DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Katholiek Hoorn huldigt Mgr. P. Huibers 27ste Jaargang MAANDAG 23 DECEMBER 1935 No. 8300 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11! DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin bc- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Het Kathedraal Kapittel van Haarlem Aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van ons Bisdom Te Deum laudamus! Wij hebben weer een Bisschop. Onze maanden lang dage lijks herhaalde aanroeping van den H. Geest heeft verhooring gevonden. Paus Pius XI, de wettige Opvolger van den H. Apostel Petrus aan wien Jesus Christus Zijn Kerk op aarde te besturen heeft toevertrouwd, heeft, gebruik ma kende van de volheid Zijner macht tot Bisschop over de Haarlemsche Kerk en tot Herder over alle priesters en geloovi gen van dit gebied uitgekozen en aange steld; Zijne Hoogwaardige Excellentie Monseigneur Joannes Petrus Huibers, De ken van het District Hoorn en pastoor van de parochiekerk van den H. Cyriacus al daar. Op Zaterdag 14 December jl. heeft deze blijde tijding ons allen bereikt; in het Geheim Consistorie op Maandag 16 December heeft Zijne Heiligheid den nieuwbenoemde Bisschop gepreconiseerd, d. i. op plechige wijze de benoeming afge kondigd. Dankbaar en blijde hebben alle., katho lieken van dit diocees: priesters en leeken deze benoeming ontvangen. Wij hebben nu een" opvolger van onzen nog altijd diepbe- treurden Vader in Christus, Monseigneur Aengenent, zoo onverwachts van ons weg genomen. De nieuwe Bisschop is een per soon aan velen bekend. Zijn verleden be looft veel voor de toekomst. In- velerlei verschillende werkkringen van kapelaan, seminarieleeraar, stichter eener nieuwe parochie en deken heeft hij allerlei erva ringen opgedaan, die hem zeker zullen bezielen met wijsheid bij het beslissen over de vele uiteenloopende vraagstukken die aan Hem door priesters en leeken zul len worden voorgelegd. Juist in deze tij den nu de toestanden op geestelijk zoo wel als op stoffelijk gebied zoo hachelijk zijn, hebben wij een man noodig, die uit eigen ondervinding veel practische kennis heeft opgedaan. Om den Hemelschen Vader, van wien alle goede gaven komen, voor deze keuze te bedanken zal op Zondag den 22en Dec. in alle Kerken en Kapellen van het Bis dom, hetzij na de Hoogmis, hetzij onder de namiddag- of avondoefening een ,Te Deum" worden gezongen. Beminde Geloovigen wij zijn wel ver heugd over het feit dat de ledige plaats door het vroegtijdig verscheiden van Mgr. Aengenent achtergelaten, weer is inge vuld; doch laten we ons er toch wel goed indenken: de nieuw-benoemde Bisschop smaakt geen onvermengde vreugde. Hij zal bij de eerste zich hiervoor aanbiedende gelegenheid ons wel zeggen dat de erfenis die Hij van Zijn Doorluchtigen Voorgan ger gaat overnemen. Hem als een lood zware last op de schouders komt vallen. Deze zoo drukkende last gaat Hij dragen voor ons, voor ons aller geestelijk en tij delijk welzijn: dit is de plicht van Zijn ambt als Herder: zoo noodig geeft de goe de Herder zelfs zijn leven voor zijne schapen. Doch om deze reden hebben wij de plicht Hem dezen last naar best ver mogen te verlichten en dragelijk te maken. Dit doen wij door onze volgzaamheid en eerbied, door onze liefde en vooral door de hulp van onze gebeden: en voor zoo ver het zijn zware zorgen betreft op stof felijk gebied de nood der Arme Parochies, door aanbieding van onze stoffelijke ga ven. Het is waar, er zijn vele stoffelijke noo- den die in deze dagen gelenigd moeten worden. Maar onder die velen is voor den Bis schop de schuldenlast der hulpbehoeven de kerken wel een der ergsten, omdat Hij als Hoofd van het diocees tot taak heeft hier hulp te bieden, en dit helpen Hem slechts in zooverre mogelijk is, als de ge loovigen Hem middelen daarvoor ten dien ste stellen. Dit hebt gij priesters en geloo vigen op edele en milddadige wijze gedaan bij den vorigen Bisschop. Wij spreken met het volste vertroiiwen de verwach ting uit dat gij ook onzen nieuwen Bis schop niet hulpeloos zult laten staan. Er zijn reeds stemmen vernomen, van edele diocesanen, die voorstellen den nieuwen bisschop volgens christelijke ge dachte bij het begin van zijn episcopaat met wijgeschenken tegemoet te treden: deze gedachte wenschen dij zoo krachtig mogelijk aan te moedigen. Het meest aan gename geschenk zal Hem zeker zijn een door het geheele diocees saamgebrachte som om van de schuld, die op de noodlij dende kerken drukt, 'n zoo groot mogelijk deel af te lossen. Wat gij ter eere van de nagedachtenis van Mgr. Aengenent in September zoo schoon gedaan hebt, dat vragen wij u nu nogmaals te doen ter verwelkoming van onzen nieuwen Bisschop. Daarom schrijven wij voor dat op Zon dag 29 Dec. in alle kerken en in alle ka pellen, waarover een Rector is aangesteld, onder alle H.H. Missen eene collecte met open schaal zal gehouden worden voor dit doel. Wij verzoeken de Eerwaarde Geestelijk heid om zelf, gekleed in toga en super plie met de offerschaal langs de geloo.vi- gen te gaan om hunne gaven voor den nieuwen Bisschop in ontvangst te nemen. En zal dit ons schrijven op Zondag 22 Dec. a.s. onder alles- vastgestelde H. H. Missen van den Kansel worden voorgelezen. Namens het Kathedraal Kapittel H. J. M. TASKIN, Kapittel-Vikaris. Gegeven te Haarlem, 17 Dec. 1935. Het eerste openbaar optreden van den nieuwen bisschop. EEN BISSCHOPSSTAF ALS GESCHENK DER PAROCHIE Het wapen van den Bisschop De Katholieken van Hoorn hebben htm Bisschop gehuldigd. Hun Bisschop, zoo voelt het iedere Hoornsche Katholiek. Deze bisschop is bijna een geschenk van Hoorn aan Haar lem's diocees. Daarom is het prachtige oude stadje aan de Zuiderzee ook vol met vlaggen..* De prachtige gevels in de oude, mooie stra ten gaan er achter schuil. De bisschop, die nog in hun midden was, zou gistermiddag worden gehuldigd door zijn parochianen. De gedachte hiervan was uitgegaan van de vereeniging „Katholiek Hoorn", de vereeniging, die door Mgr. Huibers zelf is opgericht. Om drie uur 's middags had deze. in drukwekkende huldiging plaats in de za len van „Parkhotel", welke ongeveer 1200 menschen kunnen bevatten, maar waar nu door een goede indeeling en een prach tige organisatie wel ongeveer 1500 men schen bijeen waren. Des middags om 1 uur had echter eerst nog een andere plechtigheid plaats. Temidden van de besturen der paro chiale vereenigingen werd Mgr. in bis schoppelijk gewaad gefotografeerd voor de St. Maria-school in de Eikstraat, welke school door Mgr. was opgericht. De huldiging. Daarna had om 3 uur de huldiging door Hoorn's Katholieken in de Parkzalen plaats. Er was geen plaatsje onbezet, toen Mgr. Huibers, vergezeld van een groote schare geestelijken en in bisschoppelijk gewaad binnenkwam en met luid gejuich werd be groet. Te midden der geestelijken uit stad en verre omgeving en om hem heen zijn en thousiaste parochianen, nam Mgr. Hui bers op het podium plaats. Naast Mgr. zaten ter eene zijde zijn broeder Ir. P. J. Huibers uit Wassenaar, ter andere zijde diens echtgenoote. De achterzijde van het podium was versierd met de wapens der plaatsen, waaraan de naam van den nieu wen bisschop onverbrekelijk verbonden was. En tusschen deze wapens Het wapen van den nieuwen Bisschop. Het wapen van Mgr. Huibers vertoont een rood kruis van-breede balken op een zilveren veld. In den linkerbovenhoek staat een adelaar, het symbool van den evangelist Joannes, Patroon van Mgr. Huibers. In den rechterbovenhoek bevindt zich een hertengewei met kruis, het sym bool. van St. Hubertus, naar den familie naam Huibers. Waar de twee balken van het kruis elkander dekken, dus in het midden, een beeltenis van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand en onder dit alles de woorden: Sub tuum praesidium Onder uwe bescherming. Boven deze wapens stond te lezen: „Hij sta en ga voort in de kracht des Heeren." Bij een overweldigende belangstelling ook Burgemeester en Wethouders wa ren aanwezig werd Mgr. Huibers ont vangen met een „Ecce Sacerdos Magnus" van den bekenden componist Evert Koning, directeur van het Parochiale Zangkoor. De weleerw. heer C. Pauw, kapelaan te Hoorn, sprak hierpp namens de geestelijken. Op enthousiaste wijze begroette hij Monseigneur, alsook de vele priesters, uit Hoorn en Omgeving, de Burgemeester en Wethouders van Hoorn en Ir. P. J. Hui bers met zijn gezin uit Wassenaar. Op aardige wijze herinnerde kapelaan Pauw aan de woorden van Monseigneur op den dag zijner benoeming: „De priesters schij nen in hun schik te zijn", om dan daarop te vervolgen: „Ja, Monseigneur, de pries ters zijn in hun schik vooral de priesters van het Dekenaat en het allermeest uw kapelaans." Spr. vervolgde dan zijn enthousiaste toespraak met woorden van trouw en aan hankelijkheid en met woorden var. dank voor het voorrecht onder den nieuwen Bisschop te hebben mogen werken, met zijn voorbeeld van arbeid en gebed. Spr. herinnerde nog aan de woorden van Mgr. Huibers: „Natuurlijk O. L. Heer moet helpen en zal helpen en denk er wel aan met den bijstand van Maria." Deze liefde tot Maria, aldus spr., be zielde heel uw leven, uw episcopaat zal zijn een glorie aan O. L. Vrouw. Uw pries ters danken U, dat gij hen dichter ge bracht hebt bij Moeder Maria. Uw kapelaans spijt het, dat gij als pas toor van ons heengaat, maar zij zullen u voor oogen houden met uw onbeperkt Godsvertrouwen en uw vertrouwen in den hijstand van Maria. Leve de Bisschop. Een enthousiast gejubel steeg op uit de honderden om deze hartelijke woorden te onderstreepen. Hoorn neemt afscheid. Hierna sprak namens „Katholiek Hoorn" de heer A. J. v. d. Knaap, die Hoorns ont roering en trots schetste bij deze blijde tij ding. Hij dankt Mgr. Huibers voor zijn 7-jari- gen arbeid alhier en somde alles op, wat Monseigneur voor zijn parochianen en hun kerk gedaan had. Spreker bood Monseigneur tenslotte namens zijn parochianen een bis schopsstaf aan, waarvan hem de teekenin- gen ter keuze zullen worden aangeboden. Namens het kerkbestuur sprak Notaris S. J. J. Luyckx, die op geestige wijze Monseigneur het gebed, de eerbeid en volgzaamheid van Katholiek Hoorn toe zegde. Spr. bood namens het Kerkbestuur de teekening van een tegel of bord naar keuze aan, waarop de restauratie der mooie Hoornsche parochiekerk zou worden afgebeeld. De Burgem. Mr. H. C. Leemhorst legde er den nadruk op, dat op een leeftijd, dat een ander aan rust mag gaan denken, voor Monseigneur Huibers de zorgen vertien voudigd werden. Voor uw parochianen, aldus spr., is uw heengaan een gemis, maar u zelf zult Hoorn een nieuwen herder geven, dat is een troost. Wij geven u bij uw heengaan mee: „Vale Episcope, iterumque vale"! Onze beste wenschen vergezellen U op uw levensweg. Denk in uw paleis in Haarlem nog eens aan deze stad, waar geen paleizen zijn, maar wel goede huizen. Ik zou zoo zeggen, aldus eindigde de burgemeester: Nihil obstat. Het afscheid van den Bisschop. Hierna nam de nieuwe Bisschop, Mgr. J. P. Huibers het woord. Het is, aldus Mgr., een overstelping van gevoelens, die mij deze dagen getroffen hebben en mij geslingerd hebben tusschen hoop en vrees. De gedachte mijner uitverkiezing was voor mij ontstellend. Menschelijkerwijze is er veel schoons in het Bisschopsambt, maar voor een Bisschop zijn er zooveel moeilijkheden, dat het voor een mensch haast om te bezwijken is, als hij dat moet dragen. Maar wij mogen hieraan niet den ken op natuurlijke wijze, bovennatuurlijk bezien is het allerschoonst uitverkoren te zijn tot apostel van Jezus Christus. Maar toch, ook bovennatuurlijk bezien heeft dat ambt zelfs een H. Joannes Chrysostomus doen sidderen. Het is de zorg voor zoovele duizenden zielen, terwijl een mensch zijn eigen ziel nauwelijks kan redden. Eén troost heb ik, aldus Mgr., ik heb het ambt niet gevraagd, niet begeerd, niet gekozen. Ik mocht mü zelf wel afvragen: hoe is het mogelijk, dat ik uitverkoren ben on der zoovele waardige, geleerde en heilige priesters en ik kan geen ander antwoord vinden dan dit: Het is het ondoorgronde lijk raadsbesluit van God. Dat is het wat mij moed geeft. Het is van eeuwigheid in God's raad beslist. De Zoon Gods heeft mij geroepen, zooals hij de arme visschers riep onbeteekenende mannen. Het is louter een genadegave Gods, waardoor ik ben geroepen, zonder eenige verdiensten van mijn kant. Het is de H. Geest, die mij heeft uitgekozen en waardig bevonden. Mgr. vraagt zich dan af: Hoe komt het dat God het oog op mij heeft laten vallen. En Mgr. antwoordt dan: Daar wordt ons in ons leven geen enkele genade geschon ken of het is door de hulp en voorspraak en bijstand van de H. Maria. God geeft al les door de handen van Maria, zij is de uit deelster van alle genadegaven, die Jezus, onze eenigste middelaar, ons schenkt. Mgr. zegt dan, dat hij bij zijn uitver kiezing eerst neergeknield heeft voor de beeltenis der H. Maria en gedacht: Nu ben ik zoo dicht aan Uw hart, nu ben ik tot U getrokken als apostel van Jezus, nu mag ik niet wantrouwen, dat zou een misdaad zijn jegens den goeden God, die mij riep. Ik voelde mij veilig onder de be scherming van Maria. Ik zag het kruis en de lans en de geeselwerktuigen van Jezus en ik zag, hoe Hjj eerst terugschrok en naar Zijn Moeder ging. Maar Maria heeft dit alles niet van Hem weggenomen. Zij stond naast Hem, haar leven lang, zelfs tot onder het kruis toen allen Hem ver lieten. Toen heb ik begrepen, dat wanneer Zij mij aan haar hart drukt, Zij ook mij het kruis niet zal besparen. Toen heb ik het bisschoppelijk borst kruis omhelsd en ik heb gezegd: Moeder, ik neem het aan, om meer op Jezus te ge lijken en dichter bij U te kunnen komen. Ik neem het aan. Niet mijn wil, maar Uw wil geschiede. Ik weet niet, wat mij boven het hoofd zal hangen, maar ik weet wel, dat ik niet mag mistrouwen, want ik heb den steun van God en Zijn H. Moeder. Gesteund door God's genade en Maria's hulp ga ik mijn bisdom tegemoet. Mijn devies en wapen spreuk zal zijn: Sub tuum praesidium (Onder Uwe bescherming). Het zilveren veld beteeken-t geloof en reinheid, het roode kruis offervaardigheid. Daar is het symbool van St. Joannes mijn patroon (de adelaar) en van St. Hu bertus, de patroon van ons geslacht, en in het hart de beeltenis der Moeder van Al tijddurenden Bijstand. Mijn heele Pontificaat zal staan onder Uwe bescherming o, heilige Moeder Gods. Dan zal ik geen vrees hebben, altijd zal ik Haar raadplegen, Zij zal mij den weg DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Anthony Eden volgt sir Samuel Hoare op als minister van buitenlandsche zaken (2e blad). Engelands stap bij de Middellandsche Zee-mogendheden (2de blad). De Abessyniërs melden successen. He vige Italiaansche luchtbombardementen (2de blad). BINNENLAND. Een rede van den nieuwen Bisschop van Haarlem, Mgr. Huibers, bij zijn afscheid te Hoorn. (1ste blad). Hotelbrand te Oostvoorne en villabrand te Lutterade. (Gom. Ber. 3de blad). Noodlottig ongeluk tengevolge van de gladheid te Zevenbuizen. (Gom. Ber. 3de blad). Echtpaar te Kerkrade door kolendamp vergiftiging omgekomen. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal: Slechts weinig wedstrijden gespeeld. (2de blad). Schaken: Dr. Euwe over het behalen van zijn titel van wereldschaakkampioen. (2de blad). Watersport: "De jaarvergadering der Kon. Ned. Verbond Watersportver. stelde de wedstrijddata vast voor 1936. (2de blad). wijzen en moet ik lijden, ik zal het gaarne dragen, omdat Zij mij steunen en helpen zal. Er heerschte doodsche stilte onder de ontroerde parochianen en op het po dium stond de rijzige en waardige figuur van den Bisschop, in het paars gekleed, zelf met de tranen in zijn oogen. Dierbare parochianen, zoo vervolgde Mgr., ik ga U verlaten, na zeven geluk kige jaren. Ik was graag, heel graag in Hoorn. En Mgr. dankte dan voor 't schoone geschenk van den Bisschopsstaf, die gij mij schenkt zoo merkte Mgr. op, omdat de parochianen van Hoorn mij als bisschop toch fatsoen lijk voor den dag willen laten komen. Maar de Bisschopsstaf is het symbool der onderwerping en volgzaamheid. Moge echter, zeide Mgr., dit symbool van onder werping, Uw geschenk, niet al te zwaar zijn. Mgr. dankte tenslotte allen, Burgemees ter en Wethouders voor him hulp en steun, alle vereenigingen, zijn vele vrienden en alle parochianen voor hun goede wenschen, gebeden en H. Communiën. Een oude vriend) had hem geschreven, dat hij zijn kinderen een jaar lang iederen dag een Wees Gegroet voor den nieuwen Bisschop zou laten bidden. Dat wilde Mgr. ook vragen van zijn parochianen in Hoorn: iederen dag een klein gebedje. U zult ook nooit uit mijn gedachten en gebeden gaan. Een enthousiast gejubel barstte los bij deze woorden, die den nieuwen Bisschop spontaan uit het hart waren opgeweld. Tusschen de verschillende toespraken door werden door de muziekvereeniging „Apollo" en de zangvereeniging „Viribus Unitis" muziek en gezang ten gehoore ge bracht. En nadat door alle aanwezigen het „Credo" was gezongen en Monseigneur allen zijn bisschoppelijken zegen had ge geven, vertrok Mgr. zooals hij gekomen was, voorafgegaan door de leden der Jeugd vereenigingen met hun vlaggen en vanen, die den nieuwen Bisschop voor het laatst begeleidden naar zijn pastorie in Hoorn. Hier zal Mgr. nog de Kerstdagen door brengen, daarna zal hij Hoorn verlaten. Maar dit afscheid van Hoorn's Katho lieken is waarlijk groot en schoon geweest.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1