No. 8312 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN GOS US VSGSN URSNGSN VSL7AAUT 27ste Jaargang DONDERDAG 9 JANUARI 1936 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week -• 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V De vrijheid onder het parlementaire stelsel. Op een vergadering van de N.S.B. te Amsterdam heeft de senator Graaf de Mar- chant et d'Ansembourg gisteravond een rede gehouden. Wij antieenen een paar passage's aan een verslag in een der ochtendbladen: Spreker vertelde eerst, dat hij tel kens zulke bijzondere korte vergade ringen van de Eerste Kamer had bij te wonen en dat hij daarvoor telkens heel gemakkelijk ƒ20 verdiende. Op een dier vergaderingen had hij tegen het wetsontwerp tegen de cumulatie ge stemd, omdat het zi. juist een wet wordt, die de cumulatie in de hand zal werken. Over de korte vergaderingen, van de Eerste Kamer hebben wij ook nog al 'ns een opmerking gemaakt. Wij keuren, zooals men weten kan, deze methode af! -Wij weten wel, dat op zulke korte vergaderin gen gewoonlijk volgen commissie-vergade ringen (waarvoor niet verblijfkosten 20 gld. voor niet in de residentie wonende leden wordt gehonoreerd), maar de m a - nier, waarop de genoemde som wordt geïncasseerd, is, naar ons inzicht en ons gevoelen, niet voorbeeldig. Dat de graaf tegen het wetsontwerp in zake de cumulatie heeft gestemd, omdat de voorgestelde en nu aangenomen wet de cu mulatie in den hand zal werken dat is een bewering, waarvan wij niets begrij pen en waarop wij dus ook niet kun nen ingaan. Verder lezen wij in het verslag de vol- De Katholieke Staatspartij heeft het Ministerie Colijn niet laten vallen, om dat zij Colijn beschouwt als laatste steun van het parlementarisme, en, hoe mach teloos de Staat onder het tegenwoordig parlementair stelsel is, blijkt ai hieruit, dat hij aan spreker, die in de Eerste Kamer zit, om het parlementarisme te bestrijden, een gratis spoorwegabonne ment le klasse heeft moeten bezorgen, met welk biljet hij ook dezen avond van Den Haag naar Amsterdam is ge reisd. (Stormachtige toejuichingen). Als aan de leden van de N.S.B. de vrij heid van bewegen op politiek gebied ge heel zou worden ontnomen zouden zij dan kunnen beweren, een dergelijk optre den heelemaal niet te hebben uitgelokt? Neen, wij zouden die vr ij heidsbe- lemmering niet wenschen. V/ij hebben ook nooit kunnen bewonderen het bekende „ambtenaren-verbod" in zijn fei te 1 ij k e n vorm. Maar in gemoede: is het niet.... allerzonderlingst, om van de vrij heid, die men als tegenstander van het par lementairisme, van een parlementaire re geering geniet, tartend en sarrend een ver wijt te maken aan die parlementaire regee ring! Wil de graaf dan, dat men hem als N.S. B.'er uitsluit van het gratis spoorwegabon nement? Dan zou hij gaan protesteeren en aldus o o k de stormachtige toejuichingen verkrijgen, die hij nu ontvangt voor zijn spot en hoon over het feit, dat men hem gelijkelijk moet behandelen als ande- Men praat in kringen van de N.S.B. veel over het demo-liberale stelsel, altijd met af schuw en weerzin. Hadde men daar diezelf de afschuw en weerzin voor: wat demagogie heet en is! Een paterpraatje over de film. Katholieken van Leiden en Omstreken. De film is in onze maatschappij een gewel dig propagandamiddel, zoowel ten goede als ten kwade. Dieper dan de zwarte letter van de krant, suggestiever dan de stem voor de microfoon, grijpt en spreekt het levende beeld op het witte doek. Plaatjes kijken hebben de menschen dan ook altijd graag gedaan. O. L. Heer hield er al rekening mee in Zijn parabels en gelijkenissen. Want deze zijn eigenlijk niets anders dan korte filmjes, welke Hij voor de oogen van Zijn toehoorders afdraaide. Ja, als men het Evangelie goed leest mag men zonder over drijving zeggen, dat Christus de menschen meer liet „kijken" dan „luisteren". Hij, de groote menschenkenner, wist, dat plaat jes kijken voor groote en kleine menschen altijd iets aanlokkelijks heeft. Ook wij moeten er dus rekening mee houden. Velen vóór ons hebben dat inder daad gedaan, hebben het als een plicht be schouwd de film in dienst te stellen van de katholieke waarheid. Zij hebben gestre den, geofferd en wij brengen hun onze hulde voor wat zij in zware kamp, ondanks vele ontgoochelingen en teleurstellingen, ondanks de tegenwerking, zelfs van ge- loofsgenooten, tot stand hebben gebracht. Indirect hebben zij ongetwijfeld ook een groote invloed gehad op het toezicht dat op de film wordt uitgeoefend. Doch we moe ten verder! Wij, Katholieken, hebben in het groote filmbedrijf nog maar weinig in de melk te brokkelen. Daar is wel een Rijkskeurings commissie en een Zuidelijke nakeuring, maar in de eerste zijn wij, Katholieken, slechts schaarsch vertegenwoordigd en de laatste is vrijwel aan handen en voeten ge bonden, omdat de films, die het noodig hebben, niet onder haar censuur vallen. Kan en moet dat nu eindelijk eens niet veranderen? &Want wat baten ons R.-K. Volksuniver siteiten, Geloof en Wetenschap, ontwikke lingscursussen, goede romans, wanneer we dat geweldige euvel, de verkeerde of min der goede bioscoop, niet bestrijden en niet een goede helpen vestigen? Wat baat het aan den voorkant 'n brandend gebouw met een straal water te bewerken, wanneer aan de zij- en achterkant aan de vlammen voortdurend nieuw voedsel wordt gegeven? Wat baat 't den chirurg aan den eenen kant 't kankergezwel uit te snijden, wanneer aan den anderen kant van de wonde de ba cillen in gesloten gelederen kunnen binnen rukken? Daarom zullen wij, Katholieken, daarin verandering moeten brengen. Naast onze R.-K. Pers en R.-K. Radio moeten wij be zitten een eigen onafhankelijke Katholie ke filmcultuur. Wij wenschen een film die goed doet, die veredelt, die werkelijk te genieten geeft. Geen film a la „Ontbladerde Roos", geen suikergoed en marsepein, geen duf, muf, drakerig, sentimenteel niets zeggend product, geen film kleverig van kaarsvet of dik onder de wierook, geen zielig heiligenleven, maar een film vitaal, boeiend, spannend en berstensvol leven, dat leven uitbeeldend met zijn hoogten en diepten, zijn strijd en zijn lijden, doch door de katholieke gedachte verdiept en ge adeld. Wij voldoen,daardoor ook aan den wensch van Z. H. den Paus, die onlangs in een schrijven de Katholieken heeft aange spoord om te ijveren voor een betere film. De film, zoo zegt de Heilige Vader, is en blijft hèt groote propagandamiddel zoo wel ten goede als ten kwade en de arbeid aan haar verheffing en veredeling is daar om hèt Apostolaat van onzen modernen tijd. Welnu! De Stichting Gezinsfilm „Roma" wil aan die opriep van den Paus gehoor geven. En om haar actie ook in uw mid den te propageeren zal ondergeteekende in enkele artikelen een nadere uiteenzet ting hiervan geven en bovendien op 26 Jan. 2, 9 en 16 Febr. in de kerken van Leiden onder alle H.H. Mlissen, geen liefdadigheids- predikatie houden, doch een opwekkend woord spreken, om ook uw interesse voor hare actie op te wekken. PATER AUX. VAN SCHALEN, O.F.M., Voorzitter van Gezinsfilm „Ro ma", Fransciscanerklooster Woer den. Opleving op inter nationaal gebied SNELLE HTJLP VOOR ROTTERDAM NOODZAKELIJK Nieuwjaarsrede van den burgemeester Bij den aanvang van de hedenmiddag gehouden vergadering van den gemeente raad van Rotterdam heeft de burgemeester mr. P. Droogleever Fortuin een rede uit gesproken, waarin hij allereerst een be knopt overzicht gaf over het afgeloopen jaar en een beeld van den toestand, waar in Rotterdam zich bij den aanvang van 1936 bevindt. Het jaar 1935 was een jaar van veel zorgen en groote inspanning. In Nederland mochten wij nog geen teeke nen van herstel waarnemen, aldus spr., toch mag men aannemen, dat, als de op leving op internationaal gebied van blij- venden aard is, Rotterdam als internatio naal scheepvaartcentrum deze opleving op den duur wel zal volgen, al moge de weg opwaarts nog lang en moeilijk zijn. Het aantal werkloozen, aan wie uitkeerin- gen werden verstrekt, bedroeg aan het einde van 1935 ruim 4.000 meer dan in 1934 Het is de vaart op Azië, die te Rotterdam het sterkst is getroffen en te Antwerpen de gunstigste cijfers aanwees. Wat de aan voeren betreft ter zee, alleen Antwerpen bleef voortuitgang boeken. Het verlies kwam ten laste van de Nederlandsche zee havens. Te Rotterdam en Amsterdam ver minderden de aanvoeren ieder met onge veer een half mililoen ton. Werd een jaar geleden vastgesteld, dat Rotterdams domi- neerende positie als massa-goedhaven, met name voor erts en kolen, meer en meer werd aangetast, thans valt het niet meer te loochenen: Dotterdam eertijds vooraan staande positie als zoodanig is ernstig be dreigd. Voorzieningen tot vrijwaring van wat nog kan blijven behouden en zou kun nen worden herwonnen, dienen onverwijld getroffen, wil het afbrokkelingsproces niet verder voortgang vinden. Hetzelfde moet met allen nadruk worden bepleit voor het uitgaande verkeer van stukgoed en mas- saal-stukgoed. Rotterdam wenscht niet ten koste van anderen en ter bevordering van eigen be langen de instelling van beschermende maatregelen. Rotterdam wenscht alleen, dat het verkeer wordt geleid langs de meest economische wegen èn in het belang van den vervoerder èn in dat van verzender en ontvanger. Het vraagstuk van de Rijn vaartpremie ligt buiten de machtssfeer van de gemeente. Het terugbrengen van de havenrechten op lager niveau kan door de gemeente slechts met krachtige steun van de regeering geschieden. Moge het inzicht veld winnen, dat ook te dien aanzien ni velleering nog uitsluitend op het voor de concurreerende havens meest ongunstige peil mogelijk is, maar dat deze ook op een ander niveau kan geschieden zonder daar mede te kort te doen aan de rechtmatige verlangens van het betdrijsfleven in de betrokken havensteden en van de belang hebbenden in het achterland. Moge de Ne derlandsche regeering handelen naar de oude waarheid, dat snelle hulp dubbele hulp beteekent. De haven van Rotterdam dient èn om haar nationale beteekenis èn om de mate, waarin zij is getroffen, snel te worden geholpen. BINNENLAND DE BOUWBEDRIJVEN. Onderhandelingen over de CA.O. voortgezet. Nadat aanvankelijk de onderhandelingen over de C.A.O. in de bouwbedrijven waren vastgeloopen, zijn deze hervat, toen de ar- beidersbesturen een clausule aanvaard had den, dat elke gecontracteerde partij na ge pleegd overleg met inachtneming van een termijn van 14 dagen, voor bepaalde plaat sen, gewesten of groepen het contract zou kunnen opzeggen bij onvoldoende naleving of beteekenis daarvan. De werkgevers hebben thans, naar het „Hbld." verneemt, hun nadere voorstellen bekend gemaakt, welke neerkomen op 5-ct. uurloonverlaging voor de grootere en 4 cent voor de kleinere gemeenten. Vrijdag worden de onderhandelingen voortgezet. DE MINIMUMPRIJS VOOR BLOEMBOLLEN. Adres aan den Minister. De Westlandsche Bloembollenkweekers- vereeniging „Floralia" heeft aan den Mi nister van Landbouw en Visscherij een adres gezonden, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat zij haar leden steeds geadviseerd heeft zich te houden aan de minimumprijzen door de Ned. Sierteelt- centrale geseld. Dit advies hebben de leden unaniem opgevolgd, tengevolge waarvan juist in deze streek een groot deel van den oogst onverkocht bleef en moest worden overgedragen aan het Fonds „Bloembollen- Surplusfonds oogst 1935". Met ontsteltenis is nu dezer dagen verno men, dat de in uitzicht gestelde 85 pet. van den minimumprijs waarschijnlijk niet kan worden uitgekeerd, door de onverwacht groote vermindering van den afzet in Duitschland en Denemarken. Ten volle wordt dan ook adhaesie betuigd aan het verzoek van genoemd Surplusfonds om een middel te zoeken, waardoor het mo gelijk zal zijn per Mei a.s. alsnog 85 pet. van den minimumprijs uit te keeren. De vereeniging „Floralia" omvat 875 van de voornaamste boHenkweekers in het West/land en in het afgeloopen seizoen zijn pl.m. 16 millioen bloembollen van deze vei lingvereniging onverkocht gebleven. WERKLOOZENKAS SEN. De Minister van Sociale Zaken heeft op een daartoe strekkend verzoekschrift van het Bestuur van den Ned. R.K. Metaalbe- werkersbond besloten, tot wijziging van een reeks artikelen van het reglement voor de werkloozenkas. Deze komen in hoofd zaak hierop neer, dat de bijdrage voor de kas zal bedragen per lid en per week: voor leden van 14 t/m 17 jaren, 10 ets.; voor vrouwelijke leden van 18 jaren en ouder 12 ets.; voor mannelijke leden van 18 jaren en ouder 30 ets. Vrijstelling van de beta ling der bijdragen over een kalenderweek bestaat als men gedurende die volle kalen derweek: in militairen dienst is; werkloos is; ten gevolge van ziekte of ongeval ver hinderd is te werken. Deze vrijstelling geldt niet, wanneer men over die kalenderweek eenig loon, eenige vergoeding of eenige uitkeering geniet, uit welken hoofde ook. WANNEER IR. FEBER GAAT AFTREDEN. Prof. Romme zal lidmaatschap van de Tweede Kamer niet aanvaarden. Zooals bekend, ligt het in het voornemen van ir. L. J. M. Feber, wethouder van Den Haag, na de behandeling van de Indische Begrooting, af te treden als lid van de Tweede Kamer. Zijn opvolger op de lijst der R.K. Staats partij is prof. mr. C. P. M. Romme te Am sterdam. Naar prof. Romme ons echter me dedeelde, ligt het niet in zijn voornemen, de benoeming tot Tweede Kamerlid te aan vaarden. De heer H. E. v. d. Brule, lid van den gemeenteraad van Rotterdam, zal dan voor deze benoeming in aanmerking komen. 20.000 MIJLEN OVER ZEE. De Wereldreis van de K XVHI. Binnenkort zal door de filmfabriek „Po lygoon" te Haarlem, de film worden uitge bracht over de wereldreis der K. XVIII, welke film tijdens de reis werd opgenomen door den Luitenant ter zee 2e klasse M. S. Wytema, oudste officier aan boord van de K XVIII. De film is na de reis gemonteerd door den bekenden operateur B. D. Ochse, terwijl Max Tak de muzikale illustratie verzorgde. De toelichting bij de film is van M. S. Wytema. En verder vermeldt de aan kondiging: Ten behoeve van de zwaarte- krachmetingen van prof. F. A. Vening Mei- nesz werd 238 maal gedoken en.... weer boven gekomen. Onder den titel: „20.000 mijlen over zee" zal de film binnenkort in roulatie komen. Het ons voor deze film toegezonden affi che, ontworpen door den heer F. Mettes, beeldt de geweldige reis van den onder zeeër in 't oog loopend uit. Boven de onder zeeër, over de geheele breedte geteekend, ziet men de schaduwen der werelddeelen, waarop een dikke zwarte lijn de route aan geeft, onderbroken door witte rustpunten. Onder het geheel in groote in 't oog springende letters den titel en dit alles op een ondergrond van rood-wit-blauw. Ongetwijfeld zal men binnenkort dit af fiche in ons land wel overal zien prijken. Architect Dudok naar Calcutta. Gistermorgen is de bekende Hilversum- sche architect W. M. Dudok per vliegtuig „Nachtegaal" van de K. L. M. van Schiphol naar Calcutta vertrokken. Zijn wij goed ingelicht dan staat deze reis in verband met een opdracht van een Britsche onderneming die den Nederland sehen architect gevraagd heeft in Calcutta een bouwontwerp voor een groot theater en een cinema te maken. „Hbld". VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Belgische belastingen worden verhoogd. (2de blad). De vlootconferentie te Londen dreigt te worden afgebroken. (2de blad). Stakingsonlusten in Argentinië. (2de blad). Een opstand onder de stamhoofden in de Abessijnsche provincie Godjam onderdrukt. Nieuwe Abessijnsche overwinningen ge meld. (2de blad). SPORT EK WEDSTRIJDEN. De zesde partij om het werelddamkam pioenschap door Raichenbach gewonnen. (3de blad). Het Ned. B-elftal won met 42 van Lin coln City. (3de blad). LEIDEN. Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Kamer van Koopahndel en Fabrieken voor Rijnland. (Prag. 6). PATER HYACINTH HERMANS. Zondag a.s. 12 Januari, viert de bekende Maasbode-redacteur pater Hyacinth Her mans O.P. zijn zestigsten verjaardag. De „Maasbode", die dit gisteravond mededeelde, schreef er o.m. bij: „Ongelooflijk is het inderdaad. Wie den „père" vief en kwiek nog stappen ziet met de levendige oogen achter de glinsterende brilleglazen, die hem in persoonlijken om gang kent, altijd nog slagvaardig, altijd actief, altijd frisch en geestig van tong en pen, zou hem nauwelijks de vijf kruisjes geven. Maar een feit is het: Zondag a.s. 12 Januari viert pater Hya cinth Hermans zijn zestigsten verjaardag. En aan belangstelling zal het hem niet ont breken. De receptie zal worden gehouden van 3 tot 5 uur aan de pastorie van Olden- bameveltstraat 91, Rotterdam". Ondergrondsche opslag van benzine Bij het verleenen van Hinderwetvergun ningen voor de oprichting van benzine bewaarplaatsen plegen de gemeentebestu ren een aantal voorwaarden te stellen strek kende ter voorkoming van brand en ont ploffingsgevaar. Zoodanige voorwaarden zijn vervat in het rapport der Benzine commissie 1923. Intusschen is gebleken, dat de daarin vervatte voorwaarden wij- zigng en aanvulling behoeven. In verband daarmede zijn thans door de Benzinecom missie 1927 nieuwe voorschriften opge steld. De nieuwe voorwaarden zijn opgeno men in het dezer dagen verschenen rap port der Benzinecommissie 1927. In een circulaire aan de gemeentebestu ren heeft de minister van Binnenlandsche - Zaken de aandacht op dit laatste rapport gevestigd. Protestvergadering tegen de N.S.B. door regeeringspartijen te Franeker In verband met het feit, dat op de bij eenkomst van de N.S.B. onlangs te Frane ker gehouden, waarin ir. Mussert als spreker optrad, geen gelegenheid werd ge geven tot debat, werd gisteravond te Fra neker, op initiatief van de Anti-Revolu tionaire, Christelijk-Historisch, Vrijzinnig- Democratische, Liberale en koomsch-Ka- tholieke Kiesvereenigingen, een openbare vergadering gehouden, om getuigenis af te leggen van den zin voor recht, orde en vrijheid en om een kradhtig protest te laten hooren tegen de Nationaal Socialis tische Beweging, wier wezen in strijd is met de vaderlandsche historie. Deze zeer druk bezochte vergadering werd voorgezeten door den heer G. van der Valk, voorzitter van de Anti-Revo lutionaire Kiesvereeniging. Als sprekers traden op mr. K. Bijlsma te Franeker, namens de Vrijzinnig Demo cratische Kiesvereeniging, mr. J. W. Tijs- ma van Leeuwarden, namens de Anti-Re volutionairen, de heer H. D. Louwes, lid der Tdweede Kamerfractise der Liberale Staatspartij uit Ulrum en tenslotte ds. Groenwoud van Balk namens de Christe lijk Historischen. Nadat vervolgens een telegram aan de regeering was gezonden waarin haar kracht en bekwaamheid wordt toege- wenscht om het regeeringsbeleid, tot heil van het volk te blijven voeren, volgde nog een korte gedachtenwisseling

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1