m RADIO-PROGRAMMA'S UI DONDERDAG 2 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 VRIJDAG 3 JANUARI GEMENGDE BERICHTEN UIT HET RAAM GEVALLEN. Gisternacht is de heer Jac. van Stratum, hekend dansleeraar in het Noorden des lands, uit het raam gevallen van zijn op de tweede verdieping gelegen kamer van zijn pension aan de Melkmarkt 34a te Zwolle. Hij kwam van een hoogte van vijf Meter op straat terecht. Met ernstige inwendige verwondingen is het slachtoffer opgenomen in het Sophia Ziekenhuis, aldaar. Het on geluk gebeurde, toen de heer S. de vensters wilde sluiten. o NOODLOTTIGE VERGISSING. Vergif inplaats van wonderolie. De arbeider G. Baas, wonende te De- demsvaart, gaf, naar het „NieuwsbL v. h. Noorden" bericht, bij vergissing aan zijn 6-jarig zoontje inplaats van wonderolie een lepel Vein de medicijnen waarvan hij ook juist tevoren eenige druppels had inge nomen. Deze medicijn was zwaar vergift. Het ventje werd in allerijl vervoerd naar het ziekenhuis te Zwolle. Helaas mocht het niet meer baten, daar eenige uren la ter het knaapje overleed. DOODELIJKE MIJNONGELUKKEN IN 1935. In 1935 zijn bij de Limb, mijnen in to taal 23 doodelijke ongelukken voorgeko men, waarvan 20 ondergronds en 3 boven gronds. In 1934 bedroeg het totaal aantal doodelijke ongelukken 16 (13 ondergr. en 3 bovengr.), in 1933 32 (23 9). TWEE OUDEJAARSAVONDBRANDEN TE AMSTERDAM Op Oudepaarsavond werd de brandweer te Amsterdam tegen half tien gelijktijdig gealarmeerd voor twee branden, die op twee plaatsen in de oude binnenstad waren uitgebroken De eene brand woedde in de Elandstraat, de andere op de Zeedijk. Op de Zeedijk had men den brand ont dekt toen uit het raam van de tweede ver dieping van perceel 21, staande op den hoek van de Oudezijds Kolk, rook en vlam men naar buiten drongen In deze oude stadsgedeelten is voorzichtigheid altijd ge boden en de brandweer was dan ook spoe dig met voldoende materiaal aanwezig om het vuur krachtig te bestrijden Met een viertal stralen, waarvan een over het dak en één door het belendende perceel werd geleid, terwijl een derde van de mechani sche ladder op de vlammen gericht werd, was men den brand spoedig meester. De tweede en de derde etage van het huis wa ren uitgebrand. Het perceel is tegen brand schade verzekerd. Het perceel bleek eigendom te zijn van den in dezelfde wijk wonenden koopman J. J. Cordes, die verklaarde, dat het ge- heele perceel onbewoond was. Op de eer ste etage vond de brandweer echter een gasradiator en eenige meubelen. De oor zaak van den brand is onbekend, doch met medewerking van de politie zal een nader onderzoek worden ingesteld. Dinsdagavond te kwart over negen brak brand uit op de derde verdieping van per ceel Elandstraat 4, waar een dropfabriekje is gevestigd van de firma J. van Amstel en Zn. Toen de brandweer ter plaatse kwam sloegen de vlammen aan de achterzijde uit de derde verdieping. De brandweer onder leiding van hoofd brandmeester Do ets bestreed het vuur met vijf stralen. Het vuur tastte Inmiddels ook de vliering aan, benevens de derde verdie ping en vliering van het voorhuis. Binnen betrekkelijk korten tijd was de brandweer het vuur meester. Het dropfa briekje is voor een belangrijk gedeelte uit gebrand. De oorzaak van den brand is on bekend. Op de eerste etage is een pettenfabriek gevestigd, terwijl zich in het gelijkvloer- sche gedeelte van het pand een garage bevindt. Zoowel de garage als de petten- fabriek liepen waterschade op. FABRIEKSBRAND TE ZAANDAM. Dinsdagavond omstreeks kwart over ne gen is brand ontdekt in de houtzagerij „De Engel" van de firma E. van der Stadt en Zoon in het Westzijderveld te Zaandam. Ontstond eenige jaren geleden brand in het machinehuis., thans woedden de vlam men in de zagerij, welke geheel uit steen is opgetrokken. Met veel slangenmateriaal dit in verband met het onbereikbaar zijn van de spuiten werd het vuur bestreden. Het bleek, dat de vuurhaard zich bevond in het drijfwerk van de cirkelzaag. Beide werktuigen gingen dan ook verloren. Ove rigens werd het geheele gebouw met in ventaris behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. De nablussching nam geruimen tijd in be slag. Des middags om half vijf was er nog het laatst in het fabrieksgebouw gewerkt, BOVENWONING UITGEBRAND. Gisteravond omstreeks zes uur is brand uitgebroken in een bovenwoning aan de Veerstal te Gouda, bewoond door het echt paar de Ruiter. De bewoners waren op fa miliebezoek in het nabijgelegen Moordrecht. Beneden is gevestigd het sigarenmaga zijn van den heer van Wijk, die in Den Haag vertoefde. De brandweer was terstond met groot materiaal aanwezig en slaagde er, nu een uur in, het vuur te bedwingen. De bovenwoning brandde geheel uit. Het benedengedeelte kreeg zoodanige water schade, dat de geheele winkelvoorraad waardeloos is geworden. De oorzaak van. den brand is onbekend. BOERDERIJ AFGEBRAND. Dinsdagmorgen om 9 uur is een groote brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer Hanegraaf midden in het dorp Alem aan den weg naar Kerkdriel meldt het „Hgz." De familie Hanegraaf bestaande uit man vrouw en drie kinderen, was op het mo ment dat de brand uitbrak thuis. Vermoe delijk is de brand in een schoorsteen ont staan. Toen de brand werd ontdekt viel aan blusschen niet meer te denken. Onmiddel lijk vluchtte men uit het huis om het op stal staande vee te redden. Nog op het laat ste oogenblik had men de kans dit los te snijden, waardoor het vee naar buiten kon komen, alleen 'n pink kon niet meer gered worden en kwam in de vlammen om. Van het huisraad is niets meer gered kunnen worden. De brandspuit uit Alem was spoedig ter plaatse, doch moest zich bepalen tot het nablusschen; de geheele boerderij brandde uit. DE BRAND OP DE TARAKAN. Springstoffen gelost en brand gebluscht. Een Lloydtelegram uit Plumouth meld- de, dat men Dinsdagmiddag nog steeds bezig was met het uitladen van de explo sieve stoffen uit het ruim van de „Tara- kan". Het schijnt, dat het hier kisten met kruit betrof, die voor Nederl.-Indië be stemd waren. De brand woedde nog steeds in ruim 3, maar leverde geen gevaar meer. Ook omtrent de oorzaak is nog niets geble ken. Wel wist men ons te vertellen, dat in ruim 3 opgeslagen zijn geweest een voor raad lucifers, enkele verpakte auto's en een partij ijzerwaren. Het vermoeden ligt dus min of meer voor de hand, dat de brand ontstaan is in den voorraad lucifers. Reuter seint nader uit Londen, dat de „Tarakan" negentig ton springstof be staande uit een geligniet en dyntmiet aan boord had De werkzaamheden aan boord tot be strijding van het vuur, hebben Dinsdag een gunstig verloop gehad. Men heeft de ontploffende stoffen uit luik 2 kunnen los sen en vervolgens is men er in geslaagd luik 3, waaronder de brand woedde, te ope- Het zwaveldioxydegas heeft goed aan de verwachtingen tot onderdrukking van den brand beantwoord. Het gevaar voor ontploffing of eenige verdere uitbreiding van den brand was daarna geweken. Bij onderzoek is gebleken, dat de aan- geriohte schade uiterst gering is en zich beperkt tot enkele kisten lucifers. Het motorschip zelf is in het geheel niet beschadigd, zoodat besloten werd de reis naar Batavia gisterochtend om vier uur voort te zetten. TWEE SMOKKEL-AVONTUREN IN EEN NACHT. Een der laatste nachten van het afge- loopen jaar heeft het in de omgeving van de Belgische grens tusschen Baarle Nas sau en Chaam weer gespannen. Allereerst kwam in den vroegen avond een verdachte auto uit de richting België door Ulicoten gereden. De op den weg pos tende kommiezen vertrouwden het zaakje niet en sommeerden den bestuurder van de auto te stoppen. Inplaats van aan dit be vel te voldoen gaf de chauffeur echter vol gas. De ambtenaren wierpen toen de weg- belemmering op den rijweg en namen met een den wagen onder vuur. Ofschoon er onder deze kogels, zooals later bleek, eeni ge voltreffers waren, vertikte de autobe stuurder het te stoppen. De ambtenaren zetten toen per rijwiel de achtervolging in, doch onder Chaam raakten de kommiezen het spoor bijster. Daarom werd de assis tentie van de plaatselijke rijksambtenaren ingeroepen. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld hetwelk tot resultaat had, dat eenigen tijd later de bewuste auto op een boerenerf werd aangetroffen. De inzitten den waren echter verdwenen. Toen bleek, dat de kogels der kommiezen doel hadden getroffen, want drie portierramen waren totaal versplinterd. In de auto vonden de ambtenaren 500 K.G. suiker, ongeveer 130 K.G. margarine en vierhonderd boekjes sigarettenpapier. Een en ander werd in beslag genomen Dienzelfden nacht omstreeks drie uur werd op den weg onder Ulicoten een ande re auto aangehouden. Ook deze wilde aan- kelijk niet stoppen, doch nadat de weg- belemmering was uitgeworpen kon de auto eenige honderden meters verder tot stilstand worden gebradht De bestuurder zag kans te ontvluchten. In de auto bevon den zich 438 K.G. margarine, 200 K.G. suiker en 1000 boekjes sigarettenpapier. Deze laatste auto bleek, zooals uit het onderzoek bleek, gehuurd te zijn door twee Rotterdammers, van een Rotterdamsche autoverhuurder. Ofschoon deze geheel bui ten de zaak blijkt te staan is hij niettemin zijn auto kwijt. Weer een goede leer voor autoverhuur ders om goed te zien, aan wien zij hun auto's verhuren. Smokkelauto zonde? licht. De gebr. v. d. H. uit Amersfoort waren zonder kleerscheuren met hun auto de Bel gische grens gepasseerd en ze reden zoo waar al over den Bredascheweg te Tilburg. Maar, zij hadden geen licht op en dit is nu eenmaal iets hachelijks. Een op den weg surveilleerend agent van politie hield de auto dan ook aan en met een onderwierp hij den wagen aan een on derzoek. Toen kwamen van onder het kus sen van de achterzitting der auto 1500 boekjes sigarettenpapier, 40 K.G. marga rine en een partij suiker vandaan. Alles was uit België gesmokkeld. Auto en smokkel waar werden in beslag genomen. De beide van de H.'s werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht. „Msbd." Moord te Venlo. Oud-matroos bij ruzie neer gestoken. Gistermorgen omstreeks kwart over vijf is de 29-jarige P. Greebe, oud-matroos van de Nederlandsche Marine, in de Wijngaard straat te Venlo door den 33-jarigen J. St. doodgestoken. Een clubje vrienden had in de woning van zekeren W. in genoemde straat Oude jaarsnacht gevierd. St. is daar later binnen gekomen. Hij dronk een paar flesschen bier is daarna, door Greebe gevolgd, naar buiten gegaan. Hier ontstond tusschen bei den een woordenwisseling, en het eind van het lied was, dat St. zijn mes trok en Greebe een fiksche snede in de* linkerlies toe bracht. Hierbij werd een slagader getrof fen, zoodat Greebe weldra ten gevolge van bloedverlies overleed. De gastheer W., die hoorde, dat er buiten iets gaande was, snelde zijn huis uit om nog tusschenbeide te komen, doch kreeg daar bij van St. een snede over den beneden- arm. Intusschen waren de verdere gasten naar buiten gekomen en dezen trachtten den dader te grijpen. St. vluchtt^ echter zijn huis binnen en deed de deur achter zich op slot. Het gezelschap probeerde nu de deur te forceeren, doch slaagde hierin niet. Ten slotte kwam St. met een stoel naar buiten, waarmee hij in het rond sloeg. W. was inmiddels thuis een broodmes gaan halen. Toen hij hiermee terugkwam, was de politie op de plaats des onheils aangeko men. Zij wist erger dingen te voorkomen. St. werd gearresteerd en is in het poli tiebureau opgesloten. Het lijk van het slachtoffer, dat ongehuwd was, is per poli- tiebrancard naar het bureau overgebracht, waar ook de wonde van W. werd verbon den. STROOPERS SLAAGS MET JACHTOPZIENERS. Twee mannen gearresteerd. In den nacht van Maandag op Dinsdag ontmoetten de jachtopziener Wolsing en de rijksvledwachter Brouwers in de bossohen van Groot-Hagen bij Doetinchem een vijf tal stroopers, die met een lichtbak werkten. Een zekere Angenent uit Doetinchem, die een geweer droeg, schoot van dichtbij op de politie, waarbij den hond van Wonsink, die aan de lijn werd gehouden, een poot werd afgeschoten. Bij het gevecht, dat nu volgde, werd het vijftal gearresteerd. Twee hunner, n.l. An genent en zekere Dekker, die met den lichtbak naar de politie sloe£, werden in arrest gesteld. Zij werden gevankelijk naar Arnhem overgebracht. De drie andere lie den werden, nadat proces-verbaal was op gemaakt, in vrijheid gesteld. LEVENDIGE SLUIKHANDEL. Belangrijke hoeveelheden te Enschede in beslag genomen. De douane in de inspectie Enschede neemt den laatsten tijd herhaaldelijk groote par tijen gesmokkelde goederen uit Duitsch- land in beslag. Er wordt momenteel langs de grens een levendige handel gedreven in radio-toestellen, lampen, dynamo's, kou sen, sokken enz. Een belangrijke slag werd Maandag ge slagen in een perceel aan de Rietmolen straat in Enschede, waar een geheel arse naal van gesmokkelde artikelen aanwezig bleek te zijn. Eenige vrachtauto's waren noodig om de in beslag genomen partij te vervoeren. In genoemd pand werden o.m. aangetroffen radio-toestellen, rijwiellam pen, electrische lampen, cassetten met vor ken, lepels en messen, dameskousen enz. Het onderzoek in verschillende andere panden wordt nog voortgezet. DE „JOS. MARIA" VLOT GEKOMEN. Het Nederlandsche motorschip „Jos Ma ria", dat ter hoogte van Egmond was vast- gevaren is Dinsdagavond vlot gekomen en zal met sleepbootassistentie van L. Smit en Co naar Umuiden worden gebracht. VOSSEN EN WILDE KATTEN OP DE VELUWE. In den laatsten tijd worden op de Ve- luwe ongewoon veel vossen aangetroffen. In het Koninklijk Park 't Loo en omgeving zijn in dit seizoen tot heden acht vossen neergeschoten Zij bezorgen den bewoners van eenzame boerderijen veel last door plundering van de kippenhokken. Vooral HUverstua n, 301 M. Algemeen Programma verzorgd door de N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl, 10.30 Morgendienst. 11.00 Bariton en piano. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gram.pL 2.00 Gram.pl. 2.30 Chr. Lectuur. 3.15 Concert (alt, piano, cello, hobo). 5.00 Orgelspel. 6.00 Gram.pL 6.30 Lezing. 7.00 Berichten en Reportage. 7.30 Lezing. 8.00 Berichten, ^gram.pl. 8.15 HaarL Orkestver een., m. m. v. solist. (Om 9.15 Gram.pL). 10.35 Berichten. 10.40—11.30 Gram.pl. Hilversum I, 1875 M. 8.00 V.A.R.A. 12.00 A.V.R.O. 4.00 VA..R.A. 8.00 V.PJt.O. 11.00 V.AKA.. 8.00 Gram.pL 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Lezing. Gram.pL en voordracht, 12.00 Gram.pL 12.30 Kovacs Lajos' orkest, en Gram.pL 2.00 Muzikale causerie. 2.30 Gram.pl. en Causerie. 3.15 De AVRO-Decibels. 4.00 Gram.pL 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Orkest (6.00 Voordracht). 7.00 Lezing. 7.20 Orgelspel. 7.50 Berichten en Lezing, 8.30 Trioconcert. (9.00 Lezing). 10.00 Lezing. 11.0012.00 Gram.pL Droitwich, 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Trocadore Cinema Orkest. I.35 Viool en piano. 2.50 Sextetconcert. 3.50 BBC-Midland-orkest. 5.35 Kwintetconoert. 6.50 Pianorecital. 8.20 BBC-Symphonie-orkest en solist. 10.30 Radiotooneel. 10.50 BBC-Theater-orkest. II.3512.20 Dansmuziek. R a d i o-P a r i s, 1648 M. 12.35 Orkestconcert. 4.20 Trio Pasquier en zang. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Zang en piano. 9.05 „La béarnaise", operette van Mas- sager. Keulen, 456 M. 9.30 Gevar. concert 11.20 Omroepkleinorkest. 3.35 Viola en piano. de boeren te Uddel ondervinden daarvan veel nadeel. Opmerkelijk voor de Veluw- sche bosschen is verder het belangrijk groo- ter wordend aantal verwilderde katten. Deze zijn zeer schuw en voor een jager vrijwel niet onder schot te krijgen. Zij voe den zich met jonge konijnen en fazanten en zijn daardoor veel grooter en vetter dan de gewone huiskatten. Te Leiden gevestigd: H. C. J. v. Berkel, rijksklerk, Haarlem merstraat 301 J. Blokker en fam., serg.- maj. inf., Kapteynstraat 33 F. Bonte en fam., administrateur, Jac. Catslaan 27 S. Bras, dienstbode, Oegstgeesterlaan 27 T. Dekker, Koninginnelaan 36 W. Dui- veman, R. Visscherstraat 45 F. H. v. Erckelens, Heerengracht 83 K. J. Harte- veld en fam., waterfitter, Bloemistenlaan 8 C. M. Schreuder-v. Heijningen, Papen- gracht 24. G. C. v. (L Hoef, Fagelstr. 47 M. A. B. J. Boomv. d. Hoef, Fagel- straat 47 C. Kila, varensgezel, Rijn- en Schiekade 62 R. v. d. Markv. d. Klei, 4e Binnenvestgracht 35 A. Krabbendam en fam., wachtmeester, J. v. Houtkade 26a A. M. Damvan Loo, H. de Vriesstraat 70 J. H. v. d. Mark, 4e Binnenvestgr. 35 A. Nagelmann, étaleur, Breestraat 122 M. v. Ommering en fam., Breestraat gel 51 O. Posthumus en fam., hoofd DE GEBROEDERS 4.20 Leipzigar Symphonie-orkest en solis ten. 6.20 Omroepkwintet. 7.35 „Friedrich Wilhelm van Steuben", opera van Bullerian. 8.50 Concert. 10.2011.20 Populair concert. Brussel, 322 en 484" M. 322 M.: 12.20 Gram.pL 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 en 5.20 Gram.pL 6.35 en 7.20 Saloaiorkest. 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest en koor. 10.3011.20 Trioconcert. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. I.50 Zang. 2.002.20 Gram.pL 5.20 Zang. 5.50 Zang en piano. 6.20 Gram.pl. 6.50 PianorecitaL 7.35 Zang. 8.20 Symphonieconcert m. m. v. solisten. 10.3011.20 Gram.pl. Deutschla ndsender, 1571 M. 7.30 „lm Januar", maandoverzicht. 8.20 Marschenconcert. 9.20 Berichten. 9.40 Causerie. 9.50 Fluit en piano. 10.2011.20 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.05 Parijs Radio. 9.05 Keulen. II.20 KalundJborg. 12.05 Parijs Radio. 12.35 Brussel VI. 14.20 Keulen. 14.50 Kalundborg. 15.20 Beutschl.sender. 16.20 Keulen. 17.50 Parijs Radio. 18.20 Berlijn. 18.50 London Reg. 20.20 Droitwich. 22.00 Stuttgart. 23.20 Weenen of diversen. 4e Programma. 8.00 Brussel VI. 10.10 Deutschl-sender. 10.35 London Reg. 11.20 Droitwich. 13.35 London Reg. 17.35 Droitwich. 18.20 diversen. 18.50 Brussel Fr. 19.20 Brussel VI. 19.50 Beromiinster. 20.20 Gram.muz. G.R.D. 22.30 Boedapest of diversen. 22.50 Weenen of diversen. eener school m.v., Kooipark 9 M. J. Sal- ters, huishoudster, Lammenschansweg 32 I. M. Schülz, dienstbode, Oude Rijn 2 P. Smit en fam., serg. inf., Rijn- en Schie kade 62 W. J Stipdonk, bakker, Hooi gracht 95 Uit Leiden vertrokken: J. G. Antvelink, Rotterdam, Boezemlaan 26b E. J. M. Castenmilled, Middelburg, Dam zz. G 78 C. G. J. MijinkeCou- wenberg, Maartensdijk, Mr. Tripkade 27 Oost M. A. E. Cox, Horn, J. Dijkstra en fam., Haarlem, Saturnusstraat 10 W. H. J. Fisser, Amsterdam, Singel 371 UI W. Griekspoor, Leiderdorp, Hoofdstraat 170 E. Groot, Rotterdam, v. Cittersstr. 8 M. A. Hoogenraat, Monster, Helmstraat 18 T. Chr. Hulstij n, Amsterdam, Bilderdijk- kade 20 Ch. Jongeneel, Voorburg, Kon. Wilhelminalaan 536 N. B. Kleijn van Willigen, Rotterdam, Westersingel 16 J. Luijten, Den Haag, Archimedesstraat 6 K. J. Romkema en fam., Batavia, N.O.L S. A. BuijsSchouls, Leiderdorp, Meidoorn- straat 6 M. Sippel, Bochum Werner, G. v. Spelden en fam., Wateringen, Oost- iende 17 A. N. Visser, Utrecht, Cathrij- nesingel 101 I. S. Vies, Rotterdam, Ma- thenesserlaan 343 C. E. Voogd, Rotter dam, Rubroekstraat 158a J. Vroegrijk, Alphen a. d. Rijn, Gouwsluischeweg 75 J. Witvoet, Emmen, Nw. Amsterdam 241 H. P. v. Zoest, Leiderdorp, Hoofdstraat 2. „GOCHEM" 93. Piet was het geplaag meer dan moe en hief zijn lans dreigend naar haar op." Als je nu niet uitscheidt, prik ik die gekke piepetoren van je hoofd", dreigde hij woedend, „Durf je lekker toch niet", hoonde Keetje en op hetzelfde oogenblik wipte Piet 't exemplaar aan zijn lans, tot groote hilariteit der menigte; echter niet van Keetje, die krijschte als een varken. 94. Daarna kwam de groep: „Ada van Holland", en daar er geen paard meer was, moest de jonk vrouwe te voet gaan. Ze was omringd door schildknapen, waaronder zich ook stiekem Bert bevond. Hij hield Ada's valk in de hand, waar voor een papagaai van een oude juffrouw diende.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10