STADS NIEUWS MAANDAG 23 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BINNENLAND HOE WORDT HET WEER? OM HET VRIESPUNT DE BILT SEINT: Zwakke tot matige veranderlijke wind, aanvankelijk uit Westelijke richtingen, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen neer slag, des nachts lichte tot matige vorst, om het vriespunt overdag. Hoogste barometerst.: 762.8 te Boedapest. Laagste barometerst.: 741.3 te Hernoesand. Sinds Zaterdag is de luchtdruk in Cen traal Europa sterk gestegen en hebben de depressies hun centra verplaatst naar de Bothnische Golf. Op den Oceaan ligt nog een uitgebreid gebied van lagen luchtdruk dat zich uitstrekt tot bij de Azoren; se- cundaire-depressies trekken langs de Py reneeën naar de Middellandsche Zee. Bij IJsland week de hooge druk een weinig naar het Noorden terug. Naar het schijnt bewegen zich over Oost-Europa nog steeds relatief warme luchtmassa's in een conti nue strooming van Zuid-Oost-Europa naar de Poolzee, terwijl bij voortduring polaire luchtmassa's over de Noorsche Zee en Schotland naar West-Europa gevoerd wor den. Over de Alpen en Zuid-Beieren waait een warme Westelijke luchstroom waar door het aldaar op groote hoogte 14 gra den warmer is dan in Noord-Duitschland (Jungfraujoch min 10 graden. Hamburg op 3700 meter min. 24.6 graden, Konigs- berg op 3000 meter min 20 graden). Met uitzondering van het Zuiden van Frankrijk en in Noord-Spanje vriest het nagenoeg overal, het meest in het binnenland van centraal Europa waar plaatselijk zelfs strenge vorst voorkomt. Hoewel de de pressie op de Azoren een voortdurende bedreiging vormt voor het aanhouden van het vorstweer is inzet van krachtige dooi voorloopig nog weinig waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR. 3.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamiddag 4.19 uur tot Dinsdagmorgen 7.39 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 24 De cember voorm. 1.26 en nam. 1.47 uur. Critiek en critiek In „Lering en Leiding" bespreekt ir. F. J. M. Feber Huizinga's boek „In de scha duwen van morgen". En hij zegt er o.m. dit van: Huizinga is allerminst een egocen trische, verbeten geest, die er behagen in schept, de bliksems van zijn toorn en de flitsen van zijn satyre rond te slingeren, om zich daarna terug te trek ken in killen hoogmoed en dorre zelf genoegzaamheid. Er is gescholden, ge raasd en getierd tegen den heden- daagschen mensch en zijn verwording; maar hij is nimmer zoo onontkoom baar gevonnist als onder den lichtval dezer wijze, evenwichtige, tot in de felste verontwaardiging toe serene uit spraken. Hierin openbaart zich de his toricus van professie het allerberst, het meest overtuigend, dat hij tot den eigen tijd distantie weet te nemen als tot een verleden, zonder het contact te verlie zen met het daverende en lijdende le ven rondom hem heen. Men leze den eersten zin in dit ci taat. Scherp staat hier de mensch Huizinga geteekend tegenover zoo vele andere critici, die verbeten geesten zijn; die scherp hekelend wat er gebeurt rondom hen zichzelf „in killen hoogmoed en dorre zefgenoegzaamheid" terugtrekken van die verdorven menschheid. Van die critici loopen er velen rond. Huizinga doet met z ij n critiek veel goed; zjj stichten met hun critiek veel kwaad, omdat zij rondom zich verspreiden een geest van liefdelooze en dadenlooze, van morrende en mokkende ontevredenheid. De critiek op de huidige maatschappij, op de wanorde in de oeconomie, de liefde loosheid in het sociale leven, het onvrucht bare praten in de politieke vertegenwoor digingen die critiek kan opbouwend zijn, ontspruitend uit waarachtige liefde en stu wend naar bloeiende daden-kracht, maar zy kan óók zijn de wrange uiting, dor en droog, van een verbeten geest. Zichzelf in dit opzie' t 'ns te onderzoe ken, kan nuttig zijn! NIEUWE KJt.O.-STUDIO. De Utrechtsche architect W. A. Maas met den bouw belast. Binnen zeer afzienbaren tijd zal met den bouw van de nieuwe K.R.O.-studio in Hil versum een aanvang worden gemaakt, daar het eerst noodzakelijke, de keuze van een architect, thans is geschied. Een commis sie heeft uit vijf Nederlandsche architecten haar keuze bepaald op den Utrechtenaar W. A. Maas. Over het plan kunnen thans nog geen nadere mededeel in gen worden gedaan. Wel echter vernamen we, dat de architect in zijn ontwerp verschillende zeer moderne elementen heeft verwerkt, die nog in geen enkele andere studio worden aangetroffen. DE NOZEMA OPGERICHT. Strijd over het zendervraagstuk definitief voorbij. Zaterdag vond in een der zalen van het Departement van Binnenlandsche Zaken ten overstaan van notaris mr. B. Grooten- boer het verlijden plaats van de acte van oprichting der N.V. Nederlandsche Om roep Zender Maatschappij „Nozema". Na mens den staat compareerde de heer J. A. de Wilde, minister van Binnenlandsche Za ken, terwijl als vertegenwoordigers van de algemeene omroeporganisaties optra den: voor de A.V.R.O. de heeren G. de Glercq en F. P. A. van Gheel Gildemees- ter, voor den K.R.O. de heer P. A. M. Speet, voor de N.C.R.V. de heer mr. A. van der Deure en voor de V.A.R.A. de heer J. W. Lebon. Naast den voltalligen raad van beheer der Nozema en den directeur van het be drijf waren hierbij mede aanwezig de heeren ir. M. H. Damme, directeur-gene raal der P.T.T., mr. dr. P. J. Witteman en drs. Abr. Mey, leden van de zendercom missie en dr. A. A. M. Enserinck, adjunct- secretaris dezer commissie. Na het passeeren van de acte van op richting heeft de minister een rede uit gesproken. Naast den voorzitter, den heer H. van Boeijen, zal de raad van beheer bestaan uit de heeren ir. H. J. Boetje, mr. A. van der Deure, P A. Enserinck, prof. mr. P. S. Gerbrandy, J. W. Lebon, mr. J. F. van Royen, P. A. M. Speet en W. Vogt. Directeur van het zenderbedrijf is ir. A. Dubois. LANDDAG R. K. STAATSPARTIJ. De „Opmarsch" bericht, dat verschillen de omstandigheden het noodzakelijk heb ben gemaakt den landdag der R. K. Staat- partij te verplaatsen op Zondag 2 Februari. INVOERRECHT OP BLOEMBOLLEN IN AMERIKA. Het nieuwe handelsverdrag met Amerika houdt volgens de Telegraaf o.m. in, dat het invoerrecht op bloembollen, uitgezonderd op de narcissen, met 50 pCt. zal worden verlaagd. Burgemeester van Woensdrecht overleden. Gisterenmiddag te drie uur is in het St. Ignatius Ziekenhuis te Breda in den ouder dom van 43 jaar de heer J. J. M. Rubert, burgemeester der gemeente Woensdrecht, overleden. De heer Rubert had de vorige week Dinsdag een zware operatie onder gaan en sindsdien was zijn toestand zeer ernstig. De overledene werd in 1917 tot burge meester van Woensdrecht benoemd. Sinds 1923 vervulde hij ook het ambt van ge meentesecretaris. De heer Rubert was lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant. Onder zijn bestuur kwam het vliegveld van Woensdrecht tot stand. INSTITUUT VOOR TROPISCHE GENEESKUNDE ROTTERDAM—LEIDEN In het Instituut v. Tropische Geneeskun de heeft Zaterdagmiddag de jaarvergade ring plaats gehad van de Vereeniging In stituut voor Tropische Geneeskunde Rot terdamLeiden. Na een kort openingenswoord van den voorzit., prof. dr. A. W. Nieuwenhuis heeft de secretaris, prof. dr. P. C. Flu, het jaar verslag uitgebracht. Hieraan is het volgen de ontleend. Tegen het eind van 1934 kon de voorz. op een buitengewone vergadering van het algemeen bestuur constateeren, dat dank zij een krachtigen financieelen steun van tal van Rotterdamsche particulieren, ree- ders, vooraanstaande persoonlijkheden op het gebied van handel en scheepvaart en ook van vele instellingen, waaronder in de eerste plaats de Vereeniging tot behoud van Volkskracht genoemd moet worden, het bedrag van f250.000, benoodigd voor den bouw van een nieuw ziekenhuis op het terrein van het oude aan de Oosterkade te Rotterdam, bijeen was. Reeds in October 1934 is reeds met de voorbereidende werk zaamheden begonnen en in den loop van 1936 zal vermoedelijk het nieuwe zieken huis kunnen worden betrokken. Na een woord van dank aan allen, die de totstandkoming mogelijk hebben ge maakt, vervolgt het verslag met op te mer ken, dat Rotterdam in 1936 een modern ingericht ziekenhuis voor scheeps- en tro pische ziekten rijk zal zijn, waarin ook vele patiënten uit de haven dezer stad wel kom zullen zijn. Dat een dergelijk zieken huis evenals het oude niet alleen van veel nut voor het havenbedrijf, maar ook van groote beteekenis is voor de opleiding van de naar de tropen vertrekkende artsen, behoeft geen betoog. Met het ingebruik nemen van het nieu we ziekenhuis zal de kroon zijn gezet op het streven der vereeniging. de studie van de tropische ziekten in Nederland en koloniën te bevorderen en het onderwijs in de tropische geneeskundige vakken en tro pische hygiëne in Nederland zoo goed als mogelijk is te bevorderen. De vereeniging heeft dit doel bereikt door in samenwerking met het rijk alhier een instituut voor tropische geneeskunde werkzaam te doen zijn, door het exploitee- ren van poliklinieken voor scheeps- en tro pische ziekten en voor huid en geslachts ziekten onder zeelieden te Rotterdam en door de werkzaamheden van en zieken huis voor scheeps-, haven- en tropische ziekten te Rotterdam. Na een opsomming te hebben gegeven van het wetenschappelijk en ander perso neel, dat aan het Instituut te Leiden is verbonden, vervolgt het verslag, met de mededeeling, dat in de bestemming en lo- calisatie geen verandering kwam. Met de entingen tegen tyhus en cho lera werd voortgegaan. Het door het In stituut alhier bereid cholera-typhus vaccin werd aan tal van scheepvaartmaatschap pijen en particuliere artsen geleverd. KANTOOR VOOGDIJRAAD. Naar wij vernemen zal het kantoor van de Voogdijraad, Breestraat 81, hetwelk, zooals reeds medegedeeld, door eht kantoor van de Accijnzen in beslag zal worden ge nomen, behoudens goedkeuring van den Minister van Justitie worden ondergebracht in het Kantongerecht alhier. De heer J. H. van Waveren, voormalig commandant van het opgeheven Kon. Militair Invalidenhuis aan den Hooge Rijn dijk, is door H.M. de Koningin benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. EEN TELEFOONBOODSCHAPPEN DIENST TE LEIDEN. Met ingang van 16 Januari 1936 wordt hier ter stede een telefoonboodschappen dienst ingevoerd, welke ten doel heeft bij afwezigheid of verhindering van telefoon- abonné's ter plaatse, ingevolge hun op dracht voor hen "bestemde of van hen af komstige mededeelingen op te nemen en deze per telefoon, per telegram of per post door te geven. Indien 'n abonné per telefoon niet antwoordt, belle men derhalve de boodschappendienst op, welke mogelijk in lichtingen omtrent den abonné kan geven of waaraan men een mededeeling of boodschap voor hem kan opgeven. Elke abonné of ge bruiker van een openbare spreekcel kan aan den dienst deelnemen. De volgende opdrachten kunnen aan den boodschappendienst worden gegeven: A naam, telefoonnummer en oproep- tijd te noteeren van abonné's, die den bood schappendienst naar den opdrachtgever hebben gevraagd en daarvan op een be paalden tijd, dat wel na oproep door den opdrachtgever, hetzij per telefoon, per te legram of per brief opgaaf te doen aan den opdrachtgever; B aan alle of bepaalde personen, die naar den opdrachtgever vragen, op te geven waar deze bereikt kan worden, c.q. onder welk telefoonnummer en wanneer hij weer aanwezig is. C korte mededeelingen te noteeren, die voor den opdrachtgever bestemd zijn en hem deze per telefoon, telegram of brief te doen toekomen; D aan alle of wel aan bepaalde perso nen, die naar den opdrachtgever vragen of aan opgegeven telefonisch aangeslotenen een telefonische mededeeling van den op drachtgever over te brengen. Voor elke opdracht is 0.15 per tijdvak van 7 dagen versohuldigd. Men kan zich ook opgeven als vaste opdrachtgever bij den boodschappendienst. Hiervoor is per half jaar verschuldigd 2.40. In den localen gids zal achter de vermelding der vaste op drachtgevers kosteloos worden opgenomen: „(b. z. z.) Boodschappendienst)". Voor de uitvoering der opdrachten is bo vendien te betalen in geval: A f0.02y2 voor het noteeren van een naam met telefoonnummer en tijd; B 0.02 y2 voor elke gedane mededee ling; C' 0.20 voor elke genoteerde en aan den opdrachtgever doorgegeven boodschap van ongeveer 30 woorden; D 0.20 voor elke overgebrachte mede deeling van ongeveer 30 woorden. In voorkomende gevallen worden deze vergoedingen verhoogd met de normale kosten voor interlocale telefoongesprekken, telegrammen en briefport. Nadere inlichtingen verstrekt het Rijks- telefoonkantoor te Leiden. Bij de politie is een klacht bmnen geko men van een winkelier aan de Doezastraat, dat door 'n onbekend gebleven sujet weer een wisseltruc is toegepast „M'nheer" kwam met een auto, kocht 'n stukje chocolade van 3 cent en betaalde met 'n bankbiljet van 20. Mét het wissel geld slaagde hij er ook ongemerkt in het bankbiljet weer in te palmen. Hij verdween daarop in de auto, waarin nog iemand ge zeten was. Hij is pl.m. 40 jaar, rijzige ge stalte, draagt een lange blauwe regenjas en een gleuühoed. Men zij op zijn hoede. R. K. HANDELSREIZIGERS. De afd. Leiden van de R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten hield een algemeene vergadering in „De Harmonie". Om 9 uur opende de voorzitter de ver gadering en sprak zijn teleurstelling uit over de matige opkomst. Slechts 13 leden waren aanwezig, w. o. twee leden uit Alphen en Sassenheim die spr. allen ten voorbeeld stelde. De penningmeester fungeerde wegens tijdelijke verhindering van den secretaris als zoodanig. Hij mocht op de gehouden Distr. vergadering in Amsterdam, van het oud afd. lid, den heer Vermeer, een com pliment in ontvangst nemen, over de mooie resultaten der laatst gehouden ver loting en jaarfeest viering. Ingekomen was van het Dep. van Socia le Zaken een mededeeling, dat aan werk- looze leden, als Kerstgave, 25 pet. toe slag op de steunnormen zal worden ver leend. Mededeeling wordt gedaan over de „Wijziging Reglement Werl. kas", ver meld in het orgaan van 18 Dee. 1935. Aan geraden wordt hiervan goed nota te nemen. Vérvolgens hield de Geest. Adviseur, zijn aangekondigde lezing. Onderwerp: Titel en Inleiding van de Encycliek „Qua- dragesi'mo Anno". Deze boeiende en leerzame, op duidelijke wijze voorgedragen lezing verkreeg de volle aandacht der aanwezigen. De afwe zigen hebben zeer veel gemist. Bij de rondvraag deelde de heer Schim mel mede, dat enkele prijzen der verlo ting niet zijn afgehaald. Zij zullen waar schijnlijk op de a.s. jaarvergadering wor den verloot.' De heer v. d. Fluit, als sec. van Kath. Leiden, spoort vervolgens de leden aan, zooveel mogelijk deel te nemen aan den te houden Soc. Zondag op 5 Jan. a.s. Voor deelname kan men zich bij hem opgeven. Op de gebruikelijke wijze en met een Zalig Kerstfeest sloot de voorzitter deze vergadering. VER. VAN MATHESIANEN. Onder zeer groote belangstelling heeft de Vereeniging van Mathesianen een ex cursie gehouden naar den St. Petruskerk- bouw. 92 Deelnemers hadden het genoe gen dit werk te bezichtigen, waaronder wij o.a. opmerkten de leeraren Ir. v. Dijk en v. Zwieten de Blom. De architect van den Kerkbouw, den heer Ir. v. Oerle, gaf vooraf eenige be schouwingen en besprak tevens de moei lijkheden, welke bij den aanvang te over winnen waren. Dank zij een goede samen- iig met eenige bouwondernemers, is daar een stadswijk gebouwd met de kerk als middelpunt, een ideale bouwwijze, welke ook in vorige eeuwen v. toege past. De plattegrond der nieuwe kerk heeft in verband met de benoodigde zitplaatsen een meer vierkanten vorm bestaande uit een midden en twee zijbeuken. De hoofdingang bevindt zich onder den toren. Deze toren, totaal hoog 70 c.m. do mineert in de heele omgeving. De toege paste gevelsteen der kerk is handvorm in kloosterformaat opgetrokken en verfraaid met eenige blokken tufsteen, hetgeen zeer terecht een kerk-idee geeft, terwijl een prachtig kerkplein is aangebracht. In het interieur echter is kalkzandsteen gebruikt. Velen hebben zich afgevraagd of deze steen aan zijn eischen zal voldoen, wat volgens Prof. Visser te Delft zeker het geval is. In de beuken is Noorsch graniet, en sneeuwwitte en zeer duurzame natuur steen toegepast. Een groote moeilijkheid was echter het verkrijgen der houten bal ken, daar deze een doorsnede hebben van 95 c.m. hoog en 80 cm. breed. Speciaal uit Amerika zijn deze echter na lang wachten aangekomen. Tenslotte gaf spr. nog eenoge toe lichtingen betreffende de verlichting der kerk, waarna hij gelegenheid gaf het ge bouw te bezichtigen, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. Op Zaterdag 11 Ja nuari zal door den heer Jesse een lezing worden gehouden in het Kamerlingh On nes Laboratorium over de Radio. UITREIKING MEDAILLE 24-JARIGE DIENST. Hedenmorgen te kwart voor twaalf is aan den sergeant-titulair-kok Sluyter van den staf der Infanterie Brigade bij het 6e Reg. Veld-Artillerie de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst voor het front van de troepen uitgereikt. De uitreiking dezer medaille geschiedde door Kapt. Taoonis. Nadat voorlezing was gedaan van het be sluit, waarbij Sluyter als belooning voor de wijze, waarop hij gedurende 24 jaar zijn plichten tegenover het leger heeft vervuld de zilveren medaille was toegekend, werd hem deze onderscheiding door kapt. Taco nis op de borst gespeld, waarna deze in een korte toespraak zeide, dat het hem een voorrecht was zulks te mogen doen, omdat hij sergeant Sluijter kende als iemand, die zijn moeilijke taak steeds met stiptheid heeft weten te betrachten en altijd gezorgd heeft, dat de manschappen goede kwaliteit eten kregen. (Algemeen gejeuk van ma gen!) Hierna werd voor den sergeant-kok ge defileerd, de muziek van het 6e Reg. Veld speelde een lustigen marsch en de plechtig heid was ten einde. Toen Zaterdagavond zekere II. bij den loihpenhandelaar E. J. V. in de Koestraat op visite kwam en zijn rijwiel in het pak huis ging zetten, stormde er bij opening van de deur daarvan een man naar bui ten, die een goed heenkomen zocht. Het bleek, dat hij in het kantoortje van het pakhuis had ingebroken en verschillende laden had opengebroken. Er wordt evenwel niets vermist. AGENDA LEIDEN. Maandag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", concert met Nicolai Orlofi als solo-pianist, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Maandag. Uitvoering Burgerzangschool „Naar Yamato", Leidsche Schouw burg, 8 uur. De avond, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Woensdag 25 Dec (lsten Kerstdag) a. s. waargenomen door apo theek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 523; Donderdag 26 Dec. (2den Kerst dag) nemen waar de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. en E. B. de Metz, Kamerlingh Onneslaan 28, tel. 3553. Van Vrij da g 27 tot en met Zonda g 29 Dec. neemt waar apotheek M. Boek wijt, Vischmarkt 4, telef. 552. Voor Oegstgeest worden deze dien sten waargenomen door apotheek: C, van Zijp, Wilhelminapark 8, tel. 274. I Richting-Verkeer Dit roode bord met witte streep beteckenti gesloten voor alle ver keer in dese richting VER. VOOR SLECHTHOORENDEN De Kerstbijeenkomst van de afd. Leiden der Vereen, tot Bev. der Belangen van Slechthoorenden in de groote Nutszaal was wederom goed bezet. Mevrouw T. Kranen burgSiemens opent ruim 8 uur dezen avond met allen hartelijk welkom te hee- ten. De zaal zag er gezellig uit met den Kerst boom en verdere Kerstversieringen. Het Leidsch a Capella-koor onder lei ding van den heer W. Mizee, was bereid gevonden dezen avond te helpen vullen, terwijl een lid van genoemd koor, mevrouw J. Seis, vóór de pauze ook eenige liederen ten gehoore zou brengen. Jammer genoeg, kwam eerst laat de boodschap, dat mevrouw S. verhinderd was en hoe dezen weer zoo spoedig aan te vullen? Mêj. Timmermans werd gelukkig bereid gevonden haar te vervangen. Hoewel deze dame weinig tijd bleek te hebben, kwam zij ons ter hulpe, zong eeni ge zeer mooie liederen, waarbij zij zichzelf begeleidde, terwijl zij aan het slot alle aanwezigen uitnoodigde het „Stille Nacht, Heilige Nacht" mede te zingen. Nadat mevr. Kr. hartelijk dank gezegd had voor haar spontaan gebrachte hulp, moest mej. T. weer spoedig vertrekken. Zooals ieder jaar op de Kerstbij een komst hield mevr. Kr. weer een Kerstrede. Alle aanwezigen, zoowel g. h. als sl. h. moeten daardoor weer zeer getroffen ge weest zijn, wat ook zeker wel bleek uit het applaus. Mevr. Kr. weet in haar rede steeds het juiste woord voor ieder te vin den. De pauze was zeer gezellig met een kopje thee en een extra versnapering. Tij dens de pauze kwam het koor, dat ons daarna eenige liederen ten gehoore bracht. De heer Mizee mag zich verheugen over goede krachten en zeer mooie stemmen in zijn koor. Mevr. Kr. bracht allen aan het eind van dezen avond hartelijke dank voor hun be reidwilligheid en bood den heer Mizee een kleine herinnering aan. De pres. sloot dezen mooien avond met allen prettige Kerstdagen en een goed uit einde van dit jaar toe te we:ischen. Men ging echter niet uiteen, voor de heer de Ruiter mevr. Kr. hartelijk dank gezegd had voor haar mooie Kerstrede. De volgende bijeenkomst zal gehouden worden op Dinsdag 19 Januari 1936. Zeer waarschijnlijk zal dan een goochelaar, de heer J. C. Burgersdijk, uit den Haag, op treden. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben heden aanbesteed het onderhouden van de wegen Wassenaar Noord-Hollandsche grens; Ringvaart HaarlemmermeerHille- gomDeZilk; SassenheimPiet-Gijzenbrug Noordwijkerhout; RijswijkDe Vink en VoorschotenDen Deyl, gedurende het jaar 1936. Laagste inschrijver H. Bunschoten alhier, voor 12.528. Wij verwijzen naar een annonce in ons blad, waarin het Nationaal Blijspel-ensem ble 2en Kerstdag 's avonds 8 uur in de Stadsgehoorzaal een voorstelling aankon digt van „Baron von Haberniks", blijspel in drie bedrijven van Otto Schwartst en George Langbach, met Jac. van Bijlevelt in den titelrol. De Commissaris van Politie alhier brengt in herinnering de verordening, regelende het toezicht op alhier vertoevende vreem delingen, waarbij is bepaald dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur, nadat de vreemdeling daarin is opgenomen, ver plicht is hiervan kennis te geven aan ge noemden commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveldstraat alhier geopend van 912; 24; en 79 uur). Deze kennisgeving is eveneens verplicht, indien de vreemdeling reeds alhier aan een ander adres heeft vertoefd. Deze bepaling geldt niet aleen voor dienstpersoneel, doch ook vcor logé's, enz. ongeacht den duur van het verblijf. Op verzoek wordt van deze kennisge ving een bewijs uitgereikt. Door aangifte bij het Bureau van de Bevolking of den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Nalatigheid is strafbaar.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2