DONDERDAG 16 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 SCHAKEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Oegstgeest I wint van Taveno I met 8.5—1.5. De afgebroken partij van dezen wed strijd kon ditmaal al heel gauw door de arbiters beslist worden ten gunste van Oegstgeest, dat hiermede den wedstrijd gewonnen heeft met. 8.5 tegen 1.5 punten. Thans volgt hier de stand der 3e klasse: Eerste klasse. gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Leiderdorp I 2 2 11.5- 8.5 4 Bodegraven 13 2 119-11 4 Zoeterw. I 4 2 2 22 -18 4 Voorsch. I 4 2 2 16 -24 4 L. S. G. n 3 1 2 14.5-15.5 2 Philidor I 2 2 7 -12 Stud, fed I 3 Leiderdorp II 2 Oegstgest I 3 Boskoop I 3 Bodegraven II 3 Taveno I 4 Tweede klasse. 3 21 - 9 2 13 - 7 1 2 16.5-13.5 1 2 16.5-13.5 1 2 10 -20 1 3 13 -27 Derde klasse. Caïssa I 4 3 1 25.5-14.5 6 Katw. a. Z. 4 2 1 1 24.5-15.5 5 Taveno III 4 2 1 1 20 -20 5 R.K S. C. 2K I 3 2 1 17 -13 4 Bodergr. III 3 2 1.15.5-14.5 4 Philidor II 2 2 5 -15 Taveno II 4 4 12.5-27.5 Uit deze standen blijkt het volgende: In de eerste groep heeft Leiderdorp I de beste kansen op de eerste plaats. Bodegra ven I is de gevaarlijkste concurrent, vooral ook door het groote aantal winstpunten behaald aan de borden. Philidor I (nog wel de kampioen van het vorige jaar) staat momenteel op de ouderste plaats, het moet echter nog 3 wedstrijden spelen. In de tweede klasse staat de Studenten- fed. I ongeslagen met 3 gewonnen wed strijden no. 1, op den voet echter gevolgd door Leiderdorp II met twee gewonnen wedstrijden. Leiderdorp II promoveerde het vorige jaar naar deze groep. Taveno I staat er het slechtste voor met 1 gewon nen en 3 verloren wedstrijden. In de 3e klasse bezet Caïssa thans de eerste plaats. Zi>n gevaarlijkste concur rent lijkt Katwijk aan Zee I, waartegen het ook nog moet spelen. Ook moet het nog spelen tegen Taveno III, dat eveneens een eervolle vlaats inneemt. Ook de R. K. Schaakclub 2 Kon. I en Bodegraven III hebben nog een kans op de eerste of tweede plaats. De hekkesluiter is Taveno II, dat al bij zonder slech,t gespeeld heeft en reeds 4 wedstrijden verloor, terwijl ook Philidor II candidaat is voor de laagste plaats. WINTER WED STRIJD LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. De winterwedstrijd in het Leidsch Schaakgenootschap wordt ditmaal in drie groepeh gespeeld, de eerste met 6, de twee de met 5 en de derde met deelnemers. De stand is thans de volgende: le groep: L. J. Rutten 2 uit 3, Mr. A. G. de Blécourt en W. H. v. d. Nat elk 2.5 uit 4, I. Samhalden 3 uit 5, M. Koert 2 uit 5, en M. M. Segaar 0 uit 3. 2e groep: Hierin zijn nog slechts enkele partijen gespeeld. I. Zitman staat het beste met 3 uit 4 partijen. 3e groep: Bovenaan staat J. Magmolen met 5 p. uit 5 partijen, voorts staan ook nog goed: A. Mulder met 5.5 uit 7, M. J. Dieben met 4.5 uit 7 en P. Cosquino de Bussy met 2 uit 4. WINTERWEDSTRIJD „PHOLIDOR". Aan den winterwedstrijd dezer club nemen in de eerste groep 11. spelers deel. Tot nu toe bereikten den basten stand W. H. v. d. Nat met 4.5 uit 3 en P. J. v. d. Zeeuw met 4 uit 5. Ook nog een goed re sultaat bereikten: J. J. Abspoel (3.5 uit 7) C. J. Kooreman 1.5 uit 3, W. Verver 2.5 uit 5, J. Buurman 3.5 uit 7, en J. Schürs 1 uit 2. Voorts behaalden nog P. Herfkens 2 uit 6, A. J. J. Nicaise 0.5 uit 5, J. E. Stol 0 uit I, terwijl G. Pels nog niet gespeeld heeft. Het ledental zoowel in L. S. G. als in Philidor neemt steeds toe. Elke week mel den zich 1 of meer nieuwe leden aan, wel een bewijs, dat de liefhebberij voor het schaakspel heel wat toegenomen is door de match om het wereldkampioenschap tusschen Dr. Eu we en Dr. Aljechin. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Hedenavond om 8 uur zal in In den Vergulden Turk de eerste ronde der voor- wedstrijden gespeeld worden om het kam pioenschap van Leiden en Omstreken 1936. Voor zoover de ruimte het toelaat is deze wedstrijd toegankelijk voor eiken schaak liefhebber. BILJARTEN NEDERLAAGWEDSTRIJDEN D. O. S. De wedstrijd D. O. S.Oude Post voor de derde afd. is door Oude Post gewonnen met 35 caramboles. De uitslag luidt: G. Zandbergen (O.P.) 75 27 9 2.77 P. Horree (D. O. S.) 100 27 22 3.70 Copinie H. Oudshoorn, res. C. Guldemond H. Oudshoorn 100 19 23 5.26 61 19 11 3.21 92 36 12 2.55 100 336 3 2.77 G. van Diest 100 45 15 2.22 B. de Laaf Jr., res. 75 45 6 1.57 IJSHOCKEY INTERLANDWEDSTRIJD HOLLAND—BELGIE. Wanneer op den avond van 18 Januari a.s. de laatste tonen van de Brabangonne en het Wilhelmus verstorven zullen zijn, treden op de gladde vlakte der Amster- damsche Kunstijsbaan de twee vertegen woordigende ploegen van Holland en België in de navolgende opstelling aan: Holland: Doel: Van Marle. Verdediging: B. v. d. Stok en Gerritsen. 2e voorhoede: F. de Jong, v. d. Mandele, F. v. d. Stok. le voorhoede: Rhodius, Coher Tervaert, Dupon. België: Doel: Baudinne. Verdediging: v. d. Driesse, Bureau. 2e voorhoede: Kreitz, J. v. Reysschoot, P. v. Reysschoot. le voorhoede: Pootmans, Lekens, Carez. Reserves voor Brigië zijn: Brohée (doel- verdediger), terwijl Koelemm en Heyer- mans voor Holland als respectievelijk verdediger en voorhoede beschikbaar zijn. De opstelling der Belgen werd eerst in de laatste dagen bekend gemaakt, omdat natuurlijk onze Zuiderburen den komen den interland-wedstrijd zeer ernstig heb ben opgevat en zij uit den aard der zaak niet zoo grif bereid zullen rijn den beker, die de IJsclub voor Haarlem en Omstre ken heeft uitgeloofd weer aan Holland af te staan. Wekenlang hebben de Belger zich voor bereid en zij, die komen, vormen de keur van de Belgische ijshockeyers. ZWEMMEN RIE MASTENBROEK TE KOPENHAGEN. Gisteravond zwom Rie Mastenbroek te Kopenhagen tegen eenige Deensche zwem sters de 440 yards vrije slag, welk num mer zij won in den tijd van 5 min. 36.5 sec., overigens een uitstekende prestatie, indien men bedenkt, dat het wereldre cord op dezen afstand op naam staat van L. Kight (Ver. Staten) met een tijd van 5 min. 30 sec. urr DE OMGEVING KATWIJK „Schuttevaer". De afdeeling Katwijk en Omstr. van de vereeniging „Schutte- vaer" hield haar jaarvergadering in „Casa Cara" onder voorzitterschap van den heer W. Zuyderduin. Uit het jaarverslag van den secretaris, bleek, dat de afdeeling momen teel 35 leden telt. De penningmeester, de heer G. v. Zuylen, bracht financieel ver slag uit. Er is een batig saldo van ƒ30.24. De controle-commissie, bestaande uit de heeren J. Haasnoot en P. Postmus, bevon den alles in orde. Bij de bestuursverkiezing werd de heer W Zuyderduin, aftr., herko zen. In de plaats van den heer Jac. Zuy derduin. die bedankt had, werd gekozen de heer mr. Haasnoot. Als afgevaardigden naar de alg. vergadering werden gekozen de heeren R. Schaart, G. v. Zuylen. Als se cundi A. Zuyderduin en P. de Jong. Een lange bespreking volgde hierna over de z g. vrachtverdeeling, doch over het wel of niet noodzakelijke hiervan kon men het niet eens worden. Na rondvraag volgde sluiting. KATWIJK AAN DEN RUN. Slagersvereeniging. Gisteravond hield de Slagersvereeniging „Katwijk en Om streken" een goedbezochte leden- tevens jaarvergadering in Hotel „de Roskam" on der voorzitterschap van den heer B. de Jong te Katwijk aan Zee. Het jaarverslag ge tuigde van een opgewekt vereenigingsleven. Het ledental bleef in 1935 stationair; in het bestuur kwam een belangrijke wijziging doordat het voorzitterschap van den heer Vooys op den heer B. de Jong was overge gaan. De aftredende bestuursleden, de hee ren C. Timmers en W. v. Eijk, werden met bijna algemeene stemmen herkozen en uit het voltallig bestuur werd als voorzit ter gekozen (herkozen) de heer B. de Jong. Na verloting sluiting der vergadering. Verplegingsfonds. De vereeniging „Het Verplegingsfonds" hield gisteravond haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer B. v. d. Jagt. De secretaris, de heer A. Wassenaar, bracht het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat het ledenaantal gestegen is tot 324, waarvan 328 betalende en 196 niet betalen de leden. Verpleegd zijn 6 leden, met een aantal verpleegdagen van 126. Het ledenaantal van het Operatiefonds bedraagt 407. Door het bestuur is in de plaats van wijlen den heer G. Rous als bode voor de vereeniging benoemd de heer W. Rous. De penningmeester, de heer Jac. Vliegent- hart, bracht het jaarverslag uit. Het jaar 1935 was voor de vereeniging een gunstig jaar geweest. De inkomsten bedroegen 1043.78, de uitgaven 544.30, zoodat het batig saldo 499.48 bedroeg. De bezittingen van de vereeniging stegen daardoor tot 909.28. Het reservefonds is aangegroeid tot 654.05 Van het Operatiefonds bedroegen de in komsten 109 26; de uitgaven 210.50, na- deelig saldo f 101.33. In kas was f 150, zoo dat het kassaldo geslonken is tot 49.22. De heer P. Slingerland bracht namens den Raad van Toezicht rapport uit, en ver klaarde, dat alles in orde was bevonden. Den penningmeester werd onder dank décharge verleend voor zijn beheer. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de heeren B. v. d. Jagt en A. Wasse naar als bestuursleden en de heer P. Slin gerland als lid van den Raad van Toezicht herkozen. Het aantal ligdagen werd vastgesteld op 60, evenals vorig jaar. De contributie zal bedragen 6 cent per lid per week. Ook zal het maken van röntgenfoto's vergoed wor den tot een maximum van 15.per lid per jaar. Over de vaststelling van de contributie voor het Operatiefonds ontstond een uitge breide bespreking. Besloten werd de con tributie te handhaven op 1/2 cent per lid per week, met een maximum van 75 per operatie. Het voorstel van het bestuur om f 100 bij het reservefonds toe te voegen werd met al gemeene stemmen aangenomen. Nog werd toegelicht art. 28 van het huis houdelijk reglement waarbij de vergoeding van de bestraling is geregeld. Na rondvraag werd de vergadering met gebed gesloten. LISSE. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. De afdeeling van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" hield gister avond op een der bovenzalen van 't Bonds- gebouw een vergadering onder presidium van den heer M. H. v. Brederode. Na behandeling van enkele ingekomen stukken en de verkiezing van een candi daat voor den Bondsraad, werd in de plaats van den heer C. v. Rossum, die bedankt had als commissielid van Herw. Levens kracht, gekozen de heer J. H. v. d. Voet. Op een vraag van een der leden of er nog een feestavond zal gehouden worden, deelde de voorzitter mede, dat op 27 Juli a.s. de afdeeling 15 jaar zal bestaan, welk feit niet zonder meer zal worden gepas seerd en waarover in een volgende verga dering nadere mededeelingen zullen wor den gedaan. De afdeeling telt momenteel 40 leden, al dus de voorzitter, en nu zou het bestuur het op zeer hoogen prijs stellen als de leden hun best deden dat we bij ons 3e Lustrum 50 leden sterk waren. Als allen een beetje j propagandist zijn kan dit gemakkelijk! Hierna sluiting. NOORD WIJKERHOUT. „Ht gezin terug aan Christus". In de groote zaal van café Brama had een groote bijeenkomst plaats Woensdagavond, van de drie R.K. Standsorganisaties in deze gemeente n.l. de R.K. Middenstands- vereeniging, de R.K. Volksbond en de R.K. Land- en Tuinbouwbond. Te onge veer 8 uur opende de voorzitter van de Middenstandsvereeniging, die de leiding van den avond op zich had genomen, de bijéénkomst met den chr. groet en heette hierna de in groote getale opgekomen aan wezigen van harte welkom. In het bijzon der heette hij welkom de eerw. heer De- kleermaeker geestelijk adviseur en den spreker van den avond de heer Jan Bak ker ambtenaar van de Haarlemsche Hanze, die zou spreken over het onderwerp: .Bij de keerpunten der geschiedenis". Ook heette hij hartelijk welkom de zangver- eeniging van de St. Victorparochie, die be langeloos medewerking verleende door de bijeenkomst met eenige zangnummers op te luisteren. Hierna zetten de dames van de zang- vereeniging de avond in met eenige zang nummers. Deze dames zongen onder lei ding van hun directeur, den heer L. de Jong, „Ave Maria", „Woudgedachte" en „Mijn Nederland". Deze zang was een mooie afwisseling voor de aanwezigen en, het moet gezegd zijn, de verschillende zangnummers werden verdienstelijk weer gegeven. De heeren L. de Jong als diri gent en de Groot als organist hebben eer van hun werk gehad. Na de zang verleende de voorzitter het woord aan den spreker. De heer Bakker zeide dat deze avond een grondslag zal leggen voor een meer hechtere samenwerking tusschen de stands organisaties. De hernieuwing van het so ciaal leven, zoo vervolgde spreker, kan alleen gebaseerd zijn op het christelijk ge zinsleven. Er is een tijd geweest van diepe godsdienstige beleving, die leidde tot gees telijke en stoffelijke bloei, tot beoefening van de naastenliefde. Dat was in de Mid deleeuwen, deze tijd was niet volmaakt en had zijn voor en tegen omdat het men- schenwerk was. In de middeleeuwen toen het gildewezen bloeide was meer dan ooit naastenliefde. De gilden bezaten autono mie en streefden naar productie naar be hoefte. Zoo was het tot de zoogenaamde „vrijheid" kwam, die de bandeloosheid van tegenwoordig bracht, den feilen strijd tus schen kapitaal en arbeid. Er heerscht in deze tijden een ontstellend gebrek aan naastenliefde. Spreker gaf eenige tegen stellingen als kenteeken van dezen ellen- digen tijd. Hij wees op de Pauselijke en- I cycliek Quadragesimo Anno, waarin scher pe lijnen getrokken worden tot algeheel herstel in Christus. Spreker zeide dat, om tot een algeheel herstel te komen, de steun noodig is van ieder katholiek en ieder ka tholiek gezin. De heer Bakker sprak hierna over de I noodzakelijkheid van de organisaties en wekte de ongeorganiseerden op zich aan te sluiten aan de voor hen bestemde or ganisatie. In het offensief ligt onze kracht zeide hij, niet in de verdediging. We moe ten met onze gezinnen terug naar Chris tus, daar op het gezin de maatschappij staat, Christus in het gezin beteekent Christus in de samenleving. Onder luid applaus beëindigde de be gaafde spreker zijn gloedvolle rede. Hierna zongen de dames van de Zang- vereeniging een mooie Kerstcantate. Ka pelaan Hofstede gaf alvorens hiermede werd begonnen een uitlegging. Na afloop hiervan dankte de heer Busch- man den spreker van dezen avond. Kapelaan Dekleermaeker gaf nog een uiteenzetting over christelijke gezinsge bruiken, waarna wederom eenige zang nummers volgden en de vergadering met den chr. groet werd gesloten. ROELOFARENDSVEEN. IJsclub „Wilhelmina". Haar gewoonte getrouw hield bovengenoemde vereeniging op deze eerste Dinsdag van den Vasten avond weder haar Jasavond om carbonade, ditmaal in hotel „de Vier Heemskinderen". In zijn openingswoord deed de voorzitter de heer H. van Klink, mededeeling, dat er dezen avond niet zooals gewoonlijk, de ge- heele wedstrijd twee aan twee, doch dat er persoonlijk op punten wordt gespeeld. In hoeverre dit zal voldoen, dient te worden afgewacht. Deze regeling had dit voordeel, dat elkeen tot het laatste moment aan den wedstrijd deel kon nemen. Er werden ge speeld zes maal duizend punten en de uit slagen waren- H. van Hameren 5987 punten, L. Koek 5955, J Elstgeest 5909, Jac. v. d. Hoorn 5846 L. Olijerhoek 5838, Jac. v. d. Meer J. Jz. 5830, H. v. Velzen 5795, P. v. d. Meer Gz. 5793, M. Wesselman 5776, J. J. de Koning 5771, Jac. Rietbroek 5764, J. v. Rui ten Hz. 5760, Jac. Termeulen 5757, Joh. v. d. Meer Dz. 5731, Jac. v. d. Meer Cz. 5719, H. v. Beek 5707, J. Zoet 5700, M. Turk 5687, D. v. d. Meer J. Jz. 5673, J. v. d. Veer 5666, P. Heemskerk 5664. Na afloop werdén de prijzen met een feli citatie aan de winnaars uitgereikt en wenschte de voorzitter allen een goeden nacht. Rest ons nog te vermelden, dat de wed strijd zeer spannend verliep en gelijk aan tal punten werd niet gehaald, terwijl ook niemand 6000 punten wist te behalen. Thans is het wachten op de wedstrijden op de ijs baan op het Brasemermeer. Wanneer??.... TER-AAR. Landstorm. =- De laatste feestavond van de Bijz. Vrijw. Landstorm, welke gehou den werd in het Café Verhoef, mocht zich in een groote belangstelling verheugen. J Ruim 130 personen waren aanwezig. Een I bizonder voorrecht was het voor de plaatse lijke afdeeling om deze keer in haar mid den te hebben Generaal Zeeman. Zooals te doen gebruikelijk, werd door personen, die I belangrijke posten bezetten in dit insti- I tuut, het woord gevoerd. Na uitreiking der prijzen aan de beste schutters, werd begon nen aan het ontspanningsgedeelte wat on der leiding stond van Henri Nolles. Zooals de vorige maal wist hij er ook nu weer een prettige stemming in te houden, en had succes met z'n schaduwbeelden. Onge twijfeld kan de Landstorm dit jaar op goed geslaagde propaganda-avonden terug zien. WARMOND. Studie- en Ontwikkelingsclub. Gister avond kwam bovengenoemde vereeniging bijeen in het Juvenaatsgebouw alhier tot het houden der jaarvergadering. In zijn openingswoord bracht de voor- zittei dank aan Kap. Van Drunen voor het vele wat zijneerw. in het afgeloopen jaar voor de club heeft gedaan. De penningmeester, de heer C. Zevenho ven bracht verslag uit over het afgeloopen boekingsjaar. Het was evenwel jammer dat geen batig saldo kon geboekt worden, maar met de riemen, die te zijner beschikking waren, heeft hij het toch ver weten te bren gen en een woord van dank van den voor zitter was zeer zeker op zyn plaats. Na nog eenige zaken van huishoudelijke aard te hebben besproken, werd het woord verleend aan kapelaan Van Drunen, die uiteenzette her doel en het streven van den Middenstand. Een dankbaar applaus mocht de spreker in ontvangst nemen en de voor zitter bracht hem ook namens de leden een woord van dank. WASSENAAR. Auto omgeslagen. By het op den Rijks straatweg sterk remmen, omdat een wielrij der, uit de Eikenlaan komende, plotseling den rijweg overstak, sloeg een auto, be stuurd door E. uit den Haag, om, tengevol ge waarvan die zwaar beschadigd werd. De heer E. bekwam een snij wond die verbon den is door dr. Franke. De inzittende echt- genoote van den heer E. bekwam geen let sel. Garage Nieuw Wassenaar sleepte de auto weg. Tegen den onvoorzichtigen wiel rijder, S. uit den Haag, is procesverbaal op gemaakt. Botsing. Op den Rijksstraatweg, nabij Clingend aal, had een aanrijding plaats tus schen de auto's van v. d. P. alhier en D. uit Santpoort, waarna eerstgenoemde auto nog opreed tegen een stilstaande auto van H. uit den Haag. De drie wagens bekwa men belangrijke schade. Geen persoonlijke ongelukken. Geboren: Daniël Pieters, z. van P. C. de Jong en C. van Leeuwen Maria, d. van J. de Bruin en C. de Jong Catha- rina Paulina Johanna, d. van J. H. Ter- heyden en J. van Haastrecht Ondertrouwd: J.J. van der Spek en C. M. G. Ruygrok C. van Wijk en S. Lammers. Gehuwd: D. D. Heijmans en N. den Hollander. Overleden: Leendert Sparling 18 j. Arnoldus Nicolaas Jacobus Fabius 45 j„ ongeh. Johanna Maria van Kesteren 65 j. wed. van W. J. Brückmann. Gevestigd: C. C. H. Francken geb. Blom van 's Gravenhage J. M. Bree- dijk van Leusden K. J. Gredig geb. Bründt van 's-Gravenhage C. Cornel van 's-Gravenhage L. Datzauer van Oosten rijk E. Gravekamp van Valkenburg (Z.- H.) Chr. H. Scharn geb. Grüter van Hil versum H. Hinterschweiger van Oosten rijk P. Höppl van 's Gravenhage O. A. A. Kesselring van Leiden J. A. Knip van Mopea (Afrika) E. A. van Leeuwen van Zoeterwoude. M. M. G. van Leth van den Haag M. Lucas van Duitschland J. Mastenbroek en gezin van den Helder D. Riezebos en gezin van Voorschoten J. Rikkelman van den Haag A. Rodenburg en gezin van Delft J. Roozendal van Utrecht M. Schero van 's Gravenhage C. M. B. Schikhof van Rotterdam J. Smits van Berkel en Rodenrijs G. Steffens van Gaasterland G. Stevens van Odoora M. Strunk van Duitschland L. V. M. Valentié van Frankrijk Chr. Veltkamp van Amster dam C. Vissers van Amsterdam B. Westers en gezin van 's-Gravenhage. Vertrokken: J. Bink naar den Haag F. Kleve naar den Haag A. Wiss naar Rotterdam A. M. van Veen en gezin naar Voorschoten H. C. M. G. Seen naar Arnhem M. Stramma naar den Haag J. Kat naar Katwijk O. F. G. Garratt en gezin naar Strathbourne (Engl.) -- C. L. Verbaarschott naar Loenen a. d. Vecht A. F. van Wordragen en gezin naar den Haag H. E. Weijer naar den Haag J. H. A. Mijsberg naar Rijswijk (Z.-H.) L. Blase naar 's Gravenhage Th. de Vries naar Rijswijk (Z.-H.) J. Boerefijn naar Bodegraven M. S. D. Warncke naar 's Gravehnage B. Nickl naar Den Haag A. M. Schro-wangen naar Osnabrück (Duitschland) W. Blok en gezin naar Kisaran (Sum. O. K.) J. S. H. Smit geb. Doorman naar den Haag Wed. E. F. Smit geb. Kroon naar Laren, gem. Haren M. de Jong naar Leiden K. A. Irriger naar den Haag. FAILLISSEMENTEN Opgeheven: E. de Vrij, Haarle mmer m e e r. WILT U IETS WETEN? Vraag inzake Nederlandsche consu laat te Bogota. Antwoord: Er is te Bogota een Ne- derlandsch consulaat. U kunt zich dus rechtstreeks in het Hollandsch tot dit con sulaat wenden. Vraag: Als men bij Nederlandsch pandoeren een derde heeft van den boer en men pandoert dan met 20 en de tegen overgestelde partij heeft ook een derde van de vrouw, doch heeft geen pandoer kunnen doen, mag hij nu de derde afkeu ren of niet? Antwoord: Wanneer niet anders is overeen gekomen, maakt een derde van een vrouw natuurlijk een derde van een boer waardeloos. DE GEBROEDERS „GOCHEM" 115. Voorzichtig sloop hij den hoek om en plaatst den tuin- schop met den egel erop in schuine richting op de ton; doordat de steel tegen den muur van de melkerij rustte, bleef de schop in evenwicht. 116'. „Zoo Patje", zei hij opeens, „zit je lekker te knabbe len?" Pat keek verschrikt op en op het zelfde oogenblik gaf Pit een fiksche duw tegen den schommel, zoodat deze hoog de lucht in vloog....

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10