RESTAURANT „IN DEN VERDULDEN TURK" LUNCH, APERITIF en DINER in.... DONDERDAG 9 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BELANGRIJKE PRIJSVERLAGING! HOE WORDT HET WEER ZWAAR BEWOLKT. DE BILT SEINT: Matige, tijdelijk wellicht toenemende zuidwestelijke tot zuidelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk enkele regenbuien, aanvankelijk iets kouder. Hoogste barometerst.: 766.7 te Haparanda. Laagste barometerst.: 735.4 te Thorshavn. De depressie op den Oceaan heeft zich vooral Noordwaarts uitgebreid^ op het vasteland nam de hooge drukking, vooral uit het Zuiden en Oosten toe. In Scandinavië heeft zich het gebied van zeer strenge vorst verder naar het Noord oosten teruggetrokken, maar behalve de Zuidelijke Noordsche kust en de Zuidpunt van Zweden, heeft wel geheel Scandinavië nog vorst. Op het vasteland is alleen in Duitsch- land en Oostenrijk sporadisch lichte vorst voorgekomen. In West-Europa steeg de temperatuur. Over de Spaansche kust komt föhn voor. Ofschoon behalve in Scandinavië bijna overal neerslag viel, is de hoeveelheid niet groot. De luchtdruk verschillen zijn in onze om geving iets afgenomen, maar het waait nog stormachtig om de Golf van Biscaje en krachtig over de Britsche Eilanden, de Noordzee, West-Frankrijk en de Noorsche kust, terwijl op IJsland een Noordooster- storm waait met matige vorst. In Duitschland is de lucht zwaar bewolkt of nevelig met alleen in het Westen regen. Zwitserland heeft betrokken lucht met lichten dooi in de lagere gedeelten. Een belangrijke verandering is nog niet te wachten, ai is geleidelijk eenige tem peratuurdaling waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR 9.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Donderdagnamiddag 16.34 uur tot Vrijdagmorgen 7.39 uur. HOOG WATER. Te Katwiik aan Zee op Vrijdag 10 Janu ari voorin. 3.43 uur en nam. 4.01 uur. DWAZE TEGENGESPROKEN GERUCHTEN. Er liepen al geruimen tijd dwaze geruch ten, datde Aartsbisschop van Utrecht tegen zijn wil zou zijn opgenomen in het St. Antonius-Ziekenhuis te Utrecht, omdat.... hij Protestant zou zijn geworden. Het orgaan ,,De Protestant" maakte er serieus melding van. Wij hebben dien dwazen laster zelfs niet de vermelding waard gekeurd. De geruchten zijn blijven aanhouden; en wij willen nu het volgende uit een der bladen overnemen: „Over Mgr. Jansen, aartsbisschop van Utrecht, die reeds langen tijd ziek is, wor den reeds geruimen tijd de meest fantas tische geruchten verspreid. Hij zou Protes tant geworden zijn en gevlucht uit het St. Antonius-ziekenhuis, waar hij verpleegd werd. Een ander maal werd weer beweerd, dat hij tegen zijn wil in het ziekenhuis werd vastgehouden en op deze wijze ver hinderd werd, om zijn protestant-zijn be kend te maken enz. Thans bereikt ons de mededeeling, dat de Officier van Justitie bij de Arrondisse- ments-Rechtbank Utrecht zelf een onder zoek ingesteld heeft naar deze kwestie en persoonlijk gesproken heeft met Mgr. Jan- een in het ziekenhuis. Teneinde daarom trent zekerheid te verkrijgen, hebben wij ons gewend tot den Officier van Justitie, mr. A. N. Fabius, die ons mededeelde, dat hij inderdaad eenigen tijd geleden een on derhoud met Mgr. Jansen gehad heeft. De Officier had van vele zijden kennis gekregen van deze geruchten en achtte het e enambtsplicht om na te gaan of het waar zou zijn, dat de Aartsbisschop tegen zijn wil in het ziekenhuis werd vastgehouden, omdat hy dan een geval van wederrechte lijke vrijheidsberooving zou géiden, waar tegen zou moeten worden opgetreden. De Officier heeft Mgr. Jansen gesproken ook onder vier oogen, dus zonder dat de directeur van het ziekenhuis, pleegzusters, doctoren, of wie dan ook, den patiënt kon den beïnvloeden. Mgr. Jansen bleek zeer helder an geest en volkomen bij zijn verstand te zijn. Hij heeft aan den Officier meegedeeld, dat hij geheel uit vrijen wil in het ziekenhuis verblijf houdt. Hij bleek kennis te dragen van de praatjes welke worden rondgestrooid en noemde ze be lachelijk. Mr. Fabius zeide ons nog, dat hy het niet op zijn weg gevonden had te liggen, om het onderhoud, dat hy met den Aarts bisschop had, publiek te maken, doch dat hij er geen bezwaar tegen had, nu wy toch kennis droegen van dit onderhoud, om het •te bevestigen, waarbij hij de hoop uitsprak, dat nu een einde zal komen aan de praatjes, waarvan niemendal aan is". LAND- EN TUINBOUW DE BLOEMBOLLENSANEERING. Uitkeering van 85 pet. der minimum prijzen twijfelachtig. Men schrijft aan de N. Rott. Crt.: In Den Haag zijn besprekingen gehouden over de mogelijkheid van uitkeering van 85 pet. der minimumprijzen voor de in dit seizoen overgeschoten bloembollen. Bij deze bespreking zijn cijfers overgelegd omtrent het totaal van het surplus over 1935, welke over het algemeen zeer teleur stellend zijn. Ondanks belangrijke teelt inkrimping is het totaal van het surplus nog zeer groot, zoo groot zelfs, dat naar wij vernamen de kansen er voor de bloembollenkweekers niet gunstig voor staan, wat de uitkeering der minimumprij zen betreft. Men zal nu eerst uitvoerig na gaan welk bedrag met deze uitkeering ge moeid zal .zyn. Buitenstaanders zullen er zich ongetwij feld over verwonderen, dat ook over 1935 weder zulk een hoog surplus van bloem bollen is ontstaan, doch bij nadere be schouwing is daarvoor een zeer aanwijs bare reden. Ondanks de belangrijke inkrimping van de beteelde oppervlakte n.l. met 10.000 H.A. is het totaal van de overgeschoten bloembollen grooter dan andere jaren, hetgeen eenerzijds te wijten is aan den goeden oogst in 1935, die aan tulpen zelfs nog overvloediger was dan de oogst 1934, terwijl een andere en meer bedenkelijke oorzaak is, dat de vindingrijkheid van de Hollandsche kweekers de Sierteeltcen trale in haar berekening parten gespeeld heeft. Per oppervlakte hebben de bloem bollenkweekers belangrijk moeten beper ken, doch nu ziet men het eigenaardige verschijnsel, dat de opbrengst per opper vlakte in bepaalde centra enorm omhoog is gevoerd. Dit verschijnsel heeft natuurlijk ook de aandacht van de betrokken autoriteiten getrokken en verwacht mag worden, dat op korten termijn maatregelen zullen wor den getroffen om aan deze moeilijkheden tegemoet te komen. Van de verschillende bloembollencentra worden uitvoerige op- brengstcijfers verzameld en aan de hand daarvan zal voor 1936 een regeling dienen te worden ontworpen, welke meer over eenkomt met het doel der teeltbeperking. De cijfers van onzen bloembollenexport en de productie op de beperkte grondop- pervlakte werpen een eigenaardig licht op de resultaten der saneering. Uit de exportcijfers van de laatste maan den blijkt wel dat de vraag is toegenomen, doch tevens dat in 1935 minder werd uit gevoerd. Dit moet voornamelijk toege schreven worden aan de contingenteerings- bepalingen van Duitschland, waardoor dit jaar slechts circa 35 pet. van de in 1934 naar dat land geëxporteerde hoeveelheid kan worden uitgevoerd en aan het door Denemarken toegestane contingent (400.000 K.G.), hetwelk 45 pet. bedraagt van dat in 1934. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. M. N. K. uit A1 p h e n had zich te ver antwoorden wegens diefstal van een blau we- en een beige regenjas uit een onbe heerd staande auto, gepleegd in Mei 1934. Na getuigenverhoor vorderde de Officier van Justitie, mr. Cohen Tervaert, 14 dagen gevangenisstraf. De politierechter Jhr. mr. Feith veroor deelde H. tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. C. J. en H. B., te Den Haag, hadden ziel? te verantwoorden wegens diefstal van ijze ren platen ten nadeele van den Provincia len Waterstaat van Zuid-Holland. Van een werk in de gemeente S t o m p w ij k hebben zij samen en in vereeniging het ijzer weg genomen. B. was niet verschenen. De Officier van Justitie eischte, na ge tuigenverhoor, tegen elk der verdachten, die al eens met de Justitie in aanraking zijn gekomen, één maand gevangenisstraf. Het vonnis luidde: vijf maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. HAAGSCHE RECHTBANK. Crisis-zuivel-controleur, die giften aannam. De gewezen-controleur der Crisis-Zui- vel-Centrale W. F. H. van G., uit S t o m p- w ij k, thans ged., heeft terecht gestaan we gens het aannemen van giften, in geld en boter, hem gedaan met de bedoeling om hem als ambtenaar, in strijd met zijn plicht, te bewegen geen processen-verbaal op te maken ter zake van overtredingen der boterwet, gepleegd door een boterhandelaar te Stompwijk. Verdachte, die de feiten gedeeltelijk toe gaf, beweerde o.m., dat men hem eenige malen boter in zijn tasch stopte, zonder dat hij vooraf hiervan kennis droeg. Volgens een getuigenverklaring zou ver dachte hebben gezegd, dat men maar de helft van de aanwezige boter (margarine) moest opgeven. Het was volgens hem weg gegooid geld om dit aan de C. Z. C. te ge ven en de betrokkenen konden het zelf be ter gebruiken. Volgens de verklaringen van den Rijks- Zuivel-Inspecteur, zouden reeds eerder knoeierijen hebben plaats gehad, die ter kennis van getuïge's voorganger werden gebracht. Deze zou uit medelijden met den verdachte geen vervolging hebben doen in stellen. Naar aanleiding hiervan merkte de president, mr. Haga op, dat deze amb tenaar dan mede in gebreke was, daar het zijn plicht zou geweest zijn zulks wèl te doen. Verdachte beweerde geen goed begrip van zijn functie te hebben gehad. Hij was belast met de controle op de menging van boter, doch niet op de aanwezigheid van boter. De president hield verdachte het betref fende K. B. voor, waaruit bleek, dat ver dachte als onbezoldigd rijkszuivel-contro- leur is aangesteld en dat hij daarvoor een eed heeft afgelegd. Voorts deed verdachte een omstandig verhaal, dat naar het oordeel van den pre sident niets ter zake deed. Verdachte zeide daarop, dat hij door ziekte e.d. geheel aan den grond was geraakt. De president zeide, dat de verdachte den naam van de Nederlandsche ambtenaren door zijn handelingen door het slijk heeft gehaald. Het O. M., waargenomen door jhr. mr. v. Asch van Wijck, noemde deze zaak ernstig en treurig, want, zeide spr., men generali seert zoo graag en wrijft aan een geheel korps aan, wat een enkeling misdoet. De officier oefende scherpe critiek uit op den tak van dienst, die de justitie on wetend laat van zeer ernstige feiten, welke somtijds in de dagbladen worden gepubli ceerd en daardoor aanleiding geven, dat het publiek gaat generaliseeren en critiek uitoefenen op het gezag met name op de Overheid en zelfs op de justitie. Spr. wees op de langdurige periode waarvoer deze knoeierijen loopen en vor derde ten slotte tegen verdachte 11/2 jaar gvangenisstraf. Jhr. mr. Sandberg, de verdediging voe rend, zeide, dat zijn cliënt op 58-jarigen leeftijd voor het eerst strafbare feiten be gint te plegen. Op zijn vorig leven rust geen smet. blijkens de informaties, door pleiter ingewonnen. Hier rijst de vraag: is deze verdachte als ambtenaar strafbaar? De Rijkszuivelinspec- teur zond de klacht niet door, omdat het z.i. zijn dienst niet betrof, want verdachte was geen visiteur/ doch mengcontroleur. Het gaat hier om een strikte toepassing van de wet. De dagvaarding zoekt het misdrijf in het nalaten van opmaken van proces verbaal. Pleiter besprak de bepalingen van de instructie voor rijkszuivel-visiteurs, waaruit blijkt, dat nooit een aanwijzing van een ambtskring aan verdachte heeft plaats gehad. Als mengcontroleur heeft verdachte zijn plioht geschonden; maar hij is als zoo danig geen ambtenaar en hij heeft als rijks- zuiv el visiteur geen plicht, geen bevoegd heid en geen bediening. Pleiter noemde de dagvaarding onjuist, mede omdat verdachte geen bevoegdheid bezat, zonder speciale machtiging de door hem bezochte perceelen te betreden en hij concludeerde tot vrijspraak. Na re- en du pliek bepaalde de rechtbank de uitspraak op 23 Januari as. VERDUISTERING BIJ DE SPOORWEGEN. ƒ130.000.verduisterd. Hedenmorgen heeft voor de Haarlemsche Rechtbank terecht gestaan de 56-jarige commies der Nederlandsche Spoorwegen L., vroeger chef van het plaatskaartenbureau van het station te Haarlem die in een pe riode van ongeveer een jaar ongeveer 1130.000.ten nadeele der Spoorwegen heeft verduisterd. L. die reeds geruimen tijd bij de Spoor wegen in dienst was, had in 1933 door spe culaties veel van zijn particulier vermogen verloren. Daardoor is hij er toe gekomen, gelden, die hij uit hoofde van zijn functie onder zich had, te verduisteren. Hij beheer de o.a. de kas, waarin de gelden van den verkoop van plaatskaarten gestort werden en naim daaruit eerst kleinere en daarna steeds grootere bedragen weg. Teneinde ontdekking te voorkomen, bracht hij veran deringen in de boekhouding aan en wel op zoo'n geraffineerde wijze, dat bij de contro le der boeken, welke geregeld om de veer tien dagen geschiedde, de fraude nimmer aan het licht kwam. Ook bij de kwartaals controle welke vanwege de directie der Spoorwégen gehouden werd, vond men nimmer onregelmatigheden, doordat L. ver- valschte schrifturen naar Utrecht opzond. In Juni 1935 kreeg men echter argwaan, toen de boekhouding van het station werd afgesloten. Over de maand Februari werd toen in het saldo van het station Haarlem een verschil ontdekt van ongeveer 100.000. Bij de zeer scherpe controle ontdekte men toen, dat van een bedrag van 120.000, dat door de hoofdboekhouding naar Haar lem was overgemaakt, slechts 20.000 ver antwoord was. Een verder onderzoek wees uit, dat ook andere posten op onjuiste wij ze waren geboekt. Door de directie naar Haarlem gezonden controle-ambtenaren ondrwierpen L. aan een verhoor, waarbij hij bekende zich ongeveer een jaar lang aan malversaties schuldig gemaakt te heb ben. Daarna is de politie in de zaak gemengd, die op 18 Juni 1935 L. in zijn woning te Haarlem arresteerde. Ook bij zijn verhoor óp het hoofdbureau van politie legde hij een volledige bekentenis af. Het vooronder zoek door de justitie heeft veel tijd ge vergd omdat de geheele boekhouding van het station Haarlem nagegaan moest wor den. Deze boekhouding is zeer omvang rijk en L. beschikte over zeer groote be dragen, omdat hij ook belast was met het verstrekken van gelden aan de stations in de omgeving. Ook de kas voor het uitbeta len der loonen en pensioenen van het spoorwegpersoneel in het rayon Haarlem had hy onder zijn beheer. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. BELANGRIJKE VERKEERS- VERBETERING BIJ GOUWSLUIS. En doortrekking van den provincialen weg GoudaBoskoopAlphen. Naar wy vernemen, zal thans binnenkort een begin worden gemaakt met de belang rijke verkeersverbetering nabij Gouwsluis onder deze gemeente, waarmede zoowel het scheepvaartverkeer tusschen Amsterdam en Rotterdam als het snelverkeer tusschen Utrecht en Leiden gebaat zullen zijn. Zooals bekend, zullen de beide, uit het midden der vorige eeuw dateerende, smal le ophaalbruggen bij Gouwsluis en het daartussehen in de Gouwe gelegen eiland je verdwijnen, evenals een gedeelte van een aantal perceelen aan de Noordzijde van den Rijksstraatweg ter plaatse. Ter voldoening aan de betreffende artikelen van de Onteigeningswet zal nog deze week een commissie uit Ged. Staten alhier zit ting houden, teneinde de bezwaren van belanghebbenden te hooren. Het werk inzake de verruiming van den Gouwemond en den Ouden Rijn omvat o.m. den bouw van een nieuwe bewegbare brug in den om te leggen rijksweg Leiden Utrecht. Wanneer dit werk, waarvoor on langs reeds de proefpalen zijn geslagen, is geschied, zullen de bestaande bruggen, de schutsluis, de keersluis, het tusschen de bruggen gelegen eiland en een gedeelte van den oostelijken oever worden opgeruimd. De nieuwe brug wordt ingericht als keer sluis, zoodat in den bestaanden waterkun- digen toestand geen verandering komt. Ter verbetering van de invaart van den Ouden Rijn bewesten de Gouwe zal van den zuidelijken oeyer van den Ouden Rijn een strook worden afgenomen en bij den Ouden Rijn worden getrokken. Zoo zal dit kruispunt van Goude, Ouden Rijn en Aarkanaal dus een belangrijke ver andering ondergaan, want ook de oude brug over het Aarkanaal zal verdwijnen. De opritten voor de nieuwe brug, welke hier zal worden gelegd, zijn dezer dagen gereed gekomen, evenals de verbinding met de plaats, waar de nieuwe brug over den Ouden Rijn het thans bestaande pontveer zal vervangen. Zeer waarschijnlijk zal nog dit jaar met al deze nieuwe werken een begin worden gemaakt. Dit geldt ook voor de doortrek king van den provincialen weg van Gouda via Boskoop en Alphen langs de Oostzijde van het Aarkanaal. Hoewel de daarbij be trokken perceelen nog niet alle in handen van de provincie zijn overgegaan, is toch met de meeste eigenaren over het al gemeen boomkweekers die over groote ]£r- ceelen grond voor hun kweekerijen be schikken overeenstemming bereikt, zoo dat men binnenkort met de doortrekking van den weg, welke thans tot Boskoop ge leed is, denkt te beginnen. Vermoedelijk zal ook hierbij wel keer een vrij groot aantal werkloozen tewerk kunnen worden gesteld. WORDT DE SPOORBAAN ALPHEN— UITHOORN PROVINCIALE WEG? Onderhandelingen met de directie der Nederlandsche Spoorwegen, Naar verluidt, worden op het oogenblik onderhandelingen gevoerd tusschen den Provincialen Waterstaat van Zuid-Holland en de directie der Nederlandsche Spoor wegen over de mogelijkheid van overna me door de provincie van de spoorbaan Al phen aan den RijnUithoorn, waarop met ingang van 1 Januari j.l. de treinenloop is gestaakt. De provincie zou n.l. de mogelijkheid hebben overwogen op deze baan een ver keersweg aan te leggen, waardoor de sinds lang op het provinciale wegenplan voor komende nieuw aan te leggen weg van de Oostzijde van het Aarkanaal via Aarlan- derveen en Nieuwkoop en daar aansluiten de op den nieuwen rijksweg Rotterdam Amsterdam overbodig zou worden. Daar de spoorbaan voor dubbel spoor is gelegd en bovendien vrijwel parallel loopt met den geprojecteeerden weg, zouden hier hooge aanlegkosten kunnen worden be spaard, terwijl daardoor bovendien voor komen zou worden, dat de spoorbaan met haar verschillende kunstwerken als brug gen enz. renteloos blijft liggen. Hoewel het nog lang niet zeker is, dat het oorspronkelijk geprojecteerde tracé van den nieuwen rijksweg RotterdamAmster dam inderdaad zal worden gevolgd, zou mocht dit wel het geval zijn hierop bij Nieuwkoop zeer gemakkelijk een aan sluiting kunnen worden gemaakt. In ieder geval heeft het plan dit belang rijke voordeel, dat verschillende plaatsen in de Rijnstreek, als Alphen, Aarlanderveen. Nieuwkoop, Zevenhoven en Nieuwveen rechtsreeks en langs den kortsten weg met elkaar zouden worden verbonden, hetgeen ook voor een autobusdienst zeker van groot belang zou zijn. In breeden kring zal dan ook ongetwij feld het plan van harte worden toegejuicht en het resultaat der onderhandelingen met spanning worden tegemoet gezien. Het scheepvaartverkeer door de Alphen- sche brug. Zooals uit de gegevens, wel ke wij van den chef-brugwachter van de Alphensche brug ontvingen, blijkt, is het scheepvaartverkeer door den Ouden Rijn in het afgeloopen jaar eenigszins toegeno men. AGENDA LEIDEN. Donderdag. Ledenvergadering, R.K. Trans portarbeiders, Bondsgebouw, 8 uur Donderdag, Vierde Abenonnementsconcert Residentie-orkest, solist NicoLai Orloff, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Zaterdag. Opvoering van „Litteris Sa crum", Schouwburg, 8 uur. Dinsdag, Groote Katholieke Propaganda- vergadering. Spreke pastoor van Beukering uit Haarlem, Groote Burchtzaal, 8.30 uur. Dinsdag. De Leidsche Kunstkring „Voor allen", Keith Falkner. Stadsge hoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Jan as. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken Hoogewoerd 171 telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 110, Telef. 406. Voor Oegstgeest neemt waar: C. van Zijp, Wilhelminapark 8 Oegstgeest, Tele foon 274. BALANSOPRUIMING Luxe Lederwaren o.a. Damestasschen, groot en klein, vanaf 13 cent. Ritssluitingtasschen groot model vanaf 79 cent. Heeren porte- monnaies vanaf 29 ct. Sigarenkokers van af 35 ct. Sigarettenkokers vanaf 29 ct. Ta bakszakken ritssluiting vanaf 35 ct. Bood- schaptasschen vanaf 15 ct. Goederen buiten de opruiming 10 korting. VAN WIJK's Leerhandel HAARLEMMERSTRAAT 161 bij de Janvossensteeg. Volgens deze gegevens passeerden in 1935 24.351 grootere en 32.411 kleinere vaartui gen de Alphensche brug. tegen in 1934 res pectievelijk 23.087 en 32.305. Voor de eerste categorie moest de brug worden geopend. Hieruit blykt dus wel dat in het scheepvaartverkeer in de binnen vaart eenige toename valt te constateeren. Personalia. Te 's Hertogenbosch slaag de voor het examen coupeuse onze plaats- genoote mej. N. van Engelen. Het examen werd afgenomen door de R.K. Vereeniging tot bevordering van Industrie-onderwijs „St. Anna aldaar. Mej. Van Engelen werd opgeleid door de Eerw. Zusters alhier. BOSKOOP. De oudste inwoner. A.s, Zondag hoopt onze oudste plaatsgenoot Cornelis Droog, verpleegde in het Weeshuis zijn 98sten verjaardag te herdenken. Deze zeer krasse grijsaard, die dagelijks zijn wandeling door het dorp maakt, mag zich nog in een uitstekende gezondheid verheu gen, terwijl ook zijn geheugen nog zeer scherp is. LAATSTE BERICHTEN LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. Gisteravond brak brand uit in de schuur van den landbouwer J. Adriaansen, staan de op twintig meter afstand van de woning aan de Vierhoeven te Steenbergen. In een minimum van tijd stond het ge heele gebouw in lichter laaie. De brand weer, welke kort na het uitbreken van den brand aanwezig was, kon het vuur niet meer stuiten. De schuur brandde geheel uit. Zes paarden, een koe en een schaap kwa men in de vlammen om. Twee varkens kon den worden gered. De in de schuur aanwe zige landbouwgereedschappen en land bouwproducten verbrandden eveneens. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering '**Mt slechts gedeeltelijk de schade. DE FRAUDULEUZE INVOER VAN JAPANSCHE TEXTIELGOEDEREN. Draden van het onderzoek loopen over het geheele land. Het onderzoek van den dienst der invoer rechten en accynzen in de zaak van den frauduleuzen import van Japansche textiel- goederen, houdt de ambtenaren van dezen dienst nog voordurend bezig. De draden daarvan loopen over het geheele land en ofschoon zaken van frauduleuzen invoer van artikelen vrij geregeld voorkomen, vormt deze affaire door haar grooten om vang en de geraffineerdheid, waarmee zij op touw is gezet, een uitzondering in de werkzaamheden van dezen dienst. De Am- sterdamsche importeur, die het geheele complot heeft uitgedacht, is nog voorvluch- tig en eerst na zijn arrestatie zal vastge steld kunnen worden, voor welk bedrag dat in elk geval zeer groot is het Rijk is benadeeld. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is voor deze week vastgesteld op 59 ct. p. K.G.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2