De Franschen door het Oranje-elftal verpletterd. MAANDAG 13 JANUARI 1936 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Hollandsche amateurs verslaan de Fransche profs met 6-1. VERDIENDE ZEGE NA GROOTSCHEN STRIJD. LAGENDAAL Na LAGENDAAL in 1931 scoorde ook BAKHUYS driemaal in Parijs. Op volkomen regelmatige wijze heeft het Nederlandsch elftal gistermiddag in het „Pare des Princes"-Stadion te Parijs met groote cijfers van het Fransche prof team gewonnen en daarmede voor de 11e achtereenvolgende, maal op officieele in ternationale wedsttrijden, in het buiten- èland gespeeld, de overwinning behaald. De Fransche hebben- in 1935 de volgende resultaten op hun internationale wedstrij den behaald: Frankrijk—Spanje 02, Frankrijk—Italië 1—2, Frankrijk—Duitsch- land 1—3, Frankrijk—België 1—1, Frank rijk—Hongarije 2—0, Frankijk—Zwitser land 12, FrankrijkZweden 20. Daar op volgde thans de verpletterende neder laag tegen Nederland. Door deze prachtige zege van Nederland, is het voor het Fransche voetbal een ca- tastrophale dag geworden. Het Neder landsch elftal vormde gedurende den ge- heelen wedstiijd een homogeen team, waarin geen zwakke punten vielen op te merken en waarin techniek en tactiek best verzorgd waren. Nederland heeft den Franschen geleerd, hoe een wedstrijd moet worden gewonnen. Een ontmoeting als deze kan uitsluitend gewonnen worden, indien men doelpunten kan maken; dat is nu een maal een factor, die bij voetbal hoofdzaak is. De Franschen konden dit nu in het ge heel niet En dit is in de allereerste plaats de oorzaak van hun nederlaag geworden. Zij hebben systemen aangeleerd in de eerste helft demonstreerden zij een soort W-systeem doch dit heeft in den wed strijd tegen het Oranje-team niets gegeven. Vóór den wedstrijd. De regen, Zaterdagavond met flinke bui- en ingezet, was gistermorgen in een drui- lerigen mot overgegaan; de boulevards met het glimmende asphalt boden een naargeestig beeld. In de café's en restau rants was het overvol en talrijke malen kon men op groepjes landgenooten stui ten, die de uren voor de match zoo aange naam mogelijk trachtten door te brengen. Het terrein van het „Pare des Princes" ligt in Auteuil, een flink eind buiten de city van Parijs. Reeds vroeg vertrok men per taxi, particuliere wagens, bus of me tro, naar het Stadion. Naarmate het aan- vangsuur naderde, liepen de reusachtige tribunes vol. Op de tribunes van de Tour de France was een geheel vak voor de Hol- landsche bezoekers gereserveerd en ook elders ontwaarden wij verscheidene land genooten, die door het zwaaien met zak doeken en vlaggetjes te herkennen waren. Luid klonk het telkens: „Wij zijn niet bang", over het terrein. Men schatte het aantal Nederlanders, dat deze ontmoeting bijwoonde op 5.000. Ruim een half uur voor den aanvang kwamen de Hollandsche spelers met Her berts en Glendenning het veld oploopen: het terrein moest geïnspecteerd worden! Vooral Halle keek een beetje bedenkelijk, toen hij het modderig doelgebied aan schouwde, waar men met zand getracht had het beste ervan te maken. Het terrein was zwaar, doch uitstekend bespeelbaar en eigenlijk mocht men hier van een klein voordeel voor de Fransche spelers spre ken, die lichter gebouwd zijn. Om ruim twee uur zijn de tribunes over vol en het aantal kijkers wordt geschat tusschen de 35 en 40.000. Het spel begint. Om kwart over twee komen de Oranje mannen het veld op. Zij worden storm achtig ontvangen. Het Wilhelmus klinkt over het terrein; door alles meegezongen wat Nederland heet. Daarkomen de Fran schen in blauw shirt, witte broek en roode kousen, de nationale kleuren. De Marseil laise weerklinkt en het zijn zoowaar de Hollanders, die meezingen. Scheidsrechter Rudd (Engeland) roept de beide aanvoerders Van Heel en Delfour tot zich. De Franschman wint den toss en Bakhuys trapt om 2.15 Franschen tijd af. Er staat geen wind, de lucht is grauw en het regent fijntjes. De opstelling der elftallen is: FRANKRIJK Llense Diagne Mattier Gabrillargues Verriest Delfour Monsallier Cheuva Courtois Veinante Nuic Scheidsrechter: R. G. Rudd (Engeland) v. Nellen, Smit Bakhuys Drok Wels v. Heel Anderiesen B.Paauwe Caldenhove Weber Halle NEDERLAND Het spel begint. In de eerste minuten is het even een wederzijdsch verkennen. Holland leidt! Nadat de eerste Fransche aanval is af geslagen, wordt het leder naa de andere helft gebracht Drok krijgt den bal, een zeer lange pass naar het midden volgt. Bakhuys heeft de situatie begrepen, heeft zich in vrije positie opgesteld en met een schuiver van vijftien meter afstand in den rechter benedenhoek is Llense gewisseerd. Wel stopt de Fransche keeper het leder, maar de gladheid van den bal speelt hem parten, waardoor het leder over de lijn in doel rolt. Holland heeft na zes minuten de leiding. Nederland behoudt na dit üoopvc Jle be gin het initiatief en snelle open aanvallen volgen elkaar op. Vooral van links dreigt gevaar, en bij een moeilijke si .natie voor het Fransdie doel weet Wels keui ig in den linkerbovenhoek te plaatsen. Maar Llense stopt het leder, krampachtig opspringend, tot hoekschop. Van Nellen zet den bal ech ter te ver van het Fransche toel voor. De periode van Nederlandsch overwicht houdt aan en wij noteeren een schot van Anderiesen, laag en verraderlijk in den hoek, dat Llense groote moeilijkheden be zorgt. Een tweede corner, eveneens door Van Nellen genomen, wordt alweer te ver het veld in geplaatst. Langzamerhand ge raken de Franschen ingespeeld en ook hier gaat het nu in vlot tempo, met kort spel en aanval. En Halle kan enkele malen too- nen, waartoe hij in zijn modderig doel in staat is. Twee Fransche Invallers. Er zijn ruim twintig minuten gespeeld. Thans verdwijnen plotseling kort achter elkaar twee Fransche spelers. Eerst is het Nuic, die kramp krijgt en door Aston, van de club Red Star, de bekende internatio naal vervangen wordt. Direct daarop valt Gabrillargues uit en voor hem komt Ba- nide, van de Racing, in de plaats. Inmiddels heeft Holland nog een kans gekregen om de score te verhoogen, maar Drok schiet hoog over. De voorsprong vergroot. Weer zitten de Franschen voor het Hol landsche doel, doch hun spel is te kort en telkenmale wisten Weber en Caldenhove tijdig de shortpassing te onderdrukken. En zooals het meermalen geschiedt, een doelpunt-aan dien kant, waar men het op dat moment niet verwacht. Bij een Hol- landschen aanval combineeren Bakhuys en Van Nellen uitstekend, de eerste stelt den Delftenaar tenslotte in staat een prach- tigen voorzet te geven. De Fransche back glijdt uit en Wels krijgt den bal op kor ten afstand van doel in vrije positie. Hij ziet een gaatje en met een zuiver geplaatst schot weet hij Llense te passeeren. Tevergeefs heeft Llense nog getracht den bal uit den linkerhoek te grabbelen. WELS. Nog tien mi nuten van de eerste helft zijn er te spe en Nederland leidt met 20! Nauwelijks is de vreugde van de Hol landers wat getemperd, of Frankrijk heeft bijna reden tot juichen. Weer zijn de Fran sche voorhoedespelers er nJ. van door ge gaan, doch in het strafschopgebied wordt de aanval afgeslagen. Weber raakt, uit glijdend, bij het wegwerken den bal met de hand aan. Halle stopt weer een straf schop. Er wordt even doorgespeeld, doch de heer Rudd weigert om strafschop te geven en eerst op appèl van de Franschen gaat hij ertoe over. Courtois plaatst zich achter het leder, het schot is slecht geplaatst en Hal le ziet, evenals zulks in den wedstrijd tegen Ierland geschiedde, kans het leder uitvallend uit zijn doel te houden. Dit voor Frankrijk zoc teleurstellend moment geschiedt acht minuten voor rust. De Oranje-aanval zet zich door, Smit werkt zich door de verdediging heen, maar op het moment, dat hij zal schieten, wordt hij unfair aangevallen, doch de heer Rudd heeft nu geen overtreding kunnen constateeren. In de resteerende minuten is Frankrijk sterker, vooral Courtois weert zich geducht en eenmaal ziet hij kans na een soloren een fraai schot te lossen, dat Halle keurig stopt. Met een corner op het Hollandsche doel, welke door Halle kan worden weggewerkt, komt de rust. Tweede helft. kwart over drie wordt het spel hervat. Even gaat het op het middenveld heen en weer en dan krijgt Van Nelle een kans. Zijn schot is iets te scherp en gaat voorlangs doel uit. 3—0 De Nederlanders komen terug en Bak huys komt in duel met Mattier. Hij krijgt den bal vrij en met een hard, onhoudbaar schot, hoog in den hoek, is Llense voor de derde maal gepasseerd. Vijf minuten der tweede helft zijn dan achter den rug. Een prachtige poging van Courtois, die den bal in buitenspel-positie krijgt, om een tegenpunt te maken, mislukt. De Fran sche midvoor is verreweg de gevaarlijkste in de voorhoede en als hij zich er weer eens doorheen werkt, moet Halle zich op den bal werpen om te beletten, dat de kleine Franschman scoort. De corner, hier door ontstaan, levert geen resultaat op. Ook een corner op het Fransche doel kan worden weggewerkt. 40 en 41 De Hollanders doen het wat rustiger aan en het vierde Hollandsche doelpunt komt dan ook vrij onverwachts en ontstaat uit een van de vele gevaarlijke open aanval len. Weber plaatst ver naar voren bjj een afgeslagen aanval en Verriest, die mist, kan Bakhuys niet houden. Met een kogel, hoog in den hoek, is het vierde doelpunt van Holland ontstaan (04). 40 voor Holland en met nog een half uur spelen voor den boeg! Doch de Fran schen, aangemoedigd door hun eigen pu bliek, kunnen zoo een hoogen nederlaag niet verkroppen en komen terug. Zij wil len de eer redden en werkelijk gelukt het den snellen Coprtois na 20 minuten spelen de eer van Frankrijk te redden. Doch dank zij een fout van Caldenhove, want deze geeft na een duel met Monsallier naar binnen af, schuin naar zijn eigen doel, waar Courtois het leder te pakken krijgt en met een zuiver schot is Halle gepas seerd (14). De Franschen putten moed uit dit doel punt, maar hun voorhoede, die nu niet als in eerste helft in W-formatie speelt, treu zelt veel te lang en voert het samensspel te ver door De Franschen zijn nu weer wat sterker en Halle moet meerdere malen optreden. Een schot van Drok bij een plotselingen aanval valt nog te noteeren en al mag er van 'het Fransche team wat meer initiatief uitgaan in deze periode, de aanvallen van Holland, hoewel minder talrijk, blijven uiterst gevaarlijk. Een naar voren ge speelde bal van Smit belandt bij Eakhuys, Llense moet uitloopen, doch Frankrijk heeft .geluk als Bakhuys tegen den keeper aanschiet. De laatste doelpunten De laatste tien minuten worden dan nog catastrophaal voor Frankrijk. Van Heel mag een vrijen trap nemen op het midden van het veld, de bal belandt bij Bakhuys, deze tikt 't leder handig over enkele tegenstanders heen naar Drok, die zich plotseling vrij heeft opgesteld. Llense ziet zich gedwongen uit te loopen en rus tig deponeert Drok den bal langs en ge deeltelijk over den Franschen keeper in het doel (1—5)! En nog geen twee minuten later kogelt Van Nellen onhoudbaar na een gemeen- schappelijken aanval in (16)! Het Hollandsche publiek is niet te hou den van geestdrift, de Franschen zijn stil. In den strijd is Drok gewond, maar weldra kan hij weer mee spelen. En bij de invallende duis ternis klinkt dan voor het laatst het fluitje en heeft Neder land met 61 gewonnen. Geen wonder, dat aanvoerder Van Heel, die zijn 50sten in ternationalen VAN HEEL wedstrijd speel de, na afloop door de andere spelers op de schouders werd genomen en triomfan telijk naar de kleedkamer werd gebracht. Nabeschouwing Het is een glorieuze revanche geworden voor den laatsten 54-nederlaag tegen Frankrijk, geleden op Hemelvaartsdag 1934 te Amsterdam. Maar het is niet alleen een revanche geweest, de wedstrijd heeft een grootere beteekenis gehad en wel deze: het Hollandsche amateur-voetbal staat momen teel een klasse hooger dan het Fransche professionalisme! Zooals wij reeds bij de inleiding van ons verslag memoreerden, vormde het Oranje-team een uitstekend homogeen elf tal, dat, zeker, prachtig voetbal te zien heeft gegeven, maar toch een spel demon streerde, dat we de laatste jaren heel wat keeren mochten aanschouwen, waarmede dus nogmaals is aangetoond, dat het Fran sche voetbal zeer zwak is. Anders zou de zware nederlaag van het Fransche elftal niet te verklaren zijn. De groote kracht van het Nederlandsche voetbal is geba seerd op het constant goede spel, wedstrijd na wedstrijd. Met voorsprong of achter stand, men blijft rustig, maar met groot enthousiasme zijn werk doen, met inner lijk vertrouwen op eigen capaciteiten, die zoowel in technisch als in tactisch op zicht niet gering zijn! Zouden we vergelijkingen moeten gaan maken tusschen de beide elftallen, dan zoulen we zeer snel uitgepraat zijn, want in alle opzichten is Holland de betere ge weest. En het Fransche elftal? Het heeft in de eerste helft geprobeerd een W-formatie toe te passen, hetgeen volkomen mislukt is, omdat de spelers, die men ervoor had uitgekozen, er niet geschikt voor waren. In de tweede helft volgde men een andere tactiek, toen waren in de meeste gevallen vijf spelers in de voorhoede te vinden. Het ging toen wat minder slecht, maar we kregen bijna voorturend den indruk, dat men elkaar niet begreep, het verband tus schen de spelers bestond er niet, kortom het elftal hing als droog zand aan elkaar. En vooral de techniek van de meeste spe lers viel tegen.- En waar Holland juist toonde schiet- oapaciteiten te hebben, faalde de Fran sche voorhoede totaal. Steeds zocht men bjj onze tegenstanders zijn heil in kort spel, afgewisseld met individueele pogin gen, die tegen ons stevige backspel bij voorbaat tot mislukking gedoemd waren. De grondslag der Hollandsche aanvallen werd gelegd in de voorhoede of in de mid denlinie en dan zwierf Smit natuurlijk weer overal. Hier ontstond geen getreuzel geen onnoodig samenspel, doch men ging recht op doel af. hetzij met open aanvallen door middel van de buitenspelers, hetzij door passes in het midden. En de aanvallen werden tenslotte goed afgewerkt ook. Daar weet keeper Llense van mee te praten, Dat Bakhuys niet al leen doelpunten kan maken, is ook thans weer bewezen. Hijzelf heeft er drie ge scoord, Drok één, Wels één en Van Nel len één. Bakhuys had natuurlijk het con signe gekregen om in deze omstandighe den slecht veld, modderig doel, glibbe rige bal zooveel mogelijk te schieten, doch hij heeft het niet overdreven en zoo eindigen we tenslotte met een spelerscritiek Halle heeft het niet al te moeilijk ge had, het stoppen van een nenalty in de eerste helft op dit veld mag meesterlijk genoemd worden. Hij was rustig in zijn werk en heeft volkomen feilloos gespeeld. Weber en Caldenhove hebben een prach tig backspel gedemonstreerd. Beiden komen er in iederen wedstrijd beter in. Het was jammer, dat de eenige fout, die Caldenhove gemaakt heeft, ook het eenige Fransche doelpunt opleverde. In de middenlinie was aanvoerder Van Heel verreweg de beste. Hij heeft in zijn jubileum wedstrijd een pracht partij voetbal gespeeld. De Oranjehemden hebben hem een 61 overwinning cadeau gegeven bij dit jubileum, doch er dient dadelijk aan te worden toegevoegd, dat hijzelf wel het grootste aandeel in dit cadeau heeft ge had. Anderiesen was Anderiesen: altijd de monstreert hij hetzelfde spel, defensief ver reweg het beste was zijn voedende taak niet minder. Bas Paauwe sloot zich bij dit tweetal uit stekend aan en zooals we trouwens reeds mededeelden, waren er totaal geen zwakke plekken in ons elftal. In de voorhoede dient in de eerste plaats Bakhuys genoemd te worden. Hij was ook nu weer een uitstekend spelverdediger. Af wisselend ging het naar rechts en naar links. Voor doel was hij altijd gevaarlijk en zijn 3 doelpunten hebben in dit geval bijzonde re beteekenis, omdat hij tegenover twee backs speelde, die minder groote interna tionale routine hadden. Smit zwierf over het veld, doch heeft dit maal geen doelpunt kunnen maken. Niette min heeft hij prachtig gespeeld. Drok viel misschien nog het minst op, doch vormde een uitstekenden schakel tus schen Wels en Bakhuys. Ook zijn doelpunt mocht er zijn. Wels was op den rechtsbuitenplaats als altijd actief, zijn voorzetten waren zuiver en ook hij heeft getoond, in de eerste helft, zijn kans te benutten. Ziedaar het mo derne spel, twee doelpunten van de zes door buitenspelers gemaakt, doch ook Van Nellen heeft getoond, dat hij schieten kon. Over het geheel genomen heeft de voor hoede prachtig gespeeld en kan men met het vertoonde zeer tevreden zijn. Het Fransche elftal telde weinig goede spelers. Courtois, de midvoor, was mis schien nog wel de beste, maar zijn spel was te zelfzuchtig om succes te kunnen hebben. Bovendien beschikt hij niet over een for midabel schot, zooals Bakhuys. De vleu gelspelers wachtten te lang met voorzet ten, terwijl de binnenspelers sterk tegen vielen. Zij waren, in de eerste helft, toen in W-formatie gespeeld werd, tegen hun taak niet opgewassen. De middenlinie plaatste te onzuiver, zoodat meerdere ma len de bal inplaats van bij een teamgenoot bij een van de Oranjehemden terecht kwam. De achterhoede viel ons tegen. Over het algemeen genomen vielen er bij het Fransche elftal maar sporadisch mooie staaltjes voetbal te zien. De heer Rudd, de Engelsche scheidsrech ter, was ook al niet te best op dreef. Hij was aarzelend in zijn beslissingen en en kele malen heeft hij zeer groote overtre dingen over het hoofd gezien. De stand van den wedstrijdenreeks is op het oogen- blik: gesp.gew.geL verL doelp.pn.t Nederland 6 5 1 31—11 10 Frankrijk 6 1—5 11—31 2 De meeningen van de T.C. In den loop van den avond vonden wij nog gelegenheid met den heer O. de Vries, voorzitter van de Technische Commissie ven den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond te spreken. Gevraagd naar zijn meening begon de heer De Vries te vertellen, dat hij vanzelf sprekend buitengewoon tevreden was over het resultaat. Wij hebben den geheelen wedstrijd ons spel aan het Fransche team opgelegd, en het werd met een snelheid uitgevoerd, waarvoor men op den duur heeft moeten capituleeren. In de tweede helft, aldus de heer De Vries, hebben wij het natuurlijk wat anders aangepakt, en speelden de onzen wat teruggetrokken, ze ker van een veil i gen voorsprong. Maar de Franschen begingen de domheid om hun spil Verriest niet naar voren te sturen, deze bleef n.l. Bakhuys schaduwen. Van Heel en Bakhuys waren de besten, vond de heer De Vries. Smit heeft geen last van zijn blessure gehad. Hjj wist, dat hij niet teveel mocht schieten en bepaal de zich ertoe voor de anderen de kansen te scheppen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5