Groote Pers-loterij H VRIJDAG 10 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT èoiSTE BLAD - PAG. 3 voor de Vaticaansche Wereld tentoonstelling in 1936 te Rome Loten zijn verkrijgbaar fl.— bij: Adm. „De Leidtche Courant", Papengracht 32, Leiden Leiden: Fr. Th. Goddijn, Heerenstr. 83E. Aarlanderveen: Jac. Groen in 't Woud- Alphen: Jac. v. Vliet, v. Mandersloostraat Bodegraven: Jac. Walraven, Oud- Bode- gravensche weg. boskoop: Th. Overes a. d. Gouwe. .ah, Hazerswoude Dorp: W. Vroegrijk. Hazerswoude Grnd.: J. Borst. m Hoogmade: J. Colijn. Katwijk a. d. Rijn: G. r. d. Nouweland, Kerkstraat. Langeraar: A. A. Bocxe Leidschendam: A. v. Lochem Achterweg. Leimuiden: B. Verheugd, sigarenmagazijn. Lisse: J. Wassenaar, Vreewijk. Lisse: G. Meijer, Voortlaan. Nieuwkoop: Joh. v. d. Voorn Pzn. 'r* Nieuwveen: A. Lenting, Kerkstraat Noordwijk: G. Wassenaar, v. Limburg Stirumstraat. Noordwijkerhout: C. Kortekaas, Buurtw. Noorden: Herman Knaap. Oegstgeest: V. Cornelisse, Rijnzichtw. 100 Oude Wetering: H. Vesseur. Oud-Ade: J. PUljee. Roelofarendsveen: B. Paauw, Boekhandel. Rijpwetering: W. v. Diemen Jzn. Sassenheim: Mej. Wed. A. Weijers, Hor tuslaan. Stompwijk: P. Wensveen. Ter Aar: P. Hoogervorst, Aardam. Voorhout: J. Diemei, Heerenlaan. Voorschoten: W. v. Noort Voorschoten (Vink): S. Langeveld. Warmond: Mej. Wed. G. de Winter, Dorpsstraat Wassenaar: W. C. v. d. Hulst Achterweg. Woerden: J. J. Noordermeer, Utrechtsche Straatweg 51. Zoeterwoude (Dorp): Jac. Zandbergen, Noord buurt. Zoeterwoude (H. R.): C. Vlasveld. Zoeterwoude (Weipoort): G. v. d. Akker. Zevenhoven: A. J. de Groot H. Pzn. Zoetermeer: Th. Adegeest, Stationstraat (Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage). DE AUTOMATISCHE PILOOT IN VLIEGTUIGEN. De heer W. M. Brandt hield gisteravond voor de Vereeniging van Oud-Leerlingen der Ambachtsschool alhier een lezing over bovengenoemd onderwerp. De heer H. Mulder opende den lezing avond en heette de talrijke aanwezigen welkom. Hierna deed hij enkele huishou delijke mededeelingen o.a. dat er op 31 Januari een excursie zal gehouden wor den naar de N.V. Vereenigde Touwfabrie ken en dat er binnenkort door den Bond een maandblad zal uitgegeven worden. De heer W. M. Brandt begon hierna zijn lezing. Spr. schetste allereerst wat een vliegtuig is en hoe de vleugels zijn ge plaatst aan den neus van het vliegtuig; vervolgens wat de werkzaamheden zijn van de airelous enz. Met behulp van een gegroscoop liet spr. zien wat de piloot ziet wanneer hij naar links of naar rechts moet vliegen, wil hij de juiste koers handhaven. Met lichtbeelden toonde spr. aan wat eigen lijk een automatische piloot is. Onder aan dachtige stilte werd deze lezing aanhoord, waaruit bleek, dat de stof hiervoor uitste kend werd weergegeven. Aan het einde dankte de voorz. den heer W. M. Brandt voor zijn causerie, welke alle zeker zeer op prijs hadden gesteld. Kinderfeest der Volksbondjeugd. Gistermiddag van 57 uur had in het Bondsgebouw de eerste bijeenkomst plaats van de twee jaarlijksche feestvieringen voor de schoolgaande kinderen der Volks bond-leden. 't Behoeft geen verwondering te wek ken, dat de groote zaal geheel gevuld was en dat alle kinderen hebben genoten van de filmvoorstelling, welke döor de filmaf- deeling der K. S. A. werd verzorgd. De kinderen leefden van begin tot einde mee met Ikely, het heiden-jongetje, dat chris ten werd en een steun voor den missio naris. Na deze film werden nog enkele kluchten vertoond, de kinderen werden getracteerd en maar al te spoedig was het einde daar. Hedenmiddag van 57 uur de tweede voorstelling. BUITENLAND. GEMASKERDEN OVERVALLEN EEN RADIOSTATION LIMA, 9 Januari. (A.N.P.) In den af- geloopen nacht hebben 20 gewapende en gemaskerde mannen het radiostation van Lima in Peru oyervallen. Zij slaagden er in de employé's en kunstenaars, die zich verzetten, te overmeesteren en het gebouw te bezetten, waarna zij doordrongen tot de studio. Hier hielden zij een toespraak van ongeveer 10 minuten, gericht tegen de regeering, waarna zij weer vertrokken, zonder dat men erin slaagde hen te arres teeren. GHANDI ZIEK. BOMBAY, 9 Jan. (A.N.P.)Naar wordt vermeld is de leider der Nationalisten Ghandi ernstig ziek. SNELLE RECHTSPRAAK NEW-BRUNSWICK, 9 Jan. (A.N.P.) De 26-jarige Edward Metelski, beschul digd van moord op een soldaat, is giste ren voor het gerecht geleid en nog des avonds ter dood veroordeeld. Hij zal in de week, die begint op 16 Februari, op den electrischen stoel worden gebracht. UIT DE OMGEVING NIEUWVEEN. '~nr~ Loop der bevolking. Bevolkingsgrootte op 1 Jan. 1935 1.687 zielen, ni. 823 m. en 864 vr. Vermeerdering door geboorte met 33 zielen, 13 m. en 20 vr. Vermeerdering door vestiging met 183 zielen, 115 m. en 68 vr. Totale toename met 216 zielen, 128 m. en 88 vr. Door overlijden daalde het zielental met 31, t.w. 14 m. en 17 vr. Door vertrek daal de het met 126 zielen, 55 m. en 71 vr. Totale vermindering met 157 zielen, 69 m. en 88 vr. Het batig verschil bedraagt 59 mannen en 0 vrouwen. Per 31 Dec. 1935 telde de ge meente 823 plus 59 m. is 882 m. en 864 plus 0 vt. blijft 864 vr. Totaal generaal 1.746 zielen. TER AAR. Bij*. Vrijw. Landstorm. Om in dezen woeligen tijd te trachten het instituut van den Landstorm tot groote en intensieve kracht op te voeren, houdt ieder jaar onze afdeeling een propaganda-avond, welke zich telkenmale in een groote belangstel ling mag verheugen. Zoo ook dezer dagen was het café v. d. Acker tot in alle hoe ken bezet, toen de voorz. van de plaatse lijke commissie, de heer P. Kroone de feest vergadering opende, precies op het aange geven uur. Bijzonder werden verwelkomd den et re-voorzitter, burgemeester Hogen- boom, kapitein Rooyaards en Karres, resp. voorz. en secr. van Zuid-Holland, afd. West, corps-commandant Boots en tot slot de lei der E. de Goede met z'n landstormers. Na dat de voorzitter op uitvoerige wijze bet streven van de B.V.L. belicht heeft, ieder een genoeglijken avond toewenschen, werd .met algeme* ne stemmen besloten een tele gram te zenden aan den oud-burgemeester jhr. K. de Muralt, die altijd op dergelijke avonden present was. He» is kapitein Rooyaards, die de rij der sprekers opent en z'n vreugde uit over het feit, dat hij nu voor de eerste maal het genoegen hteft kennis te maken met de landstormers van Ter Aar. Op kernachtige wijze geeft deze kleine en jeugdige kapi tein het doel weer van dit instituut en dringt er met klem op aan, steeds vast, krachtig aaneengesloten te blijven, en, wanneer het noodig is ter verdediging van het wettig gezag, persoonlijke belangen op te offeien. Ook kapt. Karres en majoor Boots kon den niet nalaten op zoo'n mooie avond een hartelijk speechje af te steken, waarbij vooral tot uitdrukking kwam in welke ge lukkige omstandigheden wij hier leven, vergeleken met andere landen. Beide hee- ren waren er van overtuigd, indien het noodig mocht zijn, dat deze afdeeling op het appèl zal verschijnen, waarvoor in niet geringe mate hulde toekomt aan den lei der de Goede, die de echte B.V.L.-geest weet aan te kweeken en inderdaad "een mc.iel wachtmeester is die „goede" wacht hoodt. Ter afwisseling kwam nu de bekende artist Henri Nolles voor het voetlicht om ons bezig te houden met z'n leuke moppen, goocheltoeren en buikspreken. Een bizon der gelukkige keuze is het geweest het amusementsgedeelte dit jaar te laten ver zorgen door voornoemden heer. Niet al leen z'n geestige anecdoten vielen in de smaak, doch ook voor iedere goocheltoer mocht hij een welgemeend aplaus incas- seeren. Er was een' prettige, gezellige stemming. De eere-voorz. het woord verkrijgende, kon verklaren, dat zijn belangstelling al tijd zal uitgaan naar de B.V.L. Al het mo gelijke wat leiden kan om deze afdeeling tot groote bloei te brengen, zal spr. niet onbeproefd laten. Spr. uit den wensch dat de verschillende plannen welke de leider op z'n program heeft staan, met succes verwezenlijkt moge worden. Niet zoo bijzonder laat was het gewor den, toen de voorz. overging tot sluiting van deze gezellige bijeenkomst. Spr. kon nog op het laatste nippertje den heer Kar res feliciteeren met z'n promotie tot Ka pitein. Allen werd dank gebracht voor de getoonde belangstelling. Wij eindigen dit verslag met een aan moediging tot de Landstormers om de laatste feestavond, welke volgende week Dinsdag gehouden wordt aan het Pape- veer, bij te wonen. Ook voor het publiek is deze bijeenkomst toegankelijk tegen be taling van een geringe entrée. Werkelijk, een kennismaking met deze nuttige bewe ging is aanbevelenswaardig en tevens wacht u een vroolijke avond. UIT DE RIJNSTREEK AARLANDERVEEN. Volksbond. Donderdagavond hield de Volksbond alhier haar maandvergadering in de zaal van den heer W. v. d. Berg. De voorzitter, de heer M. Heiman, opende de veergadering en verwelkomde den zeer- eerw. heer Pastoor en den spreker van de zen avond. Het Bondslied werd gezongen, waarna de notulen werden gelezen. Ver volgens was het woord aan den heer Lant- sink. Deze hield een lezing over de sociale en economische instellingen van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland, waarbij spreker aantoonde met cijfers en getallen, hoe men b.v. een Sanatorium van 1 y3 ton geld wist te bouwen, dat aan alle eischen voldoet. Ook noemt spr. de voordeelen van „Concordia" en de Volksspaarbank, Her wonnen Levenskracht, de instelling voor het uitzenden van zwakke kinderen naar vacantiekolonie, de coöperatieve winkels, bakkerijen enz. Dan wijst spr. er op, dat al deze instellingen geen kapitalistisch doel nastreven. Er worden geen winsten ge maakt, of ze komen aan sociale doeleinden ten goede. Met een luid applaus mocht spreker zijn rede beëindigen. Velen der leden zullen zeker iets van zijn les onthouden. Hierna de begrooting van den penningmeester, welke na eenige discussie werd goedge keurd. Voorts was het deze avond nog een belangrijke avond, want er was een gratis tombola. Deze bestond uit nuttige prijzen, zooals een wollen deken, molton dekens, brandstoffen, aardappelen, erwten, bruine boonen, koffie, thee enz. Elk lid aanwezig mo'cht gratis meeloten. Dit was een aardige nieuwjaarsgave voor de leden. Van de niet aanwezige leden worden de prijzen de volgende vergadering wederom uitgeloot onder alle aanwezigen dan, doch dan met nieten! Er werd nog bekend gemaakt dat voor 2 Februari nieuwe candidaten bij 't be stuur worden ingewacht, daar in de eerst volgende vergadering de bestuursverkie zing plaats heeft en temeer daar de aftre dende bestuursleden, de heeren A. G. Lui- ben en H. v. d. Loo, zich niet weder her kiesbaar stellen. Voorts bedankte de voor zitter voor de groote opkomst en sluit de vergadering. ZEVENHOVEN. L.T.B. Op uitnoodiging van den plaat selijken L.T.B. kwam de heer M. P. v. d. Weijden Woensdagavond 8 Jan. in het Bondsgebouw een rede houden. De voorzitter, de heer E. J. Oostdam, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, bijzonder den geachten spr. van dezen avond De voorzitter sprak zijn tevredenheid uit over de groote opkomst. Een 150 personen waren wel aanwezig, een bewijs dat er groote belangstelling was, niet alleen uit Zevenhoven, maar ook uit de Hoef, Noor den, Nieuwkoop en Nieuwveen. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den geachten spreker. De heer v. d. Weij- den gaf daarna een uiteenzetting van het monetaire vraagstuk. Het aantal personen wordt steeds grooter, aldus spr., dat tot de overtuiging komt, dat het zoo niet langer gaat. Spr. wijst dan op het Kamerlid Her mans, dat in het voorjaar in Sneek deva luatie nog afwees; en zegt, dat het de eeni ge uitweg is. De moralisten hoort men ook niet meer over het moreel ongeoor loofde van devaluatie. Spr. zet nu achtereenvolgens uiteen de begrippen: deflatie, inflatie en devaluatie, welke laatste wordt aangeduid met een groot aantal benamingen, maar die vrijwel allen hierop neerkomen, dat men verwacht een binnen zekere grenzen te beheerschen waardevermindering, in goederen geme ten, van de gulden door wettelijke maat regelen. Hierna gaat spr. na waarom devaluatie moreel te verdedigen is. Spr. is van oor deel, dat men reeds veel te lang gewacht heeft; het is echter beter nog ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Het is spr.'s vaste overtuiging dat devaluatie met of zonder de wil van de Regeering er on herroepelijk toch komt, maar dan met het gevaar van inflatie en optering van alle reserves. Hierna wordt gepauzeerd. Als 2de onderwerp behandelde spr. „Waarom georganiseerd en georganiseerd in de Kath. Organisatie". Spr. hield een beeld voor van de veranderde tijden en omstandigheden, waarbij de Maatschappij geheel is veranderd van aard en karakter door onderwijs, pers, radio en vereenigings- leven; dat door deze ontwikkeling de po sitie van de bevolking tegenover de over heid een gansch andere was geworden. Wil men niet onder de voet geloopen worden, dan dient men ook gebruik te maken van het middel der organisatie en zijn belan gen gezamenlijk te behartigen in de Kath. Stands organisaties. Spr. wijst op het tweeledig doel der Standsorganisatie, het nastreven van de geestelijke en stoffelijke welvaart der leden. Speciaal tot de boeren en tuinders richt spr. zich nu als hij zegt, dat alleen invloed op de Regeering te wachten is, als de zaak zuo staat, dat de voorzitter van den Kath. Nederlandschen Boeren en Tuin- dersbond als hij spreekt, zal kunnen ver klaren, dat hij spreekt namens 100.000 Kath. Boeren en Tuinders. Hierna werd gelegenheid gegeven vra gen te stellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt en waaruit dus bleek, dat spr. een aandachtig gehoor heeft gehad. Nadat de geachte spreker alle vragen naar tevredenheid had beantwoord, dank te de voorzitter den spreker voor zijn hel dere en duidelijke rede en hoopte hem hier nog meermalen te mogen zien optreden. Hierna sluiting met den Chr. groet. LAATSTE BERICHTEN INBRAAK TE DEN HAAG OPGEHELDERD. In samenwerking met de Rotterdamsche politie hpeft de Haagsche politie heden de vermoedelijke daders van den inbraak, gepleegd in cle opslagplaatsen van de Uni lever, Pletterijstraat 26 te 's-Gravenhage, in verzekerde bewaring gesteld. Naar men zich zal herinneren, werd door de daders 1745 K.G. margarine ontvreemd; zulics geschiedde in den nacht van 3 op 4 Januari. Al spoedig volgde de Haagsche politie een spoor, dat naar Rotterdam leidde. Bovendien werd door de Rotterdam sche politie een voorraad margarine in be slag genomen in een pakhuis in de Eleono- rastraat, vermoedelijk afkomstig van dief stal. De hoeveelheid der in beslag genomen waar was, op 100 K.G. na, gelijk aan de in Den Haag ontvreemde. De politie te Rot terdam verrichtte een drietal arrestaties. De arrestanten zijn gisteravond in Den Haag aangekomen. Zij zullen heden aan een verhoor worden onderworpen. SLEEPBOOT OP DE SCHELDE GEZONKEN. Tijdens de vaart op de Westerschelde is het 600 ton metende sleepschip „Caesarina" op weg van Hansweert naar Terneuzen, vol water geloopen en gezonken. Het sleepschip „Prudentia", dat deel uitmaak te van de sleep, geraakte eveneens in een moeilijke positie. De opvarenden van beide schepen werden overgenomen door de sleepboot „En avant" en zijn te Terneuzen aan wal gebracht. De sleepboot „Hooge- zand" uit Terneuzen heeft de „Prudentia" opgepikt en 'in de haven van Terneuzen binnengebracht. NIET MINDER DAN 50 DIEFSTALLEN! De Arnhemsche recherche heeft heden gearresteerd den 20-jarigen Arnhemmer R. J., die zich schuldig heeft gemaakt aan niet minder dan ongeveer 50 inbraken, hoofdzakelijk in de buitenwijken'van Arn hem en ook in Oosterbeek en Wageningen. Overdag drong hij aan de achterzijde de huizen binnen en nam uit de keuken groo- tere en kleinere geldbedragen weg. De Koningin naar het Loo. H. M. de Koningin is hedenochtend te 9 uur per auto voor enkele dagen naar Het Loo vertrokken. Hedenmiddag half 2 is de Prinses Haar daarheen gevolgd. TELEGRAMMEN ZW1TSERSCHE VROUW OVER DE DU1TSCHE GRENS. GELOKT. BAZEL, 10 Jan. (A. N. P.). De bladen melden, dat op 11 October van het vorige jaar de vrouw van den Zwitserschen ar beider Wermelinger te Bazel door middel van een gefingeerden brief der Gestapo naar Wyhlen op Duitschen bodem gelokt werd, waar zij gearresteerd is. Vandaar werd zij naar Loerrach gebracht; bij het eerste verhoor verweet men haar, dat zij koeriersdiensten voor de communisten ver richtte. De vrouw verklaarde, dat zij on schuldig was en zich in het geheel niet met politiek bezig hield. Toen op 14 Oc tober de polier te Bazel inlichtingen om trent de vrouw vroeg, verklaarde men van Duitsche zijde, niets van haar te weten. Thans is bekend geworden, dat Frau Wermelinger dezer dagen te Bazel is te ruggekeerd. Van Loerrach was zij naar Freiburg, vandaar naar Frankrfort en ten slotte naar Kacsel gebracht. Een brief, dien zij op 21 October aan den Zwitserschen consul te Frankfort had gezonden, aldus de bladen, is daar eerst op 19 November aangekomen. Op 3 en 4 Januari heeft voor het volks gerecht te Kassei het proces plaats gehad tegen deze vrouw en degenen, die van me deplichtigheid beschuldigd waren. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Uit het onderzoek bleek, dat de vrouw vol komen onschuldig- was; zij is dan ook vrij gesproken, nadat een half jaar tuchthuis straf tegen haar wa3 geëischt. De vrouw verklaart, dat haar bij haar verhoor door de Gestapo te Loerrach werd medegedeeld, dat de Gestapo haar men- schen in Bazel heeft en precies weet, wat daar gebeurt. Dit kan natuurlijk ook een voudig een miduel tot intimideering zijn geweest. GEEN TIROOLSCHE DESERTEURS IN BEIEREN. BERLIJN, 10 Jan. (A.N.P.) Naar het D. N. B. meedeelt zijn de berichten dat gisteren eenige honderden deserteurs uit Tirol in Beieren waren aangekomen, on juist. Ook is het niet waar, dat Tiroolsche deserteurs in kampen zouden zijn onder gebracht. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 Jan. Vee. Aanvoer: Totaal 586 runderen, 149 kalveren, 1012 schapen, 862 varkens. Prijzen: 14 stieren 80200, schoon gewicht 3241 cent, handel stug; 145 kalf- en melkkoeien 80195, handel tamelijk; 174 varekoeien e. a. i 70140, handel stug; 236 vette koeien 75190, schoon gewicht 2847 cent,, handel stug; 17 pinken 5085; 25 vette kalveren 70 96, schoon gewicht 60110 cent, handel tamelijk; 224 nuchtere kalveren 59, handel vlug; 150 vette schapen 1220, 500 vette lammeren 1015; 362 weide- schapen 913 handel matig; 475 mest- varkens 1528, handel slecht; 387 big gen 912, handel tamelijk; 11 paarden 90210; 1 veulen; 6 bokken of geiten. LEIDEN, 10 Jan. Kaas. Aanvoer 51 par tijen waarvan 39 partijen Goudsche en 12 partijen Leidsche kaas. Besteed werd voor le soort Goudsche kaas 22, 2e soort 20 21, le soort Leidsche kaas 1517 per 50 kg. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. ALKMAAR, 10 Jan. Kaas. Aange voerd 39 stapels, zijnde 64.000 K.G. Fa- briekskaas kleine 18.50, Boerenkaas klei ne 19.00 per 50 K.G. Handel matig. DELFT, 9 Jan. Vee. Aanvoer: 4 paar den, 81 runderen, 95 nuchtere kalveren, 375 magere varkens, 443 biggen en 2 gei ten of bokken. Paarden 50150, kalf- koeien 100210, varekoeien f 60135, nuchtere kalveren 412, magere var kens 1536, biggen 615, geiten of bokken f 36, rundvleesch per kg. 32, 40 en 48 cent. 9 Jan. Boter 1.601.62 Aanvoer 3 achtste en 7 zestiende vaten, wegende te zamen 130 kg. NIEUWKOOP, 9 Jan. Eierenveiling. Op de eierenveiling alhier werden deze week aangevoerd 1500 eieren. Prijs 3.504.50 per 100 stuks. NIEUWVEEN, 9 Januari. Eierenveiling. Aangevoerd 633 kippeneieren f 4.005.50 per 100 6tuks. In tegenstelling met de tra ditie waren een zuivelproductien en groen ten waren aanwezig. NOOTDORP, 9 Jan. Eierenveiling. Op de eierenveiling alhier werden de volgen de prijzen genoteerd: kippeneieren 3.50 4.85 aanvoer 3179 stuks; eendeneieren 3.20; krieleieren 3.10 per 100 stuks; kippen 4070 cent per stuk en kaas 20 26 cent per pond. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.25 Londen 7.271 /R New York1.47i/g Parijs 9.72«fe Brussel 24.81U/2 Zwitserland 47.91 Milaan Madrid 20.153/4 Oslo36.461/4 Kopenhagen32 5li/4 Stockholm37.483)4 Praag 6.10l/„ Weenen Boedapest -i BEURSO VERZICHT. Nadat de Bank van Frankrijk het jaar 1935 afsloot met een disconto-verlaging, heeft deze instelling haar rentetarieven we derom naar beneden gebracht. Het offi- cieele disconto werd op 31 December met een vol procent van 6 pet. tot 5 pet. gere duceerd en thans heeft wederom een ver laging met een vol procent plaats gevon den, zoodat het wisseldisconto van de Fran- sche Creddetinstelling thans 4 pet. bedraagt. Hoewel men algemeen de opvatting koes terde,, dat de Bank van Frankrijk haar ren tetarieven zoo spoedig als slechts mogelijk was zou verlagen, kwam de jongste maar regel toch wel eenigszins als een verras sing, want men had niet gedacht, dat thans reeds een dergelijke stap zou worden ge daan. Het stemt ongetwijfeld tot verheuge nis, dat de Bankautoriteiten te Parijs, tot de afkondiging van een disconto-verlaging hebben kunnen besluiten, want hieruit kan toch worden afgeleid, dat volgens hun zienswijze de politieke zoowel als de mo netaire situatie een dergelijke geste volko men wettigen. En de West-Europeesche cir culatiebanken, worden op een zoo deskun dige en voorzichtige wijze beheerd, en ple gen meestentijds zoo veelvuldig overleg met elkander, dat men gerust kan aanne men, dat men zich aan de Seine na rijp beraad van alle eventualiteiten rekening heeft gegeven, zoodat deze jongste maat regel als volkomen toelaatbaar mag wor den beschouwd. Voor het Fransche zaken leven beteekent deze disconto-verlaging een verder opluchting, want geruimen tijd heeft het een hoogen rentestandaard moe ten torsen. Immers werd het officieele dis conto, nadat het ter verdediging van de franc op 14 November tot 4 pet. was ver hoogd, een week later op 5 pet. gebracht, terwijl reeds op. 25 November de disconto- schroef nog stijver werd aangedraaid en het disconto op 6 pet. werd gesteld. De funeste gevolgen van zeer hooge renteta rieven zijn welbekend, en het ligt dus voor de hand, dat het economische leven in Frankrijk zich verlicht zal gevoelen, vooral omdat door de thans gevolgde gedragslijn de rust zal worden bevorderd en het ver trouwen zal worden verserkt. En voor een goede ontwikkeling van den economischen toestand zijn rust en vertrouwen onmis bare elementen. Voor ons eigen land is de disconto-verla ging te Parijs van groot belang, want niet alleen zal een ontspanning van de geld markt aldaar een gunstigen invloed uit oefenen. maar bovendien komt de positie van de Fransche franc in een beter licht te staan, hetgeen ten opzichte van den Ne derlandschen gulden niet anders dan in voordeeligen zin kan worden geïnterpre teerd. Waar de geldmarkt ten onzent zich op bevredigend wijze ontplooit, en de geld koersen een uitgesproken inclinatie tot te- rugloopen aan den dag leggen, daar kan het niet anders of onwillekeurig komt de gedachte aan disconto-verlaging in een niet ver verwijderde toekomst ook hier te lande naar boven.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3