk een zeer moeilijken tocht door het dichte woud. Na dertig uur bereikte hij den oever van de Micaya. waar hij er in „Apostolaat der hereeniging" KLEINE WAPENEN GROOTE OVERWINNINGEN. Dezer dagen lazen wij in de katholieke bladen, dat 29 Hoofden der z.g. Episcopale Kerk van Amerika in beginsel besloten, den terugweg naar Rome te aanvaarden. In het afgeloopen jaar zijn er door den onlangs bekeerden Aartsbisschop van Britsch-Indië, Z. H. Exc. Mgr. Ivanious, niet minder dan 10.000 afgescheidenen tot de eenheid der Kerk teruggebracht. En in de laatste tien jaren konden er in Wolhynië 40 nieuwe parochies worden op gericht, alle van pas bekeerde schismatie- ken. Inderdaad: God is met het werk van het „Apostolaat der Hereeniging". Dit moet te meer en te dankbaarder worden betuigd, omdat de wapenen zoo klein en zoo onbe duidend zijn. In volle overtuiging geldt hier de leus: „Onze hulp is in den naam des Heeren". Daar wij echter van onzen kant moeten doen wat we kunnen, om die hulp des Heeren over ons af te trekken, mogen wij onze wapenen, hoe nietig ook in zich, niet versmaden. En nu komt zich as. Zondag 19 Januari, den Zondag in de Bidweek, zulk een nietig wapen in onze welwillendheid aanbevelen. Ongeveer alle Pastoors hebben, in aanslui ting met geheel ons Hoogwaardig Episco paat, toegestaan, dat er vóór de kerk speld jes voor het hereenigingswerk zullen wor den aangeboden. Wat een nietig, Wat een armzalig middel! Laten wij het echter, niet versmaden. Het gaat om een groot en heerlijk doel; het gaat om het behoud en de terugkeer van geheel de Oostersche Kerk, om de redding van 160 millioen zielen. U koopt toch ook een speldje!! 't Is een kleinigheid, maar hoe klein de wapenen ook zijn, groot zijn de overwinningen!!! Het versche kadetje Een woord van hartelijken dank aan den Oegstgeestschen bakker, die ons vanmor gen op ons bureau vier kadetjes, twee versche en twee oudbakken toezond, met het vriendelijk verzoek, nu 'ns goed het verschil te willen proeven. De kadetjes hebben hun weg gevonden zij 't dan niet in den maag van den drie star-schrijver, zooals de toezender wensch- te, aangezien deze tot zijn spijt reeds had ontbeten! Intusschen wy weten heel goed, dat versche kadetjes lekkerder zijn, dan oud bakken. Maar wij hebben ze niet noodig om.gezond en gelukkig te leven. En wij moeten er voor passen, om ons een aange naam ding voor onzen smaak te koopen ten koste van nachtarbeid van vele menschen. Er staat in de maatschappij al meer dan genoeg op z"n kop! Maar, zoo schrijft ons de geachte Oegst- geestsche bakker, er is geen nachtar beid noodig, om 's morgens versch brood te hebben. Ja, dan wordt 't een andere zaak! Wij hebben reeds gisteren een uitvoerig stuk opgenomen, waarin hetzel- de wordt betoogd. Als dat in de practijk bij de huidige technische ontwikkeling in het bakkersbe drijf inderdaad mogelijk is, d a n wen- schen wij publiek en bakkers (die daardoor him afzet meenen te kunnen vergrooten) het versche brood aan het ontbijt van har te toe! Natuurlijk. Waarom dan niet? slaagde, de aandacht der bemanning van eenige motorbarkassen te trekken. De reddingsexpeditie, die naar de plaats i des onheils was vertrokken, wordt van avond te Puerto Boy verwacht met de ge wonden. De expeditie voerde ook kisten voor het stoffelijke overschot der slachtof fers mede, doch personen, die het oerwoud kennen, zijn van meening, dat de licha men, nadat zij sedert Dinsdag den ontbin denden invloed van het heete klimaat hebben ondergaan, niet meer vervoerd kunnen worden, zoodat zij op de plaats zelve zullen moeten worden begraven. De Gemeente-begrooting IL B. en W. deelen mede, dat zij zullen over wegen, of een commissie ad hoc in het le ven dient te worden geroepen voor de be studeering van de wenschelijkheid en nood zakelijkheid van een verordening, houden de vestigings-eischen voor nieuwe winkel bedrijven. Daarbij zou dan tevens de bij rubriek V sub c bepleitte instelling van een distributieraad onder oogen kunnen wor den gezien.' Kennisneming van den inhoud van het aangekondigde ontwerp van wet, houden de regelen betreffende het vestigen van in richtingen, waarin eenige tak van détail- handel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend, zal aan een en ander vooraf dienen te gaan, aldus B. en W. Door zeer vele leden werd het voorgeno men ontslag van een opzichter bij de Reini ging ter sprake gebracht. Men vond het on begrijpelijk, dat deze opzichter, die verle den jaar noodzakelijk werd geacht (hij werd toen in een reeds eenigen tijd be staande vacature benoemd), thans gemist kan worden, en drong aan op nadere ge gevens daarover. B. en W. antwoorden hierop, dat door twee omstandigheden juist in het afgeloo pen jaar bezuiniging bij de Reiniging is mogelijk geworden. In de eerste plaats de omstandigheid, dat met de gemeente Nieuwkoop overeenstem ming was verkregen omtrent de wijziging van de overeenkomst inzake het afvoeren van de Leidsche vuilnis naar Nieuwkoop (de Raad besloot tot-deze wijziging in zijn vergadering van 26 Augustus 1935). Deze wijziging bracht mede, dat het door den dienst storten van vuil op het gemeentelijke stortterrein aan de Zijl kan worden beëin digd. Dientengevolge werd de dagelijksche controle op de uitvoering van de daarvoor tot dusverre noodige werkzaamheden, waar mede een der opzichters bij den dienst was belast, overbodig. In de tweede plaats moest in aanmerking worden genomen, dat tengevolge van in den loop van het jaar door het Rijk genomen bezuinigingsmaatregelen, het aantal ont smettingen door den Ontsmettingsdienst sterk is teruggeloopen, waardoor tevens het noodige toezicht belangrijk is verminderd. Een overzicht van het aantal ontsmettin gen moge zulks nader toelichten. In 1930 bedroeg dit aantal 794, in 1931 679, in 1932 800, in 1933 722, in 1934 793 en in 1935 tot 1 December 411. M.a.w. de werkzaamheden van den Ontsmettingsdienst zijn tengevol ge van de maatregelen van het Rijk tot on geveer de helft teruggebracht. Daar komt nog bij, dat, vergeleken bij vroeger, het toezicht op deze werkzaamheden aanmer kelijk vergemakkelijkt is, doordat de ont smettingsinrichting is ondergebracht op het terrein van den dienst aan de Noorder straat. Een en ander komt ook duidelijk hierin uit, dat thans als ontsmetters werkzaam zijn twee vaklieden, een timmerman en een schilder, die het ontsmettingswerk naast hun gewone werk verrichten, en dat de op zichter, die op dit laatste werk het toe zicht heeft, ook de controle op den ontsmet tingsdienst uitoefent. Rekening houdende met de beide hier ge noemde omstandigheden, welk tot vermin dering van den omvang van het uit te oefe nen toezicht hadden geleid, bleek den Di recteur, dat een eenigszins gewijzigde orga nisatie mogelijk was, waarbij één opzich ter kon worden gemist. Een verordening, regelende den rechts- toes.and van het personeel op burgerrech telijke arbeidsovereenkomst in dienst der gemeente, is nagenoeg in ontwerp gereed, zoodat de behandeling daarvan in de daar bij betrokken iristanties binnen korten tijd kan worden tegemoet gezien. In Leiden zijn 240 dienstrijwielen, naar B. en W. mededeelen op een gestelde vraag. 81 voor de Politie, 92 voor de Lichtfabriek en 67 voor den dienst van Gemeentewer ken en verschillende andere diensten. Ten aanzien van het toekennen van emo lumenten moet, aldus B. en W., in deze tijden ook de meest mogelijke zuinigheid worden betracht. Niet voldoende gerecht vaardigde emolumenten dienen daarom te worden afgeschaft, terwijl, wanneer daartoe niet kan worden overgegaan, moet worden onderzocht, of niet verlaging van het emo lument kan plaats hebben. Als gevolg van een en ander is in de toelichting op de be grooting medegedeeld, dat het in het voor nemen ligt de toelagen voor de rechercheurs en de afdeeling „Bijzondere Wetten" te ver lagen van 75.tot 50.per jaar en de toelage voor rijwiel- en verkeersagenten, thans 37.50 bedragende, voor 1936 op 20.te bepalen en deze met ingang van 1 Januari 1937 te laten vervallen. Vergrooting van de zweminrichting „de Zyl" is in onderzoek. B. en W. hopen binnenkort een voorstel by den Raad te doen tot verbetering van de Rijn- en Schiekade. Ten aanzien van de verwijdering van de stoepen voor de Sociëteit „Minerva" is met het bestuur dier Sociëteit nog geen over eenstemming bereikt. Met het Rijk zijn nog loopende onderhan delingen over verbetering van de Spoor- weghavenbrug in den Haagweg. DE STILLE OMGANG. Jaarvergadering en rede pater Dïsmas v. Galen. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van den Stillen Omgang in het gebouw der St. Josephgezellenvereeniging aan het Rapen burg haar jaarvergadering. Ondanks het minder gunstige weer was de opkomst toch goed te noemen, vooral wijl ook verschil lende bestuursleden uit de omgeving aan wezig waren. Na opening der bijeenkomst met gebed door den geest, directeur pater Frigge, sprak de voorz., de heer L. C. Schrijvers, een woord van welkom, in het bijzonder tot pater Frigge en tot den redenaar van dezen avond pater v. Galen. Spr. uitte ver volgens de beste wenschen voor de leden in het nieuw begonnen jaar. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing goedgekeurd. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den heer Th. B. van Ovost, ontleenen we in de eerste plaats het welslagen van den in 1935 gehouden Stillen Omgang, welke voor de veertiende maal onder deelname van circa 2000 leden plaats vond. Het ledental bedroeg per 31 Dec. 1935 een totaal van 2396, tegen 2498 aan het eind van 1934. De leden zijn over stad en omge ving als volgt verdeeld: Leiden 614, Oegstgeest 11, Hazerswoude Dorp 69, Hazerswoude Rijndijk 69, Katwijk 82, Koudekerk 54, Leiderdorp (Hoogmare) 42, LeidschendamVeur 229, Noordwijker- hout 250, Sassenheim 156, Stompwijk 96, Voorhoiit 170, Voorschoten 79, Warmond 181, Wassenaar 191, Zoeterwoude 103. De voorzitter bracht den secretaris een hartelijk woord van dank voor zijn keurig verslag, waaraan hij den wensch toevoeg de, dat de secr. nog lange jaren eendrach tig met het bestuur moge samenwerken tot bloei van het Genootschap. Spr. herinnerde voorts nog aan de con tributie-inning, welke deze dagen begint. De voorzitter wekte allen op toch te zor gen, dat de kwitantie tevens deelnemers kaart bij eerste aanbieding voldaan wordt.- De 2e secretaris wijst er vervolgens nog eens nadrukelijk op, dat de leden e.v. adres- veranderingen moeten opgeven by het be stuur. Vorige week kwamen er van de 615 convocaties ongeveer honderd als onbestelbaar terug. Dat is niet bevorderlijk voor den goeden gang van za ken. Hierna werd door den heer J. v. Rui ten het Jubellied ter eere van het Heilig Sacrament van Mirakel gezongen, terwijl het refrein door alle aanwezigen werd medegezongen. Na een woord van dank tot den solist was het woord aan den spreker van dezen avond, den weleerw. pater Dismas van Ga len, OF.M., uit Woerden, die een tref fende rede hield over: „Wat de Stilte van den Omgang ons zegt". Spr. begon met er op te wijzen, dat de opdracht, welke hij van zijn gardiaan, pa ter Heiling, kreeg, heel prettig was. Pret tig. omdat hij reeds vóór zijn studenten jaren, den Stillen Omgang vanuit Haar lem, had meegemaakt. Daarom leefde hy hierin ten zeerste mee. In den titel van zijn onderwerp merkte spr. een tegenstelling op. Het stille voort gaan in den Mirakelnacht is zeker niet het meest pakkende van dien tocht, doch er gaat toch een zekere suggestie van uit. Die stille voortgang heeft niets van het uitdagends van een militairen marsch of een andere optocht, maar toch dwingt hij eerbied af voor die overtuiging van zoo vele duizenden. Spr. schetst den indruk, welke deze stil le Omgang moet maken op een niet-ka- tholiek, die het verhaal van het Mirakel DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADZN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Laval behaalde gisteren opnieuw een meerderheid in de Kamer (2de blad). Het eerste accoord op de Londensche vlootconferentie zonder de Japanners (2e blad). Hauptmann krijgt 30 dagen uitstel van excutie (2de blad en onder telegrammen). Ellsworth's toestel gezien (Luchtv., 2de blad). van Amsterdam door spr. nogmaals verteld had gelezen, doch het niet had geloofd. De stilte van dien Omgang hindert hem, zij sprak tot hem, evenals zij spreekt tot zoovele duizenden in den lande, die niet gelooven in het Mirakel van Amsterdam, omdat zij niet gelooven in het H. Sacra ment, maar die desondanks waardeering hebben voor de overtuiging der Katholie ken. Maar er zijn er zoovelen, die ook die waardeering voor het katholiek geloof niet kunnen of durven uiten. Spr. haalde vervolgens een getuigenis aan van prof. Brugmans uit Amsterdam, die het wonder der H. Stede documentair als vaststaand aanneemt. Zoo zou spr. voort kunnen gaan met te vragen wat die stilte van den Omgang zegt tegen den communist en den vrijdenker en zoovele anderen. Spr. wilde daarop niet nader ingaan, doch slechts wijzen op hetgeen deze Stilte ons moet zeggen. Het moet meer zijn dan 'n enkel uitgaan, het moet zijn en blijven een beevaart. De Omgang moet ons spreken van God's goed heid tegenover de menschen. Rondom het Mirakel van Amsterdam staan tal van wonderbare feiten, die het geloof in het wonder moeten bevestigen. Christus zelf heeft door wonderen zyn woorden bevestigd, daaraan kracht bijge zet en daardoor het geloof der menschen in zijn barmhartigheid versterkt. En tot degenen, die hem nog niet geloof den na de wonderen, die hij hun voor oogen gebracht had* zegt Christus den Joden, dat Hij is het brood des Hemels, daarmee duidend op de instelling van het heilig Sacrament. Dit alles zegt de stilte van den Omgang, maar zij zegt meer. Zij spreekt ook van die eenheid tusschen die duizenden, die nu telken jare den Om ging meemaken en degenen, die voor zes eeuwen het H. Sacrament in plechtige-pro cessie naar de kerk terugbrachten. Zij zijn één met een aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk en een Karei V, die in de H. Stede voor het H. Sacrament neerkniel den. De Stille Omgang moet aanvaard worden met dezelfde intenties als zoovele anderen, die dezen tocht vroeger onder zooveel moei lijker omstandigheden gemaakt hebben. Die stilte van den Omgang moet spreken tot de anderen, maar en vooral tot diegenen, die zelf den Omgang meemaken. (Applaus). De voorz. dankte pater van Galen voor zijn leerrijke rede en sprak den wensch uit, dat zijn woorden vrucht moge dragen voor de Ommegangers, maar ook voor zoo- velen in den lande, die nog steeds zoo verre staan van het Geloof in het H. Sa crament. Spr. besloot met een opwekkend woord tot de aanwezigen om den Omgang in het a.s. voorjaar te-doen zooals de spreker had aangegeven. Als zulks geschiedt zal deze rede zijn vruchten voor de leden en voor de zoekers niet missen. Na een korte rondvraag werd het lied „Aan O, o Koning der Eeuwen" gezongen, en werd de vergadering met gebed geslo ten. De afd. Leiden der R.K. Staatspartij (R.K. Kiesv.) houdt een ledenvergadering op Maandag 27 Januari. Behalve de gewone agenda-punten van de jaarvergadering staat ook op de agenda een bespreking van de gemeente-politiek in verband met de behandeline der hevrnn- ting.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1