Laval oonieuw in de meerderheid MAANDAG 30 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT flERDE BLAD - PAG. 11 HET WAS THANS OP HET KANTJE AF EEN MEERDERHEID VAN 20 STEMMEN DRIE RESOLUTIES. De Fransche minister-president Laval is opnieuw aan een politieken ondergang ontsnapt. Vrijdag waren de debatten in de Fransche Kamer over Laval's buiten- landsche politiek en over zijn houding tegenover Engeland en Italië van dien aard, dat men het ergste voor Laval had moeten vreezen, indien de stemming direct had plaats gehad. De debatten werden echter Zaterdag voortgezet en toen werden drie ontwerp resoluties ingediend. De eerste was onderteekend door Del- bos en eenige andere socialistisch-radicale afgevaardigden, de tweede door Archer en de derde door de Chappedelaine, Da- riac en eenige andere afgevaardigden van het centrum. Om 12 uur 10 werd de zitting van de Kamer geschorst tot 3 uur des middags. LAVAL AAN HET WOORD. Na heropening van de vergadering nam Laval onmiddellijk het woord. Hij begon met er den nadruk op te leg gen dat hij steeds trouw gebleven is aan den Volkenbond en nooit in strijd met aan gegane verplichtingen heeft gehandeld. Voor het uitbreken van den Italiaansch- Abessijnschen oorlog heeft hy, zonder in breuk te maken op het Pact, niets behoe ven te ondernemen, en het voorbeeld van de meeste andere Volkenbondsleden kun nen volgen. Maar sedert 10 September heeft hij mei Eden en Hoare beraadslaagd over de mo gelijkheid van de toepassing van het sys teem der collectieve veiligheid, hetgeen geschiedde in een geest van samenwer king, zooals die steeds tusschen Engelsche en Fransche ministers moet heerachen. Spr. was het onmiddellijk eens geweest met de Engelsche ministers over het feit, dat militaire sancties, een blokkade en sluiting van het Suez-kanaal niet in over weging konden worden genomen, kortom niets, wat tot een oorlog zou kunnen lei den. Toen de Volkenbond besloten had tot sancties, zijn deze op behoorlijke wijze door Frankrijk ten uitvoer gelegd. Het is de vraag of dit overal op dezelfde wijze geschied is! In overeenstemming met het voorstel van den Volkenbond heeft spr. toen, teza men met Hoare, een bemiddelingsvoorstel uitgewerkt. Men kan niet zeggen dat hij de betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland in gevaar gebracht heeft, aan gezien hij zoo nauw met den Engelschen minister heeft samengewerkt. Op de vraag of Frankrijk in de kwestie van de petroleummaatregelen Engeland volgen zal, kan spr. nog geen antwoord geven. Want dit probleem is op dit oogen- blik in het geheel niet aan de orde. Eerst moet het Amerikaansche congres een be sluit te dien aanzien nemen. Laval wees vervolgens het verwijt af, dat hy Engeland geen verzekeringen had gegeven betreffende de vereischte onder steuning in geval van een Italiaanschen aanval, waarbij hij herinnerde aan de nota's die tusschen de Engelsche en de Fransche generale staten waren ge wisseld. Van de 54 leden van den Volkenbond heeft Frankrijk geheel alleen verplichtin gen van dezen technischen omvang op zich genomen. Laval bestreed de juistheid van de be wering dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland gespannen zouden zijn. Hij wees op zijn vertrouwelijke be sprekingen met Hoare en Eden. Spr. legde bewijzen over dat hij de Ita- liaansche regeering er volstrekt niet over in het onzekere had gelaten, dat hij trouw zou blijven aan het Volkenbondspact en de daaruit voortvloeiende verplichtingen. Reeds op 19 Juni had hij den Franschen ambassadeur te Rome opdracht gegeven dit aan Mussolini te zeggen en deze prin- cipia heeft hij later verscheidene malen herhaald, Uitvoerig ging Laval vervolgens in op zy'n bemiddelingspogingen, waarbij hij tot de slotsom kwam, dat de weg der be middeling niet gemakkelijker begaanbaar geworden is. Het streven moet echter wor den voortgezet. Hierna kwam Laval op de betrekkingen met Duitschland. Zoolang een toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland niet plaats vindt, zoo verklaarde hij, bestaat er geen waarborg voor vrede in Europa. Laval voegde hieraan toe, dat hij niet het oog had op een verdrag tusschen Frank rijk en Duitschland maar op een overeen stemming binnen het kader van de orga nisatie der collectieve veiligheid. Sir Samuel Hoare had hem, Laval, ver teld, welke perspectieven zich zouden ope nen voor de Fransch-Engelsche politiek. Wanneer een Duitsch-Fransche overeen stemming mogelijk zou zijn, zouden En geland en Frankrijk tezamen kunnen pro- beeren, Duitschland naar Genève terug te brengen. Verder gaande, gaf Laval een uiteenzetting betreffende het onderhoud tusschen den Franschen ambassadeur te Berlijn en rijkskanselier Hitler. Laval ontkende, dat bij deze gelegenheid sprake zou zijn geweest van een of ander afzon derlijk verdrag, ten nadeele van een Oos BUITENLAND telijken staat. Frangois Poncet heeft in op dracht, aan Hitier medegedeeld, dat over enkele dagen de Fransch-Russische over eenkomst door de Kamer zou worden ge- r&tificeei-d en hem verklaard, dat dit ver drag niet tegen Duitschland gericht is. Voorts heeft Poncet tot uiting gebracht, hoezeer het Laval speet, dat Duitschland niet wilde deelnemen aan het wederzijd- sche verdrag van bijstand. De Fransche ambassadeur en Adolf Hitler bleken bei den bezield door den wensoh, dat tusschen Duitschland en Frankrijk een goede na buurschap, in wederzijdsche achting, tot stand zou komen. Op dit oogenblik interpelleerde Leon Blum: Wat heeft Hitier gezegd? Laval: Hij heeft bevestigd, wat hij in Neurenberg reeds verklaard heeft. Zijn rede vervolgend, zeide Laval, dat hij zich niet bekommerde om den regee- ringsvorm der verschillende Staten. Hij is naar het fascistische Rome en naar het communistische Moskou gegaan en wan neer toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland binnen het kader van de po litiek der algemeene veiligheid tot een re sultaat zou hebben geleid, zou hy ook naar Berlyn gaan. Ook wees Laval er nog op, dat het Fransch-Russische verdrag geen militair bondgenootschap is, maar over eenstemt met het handvest. Het gaat om een overeenkomst tot het brengen van wederzijdsche hulp, hetgeen niet in tegen spraak is met het verdrag van Locarno. Spr. had de automatische toepassing van de bepalingen van het Pact op een geval door den Volkenbondsraad afgewezen. Tijdens de begrafenisplechtigheid voor maarschalk Pilsoekski had spr. een on derhoud gehad van drie uur met generaal Goering. Toen is besproken, hoe belde lan den zouden kunnen trachten nader tot elkander te komen. Spr. wenschte niet dat op de tribune van de Fransche Kamer woorden gesproken worden, die deze taak nog moeilijker zouden maken. Tenslotte wees Laval er op, dat de nu voor de deur staande stemming van het allergrootste belang was. Niet het lot van het kabinet staat op het spel, maar het gaat om de toekomstige behandeling van de Fransche buitenlandsche politiek. Men heeft zware taken op zijn, Laval's schou ders gelegd: in samenwerking met al zijn collega's heeft hij den franc verdedigd, en wanneer de Kamer dat toestaat, zal de be grooting binnen twee dagen afgehandeld zijn. Leon Blum heeft een verkiezingsbe- tooging op touw gezet. Zij die zich voor de regeering hebben uitgesproken, hebben echter getuigenis afgelegd, van een geest van offervaardigheid voor de belangen des lands. Nadat Laval zijn rede had beëindigd, is de vergadering even geschorst. Na de schorsing hebben nog eenige le den voor zich en hun fractie hun stem ge motiveerd. De kwestie van vertrouwen gesteld. Na de rede van Laval stelden de soc.- radicalen Delbos, Campinchi en Cot voor, dat allereerst over de door hen ingedien de ontwerp-resolutie, welke feitelijk neer kwam op een motie van wantrouwen, worden gestemd. De regeering verzette zich hiertegen en stelde de kwestie van vertrouwen. De Kamer heeft hierna met 296 tegen 276 stemmen het voorstel van de drie soc.- radicalen verworpen, en de regeering haar steun gegeven. De resolutie-De Chappedelaine aanvaard. Na de stemming over dit soc.-radicale voorstel is gestemd over de resolutie-De Chappedelaine. Deze motie was intusschen eenigszins gewijzigd en luidde nu: „de Ka mer is trouw aan de EngelschFransche tradities; zij keurt de verklaringen der re geering goed en vertrouwt van haar dat zij in eerbiediging van het Handvest haar werk van verzoening, internationale over eenstemming en vrede voortzetten zal. Zij wijst iedere verdere aanvulling af en gaat over tot de orde van den dag. De stemming had tot resultaat, dat de resolutie met 304 tegen 261 stemmen werd aanvaard. DE WET OP DE STRIJDHONDEN. In de kamer aangenomen. Tijdens de gisterenavond om 10 uur aan gevangen behandeling in tweede lezing van de wet op de strijdhonden stelde de rechtsche afgevaardigde Dommange voor de ontbinding der bonden ook uit te brei den tot de geheime vereenigingen en ge nootschappen. Dit voorstel werd verwor pen met 417 tegen 104 stemmen. Nadat de afzonderlijke vier artikelen van de wet aangenomen waren, werd ge stemd over de wet ir. haar geheel, zonder dat de regeering de vertrouwenskwestie behoefde te stellen. Met 403 tegen stemming werd de wet aangenomen. Met het opsteken van de hand werden vervolgens de wetten op het dragen van de wapenen en de persvergrijpen aangeno men, waarna de kamerzitting verdaagd werd tot Maandagmorgen. VOLKENBOND. JAMES MACDONALD WIL AFTREDEN ALS HOOGE COMMISSARIS. Door nieuwe Duitsche wetten zal aantal vluchtelingen te zeer toenemen. De hooge commissaris voor de Duitsche vluchtelingen, de Amerikaan James Mac- Donald, die in October 1933 door den Vol kenbondsraad in deze functie werd be noemd, heeft tot den Raad het verzoek ge richt aan het einde van dit jaar van zyn ambt ontheven te worden, aldus meldt de „Tel,". Hij motiveert dit verzoek met een uit voerig memorandum, waarin hij uiteenzet, dat als gevolg van de nieuwe Duitsche wetten het aantal vluchtelingen, dat tot dusver 8.000 bedroeg, zich stellig zoodanig zal uitbreiden, dat het probleem niet meer door een particuliere organisatie of door een bepaald orgaan van den Volkenbond zal kunnen worden behandeld, doch dat het door den Volkenbond als een politiek vraagstuk dient ter hand te worden geno men. De Bond zal er toe dienen over te gaan bij de Duitsche regeering aan te drin gen op een mildere toepassing van haar politiek tegenover de Joden, welke de oor zaak is van de toeneming van het aantal vluchtelingen. DUITSCHLAND. HET DUITSCHE BLOED EN DE DUITSCHE EER. Officieel wordt medegedeeld, dat, over eenkomstig paragraaf 3 van de wet tot be scherming van het Duitsche bloed en de Duitsche eer van 15 September 1935 en paragraaf 12 van de uitvoeringsbepaling deze wet van 14 November 1935, alle Duitsche personen in huishoudelijke dienst betrekking bij Joodsche gezinnen hun be trekking per 31 December a.s. moeten ver laten, tenzij zij een speciale vergunning hebben gekregen, om ook na genoemden datum in dienstbetrekking te blijven. BERLIJNSCHE RABBIJN GEARRESTEERD. Naar het Joodsche Telegraaf-Agentschap uit Berlijn meldt, is de bekende Berlijn- sche rabbijn, dichter en schrijver, dr. Emil Bemhard Cohn, Donderdag in een vergadering te Berlijn-Köpenick, waar hij een redevoering hield, gearresteerd en naar het Columbiahuis aan den Postdam- merplatz te Berlijn overgebracht. Een ambtenaar der Gestapo, die de ver gadering bijwoonde, interrumpeerde dr. Cohn en deelde hem mede, dat hy hem wegens ironische opmerkingen over Neurenbergsche Joden wetgeving, voor namelijk over de paragraa.f, die betrekking heeft op het verbod van het houden „Arische" dienstboden onder de 45 jaar in niet-„Arische" gezinnen, moest arresj ren. De vergadering werd ontbonden. Rabbijn dr. Cohn, die 55 jaar is, is een der bekendste Mizrach-istische (orthodox- Zionistische) Berlijnsche rabbijnen. Onder het pseudoniem Emil Bernhard heeft hij vele gedichten, boeken en tooneelstukken uitgegeven. Zyn tragedie „Brief des Uria" is een successtuk van het thans te Tel Aviv gevestig4e Hebreeuwsche theater Habi- mah. Het bericht van zifh arrestatie heeft groote ontsteltenis gewekt onder de Ber lijnsche Joden. ARBEIDSDIENSTPLICHT VOOR VROUWEN. In zijn nieuwjaarsboodschap aan den Ar beidsdienst geeft Hitier te verstaan, dat de wet op den verplichten arbeidsdienst voor vrouwen in Duitschland in 1936 zal worden afgekondigd. ENGELAND. DE LINDBERGHS MORGEN TE LIVERPOOL? Op de vlucht voor de verslaggevers. De Engelsche agent van de reederij van het s.s. „American Importer", het schip waarmede Lindbergh met zijn vrouw en zijn zoontje de reis naar Europa maakt, deelde, naar Reuter meldt, Zondagavond aan de pers mede, dat het schip zich recht streeks naar Liverpool zal begeven, waar het Dinsdag wordt verwacht. Volgens een andere lezing zal Lindbergh echter, zooals het in zijn aard ligt, alle -mogelijke moeite doen om zich aan Amerikaansche en Engelsche verslagge vers te onttrekken, en, in plaats van naar Liverpool te gaan, den kapitein van de „American Importer" verzoeken nabij de Iersche kust te wachten op een speciaal door hem gecharterd vliegtuig. Dit vlieg tuig zou hem dan daar een haven bren gen, waar hij ongemerkt kan landen en de reis voortzetten naar de plaats van be stemming die overigens nog in het ge heel niet "definitief bekend is. Een zwager van mevrouw Lindbergh, Aubrey Neil Morgan, die te Cardiff woont, heeft verklaard van de plannen niet op de hoogte te zyn. Hij ontkende, dat Lindbergh en zijn gezin zijn gasten zijn tijdens hun verblijf in Engeland. De luchtvaart-correspondent van de „Sunday-Express" schrijft over Lindbergh's reis naar Engeland, dat in Britsche lucht vaartkringen het gerucht de ronde doet, dat Lindbergh niet uit vrees voor kidnap pers naar Engeland is gegaan, maar om deel uit te gaan maken van de directie van een groote nieuwe luchtvaartcombinatie, die de concurrentie zou willen opnemen tegen de Imperial Airways. Op een tele gram van dit blad aan Lindbergh of in dit gerucht waarheid schuilt, wilde de Ameri kaan niet antwoorden. De correspondent van genoemd blad ver- BBITENLANDSCHE BERICHTEN. TYPHOON EISCHT 39 SLACHTOFFERS. Volgens thans uit de afgelegen deelen van het eiland Luzon (Philippynenontvangen berichten heeft een typhoon, die daar eeni ge dagen geleden heeft gewoed, 39 slacht offers geëischt. Het 7000 ton metende Ame rikaansche vrachtschip „Golden Peak" werd in de nabijheid van Tandoc op Zuid- Luzon op een klip geworpen. Men hoopt het schip nog vlot te kunnen eleepen. LAWINES IN ZWITSERSCHE BERGEN EISCHEN VIER DOODEN. Uit Chur wordt gemeld, dat op de Flix- Alp drie gymnasiasten uit Ziirich, van 16 tot 18 jaar oud, die met vrienden een ski tocht maakten, door een lawine zijn bedol ven. De lijken konden geborgen worden. Bij Davos werden twee broers tijdens een storm door een lawine bedolven. De jong ste, een 15-jarige jongen, is om het leven gekomen. PRIESTER VERONGELUKT IN DE BERGEN. In de bergen van La Salette is het lyk ge vonden van den 34-jarigen kapelaan Bona- de, die bij zijn terugkeer van een zieke door een sneeuwstorm is overvallen. Toen de priester niet thuis kwam waren verschillen de hulpexpedities uitgezonden, die na twee dagen zoeken het lijk van het slachtoffer, geheel bedolven onder de sneeuw terug vonden. OVERSTROOMINGEN IN SPANJE. In Noord- en West-Span je valt nog steeds buitengewoon veel regen. Vrijwel alle ri vieren zijn buiten haar oevers getreden. Het verkeer langs den weg van Madrid naar Santander is gestremd. Door aardver schuivingen is het treinverkeer tusschen Madrid en Galicië onmogelijk geworden. Bij Mantefurado is een trein ontspoord. De sneltrein LissabonMadrid is op de reis blijven steken. Uit talrijke provinciën ko men berichten over het instorten van hui zen en over het verloren gaan van vee en graan. Tusechen Valencia en Albacieto is een autobus, waarin 27 personen zaten, van een hellling gestort. Elf der inzittenden wer den ernstig gewond. OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND. Tengevolge van den dooi en den regen val hebben In talrijke deelen van Zuid- en Midden-Engeland groote overstroomingen plaats gehad. In Yorkshire is de rivier de Derwent bin nen 24 uur twee meters gestegen. In Leicestershire zijn de beide steden Ashby en Barrow door groote ondergeloo- pen gebieden volkomen van de buitenwe reld afgesloten In de graafschappen Warwickshire en Wilsshire staan verschelde plaatsjes ge deeltelijk onder water. Boven het Kanaal woedden gisteren zwa re stormen, die een ernstige stagnatie in het scheepvaartverkeer veroorzaakten. NOODWEER IN PORTUGAL. Het noodweer, dat sinds eenige dagen Portugal geteisterd heeft, heeft een omvang aangenomen, zóoals dat hier sinds tientallen jaren niet is voorgekomen. Vele rivieren zijn buiten hun oevers getreden, o.a. de Doure en de Teju. Het einde van het hooge water is nog niet in zicht. De zware regen val heeft buitengewoon veel materieel|e schade aangericht. Slechts met de grootste moeite kunnen de schepen de haven van Lissabon ®n Porto binnenvaren. Vele sche pen verkeeren in nood. In de haven van Lissabon is een zeilschip vergaan. De uit vier koppen bestaande bemanning kon met moeite gered worden. De in de haven voor anker liggende oorlogsschepen zijn in de dokken gesleept om op drift raken te ver hinderen. In het zwaar geteisterde vis- schersdorp Erpinho zijn 51 visscherswonin- gen vernield. GECENTRALISEERDE MISDAAD In AMERIKA. De „Times"'meldt uit New-York, dat de buitengewone, groote jury, die een onder zoek heeft ingesteld naar het bendewezen in New-York, Donderdag gouverneur Leh- mann aanbevolen heeft twee groote jury's bijeen te roepen en deze ononderbroken ge durende twee jaar of langer bijeen te laten komen. In haar rapport aan rechter McCook van het hooggerechtshof verzekert de jury, dat het uitoefenen van de z.g. rackets voor een groot deel gecentraliseerd is en zich bevindt in handen van 12 tot 15 groote mis dadigers, van wie de meesten volkomen onbekend zijn voor het publiek. Deze man nen krijgen slechts zelden de bekendheid, die andere gangsters verwerven. Zij oefe nen hun bedrijf uit door middel van plaats vervangers, die op hun beurt weer door handlangers gesteund worden. De jury acht het van weinig nut, vervolgingen in te stellen tegen afzonderlijke op dit gebied ge pleegde misdaden, daar deze toch niets an ders dan een klein feit uit een groote reeks vormen. Er moet veel en uitgebreid onder zoekingswerk verricht worden, zoodat men kan doordringen tot de wortels van het kwaad en telkens een geheel racket kan vernietigen. Felle critiek wordt in het rap port uitgeoefend op de zakenlieden, die zoo uiterst schoorvoetend inlichtingen over rackketters verstrekken, zelfs wanneer zij tot hun slachtoffers behooren. Het rapport wijst er tenslotte nog op, dat vele vakver- eenigingen en haar „hulpelooze Joden" op meedoogenlooze wijze geëxploiteerd wor den door corrupte leiders en gangsters, die vakvereenigingen in het leven roepen te eigen bate en met behulp daarvan de za kenlieden zoowel als de aangesloten arbei ders uitzuigen". KERKDIEFSTAL. De Brusselsche correspondent van de ,Msb." meldt: In de kerk van Braine-le- chateau werden uit een koffer twee kelken gestolen, waarvan een in het jaar 1635 ver vaardigd was en de andere in 1717, bene vens een kroon en een wierookvat. Het gestolene vertegenwoordigt een waarde van frs. 60.000. OOSTENRIJK BESCHERMT DE TOONEELKUNST. Teneinde de door de crisis zoo hevig ge troffen toon eelspeelkunst en dus ook de tooneelspelers te helpen heeft de Oosten- rijksche regeering besloten, voortaan dilet- tanten-tooneeluitvoeringen, die voor het publiek toegankelijk zijn, te verbieden. Tevens heeft zij een commissie ingesteld, bestaande uit deskundigen en toon eel- kunstenaars, die nieuwe acteurs aan een examen zal onderwerpen, zoodat het aantal tooneelspelers niet ongelimiteerd kan toene men. MILNE HAD DE ONTVOERING ZELF IN SCèNE GEZET. De ontvoering van Caleb Milne, die de vorige week zooveel stof heeft doen op waaien blijkt thans een mystificatie te zijn. Milne, de „ontvoerde" is de kleinzoon van een bekenden textielfabrikant uit Phi ladelphia. Tydens het kruisverhoor, dat de geheime federale politie hem heeft doen on dergaan, bekende hij de ontvoering zelf in scène te hebben gezet, om reclame voor zich te maken en een aanstelling als acteur te krijgen. De 23-jarige bedrieger werd na vijf da gen afwezigheid, door automobilisten, ge kneveld in een sloot langs den weg gevon den. Milne, die ook de afpersingsbrieven aan zijn familieleden had verzonden, verklaar de ook nog, dat hij zich met een naald in den arm had gestoken, om het te doen voor komen, alsof zy'n ontvoerders hem mor phine-injecties hadden toegediend. NOODWEER IN BRAZILIË. In de Braziliaansohe provincie Entrerios heeft zwaar noodweer geheerscht, gepaard gaande met overstroomingen, waardoor groote schade is aangericht. Een automobiel is twee kilometer ver door den stroom mee gesleurd en in de Papana terechtgekomen. Het aantal dooden en gewonden kan nog niet worden vastgesteld. IJS STORM IN OOST-POLEN. In de omgeving van Nowogrodak. in Oost-Polen, heeft een ijsstorm ernstige schade aangericht. Hevige regenval ging gepaard met een dergelijke lage tempera tuur, dat het water onmiddellijk bevroor. Door den ijslast werden verscheidene boomen ontworteld en ook vele telegraaf palen hielden de belasting niet uit. In de omgeving van Nowogrodek is de oogst grootendeels vernield en vele elec- trische leidingen werden verbroken. nam omtrent dit gerucht nader, dat in En geland voor een nieuwe luchtvaart-onder neming zes groote vliegbooten van Sikorski-type zullen worden gebouwd, die elk 50.000 pond sterling zouden moeten kosten en, uitzonderlijk geschikt als zij zullen zijn voor vluchten over langen af stand, voor Atlantische overtochten en op de groote lijnen naar Indië zouden worden gebruikt. De basis voor de nieuwe lijn zou geves tigd worden te Hamble, nabij Southamp ton, waar een beschutte haven voor lan ding en start der toestellen, benevens een vliegveld zou worden ingericht. NED. 00ST-1NDIE AARDBEVING OP SUMATRA. Op verschillende plaatsen geregistreerd. Het Kon. Ned. Met. Instituut deelt mede: In den morgen van 28 December om 2 uur 28 minuten 36 seconden Greenwichtijd is aan het Meteorologisch Instituut te den Bilt een sterke aardbeving opgeteekend. De afstand bedraagt ongeveer 10.000 K.M. De richting ligt iets benoorden het Oosten, waaruit volgt, dat de oorsprong moet lig gen in de nabijheid of ten Noorden van Sumatra. Ook het Seismologische Centrale Station van de Academie der Sovjet-Unie heeft een aardbeving van buitengewone sterkte gere gistreerd en de haard der aardbeving be paald in de onmiddellijke nabijheid van het eiland Sumatra. De trilling van den bodem bereikte in Moskou een sterkte van 724 micron. Naar aanleiding van deze berichten deelt Aneta mede, dat deze aardbeving gevoeld is in Medan, Padang en Fort de Cocq. Op sommige plaatsen verlieten de men- schen de huizen. De klokken stonden stil. Töt dusver zijn geen berichten omtrent persoonlijke ongelukken bekend geworden. Hier en daar werd echter schade gerap porteerd. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAb ADVERTEERM I

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11