VOOR ONZE ZIEKEN. VRIJDAG 27 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 „VONDEL" BESTAAT 40 JAAR. Viering: op Zondag a.s. Tot de oudste onder afdeel ingen van den E. K. Volksbond behoort de Tooneelver- eeniging „Vondel". Deze is opgericht 23 Nov. in den jare 1895, zoodat zij dit jaar haar 40-jarig bestaan herdenkt. Zooals men weet stelt deze onder af deeling zich ten doel hare leden in algemeene zin te ont wikkelen en de tooneelspelkunst, als mid del daartoe, aan te wenden. Voor den R. K. Volksbond is zij steeds ter beschikking om de resp. Bondsfeesten op te luisteren, en meerdere avonden bij dergelijke gelegenheden gegeven, verwier ven veel bijval. Het optreden naar buiten was niet onverdienstelijk. Op verschillen de tooneelwedstrijden werden prijzen be haald, waardoor het kunnen der leden vol doende werd gedemonstreerd. De eeretee- kenen aan het vaandel leveren daarvan de zichtbare bewijzen. Liefdadigheidsuitvoe ringen werden herhaaldelijk gegeven, waarvoor de leden gaarne bereid waren hun kracht te geven. Ook in de toekomst zal men niet tevergeefs bij hen daarvoor aankloppen. „Vondel", dat Zondag haar 40-jarig be staan in de Stadszaal viert met een opvoe ring van het blijspel „Janus Tulp", ver trouwt dat bij die gelegenheid het haar niet aan belangstelling zal ontbreken. Kerstfeestvieringen in Endegeest en Rhijngeest. Ook dit jaar werd het Kerstfeest op de gebruikelijke wijze in de gestichten ge vierd. Op den eersten Kerstdag gaf het En- degeester Personeelmuziekkorps „Willen is Kunnen" onder leiding van broeder Simons in de centrale ontspanningszaal een zeer goed geslaagde uitvoering. Een zangkoortje van vrouwelijke patiënten deed zich op verdienstelijke wijze hooren onder leiding van Zuster Timans. De dames Zr. Burghhoora (viool), Zr. Dekker (viool) en mej. Verhoeven (piano) verleenden hun medewerking aan deze goed geslaagde uitvoering. Een en ander oogstte veel applaus. 2e Kerstdag gaf het Zusterkoor „Onder Ons" onder leiding van mevr. dr. Stuurman twee uitvoeringen, des namddags op Ende geest en des avonds op Rhyngeesgt. Uitge voerd werden verschillende Kerstliederen o.a. van Gruter, Mendelsohn, Bacch, Gou nod, Mozart, von Beethoven e.a. Het koor, met mej. de Roode (Oegstgeest) aan de piano bleek ijverig en met succes gestu deerd te hebben. Voorts verleende nog me dewerking de Leidsche violiste mej. Annie de Haan, mej. Peekman (piano), alsmede mej. Clara Wensinck uit Leiden, die met welluidende stem en mooie woordenkeus een voordracht (Kerstvertelling) hield. Aan mevrouw Stuurman en de overige medewerkenden werd een bloemstuk ter hand gesteld. Na de pauze zong het zang koor in den hal van Rhijngeest „Stille Nacht" van Gruber en het Engelenkoor uit de „Elias" van Mendelssohn. Aan het einde sprak de geneesheer-di recteur, dr. J. F. Stuurman, woorden van dank tot degenen, die hadden medege werkt tot het welslagen van dit Kerstfeest. Gistermiddag te ruim half drie zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana per auto de stad gepasseerd, komend uit de rcihting Zoeterwoude (Dorp) en gaande naar Den Haag. SPORT SCHAKEN HAAGSCHE SCHAAKBOND. Huldiging dr. Euwe. De Haagsche Schaakbond heeft het voor nemen binnen zijn district (omvattende ook Leiden en Delft) den wereldkampioen dr. Euwe te huldigen en heeft daarvoor een commissie aangewezen. Hij wil dr. Euwe een geschenk aanbieden en daartoe een zoo groot mogelijk aantal kleine bij dragen verzamelen. Tevens met aanbieding van een album, waarin de handteekeningen of namen der gevers vermeld zijn. De gelegenheid om voor dit album te teekenen staat open aan het Nationaal Schaakgebouw, van Speykstraat 1 van 26 uur n.m., alwaar ook gelegenheid is tot het storten der bijdragen, desgewenscht tegen ontvangbewijs. Men kan ook zijn naam kaartje sturen aan den penningmeester van den H.S.B., den heer P. Zonneveld, Thom- sonlaan 149 en de bijdrage storten op de girorekening van dien penningmeester no. 165097, kantoor 's-Gravenhage. Namens de voornoemde commissie wek ken de heer mr. A. Rueb, voorzitter van den Wereldschaakbond en ir. A. M. de Munck, voorzitter van den Haagschen Schaakbond een ieder op tot en met 8 Januari a.s. aan dezen oproep gevolg te geven. LETTEREN EN KUNST ALBAAN BERG t Te Weenen is de bekende Oostenrijksche componist Alban Berg op 50-jarigen leef tijd overleden. LAATSTE BERICHTEN VERSTERKING VAN GARNIZOEN OP CURASAO. Wegens opstand In Venezuela. Naar wy vernemen is te Rotterdam een detachement van 50 mariniers, waarvan de manschappen behooren tot de Rotterdam- sche afdeeling der mariniers, uitgerust, zoodat deze troep onmiddellijk kan gaan vertrekken naar Curasao ter versterking van het garnizoen op het eiland in verband met de opstand, die in Venezuela is uitge broken. Wanneer inderdaad wordt beslo ten dit detachement naar Curasao te zen den, komt het onder bevel van kapitein de Bruyn. Een definitief besluit om mariniers naar Curasao te zenden is echter nog niet gevallen. DE INBRAAK IN HET CAPITOOL- THEATER. In den nacht van 1 op 2 Sept. j.l. is in gebroken in het Capitóoltheater aan den Binnenweg te Rotterdam. De brandkast was geforceerd en de inbrekers maakten een buit van 5.600.Eenige dagen na de inbraak arresteerde de politie den 22- jarigen A. W. P. en den 44-jarigen W. F. B„ kellner van beroep, die in het Capitool theater tevoren werkzaam was. De politie was er echter van overtuigd, dat bij dezen inbraak nog meer menschen betrokken moesten zijn. De technische opsporings dienst stelde een zeer nauwkeurig onder zoek in, waarbij men ontdekte, uit de wijze waarop de brandkast was geforceerd, dat hier met zeer bijzondere inbrekerswerktui gen, die slechts zelden voorkomen, was ge- wekrt. Het onderzoek werd dan ook steeds voortgezet en dezer dagen konden worden aangehouden de 54-jarige havenarbeider C. F. W. M. en de 46-jarige bankwerker J. M. D. die ervan waren verdacht mede plichtig te zijn geweest aan dezen inbraak. Bij een huiszoeking bij M. werden ver schillende inbrekers werktuigen in beslag genomen, waarbij de weinig voorkomende. Bovendien vond men bij hem een volledig geïnstalleerde werkplaats voor het maken van inbrekerswerktuigen. Het is niet on waarschijnlijk, dat nog meer arrestaties zullen plaats vinden. Wij weten, dat „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, iederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van den patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. Dc Leidsche Courant wx.-. r rr-rr 5 NOODLOTTIGE HUISELIJKE TWIST. In den afgeloopen nacht ontstond twist tusschen het echtpaar D. te Overdinkel ge meente Losser. De man schijnt hierbij de vrouw met een mes te hebben bedreigd, waarna de vrouw hem het mes afhandig maakte. Hierbij liep D. een vrij diepe mes- scteek in de hartstreek op. Hedenmorgen te 11 uur is het slachtof fer aan bloedverlies overleden. De vrouw werd door de politie naar het gemeente huis te Losser overgebracht. Zij is zóó on der den indruk van het gebeurde, dat men haar nog geen verhoor heeft kunnen afne men. De verslagene stond niet gunstig be kend. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. In het R.-K. Ziekenhuis te Den Haag is Dinsdag een driejarig zongetje, W. K., overleden, dat in de ouderlijke aan de Rem- brandtstraat te Loosduinen, twee dagen te voren, in een onbewaakt oogenblik op een met een houten deksel gesloten waschke- tel met kokend water was geklmomen en doordat het deksel kantelde, daarin was gevallen, waarbij het knaapje brandwon den over het geheele lichaam had beko men. Het noodlottige ongeval speelde zich in de keuken af, terwijl de ouders in de huiskamer waren. Interlocale en internationale telefoon gesprekken bij ae jaarwisseling. Tijdens de jaarwisseling worden behal ve aan het Postbedrijf ook aan het Tele fnnnbedrlif hooge eischen gesteld. Op net merkwaardigs oogenblik, dat de klok trden „acht van 31 December op 1 Januari 24 uur aanwijst, grijpen velen naar de te foon en vragen verbinding met hun ver wanten en kennissen, en juist doordatzoo velen dit tegelijkertijd doen, ontstaat StOm'deze stagnatie zooveel mogelijk te ontgaan bij de aanstaande jaarwisse ling de rijkstelefoondienst te dezer stede op 31 Dec. gelegenheid geven dan dag-aanvragen voor internolae en tionale gesprekken, welke men op het oogenblik. waarop het ™euw* vangt, of zoo spoedig mogelijk daarna, wenscht te voeren, in te^lenen. Het publiek kan daartoe op de gewone wiize nrs 24 voor Amsterdam en Rot m^ledeelen, dath^t een nieuwsfaare^esprek wenscht ^Het gesprek wordt dan door den indient, des te meer kans bestaat er, datdi verlanede gesprek om 24 uur of zoo p S mogelijk hierna kan worden gevoeld. Op hen" die bij de jaarwiseling interlo cale of internationale gesprekken wenschen te voeren wordt e - beroep gedaan om hun w 91 December a.s. zoo spoe- aaiwragen op 31 DecernDe^ afwik- keh^g0d1rkgespreekken in den nacht Ja£ het oude op het nieuwe jaar zal men m^oor^rgeReve<m&n*na 24 uur voor het vragen van inlichtingen omtrent het tot 'van den Rijkstelefoondienst" zoo weinig zal doen om de gesprekken na 24 uur vlug tot stand te brengen. FELLE BRAND TE ROTTERDAM. 1 Vanmorgen om kwart voor vu'^land 1 ontdekt in pand 52 aan de Ver aaUtraat m Rotterdam Dit pand is een oud schooige r: rthaLPhij diverse firma', irge bruik is. Aan de achterzijde zijn eenige panden gelegen, welke uitkomenaanden Onnert Een bewoner van een.dezer pan Hen heeft den brand ontdekt en de brand- weer f^alanneerd. Het vuur bleek te zijn mDeg1^elten waar het vuur woedde, waren in gebruik hij de Silviknn maat- schappij, fabrikanten van haarmiddelen. De zowèr en de eerste etage bevatten op- slagDlaatsen van emballage en een 'abo- ratorium ln dS aanvang droeg de brand een ernstig karakter. Vooral aan de zflde van de Verlaatstraat brandde het zeer lel. Het dak brandde door en de vl— lau den eenigen tijd hoog boven het dak.ui t. Dp 7older en de eerste verdieping brand den geheel uit. De brandweer werkte me een groot aantal slangen wagens en wist het vuur met zeven stralen te blusschen, onder leiding van hoofdman Bakte- De oorzaak van den brand heeft men nog niet kunnen vaststellen. De schade die door verzekering gedekt wordt, is vr« SrOok een heneden gelegen opslagplaats van de Silvikrin maatschappij waar zich groote voorraden bevonden, bekwam.veel waterschade, evenals andere gedeelten van het voormalige schoolgebouw. BOERDERIJBRAND TE KERKRADE. In den afgeloopen nacht is een zware brand uitgebroken in de landbouwer J. Meijer in de Voorterstraat tp Bliierheide, gemeente Kerkrade. De stallen en schuren zijn tot^den grond toe afgebrand. Het woonhuis kon echter, dank zij het krachtig optreden van brandweer, behouden blijven. Een groote hoeveelheid w-werk- tuieen alle paardentuigen. 12.000 K..U. stroo en haver werden een prooi men. Een paard, vijf k< n en zestig kip pen kwamen in de_vlsn_ BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd. Luxor: Goedgekeurd. Trianon: Goedgekeurd voor voj«oasenen De heer Meijer werd vannacht wakker door het knetteren van het vuur en toen hy zich naar buiten begaf, stonden de schuur en stallen reeds in lichter laaie. De schade, welke zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. SLAGERIJ TE DRUNEN AFGEBRAND. Te Drunen bij Waalwijk ontstond heden morgen te omstreeks half tien brand in de slagerij van den heer v. d. Ven. In een oogenblik stond het geheele pand, bestaan de uit de winkel met daarachter gelegen het woonhuis, in lichter laaie. Hoewel de brandweer van Drunen spoedig ter plaat se versoheen, kon zij niet verhinderen, dat winkel en woonhuis geheel afbrand den. De oorzaak van den brand is onbe kend. De schade wordt door verzekering gedekt. Nog gegadigden voor het „Schapeupotje". De minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart verzoekt dengenen, die mee- nen, alsnog aanspraak te kunnen maken op een uitkeering uit de gelden, welke uit de opbrengt der extra-heffingen op den uit voer van levende schapen en versch scha pen vleesch over de jaren 1933 en 1934 be schikbaar zijn gesteld, zich vóór 15 Januari 1936 te wenden tot het Vleesch-Export-Bu- reau te Nijmegen. Lange Burchtstraat 39. Deze uitkeering bedraagt f 1.voor elk lam, dat blijkens de in 1933 gehouden in ventarisatie in het bezit werd bevonden van diegenen, die toen het houden van schapen als hoofd- of nevenbedrijf uitoefen den. Voor het overgroote gedeelte hebben deze uitkeeringen reeds plaats gevonden en reeds meermalen werden in de land- bouw-vakbladen oproepingen geplaatst, waarbij schapenhouders, bij wie ter gele genheid van de plaats gehad hebbende in ventarisatie de in hun bezit zijnde lamme ren, waaraan recht op uitkeering kan wor den ontelend, niet mochten zijn geteld, wer den uitgenoodigd, daarvan alsnog opgave te doen. Aangezien derhalve kan worden aan genomen, dat aan ^en en ander voldoende bekendheid is gegeven, vestigt de minister voornoemd er de aandacht van belang hebbenden op, dat de gelegenheid tot het indienen van aanvragen om een uitkeering, als bovenbedoeld, op 15 Januari 1936 zal worden gesloten. Heffing op boter. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsohe boter is voor de volgende week vastgesteld op 95 cent per K.G. (onveranderd). TELEGRAMMEN DAK VAN DANSZAAL INGESTORT. Dertig gewonden. MILAAN, 27 Dec. In het plaatsje Car- dazzo bij Stradella is tijdens een dans partij onverwachts het dak van een dans zaal ingestort. Het puin kwam op de dan senden terecht, tengevolge waarvan onge veer 30 personen wonden opliepen. Eeni ge ernstig gewonden moesten direct naar een ziekenhuis worden overgebracht. Het schijnt, dat de instorting is veroor zaakt door sneeuwmassa's welke zich op het dak bevinden VOORSTEL TOT ONTBINDING DER VRIJMETSELAARSLOGE. PARIJS, 27 Dec. In verband met de Za terdag in de Kamer te houden behande ling over de strijdorganisaties is een voor stel van den rechts-georienteerden afge vaardigde Dommange ingediend, waarbij de ontbinding der strijdorganisaties ook zou moeten worden uitgebreid tot z. g. geheime vereenigingen. Het schijnt, dat Dommange het vooral gemunt heeft op de vrij metselaarsloges. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 Dec. Vee. Aanvoer 419 run deren, 142 kalveren, 819 schapen, 459 var kens, Prijzen: 5 stieren, 134 kalf- en melk koeien 80190, handel tamelijk, 127 va rekoeien e. aa 70140, handel stug; 148 vette koeien 80185, schoon gewicht 28 46 cent, handel tamelijk, 19 graskalveren 2040, handel stug; 12 vette kalveren 5095, schoon gewicht 6490 cent han del vlug, 101 nuchtere kalveren 58, handel vlug; 150 vette schapen 1219, 450 vette lammeren 1014.50 en 219 weideschapen 811, handel vlugger; 178 mestvarkens 1426, 280 biggen f 7.50 10.50, 8 paarden, en 10 bokken of geiten 2—8. 27 Dec. Kaas. Aangevoerd 35 par tijen kaas. w. v. 26 paftijen/Goudsche en 9 partijen Leidsche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas 2222.50 en 2e soort 2021; le soort Leidsche kaas 15 17. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. WOERDEN, 27 Dec. Kaas. Aanvoer 59 partijen kaas, met rijksmerk le kwal. 22 23 en 2e kwal. 2021. Handel matig. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Maria Catharina, d. v. H. J. de Heiden en C. M. Kienjet. Gerardus Anthonius Maria, z. v. L. v. Wetten en H. M. v. Hees. Matthijs, z. v. R. L. Kallen berg en J. P. v. d. Boon. Sjoerdje, d. v. M. Baart en J. Wetselaar. Adrianus, z. v. A. J. v. Biemen en C. Karreman. Ondertrouwd: C. Brands jm 21 j. en S. C. v. d. Tuin jd 23 j. O v e r 1 e d e n: B. v. d. Dop zn 8 j. L. de Geus-de Graaf vr. 47 j. ALKMAAR, 27 Dec. Kaas. Aangevoerd 35 stapels, zijnde 52.000 kg. Fabriekskaas kleine f 18.50, boerenkaas kleine f 18.50 per 50 kg. Handel goed. AMSTERDAM, 27 Dec. Vee. Op de Am- sterdamsche veemarkt waren heden aan gevoerd: 36 nuchtere kalveren f 59 per stuk. GOUDA, 27 Dec. Vee. Aangevoerd in totaal 540 stuks, waarvan 51 slachtvarkens vette 1819 cent en Londensche 1718 ct. per ponl, levend met 2 pet. korting; 137 magere varkens f 2026, 274 biggen 8 11, Geldersche biggen 1113, 2 runde ren 90—120, 55 nuchtere kalveren f 5—8 13 schapen f 8—11, 8 bokken of geiten 2 tot 5 per stuk. Handel matig. Kaas. Aanvoer 176 partijen, le kw. met rijksmerk 22.0023.50, 2e kwal. met rijksmerk 2021, Handel matig. 152 ponden boter: Goeboter 8085 cent en Weiboter 7580 event per pond; Han del vlug. Eieren. Aanvoer 68.000 stuks. Prijzen: kippeneieren 4.504.75, kleine kippen eieren 3.754.25 en eendeneieren 3.50 per 100 stuks. Handel matig. VOORSCHOTTEN, 24 Dec. Vrije veiling. Prijzen: kippeneieren 5.205.60 per 100 stuks, konijnen 0.501.30. en duiven 12 cent per stuk. Vrije Veiling. Prijzen: kippeneieren 3.904.20, kuikeneieren f 4.60—5.50 per 100 stuks, konijnen f 0.702.40, kippen 4060 cent en hanen 6080 cent per stuk. LOOSDUINEN, 24 Dec. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 134 aanvoerders verkocht, om in de week van 30 December tot 6 Januari da gelijks te leveren 17000 liter melk. Prijs af boerderij 6.75, melk voor industrie f 5.20 per 100 liter. BOSKOOP, 24 Dec. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Hadley 4060 cent, Butterfly 4070 cent, E. G. Hill 40 60 cent, Wilh. Kordes 90130 cent, Rosa- landit 4070 cent, Talisman 4060 cent, Edith Helen 70100, Briarcliff 5075 ct.. Steward 2035 cent, Beshust I 5065 ct., idem II 3045 cent. Chrysanten tros 14 18 cent, Seringen 4055 cent, Helleborie per stuk 45 cent, Mahonia 46 cent, Spar ren per stuk 1520 cent. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59.80 Londen 7.27 New York 1 471/.J Parijs 9.711/,, Brussel 24.84 Zwitserland 47.89 Milaan Madrid 20.20 Oslo36.571/2 Kopenhagen32 50 Stockholm37.55 Praag 6 12 Weenen Boedapest Prolongatie 3 3/4 pet. BEURSOVERZICHT. De bedrijvigheid op de Amsterdamsche effectenbeurs liet heden veel te wenschen over, doch in verband met het snel nade rend einde van het jaar was dit wel be grijpelijk. De stemming was niet onbehaag lijk. In de eerste plaats viel een vaste ten- denz waar te nemen op de beleggings- markt. In hoofdzaak hield dit verband met vraag voor de Nieuwsjaars beleggingen. De Staatspapieren werden algemeen hoo- ger g»ioteerd, doch ook de gemeentelijke en provinciale abligaties waren dooreen- genomen goed gedisponeerd. Van de bin- nenlandsche waarden legden Kon. Olies een vaste houding aan den dag en deze lie pen enkele pets. naar boven. De Ameri- kaansche soorten waren niet veel veran derd, doch konden zich in iéder geval ruimschoots handhaven. Een kleine affaire ontwikkelde zich in Tabakken. Deli Bata- via's trokken een kleinigheid aan, terwijl de overige Sumatra-soorten gemakkelijk op peil bleven. De handel in Rubbers was geheel totstilstand gekomen terwijl ook Suikers op zeer kleine schaal werden ver handeld. De koersen van deze laatste on dergingen niet veel verandering. Scheepv. waren prijshoudend zonder meer. Onder der Industrieelen werden Philips enkele pets lager ingezet, doch onder beurstyd had geleidelijk aan een verbetering plaats. De handel in Amerikanen was eveneens van beperkte afmetingen. De grootste om zetten vonden plaats in aandeelen Cities Service, waarvoor zich wederom een goede vraag openbaard. Van de Koperwaarden werden Anaconda's wat hooger afgedaan. Staalwaarden een kleinigheid hooger. Naar uit de V.S. wordt gemeld, is de be drijvigheid in de staalindustrie gedaald tot beneden 50% van de capaciteit, wat even wel wordt toegeschreven aan een gewoon seizoenverschijnsel. In Amerikaansche Spoorwegs'nares ging maar weinig om. De toestand op de geldmarkt was niet veran derd. V

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3