ZATERDAG 28 DECEMBER 1935 No. 8303 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS 27ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Diefstal Diefstal is altijd een kwaad. Een kwaad ook tegen de orde, die er in een geregelde samenleving moet bestaan. Vandaar dan ook dat dieven de gevange nis ingaan. Vele dieven zitten in de cel hun mis daad naar we hopen: te betreuren en uit te boeten. Maar heel veel dieven loopen vrij rond, en groote dieven. Ze loopen vrij rond en staan zelfs ten gevolge van him diefstal in eer en aan zien. Want tengevolge van hun diefstal zijn ze rijk geworden. En rijken worden geëerd, worden vaak omdat ze rijk zijn op eervolle posten gezet. Dieven zijn er onder de fatsoenlijke, nette lieden velen, omdat er velen zijn: die in hun koopmanschap zich stellen op het standpunt: zaken zijn zaken een standpunt, dat in de practijk vaak zóó hardvochtig is, dat de beoefenaar er van, die zich christen noemt, liegt; die de arbeiders behandelen en beloo- nen geheel en al naar de moraal van het afschuwelijk stelsel van vraag en aanbod, waardoor zij er met een helaas, naar 't schijnt, gerust geweten toe komen, om veel slechtere arbeidsvoorwaarden vast te stellen, dan waarop de arbeiders aan spraak maken, en welke zij, gezien de toestand van hun bedrijf of onderneming, ook zeker zouden kunnen verleenen. Wij mogen niet blind zijn natuurlek voor den slechten toestand, waarin vele bedrijven en ondernemingen zich bevinden, en voor de onmogelijkheid, waarin vele werkgevers verkeeren, om hun arbei ders te geven, wat zy gaarne zouden wil len geven.... Maar wij mogen óók niet blind zyn voor het feit, dat er werkgevers zijn, die den algemeenen slechten toestand misbruiken, om noodeloos in eigen bedryf of onderne ming de arbeidsvoorwaarden te verslech teren en zeer slecht te maken om de arbeiders uit te buiten. 't Is een hoogst ernstige plicht van de katholieken, dat zij het kwaad in de maat schappij erkennen, zien en veroordeelen. Dat mogen wij niet overlaten aan an deren. Ook het kwaad van de diefstal, in wel ken vorm dan ook, moet door ons worden veroordeeld. Natuurlijk niet in phariseïsche schijn van persoonlijke volmaaktheid, niet in on redelijke overdrijving, niet in haat te gen de bedrijvers van dat kwaad, maar in waarheid en oprechtheid, geleid door christelijke gedachten en gevoelens. DE MISSIELANDEN IN 1935. Belangwekkende cijfers. De toestand in de missielanden mag over het algemeen gunstig genoemd worden. In Afrika worden alleen in de Missiepos ten der Witte Paters in 1935 aan 194.906 kinderen en volwassenen het H. Doopsel toegediend, terwijl 457.507 Catechumenen zidh op het ontvangen van het H. Doopsel voorbereiden. In Japan is de Katholieke bevolking ge stegen tot 103.000, terwijl het aantal Ka tholieken op Karea en Formosa 150.000 be draagt. Indië telt thans 3.395.000 Katholieken. Vijf jaar geleden bedroeg dit aantal nog slechts 1.660.000. In China bedraagt het aantal Katholieken thans 2.702.468 hetgeen tegenover 1934 een vermeerdering beteek ent van 78.908. In China zijn 89 Bisschoppen werkzaam, waar van er 14 tot de inlandsdhe geestelijkheid behooren. Het aantal inlandsche priesters bedraagt op een totaalcijfer van 4014 mis sionarissen. In het nieuwe keizerrijk Mandsjoekwo zyn 145.840 Katholieken woonachtig, ter- wijk 49.908 Catechumenen zich op het ont vangen van het H. Doopsel voorbereiden. De beste vooruitzichten biedt de Missie in het Vicariaat Urundi, in Belgisch Congo in het hart van het Zwarte Werelddeel. In Juni 1932 bedroeg het aantal Katholieken 78.026 hetgeen thans in 1935 gestegen is tot 176.076. In Australië is het aantal Katholieken gestegen tot 1.250.000. Steun voor kleine boeren en noodlijdende tuinders. Een uitkeering ineens tot een bedrag van 25 a 30.uit het Landbouwcrisisfonds, te ver strekken in Februari. Bij de behandeling der landbouwcrisis- politiek is steeds een moeilijke vraag ge weest op welke wijze voldoehde tegemoet kon worden gekomen aan de economische nooden der z.g.n. kleine boeren. Onder deze groep worden nog al eens samenge vat zij, die 13 koeien bezitten en 15 h.a. cultuurgrond bewerken. Deze kleine boeren hadden reeds vóór het intreden der crisis een zeer sober be staan. Het spreekt dus vanzelf, dat de scherpe prijsdaling van alle landbouwpro ducten hen in het bijzonder moest tref fen. Wel ontvangen zij b.v. op hun melk en varkens den steun, welke voor den ge- heelen landbouw is vastgesteld, maar de hoeveelheden, welke de kleine boeren pro- duceeren, zijn zeer gering, zoodat de toe slag op den wereldprijs niet steeds vol doende uitkomst brengt. Reeds van het be gin der landbouwcrisispolitiek af is ge tracht den kleinen boeren tegemoet te komen. Vandaar, dat bij allerlei maatrege len, o.a. bij de teeltbeperking van runde ren en varkens, voor hen gunstige uitzon deringen zijn gemaakt. Een geheel voldoende resultaat is daar mede nog niet verkregen. De nood van vele kleine boeren is nog van dien aard, dat zij reeds in de werkverschaffing zijn geplaatst of zich daarvoor zullen moeten aanmelden. Het is een groot nationaal be lang, dat deze kleine zelfstandigen niet te gronde gaan, maar op hun bedrijfjes kun nen blijven werken. Om dat te bereiken is een financieele tegemoetkoming gewenscht. Zij kunnen deze gelden dan gebruiken om hun be- drijfsbenoodigdheden aan te schaffen of te betalen (veevoeder, meststoffen, zaaigoed, enz.). Een dergelijke vorm van hulp is zoo wel uit een moreel als uit een economisch en financieel oogpunt ongetwijfeld heel wat verkieslijker dan werkverschaffing of ar menzorg. Het is daarom, dat de Minister van Land bouw en Visschery heeft besloten voor de kleine boeren uit het Landbouwcrisisfonds een uitkeering ineens, tot een bedrag wis selend tusschen 25 en 50 gulden per be drijf, beschikbaar te stellen. Zij, die blij kens de gegevens der belasting een inko men hebben, dat deze uitkeering niet drin gend noodzakelijk maakt, zullen uiteraard hiervoor niet in aanmerking komen. Met de voorbereiding van de uitvoering van dezen maatregel is nog al eenigen tijd gemoeid. Aangenomen wordt, dat de uit keering in Februari zal kunnen plaatsvin den. Behalve de positie der kleine boeren vraagt ook de toestand van een aantal noodlijdende tuinders de aandacht. In be paalde streken van ons land, met name in Noord-Holland, is een misoogst opgetre den. Dientengevolge hebben een aantal kleine tuinders slechts een zeer geringe hoeveelheid groenten ter veiling kunnen brengen. Daardoor missen zij niet alleen de inkomsten van de opbrengst der groen ten, maar ook den toeslag, die krachtens de crisisbepalingen daarop wordt gegeven. Er zijn een aantal tuinders, die daardoor te gronde dreigen te gaan. Ook hier is het noodzakelijk de helpende hand te bieden, opdat deze nijvere werkers in de kosten van aanschaf van hun bedrijfsbenoodigd- heden worden tegemoet gekomen. Van daar, dat de Minister van Landbouw en Visscherij voor hen van deze groep, voor wie dit dringend noodzakelijk blijkt, tot een bijzondere uitkeering heeft besloten, Ook hier kan de uitkeering in Februari worden tegemoet gezien. RICHTPRIJS TARWE. Verlaagd van 10.op 9. Ten einde de steun, welke uit het Land bouwcrisisfonds op de verschillende land bouwcrisisproducten wordt gegeven, meer naar evenredigheid te verdeelen, heeft de Minister van Landbouw en Visscherij be sloten den richtprijs voor de tarwe, welke voor den oogst van dit jaar 10.be droeg, voor den as. oogst tot f 9.te ver- MINISTER DECKERS WIJZIGT DE VARKENSPOLITIEK. Het nieuwe bacon-contract slechts tijdelijk. In verband met de verschillende berich ten, welke over een nieuw baconcontract worden verspreid, hebben wij omtrent den juisten stand van zaken nadere inlichtin gen ingewonnen. Van bevoegde zijde heeft men ons het volgende medegedeeld. De export van bacon is voor de varkens houders in Nederland van de grootste be- teekenis. Zonder steun is deze export niet in stand te houden. Het baconcontract was de organisatorische vorm, waarin de steun werd verleend. De Minister van Landbouw en Visschery heeft kort geleden het baconcontract op gezegd. Het is de bedoeling om te komen tot een geheel anderen vorm van steun- verleening, zonder baconcontract. Op dit oogenblik heeft het College van Regee- ringscommissarissen een plan in behande ling waardoor de particuliere organisaties bij het opkoopen, slachten en exporteeren der varkens op ruime wijze zouden wor den ingeschakeld. Het bedrijfsleven zal dan optreden, met steun en onder controle van de Overheid. Uiteraard is de uitvoering van een der gelijk plan tijdroovend, mede omdat met de bij den export belanghebbende groepen tal van besprekingen moeten worden ge voerd. Daar het bestaande baconcontract 1 Januari afloopt en er in ieder geval een regeling moet zijn, heeft de Minister van Landbouw en Visschery daarom besloten het baconcontract nog na 1 Januari te laten doorloopen, evenwel niet ongewijzigd. De Veehouderij-Centrale onderhandelt op dit oogenblik met de baconfabrikanten om te komen tot die veranderingen in het be staande baconcontract, waarvan de nood zakelijkheid is gebleken. Het resultaat van deze onderhandelingen zal aan den Minis ter worden voorgelegd, opdat deze dan zijn beslissing kan nemen, Mochten de veranderingen pas na 1 Januari tot stand komen, dan zullen zij met terugwerkende kracht van dien datum af gelden. HET HANDELSVERDRAG MET DUITSCHLAND. Principieele wijziging in het Duitsche standpunt. Het resumé, gisteren gegeven van het nieuwe Handelsverdrag met Duitschland, kan met het volgende worden toegelicht. Eerst over de landbouwproducten (boter, kaas, eieren, spek, groenten, enz.). In dit op zicht kan er van een principieele wijziging in het Duitsche standpunt gesproken wor den. De Duitschers hebben het beginsel van de autarkie feitelijk losgelaten en zijn er op uit, uit him beperkte koopkracht te ha len wat zij er uit kunnen halen om door invoer in hun nijpend tekort aan vetten te voorzien. Onze exporthandel in de genoemde goe deren heeft onder het verdrag van 31 De cember 1933 (dat voor 1934 gold) geduren de een zekere periode goede zaken kunnen maken op de Duitsche markt, omdat bij de Duitsohers toen nog de autarkie op den voorgrond stond en zij het als hun belang beschouwderf, dat de Nederlandsche pro ducten niet tegen lager en prijs werden in gevoerd dan waarvoor de Duitsche aan de markt kwamen. Doch de doorwerking hier van is ten slotte toch, wegens den druk, die er later (en ook thans nog) door de clearing is komen te liggen, schadelijk ge weest voor onzen uitvoer naar Duitsch land, in tal van producten. Van Duitsche zijde was de oppositie te gen den te hoogen prijs gaandeweg in kracht toegenomen. De Duitschers bleken niet langer geneigd hem te betalen. Van de zijde onzer delegatie is men hiervoor ge zwicht. De overwegingen waren, dat het niet geraden was den Duitschen klant te verspelen, dat Nederland in Duitschland onder de invoerende landen met zijn hooge prijzen voor de genoemde producten alleen stond en de duurste te zijn een kwade re putatie is, dat de hoogere prijs de hoe veelheid van den aanvoer moest beperken en daardoor het binnendringen van de concurrentie op afzetgébieden>, d|ie onze producten altijd voor zich alleen hebben ge had (Rijnland en Westfalen), in de hand moest werken en ten slotte dat het van intern Nederlandsch standpunt niet wijs genoemd kan worden den export naar een bepaalden kant quantitatief beperkt te hou den, om dan in de noodzakelijkheid te ko men de overtollige producten op andere markten tegen afbraakprijzen van de hand te doen. Dat de nieuwe regeling wat het geldbe drag betreft vrijwel geen verschil maakt is reeds vermeld, pien zal nu eens moeten zien hoe zij werkt. De nieuwe contingenten. Bij de vaststelling van de nieuwe lagere con tingenten is men er van uitgegaan, dat een zekere aanpassing bij de gewijzigde markt omstandigheden in Nederland gewenscht was. Bovendien was in 1934 en 1935 geble ken, dat Duitschland niet in staat was een aantal van zijn verdragscontingenten voor ons land uit te putten, een gevolg eener- zijds van de verminderde Nederlandsche koopkracht, anderzijds hiervan, dat de Duitsche industrie in vele opzichten niet meer kon consumeer en, wat vooral in 1934 een groote rol heeft gespeeld, omdat Duitschland toen op de Nederlandsche markt nog niet met het zg. Zusatzausfuhr- verfahren (exportpremies) opereerde. Bij de onderhandelingen voor 1936 zijn de exportpremies niet geheel uitgeschakeld kunnen worden. Doch men kan wel aan nemen, dat zij door de gereduceerde contin genten automatisch beperkt worden. Het verleenen van exportpremies, om anders niet uit te putten contingenten uitgept te krijgen, zal er door verminderen. Voor de Nederlandsche industrie zit hierin dus een kans, dat zij minder last zal hebben van de Duitsche concurrentie. De vraag zal allicht opkomen en is hier en daar reeds geopperd naar aanleiding van wat er bij geruchte omtrent de onder handelingen bekend werd, of Duitschland nu een centrale inkoop van landbouwpro ducten gaat invoeren. De Nederlandsche delegatie heeft zich tegen deze uitschakeling van het particu liere intermédair met kracht verzet en naar wij vernamen hebben, zal er van cen- tralen inkoop niets komen. Evenwel zit men dan in Duitschland met het verschil tusschen de prijzen van de ingevoerde en de binnenlandsche producten. Dit zal waar schijnlijk door een heffing werden over brugd. Alleen voor eieren wordt in be perkte mate centrale inkoop toegepast. Aan het bovenstaande kan nog worden toegevoegd, dat voor groenten, aardappe len, fruit enz. precies dezelfde regeling is getroffen als over 1935, waarbij voor de practijk het betalingscontingent beslissend is. Bij de beoordeeling van de te Berlijn ver kregen resultaten zal men zich rekenschap moeten geven van de groote moeilijkheden, die aan de onderhandelingen verbonden waren en die o.a. voortvloeiden uit de ge heel verschillende oecenomisohe positie van de twee partijen. Er is, éér men van onzen kant met de onderhandelingen begon uit den aard der zaak veelvuldig overleg gepleegd met Nederlandsche belanghebben den. Het is echter in een aantal gevallen niet mogelijk geweest met alle de vele in- dividueele desiderata rekening te houden, wilde men de belangen van het geheel niet prijsgeven. WERKLOOSHEID WEDER GESTEGEN. Niet allen zijn ingeschreven. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekt de volgende cijfers betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle or ganen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekenden ingeschreven. Hierbij zij opgemerkt, dat niet alle werkloozen in Ne derland zich als werkzoekende bij de open bare arbeidsbemiddeling laten inschrij ven. Mannen: Nov. 1935 Nov. 1934 Oct. 1935 18 jaar en ouder 380.807 339.952 350.211 Jonger den 18 jaar 15.342 10.618 13.695 Totaal 396.149 350.570 363.906 Vrouwen: 18 jaar en ouder 12.500 10.321 12.012 jonger dan 18 Jaar 0.531 4.722 6.018 Totaal 19.031 15.043 18.030 Alg. totaal 415.180 365.613 381.936 LICHTPUNT VOOR DEN BLOEMBOLLENEXPORT. Het nieuwe handelsverdrag, hetwelk met Amerika wordt afgesloten, is voor den bloembollenexport van groote beteekenis gebleken. De verlaging, welke voor de in voerrechten op bolgewassen in het vooruit zicht wordt gesteld, kan den export zeker in hooge mate bevorderen. Bijzonder gun stig belooft de nieuwe regeling te zijn voor de afnemers-broeiers, die, omdat zij con tant moeten betalen, meer geld beschik baar krijgen voor den inkoop. Een heel wat gemakkelijker financiering zal daar door mogelijk worden. Dit lichtpunt voor onze bloembollen kweekers komt al op een zeer gunstig mo ment. De export van bloembollen had een zware knak gekregen en was vooral naar Amerika in belangrijke mate teruggeloo- pen. Van aanvankelijk 10.000.00U per jaar was de export reeds teruggeloopen tot pl.m. 2 VK millioen gulden, doch door de belangrijke verlaging der invoerrech ten zal zeker volgend seizoen een stijging waar te nemen zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. BUITENLAND. Laval verdedigt zijn beleid in zake het Ethiopisch conflict voor de Fransche Ka mer. Hedenmiddag zal blijken of de Kamer hem handhaven wil. (2de blad). De Middellandsche Zee-staten zijn bereid hun Verplichtingen na te komen. (2de blad) De vredesvoorwaarden van den Negus. (2de blad). BINNENLAND. Aan kleine boeren en noodlijdende tuin ders zal een steunbedrag per bedrijf wor den uitgekeerd. (1ste blad). Verlaging van de tarwesteun. (1ste blad). Wijziging in de crisismaatregelen voor de varkensteelt. Te Woerden is overleden de weleerw. pa ter Julianus Joosten O.FJVI. (Kerkn. 2de blad). Bij het lichtschip „Noordhinder" is een Scheveningsche logger vergaan; de beman ning werd gered. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De revanche-match tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin (3de blad). ZIE MEDEDEELING VOOR UW NIEUW JAARS-ADVERTENTIE OP PAG. 7. DE TEELTREGELING VOOR DEN TUINBOUW. Voor 1936 niet veel wijziging. Naar we vernemen zullen zeer waar schijnlijk voor de teeltregeling ten behoe ve van den tuinbouw in 1936, slechts en kele wijzigingen aangebracht worden, en de meeste bepalingen vrijwel gelijk zijn die welke in het afgeloopen jaar heb ben gegolden. In hoofdzaak zal voor peen, die in de omgeving boven Rotterdam geteeld wor den, enkele voorschriften worden gegeven. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. Abessijnsche successen. Italiaansche successen. ADDIS ABEBA, 28 Dec. (A.N.P.). Vol gens een officieel communique, dat Vrij dag is gepubliceerd, hebben de Abessijnen bij verschillende aanvallen aan het Noor delijk front in de buurt van Makallé ver bindingen tusschen Italiaansche troepen- afdeelingen afgesneden. MOGADISCIO, 28 Dec. (A.N.P.). Uit Dolo wordt bericht ontvangen, dat de Abessijnen op 21 December bij verrassing een aanval hebben ondernomen op een vooruitgeschoven Italiaansche post aan het Zuidelijk front. Zeven Doebats, scherp schutters, zouden den aanval der Abessij nen, die verre in de meerderheid waren, hebben afgeslagen. Bij deze gevechten zou den zes Abessijnen zijn gedood en ver- scheidenen gewond. Geen enkele Doebat zou tijdens den strijd, welke twee uren heeft geduurd, gevallen zijn. HET NOODWEER IN SPANJE Vele dooden. Groote schade MADRID, 28 Dec. (A.N.P.). Spanje, Portugal en het Zuiden van Frankrijk zyn dezer dagen door hevige winterstormen geteisterd. Tot Vrijdagochtend waren 32 personen om het leven gekomen. De aan de te velde staande gewassen, de huizen en schepen aangerichte schade beloopt in de millioenen peseta's. DE BRAND OP DEN TAFELBERG KAAPSTAD, 28 Dec. (A.N.P.) De brand, welke op den Tafelberg heeft ge woed, heeft groote schade aangericht aan het naaldhout. Tengevolge van de hevige regens is het vuur Vrijdag uitgegaan.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1