Felle actie aan het Zuidelijk front. DONDERDAG 16 JANUARI 1936 DE LE1DSCHE COURANT 1W K.E.UE. BLAD FAÜ. 6 De Londensche Vloot conferentie. Het u-ittreden van Japan. OFFICIEELE MEDEDEELING. In de zitting van de vlootconf eren tie van gisteren heeft de Japansche delegatie of ficieel medegedeeld, dat Japan zich terug trekt uit de vlootconferent ie. De Japansche delegatie zal derhalve aan de op Donderdag vastgestelde zitting van de eerste commissie der conferentie niet meer deelnemen. De leider der Japansche delegatie, Ad miraal Nagano, zette nogmaals den Japan- schen eisch inzake de vaststelling van een maximumlimiet uiteen. Hij bepleitte voorts een beperking der globale tonnages en een drastische vermindering der aanvalswape nen zooals pantserschepen en kruisers en zeide, dat, aangezien de verschillende mo- gendheden ook behoefte hebben aan ver schillende verdedigingswapenen er een ze kere elasticiteit moest bestaan in de toe wijzing der globale tonnages. Groot Brit- tannië bijv., aldus Nagano, heeft een groo- tere vloot noodig dan iedere andere mo- - gendheid De andere gedelegeerden spraken zich met bijna volledige eenstemmigheid uit te gen een maximum-limiet. De conferentie werd vervolgens verdaagd tot Donderdagmiddag. DE INDRUK IN LONDEN. Het uittreden van de Japansche delegatie uit de vlootoonferentie. heeft, ofschoon niet onverwacht gekomen, levendige teleurstel ling in Londen gewekt. In kringen, die in nauw verband staan met de conferentie wordt de opvatting tot uiting gebracht, dat de onuitvoerbaarheid van het Japansche voorstel het beste aangetoond wordt door het eenvoudige feit, dat het onaanvaardbaar werd geacht door allen, die aan de bespre kingen deelnamen. Men vindt het een ongelukkige omstan digheid, dat de Japansche delegatie naar de conferentie toegekomen is met zulke weinig ruimte latende instructies. Algemeen heeft men den indruk, dat de vorm van het Japansche voorstel ingegeven is door een te scherp in het oog houden van eigen be hoeften en een te weinig rekening houden met wat andere mogendheden noodig heb ben. Dit wordt toegelicht door het feit, dat de delegatie, terwijl zij de nadruk legt op haar bezorgdheid voor het verkrijgen van afschaffing van offensieve categorieën van vlootbewapening, de onderzeeërs van deze categorieën uitsluit. Men verheelt zijn teleurstelling niet, dat de Japansche delegatie niet bereid was te blijven om een overeenkomst te bespreken, die zou voorzien in een openhartige uitwis seling van inlichtingen en die een oplos sing zou geven voor verschillende proble men van kwalitatieve ontwapening, die nog door de conferentie moeten worden be handeld; zulks te meer daar de Japansche delegatie met groote consideratie is behan deld en de conferentie de meest volledige bespreking heeft toegestaan van haar voor stel in vijf van de tien zittingen, die tot dusverre gehouden zijn door de eerste com missie en voorts daaraan een vrijwel uit sluitende bespreking gewijd heeft in een zitting van de leiders der delegaties. In conferentiekringen echter wordt de hoop krachtig gevoed, dat het terugtrekken van de Japansche delegatie uit het verdere werk van de conferentie niet zal leiden tot verwijten of een nadeelige invloed zal uit oefenen op de betrekkingen van de mogend heden, met betrekking tot andere vraag stukken. De Japansche delegatie heeft zelf ver klaard: „Ondanks het feit, dat wij ons van de conferentie terugtrekken is het verre van ons den geringsten wensch te gevoe len een bewapeningswedloop aan te gaan. Wij zijn vastbesloten evenals tot dusverre, ernaar te streven, de zaak van den wereld vrede te bevorderen door met ijver de beste vriendschappelijke betrekkingen met de andere volkeren te onderhouden. DE INDRUK IN AMERIKA. Het uittreden van de Japansche delegatie uit de vlootconf eren tie wordt te Washing ton ten zeerste betreurt, aangezien de Ame- rikaansche regeering gaarne verhoogde uit gaven voor bewapening ter zee zou hebben vermeden. Voorloopig onthoudt de regee ring zich echter van het leveren van com mentaar of het bekend maken van een standpunt. Het is echter opmerkelijk, dat de minister van marine gisteren aankondig de, dat hij dit jaar slechts een klein deel van de oorlogsvloot naar de Oostkust zou zenden, en de hoofdmacht in den Stillen Oceaan gestationneerd zou houden. VERSTERKING VAN HONGKONG? Het gevolg van de huidige situatie zal zijn, zoo schrijft de marine-medewerker van de „Daily Telegraph", dat er een uit breiding zal komen van de Amerikaansche en Britsche vloot-steunpunten in den Stillen Oaeaan. Als Amerika nieuwe bases aanlegt, gaat ook Engeland den toestand herzien; waarschijnlijk wordt dan de restauratie overwogen van de defensieve werken te Hongkong, waaraan zestien jaar niets is gedaan en die dus verouderd zijn. De Fransche bladen toonen zich door het verloop der vlootconferentie niet verrast. De „Oeuvre" schrijft het toe aan de antago- nismen tusschen Amerika, Engeland en Ja pan in den Stillen Oceaan en VTeest, dat nu een bewapeningswedloop ter zee zal vol gen. Het „Journal" meent, dat Japan ver plicht is het uittredingsbesluit uitvoeriger te motiveeren dan tot dusver is gebeurd; zoolang er een waarnemer te Londen blijft zijn trouwens naar het oordeel van dit blad nog niet alle bruggen opgebroken. Want Japan wil ten slotte liever een bewape- HET BRITSCHE KABINET BERAADSLAAGT OVER HET PETROLEUM-EMBARGO GENERAAL GRAZIANI RUKT OP. Abessijnen bieden krachtigen tegenstand. De Italiaansche troepen zouden op het zuidelijk deel van het Somalifront 60 K.M. zijn voortgerukt. De streek van Dolo is sedert eenigen tijd het doelwit van een groot aantal bombar dementen. Met het oog op de moeilijkheid om de Abessiniërs, die door het struikgewas worden beschermd, op te sporen, is men overgegaan tot een stelselmatige vernieti ging van het vee, dat voor de ravitailleering dient. Het schijnt, dat de Abessyniërs krachtig weerstand bieden aan den Italiaanschen opmarsch, want de strijd duurt voort, doch zij verliezen terrein aan de troepen van generaal Graziani. In officieuze kringen spreekt men het be richt, dat de Italiaansche troepen Sokota zouden hebben ontruimd, tegen. De Ita lianen, zoo wordt gezegd, hebben deze plaats nooit bezet. EEN ABESSIJNSCHE OVERWINNING IN HET NOORDEN. Van Abessynische zijde wordt medege deeld, dat manschappen van Ras Seyoem, die kort geleden in Tembien werden ge signaleerd, de Noord-Westelijke grens naar Gheralta zijn overgestoken en hier een Italiaansch detachement hebben verrast. Vijf en zestig Italianen werden gedood, een aantal mitrailleurs, geweren, alsmede munitie en levensmiddelen werden buitge maakt. De Abessyniërs zouden zes dooden en negen gewonden hebben. Italiaansche vliegtuigen hebben opnieuw Amba Birgutant gebombardeerd, ongeveer 15 K.M. ten zuiden van de Takkaze. ZWEDENS PROTEST TE ROME. Stockholm behoudt zich het recht voor zijn eischen later kenbaar te maken. De minister van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Zweedsche ge zant te Rome Dinsdag de Italiaansche re geering een nota heeft overhandigd in ver band met het Italiaansche bombardement op de Zweedsche Roode Kruis-ambulance bij Dolo. In deze nota wordt o.m. verklaard: De Zweedsche regeering heeft de overtuiging, dat de Zweedsche ambulance het doelwit is geworden van een directen aanval door de Italiaansche vliegers. Aangezien het hier Zweedsche onderda nen betreft, die in overeenstemming met het verdrag van 1929 inzake de verbetering van de situatie van in een oorlog gewonden en zieken, een humanitair werk verrichten, welke door Italiaansche vliegers werden aangevallen, ziet de Zweedsche regeering zich verplicht tegen dit incident bij de Ita liaansche regeering zeer krachtig te pro testeeren. Nopens de werkzaamheid der Zweedsche ambulance is niet gebleken, dat zij zich heeft schuldig gemaakt aan het misbruiken van het roode-kruisteeken. Alle desbetref fende suggesties zijn door de Zweedsche leden der ambulance met nadruk onjuist ge noemd. De Zweedsche regeering heeft geen aanleiding te twijfelen aan de waarachtig heid van deze Zweedsche getuigenverkla ringen. De Zweedsche regeering neemt kennis van het leedwezen der Italiaansche regee ring, dat Zweedsche onderdanen door het bombardement zijn getroffen en verwacht, dat een onderzoek naar de verantwoorde lijkheid voor he bombardement met spoed door Italië zal worden ingesteld. De Zweedsche regeering behoudt zich het recht voor, haar eischen, welke zij ge rechtvaardigd acht, later kenbaar te maken. Afwijkende Italiaansche opvatting. Van bevoegde Italiaansche zijde verluidt, dat de Zweedsche voorstelling van zaken niet overeenkomt met de Italiaansche op vatting. De Italiaansche regeering zal de nota bestudeeren en te gelegener tijd Zwe den haar antweord doen toekomen. ZITTING VAN HET ENGELSCHE KABINET. Over toepassing van het peroleum-embargo. Gisteren heeft te Londen een zitting van het Engelsche kabinet plaats gehad. Naar verluidt, zou deze hoofdzakelijk ge- ningswedloop vermijden en zal dus niet' alle mogelijkheden afsnijden en de andere lan den willen bij hun besprekingen Japan slechts ongaarne missen en zullen'dus ook de deur pogen open te houden. Voorts wijzen de Fransche bladen op de beteekenis van het recente Britsch-Duitsche accoord op vlootgebied en op de beteekenis, die aan de Russische vloot moet worden toegekend. De „Echo de Paris" oppert zelfs de mogelijkheid na Japans vertrek Duitsch- land en Rusland uit te noodigen, ten einde aldus de leegte te vullen. Dit zou echter ge wichtige consequenties met zich brengen. In de „Oeuvre" wordt het Fransche standpunt aldus weergegeven: Frankrijk is in beginsel niet tegen pariteit, maar dit be ginsel is zoo veelomvattend, dat het 't ka der der vlootconferentie te buiten gaat. Daarom zal Frankrijk te Londen een gere serveerde houding blijven aannemen. Het blad spreekt zich uit tegen uitnoodiging van Duitschland en Rusland. wijd zijn aan de bestudeering van het pro bleem van het petroleum-embargo. Het vraagstuk waarover door de minis ters opheldering verlangd werd had voor namelijk betrekking op de houding, die de landen, welke petroleum leveren, zouden aannemen ten opzichte van een eventueel embargo en wat in het bijzonder Venezuela en Mexico in dit opzicht zouden doen. Na uitvoerige besprekingen hierover kwam men tot de opvatting, dat het op het oogen- blik onmogelijk is vast te stellen in wel ken omvang een petroleum-embargo zou kunnen worden toegepast en in welken om vang de petroleum leverende landen be reid zijn deel te nemen aan een embargo. Derhalve is het onmogelijk onmiddellijk een beslissing te nemen over het afkondi gen van een zoodanig embargo, aangezien niemand weet welke uitwerking daaraan gegeven zou worden. Naar verder verluidt, is ook het lot be sproken van de Amerikaansche neutrali- teitswet. Men neemt algemeen aan, dat het kabinet voorstander is van een voortzetten der sancties maar eerst door een onderzoek ter plaatse wil vaststellen hoe de situatie is met betrekking tot het petroleum-embar go. Dit onderzoek zal op de aanstaande ver gadering te Genève ingesteld worden door den minister van buitenlandsche zaken. Naar in dit verband nog vernomen wordt, gaat het er niet om het pro of contra van het petroleum embargo vast te stellen, maar gaat het om de beslissing over de vraag, of deze politiek ten uitvoer kan wor den gelegd of niet. In Londen is men van opvatting dat de medewerking van de sta- ten-leden van den Volkenbond bij de uit voering der sancties versterkt is. De minister van buitenlandsche zaken zal na voltooiing van zijn onderzoek in Genève, aan het kabinet rapport uitbrengen. De zitting van de defensiecommissie van het kabinet, heeft zich naar verluidt in hoofdzaak beziggehouden met de financieele problemen van de weermacht. Er verluidt, dat het voorstel een bewapeningsleening uit te schrijven veld wint. BUITENLAND VAN HET VATICAAN. DE H. VADER NIET ZIEK. Dinsdag verleende Zijne Heiligheid verscheidene audiënties. Het gerucht, dat Maandagavond in het buitenland in omloop was, (Dinsdag werd er door ons melding van gemaakt), volgens hetwelk dé H. Vader aan bronchitis lij dends zou zijn, en in verbandmet die on gesteldheid, volkomen rust moest nemen, is absoluut ongegrond. Een afdoende tegenspraak van het des betreffend bericht is overigens het feit, dat Zijne Heiligheid ook Dinsdag, den dag dus, dat de bladen van bedoelde ziekte-geruch ten melding maakten, verscheiden autdiën- ties heeft verleend. DUITSCHLAND. NIEUWE EISCH VAN DUITSCHLAND? Opheffing der gedemilitariseerde Rijnzone. Volgens den correspondent van de „Ber- lingske Tidente" zou Duitschland een nieu wen zet voorbereiden, n.l. een eisch tot op heffing van de gedemilitariseerde zone aan den Rijn krachtens het verdrag van Ver sailles. Mocht deze eisch niet ingewilligd worden, dan zou altijd volgens den Deenschen correspondent Duitschland zichzelf recht verschaffen evenals in de kwestie van den dienstplicht. De correspondent heeft geen bevesti ging kunnen krijgen van het gerucht, dat Engeland reeds bij voorbaat zou verklaard hebben niet geheel ongeneigd te zijn met dezen eisch mede te gaan. RUSLAND, Het roode millioenenleger. DE UITGAVEN WORDEN VERDUBBELD. Wegens agressieve houding van Tokio en Berlijn. Een voorstel der regeering te Moskou om de militaire uitgaven voor 1936 in ver gelijking met 1935 ongeveer te verdubbe len, is door den volkscommissaris van fi nanciën Grinko, ingediend bij het Centraal Executief Comité der U.S.S.R. Grinko verklaarde, dat een bedrag van 14.8 milliard roebel op een totaal bedrag der begrooting van 781/2 milliard aan militaire uitgaven zou worden besteed. Het bedrag der verhooging zal dienen voor de uitbreiding van het effectief, de verbetering der technische uitrusting, het moderniseeren der kazernes en de politie ke opvoeding van het Roode Leger. Grinko zeide, dat de verhooging der mi litaire uitgaven noodzakelijk werd gemaakt door de agressieve politiek van Japan en Duitschland. DE STRIJDBAARHEID VAN HET ROODE LEGER. De plaatsvervangend Volkscommissaris voor de Landsverdediging, de maar schalk der Sovjet Unie, Toechatsjefski, heeft in de zitting van het Centrale Execu tieve Comité van Dinsdagavond zijn mee ning gezegd over de militaire begrooting voor 1936. Met het oog op de Japansche en Duit- sche militaire macht wees spr. op de nood zakelijkheid voor de Sovjet Unie aan beide fronten gereed te zijn. In het Westen en in het Oosten moet Sovjet Rusland machtige legers hebben met groote strijdvaardig heid. De nieuwe organisatievorm van het leger. Daarom is het Roode Leger op een nieu we wijze georganiseerd. Tot nu toe hebben kadergroepen met langen diensttijd het kleinste deel van het leger gevormd. De manschappen met korten diensttijd waren veel talrijker. Thans blijft een kader van 75 pet. van het effectief voor 2 a 4 jaren onder de wapenen. Hiermede is de strijdvaardigheid gewel dig opgevoerd. Toechatsjeski merkte op, dat „wij thans, wanneer de regeering dat wenscht, op ieder gewenscht punt een strijdvaardige, goed uitgeruste, gewapende macht op de been kunnen brengen". 1.3 millioen man onder de wapenen. Vervolgens besprak Toechatsjefski de toe neming der gemotoriseerde eenheden van het Roode Leger, de vestiging van nieuwe garnizoenen en de in gebruikneming van nieuwe kazernes, de verbetering van den luchtafweer, waarbij hij er op wees, dat het Roode Leger 16.000' parachutisten telt. Het geheele effectief van het Roode Le ger bedraagt thans 1.300.000 man, hetgeen 350.000 man meer is dan verleden jaar. Voor ieder wapen zijn speciale oplei dingsscholen. Er zijn 173 militaire academies en zes hoogescholen voor militaire doeleinden. 16000 officieren hebben de militaire acade mies bezocht De opleiding duurt 4 i 5 jaren. Ten slotte verklaarde Toechatsjefski met nadruk, dat de strijdvaardigheid van het Roode Leger grooter is dan van ieder an der leger. BUITENLANDSCHE BERICHTEN TRELNONTSPORING IN ENGELAND. Twee gewonden overleden. Een personentrein op weg van Londen naar Penzance, is gistermorgen nabij Shri- venham, Wiltshire, in botsing gekomen met een goederentrein, de beide treinen ont spoorden. Drie en twintig personen zijn gewond en naar het ziekenhuis vervoerd. Twee hunner zijn reeds overleden. Nadat de beide treinen met elkaar in botsing waren gekomen, viel een der beide ontspoorde locomotieven om, waardoor de gewonde machinist in zijn cabine opgesloten zat. Ofschoon belemmerd door groote stoomwolken, welke de machine ontwik kelde, wisten de passagiers hem evenwel te bevrijden. Een rijtuig schoof over de andere loco motief en het duurde twee uur, alvorens men den machinist, die in den kolentender bekneld was geraakt, bevrijd had. GROOTE FRANSCHE VLIEGBOOT OMGESLAGEN. Geen persoonlijke ongelukken. De groote Fransche vliegboot „Lieutenant de Vaisseau Paris" is gisteren door een ruk wind omgeslagen, terwijl ze voor anker lag te Pensacola (Virginia) voor de kust, in de nabijheid van de basis van de Amerikaan sche marinéluchtvaart. Op de plaats waar de vliegboot is om geslagen is het water zeven meter diep. Men heeft onmiddellijk maatregelen geno men om den romp van het toestel te kee- ren, en voordat dit is geschied, is het on mogelijk te zeggen, wat de schade is, die de machine heeft bekomen. Volgens de laatste berichten, was er, toen het ongeluk geschiedde, niemand aan boord. De duikers die de „Lieutenant de Vais seau Paris" onderzocht hebben, verklaar den, toen zij weer naar de oppervlakte wa ren teruggekeerd, dat de motoren in de modder steken en de vleugel op den bo dem rust. Men heeft nog niet precies kunnen vast stellen wat de schade is. De duikers ver klaarden evenwel, dat een vleugel van het toestel gebroken schijnt te zijn, doch ze ker waren zij hier niet van. Nader wordt nog gemeld: De officieren der vliegboot hebben den marine-autoriteiten verzocht een slede met wielen te laten maken om te trachten dié onder den romp te krijgen en zoo het ge vaarte de helling op te trekken. De timmer lieden zijn met dit werk onmiddellijk be gonnen. De officieren vermoeden, dat de vliegboot gedemonteerd moet worden. Het ongeluk schijnt veroorzaakt te ztfn doordat de boot aan een langen kabel ver ankerd lag en met den wind mee kon draaien. Deze bereikte te Pensacola een snelheid van 63 K.M., maar was nog sterker ter plaatse waar de vliegboot verankerd lag t.w. op 13 K.M. afstand van de stad. Ver ondersteld wordt, dat een vleugel, toen de kabel geheel gestrekt was, opgenomen is, zoodat de „Lt. de Vaisseau Paris" omsloeg. ZIGEUNERS ALS DEVIEZEN- SMOKKELAARS. Onlangs is het in een herberg te Frank fort a. d. Main tot een verwoede vechtpartij tusschen Zigeuners gekomen, waarbij drie belhamels door messteken ernstig gewond werden. Het politieonderzoek heeft uitgewezen, dat verscheidene Zigeuners zich sedert lan gen tijd bezig houden met het systematisch smokkelen van deviezen en hiermede in hun onderhoud voorzien. In een woonwagen heeft men onlangs 1200 gouden dollars gevonden. Verscheidene Zigeuners waren er in geslaagd te ont snappen. De deviezen werden in vele ge- FINANClëN EN ECONOMIE Disconto opnieuw verlaagd VERRUIMING VAN DE GELDMARKT. Met ingang van heden 16 Januari heeft de Nederlandsche Bank haar rentetarieven verlaagd, waarbij het wisseldisconto met een half procent is teruggebracht van 3 1/2 procent tot 3. pet. Deze maatregel kwam niet onverwacht, want de verhoudingen op de geldmarkt hadden reeds aanleiding ge geven tot de veronderstelling, dat het of- ficieele disconto zou worden gereduceerd. Toen de geldnoteeringen in de tweede helft van December onder invloed van de nade rende ultimo en de jaarwisseling begonnen aan te trekken, was het reeds duidelijk, dat de geldmarkt, onvoorziene omstandighe den voorbehouden, in het nieuwe jaar spoedig zeer ruim zou worden en inder daad zijn de middelen op het oogenblik overvloedig verkrijgbaar, hetgeen wel hier uit blijkt, dat de prolongatiekoers is ge daald tot 2 1/4 procent, voor daggeld nau welijks 1 procent te bedingen is, terwijl het particuliere disconto tot 2 1/82 1/4 procent is ingezakt. De daling van de na- teering voor particulier disconto beneden 3 pet., waardoor de marge met de disconto- koers van de Nederlandsche Bank meer dan een half procent bedroeg, deed de mee ning reeds postvatten, dat de tijd voor een verlaging van de rentetarieven der cen trale credietinstelling rijp begon te wor den. Toen de Bank van Frankrijk op den laatsten dag van het oude jaar haar discon to met een vol procent verlaagde van 6 pet. tot 5 pet., terwijl kort daarna de noteering op 4 pet werd gesteld, mocht gevoegelijker- wijs worden verwacht, dat van deze maat regel hier te lande den gunstigen weerom slag zou worden ondervonden. Zonder nu te willen beweren, dat de geld- en disconto- m§irkt te onzent regelrecht betrokken is bij die te Parijs, valt toch altijd tusschen het financieele centrum aan de Seine en Am sterdam een wisselwerking waar te nemen. In dit verband behoeft slechts te worden gewezen op het verloop van zaken in No vember j.l. Nadat het wisseldisconto door de Nederlandsche Bank op 22 October van 5 op 4 1/2 pet. was gebracht, volgde op 5 November een verlaging tot 4 pet., terwijl de noteering per 14 November werd ge steld op 3 1/2 pet. Dat onze circulatiebank in een betrekkelijk snel tempo haar rente tarieven belangrijk kon verlagen, vormde wel een bewijs van den verbeterden toe stand op de geldmarkt en van een ontspan ning in de monetaire situatie, want het was uitsluitend ter bescherming van den goud voorraad en ter verdediging van den gul den, dat onze centrale bank de disconto- schroef zoo sterk had aangedraaid. De ver ruiming van de geldmarkt deed half No vember nu de verwachting opkomen, dat het disconto spoedig nog verder omlaag zou worden gebracht. Dat dit evenwel niet het geval was, moest grootendeels op re kening worden gesteld van den toestand in Frankrijk. De politieke spanning te Parijs riep een zoo groote ongerustheid in Frank- ruijk te voorschijn, dat het goud bij milliar- den tegelijk uit dat land wegvloeide, zoo dat de Bank van Frankrijk genoodzaakt was haar disconto in enkele etappes tot 6 pet. te verhoogen. Nu is het een bekend ver schijnsel, dat in dien gevaar voor den franc dreigt, onmiddellijk de gulden ni opspraak wordt gebracht en toen de Fransche cir culatiebank haar rentetarieven opschroef de, om den franc veilig te stellen, was het duoelijk, dat de Nederlandsche Bank niet tot een verlaging van haar rentetarieven zou overgaan. En toen December eenmaal in het land was, kon iedere gedachte aan een discontoverlaging in verband met het gebruikelijke krapper worden van de geld markt in de laatste maand van het jaar, wel worden uitgebannen. De situatie heeft zich echter in velerlei opzicht in zoo voor- deeligen zin gewijzigd, dat de Nederland sche Bank daarin aanleiding heeft gevon den haar rentetarieven thans naar bene den te brengen. Deze maatregel zal niet alleen aan het bedrijfsleven hier te lande ten goede komen, doch zal tevens het ver trouwen in de positie van onzen gulden en in de credietwaardigheid van ons land ver sterken. Ten slotte is het zeer waarschijn lijk, dat deze geste van onze circulatiebank aan het resultaat van de nieuwe Neder landsche staatsleening, waaraan overigens niet behoeft te worden getwijfeld, toch nog ten goede zal komen. vallen onder lompen en dekens verborgen, doch ook in de dubbele wanden van woon wagens. De politie is er inmiddels in geslaagd vier personen te arresteeren. Zij waren evenwel niet meer in het bezit van deviezen. Men gelooft, dat zij ze hier of daar hebben verborgen of bij handlangers hebben on dergebracht. De Zigeuners trokken veelal over de Nederlandsche grens. Zij namen dan steeds deviezen mede. Ook via het Saargebied zijn groote bedragen uitgevoerd. Ten slotte kwamen de Zigeuners in De cember 1935 te Frankfort a. d. Main. Daar zijn 12 Zigeuners gearresteerd. Door de vechtpartij te Frankfort, welke de politie aanleiding tot een onderzoek gaf, zijn de drie voornaamste schuldigen en drie hand langers opgespoord. In verschillende Zigeuner-woonwagen kampen zijn razzia's gehouden, waarbij ver scheidene misdadigers en wapensmokke laars zijn opgespoord. PER KANO DE WERELD ROND. De 28-jarige Duitscher Oscar Speck, die per kano een reis om de wereld maakt, is te Calcutta aangekomen. Hoewel zijn kano reeds viermaal schipbreuk leed, zal hij zijn tocht voortzetten, en wel allereerst naar Rangoon en vervolgens naar Singapore en Java.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6