DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Verwarde berichtgeving uitAbessynië 27ste Jaargang MAANDAG 13 JANUARI 1936 No. 8315 3)e CcidaeheGoii/fca/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week t 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllusti eerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Het dienstboden-vraagstuk. In Nederland werken op het oogenblik 40.000 buitenlandsche dienstmeisjes, waar onder ruim 30.000 Duitsche. Dat is een verbazend groot aantal! Hoe moet dit verschijnsel worden ver klaard? Niet uit het feit, dat onze Nederïandsche meisjes zoo veel loonend en goed werk vinden, dat er daardoor een tekort aan sollicitanten naar de functie van dienstbode zou zijn ontstaan! Iedereen weet, dat ook vele meisjes in alle standen, uit alle maat schappelijke kringen snakken en hunkeren naar werk. De oorzaak van genoemd verschijnsel is zooals van alle dergelijke maatschappe lijke verschijnselen gecompliceerd, veel kantig. Maar in die gecompliceerde oorzaak zien wij toch heel duidelijk dit feit: onze Ne derïandsche meisjes gevoelen heel weinig voor de functie van dienstbode, worden er veel te weinig op voorbereid en voor op geleid. Waar zijn hier gelegenheden, .om meisjes op te leiden voor dienstbode? Om deze functie in alle gevallen goed, met p 1 e i- z i e r, te kunnen uitoefenen, is toch wel een opleiding noodig! Gelukkig van katholieke zijde is men in het zuiden van ons land reeds eenigen tijd met dit zeer nuttige werk bezig. Maar hier, in onze streken, bemerken wij daar weinig of niets van. En voor vele onzer meisjes hier zou zulk een opleiding zeer goede resultaten kunnen opleveren! Zou het niet heel nuttig zijn, als er ten deze samenwerking werd gezocht met het Zui den? Aan onze sympathieke, actieve organi satie voor de vrouwalijke jeugd, de Graal die, wij weten het, niet alles tegelijk heeft kunnen aanpakken! durven wij dit denkbeeld met aandrang aanbevelen. Onze Vrouwenbond kan misschien op dit terrein ook zijn medewerking, zijn in vloed ten goede uitoefenen. Hij kan dat zeker ten opzichte van de mevrouwen van de mevrouwen, onder wie er nog te veel zijn, die niet de dienst bode behandelen, zooals zij zichzelf of haar dochter zouden wenschen behandeld te zien, zoo zij in de plaats van de dienst bode waren! Ook helaas! onder overi gens brave katholieke mevrouwen! Wij zullen hierop nu niet verder ingaan. Wij willen hier alleen oproepen de ernstige aandacht van alle belanghebbenden en be langstellenden voor het vraagstuk van de opleiding tot dienstbode! MOORD TE EINDHOVEN Man door zijn Vrouw met revolverschoten gedood De politie te Eindhoven heeft gisteren in arrest gesteld de vrouw van een zekeren van B., die na een langdurig verhoor be kend heeft haar man door een schot uit een revolver te hebben vermoord. Gisterochtend omstreeks half 11 werd nabij de tweede kanaalbrug te Eindhoven het lyk gevonden van van B., die na een onderzoek door dr. Spoorenburg vermoord bleek te zijn door een schot in het hart. Op de plek waar het lijk werd gevonden, ont dekte de politie indrukken van damesschoe nen. De politie ging toen over tot de ar restatie van de vrouw van B., die bekende haar man van betrekkelijk verren afstand te hebben neergeschoten, omdat hij een ver houding had met een andere vrouw. Nog een arrestatie. Naar wij nader vernemen, heeft de vrouw bij haar verhoor aan den commissaris van politie verklaard, dat het slachtoffer zelf haar de revolver heeft gegeven, welke zij na het plegen van de daad in het kanaal heeft geworpen. Deze verklaring komt de politie wat zon derling voor, daar inmiddels bekend was Bezit-neming van het Bisdom Haarlem. Door Z.H.Ex. Mgr. J. P. Huibers. Hedenmorgen heeft in de Kathedraal te Haarlem de plechtigheid plaats gehad, waarbij de nieuw benoemde Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers bezit heeft genomen van den zetel van het Bisdom Haarlem. Toen om kwart over tien de H. Mis aan ving, was de kathedraal met een groote menigte gevuld. De kanunniken, en tal van geestelijken hadden op het priester koor plaats genomen. In de werk was o.a. aanwezig oud-Minister Mr. H. Marchant. Even voor half elf begaven de kanun niken, vergezeld van de geestelijkheid zich naar den hoofdingang van de Kathe draal om den Bisschop te ontvangen. Mgr. Huibers, die om half elf precies arriveerde was gekleed in manteletta. Door het middenpad begaf de bisschop zich naar het Sacramentsaltaar, waar hij een korte adoratie hield. Vervolgens nam hij op een bidstoel voor het bisschoppe lijk altaar plaats. Toen de kanunnjken en geestelijken hun plaatsen wederom hadden ingenomen werd de officieele benoemingsbrief aan het ka pittel overgereikt. Door deze overreiking neemt de Bis schop officieel bezit van zijn bisschoppe- lijken zetel. Nadat de Bisschop bekleed was met de paarse mozetta, begaf Mgr. zich naar het bisschops-altaar, waar hij, staande voor het faldistorium, de huldiging in ont vangst nam van de kanunniken, die in een kring rond het altaar geschaard stonden. De Proost can het Kathedraal Kapittel, Mgr. H. J. M. Taskin nam nu het woord en zeide, dat het Bisdom met groote vreugde den nieuwen herder begroet. Z. D. H. nam op dezen Octaafdag van Driekoningen de woorden uit de Introïtus in den mond: „Ecce adveniet dominator dominus". Zie, uw heerscher komt, de heer". De macht van het bisschopsambt is groot en verheven, maar zwaar ook de Jast welke op de Bisschop rust. Namens de geheele geestelijkheid van het Bisdom vernieuwde Z. D. H. de plechtige belofte van gehoorzaamheid, die de priesters bij hun priesterwijding aan de voorgangers van den nieuwen Bisschop hadden afge legd. De Bisschop uitte zijn bijzonderen dank aan Mgr. Taskin, voor de wyze, waarop deze tijdens het Interregnum het Bisdom had bestuurd. Mgr. vroeg den steun van de leden van het Hoogwaardig Kapittel, en beval vóór alles zijn Bisdom aan de Altijddurende Bijstand van Maria aan. Aan het einde van zijn toespraak ver zocht de Bisschop aan de geestelijkheid de antiphoon „Sub tuum praesidum" aan te heffen. Terwijl de Bisschop op een hulp-troon plaats nam, begon de H. Mis, welke werd opgedragen door den Deken van Rot terdam, den hoogeerw. heer J. W. van Heeswijk, daarbij geassisteerd door 4e kapelaans der Kathedraal. Na de H. Mis verliet Mgr. Huibers, be kleed met de „Cappa magna" de kathe draal. Tijdens de plechtigheid werden van alle kerken der bisschops-stad de klokken ge luid om uiting te geven aan de vreugde, dat de nieuwe Bisschop bezit genomen had van zijn zetel. geworden, dat de gearresteerde, de 23-jari- ge Duitsche Anna Szabo, afkomstig uit Es sen, reeds germmen tijd een verhouding had met zekeren A. van Kerkhof. Hierin heeft de politie aanleiding gevonden, ook dezen man, als verdacht van medeplichtig heid te arresteeren. Zijn verhoor heeft ech ter niet tot nadere aanwijzing geleid. Beiden zijn ter beschikking van de justi tie gesteld. Geruchten over herovering van Makalie tegengesproken FELLE STRIJD RONDOM MA KALLE Omtrent de bewegingen van de strijd krachten aan weerszijden van de fronten in Abessynië bestaat groote onzekerheid, waardoor het mogelijk is® dat de meest tegenstrijdige, geruchten de ronde doen. Zoo wordt eenerzij ds door den Reuter- correspondent uit Asmara (Eritrea) ge meld, dat de Italianen, speciaal in het ge bied ten Zuidwesten van Makalie en op de hoogvlakte van Tembien een grootere activiteit hebben ontplooid, vooral de vliegers. Abessijnsche troepen, die voor een gedeelte ver naar .het Noorden waren gedrongen, zouden de laatste dagen naar het Zuiden zijn teruggedreven. Dit zal blijken uit Italiaansche berichten, die van gevechten ten Zuiden van de Takazzee spreken, welke rivier de Abessijnen, vol gens hun zeggen, reeds lang zouden zijn overgestoken. Anderzijds vermelden berichten uit Des- sie, welke uit inheemsche Abessijnsche bron afkomstig zijn, dat de Abessijnen twee dagen geleden Makalie zouden heb ben heroverd. Dit gerucht wordt evenwel van Italiaan sche zijde tegengesproken. Wel schijnt er geducht gevochten te worden in de omge ving van Makalie. Bijzonder fel schijnt de strijd op 20 K.M. ten Westen van Makalie te zijn. De Abessijnsche opmarsch wordt thans gericht op Abaro, dat ongeveer 25 K.M. ten Noorden van Makalie ligt. De toestand wordt daar uiterst gevaarlijk voor de Italianen gu3v>omd. Tengevolge van den bijna 14 dagen durenden regen zijn alle oude en nieuwe wegen voor den Italiaanschen trein volkomen onbruikbaar geworden. De Abessyniërs blijven dezen toestand uitbuiten. Berichten van het Zuidelijk front doen concludeeren, dat de staf van het Italiaan sche Somalileger groote hergroepeeringen ten uitvoer legt. De meeste strijdkrachten worden uit Ogaden teruggetrokken en ge dirigeerd naar Oddoer en Lugh Ferrandi. EEN VERZWEGEN CATASTROPHE OP 14 DECEMBER? 800 Italianen zouden daarbij gedood zijn. Te Addis Abeba verluidt bij geruchte, dat in Dessie vier Italiaansche krijgsge vangenen zijn aangekomen, die o.m. ver teld hebben, dat op 14 December een fas cistische colonne bij Endosjek aan de Ta- kazze in een Abessynische hinderlaag is gevallen. Deze colonne bestond uit 1600 man. Ongeveer de helft van deze colonne zou in den bloedigen strijd, die zich toen ontwikkelde het leven hebben verloren. BUIT GEMAAKTE TANKS Medegedeeld wordt, dat de Abessijnen thans in totaal 24 tanks hebben buitge maakt, waarvan 23 zich nog in goede staat bevinden. Tezamen met de tanks, welke Abessynië reeds bezat heeft Abessynië thans een sectie tanks, welke meer dan 30 eenheden omvat. De Negus is voornemens personeel voor deze vechtwagens te doen opleiden, het geen een goede invloed heeft op het mo reel van de troepen. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT Het 94ste legerbericht luidt als volgt: „Maarschalk Badoglio telegrafeert: Vrij dag hebben onze Italiaansche en Inland- sche detachementen sterke vijandelijke benden aangevallen, die zich genesteld hadden aan de samenvloeiing van de Ga- bat en de Cheva. De actie, welke werd gesteund door artillerie en luchtmacht, eindigde met een vlucht van den tegen stander, achtervolgd door de onzen. De Abessyniërs leden zware verliezen, aan onze zijde sneuvelden een gegradueer de Erytreeër en twee Askari's; drie offi cieren, twee gegradueerde Erytreeërs en drie Askaris werden gewond. Aan het geheele front was de lucht macht zeer actief. Dedzjas Hailé Selassié Koeksa heeft in samenwerking met de politieke autoritei ten van Tigré de encadreering van zijn legermacht voltooid; dit bestaat thans uit detachementen infanterie, die reeds aan het front worden gebruikt en detachemen ten politie, welke in het bezette gebied zijn gestationneerd. DE MOGELIJKHEID VAN NIEUWE VREDESVOORSTELLEN De Geneefsche correspondent van Reu ter meldt, dat er tal van aanwijzingen zijn volgens welke Italië hoe langer hoe meer geneigd is, in te gaan op redelijke vredes voorstellen. Men heeft den indruk, dat in dien er te Rome vredesvoorstellen werden ingediend, deze geheel anders opgenomen zouden worden dan eenigen tijd geleden. Het is alleen maar de vraag, wie het initiatief tot dergelijke voorstellen zal ne men. Noch Engeland, noch Frankrijk heb ben veel lust dit opnieuw te doen, Italië zelf kan het moeilijk doen èn Abessynië is al evenmin geneigd dergelijke voorstel len uit te werken. Het zou dus aan den Volkenbond zijn, om voorstellen te doen, doch men is te Genève van meening, dat de Volkenbondsraad in zijn vergaderig van 20 Januari nog niet op deze kwestie zal ingaan. Gezien de stemming van de meerderheid der leden van den Raad, ver wacht men eerder een uitbreiding van de sanctiemaatregelen dan vredesvoorstellen. Overigens acht men het te Genève de vraag of er daar een beslissing genomen zal worden inzake een petroleumembargo, alvorens het Amerikaansche standpunt be kend is. Later meldde Reuter, zoowel uit Londen als uit Parijs, dat men daar in officieele kringen met nadruk de geruchten tegen sprak, als zou men hier nieuwe vredes onderhandelingen voorbereiden. Wederom geruchten over bemiddeling van het Vaticaan Wederom is eenige hoop gewekt op nieuwe vredesvoorstellen in het conflict tusschen Italië en Abessynië, op grond van geruchte, volgens welke het Vaticaan heimelijk het initiatief zou hebben geno men zich daarbij bedienende van. de tusschenkomst van België om tot een regeling te komen. De correspondent te Rome van het in vloedrijke dagblad ,Le Temps" schrijft aan zijn blad, dat België, op inspiratie van het Vaticaan 20 Januari wellicht aan den Volkenbond zal voorstellen een commissie van onderzoek naar Abessynië te zenden Gasverstikking te Gouda. Bejaarde man omgekomen, meisje gered. Een ernstig geval van gasvergitiging heeft zich Zaterdagavond voorgedaan in het pand Lethmaetstraat 40, op den hoek van de Prinses Julianastraat in het stads deel Korte Akkeren te Gouda. Een 63-jari- ge man, de melkhandelaar A. Vreeswijk, is daarbij om het leven gekomen, terwijl een 6-jarig meisje, dat bewusteloos werd aan getroffen, kon worden gered. Het gezin, dat door het ongeluk getrof fen is, bestond uit vier personen, n.l. de bejaarde Vreeswijk, diens echtgenoote en de bij hen inwonende dochter mej. Gou- driaanVreeswijk met haar 6-jarig meisje Geertruida. Om kwart over 8 Zaterdagavond waren de beide vrouwen de stad ingegaan ten einde inkoopen te doen en de man en het kind bleven in het huis. In den loop van den avond op welk tijdstip kon niet wor den bepaald is door verzakking van de straat de van de hoofdbuis komende ijze ren gasleiding onder den vloer in de keu ken der woning gebroken, waardoor het gas met volle kracht uit het ontstane lek stroomde en zich door het huis verspreid de. De man moet zich, naar uit het onder zoek was op te maken, na de gaslucht te hebben waargenomen, naar het meter kastje hebben begeven, vermoedelijk met de bedoeling de hoofdkraan af te sluiten, hetgeen hem in dit geval echter niet zou geholpen hebben, omdat het lek zich voor den meter be zond. Door het gas is hy be- dwelrhd geraakt en dientengevolge voor over op den grond gevallen. Na het gebeurde schijnt niemand meer in de melkzaak te zijn geweest, want eerst om kwart over tien, toen de vrouwen weer thuis kwamen, werd de tragedie ontdekt. Bij het openen van de winkeldeur sloeg een zware gaslucnt beiden tegemoet. Op haar angstig gillen kwamen omwonenden toe snellen. Met zette vlug alle ramen en deu- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Felle strijd rondom Makalie. De Italia nen zouden thans geneigd zijn, redelijke vredesvoorstellen te overwegen. (Ie blad) De vlootconferentie opnieuw een dag uitgesteld. (1ste blad). Zweden versterkt zijn weermacht. (1ste blad). BINNENLAND. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers heeft he denmorgen in de Kathedraal te Haarlem bezit genomen van zijn Bisdom. (1ste blad). Bejaarde man te Gouda door gasverstik king om het leven gekomen. (1ste blad). Man te Eindhoven door zijn vrouw ver moord. (1ste blad). Vronw te Rotterdam met een scheermes gedood. (Gem. Ber., 3de blad). De storm bracht verscheidene schepen weer ?n nood. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: Nieuwe glorieuze dag voor het Ned. voetbal door een 61 overwinning op het Fransche prof.-elftal. (2de blad). ZWEMMEN: Rie Mastenbroek herovert haar wereldrecord op de 400 M. rugslag. (2de blad). DAMMEN: Raichenbach .behaalt een voorsprong van zes punten op Vos. (2de blad). SCHERMEN: E. C. de Jager opnieuw de- genkampioen van Leiden en Omstreken. (2de blad). SCHAATSENRIJDEN: Nederlanders in het buitenland. (2de blad). ren open, terwijl anderen zich over den man en het kind ontfermden. Het meisje lag bewusteloos in de slaapkamer in haar bedje; dit vertrek en de keuken worden gescheiden door een smalle gang. De slacht offers werden uit het huis gedragen en bij buren ingebracht. Eenige in de nabijheid wonende E. H. B. O.'ers vingen direct aan met het toepassen van kunstmatige adem haling en bij de kleine hadden zij hiermede dadelijk resultaat. Zij was er spoedig weer goed aan toe en voor ernstige gevolgen be hoefde niet te worden gevreesd. Op dok ters advies is het kind evenwel toch naar het Van Iterson Ziekenhuis vervoerd. Inmiddels was de Geneeskudige Dienst ter plaatse verschenen, die het werk van de H. B. O.'ers overnam en met een zuurstof-apparaat aan den slag ging om te trachten de levensgeesten bij den man weer op te wekken. Dit gelukte helaas niet meer en na een uur hebben de doktoren verdere moeite gestaakt. De dood was ingetreden en het stoffelijk overschot werd eenigen tyd later per auto eveneens naar het Zieken huis gebracht. Het drama veroorzaakte in de volkrijke buurt consternatie en de deelneming bleek algemeen groot. De vrouw en dochter van den ongelukkigen Vreeswijk waren zeer overspannen., bij kennissen hebben zij voor den nacht onderdak gevonden. ZILVEREN JUBILEUM J. B. SOMERS. Woensdag a.s. 15 Januari is het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer J. B. Somers, procuratiehouder van de N.V. „De Leidsche Courant", bij onze courant in functie kwam. De heer Somers heeft zijn taak als boek houder en procuratiehouder zoodanig ver vuld, met nauwgezetheid en toewijding, dat dit jubileum een graag benutte aanleiding zal zijn, om uiting te geven aan de oprech te waardeering voor diens veel-jarigen ar beid. Wij volstaan heden met deze me- dedeeling voor vrienden en bekenden bui ten den kring van het eigen huis onzer courant.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1