STADS NIEUWS DONDERDAG 1? JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? KANS OP SNEEUW. DE BILT SEINT: Meest matige Oostelijke tot Zuidelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, aan vankelijk weinig of geen regen, later toe nemende kans op sneeuw of regen, aan vankelijk temperatuur om het vriespunt of lichte vorst, later dooi. Hoogste barometerst.: 766.8 te Boedapest. Laagste barometerst.: 747.6 te La Coruna. De depressie in het Zuid-Westen breidt zich gestadig over het vasteland en ook naar het Noorden uit. Het centrum ligt thans nabij de kust van Portugal. Het daalgebied, dat gisteren in het Noord-Wes ten lag, bewoog zich naar de Noordzee. Door de luchtdrukdalingen in het Noor den en Zuid-Westen werd de rug van hoo- gen luchtdruk doorbroken en vormde de depressiegebieden een groot gebied van la gen luchtdruk met een bijna Noord-Zuid- gerichte as. Het Oostelijk deel van het gebied van hoogen luchtdruk trok zich ge heel naar het binnenland terug, van het Westelijk deel is nog een geringe rest over ten Zuiden van IJsland. Langs de West zijde van het continentale gebied van hoogen luchtdruk worden de afgekoelde luchtmassa's uit het binnenland naar de kustlanden getransporteerd, hierbij zal de temperatuur voorshands nog om of onder het vriespunt blijven en wordt de kans op neerslag in den vorm van sneeuw mogelijk en is bij regen ijzelvorming te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 1.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. ju Van Donderdagnamiddag 4.54 uur tot Vrijdagmorgen 7.34 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Vrijdag 17 Ja nuari voorm. 7.55 en nam. 8.22 uur. het einde van de vorige maand, toen hij in de Kamer in het nauw werd gedreven. Maar hij heeft toen, naar hij verklaart, aan Mussolini slechts de vrijheid gegeven, om zijn doeleinden op vreedzame wijze, in den geest van het statuut van Genève, na te jagen. Maar dan blijft het toch wel merk waardig, dat Mussolini zoo kort daarop zich zeer oorlogszuchtig aanstelde en Laval zich desniettemin toch gedrongen gevoelde, om Mussolini te helpen ook al handelde deze geheel in strijd met de gemaakte afspraak. In ieder geval is het belangwekkend de vlotte uiteenzetting van Zischka over de jongste ontwikkeling in 1935 van het Abes- sijnsche conflict te lezen, ook al moeten wij eenig voorbehoud maken, omdat hij spreekt met een zelfverzekerdheid, alsof hij alle geheime documenten tot zijn beschikking had, documenten, waaromtrent nog niet eens de diverse parlementen zijn ingelicht. Maar wat zullen wij daarvan zeggen? De journalistieke flair en intuïtie doen de din gen soms juist aanvoelen vóórdat ze docu mentair bewezen kunnen worden. Het boek is uitgegeven door het Neder- landsche Boekhuis te Tilburg en in den boekhandel verkrijgbaar voor 2.50. Mr. H. G. BISSCHOPSWIJDING MGR. HUIBERS. Op 11 Februari aj. Het Alg. Ned. Persbureau bericht: De bisschopswijding van Z. H. Exc. J. P. Hui- bers zal plaats hebben op 11 Februari as., feestdag van de Verschijning van O. L. Vrouw van Lourdes, in de Kathdrale kerk te Haarlem, des morgens te 10 uur. VLIEGTUIG IN BERGACHTIGE STREEK NEERGESTORT. Zeven dooden en evenveel gewonden. BOGOTA, 16 Jan. (A. N. P.). Tusschen Puerto Boy en Tres Esquinas, in een berg achtige, slechts door wilde Indanenstam- men bewoonde streek, is een driemotorig vliegtuig, dat op weg was van Puerto Boy naar Bogota, neergestort. Zeven inzittenden, onder wie de beide piloten, een radio-telegrafist en een officier, werden gedood, zeven passagiers ernstig gewond. Nog eens „het dienstboden- vraagstuk" De directie van de R. K. Vakschool voor Meisjes schrijft ons: Bij het doorlezen van de beide stukjes onder driestar in uw courant: de Leid- sche Courant van Maandag 13 Januari en Dinsdag 14 Januari 1936, betreffende het dienstbodenvraagstuk, trokken vooral en kele passages bijzonder mijn aandacht. In het blad van 13 Januari las ik de vraag „Waar zijn hier gelegenheden om meisjes op te leiden tot dienstboden?" Aan het eind van het stukje werd de ernstige aandacht voor deze opleiding ge vraagd. In het blad van 14 Januari trof ik o.a. de volgende passage aan: „Het is echter tot ons leedwezen niet in strijd met onze bewering dat wij in „onze streken" weinig of niets van een opleiding tot dienstbode merken". In verband hiermede zou ik gaarne uw aandacht willen vestigen op het volgende: De gelegenheid tot vorming van Neder- landsch vrouwelijk huispersoneel (o.a. ook dienstbode) steunt de Nederlandsche Over heid moreel en finantieel, door middel van de Nijverheidsonderwijswet (1 Januari 1921). Nijverheidsonderwijsscholen met vol ledige opleiding en cursussen in huishoude lijke vakken voor leerlingen van verschil lende algemeene ontwikkeling zijn door heel Nederland verspreid, ook in onze streken. Leiden, Delft, Den Haag, Schiedam, Rotterdam, Bussum, Hilversum, Amster dam, Naaldwijk enz. In de groote plaatsen komen zelfs meerdere scholen voor. Deze scholen blijken overal in een dringende be hoefte te voorzien en zijn goed bevolkt. In onze stad Leiden zijn er zelfs twee. Aan beide scholen worden aan meisjes, die de Lagere school verlaten hebben degelijke opleidingen gegeven in alle vakken, die de toekomstige dienstbode onmisbaar zijn bij de vervulling van haar taak. De opleiding aan onze school duurt 2 jaar. Het onderwijs omvat de volgende vakken: koken, strijken, behandeling van de wasch, huishoudelijk werk, tafel dek ken en dienen, eenvoudige huishoudelijke administratie, knippen, naaien, verstellen e.d. De leerlingen bezoeken de school dage lijks van 912 en 24, zijn Zaterdags vrij. Jaarlijks behalen 50 leerlingen het diploma. Reeds in 1918 is deze cursus in gericht. zoodat in de jaren van 1918Juli 1935 900 meisjes zijn klaar gekomen, die voor het grootste deel als dienstbode, hulp in de huishouding e.d. voldoende pa raat aan het werk zijn gegaan. De leeftijd van deze leerlingen, wanneer zij aan onze school worden ingeschreven, is gemiddeld ruim 12, 13 en 14 jaar. Behalve deze twee-jarige dagcursus heeft onze school vanaf 1922 een 2-jarige mid dagcursus. De leerlingen bezoeken de school dagelijks van 26, behalve Zaterdags-. De vakken waarin onderricht wordt ge geven zijn dezelfde als van de genoemde dagcursus. Voor deze meisjes is dus 's mor gens gelegenheid om eventueel een betrek king voor halve dagen waar te nemen, of thuis in de huishouding behulpzaam te zijn. Ook van deze meisjes hebben er al vele in den loop der jaren het diploma behaald en zijn in gezinnen werkzaam. De leeftijd de zer leerlingen is gemiddeld ruim 13, 14 en 15 jaar. Behoudens de bovengenoemde opleidin gen geeft onze school nog tal van verschil lende avondcursussen in huishoudelijke vakken en naaien. Deze cursussen worden eveneens druk bezocht. Bovendien heeft onze school een afdee- lingsschool te Oegstgeest, waar 4 dagen van de week van 46 les wordt gegeven in de huishoudelijke vakken en naaien. Om zooveel mogelijk de meisjes in dit onderwijs te betrekken, worden jaarlijks aan de ouders van meisjes, welke de Lager onderwijs- en M.U.L.O.-scholen verlaten uitgebreide prospectussen van de school ge zonden. Bij het geven van onderwijs aan onze scholen wordt niet alleen huishoudelijke kennis doch ook liefde en belangstelling voor het werk bij het meisje opgewekt. Vol gens mijn opvatting is een van de belang rijkste oorzaken waardoor het HoLlandsche meisje bij haar Duitsche collega in huishou delijk capaciteiten achterstaat, een „ge brek aan belangstelling en liefde voor haar taak". Dat het dienstbodenvraagstuk in zijn hui dige omvang reeds de volle aandacht heeft, blijkt verder uit het onderstaande bericht (zie orgaan van den Bond van Leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs van 1 Mei 1934). „In begin 1934 heeft de afdeeling Nijver heidsscholen en leerlingstelsels voor meis jes van den Bond van Vereenigingen tot het geven van Nijverheidsonderwijs in een druk bezochte vergadering te Amsterdam zich bezig gehouden met het vraagstuk der werkeloozenzorg voor vrouwelijke jeugd en in verband daarmede met de opleiding van werklooze meisjes voor huispersoneel. Op deze vergaderingbleek, dat het Bestuur van de Huishoudschool in Schiedam reeds in Januari 1932 met dit werk was aange vangen en door middel van de arbeids beurs adressen van meisjes verkreeg. Van de 20 eerste meisjes, welke aan dezen cur sus deelnamen, behaalden 14 hun diploma. Allen konden als dienstbode worden ge plaatst". Inmiddels hebben vele plaatsen dit voor beeld gevolgd en zijn er behalve ook in onze stad zooals uw blad van Dinsdag 14 Januari onder de driester reeds aangaf op vele plaatsen in onze omgeving derge lijke opleidingen in samenwerking met plaatselijke vereenigingen georganiseerd. Een enkele greep uit vele is o.a. de R. K. Huishoudschool te Utrecht. Deze school gaf behalve korte dienstbode-cursussen, nog een dergelijke cursus in 1934 aan de con tactleden van de K.J.V., waaraan 40 leer lingen deelnamen. Verder werd de korte dienstbode-omvormingscursus nog onderno men door de R. K. Huishoudschool te Hil versum en door vele andere scholen. Aan de Huishoudschool te Rotterdam be gon de eerste cursus op dit gebied met 25 meisjes waarvan 20 een diploma behaal den en allen door bemiddeling van de ar beidsbeurs een betrekking kregen. Bij deze opleiding werkten de meisjes de laatste 2 maanden van den cursus onder leiding 2 middagen per week in verschillende ge zinnen. Aan de huishoudschool „Licht, Liefde, Leven" in den Haag, gaven zich voor den eersten cursus al 140 meisjes op. De leerlingen betalen voor deze opleiding tot dienstbode over het algemeen zeer wei nig ±10 cent per week. De omvormingscursus van fabrieksmeis je tot dienstbode, welke, in samenwerking met de commissie inzake Huishoudelijke voorlichting, de commissie voor ontwikke ling en ontspanning van jeugdige werkloo- zen en arbeidsbeurs, aan onze school werd ondernomen, bestond uit 7 uur onderwijs per week n.l. 2 uur koken, 2 uur huishoude lijk werk, (waaronder ook tafel dekken en dienen) 11/2 uur behandeling der wasch, 11/2 uur naaien. De geheele cursus duurde 14 weken (van 12 Maart tot en met 19 Juni 1935). Inmiddels is nog een circulaire van den Minister van Onderwijs uitgegaan, waarin de schoolbesturen wordt verzocht voor der gelijke opleidingen tegen vergoeding de schoollokalen en leermiddelen in gebruik te geven. Uit vorenstaande blijkt dat het vraag stuk „opleiding tot „dienstbode" de volle belangstelling heeft ook in onze omgeving; de tijdsomstandigheden, het gebrek aan geld zijn onder meer de machtige beletselen die verhinderen, dat op nog grooter schaal dan thans aan de oplossing van dit vraag stuk gewerkt kan worden. Waar, door de minister van Sociale Za ken, J. R. Slotemaker Bruïne, in November 1934 gedurende een groote vakvergadering van leeraressen bij het Nijverheidsonder wijs, gehouden te Breda, door Zijne Ex cellentie de hulp werd ingeroepen van alle leerkrachten bij dit onderwijs, om hun De Gemeente-begrooting L Verschenen is het Algemeen Verslag van het verhandelde in de secties van den ge meenteraad met Memorie van Antwoord van B. en- W. Veel staat er niet in heel weinig! Vandaag en morgen zullen wij er een en ander uit mededeelen. Over Salarisherziening en over Uitvoe ring openbare werken komen afzonderlijke praeadviezen. Op een vraag, welke resultaten door het werk van den bezuinigingsinspecteur zijn bereikt, antwoorden B. en W., dat ir. van Hoytema niet is bezuinigingsinspecteur, doch adviseur en wel uitsluitend ten be hoeve van hun college. In voorbereiding is de samenvoeging van de diensten van Gemeentewerken en Bouw en Woningtoezicht; eveneens is in overwe ging de concentratie van de onderzoekings diensten van Maatschappelijk Hulpbetoon en den dienst voor Sociale Zaken, waarbij ook aandacht zal worden geschonken aan den Armenraad. De vraag, of en zoo ja, in hoeverre er aanleiding bestaat tot bevordering van het lagere personeel bij de Lichtfabrieken zal, aldus B. en W., zoo spoedig mogelijk on der oogen worden gezien. Over de vraag, of er aanleiding bestaat, om tot opheffing van den toon winkel te besluiten, zullen B. en W. het gevoelen van Commissarissen der Lichtfabrieken in winnen. Een verordening, regelende den rechts toestand van het personeel op burgerlijke arbeidsovereenkomst in dienst der ge meente, is nagenoeg in ontwerp gereed. Bij het College van B. en W. is in voor bereiding een plan van het Leger des Heils, betreffende de oprichting, van een werkinrichting, ter vervanging van de Stedelijke Werkinrichting, en eenige wo ningen voor daklooze gezinnen. Wat de zorg voor jeugdige werkloozen betreft, deelen B. en W. mede, dat in hun College de wenschelijkheid is geopperd, een centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen op te richten, en dat zij een commissie zullen samenstellen, die tot taak zal hebben, een door de Regeering in overleg met de Provinciale besturen ont worpen plan tot het opnemen van jeugdige werkloozen in het bedrenfsleven mede tot .uitvoering te helpen brengen. „De OUD-LEIDSCHE KERMIS". Het belooft iets heel bijzonders te wor den deze „Oud-Leidsche Kermis", waar van de opening morgenavond plaats heeft in het St. Antonius-clubhuis (Hartebrugpa- rochie) door den zeereerw. heer R. Smitz, pastoor. Wij zijn eens een kijkje gaan nemen en hebben versteld gestaan, over het werk, dat daar verzet is. Wekenlang is er getim merd, geschilderd we kunnen wel zeg gen gezwoegd om klaar te komen. Met recht kan men nu trots zijn op het resul taat. Voorop was gesteld, dat geen moeite ge spaard zou moeten worden om iets anders dan gewoon te brengen en deze kermis een bijzonder aspect te geven. Op het voorbeeld van de kermis „Oud- Den Bosch" besloot men, dat dit zou wor den „De Oude-Leidsche Kermis". Men is hiervoor enkele eeuwen terugge gaan in de historie en in het stukje oud- Leiden, gelegen tusschen Mare en Oude- Vest is verrezen „Oud Leiden". voorlichting en kennis te geven aan de vrou wen, wier mannen werkloos zijn of door de crisis zijn getroffen, door het oprichten van of medewerken éan de totstandkoming van kook-, huishoud- en naaicursussen, zul len zeker indien op eenigerlei wijze op finantieele steun gerekend kan worden deze zelfde leerkrachten met volle toewij ding hun energie verder geven aan de op lossing van de dienstbode-kwestie. Het dienstbodevraagstuk bestaat reeds jaren, doch is den laatst en tijd door de Duitsche dienstboden zeer verscherpt. De oplossing is nog lang niet verkregen, maar aan de afdoening van het vraagstuk wordt door de overheid en zij die er aan mede kunnen werken, niet alleen de volle aan dacht besteed, doch ook krachtig gewerkt. Wij hebben heel gaarne het bovenstaand artikel geplaatst, al is het ook wat groot. Nooit zijn wij blind geweest voor het werk, dat de R.-K. Vakschool voor Meisjes en dergelijke scholen verrichten. In tegen deel. Wij zijn er van overtuigd: de zegen, die er ligt voor Maatschappij en Kerk in de vorming van bekwame, kundige huis- vhouwen, is onberekenbaar-groot! Dat bedoelde scholen óók werken aan de vorming van meisjes, die dienstbode zul len worden of het reeds zijn, was ons niet onbekend. Maar zelden of nooit is er aan gekondigd, is er gepropageerd een cursus of iets dergelijks voor dienstboden. F e i t e 1 ij k zijn er en meer dan wij wisten! cursussen gegeven, waaraan ook meisjes deelnamen, die als dienstbode met het daar geleerde haar nut zouden doen, maar over dienstboden-cursussen is zelden of nooit gesproken of geschreven. Moge dit in het vervolg anders worden. Het Nederlandsche meisje moet er van worden overtuigd, dat het dienstbode-zijn een „vak" is, waarover een speciale oplei ding de moeite waard is dat het een „vak" is, hetwelk een kundigheid en vaar digheid vereischt wil men het onder al le omstandigheden goed verrichten welke lang niet allen meisjes, zeker niet zonder voorbereiding, eigen zijn. Wij zeiden reeds, dat geen moeite ge spaard werd om het oud-Leidsch aanzien te bewaren en de dames die hier behulp zaam zijn, zullen dan ook hunne diensteri in oud-Hollandsche costuum aanbieden. Maar hoewel voor het uiterlijk der kraampjes enkele eeuwen is teruggegaan, zijn hierin de meest moderne attracties aan gebracht, welke ooit te zien waren, doch die we hier niet zullen verraden. Wel kun nen wij zeggen, dat bijzonder werk is ge maakt van de Oud-Hollandsche Taveerne. Het entrée 0.10) kan geen bezwaar zijn want men amuseert ich hiervoor kostelijk en doet bovendien een goed werk, daar de opbrengst komt ten gunste van de Jeugd beweging. De kermis wordt gehouden in het St. An- thonius-clubhuis. Hazewindsteeg (bij de Leidsche Schouwburg) en is geopend: mor genavond 8.3011 uur, Zaterdag en Zon dag 2.306 uur en van 811 uur en Maan dag 811 uur. Muzikale rondgang. In verband met de „Oud-Leidsche Ker mis", welke variaf Vrijdag- tot en met Maandagavond in het St. Antonius-clubhuis gehouden wordt, is vergunning verleend voor het houden van een optocht met mu ziek door de stad, welke morgenavond plaats heeft. DE OPHEFFING VAN DEN KEURINGS DIENST VAN WAREN. Zooals wij gisteren bereids hebben me degedeeld, ligt het in het voornemen met ingang van 1 Maart a.s. over te gaan tot opheffing van den Leidschen Keurings dienst van Waren. Een voorstel daartoe is door den Minister van Sociale Zaken aan H. M. de Koningin ingediend. Het motief voor deze opheffing ligt in de algemeene bezuinigingsvoorstellen, welke reeds zoo veelvuldig en zoo noodlottig in het bestaan van instellingen en diensten heeft ingegrepen. Of de beoogde bezuiniging echter wel het effect zal sorteeren wat men er van verwacht is moeilijk aan te nemen. Wanneer de ingediende plannen werke lijkheid worden, zal Leiden en het door haar bediende ressort ondergebracht wor den bij den Haarlemschen Keuringsdienst. Waar nu de Keuringsdienst van Leiden het geheele gebied van Zuid-Holland bestrijkt,, dat tenn oorden ligt van den Oude Rijn benevens een aantal gemeenten daar bene den, ligt het voor de hand dat de bedie ning van Leiden uit niet zonder meerdere kosten gepaard zal gaan. Zoo al bezuinigd k&n worden, bestaat er toch groot gevaar, dat de dienst er onder lijden zal, omdat ook bij den keurings dienst onmiddellijk ingrijpen dikwijls van groot belang is. En vanuit Leiden, als middelpunt van een rayon van ongeveer 30 gemeenten met omstreeks 250.000 bewo ners zal de dienst ongetwijfeld beter uit geoefend kunnen worden. De „Vooruit" herinnert er aan, dat de Leidsche Keuringsdienst al sinds 1899 be staat en na Rotterdam de oudste van ons land is. Het was aanvankelijk een gemeentelijke instelling, die in Leiden goed werk deed. Op 20 Juni 1901 werd de eigenlijke keu ringsdienst opgericht, die na 1909 ook ver schillende omliggende gemeenten onder zijn beheer kreeg. De taak van den Leidschen keurings dienst in die buitengemeenten was toen, na te gaan, in hoeverre de verschillende ge meentelijke verordeningen op de keuring AGENDA LEIDEN. Donderdag, R. K. Reclasseeringsvereeni- ging, afd. Leiden. Zitting gebouw St. Vinc.-Ver. Hooglandsche Kerk- gracht 32, 89 uur. Donderdag, „A.R.K.A.". Ledenvergadering, Den Burcht, 8.15 uur. Spreker mr. W. Huijnen. Donderdag, Genootschap van den Stillen Omgang, jaarvergadering, St. Jos.- Gez.-gebouw, 8.15 uur. Donderdag. R. K. Dioc. Vrouwenbond, Kleine Stadszaal, 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Jan a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 274. van waren juist werden nageleefd. Alle Leidsche keurmeesters hadden daarvoor de bevoegdheid van onbezoldigd rijksveld wachter. In de oorlogsjaren is dit controleerend werk op het platteland sterk in omvang te- ruggeloopen, totdat op 15 November 1921 de Warenwet van kracht werd en Leiden van het aangegeven district het centrum werd. Was de dienst vroeger gevestigd op de bovenverdieping van het pharmaceutisch laboratorium, thans is deze dienst onder gebracht in een vleugel van het Militair Hospitaal, Morschweg No. 1. Sinds de Warenwet in werking is ge treden, is het met den keuringsdienst berg afwaarts gegaan, in dien zin, dat verschil lende opgelegde bezuinigingen het werk steeds meer bemoeilijkten. In de geheele opheffing en toevoeging aan het district Haarlem vindt dit z.g. bezuinigen thans zijn voltooiing. De heele begrooting van den Leidschen Keuringsdienst bedraagt ongeveer vijftig duizend gulden, waarvan 43.000 voor sala rissen en de andere zeven duizend gulden voor diverse behoeften voor den dienst. Wil men dus eenigermate gaan bezuinigen, dan moet men personeel gaan ontslaan, doch aanvankelijk heeft ook dit weinig te beteekenen, omdat de wachtgeldregeling veelal toegepast moet worden. Bij den Leidschen dienst werken al niet veel menschen, n.l. vier keurmeesters, twee analysten, één scheikundige, een admini strateur met een directeur, in totaal negen personen in vasten dienst, plus nog twee menschen, die op arbeidsovereenkomst werkzaam zijn. De pogingen door B. en W. aangewend, om den Leidschen Keuringsdienst niet op te heffen, hebben dus blijkbaar geen suc ces gehad. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Het voorjaarsprogramma van de Archae- ologische lezingen en cursussen in het Rijksmuseum van Oudheden luidt als volgt: 28 Januari Dr. W. C. Braat, Syrië en de grenzen van het Romeinsche rijk in het Oosten. 11 Februari Dr. S. Loeschcke, Trier, Sieg bodenstandiger Kraft, an Rhein, Do- nau und Mosel über römische Weltmacht. 13 Februari Dr. S. Loeschcke, Trier, Be- deutsame keramische Neufunde aus römi- schen Töpferwei'kstatten in Trier. 3 Maart Prof. dr. J. A. J. Barge, Leiden, Over anthropologie en de anthropologische samenstelling van het Nederlandsche volk. 17 Maart Dr. J. H. Holwerda, Grieksche sculpturen in het Rijksmuseum van Oud heden. 31 Maart Dr. F. C. Bursch, De midden- europeesche elementen in de Mykeensche beschaving. Zij, die één of meer lezingen wenschen bij te wonen, gelieven zich daartoe op te geven vóór 22 Januari a.s., hetzij schrifte lijk bij de Directie of door hun naam te teekenen op de daartoe bij den Museum portier gereed liggende lijst, onder bijvoe ging of betaling van ƒ1.per persoon voor onkosten. (Postrekening 171035). Zij ontvangen dan tijdig voor elke lezing gra tis een afzonderlijke toegangskaart. Speeltuinvereeniging „Zuiderkwartier". Genoemde vereeniging heeft gisteravond in de zaal van „Zomerlust" een kinder feestavond gegeven voor de bij haar aan gesloten kinderen in den leeftijd van 9 tot 14 jaar. Voor dezen avond trad op het ge zelschap „Lotte en Alex Wins" uit Amster dam. De voorzitter, de heer Merts, wees in een kort openingswoord er op, dat het in de bedoeling had gelegen om in den afgeloo- pen zomer een dagje naar buiten te gaan, maar dat de financiën zulks onmogelijk gemaakt hebben. Het bestuur besloot daar om om den kinderen dezen avond aan te bieden. Na nog eenige propaganda-woorden gesproken te hebben, verkreeg Alex Wins het woord tot het houden van een gezellig praatje om daarna over te gaan tot het geven van het poppenspel „Zoo worden de Snoepers gestraft". Hierop volgde een half uurtje goochelen, waaraan door de jeugd werd mee gedaan. Onbegrijpelijke staal- jes werden vertoond. Vervolgens werd na de pauze het tooneelstukje „De Domme Huisknecht" opgevoerd. Intens leefde de jeugd met het aangebodene mee, zoodat volop en naar hartelust genoten is. Het ge zelschap „Lotte en Alex Wins" hebben weer getoond, dat zij de jeugd van het be gin tot het einde weet te boeien. Wij kun nen dan ook zeggen, dat allen na het slot woord van den voorzitter voldaan naar huis zijn gegaan met verlangens naar meer dergelijke avonden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2