BINNENLAND UIT DE OMGEVING WILT U IETS WETEN? DONDERDAG 2 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 De Ned. ambulance naar Abessynië Een uitgestrekt arbeidsveld ADDIS ABEBA, Dec. '35 Nu de Nederlandsche Ambulance haar zegenrijk werk in Abessy nië gaat beginnen, is 't zeer inte ressant, een nadere beschouwing te wijden aan de hygiënische toe standen, die er in het land van den, Negus bestaan. In onderstaan de bijdrage wordt het probleem der medische hulp in Abessynië in een helder daglicht geplaatst. Tot nog toe zijn er slechts weinig bij zonderheden bekend geworden omtrent de hygiënische toestanden, die er in het donkere werelddeel, speciaal in Abessy nië bestaan. De Nederlandsche Ambulan ce, die haar speciale zorg gaat wijden aan de behandeling der slachtoffers van het ruwe oorlogsgeweld, zal toch ook reke ning hebben te houden met het feit, dat in Abessynië bijna alle bekende tropen- ziekten in de meest gevaarlijke vormen voorkomen. Verschillende epidemiën en besmette lijke ziekten, die in andere landen slechts hoogst zelden voorkomen, maaien in Afri ka vaak in korten tijd duizenden men- schenlevens weg. De oorzaak van derge lijke rampen is gewoonlijk te zoeken in het slechte, sterk varieerende klimaat, vooral in de moerassige streken, die vree sdij ke haarden van allerlei ziektekiemen zijn. Bovendien wordt het besmettings gevaar van verschillende ziekten nog ver gemakkelijkt doordat verschillende insec ten infecties veroorzaken, vooral bij ge- degeneereerde volksstammen, waarbij ge makkelijk besmettelijke ziekten optreden, terwijl er ook een vaak oncontroleerbaar verband bestaat tusschen de verschillende afzonderlijke ziekteverschijnselen. In ver schillende streken van Afrika is de hy giënische toestand der bevolking door haar contact met de Europeesche cultuur, door het werk van Europeesche artsen en instellingen ter bestudeering van tropen- ziekten reeds zeer veel verbeterd, maar de moderne geneeskunde vindt in Abessy nië een terrein dat nog geheel braak ligt. Geen hospitalen en dokters Het geweldige uitgestrekte land heeft nog slechts twee hospitalen; één in de hoofdstad Addis Abeba, en één in de stad Harrar, terwijl de Missionarissen een sa natorium hebben gebouwd voor de verple ging van melaatschen.. In Addis Abeba wonen ongeveer 30 geneesheeren, maar slechts weinigen van hen bezitten een di ploma van een Europeesche Universiteit. De meeste dokters in de hoofdstad van Abessynië zijn Grieken; ook de lijfarts van den keizer, die tot een der meest in vloedrijke personen in Ghebi gerekend kan worden, is een Griek. Bovendien zijn er nog verschillende Armeniërs die aan een Europeesche Universiteit hun oplei ding genoten hebben, alsmede enkele Duit- sche en Fransche dokters. Toovenaars en medicijnmannen Behalve in de hoofdstad des lands zijn de zieken van Abessynië bijna uitslui tend overgeleverd aan toovenaars en dui velbezweerders, die als voornaamste ge neesmiddel ranzig-geworden boter gebrui ken. Wanneer men wil nagaan, op welke trap van beschaving een volk gekomen is, moet men ook nader kennismaken met de wijze waarop door de verloskundigen hulp wordt verleend. De Abessynische vrouw trekt zich meestal tegen dien tijd terug in de donkerste en vuilste hoek van het huis. Zij is zelf met een sluier bedekt, terwijl twee vrouwen bijna voortdurend in haar nabijheid vertoeven om haar behulpzaam te zijn. De hulp van een dokter is ten strengste verboden. Dientengevolge is de zuigelingen-sterfte zóó groot, dat min stens dertig procent van de kinderen, die ter wereld komen, na 'korten tijd weer sterven. Voor alle ziekteverschijnselen wordt de toovenaar geraadpleegd, die meestal met een mengsel van allerlei won derbare kruiden de patiënten weer tracht te genezen. Als oorzaak van iedere ongesteldheid beschouwt men de zonnestralen, die tege lijk met hun zonlicht allerlei geesten en duivels in het huis brengen. Daarom wordt de zieke, indien het eenigszins mogelijk is, steeds in een donker vertrek opgesloten, terwijl ieder toevoer van versche lucht zoo goed als onmogelijk wordt gemaakt. De Europeesche dokters zijn er tot nog toe bijna niet in geslaagd, om het vertrou wen van de bevolking te winnen, boven dien zijn er in Abessynië nog verschillen de streken waar een Eurpoeaan nog nooit een voet heeft gezet. Een der meest verschrikkelijke ziekten, die in Abessynië nog veelvuldig voorkomt, is de melaatschheid. Het ontstaan van deze ziekte wordt ook weer toegescheven aan een tooverachtige verwensching. Slechts een zeer klein gedeelte der melaatschen wordt in hospitalen verpleetgd; bij de be volking heerscht vrijwel algemeen de op vatting dat ook de meeste andere ziekten evenals de melaatschheid ongeneeslijk zijn Algemeen verbreid is ook in Abessynië de typhus, die des te moeilijker te bestrij den is, omdat er slechts in enkele steden waterleiding is. De malaria komt zoo veel vuldig voor dat men zelden een Abessy- niër zal aantreffen die niet reeds als kind door de kwaadaardige malaria-koortsen was .aangetast. Een der meest voorkomende parasieten is de lintworm, die men echter niet als een ziekte beschouwt, maar veeleer als een makker, van wien men zich niet gaarne wil laten scheiden. Slechts om de twee of drie maanden - neemt de patiënt die een „DE R.K. STAATSPARTIJ" Aflevering December 1935 Wij ontvingen de December-aflevering van het welbekende maar nog te weinig gelezen en geraadpleegde, maandblad, dat het Dagelijksch Bestuur onzer Partij ter voorlichting van de leden en de organen der Partij uitgeeft. Gaarne vestigen wij nog eens de bijzon dere aandacht onzer lezers op dit dege lijke en goed-verzorgde staatkundige tijd schrift, door de vermelding van den na volgenden inhoud: 1. Concentratie by het Bijzonder On derwijs; een nalezing op het groote con centratie-debat. 2. Van den Centralen Propag'andadienst; nieuws van het propaganSa-front; 3. Het geheele kabinet achter 12; On derwij sbezuiniging. Kabinetspolitiek. 4. Het Plan van den Arbeid (I); een cri- tische beschouwing ingeleid. 5. De gehuwde onderwijzeres; het amen- demenent-Suring aanagenomen. 6. Preventieve censuur; art. 7 der Grond wet onder de loupe. 7. De Onderwijs-bezuiniging en staat kundige perspectieven. 8. Beginselen der Nederlandsche Par tijen; een beoordeeling van het bekende boek van Dr. Cornelissen. 9. Evenredige Vertegenwoordiging; de „cri de coeur" van dr. Colijn. 10. Jeugd werkloosheidsproblemen; een beschouwing over het Nijmeegsche Con gres van de Natiönale R.K. Commissie. 11. Van het Binnenhof. Een opname van de politieke Cineac. De December-aflevering is extra groot uitgeavllen (28 pagina's) en zij bevat een serie onmisbare gegevens omtrent de ac- tueele politieke en staatkundige vraag stukken. Wij herhalen, dit blad moet meer gelezen en meer geraadpleegd worden! Het administratie-adres is: Mauritskade 25, Den Haag. DE STEUN AAN DE KLEINE BOEREN. Uiterst bescheiden. Naar aanleiding van het besluit van den Minister van Landbouw om de kleine boe renbedrijven door een toeslag-in-eens te gemoet te komen, schrijft het „Hsgz." o.a.: Wat het bedrag van den aangekondigden toeslag-in-eens betreft, dit is zeer zeker niet meer dan uiterst bescheiden, al zal het de direct-belanghebbenden zeer welkom zijn. Wanneer we in herinnering brengen, dat volgens de laatste publicatie van het Boek- houdbureau van den N.C.B., na verlaging ■van het bedrag, dat voor vergoeding van kost en inwoning voor inwonende kinderen in rekening wordt gebracht (zulks in ver band met de reëelen toestand) op de Bra- bantsche zandgronden, waar over het al gemeen vele kleine bedrijven worden aan getroffen, het laatste jaar netto-verliezen zijn geleden van 8.— tot 13.— per H.A., en alleen in het Zuid-Oosten een netto-winst van 6.37 per H.A. werd geboekt, dan is het duidelijk, dat een bedrag van 25. tot 50.per bedrijf van 15 H.A. geen redding uit den nood beteekent. Daarom spreken we de hoop uit, dat de minister, wat het bedrag der uitkeering be treft, zoo ver zal gaan, als maar eenigszins mogelijk is, en dit te meer, omdat de kleine boeren een reeks van kwade jaren hebben gekend en him beperkte reserves vrijwel zijn uitgeput. WETENSCHAPPELIJKE VEREDELING VAN SIERGEWASSEN. De Nederlandsche Vereeniging tot "bevor dering der Wetenschappelijke Veredeling van Siergewassen heeft te Haarlem een al- gemeene ledenvergadering gehouden. Na opening der bijeenkomst door den voorzitter, werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden gedurende het jaar 1935. Het bestuur werd opgedragen, datge ne in het werk te stellen, dat aan den groei en den bloei van de vereeniging kan ten goede komen. Het ledental stijgt voortdu rend en het streven der vereeniging ver heugt zich in een groote belangstelling. In verband met de ziekte van den heer M. van Stijgeren werd de secretaris met het tijdelijk penningmeesterschap belast. Minister-president Colijn naar Zuid- Frankrijk. De minister-president en mevrouw Co lijn zijn gisteren per s.s. „Johan de Witt" naar het Zuiden van Frankrijk vertrokken, alwaar zij eenigen tijd zullen vertoeven. Zij worden tegen 21 Januari a.s. in Den Haag terugverwacht. lintworm heeft een medicijn in die men „kousso" noemt en die een mengsel is van allerlei geneeskrachtige kruiden. Dit ge neesmiddel is zoo algemeen gewaardeerd, dat de moeder van koning Theodoras H het eens in de straten van Gondar ten verkoop aanbood; en de koning wordt vaak als de zoon van een „kousso"-ver- koopster beschouwd. De moderne geneeskunde heeft bewezen dat haar succes niet alleen gelegen is in het genezen en voorkomen van ziekte verschijnselen bij ieder individu afzonder lijk, maar dat haar taak zich ook dient uit te strekken tot de zorg voor een gezonde omgeving, die de noodzakelijke vereischte vormt voor een menschwaardige levens wijze. Het is jammer dat de Nederlandsche Ambulance jn Abessynië haar werkzaam heden niet verder kan uitstrekken dan de verzorging voor de gewonde soldaten. Ook voor de inboorlingen die niet aan den oor log deelnemen zou nuttig werk kunnen worden verricht door hen de beginselen der Volksgezondheid bij te brengen. NEDERLANDSCHE BANK. Verplichtingen zoowel als edelmetaal- voorraad in 1935 met 200 millioen gedaald. Verdere toeneming van den goudvooraaad. Uit den weekstaat van de Nederlandsche Bank, welke in de uitzetting der crediet- verleening met 17.5 millioen den invloed van den December-ultimo toont, blijkt, tevens, dat de goudvoorraad voor de der tiende opeenvolgende week met 6.2 mil lioen is vermeerderd. De zilvervoorraad is met 1.1 millioen afgenomen. De biljettencirculatie vermeerderde met 24.4 millioen. De direct opeischbare ver plichtingen zyn voor 77.1 (v.w. 79) pet. door goud en zilver gedekt. Bij vergelijking met 31 December 1934 blijkt de edelmetaalvoorraad met rond 200 millioen te zijn verminderd, daar tegenover toonen de direct opeischbare verplichtingen een afneming met een to taal van eveneens 200 millioen. IIET NIEUWE HANDELSVERDRAG MET DE VEREENIGDE STATEN. Het treedt in ieder geval op 1 Februari in werking. Naar aanleiding van het bericht over verzet in de Ver. Staten tegen het nieuwe handelsverdrag met Nederland, hetgeen aanleiding zou geven tot een proces voor het Opperst Gerechtshof heeft het „Hbld." bij het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, geinformeerd of daar niets van een dergelijk proces bekend was. Men moest ons echter in ontkennenden zin ant woorden, maar men deelde mede, dat het verdrag in elk geval per 1 Februari in wer king zal treden. De mogelijkheid van aanvechtbaarheid van het te sluiten verdrag was tijdens de onderhandelingen reeds ter sprake geko men. De Amerikaansche onderhandelaars hebben verklaard, overtuigd te zijn, dat zij met de bepaling van het verdrag binnen het kader van de volmachten waren gebleven. Men zal de uitspraak van het Hoog Ge rechtshof dienen af te wachten, of deze eenigen invloed oefenen op het tot stand gekomen verdrag. Dat dit proces wellicht de activiteit van Nederlandsche exporteurs naar Amerika ietwat kan remmen, behoort niet tot de onmogelijkheden. Het blad heeft zich ook tot de Ameri kaansche legatie in den Haag gewend met de vraag, of men bij het gezantschap reeds van het proces op de hoogte was. Men deelde mede, dat zul'ks niet het geval was. Men had ook daar van het verzet uit de Nederlandsche ochtendbladen kennis geno men. Men wees er overigens op, dat er vooral van de zijde der protectionisten in Amerika oppositie wordt gevoerd tegen de positie van den president der Vereenigde Staten, die zelfstandig verdragen met vreemde mogendheden kan sluiten. Het met Nederland gesloten tractaat is toevallig het jongste verdrag in de rij door Amerika in den laatsten tijd tot stand gekomen handels- vedragen. Vermoedelijk groepeert om die reden het verzet zich tegen het Neder- landsch-Amerikaansche handelsverdrag. Over den uitslag van het proces kon men zich u-it den aard der zaak niet uitla ten. DE. B. V. L. EN DE JAARWISSELING. De heer D. J. Karres, res. kapitein, se cretaris van Zuid-Holland West schrijft ons: Op Oudejaarsavond is het een goed ge bruik, om even terug te zien op het afge- loopen jaar en de belangrijkste gebeurte nissen even kort te memoreeren. De B. V. L. heeft over 1935 geen reden tot klagen. De gelederen werden verstrekt met een aanwinst van pl.m. 400 man, zoo dat de totaalsterkte van 't korps Zuid- Holland West thans bedraagt 7217 man. Hieronder zijn begrepen niet minder dan 340 reserve-officieren. 3000 vrijwilligers namen geregeld deel aan de gehouden schietoefeningen; aan 43 nieuwe koningschutters kon het bre vet worden uitgereikt. In 1935 werd een uitstekend geslaagde Landdag gehouden op „Raaphorst", bijge woond door tal van militaire en burger lijke autoriteiten. De Plaatselijke Leiders weten wel, hoe zij 't moeten aanleggen om de keurige klankfilm van die Landdag, in hun afdeeling te kunnen vertoonen. 'n Viertal nieuwe schietgebouwen werd officieel geopend en in gebruik genomen, n.l. te Wassenaar, Schipluiden, Bodegra ven en 's Gravenzande; nieuwe afdee- lingsvaandels werden uitgereikt. De afdeeling Alphen organiseerde een boottocht met luchtdoop naar Schip hol; Den Haag voelde meer voor geschie denis en trok naar Loevestein. Bovendien gaven 64 landstormsamenkomsten een onverdacht getuigenis van de kroëi en de bloei van het Gewest. Derhalve is onze terugblik een blink van dankbaarheid voor al wat 1935 ons gaf en treden we 1936 met goede verwachtingen, maar ook met vertrouwen tegemoet. Er wordt alweer gefluisterd over plan nen, om te geraken tot een eigen schiet- lokaal en mogelijk ziet 1936 die gebouwen verrijzen in Delft, Leidschendam en Poel dijk. In de afdeelingen Hazerswoude en Aarlanderveen is de dag nabij, waarop ook ztj een afdeelingsvaandel zullen be zitten. Al moet dan ook 1936 het woord zuinig heid als parool kiezen, zoowel voor het Gewest als voor de afdeelingen, toch ver sagen we niet. Met vast vertrouwen bou wen we voort, geruggesteund door de sa menwerking en kameraadschap van allen. Zoo vertrouwen wij, dat 1936 een goed landstorm jaar zal worden, onder het motto: „Sluit de Gelederen!" HILLEGOM. Aanbesteding. Door het Architecten bureau J. P. Oudshoorn en Zn. te Sassen- heim werd voor rekening van de Diaconie der Ned. Herv. Gemee.te alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis met werk plaats aan den nieuwen verbindingsweg van den EndclaanHoofdstraat. Ingeschre ven werd als volgt: C. de Best, Katwyk aan Zee 8457; L. Kleinendorst, Wassenaar 7990; A. van Duin, Noordwijk aan Zee 7777De Zwarte en Verheul, Heemstede 7087; Jansen en Appelman, Nieuw-Ven- nep 7049; G. Daudey, Lisse 6470; J. van der Jagt en Zn, Hillegom /è399; A. Gra- per, Hillegom 6284; C. van der Plas, Kat wijk aan Zee 6249. De gunning is aange houden. Vliegende autowielen. Door 't breken van de achteras van een bestelauto vlogen de wielen nabij het postkantoor over den weg. Eén daarvan kwam via de spiegel ruit terecht in de etalage van den kunst handel A. F. W. van Zonneveld. Daar werd een ware verwoesting aangericht. HOOGMADE. K. J. C. Op Zondag 29 December gaf de K. J. C. haar eerste uitvoering in de zaal van caé Witteman voor de ouders en donateurs. Om 8 uur opende de directeur van de K. J. C., de zeereerw. heer pastoor, dezen feestavond met een woord van wel kom en sprak den wensch uit, dat allen zouden medewerken, om dezen eerster- feestavond van de K J. C. zoo goed moge lijk te doen slagen. Het eerste punt van het programma voor de K. J. C. is, aldus spreker, onthulling Kerstkribbe. Deze Kerstkribbe met toebehooren is door hem zelf gemaakt en was dan ook keurig uit gewerkt. Bij deze onthulling werd zeer goed uitgevoerd „De Herdertjes lagen bij nachte" en „Stille Nacht", waarvoor dan ook uitbundig werd geapplaudisseerd. Daarna hield de directeur een toespraak tot de ouders. Met zeer duidelijke woor den zette spr. de bedoeling van de K. J. C. uiteen en spoorde de ouders aan, om toch hun jongens lid te doen worden van de K. J. C. en van de Maria-Congregatie, vooral met het oog op de gevaren van dezen mo dernen tijd. Ook wekte spr. op om de jon gens huisvlijt te laten beoefenen, dan zou van deze voorwerpen met Paschen een tentoonstelling worden gehouden. Dan bracht spreker hartelijk dank aan kapelaan Burcksen, den oprichter der K J. C., voor den ijver en de opoffering en moeiten als jong priester om zoo een groot werk aan te pakken. Ook bracht spr. een woord van dank aan de leiders van de K. J. C. voor hun opoffering en moeite, want daarvoor is veel tijd noodig, aldus spr.. Ten slotte bracht spr. een woord van dank aan al de donateurs, die onze beweging zoo goed financieel steunen. Spr. hoopte, dat allen zullen blijven medewerken om onze K. J. C. te doen groeien, want het getal leden moet nog grooter worden. Over enkele jaren hoopt spr. te komen tot oprichting van een eigen clubgebouw. Daarna werd door de jongens opgevoerd „Jan Hinnerik", wat zeer goed werd opgevoerd. Dat bewees wel het ap plaus, dat de jongens in ontvangst had den te nemen. Terwijl men het too- neel veranderde, werd door den heer F. Of ten een prachtig Kerstlied gezongen, wat dan ook met alle aandacht werd aanhoord. (Otten heeft ook de leiding van de zang van de K. J. C.). Daarna werd door de jongens opgevoerd: „Feest in Bakel". Na de pauze werd nog ten tooneel ge bracht „De Betooverde Tafel", pantomine, en „De Joviale Gevangenis" en tot slot von dezen avond het zingen van „Roomsche Blijdschap" Het is een avond geweest van genot. Een woord van lof aan den direc teur en de leiders van de K. J. C. voor den ijver en moeiten en opoffering om de jon gens te ontwikkelen. Dat gestudeerd is, be wees vooral het spel wat dezen avond is opgevoerd. Ieder was zeer voldaan over dezen avond. Wij zullen hopen, dat deze avond een goede propaganda-avondj ge weest is en nog méerderen zullen mede werken om de K. J. C. te steunen. LISSE. Konijnendiefstal. De heer v. G., al hier heeft bij de politie aangifte gedaan van de ontvreemding van een zijner konij nen in den nacht vtan 30 op 31 Decem ber 1935. LEEVIUIDEN. Film „Ria Rago". Morgenmiddag 2 uur en 's avonds 7.30 uur zal in de voor malige jongensschool de film vertoond worden „Ria Rago", een missiefilm. De op brengst is ten bate van de missie op 't eiland Flores. De entrée is zoo laag gesteld, dat ieder een van de mooie gelegenheid kan profi- teeren O. D. I. De training van O. D. I. wordt voorloopig stopgezet, zoodat de vastgestel de training op Vrijdag vervalt. ROELOFARENDSVEEN. Laatste rit van den spoortrein LeidenHoofddorp. Het is niet prettig wanneer men onge veer 23 jaar lang d^ trouwe gids is ge weest van een groot deel van het publiek, om op den laatsten dag van het jaar 1935 aan den dijk te worden gezet, zonder een enkel afscheidswoord of bedankte voor de wijze waarop men zich gedurende een reeks van jaren in dienst heeft gesteld van velen. Zoo verging het dit locaaltreintje. In 1912 was het gejuich van belang, dat door dit treintje de Veenstreek uit haar isolement was verlost. Er werd uitbundig feest gevierd, en thans was er voor dezen laatsten rit van de zijde van het publiek haast geen belangstelling meer. Enkele m$nschen stonden op het perron om den trein een laatst vaarwel toe te wuiven, en eenige meisjes uit Oude-Wetering hadden nog een kaartje genomen om de laatste rit mede te maken van Roelofarendsveem naar Oude-Wetering. De machinist liet extra lang en extra luid de locomotief gillen tot afscheid en alles was voorbij. Sic transit gloria mundi! WASSENAAR. Ingekomen: H. F. R. Berger en vrouw, uit 's-Gravenhage. M. *A. C. Boijsen uit Rotterdam. J. K. Anderson geb. Burger, uit Ermelo. M. E. Das, uit 's-Gravenhage. C. van Driel uit Oud- Vossemeer. F. Filippo en vrouw, uit Oegstgeest. R. Luiken, uit 's-Graven- hage. K. Ostermeier uit 's-Gravenhage. J. den Outer, uit Rotterdam. j. Phi- lippo, uit Lisse. Vertrokken: A Scharn geb. Corne- lisse, naar Amsterdam. K. Olland, naar Katwijk. J. Rinsema, naar Enschede. J Anderson, naar Den Haag. A. Lodl, naar Den Haag. H. Propf, naar Den Haag. F. D. G. Klinkenberg, naar Nij megen. A. de Jong naar Den Haag. B. E. Kones naar Den Haag. H. W. van Boven, naar Den Haag. P. Graneberg, naar Den Haag. E. Niesenhaus, naar Den Haag. Geboren: Alétta Jacoba Maria d. v. J. P. A. Kibert en A. M. v. d. elde. Pe tras Adrianus z. v. A. J. Slats en J. M. C. van Zon. Albertus Jacobus Adrianus z. v. J. W. v. d. Krogt en J. H. C. M. Beijers- bergen. Ondertrouwd: D. D. Hijmans en N. den Hollander. Gehuwd: D. Dubbeld en A. M. Been. Overleden: Theodoras Gerardus Wil helmus Frederiks 58 j. echtgen. van M. C. Korbeij. Vraag inzake inkomstenbelasting. Antwoord: Wij komen tot een be drag van 63.21, hetgeen dus vrijwel uit komt. Vraag inzake audiëntie bij den minis ter van Land- en Tuinbouw enz. Antwoord: Hoewel dit niet noodza kelijk is, kunt u het beste deze audiëntie schriftelijk aanvragen (gewoon briefkaart je) aan het departement van Landbouw, den Haag. Vraag: Hoe zijn de spelregels van het kaartspel „patience"? Is het mogelijk, dat u deze vraag uitvoerig beantwoordt? Antwoord: Wij kunnen deze vraag onmogelijk in onze courant volledig beant woorden. Dat zou teveel plaatsruimte vra gen, wijl er verschillende methoden voor dit spel zijn. U kunt hiervoor een boekje bij den boekhandelaar koopen. Desge- wenscht willen we u wel een methode (op ons bureau) voorspelen. Twee kaartspelen dan meebrengen a.u.b. Vraag: Hoe kan men zelf een konij nenhuid bereiden tot bont? Antwoord: Herhaaldelijk wordt ons deze vraag voorgelegd en telkens opnieuw moeten we een antwoord geven. We raden belangstellenden dan ook ten zeerste aan onderstaand antwoord' uit te knippen en te bewaren. Ie methode: Zoodra het konijn gestroopt is, snijdt men de huid in de lengte open, kop en staart gooit men weg. De vleesch- huidvliezen verwijdert men met de duim van de eene hand, terwijl men de huid met de andere vasthoudt. Nu lost men een pond zout en een half pond aluin op in een em mer, door er twee liter water (kokend) op te gieten en te roeren, tot alles is opgelost waarna men er zooveel koud water bij voegt, tot het goed lauw is. In die oplossing legt men de huid en laat die er tweemaal vier en twintig uur- in staan, zorgende, dat de huid steeds goed onder de vloeistof blijft. Daarna neemt men de huid er uit en spoelt haar goed uit in schoon water. Wanneer er nog vleesch en vetdeelen aan zitten, dan verwijdert men die. Daarna maakt men weer een nieu we oplossing en doet de huid daar weder in doch nu gedurende 24 uur. Daarna uit spoelen en uit zich zelf laten drogen, dus niet kunstmatig. Het beste is in den wind en niet in de zon. Zoodra men een droog plekje ziet, rekt men dat goed uit, dan zal men zien, dat de huid reeds blank begint te worden. Dan slaat men haar een paar maal daags als een stofdoek uit, totdat de huis geheel droog is. Nog achtergebleven, vliesjes verwijdert men met een mesje, (men zorge steeds de vliesjes te verwijde ren van de buitenzijde naar de rug, nooit vanaf de rag, want dan trekt men gaten), daar anders de huid hard wordt. De huid wordt nu glad uitgelegd. Men neemt een stukje fijn hout.en bestrijkt er de huid mede, totdat deze er egaal uitziet. 2e methode: Ontdoe de huid van de vleeschhuid en zet haar gedurende 24 uur in keuken zout, wrijf haar dan terdege in met 1/3 zout en 2/2 aluin. Zoo laat men ze een dag of vier op een plankje gespijkerd op een droge, winderige plaats hangen, waarna men ze afneemt en flink soepel wrijft. Wanneer de huid dan nog vochtig wordt, wrijft men ze nog eens in met aluin poeder en dan kan men ze nog met krijt poeder of een stukje witkalk bestrijken en de huid is klaar. Voor deze bereiding heeft men ongeveer 11/2 ons aluinpoeder en 1 ons zout noodig. Voor een leek is de le methode verre weg de beste, omdat men daar altijd succes mee heeft; de tweede vereischt wel eenige routine.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9