O 27ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN i v 'i r I 1 DINSDAG 14 JANUARI 1936 No. 8316 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week i 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllusti eerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 P GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Christendom en S.D.A.P. S. D. A. P. en N. V. V. hebben in de Am- sterdamsche Markthal een grootsche mee ting gehouden, om te demonstreeren voor het Plan van den Arbeid. De meeting werd bezocht aldus meldt de socialistische pers door vijf en veertig duizend Am sterdammers. De partijvoorzitter Koos Vorrink heeft op deze bijeenkomst een rede gehouden, waarin hij, behalve over het Plan van den Arbeid, ook en zelfs meer nog over andere dingen heeft gesproken. Wij ontleenen hier aan de socialistische pers: Wij moeten openlijk verklaren, dat wij niet inzien, waarom de katholieke en protestantsche arbeiders zich krach tens him christelijk beginsel niet in massa zouden kunnen organiseeren in de S. D. A. P. en in onze moderne vak bonden, gelijk dat met vele duizen den reeds nu het geval is. Maar wij zijn bereid, dat voor het oogeniblik en onder de huidige omstandigheden te aanvaarden. Wij zijn bereid het uit de historische ontwikkeling der ver houdingen te verstaan. Evenwel tegenover de vloedgolf der barbarij, tegenover de geweld-aanbid ding, den slavengeest, der tirannie, die Europa bedreigt, hebben wij ons te be zinnen op wat het uur aan daadkrach tige samenwerking verlangt. Wij bezinnen ons op het wezen der Europeesche beschaving en zien scher per en zuiverder, dat zij haar wortels heeft in de groote idee van het Chris tendom. In haar leeft het gebod der gerechtigheid, der humaniteit, der lief de, in haar leeft de eisch van de vrij heid van geweten, van de verantwoor delijkheid van den mensch, de erken ning van de majesteit van den geest bo ven de stof! Voor ons, aanhangers van het demo cratisch socialisme, zijn het deze waar den, die op het spel staan, deze waar den, die wij tezamen met allen, die op Europeeschen bodem en op den bodem onzer beste Nederlandsche traditie staan, willen verdedigen, willen beves tigen en willen behoeden voor komen de geslachten. De heer Vorrink wil „voor het oogen- blik en onder de huidige omstandigheden" berusten in het feit, dat katholieken en pro testantsche arbeiders beginsel-bezwaren hebben tegen een aansluiting bij de S. D. A. P. Het is vriendelijk. Maar w ij berus ten er niet in, dat hij dit feit slechts aan vaardt „voor het oogeniblik en onder de huidige omstandigheden"! Als de heer Vorrink objectief kan en wil zien en oordeelen, dan liggen die beginsel- bezwaren van katholieke en protestantschè arbeiders onmiddellijk voor hem open, klaar en onweerlegbaar-duidelijk! Merkwaardig is, zeer merkwaardig, wat de heer Vorrink zelf zegt over de waarde van het Christendom.... Wij noteeren dat met voldoening. Maar de katholieke en protestantsche arbeiders mogen en kunnen niet zoo simpel zijn, dat zij dat christendom gerespecteerd en beschermd zouden achten bij de S. D. A. P. waarin ten slotte ook de felste anti-christenen leiding kunnen geven, en waarin zéker óók de felste anti-christe nen hun partij zoeken en vinden Juist, omdat zij de waarde van het chris tendom positief erkennen en willen er kend zien voor heel het leven, daarom mogen en kunnen christelijke arbeiders zich niet organiseeren in de S. D. A. P. V Het versche kadetje! Heerlijk: versch brood 's morgens, voor al ook als je je boterham 's morgens van huis moet meenemen voor het middaguur. Ja, het is in het algemeen voor den smaak veel aangenamer, voor de eetlust veel aantrekkelijker, versch brood te eten, dan brood van den vorigen dag. Wij willen dat toegeven. Maar heeft een van de lezers of lezeres sen het er voor over, 's nachts in plaats van overdag te werken, als hij daarmee kan verdienen een.... versch cadet je voor 's morgens en 's middags. Natuurlijk niet. Welnu, verlangt dat offer dan ook niet van anderen! We nemen hier met instemming over, wat we dezer dagen, lazen in de „Avond post". In onze moderne samenleving is nachtarbeid nu eenmaal niet altijd, te vermijden, Het dagbladbedrijf, de jour nalistiek, zélf weet er van mee te pra ten. Maar dat die arbeid tot het vol strekt-moodzakelij ke moet worden be perkt, staat voor ons vast. Nachtar beid is nu eenmaal iets onnatuurlijks, en het stuit ons tegen de borst, dien arbeid, zij het dan wellicht ook in be perkten omvang, te herstellen terwille van een versch kadetje aan het ont bijt. Laat ons den goeden en normalen gang der maatschapelij ke zaken toch niet meer ontwrichten dan onafwend baar is. De vraag dus, of wij voor het ge achte versche kadetje eventueel den hoed afnemen ter verwelkoming bij zijn weder-optreden, hangt geheel af van deze andere, of met die terugkomst al dan niet nacht-arbeid gemoeid zal zijn. Is dit het geval, dan kan met per missie het versche kadetje, wat ons 'betreft, blijven sluimeren. Als wij lezen hoe meerderen zich druk maken om het versche kadetje weer in te voeren enkel en alleen, omdat ze het Nederlandsche volk willen bevrijden van het oudbakken brood aan het ontbijt dan ergeren wij ons over zülk 'n overdrij ving! V Het dienstboden-vraagstuk. Wij maakten gisteren enkele opmerkin gen over het dienstboden-vraagstuk en schreven o.m,: Waar zijn hier gelegenheden, om meisjes op te leiden voor dienstbode? Om deze functie in alle gevallen goed, met pleizier, te kunnen uitoefe nen, is toch wel een opleiding noodig! Gelukkig van katholieke zijde is men in het zuiden van ons land reeds eenigen tijd met dit zeer nuttige werk bezig. Maar hier, in onze streken, be merken wij daar weinig of niets van. Men vestigde vandaag onze aandacht op wat 'hier in Leiden is ondernomen. Tweemaal is in 1935 een cursus gegeven. De eerste was georganiseerd door Ar beidsbeurs en Ver. van Ned. Huisvr.; de tweede door de Commsisie voor Ontwikke ling en Ontspanning voor Werkloozen. De eerste begon met 38 leerlingen, doch 13 be reikten het eindpunt en behaalden een di ploma; de tweede ving aan met 19 meisjes, waarvan er tenslotte slechts 3 met een di ploma den cursus hebben beëindigd. Wij danken onze lezeres, die ons het bo venstaande mededeelde, wat wij gaarne publiceeren. Het is echter tot ons leedwezen! niet in strijd met onze bewering, dat wij „in onze streken" „weinig of niets" van een opleiding tot dienstbode „bemer ken"! Terloops mogen we er even onzen spijt over uitdrukken, dat de organisatoren van bovengenoemde Leidsche cursussen aan wie alsnog onze waardeering zij be tuigd voor het sympathiek initiatief in haar bescheidenheid daaraan niet méér pu bliciteit hebben gegeven, niet hebben ge tracht, het nut van die cursussen te doen doordringen in de overtuiging van bree der e kringen der bevolking, dan die nu bereikt zijn geworden. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN POLITIEKE WINKELS. In de Kalverstraat te Amsterdam is een N.S.B.-sigarenwinkel geopend. De opening had plaats „met het Wilhel mus en een kloppartij". De „N. R. Crt." geeft er het volgend ver slag van: „De opening van een N.S.B.-sigaren winkel in de Kalverstraat bij den Dam heeft Zaterdagmiddag aanleiding gege ven tot nogal wat tumult. Er werd voor en in de buurt van het huis gecolpor teerd en gedebatteerd. Een paar hon derd nationaal-socialisten zongen het Wilhelmus, toen de drie-kleur en de N.S.B.-vlag aan den gevel werden ge- heschen. De politie zag zich ten slotte genoodzaakt met geweld de straat te ontruimen. De menigte werd verspreid met behulp van bereden agenten en motorrijders. Hierbij werd menige rake klap met gummistok en wapenstok uitgedeeld. Ook gisteravond was het in de Kalverstraat voor den winkel zeer rumoerig en moest de politie af en toe optreden". De Avondpost schrijft hierbij: „Stel u nu eens voor, dat dit systeem door anderen werd gevolgd. Dat we politieke bakkers- en slagers winkels gingen openen: elke partij de hare. Waarlijk: men vraagt zich af, of dan geen enkele dwaasheid voor onze dagen te mal is. Men zou er een beetje om kunnen lachen, wanneer het niet zoo ergerlijk was, dat ook bij deze dingen het volkslied weer wordt misbruikt. Want wij noemen het een mis bruik, als bij de opening van een politieken sigarenwinkel het volkslied wordt gezon gen. Bij een dergelijk gebruik van het Wil helmus is dit niet langer het onvergelij- kelijk-mooie lied, dat door een eeuwenlange historie en traditie, ja, zelfs door het lij den en worstelen van ons volk is geadeld, en dat in oogenblikken van nationale ver heffing allen vereenigt, maar wordt het gebruikt als een politieken partij-zang. Wij achten dit niet minder dan een schennis van ons volkslied. Overigens achten wij het een droef ver schijnsel, dat de splitsingen In ons volk zich nu reeds in het openen van politieke winkels uiten." ERNSTIG ONGEVAL VAN PROF. Dr. J. A. VERAART. Zeven vingers gebroken onder vallend college-bord. Terwijl prof. dr. J. A. Veraart uit Den Haag hedenmorgen te Delft zijn college arbeidsrecht gaf, is één der groote wand borden, waarop hij schreef, door het bre ken van de touwen, op zijn beide handen neergekomen. Hij brak zeven vingers. De ontstelde studenten boden den hoogleeraar die hevig bloedde, de eerste hulp. Prof. Veraart werd aanstonds ter verpleging op genomen in het Hyppolithusziekenhuis, Phoenixxstraat te Delft. Mgr. Th. W. Pichot VTCARIS-GENERAAL VAN MGR. HUIBERS. Z.H. Exc. Mgr. Huibers, gekozen Bis schop van Haarlem, heeft tot Zijn Vicaris- Generaal benoemd den Hoogeerw. Heer Th. W. Pichot, Kanunnik van het Kathedraal Kapittel te Haarlem. Mgr. Th. W. Pichot is geboren 9 Mei 1894, priester gewijd op 15 Aug.. 1918 en werd op 31 Augustus d.a.v. benoemd tot kapelaan te Voorschoten. In Januari 1922 werd hij door Monseig neur Callier z.g. geroepen om, als opvolger van den Hoogeerwaarden heer L. A. A. M. Westerwoudt, die benoemd was tot ple baan, bisschoppelijk secretaris te worden. Mgr. Pichot heeft ook het secretariaat vervuld tijdens het episcopaat van Mon seigneur Aengenent z.g., die hem later heeft benoemd tot tweeden vicaris-gene raal, toen Mgr. MöHmann verzocht had met het oog op de voortdurende uitbreiding der werkzaamheden gedeeltelijk te worden ontheven van zijn taak. Tevens werd Mgr. Pichot toen benoemd tot Kanunnik. Plebaan Westerwoudt Pastoor te Noordwijkerhout Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, gekozen Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot Pastoor te Noordwijkerhout (St. Victor) den Hoogeerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, thans Plebaan van de Ka thedrale Kerk te Haarlem. De benoeming van plebaan L. Wester woudt tot pastoor van St. Victor te Noord wijkerhout is gedaan om wille van zijn ge zondheid, welke hem niet langer toeliet de omvangrijke zorgen van de plebanie te be hartigen. Het is op zijn dringend verzoek geweest, dat de Bisschop besloot, hem van deze functie welke hij zoo voortreffelijk heeft bekleed, te ontheffen. Op de meest eervolle wijze is aan den plebaan als zoodanig ontslag verleend. De hoogeerw. heer Westerwoudt is Za terdag uit Zwitserland, waar hij eenigen tijd tot herstel van gezondheid had ver toefd, teruggekeerd. Sinds de hoogeerw. heer Westerwoudt in 1915 van het Seminarie Warmond, waar hij Kerkelijk Recht doceerde als opvolger van Mgr. Th. M. Vlaming, z.g., door wijlen ZH.E. Mgr. A. J. Callier naar de Bisschoppelijke Curie geroepen werd om als secretaris van het Bisdom de Kerkelijke rechtregels, die hij aan het Seminarie had onderwezen, nu practisch te beoefenen, heeft hij Haarlem niet meer verlaten. Hij heeft grooten in vloed gehad op het katholiek leven in Haarlem en zich groote achting verworven in katholieke en niet-katholieke kringen. Niet alleen de kathedrale parochie maar geheel Katholiek Haarlem zal Z. H. E. dankbaar zijn voor den velen en mooien arbeid, welke door hem in deze stad is verricht. Als secretaris was de hoogeerw. heer Westerwoudt de rechterhand van zijn Bis schop. In hooge mate genoot hij de achting van Mgr. Callier. Op zijn veelvuldige rei zen door het Bisdom ontmoette secretaris Westerwoudt zeer talrijke personen, sprak met dezen en was daardoor in staat te openbaren welke aangename persoonlijk heid hij was. Dit had wederom tengevolge, dat binnen korten tijd „mijnheer Wester woudt" voor zeer velen de raadsman werd in moeilijke aangelegenheden. Hij kende alle plekjes zoowel van Over- veens duinen als van de vele buitenplaat sen. Deze laatste kennis bracht hem in aan raking met het Groot Clooster onder Heem stede en hij mocht het genoegen smaken daar het eerst de aandacht van Mgr. Cal lier op te vestigen als uitermate geschikt voor de vestiging van het nieuwe klein se minarie. Maar toen de koop gesloten was, moest de kostbare bouw nog worden gefi nancierd. En het waren zijn onvermoeide geest en vindingrijkheid, zijn organisatie talent, die de middelen zijn geweest, waar van Z. H. Exc. Mgr. Callier zich heeft be diend om het Klein Seminarie te bouwen. Zijn benoeming tot plebaan der Kathe drale kerk op 9 Januari 1922 gaf hem een levendige voldoening, de vervulling van een zijner hartewenschen. Want tot welke eervolle vertrouwensposten zijn Bisschop hem tot dan toe ook had geroepen, pastoor zijn eener groote parochie, de directe zorg voeren over de hem toevertrouwde zie len, had hem immer de ware beleving toe geschenen van zijn roeping tot het pries terschap. Priester zijn vóór alles! En van een mensch van zoo gelukkig harmonieuze samenstelling naar geest en hart was niet anders te verwachten dan dat hij ook deze taak op voorbeeldige wijze zou vervullen. Hij heeft het zich niet gemakkelijk ge maakt. De Kathedraal, het grootste kerkelijke VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. v edespogingen welke België in ver binding met het Vaticaan zou ondernemen, worden van verschillende zijden tegenge sproken. (2de blad). Verjaardag van de terugkeer van het S aar gebied. (2de blad). Amerika moet belasting gedeeltelijk te ruggeven. (2de blad). Zware regens en sneeuw in Duitschland. (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. Mgr. Th. W. Pichot is benoemd tot vi caris-generaal van Mgr. Huibers. (1ste blad). De hoogeerw. heer L. A. A. M. Wester woudt, thans plebaan van de Kathedrale Kerk te Haarlem, is benoemd tot pastoor te Noordwijkerhout. (1ste blad). Aan prof. Veraart is, terwijl hij college gaf aan de Tech. Hoogeschool te Delft, een ernstig ongeluk overkomen. (1ste blad). bouwwerk na het herstel van de bisschop pelijke Hiërarchie in Nederland, lag sinds ongeveer vijf en twintig jaar nog in den toestand, zooals zij door den architect was opgeleverd. Zij wachtte op haar uiterlijke voltooiing en innerlijke verfraaiing. De om geving was allerminst passend en in over eenstemming met de schoone monumentale lijnen van het kerkgebouw. De vroegere bouwkeet stond nog naast den ingang en diende als rijwielbewaarplaats. De wilder nis, die het gebouw omgaf, werd onder lei ding van plebaan Westerwoudt herschapen in een mooi aangelegden, goed omrasterden tuin, aansluitend bij de architectonische lijnen van het monument. Volgens de vaste plannen, die Z. H. Exc. Mgr. Callier bij den bouw van de Kathedraal voor de versie ring had aangegeven, werd door hem met voorbeeldigen ijver verder gewerkt om het schoone tempelgebouw te voltooien. Nog versch liggen in het geheugen de grootsche Kathedraalfeesten, die in Juli van het jaar 1930 werden gevierd bij de uiterlijke vol tooiing der Kathedraal door den bouw van twee torens met hoofdportiek. De aanleg van een schitterend voorplein sloot binnen het jaar de omgeving fraai af. Met groot doorzettingsvermogen ijverde plebaan Westerwoudt ook voor de versiering van de Kathedraal. De verfraaiiing van de H. Sacramentskapel werd onder de hoede van den plebaan tot een eind gebracht. Cen trale verwarming; een grandiooze electri- sche verlichting; een luidspreker-installa tie; vernieuwing van het Bisschoppelijk hoogkoor met den omloop; een nieuw pa rochiealtaar, waardoor de dubbele functie der Kathedraal als bischopskerk en paro chiekerk beter tot haar recht kwam; ver grooting van het orgel; luisterrijke glas-in- lood ramen; de aankleeding van de Kerst kapel door het Kerstmisgilde; nieuwe muur vlakschilderingen; moderne kruiswegsta ties; fraaie biechtstoelen, het kwam alle maal in een bewonderenswaardig vlug tem po tot stand, dank zij den grooten tact vaij plebaan Westerwoudt om menschen voor de versiering van de Moederkerk van het Bisdom te interesseeren. Bij deze werkzaamheden werd het orga nisatorisch talent van plebaan Wester woudt in zeer sterke mate geaccentueerd, maar meer nog kwam dit naar voren bij de viering van luisterrijke kerkelijke plechtig heden, waaraan zoo dikwijls het geheele bisdom deelnam. En zijn parochianen bezaten in hem een geestelijk leidsman van buitengewone hoe danigheden. Man van groote beschaving weet hij met menschen van onderscheiden aard en stand om te gaan. Als opvolger vap Mgr. Stoffels z.g. was hij tot na zijn ernstige ziekte van eenige ja ren terug, ook Deken van Haarlem. H.M. de Koningin benoemde hem in Dec. j.l. tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. „N. HaarL Crt." BISSCHOPSWIJDING MGR. HUIBERS. Bij de Bisschopswijding van Mgr. Hui bers, waarvan de datum spoedig bekend zal worden gemaakt, zal als Consecrator fungeeren Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe, Apostolisch Nuntius-Internuntius te Den Haag, terwijl Mgr. P. A. W. Hopmans en Mgr. A. F. Diepen, resp. Bisschop van Breda en 's Hertogenbosch, den Consecra tor zullen assisteeren.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1