VRIJDAG 10 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE BILT SEINT: AFNEMENDE WIND. HOE WORDT HET WEER? Stormachtige tot krachtige later afne mende zuidelijke tot westelijke wind, be trokken tot zwaarbewolkt, met tijdelijke opklaring, af en toe regenbuien, later iets kouder. Hoogste barometerst.: 768.0 te Pernignan. Laagste barometerst.: 718.9 te Lerwick De depressie op den Oceaan begon gis termiddag plotseling met groote snelheid naar het Oost Noord Oosten te trekken en werd daarbij zeer diep. zoodat Lefwick hedenmorgen een barometerstand onder 720 mm vertoont. Aangezien de hooge drukking op het vasteland weinig afnam, heerscht storm- toestand over het geheele gebied van den Golf van Biiscaje tot Noorwegen en is de temperatuur in Frankrijk, België, ons land en Duitschland hier en daar tot meer dan 10 graden boven normaal gestegen. De koude op IJsland hield aan, in het Noordoosten is de strenge vorst tot Fin land beperkt, maar in Scandinavië valt weer veel sneeuw. Op de Britsche Eilanden te weer veel regen gevallen en is het weer buiig met eenige afkoeling in het Noorden, in Duitschland valt ook veel regen, Oosten rijk heeft kalm weer met mist. In verband met de vorming van secun- dairen is voortduren van het buiige- en stormachtige weer te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 11.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 4.36 uur tot Za terdagmorgen 7.39 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 11 Janu ari voorm. 4,19 en nam. 4.36 uur. BLAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Gistermiddag hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland haar eerste vergadering in het nieuwe jaar onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer. Na opening der vergadering stelde de voorz. aan de orde de benoeming van de Commissie tot nazien der geloofsbrieven van de herbenoemde en nieuwgekozen leden. In deze commissie werden benoemd de heeren de Gooyer, v. Leeuwen, v. d. Steen en v. Appel onder voorzitterschap van den ondervoorzitter der Kamer, den heer Par- levliet. Deze commissie rapporteerde gunstig, waarop de herkozen en nieuwe leden be noemd werden verklaard. De nieuwgekozen leden, de heeren B. de Koning, dr. B. L. Kr'antz en J. H. v. d. Kloot worden vervolgens binnengeleid en met een toepasselijk woord door den voorzitter geïnstalleerd. De voorz. deelt vervolgens mede, dat de heeren Versteeg en Molkenboer den dienst van het bureau der Kamer hebben verla ten en dat is benoemd de heer mr. A. G. de Blécourt, die den titel zal krijgen van ad junct-secretaris en den heer mr. dr. Knibbe bij diens afwezigheid zal vervan gen. De voorzitter houdt vervolgens zijn Nieuwjaarsrede, waaraan we gisteren reeds een en ander hebben ontleend. Aan het eind daarvan klonk een harte lijk applaus, waarna de heer v. d. Steen den voorz. hartelijk dankzegde voor het vele werk, dat hij in het afgeloopên jaar voor de Kamer en voor het District Rijn land heeft gedaan. Spr. hoopt, dat de voorz. niet neerslach tig zal worden, maar den moed en de kracht zal vinden om evenals vroeger zijn werk voor de kamer te mogen voortzet ten. Namens allen dankt spr. dei heer ten Cate Brouwer voor de vriendelijke woor den tot de leden gericht en wederkeerig wenscht hij hem, alsmede den ondervoor zitters en den secretaris het beste toe in het komende jaar. De notulen der vorige vergadering wor den vastgesteld en de ingekomen stukken afgehandeld. Van de Coöp. Centrale Tuinbouw Vei- lingsvereeniging voor Ter Aar en Om streken was een schrijven ingekomen, waarin er op werd gewezen, dat de op heffing van de spoorlijn AlphenUithoorn van buitengewoon f unesten invloed is voor den tuinbouw, vooral in verband met den export. Het bestuur betoogt, dat het sta tion Ter Aar zeer belangrijk is voor ver lading en dat Ter Aar vanuit Roelof- arendsveen gemakkelijker te bereiken is dan omgekeerd. De heer Reijnders is van meening, dat Roelofarendsveen zijn verlaadstation niet gaarne zal missen. Eerder dan naar Ter Aar zullen de tuinders van Alkemade vla Leiden gaan verladen. Op voorstel van den voorzitter zal hier omtrent nader advie^ worden ingewon nen van 't veilingsbestuur te Roelofarends veen. Verkiezingen. Hierna hadden de JaarliJksche verkiezin gen plaats. Tot algemeen voorzitter werd herkozen de heer D. ten Cate Brouwer, tot voorzit ter van de afd. grootbedrijf de heer N. Parlevliet Jr. en tot voorzitter van de afd. Kleinbedrijf de heer H. M. Simonis. Tot adviseerend, resp. plaatsvervangend adviseerend lid voor het curatorium van het Economisch Technologisch Instituut in Zuid-Holland en Zeeland worden be noemd de heeren H. M. Simonis en dr. C. van Dorp. Verder werden gekozen: Tot leden voor de Commissie voor Ver voer, Post- en Telegrafie: de heeren C. G. J. Alkemade Sr., J. F. X. Sanders, J. van der Steen, P. A. de Gooyer, P. A. Wer- nink Jr. en H. van Zonneveld, allen aftre dend en dr. B. L. Krantz in de vacature- Heringa. Tot leden van de Commissie voor het Handelsregister: de heeren: C. G. J. Al kemade Sr., B. J. Dijkdrent, D. Raaphorst Sr. en J. van der Steen, allen aftredënd en de heeren Scnoondergang en B. de Koning in de vacature J. J. M. Meijers en P. J. van der Zanden. Tot leden van de Commissie voor het Verslag: de heeren D. ten Cate Brouwer, N. Parlevliet Jr., H. M. Simonis, J. F. X. Sanders en Dr. P. G. Knibbe. Tot leden van de Commissie van Finan ciën: de heeren D. ten Cate Brouwer, N. Parlevliet Jr., H. M. Simonis en Dr. P. G. Knibbe. Tot leden van een commissie, ingevolge art. 10 van de Wet op het Uitverkoopen en Opruimen in het winkelbedrijf: de heeren H. M. Simonis, J. v. d. Steen, B. L. Krantz, B. de Koning en P. v. d. Hoek. Het bureau stelde voor de Commissie voor Handelsbelangen en de Commissie voor Handels- en Nijverheidsonderwijs niet te continueeren. Tekort der Zuiveltentoonstelling. Tenslotte stelde het bureau der Kamer voor om in het tekort van de groote Vee- en Zuiveltentoonstelling, in het najaar hier ter stede gehouden, 100.te willen bij dragen. Het tekort dezer tentoonstelling be draagt 2000.terwijl de kamer garant was voor 250. Gemeentelijke Groenten- distributie? Bij de rondvraag deelde de heer v. Ap pel mede, dat er den laatsten tijd veront rustende berichten zich in de stad ver spreidden, als zouden B. en W. voorne mens zijn verkoopplaatsen van groenten gaan oprichten. De Leidsche Middenstandscentrale en de Bond van Kleinhandelaren in groenten en fruit, die hiernaar een onderzoek heb ben ingesteld, hebben deze geruchten juist bevonden. Zij zijn echter van oordeel, dat wanneer de gemeente hieraan eenmaal be gint, het einde ervan nog niet te over zien is. Spr. verzocht daarom de Kamer de door genoemde organisaties begonnen tegen actie te willen steunen. Bij de bespreking over dit punt waren genoemde organisaties tot de conclusie ge komen, dat de toestand nog niet van dien aard is, dat ingrijpen van B. en W. als noodzakelijk moet worden beschouwd. Mochten B. en W. toch tot invoering overgaan, dan hopen de organisaties, dat dit alleen zou betreffen de z.g. doorge draaide op de veiling dus onverkochte groenten; dat de verkoop verder alleen zou geschieden met inschakeling van den betreffenden handel; en tenslotte, dat ge noemde groenten alleen ten goede zullen komen aan steuntrekkenden of daarmede gelijk te stellen personen. De voorz. antwoordde hierop, dat het bureau der Kamer van dergelijke plan nen nog niets bekend was. De heer de Gooyer uitte er zijn ver wondering over, dat een dergelijk ingrij pend voorstel zoo maar even bij de rond vraag ter sprake werd gebracht. Spr. had het beter geacht dit voorstel tevoren schriftelijk in te dienen. De heer Bergers zeide, dat hem als raadslid nog niets van deze plannen be kend was. Overigens achtte hij het heel verkeerd om nu reeds voorwaarden te gaan stellen, wanneer e. v. tot invoering zou worden overgegaan. Zoover mag het niet eens komen, volgens spr. De voorz. zeide tenslotte, dat het bu reau der Kamer zich tot B. en W. om in lichtingen zal wenden. Hierna ging de Kamer in huishoudelijke zitting. GEMEENTELIJKE GROENTEN- DISTRIBUTIE. Adres aan den Raad. Aan den Raad dezer gemeente is onder staand adres gezonden: De Leidsche Middenstands-Centrale, ver tegenwoordigende de volgende Midden- standsgroepen: Vereeniging van den Christelijken Han- deldrij venden en Industrieelen Midden stand in Nederland, a.fd. Leiden, Bond van R.-K. Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Midden stand „De Hanze", afd. Leiden, Koninklijke Nederlandsche Middenstands bond, afd. Leiden heeft de eer u mede te deelen, dat zij vernomen heeft dat het in het voornemen van het gemeentebestuur ligt, de ter veiling doorgedraaide, benevens de door de Ne derlandsche Groenten- en Fruit-Centrale beschikbaar gestelde groenten, zelfstandig van Gemeentewege te doen distribueeren, met uitschakeling van de betrokken han delaren, dat tengevolge van de heerschende ma laise de handelaren in aardappelen, groen ten en fruit, een zeer moeilijken strijd om het bestaan te voeren hebben, en indien de voorgenomen distributie van Gementewege zou worden doorgevoerd, zij hun debiet nog verder zullen zien verminderen en hun be st eansmogelijkheid ernstig zal worden ge schaad, dat zij daarom de vrijheid neemt uwen Raad beleefd te verzoeken deze voorgeno men distributie niet te doen plaats vinden, en indien dit niet mogelijk zou zijn, dit te doen geschieden door tusschenkomst van de betrokken handelaren. 'tWelk doende, enz. R. K. TRANSPORTARBEIDERSBOND. Gisterenavond hield de afd. Leiden van den R. K. Transport-Arbeidersbond „St. Bonifacius" haar jaarvergadering. De voorzitter opende deze vergadering met den Chr. groet, heette alle aanwezi gen hartelijk welkom en wenschte alle leden een Zalig Nieuwjaar. Spr. memo reerde dan het overlijden, door een nood lottig ongeval op 30 November, van twee trouwe leden en bad met de aanwezigen voor hun zielerust. Hierna werden de notulen voorgelezen, welke onder dankzegging worden goedge keurd. De ingekomen stukken worden voorge lezen met, waar noodig, eenige toelichting. De secr. brengt verslag uit van de werk zaamheden over 1935 en de penningmees ter geeft een overzicht van het financieel beheer. Uit een en ander blijkt, dat er weer heel wat werk is verzet en dat ook deze afd. zeer veel van de werkloosheid te lijden heeft. De voorz. bracht beiden dank voor hun accuraat beheer. Hierna werden drie nieu we leden met een toepasselijk woord ge ïnstalleerd. Vervolgens werd het voorstel gedaan om door bijdragen van de leden H. Missen te laten lezen voor de overleden leden v. d. Geer en Van Rijn. De vergadering stem de hiermede ten volle in. Besloten werd, dat ieder lid 5 cents zal bijdragen. Hierna verkreeg de Ëerw. Adviseur het woord. Spr. memoreerde het oude jaar en wees erop, dat het nieuwe jaar heel duis ter voor ons ligt. Als wij dit overwegen dan voelt men het aan, dat er nog een machtigen Schepper is over hemel en aarde, over leven en dood. Spr. herdacht in treffende woorden v. Rijn en v. d. Geer, twee trouwe leden, die zoo plotseling uit het leven zijn weggerukt en voor God moesten verschijnen. Spr. schildert den dood, die komt onverwachts. Daarom wek te spreker allen op bereid te zijn, om als de Heer des Levens roept ieder gerust kan verschijnen. Spr. heeft in deze afdee- ling een geest van solidariteit geconsta teerd, want zij hebben door spontane offer vaardigheid getoond om ook na den dood de medeleden niet te vergeten. Spr. wilde dan ook openlijk zijn dank betuigen aan alle leden der organisatie voor deze mede werking. Hierna richtte spr. ook een woord van welkom tot de nieuwe leden der orga nisatie. Spr. wenschte him geluk met hun inzicht, wat toch ook vooral aan hun ge zinnen en organisatie ten goede komt. Ook vroeg spr. nog de overleden leden in het gebed niet te vergeten, en vroeg Gods ze gen af voor de toekomst van de leden met hun gezinnen en de organisatie. De vergadering gaf blijken van instem ming door een hartelijk applaus na het gesprokene. De voorz. dankte den eerw. adviseur voor diens hartelijke woorden en hoopte, dat zij vruchten mogen dragen. Hierna volgde de rondvraag, welke nog al stof opleverde voor besprekingen. Na allen van antwoord gediend te hebben sloot de voorzitter onder een woord van dank met den Chr. groet. Indien er leden zijn die voorstellen heb ben voor de a.s. Bondsraadvergadering dan gelieve men deze voor 1 Februari bij het bestuur in te zenden. Concert Meriel St. Clair. Onder auspiciën van de Nederlandsche Concertdirectie J. Beek zal de Engelsche zangeres Meriel St. Clair (leerlinge van Elena Gerhardt) een enkelen liederenavond geven in Leiden nl. in de Stadsgehoorzaal op Donderdag 23 Januari a.s. 20 uur. Ge rald Moore zal de kunstenares aan den vleugel begeleiden. Handelsregister W. v. K. W ij z i g i n g 2467 N.V. Fabriek van Suikerwerken v.h. Gebroeders Pel, Lei den, Morschweg 5058. Uittr. Dir.: Hk. Pel, Oegstgeest, d.d. 1 Jan. 1936. Hedenmorgen te half negen was de 16- jarige schildersknecht werkzaam op een balcon van perceel Rijnsburgerweg 9, toen de tegen het huis staande ladder om woei. De jongen probeerde van het 4 M. hooge balcon op den grond te komen, doch is daarbij gevallen. Hij klaagde over pijn in de lendenen, doch de dokter van den E.H.D. kon geen uitwendig letsel consta- teeren. Ter observatie werd de jongen naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Morgen hoopt de Mannenzangver. „Kunst na Arbeid" haar 42e Jaarfeestviering te hou den in de Stadsgehoorzaal, waaraan o.a. medewerken Willy Derby en The Hofenks Melodymakers. Verdere bijzonderheden vindt men in de advertentie van morgenavond. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgende werkloozen ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 4, be hangers 37, betonwerkers 79, betonvlechters 39, fundeeringwerkers 1, glazenmakers 1, glazen wasschers 8, granietwerkers 14, grondwerkers 119, heiers 3, metselaars 162, opperlieden 129, schilders 243, sloopers 7, steenbikkers 2, steenhouwers 6, straatma kers 4, hulp-straatimakers 14, stucadoors, witters 69, timmerlieden 311, uitvoerders 9, voegers 24, ongesch. bouwarb. 10. Totaal 1295. Fabrieksarbeiders: bleekers 15, lompen sorteerders 20, vellenblooters 3, zeepfabr. arb. 5, steenfabriekarb. 122, ongesch. fabr. arb. 83. Totaal 248. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 109, reizigers, colp. 41, winkelbedienden 39, in casseerders 11, musici 8, onderwijzers 10, overheidspersoneel 12, verplegers 1. Totaal 231. Hotel-Café-pers.: huispersoneel 12, kell- ners 47, koks 11. Totaal 70. Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout bewerkers 71, kistenmakers 8, kuipers 9, lijstenmakers 4, mandenmakers 2, meubel makers 29, meubelstoffeerders 20, poli- oterders 2, ongesch. arbeiders 29. Totaal 176 Kleermakers: kleermakers 79, kappers 4, schoenmakers 8. Totaal 91. Land- en tuin arbeiders: bloemisten 45, landarbeiders 28 tuinlieden 31, warmoe- ziers 13, ongesch. landarb. 9. Totaal 126. Metaalbewerkers: Bankwerkers 124, Blikbewerkers 29, burgersmeden 42, cras- seurs 1, electriciens 50, gasfitters 15, ge reedschapmakers 2, instrumentmakers 7, isoleerders 5, kernmakers 1, kettingsmeden 32, klinkers 14, koperslagers 4, Lab. be dienden 1, 1-asschers 10, loodgieters 48, machinisten 26, metaalboorders 7, metaal draaiers 15, metaalschavers 2, metaalslij pers 3, monteurs 24, pianostemmers 2, po lijsters 1, ponsers 5' rijtuigschilders 1, rij wielherstellers 13, scheepstimmerl. 11, sto kers 23, tegenhouders '16, verw. monteurs 18, voorslaa-nders 8, voorwarmers 5, vulca- niseurs 1, vuurwerkers 9, wagenmakers 4, ijzerwerkers 56, zand vormers 5, zilversme den 2, ongesch. arbeiders 42. Totaal 684. Sigarenmakers: sigarenmakers 11, sig. sorteerders 3, strippers 1. Totaal 15. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 7, •technikers 11, teekenaars 11, werkmees ters 16. Totaal 45. Textielarbeiders: Hekelaars 6,. katoen- drukkers 29, kluwers e.a. 11, Luikers 11, plaatsnijders e.a. 26, schrobbelaars 3, spin ners 39, spoelers 3, sterkers 3, strijkers 13, wevers 115, wolbewerkers 36, ongesch. tex- tielarb. 60. Totaal 355. Transportarbeiders: chauffeurs 119, em- balleurs 4, exp. knechten 19, koetsiers 13, loopknechten 48, magazijnkn. 63, schippers 101, spoor- en trampers. 16, wakers 3, transportarb. 64, losse arb. 471. Totaal 921. Typografen: boekbinders 37, boekdruk kers 19, fotografen 2, hulp-vakarb. 2, let- terszetters 27, steendrukkers 3. Totaal 90. Voed in gsm. arb.: bakkers 87, molenaars 4, ovenisten 4, slagers 58, suikerwerkers 24, wijnkooperskn. 6, zoutzieders 4, ongesch. voed.arb. 44. Totaal 231. Vrouwen: Apprêteuses 3, naaisters 15, maasters 1, winkeljuffr. 20, kantoorperso neel 34, apothekersass. 1, meesters i. d. R. 1, onderwijzeressen 6, boekbindsters 1, kin- derverz. 2, serveersters 2, verpleegsters 11, huisel. diensten 157, fabrieksarb. 57. To taal 311. Algemeen totaal 4889. 10 Januari 1935 4502. 11 Januari 1932 3535. Ben. 61 ge- deelt. werkl. en 7 werkverschaffing. Voor het examen Engelsche Handelscor respondentie (L.i.t.e.h.) is te den Haag ge slaagd Mej. C. S. Smit, alhier, leerlinge van Mej. Nell Kagie. Geslaagd voor het examen „Rekening courant-boekhouder", afgenomen door het Instituut „Mercurius" te Amsterdam, de heer W. M. Pieters, leerling van den heer -J. A. Christiaanse. Onze oud-stadgenoot de heer J. L. Deu- mens, vroeger hier ter stede directeur van het Hanze-Adviesbureau en daarna naar Ned. Indië vertrokken als adjunct-accoun tant bij het belasting-accountantskantoor te Soerabaja, is met ingang van 17 Fe bruari geplaatst bij het belasting-accoun tantskantoor te Padang, teneinde als hoofd van dat kantoor op te treden. MUZIEK. ANTONINO VOTTO als gastdirigent bij het Residentie-orkest. Niettegenstaande den slagregen was er veel belangstelling voor het concert van gisterenavond, hetgeen voor een deel te danken was aan het optreden van den be voorrechten pianist Orlofft en ten deele hieraan, dat Antonino Voito het Residen tie-orkest zou dirigeeren. De kennismaking met den dirigent: kalm maar met joyeuse muzikaliteit, zeker van zijn zaak, uitne mende verzorging in détail, ensemble en tempi. Wij hoorden een muziekverklanking waarbij de orkestleider zich objectief te genover de partituur stelde. Met groote toewijding en echt muzikantesken geest heel het complex harer mogelijkheden, al haar indicaties op den voorgrond stellend met groote kennis. Een vertolking die „het werk" al zijn kansen gaf. En dit is gedaan met beheersching van het enorme appa raat: het groot-orkest; ook spelend met dienende overgave. Het orkest speelde met fraaie toongeving en techniek, volgzaam als geboeid door het leidend gebaar. Een gevarieerd programma volgde. Wag- GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. UITBREIDINGSPLAN. (Hernieuwde tervisielegging) De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 11 Januari 1936 tot en met 7 Februari 1936 ter gemeentesecretaris (afd. Algemeene Zaken), voor een ieder ter inzage zal lig gen een ontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan voor de gemeente Leiden, ten aanzien van de gronden, gelegen ten Oosten van de Van Speykstraat en ten Noorden van de Trompstraat, zulks ter vervanging van het betrekkelijke ontwerp hetwelk van 7 November 1935 tot en met 4 December d. a. v. ter inzage was neder- gelegd. Leiden, 10 Januari 1936. 226 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. AGENDA LEIDEN. Zaterdag. Opvoering van „Litteris Sa crum", Schouwburg, 8 uur. Dinsdag, Groote Katholieke Propaganda- vergadering. Spreke pastoor van Beukering uit Haarlem, Groote Burchtzaal, 8.30 uur. Donderdag, Genootschap van den Stillen Omgang, jaarvergadering, St. Jo#.- Gez.-gebouw, 8.15 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Jan as. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken Hoogewoerd 171 telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 110, Telef. 406. Voor Oegstgeest neemt waar: C. van Zijp, Wilhelminapark 8 Oegstgeest, Tele foon 274. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. i - as» BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Geertrui, dochter van H. Kluivers en A. v. d. Meel Maria Adria- na Mathilda, dochter van H. Boting en M. J. Winter. Martine Maria, dochter van M. Lagendijk en H. Kroon Willem Jo hannes, zoon van J. v. d. Veer en M. A. Vorst Godefridus Maria, zoon van A. H. Rijsbergen en Th. A. v. d. Zijden. Ondertro uwd: J. B. Nieman jm 29 jaar en J. C. v. Ingen jd. 25 jaar. Overledlen: N. v. d. Vlist, man 74 jaar. ner's „Vorspiel Meister-Singer" vormde een zeer geslaagd en grootsch begin. Het spreekt van inspii-atieve macht en het ge baar van den dirigent maakte ons en ook het orkest dit volkomen duidelijk. Het or kest handhaafde 2!ich in klank en kleur- vervloeiing onder de eerbiedafdwingende technische en essentieele meerderheid van den dirigent. Dan hoorden wij Nicolaï Or- loff in het „2e klavierconcert" van Rach maninoff, en hadden wij ons verheugd op de interpretatie van dezen klavierdichter, hij maakte deze voor ons tot een groot ge not. Rachmaninoff heeft in zijn muziek een heel eigenaardige bekoorlijkheid, on danks het dikwijls verstandelijke van zijn melodiek. Onlangs spraken wij onze be wondering uit voor het pianistisch talent van Orloff, laten wij nu volstaan met te zeggen, dat hij het voornoemde concert een zeer eigene artistieke belichting gaf, brillant de techniek en met een pianistisch kleur, welke niet weinig indruk maken. Aan het werk geeft Orloff een diep gecon centreerde accentuatie, en beleving, die evenwel nooit overdreven of t.è gevoelig aangeraakt is. Met gezonde charme roept hij de dingen ten leven op; en spraken wij van dienende overgave: het orkest deed in de begeleiding prachtige dingen, ving hem op of vulde hem aan in zijn fijn genuan ceerde wedergave. Tot drie malen moest de pianist terugkomen, om de hulde (die hij volgaarne met den dirigent deelde) in ontvangst te nemen. Na de pauze kregen wij een noviteit te hooren, een eerste uitvoering van Pizetti's „Concerto dell' Estate". Wij zijn den diri gent dankbaar voor deze kennismaking, welke hij vanuit Italië hier weet te intro- duceeren. Het „concerto" is ondanks het moderne kleed van harmonie en rhythme alleszins aanvaardbaar, is orchestraal met veel kennis geschreven en heeft verve. De muzikaliteit en de moderne romantiek der Zuidelijken hebben voor ons haar eigene bekoorlijkheid; alleen doet ons het geheel wat gerekt aan. In handen van Pizetti's begaafden landgenoot kon voor het „Con certo" geen betere vertolking gewenscht worden. Hierna werd besloten met het ver nuftige Scherzo ,1'Apprenti Sorcier" van Paul Dukas, dat een eenig geestige inter pretatie genoot. Er is dezen avond met groote onderscheiding gespeeld, zoodat het een concert was, dat (in waai'heid) er zijn mocht. Na afloop een ovationeel hulde betoon aan den dirigent en- het orkest. J. K.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2