4 R.K. Begrafenisonderneming G. H. KLEINHANS eqen in DONDERDAG 2 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 De eerste partij om het wereldkampioenschap damme* tussehen den nteihoudm Ralchenbach en onzen landgenoot Vos i, Woensdag te Amsterdam gespeeld, waarbij dr. Max Euwe, de nieuwe wereldkampioen schaken, de opemngszet vernchue SCHAKEN HET TOURNOOI TE HASTINGS. De uitslagen van de vijfde ronde luiden: Hoofdtournooi: Flohr remise met Win ter; Fine wint van Thomas; Miohell ver liest van Koltanowski; Alexander verliest van Golombek; Tylor remise met Tarta- kower. De afgebroken partij AlexanderTho mas werd door eerstgenoemde gewonnen. Dg uitslagen der Nederlanders, die in lagere afdeelir.gen spelen, Ruiden: Premier reserves I: Parr wint van Van Seters; Ullrich verliest van Landau. Afgebroken partijen: Ullrich verliest van Van Seters; Van Seters verliest van Klein; Landau remise met Sergeant. Premier reserves II: PrinsMioses afge broken. Major A: Seffer wint van Diemer; Cro- thersKnoppers afgebroken; Morrison Winser afgebroken. Afgebroken partij: Knoppers verliest van Scheffer. De uitslagen van de zesde ronde zijn: Premier-tournooi: Solmbek verliest van Flohr. Winter verliest van Fine. Thomas remise met Michell. Tartakower wint van Alexander. Tylor verliest van Koltanowski. Premier-reserve I: Gibaud wint van Van Seeters. Landau remise met Klein. Premies-reserve II: Koblenz wint van Prins. Afgebroken partijen: Prins remise met Lenton. Prins verliest van Mieses. Major A: Winser wint van Scheffer. Knoppers wint van Barlow. O'Hanton ver liest van Morrison. Afgebroken partijen: Morrison wint van Knoppers. Crothers wint van Knoppers. Morrison verliest van Winser. WINTERSPORT SPRINGEN OP DE OLYMPIA SCHANS Birger Ruud winnaar Op Nieuwjaarsdag werd op de groote Olympia Schans te Garmisch Partenkir- chen een springwedstrijd gehouden, waar bij duizenden toeschouwers aanwezig wa ren. De beste springer was de Noorsche Olympische winnaar Birger Ruud. Hij toonde wederom zijn prachtige springtech- niek en met de drie afstanden 72, 82 en 78 meter werd hij met grooten voorsprong eerste. Zijn landgenoot Soerensem deed weinig voor hem onder, doch zijn verste sprong van over de 80 meter mislukte, zoodat hij niet bij de besten kon worden geklasseerd. De resultaten luiden: 1. Birger Ruud (Noorwegen) 348.8 pun ten met sprongen van 72, 82, en 78 M. 2. Toni Bader (Partenkirchen) 324.5 p. (67, 79, 77 meter) 3. Marcel Raymond (Zwit serland) 318.3 p. (66, 76. 70 meter). 4. Marischer (Oostenrijk) 317.9 p. 5. Krat- zer (Duitschland) 317.4 p. 6. MeinL (Duitschl.) 311.2 p. 7. Dietl (Duitschland) 305.5 punten. KERKNIEUWS BENOEMINGEN AARTSBISDOM. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot leeraar van het Semina rie Apeldoorn den Zeereerw. heer F. A. Scholten en tot Kapelaan te Wolvega den Weleerw. heer P. J. Russcher. f i ,.j LETTEREN EN KUNST Tweede reeks opvoeringen van „Lucifer". Om tegemoet te komen aan de zeer tal rijke verzoeken tot herhaling der, door de Vrijzinnig Christelijke Studenten Bond, on der regie van Abraham van der Vies, ge geven opvoering van Vondel's „Lucifer" als leekenspel, zullen na afloop der Academi sche vacanties nog enkele opvoeringen ge geven worden in verschillende steden. De juiste data van deze opvoeringen, die eind Januari en begin Februari plaats vinden, worden nog nader bekend gemaakt. LUCHTVAART Britsch verkeersvliegtuig in zee gestort ELF PERSONEN VERDRONKEN. Het afslaan der motoren de oorzaak. Dinsdagavond is het vliegtuig „City of Khartoum" van de Imperial Aairways, dat van Mirabelle op Creta was vertrokken nabij Aléxandrië verongelukt. Om 17.20 uur was nog een radiobericht van het vliegtuig ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat het voorbereidingen maakte om te Aléxandrië te dalen. In de vlieghaven aldaar maakte men zich daar toe eveneens gereed. Daarna heeft men niets meer vernomen, zoodat men op on derzoek is uitgegaan. Den geheelen nacht hebben torpedoboot jagers, marinesleep- booten en andere vaartuigen de zee afge zocht, tot zij bij het aanbreken van den dag assistentie kregen van ie luchtmacht. Z. M. „Brilliant" heeft den gezagvoerder Wilson van de vliegboot opgepikt. Tot dusverre is hij de eenige overlevende. Het schijnt, dat het vliegtuig anderhal ve mijl ten Noord-Westen van den ingang van de haven van Aléxandrië omlaag ge stort is. Het ontbreken van het wrak en het relaas van den gezagvoerder doen vermoeden dat de vliegboot gezonken isl Men heeft nu maatregelen genomen om de plaats van het wrak te bepalen, om het daarna, zooals met de Imperial Airways is overeengekomen, te bergen. De ramp is blijkbaar te wijten aan het feit, dat alle motoren afsloegen. De „City of Khartoum" had een beman ning van drie leden en vervoerde negen reizigers. Ook had zij luchtpost voor Indië en Australië aan boord. Twaalf dood en, Nader wordt gemeld: Het blijkt, dat bij de ramp, die het Britsche vliegtuig „City of Khartoum" heeft getroffen, niet elf doch twaalf menschen om het leven zijn gekomen. De bemamdng bestond namelijk uit vier personen, van wie slechts een der piloten gered is, nadat hij zes uur in het water had rondgedobberd. De man was volkomen uitgeput en zijn toestand is ernstig. De oorzaak van de ramp is nog niet be kend, daar de piloot nog geen volledige verklaring heeft kunnen afleggen. Intus- schen is het bergingswerk reeds aangevan gen en men verwacht, dat de machine, die gezonken was, reeds na enkele uren aan de oppervlakte gebracht zal kunnen worden. Vertegenwoordigers van de Im perial Airways en van het ministerie van luchtvaart waren reeds kórt na het be kend worden van het ongeluk op de plaats van de ramp. VLIEGERS VERMIST. Vliegtuigen van de Britsche en van de Egyptische luchtmacht hebben in het Westelijk deel van de Lybische woestijn op verzoek van de Fransche legatie naspo ringen gedaan naar de Fransche vliegers, Saint-Exupéry en Provost, die met hun toestel zouden zijn neergestort. Zondagmorgen om even over zeven uur waren beide vliegers op het vliegveld Le Bourget opgestegen met de bedoeling het record te breken op het traject Parijs Saigon. Ondanks het feit, dat de weersomstan digheden minder gunstig waren er woedde een vrij hevige storm boven de Middellandsche Zee volbrachten de vliegers de eerste etappe van hun reis met veel succes. Reeds om twee uur in den namiddag berenkten zij veilig en wel het vliegveld van TunisCarthago. Kort daarna zetten zij him tocht voort naar Bengasi in Lybië, waar zij eveneens veilig aankwamen .Sinds zij echter van daar zijn vertrokken, heeft men niets meer van hen gehoord. Men weet niet met ze kerheid, of zij naar Cairo of direct naar Basra wilden vliegen. De nasporingen naar de vermiste Fran sche vliegers hebben geen enkel resultaat opgeleverd. Een eskader uit Solloem ver richt nasporingen in het gebied aan de grens van Lybië. Wetenschappelijke Berichten De inwerking van het rooken op de vingertoppen In de „Umschau in Wissenschaft und Technik" deelden de Amerikaansche on derzoekers J. S. Wright en D. Moffat een interesante ontdekking mede. Zij zijn n.l. tot de ervaring gekomen, dat zelfs na het rooken van één enkele sigaret reeds een aanmerkelijke afkoeling van de toppen van de vingers en teenen valt waar te ne men. Deze temperatuursdaling bedraagt ongeveer 1.2 graad C. en kan bij straf voortgezet rooken zelfs tot 3.6 graad stij gen. Naar de meening van de geleerde on derzoekers wordt dit verschijnsel door de nicotine te voorschijn geroepen. Dit vergif heeft een krampachtig samentrekken van de bloedvaten tengevolge, zoodat in de al lerfijnste bloedvaatjes, die zich in de vin gertoppen bevinden, de bloedsomloop zeer belemmerd wordt of geheel ophoudt. Daar door ontstaan de temperatuursverlagingen in vingers en teenen. De groote beteekenis van deze nieuwe ontdekking is hierin gelegen, dat de ge- neesheeren door een eenvoudige proefne ming kunnen vaststellen, in welke mate hun patiënten bij het rooken aan den in vloed der nicotine blootstaan, om hieruit al of niet tot de noodzakelijkheid van een rookverbod te concludeeren. UIT DE OMGEVING NOOTDORP. Gymnastiek. De heer Kroon van Leidschendam, de enthousiaste gymnastiek leeraar der R.-K. Sportvereeniging „Na Arbeid Sport" alhier, is, genoodzaakt ge worden, zijn leerlingen te Nootdorp te ver laten, daar hij uit zijn dagelijksche werk kring is weggeroepen, om zijn werk elders te gaan voortzetten. Dit heengaan is een -naangename tijding voor de Nootdorpsche sportvrienden en be halve nog deze, voor alle Nootdorpers. Wij hopen, dat de gymnastiekvereeni- ging een leeraar en leider zal terugvinden, zooals zij er een had in meester Krooon. Den scheidenden leider wenschen wij met zijn gezin vele en gelukkige jaren elders, waar hij zeker Nootdorp niet zal vergeten. SASSENHEIM. Auto tegen spoorboomen. -= Oudejaars avond om ongeveer negen uur waren de spoorboomen gesloten. Eenige automobilis ten stonden reeds te wachten. Vanuit de richting Leiden kwam er een luxe-auto met groote snelheid aanrijden, passeerde de andere auto's en reed met kracht tegen de spoorboom op. Het juk, waar de boom in rust, werd geheel uit elkaar gerukt. Hier aan bevindt zich ook een schijnwerper, deze schijnt door de botsing kortsluiting ge maakt te hebben. Al het licht aan den overweg was hierdoor uit. Er ontstond een heele consternatie. Het geluk was den be stuurder mee, daar hij de spoorboom bij het dikste gedeelte aanreed. Ware dit niet het geval geweest, dan waren de gevolgen zeer ernstig geweest, omdat de trein zóó dicht by was, dat een botsing met den trein niet te voorkomen zou zijn geweest. De bestuurder van de auto was er tijdens de consternatie tusschenuit geknepen. De po litie van Sasenheim werd gewaarschuwd, die met een kraanwagen spoedig aanwezig was en de auto in beslag nam en naar Sas- seniheim sleepte. Later in den nacht, om streeks kwart vóór eenen, kwam de be stuurder van de luxe-auto weer opdagen, maar nu eveneens met een kraanwagen uit Haarlem. Doch de auto bleek verdwenen te zijn. Bij informatie aan den wachter hoorde hij, dat de politie de auto wegge sleept had. De dienstdoende wachter kon nu meteen proces-verbaal opmaken. Het was een chauffeur van de „Sneltax" uit Haarlem. De auto was ernstig beschadigd. De spoorboom moest buiten dienst gesteld worden. Groene Kruis. In een der zalen van „Het Bruine Paard" hield het Groene Kruis haar jaarvergadering, welke als steeds door weinigen werd bezocht. De voorzitter, dr. P. le Grand opende deze bij eenkomst met een kort welkomstwoord en herdacht bij deze gelegenheid het overleden bestuurslid, de heer S. Molema. Bij de ingekomen stukken werd bekend gemaakt, dat er bij het Groene Kruis gele genheid bestaat tot opleiding van dames welke zich willen bekwamen in huishoude lijke en naaldvakken. Vervolgens werd be kend gemaakt, dat 7 Jan. een moedercur sus zal gegeven worden uitgaande van het Groene Kruis waar ook jonge dames aan deel kunnen nemen. Opgaven bij het be stuur. De filmreclame van het Groene Kruis werd' aangehouden tot a.s. zomer ter gelegenheid van een bazar om dan de kas weer te versterken. Plannen hieromtrent zijn om deze bazar van den zomer te hou den. Alle instellingen van het Groene Kruis, zooals Zuigelingenzorg, het achter lijke kind en T. B. C.-bestrijding brengen groote kosten mee en de subsidies worden steeds minder Door den heer J. Dannijs werd verslag uitgebracht van de gehouden alg. vergade ring in Rotterdam. Door den heer Jos. van Diest werd verslag uitgebracht over het mandaat van die gehouden vergadering, of het misdeelde kind leerplichtig is ja dan neen, doch het antwoord was ontwijkend. Door den voorzitter werd dan bekend ge maakt, dat bij N. Z. H. T. M. een billijker tarief is verkregen voor het vervoer van het misdeelde kind. Wegens ziekte van den penningmeester werd het financieel verslag door den voorzitter uitgebracht, waaruit blijkt, dat het saldo is geslonken van 296.51 tot 34.01. Verschillende voorstel len worden gedaan om de kas weer op te voeren. Tot verificateurs werden aangewe zen de heeren C. Beyk en C. Oudshoorn. Dan volgt bestuursverkiezing wegens va cature-S. MoLeman; gekozen werd de heer C. Oudshoorn. Daarna volgt verslag van de T B. C.-commissie. In verband met de op brengst van de bus in het consultatiebureau welke dit jaar slechts ƒ3.56 bedroeg, werd aangespoord de belanghebbenden te wij zen op het lidmaatschap, want velen, die gebruik maken zijn nog geen lid en loo- pen steeds de bus voorbij Dan volgt ver slag van de T. B. C.-bestrijding, waaruit bleek, dat -was ontvangen ƒ5382,56; de uit gaven bedroegen ƒ5621,82, zoodat het na- deelig saldo bedraagft 239.26. In de ser re van het wijkgebouw zijn 32 patiënten met 960 ligdagen en in de lighallen van St. Bernardus 16 patiënten met 480 ligda gen. Gezien deze hooge uitgaven wordt het duidelijk, dat meerdere inkomsten moe ten komen. In het bijzonder wordt ver wacht, dat velen, die het zoo noodzakelijke en nuttige consultatiebureau bezoeken, het Groene Kruis zullen steunen. Besloten werd om de contributie in den zomer te doen innen. Ten slotte werd weer het jaarlijksche stokpaardje opgehaald, hoe het komt, dat zooveel patiënten in de ser re en zoo weinig in de lighallen aanwezig zyn. Na nog eenige bespreking daarvan werd de vergadering met dank gesloten. VOORSCHOTEN. Arbeidsbemiddeling. Bij het corres pondentschap der arbeidsbemiddeling al hier staan als werkzoekenden 294 perso nen ingeschreven. 28 timmerlieden, 19 metselaars, 1 grond werkers, 22 opperlieden, 11 schilders, 100 land- en tuinarbeiders, 20 losarbeiders, 2 zilverbewerkers, 4 loodgieters, 1 taludwer ker, 1 riefcdexker, 2 straatmakers, 9 chauf feurs, 2 betonwerkers, 3 houtbewerkers, 8 monteurs, 2 electriciens, 5 kantoorbedien- Eerste Leidsehe GEVESTIGD 1882 Pieter de la Courtstraat 22 TRANSPORT. - TELEFOON 1455 den, 4 schippers, 5 smeden, 1 surveillant, 1 letterzetter, 1 loopknecht, 2 bakkers, 1 spinmeester, 1 bouwkundig opzichter, 1 spoorwegarbeider, 1 meubelstoffeerder, 2 winkelbedienden, 1 kellner, 3 fabrieksar beiders, 2 magazijnbedienden, 4 scheep makers, 1 kunstvormer, 1 zadelmaker, 2 stucadoors, 2 radioteohnikers, 1 verpleger, 1 typiste. Door dien agent der arbeidsbemiddeling wordt dagelijks ten Raadhuize voor werk gevers en werknemers zitting gehouden van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. Geboren: Willem Cornells, z. v. A. Rodenburg en N. Treurniet. Pieter, z. v. P. Verboon en C. J. Pruis. Johannes Bernardus, z. v. H. H. v. Meygaardien en C. M. Zaat. Leonardus Petrus, z. v. C. A, P. Paassen en M. C. Westgeest. Anna Laurentia Maria, d. v. L. P. J. Mathot en C. M. J. Zwetsloot. 0 n d e r t r o u w d: J. P. G. ter Haar, 29 jaar en P. H. Markus, 29 jaar. G e t r o u w d: C. P. van Egmond, 31 jaar en A. J. van Kempen 30 jaar. Overleden: Jacobus Albertus Ger ritsen, 62 jaar. A. Zonneveld geb. Zuy- derduin, 7 jaar. W. A. Weiss, 79 jaar. M. A. von Cöllen, 80 jaar. 1 n g e k o m e n: J. W. v. d. Brukihorst en gezin, Hofweg 15, van Driebergen-Rij- senburg; F. C. van Heusden, Veurscheweg 128, van Veur; I. Hage, Papelaan 18, van Den Haag; Th. B. Walrave, Papelaan 20, van Hillegersberg; H. Th. A. Smeets en gezin, Voorstraat 17, van Voorburg; C. M. van Goozen, Vinkweg, van Woubrugge; I. M. A. H. Bouvy, Veursoheweg 45, van Bloemendaal; E. J. B. Janzen, Leidsche- weg 172, van Buren; K. Smit, Noorthey- straat 17, van Amsterdam; A. J. Smit-Re geer, Noortheystraat 17, van Amsterdam. Vertrokken: C. Boom naar Leiden; A. J. Hoekstra naar Wassenaar; C. E. J. Stokhuizen naar Opsterland; A. v. d. Berg naar Overschie; C. Dahnen naar Wiesba den; J. A. P. Muurlink en gezin naar Pijn- acker; M. A. Overes naar Nijmegen; L. C. v. d. Hoek Volkers naar Den Haag; H. van Wijk naar Doetinchem; G. de Jong naar Noordwijk; M. Kempkes naar Haltrum; H. J. Kok naar Valkenburg (Z.H.).; J. N. v. d. Ende en echtg. naar Den Haag; H. Colpa naar Leiden; T. E. v. d. Ent-Braat, naar Haarlemmermeer; M. Overeem-Brandwijk naar Oegstgeest; H. H. Pape naar Oegst- geest. ZILK. Een slecht begin. De zwerver D. had zoodanig gedronken op het nieuwe jaar, dat hij niet meer in staat was om behoor lijk op zijn beenen te staan en het publiek last veroorzaakte. Daar de Zilk geen te- huisje voor zoo iemand bezit, werd D. door den veldwachter heel deftig per luxe-auto overgebracht naar het gemeentehuis te Noordwijkerhout. Een autodeur roekeloos openen beteekent soms te vens een ziekenhuis ontsluiten voor een lietser en de gevangenis voor u-zèlf I Open autodeuren voorzichtig! 2, H. Exe. Mgr. J. P. Huibers. de nieuwe bisschop van Haarlem, verliet Dinsdag Hoorn, waarbij hij officieel uitgeleide werd gedaan

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12